'Amerika te mw' Feiten &Meningen De knieval van olifant Bolkestein Angst regeert Koerden in Turkije 'Kans op tweede ramp met Tsjernobyl is heel klein' WOENSDAG 29 MAART 1995 152 De goedmoedige olifant Bolkestein is de af gelopen weken door zijn coalitiepartners, PvdA en D66, in het paarse kabinet-Kok op de knieën gedrongen. Hand- en spandien sten werden verleend door hel CDA en Groen Links en niet te vergeten het open baar ministerie (OM). Dat laatste meende te moeten onderzoe ken of de hoofdredactie van het WD-partij- blad en een van de WD-kamerleden niet voor de rechter moesten worden gedaagd. Zij zouden zich hebben schuldig gemaakt aan het aanzetten tot vreemdelingenhaat. Zoals u weet is dat momenteel een hoge prioriteit van het OM, op het moment dat het er van geen kanten in slaagt om de gro te criminaliteit ook maar één slag van bete kenis toe te brengen. De WD zou in haar blad een verband hebben gelegd tussen de toename van het aantal vreemdelingen en criminaliteit en dat is strafbaar, althans in de opinie van het OM. Een verband dat er overigens wel degelijk en statistisch aantoonbaar is, volgens HP- /De Tijd. Dat blad citeert Eberhard van der Laan, fractievoorzitter van de PvdA-fractie in Amsterdam: ,,lk sprak laatst een commis saris van politie uit de Warmoesstraat. Hij zei dat 77 procent van de straatroof in zijn district werd gepleegd door illegale vreem delingen. Er is dus een verband tussen ille galen en criminaliteit. Laten we dat als PvdA'ers gewoon durven zeggen". De PvdA hoort het, als zij het wil horen, ook eens van een ander dan Frits Bolke stein. Daarmee is natuurlijk op geen enkele manier gezegd dat vreemdelingen en crimi naliteit synomiem zijn. Het is een onzinnige bewering, die zelfs de WD in ongerectifi- ceerde vorm niet heeft gemaakt. De WD- leiding koos echter voor een flauwe terug tocht, oog in oog met het verbale geweld van het OM, en stelde dat de woorden dis criminatie en criminaliteit abusievelijk wa ren verwisseld. Je moet er maar opkomen. Moediger wa re het geweest de uitlatingen niet alleen on- gerectificeerd te laten, maar deze ook als partijleider voor je rekening te nemen. Het was een mooie gelegenheid geweest voor Bolkestein om voor de rechter te betogen welk een schadelijk beleid het OM momen teel voert. Een zeer eenzijdig beleid dat slechts gericht is op blanke oorspronkelijke Nederlanders. De eerste moslim-funda mentalist die openlijk vrouwen discrimi neert of uiterst beledigende opmerkingen maakt over joden, moet nog voor de recht bank worden gedaagd. Voor een goed begrip zij hier gesteld dat ik van mening ben dat helemaal niemand voor dit soort uitlatingen voor de rechtbank dient te verschijnen. Een volwassen demo cratische samenleving heeft andere, veel ef fectievere, middelen tot haar beschikking. De gevoeligheid voor de relatie'tussen criminaliteit en de toestroom van vreemde lingen heeft overigens alles te maken met het taboe dat sedert enige tijd rust op het spreken over oorzaken van criminaliteit. De WD heeft er hard aan meegewerkt om dit taboe te vestigen. Hier past een luid en on verdund 'mea culpa'xan Frits Bolkestein. Voor de verklaring van de straatroof in Amsterdam door illegale vreemdelingen hoefje geen criminologisch geleerde te zijn. Die ligt nogal voor de hand. Het zijn men sen zonder inkomsten en zonder vaste woon- of verblijfplaats. Wat moet je in zo'n geval anders dan illegaal werken of als dat niet mogelijk is stelen? ]e moet toch ergens van leven. Ik vind het dan ook alleen maar formeel crimineel, je