Milieugroepen eisen actie rijke landen Burundi balanceert op rand van burgeroorlog Buitenland Bonn blokkeert geld bestemd voor Turkije Gucci-sage eindigt met moord Maurizio EU krabbelt terug in conflict met Canada Politie Japan zoekt naar lijken bij sekte 'INSDAG 28 MAART 1995 blNj ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP 1 se Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Independent RTR Reuter UPI Unil ZAKHO-BONN-DEN HAAG Rtr-ANP De betrekkingen tussen Tur kije en Duitsland zijn op een dieptepunt beland. Bonn wil de levering van drie fregatten aan Turkije uitstellen in ver band met de invasie in Irak. Minister Kinkel (buitenlandse zaken) gaf gisteren opdracht een gift van 150 miljoen mark voor de bouw van de drie schepen tijdelijk te bevriezen. Kinkel toonde zich vooral geschokt door de uitspraak van de Turkse president De- mirel dat de actie in het noor den van Irak nog wel een jaar kan duren. Hij wees erop dat alle Turkse leiders die hij de afgelopen week in Ankara had gesproken, onder wie premier (giller, hem hadden verzekerd dat de Turkse inval zo snel mogelijk zou worden beëin digd. Volgens de Duitse be windsman neemt de politieke schade voor Turkije toe met elke dag die de actie nog duurt. Operatie Ijzer, zoals de operatie in Turkije wordt aan geduid, duurt voort. Ongeveer 35.000 man Turkse troepen staken een week geleden de grens met Irak over om jacht te maken op PKK-strijders en hun kampen te vernietigen. Volgens zegslieden in de Iraakse stad Zakho doen zich botsingen voor tussen Turkse troepen en guerrillastrijders van de PKK nabij de Iraakse grens met Syrië. Ondanks de Turkse inval gaan de twee grootste Iraaks- Koerdische groeperingen ge woon door met hun onderlin ge strijd. Ook daarbij zijn de afgelopen dagen veel doden gevallen. Rond de 150 Koerden heb ben gistermiddag in Den Haag geprotesteerd tegen de Turkse invasie. l S: geen militaire actie tegen Irak lOezbeken steunen president Karimov Jtasjkent» De Oezbeekse president Islam Karimov heeft zondag j brede steun gekregen van de bevolking. Tijdens een referendum stemden vrijwel alle elf miljoen kiezers voor verlenging van het I mandaat van Karimov van 1997 tot het jaar 2000, zo bleek giste- ren uit de eerste uitslagen die via de plaatselijke radio werden q uitgezonden. Paparazzi 'verkrachten' prinses Diana londen Prinses Diana, een van de meest gefotografeerde vrou wen ter wereld, voelt zich 'verkracht' door paparazzi. Op winter sport in het Oostenrijkse Lech klaagde de Britse prinses gisteren over de persmuskieten die onophoudelijk jacht op haar maken. 1,11c kan er gewoon niet tegen", zei Diana, ,,Ik zie de fotografen voortdurend om me heen. Het is alsof ze mij verkrachten. Ik weet niet wat ik moet doen. Ik sluit de gordijnen van mijn hotel appartement, maar ze zijn er gewoon. Ik weet het. Ik voel het", jammerde de prinses. ^Washington Het Witte Huis heeft gisteren militaire opties ter (bevrijding van twee Amerikanen in Irak uitgesloten. Het reageer daarmee op oproepen uit het Congres. De twee waren zater- tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld na een week tevo- in Irak te zijn opgepakt bij het oversteken van de grens met Bagdad zei dat zij in Irak wilden infiltreren, maar vol- Washington was er sprake van een 'eenvoudige en on schuldige fout', yö Sudan kondigt wapenstilstand af Io-iartum In het door een burgeroorlog verscheurde Sudan gaat vannacht een wapenstilstand in. Het betreft een eenzijdige stap van de Sudanese regering voor twee maanden. President el- .ashir maakte het staakt-het-vuren gisteravond bekend op een Gemeenschappelijke persconferentie met Jimmy Carter. Volgens Ëashir is de wapenstilstand bedoeld als