'Criminaliteit nu écht aanpakken' Binnenland en PvdA tegen claim v l) op voorzittershamer tijdchter steekt stokje voor beslagname rijbewijzen Asielzoekers helpen handje Herinnering aan het verleden RvS: Wijers moet besluitvorming over kerncentrales opnieuw doen Geluidswal drijfzand door nat weer Vervoerbedrijf zendt chauffeurs uit naar VS Geldboete geëist voor doorstralen voedsel ISDAG 28 MAART 1995 n Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensti [ogelijk nieuwe nooddeuren veerboot jUNGENDe veerboten naar Vlieland en Terschelling krijgen ^schien een nieuw veiligheidssysteem voorde nooddeuren. jelopen weekeinde sloeg plotseling een vluchtdeur weg. Er Tlstond geen gevaar doordat de deuren 2,5 meter boven de wa- liggen. De scheepvaartinspectie noemt het ongeluk erst merkwaardig en stelt een onderzoek in. inmiddels is een •f/{en plaat voor het deurgat gelast en vaart de veerboot weer 1 LVgens schema. riminelen ontsnapt uit politiebureau ielo» Twee internationaal gezochte criminelen zijn het afge- en weekeinde ontsnapt uit het politiebureau van Almelo. en leden van de bende zitten nog ingesloten. De groep zou (i in België onder meer schuldig hebben gemaakt aan een gij- 01ng. De twee mannen en een vrouw zaten opgesloten in een pjier op het bureau, maar de deur was niet goed diGht. n A O-overleg KPN opgeschort te IjHAAGDe onderhandelingen over een nieuwe CAO voor de >nd)a 100.000 werknemers van Koninklijke PTT Nederland najN) zijn gisteren opgeschort. Alvorens verder te onderhande ten.; willen de vakbonden hun leden informeren over de VUT- lietirstellen en het standpunt van KPN over arbeidstijdverkor- KPN wil het VUT-systeem ombouwen tot een stelsel van ituaibele pensionering. Een woordvoerster van de AbvaKabo zegt j|de bond wel wat ziet in dat systeem, maar de premie (3 pro- jt van het salaris) te hoog vindt, okt fibbers voorzitter van Mijnraad Oud-premier Lubbers is per 1 april benoemd tot Kjrzitter van de Mijnraad. Hij volgt prof. mi". W. van der Grin- Beiop die in juni 1994 overleed. De Mijnraad, die vijf tot zes "4 per jaar vergadert, houdt zich bezig met onderwerpen die Spaken hebben met de opsporing en winning van delfstoffen. BC ghrfdA wil adoptieverlof voor ouders De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil een eind aan de verschillende behandeling van adoptie-ouders en gggjuurlijke ouders'. Mensen die een kind uit het buitenland ird ipteren> moeten ook drie maanden onbetaald vrij kunnen ne- n, vinden de sociaal-democraten. Morgen presenteert Saskia heerman-Den Uyl daarover een voorstel, rac l^rlogsmonument meteen vernield Een deel van het monument voor de ruim tachtig slacht- InfrTvan het bombardement op het Twentse Goor is het afgelo- en i weekeinde kort na de onthulling vernield. De glasplaat met ergjriptie werd vernield. :n zi Coördinatie watersnood was goed' De coördinatie van de evacuatie bij de watersnood en het rivierengebied in februari trof, is over het al- ,zo^een goed verlopen. Op sommige punten kan het een vol ume keer beter. Dat is de conclusie die minister Dijkstal van mienlandse zaken en 25 betrokken commissarissen van de ko- en burgemeesters gisteren tijdens een informeel overleg hoj^en getrokken. Er volgt ook nog een officieel gesprek, glic dA werft leden met Internet eslo ït al'ERDAMDe PvdA probeert nieuwe leden te werven door hen uk-iet lidmaatschap een forse korting aan te bieden op Internet, 5TMnternationaal computernetwerk. Eenieder die lid wordt van ar zartij, hoeft voor de toegang tot Internet maar 50 gulden per tete betalen; Normaal is dat minstens 250 guldén; Voor een deje extra krijgt het nieuwe partijlid er ook alle software bij. pub ie dlouw spant geding aan tegen NCRV 1( eiiERDAMEen