EIDEN arief lozingsrecht onrechtvaardig' a Bril op maat voor de Derde Wereld Fascinerende observaties van dagelijks leven [igrantenorganisaties vragen om werk voor allochtonen 1 Marokkaanse organisaties gaan fusie aan Minaret bijna klaar "jtgeverij Brill boekt Onzienlijk meer winst Paasvee voor 45ste keer naar Leiden Anne Frankschool haalt geld op voor slaan van waterput v i/OENSDAG 29 MAART 1995 Bejaarden Top tien HENNY VAN EGMOND, 071-356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 A'idenaar gooit eigen ruiten in •iden Een 34-jarige Leidenaar is afgelopen nacht aangehouden adat hij op de Morsstraat de ruiten van zijn eigen horeca-be- rijf en die van een winkel had ingegooid. De man had om- treeks drie uur in een vlaag van woede het glaswerk van zijn ei- en zaak vernield. De politie dacht dat de Leidenaar daarna tot ist was gekomen maar vervolgens tilde de man een fiets op en ie werd door een andere etalageruit gesmeten. Daarop is hij ïeegenomen naar het bureau. Wan rijdt door na ongeval EIDENEen 33-jarige Leidenaar is afgelopen nacht in zijn wo- [ing aangehouden nadat hij eerder was doorgereden bij een trkeersongeval. De man reed op de Morsweg en verleende om- reeks half twee geen voorrang aan een auto - bestuurd door en 31-jarige plaatsgenoot - die van de Haagweg kwam. De au- b's botsten, waarna de 33-jarige doorreed. Hij kon later na een ||prt onderzoek worden aangehouden en bleek te hebben ge- ronken. eflarde wind velt boom iiPENEen ongeveer tien meter hoge boom is door de wind van fc afgelopen dagen omgewaaid in het zogeheten Rembrandt- ïrk achter de gelijknamige straat en aan de kant van het water de Witte Singel. De boom kwam op het terras van café De rote Beer terecht zonder dat iemand zich in de buurt bevond. edewerkers van de gemeente hebben het dode hout in de loop m dinsdag weggehaald. Drie Marokkaanse organisaties fuseren eind maart tot de Stich ting Marokkaanse Unie (SMU) 'Moultaka'. In deze nieuwe or ganisatie zijn de Marokkaanse Vereniging Leiden, de Werk groep Marokkanen en de Ver eniging voor Cultureel Werk be trokken. De afgelopen jaren werkten deze organisaties al veel samen, omdat zij het pand aan de Langegracht delen. Door de fusie kan het gebouw beter bénut worden. Er is nu één ont moetingsruimte in plaats van drie en het aanbod van activi teiten wordt vergroot. De nieu we stichting wil in de toekomst een bijdrage leveren aan de par ticipatie, integratie, inspraak en emancipatie van de Marok kaanse/Arabische gemeenschap in Leiden en omstreken. emivo: alleenstaanden gedupeerd ivo (De Maat is Vol) is een actie begonnen tegen het lef voor het lozingsrecht. Volgens T. Hulshof, die het 'i eatriaat voert voor de stichting, is het onrechtvaardig Leidse alleenstaanden dezelfde rekening krijgen als :--jinnen. Alleenwonenden, zo zegt Hulshof, lozen min- op het riool dan meerpersoonshuishoudens. Bij dé Hulshof kunnen kant en-klare bezwaarschriften wor den aangevraagd tegen het lo- zingsrechttarief. Het doel is dat het tarief wordt gedifferenti eerd: verschillende bedragen voor eenpersoons- en meerper soonshuishoudens. Hulshof voerde in het verleden ook al actie in Leiden tegen de afval stoffenheffing, dat toen overi gens al een (gering) verschil kende tussen eenpersoons- en meerpersoonshuishoudens. De nu gaat om pensioen of boodschappen, als betaal je altijd te Dat geldt zeker ook voor lozingsheffing", zegt Huls- Bovendien heb ik het idee jde bestuurders de draag- ht van alleenstaanden altijd {schatten. De groep kent ouderen met alleen een 1 JZ-tje en veel jongeren die pk niet breed hebben." WATERBORG B.V. actie had tot gevolg dat er enke le honderden bezwaarschriften bij de gemeente Leiden op de deurmat ploften. Inmiddels