Binnenvaart dreigt met nieuwe acties Aantal lange mensen groeit Melkert ziet oplossing voor ruzie in coalitie over lastenverlichting Ritzen fluit zegsman terug r Binnenland dustriebond FNV denkt n looneis tot 9 procent Nieuw onderkomen voor kunst Rijk 'Hanzespoorlijn over vier jaar in gebruik' Het snoeiwerk moet doorgaan. Ondanks de sneeuw Vervoersbond FNV legt zich bij uitspraak neer raernieuwd lefoonboek klist pagina's rdCHT-HOUTEN GPD tfyernieuwde telefoonboeken ivorden verspreid in Utrecht sn omgeving blijken niet zo ioos als de PTT heeft be- »e\d. Een inwoner van Houten en'ing gisteren een exemplaar gevphoudt op bladzijde 1.024. PK groot aantal abonnees uit ie icht en alle aansluitingen in iten, Werkhoven, West- 2k, Wijk bij Duurstede, IJs- aaein en Zeist ontbreken. Ook van het Kruis is niet in de 'mis- opgenomen. Enkele hden geleden werd de ver- iding van de eerste nieuwe e van het telefoonboek Utrecht en omstreken ge- ct omdat daarin veel abon- ontbraken of van verkeer- Itmmers waren voorzien. anse justitie derzoekt zaak iC-Alsthom ranse justitie is een gerech- onderzoek begonnen naar letrokkenheid van Michel directeur van het advies- &u Sages, bij de mogelijke bftpenningenaffaire tussen ■Alsthom en de Nederland- Reyt zou naar zeggen voor zijn bemid- g bij een contract voor de Jng van 38 locomotieven in ëriode 1989-1990 2,8 mil- ifrancs (bijna een miljoen n) van GEC-Alsthom heb- via een Zwit- bankrekening. GEC-Alst- eeft altijd ontkend dat dit jets te maken heeft met de der. Het zou betrekking :n gehad op de aanleg van k. lam in Nantes. Franse krant Libération ^e gisteren een niet nader kaderlid van GEC-Als- aan, dat niet uitsluit dat is betaald aan be- voor de NS-order. sittard Ook al heeft de lente zich tijdelijk teruggetrokken, toch moet het kap- en snoeiwerk van het vroege voorjaar doorgaan. De eenzame wandelaar in het park van Sittard kon gisteren de capriolen gadeslaan van deze plantsoenmedewerker. foto anp peter schols vervolg voorpagina De KLM weet zich in zijn schreeuw om aandacht ge steund door de wetenschap dat het aantal lange mensen (man nen minimaal 1,97 meter en vrouwen minimaal 1,83 meter) gestaag toeneemt. Hun aantal bedraagt momenteel 850.000, circa 6 procent van de totale be volking. Onder de jeugd tot twintig jaar bedraagt dit percen tage echter al 10 procent. De gemiddelde lengte van de bevolking houdt direct verband met de kwaliteit van de gezond heidszorg en de eetgewoonten. Vanaf 1955 neemt die gemid delde lengte toe met circa twee tot drie centimeter per tien jaar. Nederland kent momenteel het hoogste percentage lange men sen in de wereld. De groei zal zich echter niet on eindig doorzetten, meent dr. Machteld Roede van de vak groep gezondheidsethiek van de Rijksuniversiteit Limburg. „Iedere soort heeft ergens zijn genetisch plafond. Veel langer kan haast niet want we zouden grote problemen met onze ge wrichten krijgen, onze benen zouden ons lichaam niet meer kunnen dragen. Ik denk dat de mens er ongeveer behoort uit te zien zoals we er nu voorstaan. Het feit dat mensen vroeger veel kleiner waren, heeft te ma ken met remmende factoren als ziekten en slecht eten." Betrouwbare voorspellingen over de groei in de komende decennia zijn moeilijk te maken omdat een Fikse epidemie bij voorbeeld roet in het eten kan gooien. Ook de introductie van fast food heeft volgens dr. Roede onmiskenbaar een negatieve in vloed op de groei. De KLM hoopt met dit rapport de overheid aan te zetten tot het doen van een vervolgstudie. Daarin moet duidelijk worden welke maatregelen nodig zijn en wat zij kosten. Voorzitter Bruintjes weet nu al dat er vele miljoenen kunnen worden be zuinigd in de gezondheidszorg voor lange mensen wanneer zij minder gebukt over straat kun nen gaan. 