automobiliste heeft een kort geding aange- 0UAnen tegen de NCRV en producent Leo de Haas. In het pro- nma Blik op de weg was de vrouw op de televisie te zien, na- Sij was aangehouden wegens te snel rijden. De vrouw zegt de uitzending, van vorige maand, geen toestemming te oen gegeven. De advocadt van de vrouw eist rectificatie en ^c|ietiging van het film- en videomateriaal, nidc pziDnk kiest kant D66 inzake Betuwelijn Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking 0jt dat het kabinet eventueel meer dan1500 miljoen gulden ex- uittrekken voor een milieuvriendelijke aanleg van de -y jJwelijn. Hij kiest daarmee de kant van D66 en spreekt zich ianfëen partijgenoot Kok, die onlangs zei dat er hooguit 500 euwen extra beschikbaar is. Pronk betrok deze stelling gister- -je (id in Rotterdam tijdens een door de PvdA-jongeren georga- debat over '200 dagen Paars'. ^lage: Wij kozen ook voor kwaliteit niet erg waarschijnlijk dat lgende voorzitter van de Kamer een WD'er zal ie claim die Korthals Altes, larschijnlijk fractievoorzit- in de WD-fractie in de Kamer wordt, daartoe dit S inde op tafel heeft gelegd, |r zijn toekomstige colle- an de drie andere grote met weinig enthousias- I jtvangen. "ral het CDA en de PvdA en zich gisteren onaange- verrast. Van den Berg nenl en Van Leeuwen (CDA) ergerden aan de uitspraken ^anrthals Altes en WD-leider tebftein kort na de verkiezin- agn irnr eeyenbergse kantonrechter so Bouwen heeft een stokje iooten voor de pogingen van plaüpenbaar Ministerie om :rmn die hun boetes niet betaald, zware dwang- op te leggen. Het ids-jaar Ministerie wilde an tot inbeslagname van ijzen en auto's en eventu- [fs gijzeling van weiger- 5 bekeurden. fonnissen van de-Zeven- r kantonrechter zijn van •elang voor de toepassing nieuwe Wet Administra- itelijke Handhaving Ver- keersvoorschriften, beter be kend als de 'Wet Mulder'. Offi cieren van justitie in Zevenber gen wilden net als collega's el ders overgaan tot 'zware dwangmiddelen' in het geval boetes voor door rood licht rij den, te hard rijden of verkeerd parkeren niet op tijd werden betaald. De Zevenbergse kantonrech ter heeft nu in enkele tientallen vonnissen bepaald dat dit niet mag, tenzij de officier van justi tie kan aantonen dat hij eerst alle veel lichtere middelen zoals beslag op bank- of girotegoeden heeft beproefd. CDA 'er Heerma: Kabinet moet extra miljoenen maar vinden CDA-fractieleider Heerma heeft het kabinet gisteren op geroepen eindelijk werk te maken van de aanpak van de criminaliteit. Bij de voorbereiding van de begroting voor 1996 is prioriteit aan veiligheid geboden. Daarvoor zou den enkele honderden miljoenen guldens vrijgemaakt moeten worden. eibergen anp Heerma zei gisteren op een par tijbijeenkomst in Eibergen dat het tijd wordt dat het kabinet de toezeggingen uit de verkiezings tijd waarmaakt. De politiek lei der van het CDA wees op de „1.200 illegale criminelen die veel overlast veroorzaken in Amsterdam", de aanhoudende heenzendingen ondanks uit breiding van het aantal cellen, alsmede de 2.000 in plaats van de in verkiezingstijd toegezegde 10.000 extra politiemensen. Het begin van een krachtige aanpak van de criminaliteit is naar Heerma's zeggen voldoen de politiesterkte, het sluitstuk voldoende celruimte. 