zijn de tarieven voor de afvalstoffen heffing verder aangepast. Belangstellenden voor een kant-en-klaar bezwaarschrift te gen het lozingsrechttarief kun nen dat opvragen door een aan henzelf gerichte gefrankeerde envelop naar het adres van Hulshof te sturen, Bevrijdings- weg 72 2332 ZS in Leiden. De bezwaartermijn loopt halverwe ge mei af. Ook alleenstaanden uit de Leidse regio kunnen zich aanmelden. Zij moeten dan duidelijk vermelden of zij uit sluitend een bezwaarschrift te gen het lozingsrecht willen in vullen, of ook bezwaar willen maken tegen de afvalstoffenhef fing in hun gemeente. Voor meer informatie kan contact opgenomen worden met T. Hulshof, tel: 071-720691. leiden Hij is 26 meter hoog en binnen vier maan den gebouwd. Bovenop de voormalige, gerefor meerde Petrakerk aan de Cura^aostraat, nu een Turkse moskee, bepaalt een statige, nieuwe mina ret het straatbeeld. De Turkse islamitische ge meenschap in Leiden nam de moskee meer dan anderhalfjaar geleden in gebruik. De gebedsruim te aan de Hooigracht werd te klein en was slecht te bereiken voor de bijna vierhonderd leden. Het in terieur van het gebouw, dat voor rond een miljoen gulden van de hand werd gedaan, is inmiddels ge heel veranderd, voor het grootste deel door zelf werkzaamheid. Hoewel er dus al maanden lang, vijf maal per dag wordt gebeden, miste het gebouw een minaret. Van daaruit worden islamieten traditioneel tot ge bed opgeroepen en op die manier vertoont de mi naret sterke gelijkenissen met de christelijke kerkt orens. De Turkse gemeenschap vroeg in mei vorig jaar toestemming voor het neerzetten van het pun tige bouwsel. De welstandcommissie keurde het ontwerp in oktober goed en in december ging de eerste paal de grond in. Nu is de minaret zo goed als klaar voor gebruik. foto dick hogewoning A C Het van Kam" A 7 Het archeologisch I steeg' in Oegst- I themapark Archeon geest wordt eindelijk ge- in Alphen staat in de top vuld. Er komt een apparte- tien van attractieparken, mentencomplex voor be jaarden. 'Ik ben het commercieel bezig zijn spuugzat' leiden marieke mittelmeuer De Leidse opticien B. Azami heeft een manier gevonden om brillen samen te stellen die in Nederland worden geslepen en in een Derde Wereldland zon der ingewikkelde apparatuur kunnen worden aangemeten. Hiermee speelt hij in op de wonderbaarlijke oogdruppels waarmee de Leidse arts W. Schrader in januari het nieuws haalde. Door die druppels zakt de vertroebelde lens in het oog van een staarpatiënt naar bene den. Met een bril van Azami kan de patiënt binnen de kortste keren weer om zich heen kijken. De ontdekking van de oogdruppels uit Nigeria baarde heel wat opzien in de medische wereld. De geheimzinnige druppels op kruidenbasis bie den een alternatief voor de be handeling van cataract, beter bekend als grijze of ouderdoms- staar, in de Derde Wereldlan den. Omdat de moderne wes terse technieken voor de behan deling van staar daar nog niet toegepast worden, wordt de vertroebelde ooglens van een staarpatiënt vaak weggeduwd met een scherp voorwerp. Dit zogenaamde staarsteken brengt onherstelbare schade toe aan het oog. De druppels uit Nigeria beschadigen het oog niet. Schrader wil de oogdruppels gaan verspreiden in landen waar nog geen moderne tech nieken worden gebruikt voor de behandeling van staar. Maar het weghalen van een vertroebelde lens is niet genoeg. Om weer te kunnen zien moet de patiënt een bril hebben. De brillen van Azami zijn be stemd voor mensen die, meestal door de behandeling van staar, geen ooglens meer hebben. Nu zijn zij nog afhan kelijk van kant en klare brillen die worden opgestuurd door de westerse landen. Die brillen zijn niet meer dan een noodoplos sing, het is beter als