'Lastenverlichting èn maatregelen voor extra banen mogelijk' den haag/amsterdam anp Minister Melkert (sociale zaken en werkgelegenheid) verwacht dat het kabinet volgend jaar vol doende geld heeft voor zowel een algemene lastenverlichting als voor maatregelen die extra banen opleveren aan de onder kant van de arbeidsmarkt. Door de aantrekkende economie is er meer ruimte dan was voorzien, aldus de minister. Dat maakt volgens hem 'oplossingen' mo gelijk. Melkert zei dat gisteren bij de behandeling van zijn be groting in de Eerste Kamer. De PvdA-bewindsman ging daarmee in op een meningsver schil in de coalitie over de ma nier waarop het gereserveerde bedrag van 4,5 miljard voor las tenverlichting moet worden be steed. Volgens het regeerak koord zou volgend jaar moeten worden gekozen voor een verla ging van de overhevelingstoe slag die werkgevers op het loon betalen. Hiervan profiteren alle bedrijven. Melkert heeft echter al diverse malen laten weten meer te zien in een verlaging van de bruto loonkosten op minimumni veau. Dat maakt het mogelijk laaggeschoolden, die vaak moeilijk aan de slag komen, aan een baan te helpen. Het plan van de minister zou vooral ten goede komen aan het midden- en kleinbedrijf, dat veel laagbe taald werk in de aanbieding heeft. D66 en de WD (zowel in de Tweede als in de Eerste Kamer) vinden dat Melkert daarmee af wijkt van het regeerakkoord. Ook D66-minister Wijers van economische zaken wil vast houden aan de verlaging van de overhevelingstoeslag. Voorzitter Rinnooy Kan van Minister Ritzen past de presta tiebeurs toch weer niet aan. De belofte, vorige week gedaan door zijn woordvoerder, dat hij alsnog de mogelijkheid aan stu denten zou bieden tussentijds de studie te onderbreken voor stages, reizen of een bestuurs functie, is onjuist. Dat zei Ritzen gisteren in de Tweede Kamer. De minister geeft zijn woord voerder de schuld. „Hij heeft wel namens mij gesproken, maar niet dezelfde woorden ge bruikt als ik." De woordvoerder had journalisten vorige week gemeld dat vanwege de kritiek van de coalitiepartijen (en ook studentenorganisaties) dat stu denten niet een tijdje hun stu die kunnen onderbreken 'linksom of rechtsom een oplos sing wordt gezocht'. In I laags jargon betekent dat dat de mi nister zijn voorstel hoe dan ook aanpast. Zo niet bij Ritzen. Hij zei dat hij de zaak nog eens 'rustig zal bekijken en dan een besluit neemt.' GPV en CDA wilden gisteren van Ritzen welen waarom hij nou het wetenschapsbeleid van zijn staatssecretaris Nuis heeft overgenomen. I Iet kabinet stemde daar de vorige week de werkgeversorganisatie VNO- NCW mengde zich gisteren in het TV-programma Nova ook in de discussie over de lastenver lichting. Volgens hem moet er een algemene lastenverlichting komen, maar is er wel een extra accent aan de onderkant van de arbeidsmarkt nodig. De FNV presenteerde gisteren in een brief aan de Kamer een voorstel over kinderopvang. Be drijven moeten de mogelijkheid krijgen de kosten van kinderop vang voortaan met ruim een derde in mindering te brengen op de afdracht voor de loon- en inkomstenbelasting. Hierdoor kunnen de kosten voor de werk gever met maximaal vierdui zend gulden per kindplaats af nemen. De totale kosten van de maatregel bedragen volgens de vakcentrale zo'n 60 tot 65 mil joen gulden. ■f AHH... BOXSPRING...DAT SLAAPT! Het summum van slaapkomfort. De verende en gestoffeerde bedbodem geeft uw hele lichaam de juiste ondersteuning. Boxspring bedsystemen zijn er in vlakke en (elektrisch) verstel bare uitvoeringen. Bekleding in vele kleuren en dessins. In kombinatie met de juiste matras een ideale manier om slaap problemen voorgoed de wereld uit te helpen. De Dormaêl nachtrustspecialist adviseert u graag. ■CtS LA APKAMERS Beverwijk - Meubelboulevard/Leiderdorp - Winkelcentrum Winkelhof Amersfoort Rotterdam Utretht Veenendaal Zeist Zwolle SPECIALISTEN IN NACHTRUST WOENSDAG 29 MAART 1995 -Jtorst wil rapportage over gezondheid j>en haag Als het kabinet maatregelen neemt, bijvoorbeeld op terrein van de sociale zekerheid, zou ook gekeken moeten korden naar de effecten daarvan op de gezondheid van mensen. Minister Borst (Volksgezondheid) zei gisteren dat zij wil dat er [en zogenoemde gezondheidseffectrapportage komt. Voor het hilieu bestaat een dergelijke rapportage al, de zogeheten MER. (pel geëist tegen slapende soldaten ptNHEMOmdat ze tijdens de wacht in slaap vielen, is gisteren roor de militaire kamer van de rechtbank in Arnhem tegen twee njx-VN-militairen twee weken cel geëist. De dienstplichtigen wa- ingedeeld bij de