'Iedere staker legt twee anderen stil in de bouw' TENNIS POLO'S Randstad Schmitz noemt Schengen-controle op Schiphol niet fraudegevoelig Bouwput voor sneltram en trein Rotterdammers vinden metro beter dan Amsterdammers Burgemeester Zaanstad brandt politiechef af D66-senator Edo Spie vervolgd door justitie CD-leider Janmaat veroordeeld Hoerenfamilieavond voor 'vergeten groep SUPER TENNIS-SÏÏJNTVER DAMES EN HEREN PERSTUK ...13,90 TENNISBALLEN 1 WOENSDAG 29 MAART 1995 chef adriaan brandenburg. 071-356484, plv -chef dick van der plas. 071-3 den haag jan kuys haags redacteur De speciale magneetkaart, waarmee Schiphol het Schen- gen-verdrag uitvoert, leidt niet tot grote fraude. Het systeem is weliswaar niet waterdicht, maar zorgt wel voor een voldoende beveiliging. Zo reageerde staats secretaris Schmitz van justitie gisteren in de Tweede Kamer op mondelinge vragen van het WD-kamerlid Weisglas. Sommige kranten noemden afgelopen maandag het contro lesysteem op Schiphol 'een ramp'. De magneetkaart zou fraudegevoelig zijn en leiden tot opstoppingen bij poortjes, waar passagiers uit niet-Schengen- landen hun paspoort moeten laten zien. Weisglas vroeg de re gering of deze geluiden op waarheid berusten; of inder daad. zoals geschreven, de Schiphol-directie zich op dit punt zorgen maakt en welke maatregelen het kabinet denkt te nemen. Volgens mevrouw Schmitz valt het allemaal wel mee met de problemen. Schiphol hoeft, zo is afgesproken, pas op 15 de cember een volledige scheiding door te voeren bij de afhande ling van passagiers uit de Schengen-landen (Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Frankrijk, Spanje en Portugal) en de rest van de wereld. In de tussentijd wordt gebruik ge maakt van de groene magneet kaart, die kampte met enkele technische problemen. Voor een deel zijn die volgens Schmitz al opgelost en voor het overige deel loopt de veiligheid geen gevaar. Dit komt ook, om dat de kaart maar een korte tijd werkt. Om een betere controle te waarborgen zullen spoedig 80 marechaussees aan het Schip- hol-contingent worden toege voegd, terwijl in de drukke zo mertijd nog meer marechaus sees zullen worden ingezet. den haag gpd Het openbaar vervoer in de steden is te duur. Een lagere ritprijs zou voor veel gebruikers een reden zijn vaker in tram, bus of metro te stappen. Dit blijkt uit een enquête van de Consumentenbond naar de kwaliteit van het openbaar vervoer in vijf tien grote steden. Van de ondervraagden die geen gebruik maken van het stadsvervoer geeft bijna de helft als reden op dat het te veel tijd kost. Niet-gebruikers in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag verbinden het openbaar vervoer in hun stad bovendien met onveiligheid. De bedrijfsleiding van het openbaar vervoerbedrijf in Amsterdam moet zich volgens de Consumentenbond ernstig zorgen maken over haar reputatie. Het openbaar vervoer in de hoofdstad - tram, bus en metro - scoort op vrijwel alle punten slechter dan gemiddeld. De klachten over comfort, snelheid en veilig heid verschillen per stad per vervoermiddel. Zo zijn Rotterdammers beter te spreken over hun metro dan Amsterdammers. Amsterdam Bij het Centraal Station in Amsterdam zijn de spoorwegen bezig met de aanleg van extra sporen. Voor deze aanleg verdween een aantal huizen en moet een spoorbrug worden verbreed. Met deze aanpassingen wordt de capaciteit van het Centraal Station vergroot. Omdat in de toekomst ook een nieuwe lijn van de Amsterdamse sneltram vanuit een nieuwe wijk in Amsterdam Oost bij het Centraal Station komt is de bouw aangegrepen om meteen