ondersteuning voor een pumanitaire organisatie van Carter, die in Sudan probeert meer dere tropische ziektes uit te roeien. kussen moeten in Moldova blijven iraspol» De inwoners van de zogenoemde Dnjestr-republiek voornamelijk etnische Russen en Oekraïners hebben zich nassaal uitgesproken voor handhaving van het Russische 14de leger op hun grondgebied. Dat blijkt uit de uitslagen van een re- :erendum dat zondag is gehouden in de zelfuitgeroepen 'repu- iliek' aan de oostelijke kant van de rivier de Dnjestr in Moldova, 'e regering in Chisinau wil dat de Russen het land verlaten. Met 'oskou is daar ook een akkoord over bereikt, maar dit is nog iteeds niet van kracht. Strijd in Algerije: 800 doden flu-giers o Algerijnse troepen hebben zo'n 800 fundamentalisti sche opstandelingen gedood bij een verrassingsaanval in de on herbergzame streek van Aïn Defla, in het westen van het land. Be gewelddadigste fundamentalistische groep in Algerije, de Ge- Rvapende Islamitische Groep (GIA), hield daar het afgelopen Iveekeinde een groot congres. Dit schrijft de Algerijnse krant Le boir d'Algerie, die zegt over betrouwbare bronnen te beschikken, yolgens het blad zouden ook buitenlanders bij de gevechten om |et leven zijn gekomen. Er kan makkelijk een veeldelige TV-serie van worden gemaakt met de titel: De opkomsten on dergang van het Italiaanse mo de- en parfumhuis Gucci. De laatste aflevering sluit dan af met de moord op de laatste Gucci, die nog banden met het oorspronkelijke familiebedrijf had, Maurizio. De 45-jarige Gucci werd gisteren even buiten zijn appartement in Milaan neergeschoten. De dader van de aanslag wist te ontkomen. Over de motieven is niets bekend. Maurizio Gucci was een klein zoon van oprichter Guccio Gucci, die in 1904 begon met rijzadels en rijlaarzen. Al snel kwamen daar andere lederwa ren bij, zoals koffers en schoe nen, en de zaak breidde snel uit, tot in New York toe. Het assorti ment werd uitgebreid met on der meer parfums en kleding. De Gucci-produkten, met hun rood-groene logo van twee met elkaar verbonden G's, werden zeer geliefd in de jet-set. Ronald Reagan droeg schoenen met het GG-logo en de Gucci-produkten deden het ook goed bij Raisa Gorbatsjova. Ook Elizabeth Tayler, Audrey Hepburn en Gra ce Kelley (prinses Gracia) be hoorden tot de clientèle. Het Gucci-verhaal is er een van ruzies, intrigues en rechtszaken. Oprichter Guccio, ooit werk zaam als piccolo in het Londen- se Savoy-hotel waar hij zijn ideeën over koffers opdeed, schiep er al genoegen in zijn vijf kinderen tegen elkaar uit te spe len. Gucio overleed in 1953 en liet zijn onderneming over aan zijn zoons Rodolfo en Aldodie el kaar meer dan eens in de haren zaten. Rodolfo overleed in 1983, waarop de helft van het bedrijf in handen van de gisteren ver moorde Maurizio kwam. Zijn oom Aldo en zijn neven Rober to, Paolo en Giorgio hadden de andere helft in handen. Maurizio had eigenlijk alleen maar conficten met zijn familie leden. Ooit werd hij veroordeeld omdat hij zijn vaders handteke ning zou hebben nagemaakt in een erfeniskwestie. Hij vluchtte naar Zwitserland en daarna naar Panama. Later werd hij alsnog vrijgesproken, waarop hij terugkeerde. De drie neven en oom Aldo ver kochten hun bezit in 1987 aan de Arabische Investcorp na opnieuw een knallende ruzie. In 1993 deed ook Maurizio zijn helft weg, na uit de hand gelo pen onmin in de directie waar van hij voorzitter was. Voor 300 400 miljoen gulden werd In vestcorp ook van de andere helft van Gucci eigenaar. Klinuiatconferentie Berlijn vandaag begonnen Uitstoot kooldioxide moet in 2005 venninderd zijn met 20 procent De uitstoot van broeikasgassen moet drastisch omlaag en de VN-klimaatconferentie in Berlijn moet