VN-vredesmacht in Lukovac in het voorma- Joegoslavië en waren tijdens hun wacht op 8 september vo- "Sg jaar in slaap gevallen. Het was volgens de officier al de derde ojeer dat dat gebeurde. De twee zeiden dat ze oververmoeid wa- Ze bewaakten een VN-complex met een munitiedepot, een oorraad van enkele honderduizenden liters benzine en voertui- top l mei de bezem door Nederland' r(jiscHEDEOp de Dag van de Arbeid 1 mei zou Nederland Massaal moeten worden schoongemaakt. Die suggestie deed e(ir. Pieter van Vollenhoven gistermiddag tijdens een werkbe- vpek aan de politie in Enschede. Van Vollenhoven deed de sug- omdat hij zich stoort aan de vervuiling op de straat, ni Verzet tegen tijdelijke wet voor de vrachtregeling De binnenvaart ziet geen heil in een tijdelijke wet voor de vrachtverdeling in het Noord-Zuid-vervoer waartoe de ministerraad gisteren heeft besloten. Het verzet kan zelfs leiden tot nieuwe onrust in de vervoerstak. De schippers eisen voor 1 juli meer duidelijkheid van minister Jorrits- ma (verkeer en waterstaat). Zoniet, dan zijn acties zoals twee jaar geleden niet uitgesloten. yVij willen ook profiteren van groei' eij Industriebond FNV denkt er lejstig over om volgend jaar Jtineisen te stellen van 6 tot 9 leent. De kaderleden van 47 ikaalbedrijven uit Utrecht en hebben daarover de effcussie op gang gebracht, willen mee profiteren van co economische groei", ver- B. de Haan, kaderlid van lo| Industriebond FNV bij In- >eltum. cbe hoge looneisen zijn vooral wiggeven door de lastenver- Bt^ring die het gevolg is van isatregelen die het kabinet in 3 to heeft. De Haan: „Men driat wel over lastenverlichting, nar intussen wordt de tand- uit het ziekenfonds ge- it^-apt, een eigen risico voor ntekosten ingevoerd en gaan met 6 procent om- isjg. Dus hebben wij bij het otuur van de Industriebond n( balletje opgegooid en ge- jad: wij vragen volgend jaar 8 ïnqent", aldus De Haan. 'bfcderleden bij bedrijven als roker, Nedstaal, Hollandia en ïn* denken er ongeveer het- Bttde over. „De berekening van üjjöónruimte moer adders. Al- maar kijken naar de prijs- is n iéf itieërjyöldöeri- i moet ook rekening ge- worden met lastenver- jringen. Denk maar aan de xOioging van de onroerend- en de reinigings- met tientallen procen- ng1, zegt districtsbestuurder rilkablewsky uit Dordrecht, nl Volgens Szablewsky kan er in 1996 een loonruimte worden opgeëist van 6 tot 9 procent als rekening wordt gehouden met alle lastenverzwaringen die de burger op zijn bordje krijgt. Ter vergelijking: de loonruimte voor dit jaar is door de Industrie bond FNV vastgesteld op 3,35 procent, waarvan maximaal 2,25 procent wordt opgeëist als loonsverhoging. De resterende 1 procent wordt bij voorkeur gebruikt voor 'goede doelen', zoals de VUT en banenplannen. In juni beoordeelt het bonds- bestuur de resultaten van de CAO's die dit jaar worden afge sloten. Aan de hand daarvan wordt bekeken of het roer om moet. De Vereniging Toerbeurt Noord-Zuid vecht al sinds 1975 voor een wettelijk geregelde toerbeurt voor het vervoer van vracht vanuit Nederland naar België en Frankrijk. In de zomer van 1993 brak het zoveelste conflict uit tussen de georgani seerde schippers en de over heid. Het leidde tot grimmige acties, onder meer op en om de sluizen van Terneuzen. De ac ties eindigden nadat ex-minis ter Maij-Weggen een wetsvoor stel lanceerde waarin de schip pers werd verzekerd dat ze de komende jaren zes miljoen ton aan goederen via de toerbeurt zouden kunnen afwerken. Inzet van de acties was des tijds onder meer een zoutcon- tract, dat Tessenderlo Chemie in België buiten de beurs om wilde verschepen. Het contract dat, na bemoeienis van justitie, alsnog aan de schippers werd toebedeeld, loopt na de zomer af. Zijn de zaken op dat mo ment niet op orde, dan dreigt er opnieuw 'oorlog', verzekerden schippers in Terneuzen giste ren. Het besluit van de minister raad akkoord te gaan met de nieuwe ontwerp-wet voor het Noord-Zuid-vervoer moet nog worden voorgelegd aan de Eu ropese Commissie. Maar vanuit 'Brussel' wordt geen verzet ver wacht. De ministerraad is ook akkoord gegaan met de finan ciering van het pakket flanke rende en stimulerende