brillen ter plekke worden afgesteld op de ogen. In Derde Wereldlanden is het voor veel mensen echter on mogelijk of onbetaalbaar om een bril op maat te laten ma '0 - 684.43.30 nten. Dekkleden. Meubilair. tevens Zeilmakerij Buck Goudriaan schrijft kroniek over Leiden in de oorlog rudolf kleun {.eidse uitgeverij E.J. Brill in 1994 de winst aanzien - en groeien. Voor belastin- '■bedroeg de stijging 28,9 jnt, van 614.000 tot 807.000 )ein. Na belasting bedraagt «jHnst 740.000, in 1993 was .14.000 gulden. De omzet t Jjook, maar in mindere ma- 13,4 miljoen tot 13,7 mil- IDat is een toename met - eer twee procent, jl is befaamd als weten- ipelijke uitgeverij, gericht (eken over de drie wereld- iensten, geschiedenis en alistiek (de historie van iddenoosten). Het bedrijf gde onder meer de inte- litgave van de Dode.Zee- imzet groeide het afgelo- ar met name in de Vere- Staten, de afzet in het :n- en Verre Oosten liep Het zwaartepunt van de werd behaald in de twee- ft van het jaar. Volgens di- r R. Kasteleijn was dat erker het geval dan al ge lijk is bij Brill. „In feite eerste helft van het jaar zwak en hebben we dat later in gehaald." Brill presenteerde het afgelopen jaar 200 nieuwe boektitels en drie nieuwe we tenschappelijke tijdschriften. Het totaal aantal tijdschrifttitels van Brill ligt nu op zo'n dertig. Brill heeft het afgelopen jaar geen grote uitgaven van het ka liber van de Dode Zeerollen ge publiceerd. Kasteleijn verklaart de groei van omzet en resultaat vooral uit de algemene ontwik keling van de markt voor we tenschappelijke uitgaven. Voor 1995 wordt een zelfde soort ont wikkeling verwacht. De uitgeverij komt daarmee na enkele hectische jaren in rustiger vaarwater. De huidige directeur Kasteleijn trad in mei 1994 aan. Hij volgde F. Pruijt op die in december 1994 onver wacht overleed. Pruijt was nog maar enkele jaren eerder aan getreden. Onder zijn leiding werd het bedrijf drastisch gere organiseerd. Het antiquariaat werd afgestoten, nadat eerder ook de drukkerij was gesloten. Ook kwam er een andere mar keting, waarbij steeds meer boeken in series worden uitge geven. Buck Goudriaan: „De Tweede Wereldoorlog is voor mij gaan leven." leiden kees van kuilenburg Een reactie van een Leidse oud verzetsman is Buck Goudriaan nog het meest bijgebleven. „Nog voordat hij het boek 'Lei den in de Tweede Wereldoor log' opensloeg, zei hij dat hij nu eindelijk eens kon lezen wat er in die jaren allemaal in de stad gebeurde. Zelf bracht hij een groot deel van de bezettingstijd in de gevangenis door." Het boek - dat in kroniek- vorm van dag tot dag de oorlog beschrijft - is bij toeval tot stand gekomen. „Ik was eind tachtiger jaren bezig met wat onderzoek over mijn in 1949 overleden oom Gerard Goudriaan. Dan kom je veel informatie over de oorlog tegen en raak je gefasci neerd door het onderwerp", vertelt de 49-jarige Leidse socio- loog. Het is niet het eerste boek over de Tweede Wereldoorlog in de sleutelstad. Maar eerdere uitgaven waren meer gericht op een bepaald aspect van die tijd. „De toenmalige wethouder Ver- wey heeft al in 1946 geschreven over de bestuurlijke problemen in de stad. Ook het verzet heeft ruim aandacht gekregen. Onder andere in een Leids jaarboekje en de uitgave 'Ook in Leiden' uit 1985. Uiteraard komen die zaken in mijn boek uitgebreid aan de orde, maar tevens wordt aandacht besteed aan het dage lijks leven in de stad", merkt Goudriaan op. Veel informatie heeft de Lei- foto henk bouwman denaar uit dagboeken. Zoals die van winkelier H. de Wilde en J.H. Kasten van de Sterrewacht. „Het zijn dagelijkse observaties over bijvoorbeeld activiteiten van de Duitsers en de NSB'ers, maar ook over de problemen van alledag. Dat de oorlog te lang