daartoe de komende dagen de aanzet geven. Zo'n 160 milieuorgani saties uit de hele wereld deden gisteren een oproep van die strekking. Vooral de rijke landen zouden in Berlijn het goede voorbeeld moeten geven. Volgens de milieugroepen zou den de industrielanden zich moeten voornemen hun uit stoot van kooldioxide (C02) in het jaar 2005 te hebben vermin derd met 20 procent. Het voor stel is aangedragen door de Alli antie van Kleine Eilandstaten (Aosis), die vreest dat veel eilan den ten onder gaan als de zee spiegel stijgt als gevolg van kli maatveranderingen. Het Aosis-voorstel kan op sympathie rekenen van onder meer Duitsland en Denemar ken, maar het lijkt op de kli maatconferentie geen schijn van kans te maken. Ook Neder land voelt er niets voor. Minis ter De Boer (milieu) denkt eer der een aan vermindering van 1 tot 2 procent per jaar na de eeuwwisseling, zo zei ze vorige week nog in de Tweede Kamer. Vanaf vandaag vergaderen ruim 120 landen over het in 1992 afgesloten en nog weinig succesvolle VN-klimaatverdrag. Dat voorziet er onder meer in dat de rijke landen in het jaar 2000 niet meer C02 in de lucht brengen dan ze in 1990 deden. Voor de periode né de eeuwwis seling is nog geen nader beleid ontwikkeld. Volgens VN-bron- nen valt van de Berlijnse bijeen komst geen definitieve overeen stemming te verwachten over een aanvulling op het klimaat verdrag uit 1992. Wel kunnen er afspraken komen over een nieuwe onderhandelingsronde die over twee jaar moet leiden tot een nader protocol. De klimaatconferentie is van daag begonnen met de ambte lijke voorbereidingen. Elders in Berlijn zijn de komende dagen tal van onofficiële schaduwbij eenkomsten voorzien, waaraan onder meer de gemeente Den Haag deelneemt. Van 5 tot 7 april wordt de conferentie in Berlijn afgesloten met een bij eenkomst van tientallen minis ters. robifrans van den houdt (respondent t de regering, maar het leger en de stammen- ities maken in Burundi de dienst uit. Ze kun- dan ook straffeloos moorden en plunderen, ïdaag is de ene stam slachtoffer, morgen de lere. De etnische scheidslijnen worden steeds erper getrokken. umbura, de hoofdstad, is vanwege het aan- ïdende straatgeweld inmiddels een volledig et- :h gezuiverde stad. Dat wil zeggen dat in alle een nog slechts één van de twee stammen van jland, de Hutu's en Tutsi's, is vertegenwoor- r {wijken Buyenzi en Bwiza, waar beide groepen yoor kort nog door elkaar woonden, zijn de af- bpen dagen met geweld van alle Hutu's ont- jn doorTutsi-milities, de 'Sans échecs'(Zonder pnslagen). Honderden Hutu's vonden de |d, de rest is massaal op de vlucht geslagen, ft huizen zijn vernietigd, om te voorkomen dat >oit nog terugkomen. De enige stadswijk waar [u's nog de dienst uitmaken, is Kamenge, die 1993 door hen werd gezuiverd van alle Tut- De wijk is mogelijk het volgende doelwit van rutsi-milities. I i Vanwaar deze ongekende haat die het onmogelijk maakt om met elkaar als buren te leven? In een van hun rapporten over het land schrijven de VN Burundi's problemen toe aan een 'buitengewoon diepgaand etnisch conflict'. Hoewel de problemen inderdaad steeds via etni sche slachtpartijen en zuiveringen aan de opper vlakte komen, is de werkelijke oorzaak van poli tieke aard. ,,Aan de wortel van de huidige crisis in Burundi", zegt president Sylvester Ntibantunga- nya, „ligt het politieke gebrek aan tolerantie en respect voor andermans vrijheden en rechten". Deze politieke kwestie kwam in al z'n gruwelijk heid aan de oppervlakte in oktober 1993 toen het doorTusi's gedomineerde leger een staatsgreep uitvoerde en Hutu-president Melchior Ndadaye doodde. Ndadaye had in juni de verkiezingen gewonnen en daarmee een eind gemaakt aan de jarenlange