Vrcheon in top tien Fan attractieparken Mooie baan met spel, spanning en sensatie' Rijn Veenstreek Computer 'spuugt' recepten Swaenswijkbrug in aanbouw CDA: duidelijkheid over Thorbeckeplein Open huis tuinbouwbedrijven Loethe vol goede voornemens MEUBELPLEIN LEIDERDORP m 70ENSDAG 29 MAART 1S chef henny van egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356429 a^t archeologisch themapark Archeon in Alphen heeft lth vorig jaar met een bezoekersaantal van een half mil- 1 en meteen genesteld in de top tien van Nederlandse at- ^ictieparken. De Efteling in Kaatsheuvel voert de rang- nst aan met twee miljoen bezoekers. )i! aan den run anp het openingsjaar waren bezoekers begroot, |ar door het slechte voorjaar de extreem warme zomer ief de bezoekersteller steken 500.000. Aan het eind van seizoen moest het histori- z[\e themapark zestien van de Jtig vaste werknemers ont- l^n. „Niets bijzonders", aldus ^jecteur prof. dr. G. IJzereef. y! het hoogseizoen hebben we jgeveer driehonderd mensen Aj het werk, maar 's winters 1 dat er maar twin tig. .j^it jaar hoopt het Archeon ,e; meer dan een half miljoen te trekken. IJzereêf een goed gevoel te hebben dit jaar. „De gemiddelde van de mensen in is vijf uur, terwijl dat was ingeschat op 3,5 In het openingsjaar kreeg het Archeon geregeld mensen binnen de poorten die dachten dat de oudheid daar in een soort Eftelingsfeer werd ver beeld. Het park probeert echter op realistische wijze de prehis torie, de Romeinse tijd en de middeleeuwen tot leven te brengen. Het park was vorig jaar enkele keren prominent in het nieuws. Zo gaf de gemeenteraad van Al phen het groene sein voor de aanleg van een kilometer lange monorail, dat het NS-staton moet verbinden met het Ar cheon. Het benodigde geld (10,5 mil joen gulden) lijkt geen pro bleem meer, maar omwonen den hebben bezwaar aangete kend tegen de eerste monorail in ons land. Verder werd bekend dat de ABN Amro woningbouw mag plegen op de grond van het llegalen bij kwekerij ide wetering» De politie heeft bij een controle in een bloem- /ekerij in Oude Wetering gisteren drie illegale werknemers ■Ingetroffen. Het trio, afkomstig uit Marokko, beschikte niet Jer de juiste papieren en is overgedragen aan de vreemdelin- ndienst. uto opengebroken fitide wetering Uit een auto die stond geparkeerd aan de Johan in Oude Wetering zijn gisteren een radio/cd-speler en aantal losse cd's gestolen. De auto werd bij de kraak licht jschadigd. Van de dader ontbreekt volgens de politie elk spoor. "gillen en verrekijkers ontvreemd iaar» Een schade van minimaal 18.000 gulden heeft een opti on aan de Teraarse Essenlaan na bezoek van inbrekers. Die na- 4n tijdens het afgelopen weekeinde veertig brillen en 16 verre- "ters mee nadat ze een raam op de eerste verdieping hadden a'?orceerd. Uit de kassa werd geld weggehaald. lorfietsster gewond aan den rijn Een 17-jarig meisje ïs gistermiddag gewond g,aakt op de Prinses Irenelaan. Ze reed op haar snorfiets op het 0d aan de linkerkant van de weg. Een 23-jarige Alphense auto mobilist wilde ter hoogte van het Stadhoudersplein een oprit dijden en kreeg de snorfiets in de flank van zijn wagen. Het moest met onbekende verwondingen worden overge naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. holieren kijken bij bedrijven in aan den run dingen van 't Groene Hart Lyceum en het Scala College in Al- nemen donderdag 30 maart een kijkje bij 28 bedrijven in on- Qneer Alphen en Leiderdorp, onder het motto 'Bezoek een be- Het is de bedoeling ze kennis te laten maken