een stuk tunnelbuis aan te leggen. foto dijkstra/fred steenman Televisiekijker door satelliet t sneller bedient hilversum anp De weg tussen de plaats vl een nieuwsfeit zich voor^ naar de televisiekijker wi steeds eenvoudiger en goec per. Met nieuwe appara^ kunnen verslaggevers ter pk beeldmateriaal redigeren versturen. Dat maakte Gerard vanl1 Wulp, hoofdredacteur vanj1 NOS-joumaal, duidelijk bi opening van de vestiging!!: Intrax. Het bedrijf, dat zicj het in Mediapark in Hilveri vestigde, biedt satelliet- en' roepdiensten aan, zowel I' permanente als tijdelijke t passing. Kijkers willen volgens; hoofdredacteur met de neu de wereldgebeurtenissen zi|( omroeporganisaties willen11 kosten beperken. De versl^ ving van bijvoorbeeld de Cff' pions League, de D-Dayj' denking en de verkiezing^' Duitsland kwamen tot met satellietverbindingen. j.' visiekijkers zagen de sch*' tijdens de watersnood mee len in beeld. De voertuigen0 Satellite News Gathering maken het sinds kort rnojf beelden van overal in éénP' deling te maken, te verwei en te versturen. Intrax zetf, enige bedrijf te zijn dat ové ze voertuigen beschikt. He drijf is een dochter van PT" lecom. li Celstraf voor doorspelen informatie Amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 43- jarige (ontslagen) hoofdagent uit Amsterdam veroordeeld tot achttien maanden cel waarvan zes voorwaardelijk. De man is schuldig bevonden aan het doorspelen van vertrouwelijke infor matie aan een contact uit het criminele milieu. Deze 51-jarige man kreeg op zijn beurt twee jaar cel waarvan zes maanden voorwaardelijk. Tegen beiden werd twee weken geleden twee jaar cel geëist. Volgens de aanklacht hadden de twee vanaf juli 1990 tot aan hun arrestatie in juni 1993 regelmatig ontmoetin gen. Boete geëist voor vervalsing facturen Amsterdam Officier van justitie mr. j. Valente heeft gisteren voor de rechtbank in Amsterdam een boete van 400.000 gulden geëist tegen een Surinaamse rijsthandelaar. De man wordt ervan be schuldigd dat hij in 1991 vijf facturen heeft vervalst en op die manier zo'n anderhalf miljoen gulden aan zijn Amsterdamse handelsmaatschappij heeft onttrokken. De vervalsingen - factu ren die betrekking hadden op grote rijsttransacties - kwamen aan het licht toen ambtenaren van de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (FIOD) in april 1992 een huiszoeking vernicht- ten bij de handelsmaatschappij van de verdachte. Bezoeker jongensbordelen staat terecht rotterdam Vier jaar onvoorwaardelijke celstraf hoorde gisteren een 41-jarige bezoeker van jongensbordelen tegen zich eisen voor de rechtbank in Rotterdam. Hij staat terecht als eerste klant van een omvangrijk netwerk van zo'n vijfentwintig minderjarige schandknapen. Zij werden de afgelopen twee jaar vooral in Rot terdam te werk gesteld en incidenteel in Amsterdam en Utrecht. In totaal vervolgt Justitie de komende maanden 26 mannen die zich in vier Rotterdamse privéhuizen hebben vergrepen aan minderjarige jongens vanaf 13 jaar. Politie vindt dode verstekelingen Amsterdam» De politie heeft gistermiddag in de Amsterdamse Amerikahaven twee dode verstekelingen aangetroffen aan boord van de onder Roemeense vlag varende vrachtvaarder Teleor- man. Hoe de twee om het leven zijn gekomen, weet de politie niet. Ook is niet bekend wat het schip vervoerde. De lichamen zijn voor onderzoek naar het VU-ziekenhuis gebracht. Bouwstaking gaat derde week in De grenzen van de staking in de bouw zijn nog lang niet bereikt. Aan de vooravond van de derde stakingsweek kondigden de bonden nieuwe actievormen aan: discus