maatre gelen, dat de vervoersmarkt weer gezond moet maken. De wet is van kracht tot het jaar 2000. Dan moet een Europese regeling voor de marktordening van de binnenvaart van kracht worden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en waterstaat is het doel van de tijdelijke wet 'op een beheerste en gedoseerde manier een over gang te bewerkstelligen naar een vrijere markt'. Het pakket maatregelen behelst onder meer het verminderen van de overcapaciteit, regelingen voor bedrijfsbeëindiging, investe ringsaftrek voor schepen en het stimuleren van samenwerkings verbanden. ruswijk» Staatssecretaris Nuis van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen heeft vanmiddag de nieuwe bedrijfsruimten van de Rijksdienst Beeldende Kunst (RBK) in Rijswijk in gebruik genomen. In het nieuwe pand is het kunstbezit van het Rijk ondergebracht. Het omvat in totaal ongeveer 300.000 kunstwerken. foto anp koen suyk, zwolle gpd De Hanzespoorlijn, de nieuwe spoorverbin ding tussen Lelystad, Dronten, Kampen en Zwolle moet over vier jaar in gebruik zijn. De ministers Jorritsma (Verkeer en Water staat) en De Boer (Ruimtelijke Ordening) hebben het parlement meegedeeld dat ze de spoorlijn prioriteit op hun plannings schema hebben gegeven. Vooralsnog zijn de kosten van de Hanze- lijn, inclusief aanpassingen van de Flevolijn (Lelystad-Amsterdam), begroot op bijna 1,3 miljard gulden. Heel veel geld, zo erkennen Jorritsma en De Boer, maar het gaat dan ook om „een belangrijke schakel in het lan delijk en regionale spoorwegnet". „Open baar vervoer en reistijden tussen vooral het noorden van de Randstad (Amsterdam- /Schiphol) en de provincies Groningen, Drenthe, Friesland, Overijssel en een deel van Flevoland zullen hiermee aanzienlijk verbeteren." De huidige spoorverbinding tussen de vier noordelijke provincies en Amsterdam (via Zwolle en Amersfoort) is aanzienlijk langer en trager dan de verbinding over de weg. De bewindslieden verwachten daarom dat aanleg van de Hanzelijn het ook voor automobilisten aantrekkelijker maakt open baar vervoer te kiezen. „Daarnaast achten wij deze nieuwe spoorverbinding van groot belang voor de verdere economische ontwikkeling van het noorden en noordoosten van ons land en voor Flevolandzo nemen Jorritsma en de Boer herhaalde pleidooien van betrokken provincies en gemeenten over. 'Vertrouwen in arbiters zeer beschaamd' en de werkgeversorganisatie VSN, red.) beloond zijn. De ar biters hebben met hun uit spraak gekozen voor de opvat ting van deze twee partijen en zijn daardoor afgeweken van hun oorspronkelijke opvattin gen. Daarmee hebben ze ons vertrouwen in hen ernstig be schaamd", aldus de woordvoer der. Het heeft er alle schijn van dat de bittere stakingsacties in het streekvervoer nog een lange staart zullen krijgen. Tenminste, dat verwacht de Vervoersbond FNV. „We.hebben afgesproken ons aan de uitspraak te houden en dat zullen we doen. Maar hpt is duidelijk dat deze uitspraak tot onrust in de bedrijven zal leiden. De leden van de onder nemingsraden en de rooster- com|nissies zuUep voorlaan zo strak mógölijk aan de CAO-be- palingen vasthouden. Het spel van geven en nemen zal voort aan veel harder gespeeld wor den", voorspelt een FNV- woordvoerder. De bestuurders van de Ver voersbond FNV voelen zich 'in het pak genaaid' door de arbi ters in het streekvervoerconflict Van Zuthem en Lammers. Die bepaalden maandagavond dat de chauffeurs op de streekbus sen minimaal 35 keer per jaar langer dan 8,5 uur mogen wer ken en maximaal 45 keer. De Vervoersbond had gerekend op minimaal dertig keer en maxi maal veertig keer per jaar. Aan gezien de arbitrage bindend is voor alle partijen, heeft de ver voersbond zich morrend bij de uitspraak neergelegd. Tijdens de onderhandelingen over de arbitrage gaven de arbi ters aan dat het aantal keren overwerken waarschijnlijk tus sen de dertig $fl.veprtig keei; pet; jaar zou komen te liggen, tenzij er inhoudelijke redenen waren hiervan af te wijken. Van derge lijke redenen is volgens de FNV- bond niets gebleken. „Het lijkt erop dat de andere partijen (de Vervoersbond CNV

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3