met de activi- ii en werkzaamheden van de bedrijven. Het gaat hier om 172 O-scholieren van het lyceum en 105 MAVO-scholieren van het De actie is een initiatief van het Adviesbureau voor Oplei- men Beroep (AOB) Rijnstreek. De leerlingen hebben zelf mogen ns!n welk bedrijf ze willen bezoeken. park, mocht het Archeon het fi nancieel niet redden. Alleen on der die voorwaarde was ABN Amro bereid bijna zestig mil joen gulden in het project te steken. De bank heeft overigens nog steeds het volle vertrouwen in het Archeon. De reguliere bezoekersaantal len vielen kleiner uit dan be groot, maar daar stond tegen over dat erg veel feestgangers het Archeon wél wisten te vin den. Bedrijven en groepen kun nen in het park feesten houden in toepasselijke sfeer. Zo is er bijvoorbeeld een historische barbeque. Het populairst zijn de Romeinse feesten, compleet met Romeinse baden en enter tainment in de vorm van mu ziek, spel en worstelen. Nieuw dit jaar is dat het Ro meinse badhuis nu de gehele dag toegankelijk is voor het pu bliek. Verder zijn er geregeld gladiatorgevechten en optre dens van valkeniers. Na een winterstop van enkele maanden opent het Archeon op 9 april voor het' tweede jaar de toe gangsdeuren. alphen aan den rijn» dorith ligtvoet Geen idee wat je vandaag moet eten? De receptomaat biedt uit komst. Aan de hand van een simpel vraag- en antwoordsys- teem stelt de computer binnen enkele seconden een gevarieer de maaltijd samen. Sinds giste ren beschikt Ten Brink Cl000 in de Herenhof in Alphen aan den Rijn over zo'n receptomaat. De klant kan op het beeld scherm bijvoorbeeld aantippen dat hij of zij trek heeft in witlof. Gekookt, rauw of uit de oven? De receptomaat biedt verschil lende recepten. Als de klant een keuze heeft gemaakt, verschijnt op het scherm een kleurenaf beelding van de maaltijd. De re ceptomaat kan ook per week wisselende standaardmenu's uitprinten. In het geheugen van het apparaat zijn 15.000 recep: ten opgeslagen. Volgens L. ten Brink zijn klan ten benieuwd naar de werking van het apparaat. Er werd gis termiddag dan ook druk geëx perimenteerd. Wordt het bami, lasagne of spaghetti? En wat voor spullen heb ik daarvoor nodig? Ten Brinks winkel is een van de" eerste in de regio die over een receptomaat beschikt. „Wij zagen de noodzaak om zo'n apparaat aan te schaffen als service", meldt hij. alphen aan den run* De vierde brug over de Oude Rijn in Alphen krijgt gestalte. De verbinding loopt van de Stationsstraat naar de Raadhuisstraat. De brug mag alleen door langzaam verkeer worden gebruikt. Ook de hulp diensten, zoals ambulance, poli tie: brandweer mogen, indien no dig, over de brug rijden. Door de aanleg van de Swaenswijkbrug is het mogelijk een rondje te lopen langs de winkels aan beide zijden van de Oude Rijn. De brugwach ter van de Alphense brug bedient de nieuwe oeververbinding. Het is de bedoeling dat de ne- geneneenhalve meter brede brug, kosten 7.3 miljoen gulden, in au gustus wordt opgeleverd. Het mi nisterie van verkeer en waterstaat heeft een subsidie van 2.2 mil joen gulden verstrekt. Op de ach tergrond rechts is de Adventskerk zichtbaar. foto ben de bruyn Politici boos op Alphen Het CDA wil weten welke toe zeggingen de gemeente Al phen aan winkeliers heeft ge daan bij de afsluiting van het Thorbeckeplein. Bovendien is het benieuwd of ook is afge sproken hoe deze beloften zul len worden gerealiseerd. Dat schrijft de fractie aan burge meester en wethouders van Alphen. Brief Het CDA klom in de pen na een boze brief van de winke