siebijeenkomsten op bouwplaatsen waar niet wordt ge staakt. „En desnoods maken we gewoon een grote klap per en voeren we het aantal stakers op naar 40.000. Dat is al eens eerder gebeurd, dus waarom niet weer." leiden «rudolf kleun De bestuurders van de FNV- en CNV-bouwbonden in Zuid-Hol land weerspreken daarmee de opvatting dat de bonden er wei nig voor voelen de staking ver der uit te breiden. Administra tief en Financieel zou dat niet te behappen zijn. Er doen nu lan delijk ongeveer 30.000 bouw vakkers mee, in Zuid-Holland wordt het aantal stakers op 6.000 geraamd. Morgen gaat de staking de derde week in. Dan wordt er opnieuw een massale inschrijvingsbijeenkomst be legd, dit keer in de Statenhal in Den Haag. In het actiecentrum in Gouda hangen de kasten vol met vellen met daarop de bouwplaatsen waar gestaakt wordt en de aan tallen stakers. ,,En dit zijn de echte aantallen. Je rnag de kaar ten natellen. Bovendien hebben we hier nog stapels aanmeldin gen van mensen die graag mee willen doen,-maar nog niet zijn gevraagd. Het is in geen jaren voorgekomen dat de bereidheid om te staken zo groot is", aldus één van de actievoerders. De bouw telt naar schatting 215.000 werknemers, van wie er in deze tijd ongeveer 30.000 werkloos zijn. Zelfs met het hui dige aantal stakers ligt de be drijfstak nog lang niet volledig plat. Maar volgens FNV-sta- kingsleider Jos van der Borgt is dat ook niet de opzet. ,,We kie zen zorgvuldig de plekken waar we staken. Bouwplaatsen in alle sectoren, gespreid over het hele land, met de opzet vooral alle opdrachtgevers zo hard moge lijk te treffen. Vergeet ook niet dat achter ieder bouwvakker nog twee of drie mensen staan die ook niet kunnen werken. Elektriciens, installateurs, noem maar op. De installateurs klagen al steen en been." De bond heeft volgens Van der Borgt echter nog geen scha declaims gehad. Ook niet van de vereniging Eigen Huis. „Op drachtgevers moeten bij de werkgevers zijn. Die beroepen zich vervolgens op overmacht. Maar de werkgevers kunnen ook gewoon een CAO afsluiten, dan is de staking afgelopen. Wellicht dat opdrachtgevers hun contracten in de toekomst wat slimmer in elkaar zetten, dat zet de werkgevers ook wat meer onder druk om te gaan onderhandelen." Over gedu peerde woningkopers zegt hij. „Daar wil ik niet eens over pra ten. Als het gevroren had was hun huis ook later af geweest. Waren ze dan gaan reclameren bij de weergoden?" Stakers ondervinden overi gens in toenemende mate druk van hun bazen om aan het werk te gaan. Ze worden thuis opge beld, er wordt op hen in gepraat en soms regelrecht gedreigd. Volgens de FNV worden stakers die nog in hun proeftijd zijn ontslagen, om voorbeelden te stellen. „Niemand maakt ons wijs dat die mensen nu ineens niet meer bevallen. Dat is geen toeval." Andersom zouden er werkgevers zijn die met een lege orderportefeuille kampen en die hun personeel aanmoedi gen te gaan staken. Van der Borgt: „Om zo hun lasten op ons af te wentelen. Maar wij zijn het die bepalen wie er staakt en niet de werkgevers." Van der Borgt en zijn collega vakbondsbestuurders bestrijden dat hun eisen te hoog zijn ge grepen. Het gaat daarbij om be houd van vut, van het voor de bouw zo typische vakantiebon- nensysteem, de flexibilisering en een looneis. De werkgevers hebben dat geheel becijferd op een loonkostenstijging van tien procent. Bestuurder F. Dobbe- laer: „Die berekening lijkt ner gens naar. De bouwnijverheid kent verschillende fondsen, zoals dat voor vorstverlet. We hebben voorgesteld daar de kosten voor de vut uit te finan cieren. Dat had niets