kunt het met hetzelfde recht een wanhopige poging tot overleven noe men. We hebben ons te richten op de oor zaken van crimineel gedrag, willen wij dat effectief kunnen bestrijden. Politioneel en justitieel optreden dient het sluitstuk daar van te zijn. De stok achter de deur, voor als de oorzaak weg nemende pogingen niet aanslaan of stranden. Dat is een beleid, een beschaafde samenleving waardig. De coalitiepartners van de WD lieten echter deze kans niet aan hun neus voorbij gaan. Het grote slopen van Bolkestein is nu begonnen en de media zitten in de start blokken om daarbij een handje te helpen. Het optreden van de liberale leider in de Kamer was verre van verheffend. In plaats van het debat aan te gaan, ging hij het uit de weg. Bolkestein had zijn tegenvoeters in de Kamer moeten uitdagen te stipuleren wat er verkeerd is aan zijn opvattingen en welke opvattingen en beleid zij daarvoor in de plaats willen zien. Bolkestein liet zich echter in het defensief dringen, zijn nieren werden geproefd; die van de PvdA, D66, CDA en Groen Links bleven ongeproefd. Minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) kan nu goedkoop en onweersproken in het land roepen dat we allemaal tot een minderheid behoren, als je het tenminste bekijkt op wereldschaal. De man is echter wel minister van het Koninkrijk der Neder landen, maar dat schijnt er even niet toe te doen. Het PvdA-kamerlid, professor Rick van der Ploeg, heeft den Bolk voor de laatste maal gewaarschuwd. Een rijzende ster bin nen dit gezelschap conservatieve tofelemo- nen. Als Frits blijft bij zijn kritiek op ontwik kelingssamenwerking en zijn standpunt over de Nederlandse positie in de Europese Unie niet intrekt, dan hoeft het van de hooggeleerde niet meer. Dan kan het kabinet-Kok wat hem betreft naar huis. ja, als dat zou kunnen. Het is te hopen voor Frits Bolkestein dat het bij deze verkeerde manoeuvre blijft, anders is het: zo ge wonnen, zo geron- Als ik terug ga, word ik misschien gedoog „Turkije heeft een democratie en de Koerden en Turken leven als broeders samen. Er is geen onderdrukking", zegt de Turkse eigenaar van een theehuis in de Zuidturkse havenstad Mersin. Onder de tafel maant hij echter de buitenlandse bezoekers het onderwerp te laten rusten. Een Koerdische bezoeker knikt be vestigend en kijkt daarbij strak voor zich uit. Alsof hij eigenlijk het tegendeel wil zeggen, maar verwacht elk moment door de geheime politie in de kraag te worden gegrepen. Dit gesprekje in een theehuis in een wijk waar zowel Turken als Koerden leven, is tekenend voor de situatie in het oosten en zui den van Turkije: niemand durft te praten. Sinds het Turkse leger in zijn strijd tegen de Koerdi sche Arbeiderspartij (PKK) in Oost-Turkije duizenden dorpen heeft platgebrand, zijn twee miljoen Koerden verdreven naar de grote, van oorsprong Turkse steden die buiten het Koerdische gebied liggen. De regering in Ankara probeert de ze 'schoonmaakoperatie' voor het buitenland zoveel mogelijk geheim te houden. Het gebied aan de grens met Irak en Iran is verboden terrein voor journalis ten. In het kantoor van de mensen rechtenorganisatie IHD hangt naast foto's van gemartelde Koerden een kalender met een verboden foto van een jeugdige PKK-guerrillastrijder. „Als de politie komt, halen we die snel weg. Het is wel gevaarlijk om zo'n foto op te hangen, maar het is ook gevaarlijk om met journalisten te praten", zegt een IHD-lid, dat steeds zenuwachti ger wordt naarmate het gesprek voortduurt. HetlHD-kantoortje in Mersin is pas drie weken