liers. Twee voormalige wet houders zouden volgens hun hebben toegezegd dat het plein aantrekkelijker zou wor den gemaakt. Voorwaarde was dan wel dat de middenstan ders niet langer meer bezwaar moesten maken tegen de plannen het plein autovrij te maken. De winkeliers schre ven echter dat sindsdien geen actie meer is ondernomen de plek daadwerkelijk aantrekke lijker te maken. Het CDA vraagt zich in een reactie op deze brief af of het college wel heeft geïnventari seerd wat de gevolgen zijn ge weest van het afsluiten van het plein voor de winkeliers in de buurt. Klachten Bovendien klaagden de winke liers in hun brief over de slech te toegankelijkheid en de slechte inrichting van de par keergarage. De CDA-fractie vraagt zich nu in dat verband af waarom nog steeds geen maatregelen zijn genomen. Tot slot waagt zij of het college bereid is de problematiek rond het plein aan te pakken, voor uitlopend op de centrumnota. Land- en tuinbouwbedrijven in .Alphen, Stomp wijk en Rijnwou- de zetten zaterdag 1 april hun deur wijd open voor bezoekers. Zij doen mee met de Agrarische Open Dag. Dit jaarlijks terugke rende evenement wordt in heel Nederland gewoonlijk door cir ca 150.000 mensen bezocht. In Stompwijk doen dertien verschillende land- en tuin bouwbedrijven mee. Bezoekers kunnen zien hoe biologische gewasbescherming in zijn werk gaat. Ook laten personeelsleden zien hoe gietwater wordt ont smet en hoe het water opnieuw kan worden gebruikt. Bij tuinders is te zien hoe komkommers groeien en wat het verschil is tussen tros- en vleestomaten. In het freesiabe- drijfvan Van Duyvestein aan de Tuinbouwweg 3 geven profes sionele bloemschikkers een de monstratie. Bij zuivelboerderij Van Boheemen aan de Stomp- wijkseweg 55 kan kennis wor den gemaakt met diverse pro- dukten zoals zelf geproduceerd melk. Ook kan iedereen rond kijken op de boerderij. De be drijven die meedoen met het evenement zijn gemakkelijk te vinden. Overal staan wegwij zers. Een paardentram zal be zoekers gratis vervoeren. In Rijnwoude kunnen belang stellenden zeven bedrijven be zoeken. Het gaat om de volgen de melkvee- en schapenbedrij- ven: De Jong aan de Vierheems- kinderenweg 20 in Hazerswou- de, Kraan aan de Lagewaard 15 in Koudekerk en Kerkvliet aan het Spookverlaat 4 in EJazers- woude. Kerkvliet richt zich ook op vogelbeheer en agrarisch on derwijs in Alphen. Verder is de boomkwekerij van Streng aan de Den Hollanderweg 5 in Ha- zerswoude te bezichtigen, wordt tot twaalf uur kaas ge maakt bij Spl aan de Voorweg 28a in Hazerswoude-Dorp en geeft manege Segestrom aan de Voorweg 79 in Hazerswoude- Dorp de hele dag demonstra ties. in Alphen doen drie bedrijven aan de J.C. Hoogendoornlaan mee. Bij A. Hamoen aan de zijn schapen, kippen, duiven en een pensionstal voor paarden te zien. Op nummer 41 kan ieder een een kijkje nemen bij de zui velboerderij van Joh. Baars. he "jgersma geeft wethouderschap met pijn op rwoude liesbeth buitink Jmemt het 'de mooiste baan r is, met spel, spanning en zeitie'. Toch stapt de Zoeter- Jse wethouder Ton Rin- op 18 mei op. Zijn baan m}t ministerie van volkshuis- ruimtelijke ordening en en het parttime-wethou- voor Progressief Zoe- iude zijn niet langer te fineren. „Het is een stukje nijn leven dat ik opgeef', ateert Ringersma spijtig, /ordt opgevolgd door de ge fractievoorzitter Jac- >tuyt. gersma had nog de officië- sning van de opnieuw in- ïte Hoge Rijndijk willen laken en de afronding van 'iolerings- en herbestra- iroject in Dorp-Zuid. heb ik me met ziel en za- d en al mijn