dominantie door de Tutsi's, die met 14 procent slechts een kleine minderheid van de bevolking uitmaakten, maar sinds de onafhankelijkheid overheid, leger, zakenleven en andere openbare instituten hadden beheerst. De nieuwe president wilde die hegemonie doorbreken en de macht evenredig tussen beide stammen verdelen. Ndadaye trachtte een democratie te creëren, maar het leger pikte dat niet en ruimde hem uit de weg. Gevolg van die militaire coup was dat zowel Hu tu's als Tutsi's aan het moorden sloegen. Het le ger vermoordde op grote schaal Hutu's, terwijl Hutu-milities, de 'Intagoheka's', uit wraak voor de dood van 'hun' president Tutsi's begonnen af te slachten. Sinds die gebeurtenissen van eind 1993 en begin 1994 is het nooit meer rustig geweest in het land. Beide stammen voeren onophoudelijk wraakak- ties uit, zowel in het binnenland als de hoofdstad, waar de milities nu volledig de dienst uitmaken in de buitenwijken. Zodra een van de stammen de indruk krijgt door een bepaalde gebeurtenis direkt te worden ge- trofffen, slaat de vlam in de pan en wordt de an dere stam aangeyallen om alles en iedereen te doden en te vernietigen. Leger en politieke leiders spelen in deze vicieuze cirkel van geweld een ui terst dubieuze rol. In plaats van ze uit te schake len biedt het door Tutsi's beheerste leger bijvoor beeld bescherming aan de Sans échec-milities, omdat ze door stamgenoten worden gevormd. Tegelijkertijd staat het leger klaar om Hutu's en te martelen en doden. De speciale VN-afgezant in Burundi, Ould Abdallah, gelooft dat het vooral de lagere rangen binnen het leger zijn die zich hard blijven opstellen. In tegenstelling tot de legertop, die om de eenzijdige samenstelling van de strijd krachten te doorbreken onlangs aktief Hutu's heeft gerecruteerd. Maar voorlopig ziet het er niet naar uit dat derge lijke maatregelen een eind kunnen maken aan de spanningen in het land. Zo blijvende politici de etnische vuurtjes opstoken. Toen in september 1994 een regeerakkoord werd bereikt tussen de twee grootste politieke partijen Frodebu (hoofdzakelijk Hutu) en Uprona (Tutsi), bestond even de hoop dat vrede in het verschiet lag. Maar beide partijen zijn elkaar sindsdien voortdurend in de haren gevlogen en hebben daarmee de on rust in het land aangewakkerd. VN-afgezant Ould Abdallah blijft echter volhou den dat een massaslachting als die in Rwanda voorkomen kan worden, maar dan dient wel zijn scenario te worden gevolgd. „Het is slechts een handjevol leiders dat voor politiek gewin het ge weld in stand wil houden. Het Westen moet die kliek isoleren en op een zijspoor zetten en de rest van de bevolking die gewoon vreedzaam wil le ven steun verlenen. Pas dan is er écht hoop voor Burundi". Spanje krijgt geen steun voor sancties BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT Het Europese front in de visoorlog met Canada lijkt ge broken. De Europese ambassa deurs in Brussel waren giste ren niet bereid om Spanje te volgen in het volledig opschor ten van alle contacten met Ca nada. Spanje wilde dat als ver gelding voor het feit dat de Ca nadezen afgelopen weekeinde de netten doorknipten van een Spaanse vissersboot in inter nationale wateren ter hoogte van Newfoundland. De Europese Unie blijft bereid te onderhandelen met Canada. Dat wil overigens niet zeggen dat Brussel tevreden is met de voorstellen die Canada het afge lopen weekeinde in Vancouver 'op tafel gooide', zoals een Eu ropees ambtenaar het uitdruk te. De EU is zelfs bereid om het probleem van de snel slinkende visbestanden in de Atlantische Oceaan voor te leggen aan de Verenigde Naties, zoals Canada heeft gevraagd. Daarmee zou de EU afstand nemen van het tot dusver ingenomen standpunt