'Twee-op- een-cel' zou met name als het gaat om structureel overlast veroorzakende verslaafde crimi nelen of criminele illegalen een goede bijdrage leveren aan het oplossen van problemen in de grote steden. Hoe Heerma deze maatrege len wil financieren, is gisteren volstrekt onduidelijk gebleven. Het gaat om honderden miljoe nen guldens, die het kabinet 'dat de mogelijkheden als geen ander overziet', ergens op de begroting '96 moet zien te vin den. „Dit is van een dusdanige urgentie, dat het kabinet er maar geld voor moet vrijma ken", aldus Heerma. De CDA-voorman wilde des gevraagd 'niet in eerste instan tie' suggereren dat de benodig de paar honderd miljoen uit het potje voor lastenverlichting zouden moeten komen. gen van 8 maart deden. Toen spraken zij nadrukkelijk hun waardering'uit voor de kwalitei ten van de huidige voorzitter, de PvdA'er Tjeenk Willink en zeiden dat hij wat hen betrof kon worden herkozen. De PvdA-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Wallage, herinnerde eraan dat de PvdA vorig jaar steun gaf aan voort zetting van het voorzitterschap van de CDA'er Deetman, terwijl de PvdA de grootste fractie was. Hij zei dat zijn partij toen voor het motto 'kwaliteit komt vóór kleur' had gekozen. De sociaal democraten verwachten deze keer van de WD hetzelfde, al dus Wallage. lelystad Dit zijn de masten van de replica van het VOC-schip De E koningin Beatrix gedoopt. Het schip wordt op 7 april door FOTO ANP KOEN SUYK den haag anp Minister Wijers van economische zaken moet een nieuw besluit nemen over de vergunningen voor de kerncentrales in Borsele en Dodewaard. De re gering heeft de bezwaren van actiegroepen en buurtbewoners van de kerncentrales niet zorgvul dig behandeld. Deze conclusie heeft de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State giste ren in Den Haag bekendgemaakt. Het gaat om de bezwaren van de actiegroep Miljoenen zijn tegen, Greenpeace Nederland en de stichting Leefbaar Zeeland en die van opiwo- nenden. In 1992 hebben zij de regering verzocht de vergunningen voor de kerncentrales in Borsse- le en Dodewaard in te trekken. In 1993 heeft het ministerie van economische zaken, verantwoor delijk voor beide kernenergie-vergunningen, het verzoek afgewezen. Het conflict hierover leidde tot langdurige pro cedures bij de Raad van State. Volgens de recente uitspraak heeft het kabinet niet zelf het verzoek afgewezen. De handtekeningen zijn van ambte naren en nergens is vastgelegd dat zij bevoegd zijn op te treden namens het kabinet, aldus de Raad van State. Gisteren werd ook bekend dat er in de kerncen trale in Borsele de afgelopen weken een storing is geweest die de NV Elektriciteits-Produktiemaat- schappij Zuid-Nederland EPZ een schadepost van ruim 2,7 miljoen gulden heeft opgeleverd. Volgens een woordvoerder bleef de centrale tij dens de jaarlijkse splijtstofwisselperiode elf dagen langer buiten bedrijf door de storing. Tijdens het wisselen van de splijtstofstaven worden ook revisie en onderhoud uitgevoerd. Hierbij raakten een paar weken geleden twee lei dingen defect, waardoor tien kubieke meter licht radio-actief besmet water uit de nucleaire rdimte naar het nucleaire hulpgebouw stroomde. De storing is inmiddels verholpen en de kern centrale levert sinds eind vorige week weer stroom aan het net. {'ÏO ar "Cy/ - utrecht anp kampen Ze hadden duidelijk plezier in het werk, de asielzoekers uit het opvangcentrum in Dronten. Zij hiel pen gisteren met het verwijderen van de nooddijk in Kampen. De 10.000 kubieke meter zand die in januari gebruikt werd om het Overijsselse Kampen tegen het wassende water te beschermen, werd uit de zakken ge haald. FOTO ANP COR MULDER Utrechts 'ei van Columbuszakt langzaam ineen tellende nieuwbouwproject. Volgens inspecteur C. Schippers van de Utrechtse dienst bouwtoe zicht heeft de aannemer de wal aangelegd in ja nuari, „toen half Nederland blank stond". Het opgebrachte zand was verzadigd geraakt met wa ter. Door de bijkomende regen is het veranderd in drijfzand. Ook is een deel van het isolatiemate riaal, dat tussen de wal en de woningen is aange bracht, losgeraakt. Schippers acht aannemersbedrijf Wilma Bouw aansprakelijk. „Ze hebben veel pech gehad