energie inge- Ik vind het ontzettend er dat ik dat zelf niet kan laken." m vijf jaar was Ringersma tuder van openbare wer- ociale zaken en personeel, blikkend op die periode vooral de reorganisatie et ambtelijk apparaat er- Dat zie ik als dieptepunt. Rob (CDA-wethouder Ho lt, red.) en ik begonnen lie klus, hadden we ge- dat we enthousiasme in nbtelijk apparaat zouden p, dat de mensen het zou- 'aarderen dat ze zelf met konden komen. Maar er einig mensen die ook echt e ruimte gebruik hebben ikt." j dachten dat we van het intehuis meer konden maken dan een plaats waar je van negen tot vijf werkt. We dachten dat we alleen de rand voorwaarden hoefden verande ren om een push te geven aan de ambtenaren. Maar het gros van de ambtenaren heeft daar juist heel erg wantrouwend op gereageerd. En dat had ik niet verwacht, want er stonden geen arbeidsplaatsen op het spel. Werken als je je ei erin kwijt kunt, zou toch leuker moeten zijn. En toch is er elke keer weer bij een paar mensen dat wan trouwen. Ja, die relatie met het ambtelijke apparaat was een dieptepunt. Maar ik ben blij dat er nu mensen zitten die besef fen dat samenwerking met de bevolking de basis is waarop zo'n kleine gemeente opereert." Ook de beginperiode van Rin- gersma's wethouderschap was niet gemakkelijk. „Die eerste periode met de beslissing over het nieuwe gemeentehuis was heel vervelend. We hadden ons steeds sterk verzet tegen dat nieuwe gemeentehuis, maar toen ik in het college kwam ble ken de kaarten al min of meer geschud. Het was heel moeilijk om aan de kiezers uit te leggen waarom we dan toch in het col lege waren gaan zitten. Dat heeft mij en anderen heel erg dwars gezeten. Maar we vonden dat we moesten kiezen: of op één punt verliezèn, of op andere punten zoals de uitvoering toch winst binnenhalen." Datzelfde standpunt heeft Ringersma als het gaat om be bouwing van de Grote Polder. „Nee blijven zeggen zolang het kan en als het niet meer kan ja zeggen, zodat Zoeterwoude zelf het roer kan blijven vasthou den." Ringersma relativeert de waarde van de polder tussen Dorp en Rijndijk. „Ik vind dat de Grote Polder zeker zijn waar de heet, maar er zijn in onze ge meente mooiere plekken, zoals de Westeindse polder. De Grote Polder is economisch gezien wel een goede plaats, vooral voor agrariërs. Maar in de zin van landschap is het een polder waar je doorheen fietst en op de achtergrond een industriege bied ziet. Dat betekent niet dat ik ervoor sta te pleiten om er te bouwen", voegt hij eraan toe. Volgens Ringersma hebben al die losse politieke items hem echter niet het meest bezigge houden. „De inzet is steeds ge weest om grotere betrokken heid te krijgen bij de bewoners. Niet om plannen erin te masse ren, maar om alles afwegend echt de beste keuze te maken. Dat vind ik belangrijker dan de Grote Polder of één of ander project. Het hoogtepunt vond ik dan ook de afsluiting van de op rit naar de rijksweg 4. Dat was het allerleukste, met al die men sen erbij. Dat geeft voldoening voor het feit dat je je elke keer weer uit de naad werkt. De kick van dit werk is dat je het men sen naar de zin kunt maken. Dan voel je waarvoor je bezig bent." Helemaal afscheid van de po litiek kan Ringersma dan ook niet nemen. Onzeker is nog of hij raadslid blijft, omdat dat er van afhankelijk is of Progressief Zoeterwoude een nieuw raads lid kan vinden. „Maar ik heb me verkiesbaar gesteld voor het be stuur van het waterschap", al dus Ringersma. Ton Ringersma: 'Het allerleukste was de afsluiting van de oprit naar de rijksweg 