extra ge kost. De bouw kent al jaren een gematigde loonontwikkeling. Dat zou nu ook het geval zijn geweest, terwijl de vooruitzich ten in de bedrijfstak goed zijn." Enig zicht op een oplossing is er voorlopig niet. Er is volgens Van der Borgt en zijn collega's geen enkel contact tussen dele gaties van werkgevers en werk nemers. zaanstad gpd Burgemeester J. Bruinsma- Kleijwegt van Zaanstad valt de vertrekkende politiechef A. van Es ongenadig af: „Hij kan er geen hout van." Hij faalde op personeel-, financieel- en beleidsmatig gebied, zegt ze. De korpschef van de regio Zaanstreek/Waterland ging te veel zijn eigen gang en om ringde zich met ja-knikkers. Vorige week werd volkomen onverwacht bekend dat Van Es (54) vertrekt naar het Landelij ke Selectie- en Opleidingsin stituut Politie in Amersfoort. Bruinsma laat in het midden of zijn overstap wel of niet vrij willig tot stand kwam. Ze zegt wel dat hij nu een functie krijgt waar hij meer tot zijn recht komt dan als manager van de regio Zaanstreek. De burgemeester wil als korpsbeheerder nu snel orde l op zaken stellen. Zowel op personele vlak als op firEL cieel en beleidsmatig gebit" actie broodnodig, zegt ze.n der leiding van Van Es isc 'volstrekt onvoldoende' daan wat betreft het m^, van nieuw beleid als het ir zetten van een degelijke |A tie-organisatie. „Van Es is,n bekwaam rechercheur. kn beslist geen manager dij-e staat is een organisatie als0 ze aan te sturen. Hij ka geen hout van", aldus Zaanse burgemeester. (li Van Es wilde gisteravond^! op de uitlatingen van B£' sma reageren. „Gelet of aard en inhoud van de bP ringen acht ik het raadi?J om dit eerst met de korp1^ heerder persoonlijk te be.,c' ken voordat ik zaken eve_ eel in de openbaai breng." (t amsterdam gpd 0 D- Architect Edo Spier, voor D66 lid van de Eerste Kamer, worcge de Amsterdamse justitie strafrechtelijk vervolgd. Samen mer twee andere voormalige bestuursleden van de Amsterdams^ tus Botanicus wordt hij medeverantwoordelijk gesteld voor_ delicten die het vroegere stichtingsbestuur van de Hortus he pleegd. Het openbaar, ministerie heeft hen een vooraankono gestuurd met de mededeling dat zij binnenkort worden p vaard. den haag anp De voorman van de Centrum democraten (CD) J. Janmaat is gisteren door het Haagse ge rechtshof veroordeeld tot een geldboete van 2000 gulden, waarvan de helft voorwaarde lijk, of 35 dagen vervangende hechtenis waarvan 15 voor waardelijk. Het hof achtte vijf gevallen van belediging of aan zetten tot haat tegen of discri minatie van buitenlanders be wezen. Het openbaar ministerie (OM) had eerder 6000 gulden boete geëist. Het gaat om uitspraken die Janmaat in de periode 1989 tot 1991 heeft gedaan op radio en televisie. Bij de strafmaat heeft het hof zwaar laten meewegen dat Janmaat deze strafbare fei ten heeft gepleegd als leider van een politieke partij die is verte genwoordigd in de Tweede Ka mer. Het hof vindt dat Janmaat deze verantwoordelijkheid on voldoende heeft onderkend. Bo vendien wijst het hof erop dat Janmaat het laakbare en straf bare van deze uitlatingen tij dens de zitting weigerde in te zien. Janmaats levenspartner W. Schuurman, secretaris van de CD en eveneens lid van de Tweede Kamer, is veroordeeld tot een boete van 1000 gulden waarvan de helft voorwaarde lijk. Zij heeft zich volgens het 'Doodzwijgen of beschaamd wegkruipen meest voorkomende reactie amsterdam anp Hans Janmaat: „Veroordeling onbegrijpelijk." hof twee keer schuldig gemaakt aan racistische belediging. Dat gebeurde in 1993 tijdens tv-uit- zendingen van politieke partij en. Het OM