met het weer. De oplevering van de woningen moest op tijd zijn. Daardoor wilden ze niet wachten en brachten het natte zand op." Het aannemersbedrijf meent dat het probleem te verhelpen is. Het bedrijf heeft zich door specia listen laten adviseren over de aanleg. Een deel van de wal zal, wanneer het weer droog blijft en de stakende bouwvakkers weer aan het werk zijn, worden vervangen met droog zand. Het bedrijf verwacht niet dat de wal in de toekomst bij over vloedige regenval weer wegspoelt. De dijk is dan begroeid, waardoor het ingebouwde drainagesy- seem het overtollige water beter aankan. Een aarden geluidswal met achttien 'walwonin- gen' in Utrecht blijkt door de vele neerslag te zijn veranderd in drijfzand. Daardoor zakt de onge veer negen meter hoge wal van het experimentele nieuwbouwproject langzaam ineen. De gemeen telijke dienst bouw- en woningtoezicht houdt de aannemer verantwoordelijk, omdat deze de wal opbouwde met nat zand. Staatssecretaris Tommei (volkshuisvesting) presenteerde het Utrechtse project met de eerste zogenoemde geluidswalwoningen in februari nog als het ei van Columbus. De huizen zijn aan de achterzijde in de grote aarden wal ingebouwd, waardoor de geluidsoverlast in de woningen van het drukke spoortracé Utrecht-Arnhem en een rondweg sterk afneemt. Door deze vondst van architectenbureau SAS uit Rotterdam moet voortaan ook het bouwen in de nabijheid van lawaaiige snelwegen en spoortracés mogelijk zijn. In diverse steden staan vergelijkbare projecten op stapel. De achttien Utrechtse walwoningen vormen het geluidsscherm voor het in totaal 78 woningen Sorgdrager wil opheldering van Franse justitie den haag anp Minister Sorgdrager (Justitie) heeft gisteren navraag gedaan bij het Franse ministerie van justitie over berichten dat er smeergeld zou zijn betaald rond de verkoop van 38 Frans-Britse locomotieven aan de Neder landse Spoorwegen. De locs zijn geleverd door het bedrijf GEC- Alsthom. In een brief aan de Tweede Kamer stelt Sorgdrager dat con creet is verzocht te berichten of „in het kader van het strafrech telijk onderzoek in Frankrijk te gen voornoemd bedrijf enige verdenking bestaat omtrent de betaling van smeergelden in verband met de bestelling van NS". Voorts wil de minister „in geval van een dergelijke verden king, nadere informatie over de stand van zaken van het onder zoek". Sorgdrager stelt dat tot op he den niets van deze zaak in Ne derland bekend is. De Franse autoriteiten hebben bovendien niet gevraagd om assistentie of inlichtingen ten behoeve van een opsporingsonderzoek. Mi nister Jorritsma (Verkeer) kon digde dit weekeinde al een on derzoek binnen haar ministerie aan. UIT-winkel van VVV moet breed aanbod leveren den haag gpd Om te overleven in de slag om de recreant en de toerist wil de Algemene Nederlandse Vereni ging van VW's (ANW) 'UIT- winkels' oprichten. De 75 win kels moeten een breed aanbod leveren op het gebied van recre atie en vrije tijd. Tevens moet de uitwisseling van informatie tussen de VW-kantoren onder ling en met anderen in de vrije tijdsmarkt worden verbeterd door een nieuw datasysteem. Dat staat in het ondernemers plan dat morgen wordt behan deld in de algemene ledenver gadering van de ANW. Voor de commerciële activiteiten van de WV's wil de ANW een aparte commerciële BV oprichten. Uit marktonderzoek is geble ken dat het idee van een UIT- winkel aanslaat. Vooral de mo gelijkheden om straks landelijk inzicht te krijgen in het aanbod op de vrijetijdsmarkt spreekt ve len aan. Tot nu richten de VW's zich voornamelijk op hun eigen regio. Ook de uitbreiding van het assortiment wordt toege juicht. De toepassing van CD-I en Internet, thematische infor matie zoals een opera-, concert - of