4. Dat geeft voldoening voor het feit dat je je elke keer weer uit de naad werkt'. foto ben de bruyn zoeterwoude liesbeth buitink De omwonenden en de jonge ren van het Loetheveld zijn vol goede voornemens. In het ge meentehuis probeerden vijftien jongeren en evenveel omwo nenden gisteravond de ijzige kou uit de lucht te halen, die vo rig jaar door de overlast van de hangplek op het Loetheveld was ontstaan. De omwonenden klaagden toen over lawaai, vuurtjes en vuil. Dat móet an ders kunnen, constateerden alle betrokkenen gisteravond. De omwonenden en jongeren praatten in drie kleine groepjes vooral over oplossingen. De buurtbewoners voelen wel voor een andere hangplek, bijvoor beeld aan het Molenpad of bij zwembad Haasbroek, waar ook jongerenvereniging Utopia is gevestigd. Dé jongeren zien daar echter weinig heil in. „Het Molenpad zien ze niet zitten, Veel interesse voor watertoren Hazerswoude hazerswoude loman leefmans Bij makelaar De Leeuw in Rijns burg zijn 'enorm veel' reacties binnengekomen op de adver tenties waarin de watertoren in Hazerswoude-Rijndijk te huur wordt aangeboden. Het monu ment wordt opgeknapt en kan worden gebruikt als bedrijfs ruimte ofhorecazaak. De ongeveer tachtig jaar oude toren werd onlangs voor een symbolische gulden van water maatschappij WZHO overge daan aan de gemeente Rijn woude die het bouwsel weer overdeed aan de plaatselijke ondernemer P. van der Krogt. Zo werd het monument van de slopershamer gered. Krogts be- tonrenovatiebedrijf MTS is op dit moment bezig het casco van de watertoren op te knappen. De Leeuw is op zoek naar een huurder die een eventuele ver dere aanpassing voor zijn of haar rekening moet nemen. omdat het een enge plek is", constateerde Piet Groen, die als één van de drie onafhankelijke voorzitters de groepjes bege leidde. „We willen een plek die voor iedereen goed bereikbaar is", erkende Rick Vincente na mens de jongeren. „Het Loethe veld ligt lekker in het centrum en dan kunnen we eens een pa tatje halen." De buurtbewoners waren het er unaniem over eens dat zij niet tegen een betonnen onder komen aan willen kijken. De jongeren willen vooral een ruim onderkomen, zodat ze niet te dicht op elkaar zitten. Vuilnis bakken die geregeld door de ge meente worden geleegd, moe ten voorkomen dat het veld een vuilnishoop en een doorn in het oog van de buurt wordt. De buurtbewoners vonden dat er vooral geregelder contact tussen de twee groepen zou moeten zijn. Een gezamenlijk sporttoernooi, eens een biertje meedrinken of gewoon een praatje maken zou de lucht kunnen opklaren. Sommigen stelden een beheercommissie van omwonenden en jongeren voor, of een parttime gemeente lijke begeleider. „De bewoners kunnen best even komen zeg gen dat het wat rustiger moet, ze hoeven helemaal niet bang te zijn", stelde Vincente. Een tijdslimiet zou geluids overlast kunnen voorkomen. „Dat we door de week allemaal om elf uur weggaan en in het weekeinde wat later. En we kunnen afspreken dat de groep niet groter wordt dan 25 tot 30 man", aldus Vincente. De gemeente bekijkt aan de hand van de suggesties van gis teravond of het veld een hang plek kan blijven. Later dit jaar komt het Loetheveld ter sprake in de raadscommissie welzijn. Bent u op 7.oek naar kwaliteit, sfeer en een uit gebreide keus aan meubelen? Dan is het tijd om een bezoek te brengen aan het Meubelplein. Meubelplein Leiderdorp ligt pal aan de A4 tussen Rotterdam en Amsterdam, afslag leiderdorp. Informatie: 070-416585.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17