duurde, bijvoorbeeld. al in 1942 waren sommige mensen ervan overtuigd dat de bezet ting snel afgelopen zou zijn. Maar toen moesten de mensen nog heel wat ellende doorstaan, met als triest dieptepunt de hongerwinter van 1944. Dat le verde ontroerende en fascine rende verhalen op van mensen die dagen weg zijn geweest op zoek naar voedsel en kort na thuiskomst werden bestolen door de Landwacht." Bijna vier jaar lang heeft Goudriaan alles wat hij kon vin den over de oorlog gelezen. „Het werk van Lou de Jong, de Jodenvervolgingen van Presser en veel andere boeken. Soms kwam ik maar één zinnetje over Leiden tegen, maar toch was het belangrijk om te weten. Daarnaast heb ik alle onder grondse bladen die in Leiden verschenen doorgenomen. Dat waren er wel een stuk of dertig." Goudriaan heeft ook veel in formatie uit twee kranten die in de oorlog in Leiden verschenen. Het Leidsch Dagblad, dat tot eind 1943 werd uitgebracht, en het Dagblad voor Leiden en Omstreken. Dit laatste blad was er vanaf begin 1944. „Erg boei end. Vooral als de periode komt dat de Duitsers in Rusland op de terugtocht moeten. Dan lees je uiteraard niet dat zij aan de verliezende hand zijn, maar hoe goed zij zich verweren op diver se plaatsen. In de dagboeken lees je ook dat veel Leidenaars precies op de hoogte zijn van het verloop van de strijd. Soms werden de troepenbewegingen op kaarten bijgehouden." Uiteraard schenkt het boek veel aandacht aan typisch Leid se zaken, zoals de belangrijke rede waarin professor Cleverin- ga zich verzet tegen het ontslag van Joodse collega's op de uni versiteit, de trieste ontruiming van het 'Joodsche Weeshuis' ('je verstand staat stil, als je dat leest') en de aanslag op de di recteur van het arbeidsbureau. Dolle Dinsdag, de hongerwinter en de bevrijding komen ook aan bod. In totaal komen er zo'n 140 zaken aan de orde die speelden in Leiden en directe omgeving. Het boek loopt door tot 15 augustus 1945. Een dag eerder capituleerde Japan en behoorde de Tweede Wereldoorlog defini tief tot het verleden. Goudriaan: „Ik vond het wat abrupt om di rect na 5 mei te stoppen. Ook daarna gebeurde er nog veel in Leiden wat het vermelden waard was. Al had ik eigenlijk nog best een jaar willen door gaan. Maar op een gegeven mo ment moetje stoppen." 'Leiden in de Tweede We reldoorlog' kost 39,50 gulden en is verkrijgbaar bij boekhan del De Kier aan de Nieuwe Rijn. ken. De voordelen van Azami Bril Concept (ABC!) zijn groot. De opticien wil in Nederland pasdozen samenstellen met monturen en glazen van ver schillende sterktes. De glazen wil hij laten slijpen in Neder land op een sociale werkplaats met tweedehands apparatuur. In de Derde Wereldlanden moeten mensen worden opge leid om de brillen te passen. „Met een pasdoos met losse on derdelen kun je met minder brillen meer mensen helpen", zegt Azami, „En het aanmeten van de bril is eenvoudig, er is geen ingewikkelde apparatuur voor nodig." Als uitgangspunt heeft Azami de afstand tussen de ogen geno men. Die afstand is bij iedereen anders en daarom is voor het aanmeten van een bril oog- meetapparatuur nodig, de gla zen moeten immers wel recht voor de ogen staan. De gazen van ABC! zijn zo geslepen dat ze, door ze op een bepaalde manier te draaien, bij iedereen passen. Er is dus geen ingewik kelde apparatuur voor nodig. Daarna hoeven de glazen alleen nog met een schroevedraaier vastgezet worden. Ruim vijftien jaar geleden was Azami in Afrika en sindsdien heeft hij daar iets willen doen. Als zelfstandig ondernemer heeft hij daar nu eindelijk de middelen toe. „Ik ben het com mercieel bezig zijn spuugzat", zegt Azami, „Iedereen is altijd maar voor zichzelf bezig, ik wil daar nu eens concreet iets doen. Als dit project