Winnie is wel ontslagen, maar nog niet verslagen Uitvinders zijn vindingrijk, behalve s in het uitbaten van hun ontdekkingen Feiten &Meningen 'Bibliothèque TGB Mitterrands laatst^ grote bouwwerk r DINSDAG 28 MAART 1995 NIEUWSANALYSE Gezichtsverlies blokkeert oplossing voor bouwconflict Het is nog steeds ijzingwekkend stil tussen werkgevers en bonden in de bouwnijver heid. Een oplossing van het conflict lijkt, nu er het afgelopen weekeinde opnieuw niets is gebeurd, verder weg dan ooit. Zonder hulp van een onafhankelijk bemiddelaar zijn de CAO-partijen waarschijnlijk niet op korte termijn aan tafel te krijgen. Sinds het begin van de staking, bijna twee weken geleden, hebben het AVBB (de werk geversorganisatie) noch de bouwbonden een serieuze poging ondernomen het over leg over een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst weer op gang te krijgen. De on derhandelaars, schijnbaar onaangedaan door de sociale en financiële consequenties van de acties, weten niets anders te verzin nen dan wachten op een initiatief van de tegenpartij. Zoals gebruikelijk in dit soort conflicten staat niet de inhoud van de meningsver schillen hervatting van het overleg in de weg. Waar het om gaat, is dat de bonden het AVBB enkele weken geleden een ul timatum hebben gesteld. Daarin hebben zij een serie eisen verwoord, waaraan moet worden voldaan om stakingen te voorko men. De werkgevers verlangen niet dat die ei sen worden ingeslikt, maar slechts dat 'het ultimatieve van de vakbondseisen wordt af gehaald'. Het moeten dus onderwerpen worden waarover kan worden onderhan deld. De vakbonden menen dat het AVBB niets begrijpt van het karakter van een ul timatum. Natuurlijk weet iedereen dat er tijdens onderhandelingen moet worden in geleverd, ook op ultimatieve eisen. Maar een ultimatum is één van de weinige mid delen voor bonden om in feite te zeggen: wij menen dit heel serieus. Flet probleem nu is dat beide partijen toegeeflijkheid, hoe gering ook, in dit stadium beschouwen als gezichtsverlies. Zij vrezen daardoor in de onderhandelingen op achterstand te ko men. Hoewel de staking voor alle partijen zo langzamerhand in de papieren gaat lopen, zal geld voorlopig geen reden zijn om de ac ties te stoppen. Werkgevers en bonden heb ben rijkgevulde stakingskassen. De Bouw en Houtbond FNV bijvoorbeeld is één van de meest vermogende bonden van de FNV. Bovendien draagt de vakcentrale tweederde van de stakingsuitkeringen. En als daar de bodem van de schatkist in zicht komt, kan altijd nog een beröep worden gedaan op in ternationale afspraken. Die bepalen dat Eu ropese zusterbonden meebetalen als de nood echt aan de nian is. Waar bij andere langdurige geschillen de vakcentrales en de centrale werkgeversor ganisaties nog wel eens druk op de ketel willen zetten, is het op centraal niveau mo menteel opvallend stil. De CAO-coördinato- ren van FNV en CNV bellen wel eens met hun collega van VNO-NCW, maar er is geen sprake van een gestuurde poging het AVBB en de drie bonden weer aan tafel te krijgen, zo verzekeren de betrokkenen. De enige mogelijkheid om op redelijke termijn de onderhandelingen hervat te krij gen, is dan ook inschakeling van een onaf hankelijke derde. Niet om de werkgevers en bonden inhoudelijk nader tot elkaar te brengen, maar om een manier te vinden het gezichtsverlies te vermijden of in ieder geval te maskeren. „Dat móet deze week gebeuren", is zelfs te horen in kringen van de vakbeweging. den haag david jan godfroid Na weken van speculatie over haar positie in de Zuidafrikaanse regering van nationale eenheid is Winnie Mandela ontslagen als onderminister van kunst, cultuur en wetenschappen. Een zeer somber kijkende president Nelson Mandela maakte haar ontslag gisteren in Kaapstad bekend op een persconferentie, die was aangekondigd als 'een zaak van nationaal belang'. Een strijdbare Winnie roept arme zwarten op haar te blijven steunen. Het besluit komt na weken