open. Anderhalfjaar geleden werd het op last van de politie gesloten. Mensenrechtenorganisaties die aandacht vragen voor de Koer dische kwestie worden geregeld geïntimideerd. Advocaten en journalisten worden gemarteld en vermoord. Amnesty Interna tional meldde onlangs dat vorig jaar alleen al zeker vijftig men sen zijn 'verdwenen'. Volgens een rapport van een mensen rechtenorganisatie zijn sinds 1989 al meer dan 1.000 mensen op mysterieuze wijze gedood. Het IHD-kantoor in Adana, dat anderhalf jaar geleden werd ge sloten en vorige maand weer open ging, wordt geregeld be dreigd met sluiting. Als buiten landse bezoekers het pand be treden, posten geheime agenten voor de deur. Voorzitter Huseyn Yildirum voelt zich binnen de muren van zijn kantoor betrek kelijk veilig, hoewel hij in 1992 anderhalve maand in de gevan genis heeft gezeten. Wel zorgt hij ervoor niet alleen 's avonds op straat te gaan en geen details te bespreken over de telefoon, omdat die wordt afgeluisterd. Yildirum zegt te willen vechten voor een democratisch systeem met vrijheid van denken en res pect voor de mensenrechten. „Dat is wel gevaarlijk, maar dat is het voor gewone mensen ook, dldus Yildirum. „Er kunnen overal op elk moment invallen worden gehouden en mensen worden opgepakt. Mensen die opkomen voor hun eigen taal en cultuur worden onderdrukt. Als je bang bent, los je helemaal niets op. Bij opstanden zijn de laatste jaren duizenden mensen gedood en gemarteld." De Koerden in Turkije willen hun eigen taal spreken en hun eigen identiteit bewaren. On derwijs en radio-uitzendingt in het Koerdisch zijn verbodi Ook zijn ze verbolgen over h feit dat hun woongebied eco misch blijft achtergesteld ter opzichte van West-Turkije. I De meeste Koerden willen ga praten met buitenlanders, m zijn bang door de politie te w den opgepakt. Een vluchtelifli uit het dorpje Sanlurfa Sugut wil wel praten, op voorwaard dat hij anoniem blijft. Gezetf op een matras in een armoef achterkamertje in het huis vf een Koerdische familie vertel hij dat Sanlurfa Sugug en anj- re dorpen in een straal van \j tig kilometer anderhalf jaar a leden door het leger werden] verwoest, nadat PKK-strijdet een regeringsfunctionaris h^ den gedood. Zijn hele familii gevlucht en uiteengedreven), De man durft niet terug te g|< om te kijken of er nog mensl wonen die de wraakactie he| ben overleefd. „Als ik terug f word ik gepakt en misschien marteld of gedood. Wij willen onze dorpen leven, er moet ,r hulp van buitenaf komen." Sinds premier Tansu (giller ijt 1993 de macht overnam, vofr, het leger een groot offensief^ gen de PKK. Degenen die eejj dialoog voorstaan om het cc flict met de marxistische PKk; op vreedzame wijze op te lofi sen, wordt de mond gesnoejt Dorpen die geen dorpswacfyf hebben, worden beschouwt pro-PKK en worden vernietfi om de guerrillastrijders te is[i ren. Er zijn nu circa 60.000 tc dorpswachters die onder dr|a van de overheid vechten in strijd tegen de Koerden. „Als de premier en de milit^j mensen waren, zouden ze ut vechten en martelen", verzuh de vluchteling, die pas 25 is)g maar er zeker vijftien jaar oti uitziet. Hij vertelt dat zijn n< van zestien en negentien jad: zijn gemarteld. „Ze werdente hun handen aan een autobfc, per vastgebonden en door 4g straten gesleurd. Vervolgen* drukten de agenten sigarettü< op hun benen uit." Vooral jbi mannen van 16 tot 25 jaar den opgepakt en gemartekfyr omdat ze ervan worden verE dacht zich bij de PKK te wiljdi aansluiten. [ri. Farit (niet zijn echte naam)io aanvankelijk bereid was defc-1 