geld op brengt dan ga ik dat via een stichting nuttig besteden. Wanneer de produktie kan beginnen, is nog niet duidelijk. De opticien heert inmiddels oc trooi aangevraagd en nu moet hij nog een werkplaats vinden en mensen die de glazen en de monturen maken. En natuurlijk moet er geld op tafel komen, daarom heeft hij deze week een gesprek met een internationale fabrikant van brillen en montu ren. „Zodra ik een plek heb en een aantal mensen kan ik be ginnen, de rest komt wel voor elkaar", aldus Azami. leiden kees van kuilenburg Voor de 45ste keer wordt zater dag 1 april in de Groenoordhal- len weer de nationale paasvee- tentoonstelling gehouden. De keurmeesters hebben het druk want er zijn inschrijvingen bin nengekomen voor niet minder dan 63 klassen bij stieren, vaar zen, koeien en lammeren. Naast de inzendingen van runderen zijn er ook klassen voor ooilam- mëren, ramlammeren en zuig- lammeren voor de slacht. Bij de keuring gelden vooral scherpe eisen voor gezondheid en de conditie van de dieren. In totaal worden er 220 dieren door de 12 keurmeesters bekeken. Daarnaast is er een keuring van zogenoemde supervleesdie- ren. Die worden aangevoerd door vijf superslagers uit de re gio. Voor bezoekers worden er speciale slagersgerechten ver vaardigd. Ook is er een presen tatie van vleeswaren. In de hal is ook een paasdorp ingericht met tal van attracties, zoals eieren beschilderen, haas jes maken en een grabbelton. Bezoekers kunnen het gewicht van 'onderdelen' van de super koeien raden. In het vrije gede- eelte is een vlooienmarkt. Het evenement begint om 09.00 uur. De toegangsprijs bedraagt voor volwassenen vijf gulden. Kinderen tot 12 jaar en 65-plus- sers betalen 2,50 gulden. jannet van aarsen imenwerkingsverband van Migranten Or des heeft de gemeente Leiden gevraagd idrukkelijk ook allochtone Leidenaars de ide hand te bieden met de plannen om de Ide jaren zo'n 2.0Ö0 arbeidsplaatsen te s pen. Savas Akcay verklaarde gisteravond het samenwerkingsverband tijdens de lering van de commissie voor werk, sociale zaken en wijkbeheer.dat werkloosheid het groot ste probleem is waar migranten in Leiden tegen aan lopen. „Werkloosheid wordt zelfs de reden van alle problemen genoemd", aldus Akcay. Het werk loosheidspercentage onder migranten is in Lei den met 15,6 procent flink hoger dan het gemid delde van 6,6 procent. „Werkloze mensen raken geïsoleerd, komen aan de onderkant van de sa menleving", aldus Akcay. Het Samenwerkingsverband van Migranten Or ganisaties Wil nu dat de gemeente een bepaald percentage van de te scheppen banen reserveerd voor migranten. „Werk reserveren voor migran ten kan in ieder geval allerlei maatschappelijke problemen voorkomen, die u op ander gebied weer extra geld kosten", verklaarde Akcay. „De gemeente Leiden zou zelf misschien het goede voorbeeld kunnen geven door als werkgever meer allochtonen in dienst te nemen, of door ervoor te zorgen dat verwante organisaties dat gaan doen." Wethouder Laurier voelt wel voor de voorstel len. „Het probleem van de hoge werkloosheid onder migranten is een serieus probleem", ver klaarde hij gisteravond. „We moeten maar een bekijken hoe we dit kunnen meenemen bij onze plannen om nieuwe banen te scheppen." leiden»opbod zijn verkocht aan de ou ders. Simavi is een organisatie die steun verleent aan medische projecten in ontwikkelingslan den. Met het geld dat de leerlin gen hebben ingezameld, wordt een put geslagen in een afgele gen dorp in India. Leerlingen van de Anne Frank school in Leiden hebben van morgen 2200 gulden aangebo den aan Vereniging Simavi. Twee weken lang zijn de kinde ren bezig geweest met het ma ken van kunstwerken die per

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13