waarin Winnie Mandela zich steeds openlijker keerde tegen de regering en tegen de gematigde vleugel van de regeringspartij ANC. Afgelopen zondag had ze op een bijeenkomst in een sloppenwijk bij Kaapstad nog aangekondigd dat ze de minister van veiligheid, een ANC'er, voor de rechter zou slepen vanwege een huiszoeking die enkele we ken geleden in haar hiiis in Soweto had plaats gevonden. Die politieactie werd uitgevoerd om dat de verdenking was gerezen dat Winnie steekpenningen had aangenomen van een bouwonderneming. Maar de huiszoeking werd achteraf door de rechter wegens een fout in de dagvaarding onwettig verklaard. DISCIPLINE Nelson Mandela wilde gisteren niet ingaan op de concrete redenen voor het ontslag van zijn vrouw, van wie hij sinds enkele jaren van tafel en bed gescheiden leeft. Maar hij duidde wel de achtergrond van zijn besluit aan, toen hij zei dat haar ontslag nodig was 'om de hoge stan daard van discipline binnen de regering te be houden'. De president zei dat hij er lang over had nage dacht, zeker gezien Winnies belangrijke rol in het verleden, tijdens de strijd tegen de apart heid. Mandela sprak de hoop uit, dat 'deze actie haar zal helpen haar houding te herbezien, zo dat ze in de toekomst weer een positieve rol kan spelen en haar talenten kan inzetten voor de toekomst van het land'. De speculaties over het ontslag van Winnie be gonnen al enkele weken geleden, nadat ze tij dens de begrafenis van een zwarte politieman in Soweto had uitgehaald naar de regering. Die doet volgens haar te weinig om een einde te maken aan de macht van de blanken binnen de Zuidafrikaanse politie. Volgens commentatoren van Zuidafrikaanse kranten wilde Mandela haar toen al ontslaan, maar werd hij op andere ge dachten gebracht door vice-president Thabo Mbeki. Pogingen van Mbeki om Winnie weer in het gareel te krijgen, liepen daarna echter op niets uit. De vice-president was gisteren op Mandeia's persconferentie aanwezig om duide lijk te maken dat ook hij haar ontslag inmiddels steunt. Mandela zei dat hij als president van het ANC niet bezorgd is dat Winnies ontslag tot proble men in de organisatie zal leiden. Een van'dë"re denen waarom hij volgens politieke waarne mers zo lang heeft gewacht met zijn beslissing, is dat hij eerst een uitgebreide peiling onder ANC-leiders in alle delen van het land heeft ge houden om te kijken hoe op haar afdanking zou worden gereageerd. Winnie geldt per slot van rekening als een van de populairste zwarte leiders, zeker onder het kader van het ANC. Bij de verkiezingen van het partijbestuur tijdens het ANC-congres van vorig jaar december be hoorde ze tot de vijf kandidaten met de meeste stemmen. Ze heeft de afgelopen weken gebruikt om de ra dicale krachten binnen de organisatie rond haar persoon te mobiliseren. Daarbij maakt ze gebruik van simpele, populistische slogans die aanspreken bij het gehoor waar ze zich meestal toe richt: sloppenwijkbewoners aan de onder kant van de samenleving, die gevoelig zijn voor haar bewering dat er niets is veranderd in Zuid- Afrika en dat alle macht nog steeds in handen is van de.blanken en de Nationale Partij. Op de bijeenkomst in de krottenwijk Phillipi, afgelopen zondag, werd ze begeleid door twee andere prominente ANC-radicalen, Tony Yen- geni en Peter Mokaba. Iuzeer strijdbare be woordingen waarschuwde ze dat ze zich niet zomaar aan de kant zou laten schuiven. „Het ANC is van mij en van de massa", zei ze. En ze riep mensen op om 'tot in de hoogste regionen' te protesteren en hun stem te laten horen. Het heeft haar allemaal niet mogen baten. Mandela heeft haar ontslag duidelijk goed voorbereid. De eerste reacties in ANC-kring op FOTO REUTER MIKE HUTCHINGS zijn aankondiging waren gisteren dan ook posi tief. De over het algemeen als radicaal geldende Jeugdliga noemde zijn besluit dapper en getui gen van goed leiderschap. Ook de belangrijkste ANC-bondgenoten de Communistische Par tij, de