slaggevers in contact te bre5n met Koerdische vluchteling krabbelt later terug. Hij wilfca gezien worden met buitenl; ders, omdat hij geen zin he een bezoekje van de geheiij^ politie. Wel is hij bereid vrav van de journalisten en de al- woorden van Koerden ovecl j brengen. In ruil hiervoor wr hulp om naar het buitenlar gaan om aan de dienstplicHl ontsnappen. „Ik heb geen j om tegen de PKK in NoordcH te vechten. En als ik wel in P leger ga, kan ik niet meer tlFei komen, omdat PKK-leden ivo dan als militair herkennen dti willen doden." lot Hij vertelt dat een oom gevd. gen zit, omdat bij hem een'in pen van een vriend was genp den die lid was van de PPK gi dat leden van de geheime Ich dienst brandend nylon op jtei gezicht hadden gelegd en 2k, zijn oog vernielden, verraaeir hij de oom die vier kinderead heeft. De PKK zorgt nu voore gezin van de oom. nd ADANA AAP LUYMESjdi Scheidende EU-ambassadeur Van Agt: Deskundigen overdrijven uit eigen belang „De kans op een tweede Tsjernobyl- ramp is niet uitgesloten, maar wel heel klein. Het verhaal dat de beschadigde kerncentrale ieder moment kan ont ploffen is onzin." Zo reageert ir. A. Versteegh, hoofd van de nucleai re unit van het Energieonderzoek Cen trum Nederland (ECN) in Petten, op het bericht in het Britse zondagsblad The Observer, dat citeerde uit een gis teren vrijgegeven wetenschappelijk rapport dat is geschreven in opdracht van de Europese Commissie. Versteegh bracht twee weken geleden een bezoek aan het nucleaire complex in Tsjernobyl. Hij meent dat het 'scherp formuleren' van de problemen voor een niet onbelangrijke deel is ingegeven door commerciële belangen. Deskundi gen van vijf Europese bedrijven onder zochten de veiligheid van de reactoren. „Zij hebben een voordeel bij het snel beginnen van herstelwerkzaamheden aan de reactoren", aldus de ECN'er. Volgens de onderzoekers is het bestaan de omhulsel van geëxplodeerde reactor 4 instabiel en lek en kan het aardbevin gen niet doorstaan. Het gebouw gren zend aan de 'grafkist' van reactor 4 is eveneens slecht en vormt daardoor een extra gevaar. Instorting ervan zou een nieuwe ramp kunnen veroorzaken, al- U dus de onderzoekers. Ze adviseren zo snel mogelijk het betonnen omhulsel te vervangen en tegelijkertijd de naastge legen nog operationele reactor 3 mee in te kapselen. Versteegh: „Er moet iets gebeuren aan de huidige situatie in Tsjernobyl. Dat staat vast. Maar dat stond het al vanaf de ramp. De sarcofaag, het noodver band, moet worden gestabiliseerd. Dat moet ook binnen nu en twee jaar ge beuren. Maar het is natuurlijk wel zo dat de bedrijven die dit moeten uitvoe ren liever vandaag dan morgen aan de slag gaan. Zij hebben voordeel bij 'druk op de ketel'. Die krijg je niet door te zeggen dat het allemaal prima voor el kaar is." Prima voor elkaar is het overigens alles behalve, dat is ook Versteeghs mening. Hij vindt dat er veel aan de installaties en deskundigheid van het personeel moet worden verbeterd om volgens de 'veilige' Westeuropese maatstaven te kunnen werken. Veel vaker dan goed is voor een weten schapper heeft hij twee weken geleden in Oekraïne zijn wenkbrauwen gefronst. Versteegh constateerde onder meer een chaotische administratie waarbij wijzi gingen aan de installaties niet of onvol doende op werktekeningen worden aangebracht, gebrekkig onderhoud, on voldoende stralingshygiëne op de werk vloer en het ontbreken van de meest elementaireveiligheidsvoorschriften. Versteegh benadrukt: „De reactoren moeten in feite worden gesloten, maar dat is economisch