had tegen tegen haar 1500 gulden geëist. Verder kreeg de CD als poli tieke partij een boete opgelegd van 5000 gulden waarvan de helft voorwaardelijk. Het OM eiste eerder 10.000 gulden tegen de partij. In alle gevallen geldt een proeftijd van twee jaar. Janmaat en de zijnen werden in mei vorig jaar al door de rechtbank in Den Haag veroor deeld, maar gingen in hoger be roep. De straffen van het hof zijn overigens lager dan die de rechtbank in eerste instantie oplegde. Toen werd Janmaat veroor deeld tot een geldboete van 6000 gulden na een-eis van 8000 grilden, terwijl Schuurman een boete kreeg van 1500 gulden. De straf voor de CD was toen 10.000 gulden, waarvan 2500 voorwaardelijk, na een eis van 15.000 gulden. Janmaat heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat het ging om een politiek proces foto holvast/mark lamers omdat hij slechts kritiek wilde leveren op het 'falend over heidsbeleid', maar het hof ver wierp dat verweer nogmaals. In een reactie op het arrest zegt Janmaat het 'onbegrijpe lijk' te vinden dat hij «is veroor deeld. Volgens hem is discrimi natie niet bewezen en is zijn veroordeling gebaseerd op 'los se kreten' waaraan zowel het openbaar ministerie als de rechters een suggestieve inhoud hebben gegeven. De CD-leider overweegt in cassatie te gaan bij de Hoge Raad, maar wil eerst de kosten hiervan bezien. Huilen, doodzwijgen of be schaamd wegkruipen in een hoek. Dat zijn de meest voorko mende reacties van de mensen die horen dat hun dochter, zus of vriendin prostituée is. Voor een hoer zelf is het al niet een voudig om op te boksen tegen het stigma dat op het beroep rust, maar de naaste omgeving voelt zich helemaal in de kou staan. De belangenorganisatie De Rode Draad biedt daar een ant woord op met een informele hoerenfamilieavond, die op 7 april plaatsheeft in Amsterdam. Het doel is om lotgenoten met elkaar in contact te brengen, omdat de familie en vrienden over hun twijfels en vrees met hun directe omgeving vaak niet durven te praten. De Rode Draad krijgt per maand ongeveer zes telefoon tjes van naasten van hoeren. De reacties zijn heel uiteenlopend, zegt woordvoerster Yvette Ver- wer. „Iedereen leest natuurlijk kranten en weet dat hoeren worden mishandeld, verkracht of vermoord. Dat kan taxichauf feurs ook gebeuren, maar het verschil is dat veel familieleden van hoeren over hun angsten niet kunnen praten. Tenslotte mag de buurvrouw het niet we ten." Andere bellers zijn bang dat hun dochter of zus aids krijgt, of ze kunnen zich simpelweg niet voorstellen dat iemand vrijwillig hoer is. Veel mannen hebben het moeilijk met de betaalde ac tiviteiten van hun geliefde, hoe wel er ook genoeg zijn die de in komsten verwelkomen. Verwer: „En dan zijn er legio die niet bellen, hoewel ze er problemen mee hebben. Mijn vader is zo'n klassiek geval. Hij huilde nadat ik het aan hem vertelde. Daarna is hij er nooit meer op teruggekomen." De Rode Draad koestelt geen enkele verwachting over de op komst. „Geen idee", ze}1'' wer. „Misschien komt Jse mand. Misschien korrta veertig en dan is de ruft r klein." Wel is de organiség- plan om de bijeenkomsu ker te houden als er voliha belangstelling voor is. ,uc tin nij Mooie 65/35 kwaliteit Héél véél kleuren Héél véél dessins 'EN MAAR A LIEFST llC W 2 STUKS /n.B WW00R-. "Vl GROTE PARTIJ TRAININGS. NU VOOR... FLINKE MAAT O UKTI- OP TENNISTAS AA MERKPRIJS60,- ,%l I NU SPOTGOEDKOOPW VI TOPKLASSE SPOTGOEDKOOP!!! originele pnnce TENNISSCHOENEN NORMAAL ±139,95 TOT ±189,95 NU SPOTGOEDKOOP!!! 95

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16