om het visserijconflict zuiver ju ridisch te benaderen. Tegelijkertijd houdt de EU vast aan zijn oordeel dat de ac ties van Canada in strijd zijn met het internationale zeerecht. Al deze acties vonden plaats buiten de territoriale wateren van Canada. De EU behoudt zich dan ook, zo werd maandag in Brussel gezegd, het recht voor om de zaak aan het Inter nationaal Gerechtshof in Den Haag voor te leggen. Tegelijkertijd wil de EU Span je niet volgen in zijn al te straffe eisen om alle bilaterale contac ten met Canada af te breken. Ook is de EU niet erg gechar meerd van het feit dat Spanje inmiddels twee oorlogsbodems naar het omstreden gebied heeft gestuurd. De voorstellen die Canada in het weekeinde in Vancouver op tafel legde over een verdeling in zones van de wateren bij New foundland, hebben bij de EU geen genade kunnen vinden. Volgens woordvoerders in Brus sel heeft Canada de EU slechts 'papieren vis' toebedeeld. Ot tawa wil Canada, Rusland en Ja pan de zones toewijzen, waar nog voldoende heilbot te van gen is. De EU zou echter een gebied zijn toebedeeld, waarvan iedereen weet dat er 'geen vis meer te halen is'. I'arijs denkt an ingrijpen eri Burundi JjUMBURA-PARUS Rtr-AFP-DPA jiankrijk wil proberen te be- tussen de strijdende jrtijen in Burundi, maar sluit in internationale militaire in- rventie niet uit. Dit zei de ijanse minister Debré ■ïtwikkelingssamenwerking) «eren. In de Burundese lofdstad Bujumbura heerst mssen een gespannen rust, 1 de slachtpartijen van de af lopen dagen die duizenden °P de vlucht joegen. hebben nog niet het ni- Uau van een volkerenmoord nreikt", zei Debré tegenover televisie. „Voordat men iepen stuurt, moet men de dialoog aanmoedigen Ide vrede en de gematigden kans te geven." Van een itair ingrijpen is vooralsnog n sprake, „maar er zijn nog ar een paar dagen over rdat we iets belangrijkers rwegen, en dat zou een in tentie van de internationale leenschapzijn". e VN willen een herhaling het bloedbad tussen Hu- en Tutsi's in Rwanda voor- -men. Debré sloot uit dat Mikrijk alléén een troepen- tcht zou sturen zoals in anda vorig jaar. n Bujumbura was het giste- i rustig na een week van ge ld, waarbij Tutsi-extremis- Hutu's aanvielen en het )r Tutsi's beheerste leger et ch gemengde wijken bin- ïviel. Burundese soldaten begeleiden Hutu-vluchtelingen naar de grens met Zaïre. foto epa Alexander joe De Japanse politie is bij het gebouwencom plex van de omstreden sekte Aum Shinri Kyo op zoek naar lijken. De politie ver moedt slachtoffers onder leden van de reli gieuze beweging die vorige week mogelijk een aanslag met gifgas pleegde op de metro van Tokyo. „De sekte heeft niets te maken met reli gie. Het zal niet lang meer duren voordat we hier de eerste lijken vinden", aldus een politiefunctionaris vanmorgen. Honderden agenten onderzoeken al dagen het complex van de sekte. De twintig gebouwen staan bij het dorp Kamiku Isshiki aan de voet van de 'heilige berg' Fuji, ongeveer honderd kilo meter ten westen van Tokyo. De functionaris wilde niet zeggen waar om de politie verwacht dat zij doden aan treft. Media citeerden voormalige volgelin gen die beweren dat een onbekend aantal sekteleden in het uitgebreide complex ge marteld en begraven zou zijn. Maandag ontdekte de politie een ondergrondse ka mer die mogelijk gebruikt is om ongehoor zame volgelingen op te sluiten. Japanse politiemensen inspecteren de chemische fabriek, waar de omstreden sekte Aum Shinri Kyo een geheim laboratorium had. In het laboratori um zijn botulisme-bacterien aangetroffen. De politie onderzoekt nu of de sekte naast chemische ook bacteriologische wapens maakte. foto reuter kimimasa mayama

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5