onmogelijk. Maar het gaat mij te ver om nu het scenario van een 'tweede Tsjernobyl-ramp' te schil deren. Dat is overigens ook niet moge lijk. Na het eerste ongeval zijn er dusda nige aanpassingen verricht aan de over gebleven reactoren dat een grote gra- fietbrand, kenmerkend voor de eerste ramp, zich vrijwel zeker niet zal herha len. Zelfs al zou de sarcofaag op de wer kende reactor vallen". De oplossing voor het Tsjemobyl-pro- bleem moet volgens Versteegh uit het Westen komen, omdat er meer dan een miljard gulden nodig is om Tsjernobyl te saneren. „Oekraïne is bijna failliet. De Tsjernobyl-centrale is de enige eco nomische macht van betekenis in het gebied. Sluiten van Tsjernobyl betekent niet alleen het wegvallen van zoiets ele mentairs als de stroomvoorziening, maar ook nog dat je in het pikkedonker werkloos zit te wezen", aldus Versteegh. „Daar zit de bevolking niet op te wach ten. Je hoeft dus niet op actie of geld stromen uit het eigen land te rekenen." PETTEN» JOB JANSSENS TOM JANSSEN „Laatst vroeg een Amerikaan me of ik niet de rest van mijn leven in de VS zou willen doorbrengen. Nee, heb ik gezegd, dat zou ik niet willen. Daar is Amerika mij te ruw voor". Vijf jaar lang was Dries van Agt ambassadeur voor de EU in de VS, een verblijf waaraan vrijdag een eind komt. Maar zijn opmerking maakt al duidelijk dat Amerika niet zijn 'grote liefde' is geworden, zoals Japan, waar hij voordien vier jaar de EU vertegenwoordigde. Dries van Agt: pleidooi voor vrijhandelsverdrag tussen de machtsblokken Die oude band wordt later dit jaar hersteld, wanneer de 64-jarige oud premier voor een jaar gastcolleges Eu ropese recht gaat geven aan de uni versiteit van Kyoto. „Terug naar af', noemt hij dat zelf. En daarna defini tief terug naar Nederland. „Ik wil me niet aan Nederland onttrekken. Ook al is de verleiding daartoe vanwege het belastingklimaat groot", zegt hij grijnzend. Maar in de Nederlandse politiek zul len ze hem niet meer zien. Dat is voorbij. Vragen over het Binnenhof of het CDA worden niet beantwoord. Hij zegt slechts absoluut niet de behoefte te hebben een 'eminence grise' te worden, die vanaf de zijlijn commen taar gaat geven. Nee, over Amerika, de Europese eenwording, de wereld handel of Japan, daar mogen we alles overvragen. De Amerikaanse samenleving heeft zijn hart niet gewonnen. „Ik ken in Europa geen steden waar honderden mensen als afgedankt vuil langs de straten liggen. En dan die knallende waanzin van de miljoenen vuurwa pens die in omloop zijn, waarmee tienduizenden worden gedood. Maar wel je opwinden over de gevaren van tweedehands rook", zegt hij, vlug zijn sigaartje in de asbak van het restau rant dovend. „We zullen hier ook wel weer nagewezen worden omdat ik ge rookt heb". Dit raakt hem. Dan komt weer de mi nister van justitie boven. „Dat was toch de mooiste tijd die ik heb mee gemaakt, ondanks de Drie van Breda, ondanks Menten of Bloemenhove", zegt hij. „Als oud-minister van justitie ben ik gefascineerd door het bankroet van het strafrecht in Amerika". Het proces tegen O.J. Simpson noemt hij daarvan een goed voorbeeld. „Nooit tevoren ben ik zo dankbaar geweest dat wij in ons goede vaderlandje geen jurysysteem hebben, maar ons rechtsstelsel hebben toevertrröuwd aan voor het leven benoemde, onaf hankelijke en bijna onaantastbare rechters". „Zo'n proces als tegen Simpson, dat driekwart jaar gaat duren, en waarin de jury misschien niet tot een oordeel komt, zodat het helemaal opnieuw gedaan moet worden, zou in Neder land zeer gewetensvol, hoogst zorg