cabaretkalender en een gro ter aanbod van arrangementen staan eveneens hoog op het verlanglijstje van de toerist. Vancom zit te springen om Groningers groningen «gpd Om te voorkomen dat ze ontsla gen moeten worden, wil het Groninger Vervoer Bedrijf (GVB) overtollige buschauffeurs voor een jaar of twee naar Ame rika uitzenden. Daar kunnen ze voor Vancom werken. Deze week werden de contracten voor de overname van het GVB door de Amerikaanse vervoers- gigant getekend. Als de uitzen ding goed gaat, kan het GVB in de toekomst fungeren als een soort uitzendbureau voor bus chauffeurs naar de VS. Dat stelt de directeur Van Beek van het GVB. In de hele VS is een gebrek aan buschauffeurs. In sommige steden, zoals Minneapolis, is het tekort echt nijpend. De Amerikaanse stad kent nauwe lijks werkloosheid en pogingen van Vancom om aan meer chauffeurs te komen faalden tot nu toe. In Amerika is een bedrijf jaarlijks gemiddeld 50.000 gul den kwijt aan een chauffeur. Als Minneapolis het GVB dat be drag per chauffeur betaalt, scheelt dat Groningen op jaar basis driekwart miljoen. Het zou in eerste instantie gaan om een tijdelijke uitleen van hooguit twee jaar. „Maar mensen die de sprong voor lan gere tijd willen maken, kunnen dat natuurlijk doen", zegt Van Beek. Het GVB gaat de formali teiten afhandelen en de zaak begeleiden: zorgen dal de chauffeurs uit de voeten kun nen met de taal en de gewoon ten, het regelen van huisvesting en het geven van bijscholing. De Groningers maken vaart met de plannen. Van Beek ver trekt binnen een paar weken naar Chicago om een en ander op te zetten. Bij het GVB zijn nu vijftien chauffeurs boventallig. Als de uitwisseling succesvol verloopt, ziet Van Beek kansen voor het GVB om ook voor an dere busmaatschappijen als 'uitzendbureau' te fungeren. „Waarom zou je het beperken, tot ons eigen bedrijf? Alle open baar-vervoermaatschappijen in Nederland zitten met te veel mensen. Wij zouden dit ook voor chauffeurs van de Gado en andere bedrijven moeten kun nen doen." Van Beek denkt op termijn zelfs aan uitbreiding naar ande re sectoren. „Er is in de VS bij voorbeeld ook een nijpend te kort aan vrachtwagenchauf feurs. Echt, we kunnen door de ze samenwerking met Vancom heel bijzondere dingen doen." Directeur hekelt willekeurig beleid arnhem «anp De procureur-generaal bij hel gerechtshof in Arnhem heeft gisteren 3.000 gulden boete geëist tegen het be drijf Gammaster uit Ede. De firma wordt ervan verdacht in 1992 voedselprodukten te hebben doorstraald, hoewel dat met juist die produkten niet mocht. Met het door stralen wordt de kans op be smetting door micro-orga nismen verkleind. De directeur van het be drijf, dat wekelijks bijna dui zend pallets met produkten doorstraalt, hekelde het wil lekeurige overheidsbeleid. „Wij mogen wel bananen doorstralen, maar geen mosselen, terwijl die veel meer risco's voor de volks gezondheid opleveren." Gammaster, een van de eerste bedrijven ter wereld dat voedsel doorstraalt, was in hoger beroep gegaan te gen het vonnis van de eco nomische politierechter. Die veroordeelde het bedrijf eind 1993 tot 6.000 gulden boete. Getuige-deskundige R. Top, beleidsmedwerker van het ministerie van volksgezondheid, verklaarde dat er in Europees verband geen richtlijnen zijn op dit gebied. Elk land heeft zijn eigen regels. „In Duitsland, Luxemburg en Zweden is doorstraald voedsel verbo den. In Frankrijk, Nederland en België laat men de mees te doorstraalde produkten toe." Tijdens een eerdere be handeling in december had de procureur 6.000 gulden boete geëist voor zes door straalde voedselprodukten. Omdat drie produkten in middels op de goedgekeur de lijst staan, halveerde hij de eis.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3