vuldig en zeer onpartijdig eindigen met een vonnis na hooguit drie we ken". Hij wijt het mede aan het feit dat Amerikaanse rechters gekozen worden, zodat ook hun eigenbelang in het geding is. „Ik noem dat de per versie van de pogingen om het demo cratisch systeem te perfectioneren". VRIJHANDELS VERDRAG Ondanks deze ontboezeming was Van Agts taak in Washington vooral het in goede banen leiden van de economi sche en handelscontacten tussen de VS en de Europese Unie. In zijn af scheidstoespraak voor een econo misch instituut in Washington, houdt hij vandaag een pleidooi voor een vrijhandelsverdrag tussen beide machtsblokken. Een idee dat vooral in Europa weinig enthousiasme heeft gewekt. De Nederlandse premier Wim Kok wees het tijdens zijn bezoek aan Washington vorige maand nog krachtig af. Volgens Van Agt trekken de Amerika nen zich steeds meer in zichzelf terug, VS en EU. kijk maar naar hun positie in de NAVO. Het aanhalen van de econo mische banden kan de Amerikanen meer dan nu betrokken houden bij Europa. „Het feit dat de NAVO zijn glorietijd heeft gehad en eerder aan leiding geeft tot frustratie dan tot vriendschap, heeft deze discussie ver sterkt. We moeten voorkomen dat de VS zich teveel naar binnen richten. Tonen dat er iets is om de handen weer voor in elkaar te slaan". SCHIJNHEILIG Natuurlijk zal zo'n verdrag tot moei lijke onderhandelingen leiden. Hij suggereert dat het goed zou zijn bij voorbeeld de omstreden landbouw er buiten te laten. „Als de politieke wil er is, dan zijn die bezwaren niet door slaggevend. Maar de wil is er niet". Het argument dat het niet echt nodig is, omdat er al zoveel vrijhandel tus sen de VS en Europa bestaat, noemt hij nog het sterkst. De rest zijn alleen maar schijnargumenten. Van Agt wijst op schijnheiligheid in de houding van de Europeanen, die klagen over handelsbeperkingen in de wereld, maar zelf de ene na de andere invoerheffing opleggen. „Zelfs op Chi nese paperclips en Filipijnse weg werpaanstekers. Nu vraag ik je!" De vraag is volgens hem of de EU zelfver trouwen genoeg heeft om te kunnen overleven met de concurrentie van die andere landen. „En natuurlijk kan dat. We zien problemen waar ze niet zijn". Op één punt wil Van Agt een uitzon dering maken: de cultuur. Hij kan er inkomen dat vooral de Fransen pro beren barrières op te werpen voor de overvloed aan Amerikaans Holly- wood-materiaal „Ik ben een van de meest rabiate vrijhandelsfiguren die er is, maar op dit punt kan ik hen wel volgen. Europa kan op cultureel ge bied immers niet met de Amerikanen concurreren, daarvoor is het te ver snipperd". Vrijdag vliegt Van Agt naar Neder land, waar hij en zijn Eugenie tijdelijk een flatje in Berg en Dal bij Nijmegen zullen betrekken, terwijl zij op zoek gaan naar een nieuw huis. In septem ber begint dan het eenjarig verblijf aan de juridische faculteit van een universiteit in Kyoto, waar hij de leer stoel 'Europees recht en instituties' zal vervullen. „Ik mag praten waar over ik wil, politiek, economie, alles. Ik mag daar een jaartje lang Mr. Euro pa zijn". Onvermijdelijk komt het gesprek toch weer uit op.... de fiets. Van Agt snijdt het zelf aan: in juni gaat hij met een vriend per fiets de bekende bede vaartstocht naar het Spaanse Santiago de Compostela maken. Via de route die al in de middeleeuwen tussen Pa rijs en de Noordspaanse stad werd ge lopen. Tweeduizend kilometer in minder dan een maand. Gefietst heeft hij in Amerika nauwelijks. „Het wordt een hele hijs", zucht hij.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2