vakbondsorganisatie Cosatu en de burge rorganisatie Sanco schaardèn zich achter de president. „Als het ANC gewone mensen op roept zich gedisciplineerd te gedragen en zich in te zetten voor de opbouw van het land, kan het niet dat bewindslieden intussen ongedisci plineerd hun gang gaan", was gisteren een ty perende reactie. SUCCES Zelfs generaal Bantu Holomisa, de voormalige leider van het thuisland Transkei en een van Winnies getrouwen, reageerde op zeer gematig de toon. Het is belangrijk dat er eindelijk een besluit is gevallen, liet hij weten. Wat volgens Holomisa nu vooral telt, is dat de twee popu lairste leiders van het ANC, te weten Nelson Mandela en Winnie, gaan samenwerken om van de lokale verkiezingen in november een succes te maken. Maar of dat ook Mandela voor ogen staat, is de vraag. Gisteren benadrukte hij, dat hij Winnie niet uit functies kan zetten waarin ze democra tisch is gekozen. Wel merkte hij op dat het ANC de mogelijkheid heeft om haar voor een disci plinaire commissie te dagen als ze zich blijft ge dragen op een manier die niet overeenstemt met de gedragscode die de organisatie een paar maanden geleden heeft aangenomen. Al met al is Winnie nu wel ontslagen als onder minister en vervangen door de advocate Brigit te Mabandla, maar uit beeld is ze voorlopig nog- niet verdwenen. kaapstad runa hellinga correspondent Vier glazen torens van 25 verdiepingen maken de komende eeuwen deel uit van de skyline van Parijs. Zij staan op de hoeken van de gloednieuwe Bi bliothèque de France. De bibliotheek in het zuid oosten van de stad beslaat een oppervlakte van zes voetbalvelden. Het is het laatste in een serie geldverslindende grote bouwwerken van president Mitterrand. Flij huldigt het gebouw ko mende donderdag in. De gigantische bibliotheek gaat echter pas in de herfst van het volgend jaar open voor het publiek. Vanaf 1986 is er geruzied over de nieuwe biblio theek, die haar leven be gon in het kielzog van de supersneltrein TGV onder de benaming TGB: Trés Grande Bibliothèque (Heel Grote Bibliotheek). In de volksmond werd dat al gauw Trés Grande Bagarre (Hele Grote Ru zie). In 1986 won rechts de al gemene verkiezingen. Burgemeester Chirac van Parijs werd premier, en de liberaal Frangois Léotard volgde Mitterrands trou we volgeling Jack Lang op als minister van cultuur. Léotard voelde niets voor de grandioze plannen van de socialistische presi dent. Hij voelde meer voor de restauratie van de bestaande Nationale Bi bliotheek in de Rue de Ri chelieu. Sinds 1537 is er in Frank rijk een wet die voor schrijft dat één exemplaar van alles wat er in het land wordt gedrukt, naar de Nationale Bibliotheek moet. De bibliotheek barstte uit haar voegen en stond vrijwel op instorten. Muizen, latten en kakker lakken deden zich er te- goed aan schimmelende, eeuwenoude en zeldzame werken. De wind keerde in 1988 voor Mitterrand. Hij werd herkozen tot president en er kwam weer een linkse regering. Jack Lang, be paald niet vies van grote projecten, zwaaide op nieuw de scepter op Cul tuur. Niet lang daarna koos Mitterrand voor het project met de glazen to rens van de Franse archi tect Dominique Perrault, geraamd op 2,5 miljard francs (800 miljoen gul den). Dat alles op een terrein langs de Seine, zeer tegen de zin van burgemeester Chirac die dacht er iets over te zeggen te hebben. Het staatsbelang won het uiteraard van het ge meentelijke. Over de.hoofden van een honderdtal dakloze, voor het merendeel Afrikaanse, gezinnen, is de oorlog voortgezet. Die mensen waren bij stadsvernieu- wende projecten en 1^ opruimingen hun, F meestal gekraakte, o^. komens uitgezet. OnL de hoede van Abbé P verrees voor hen eenj tenkamp op het terrö! vóór de bibliotheek. rac weigerde hen te ljt huisvesten. Hij vond?< die mensen maar na<f voorsteden moesten) Maar die wilden nietir draaien voor de Parijf problemen. Die situaid heeft meer dan een jjc geduurd. f Ruzie ontstond ook ij sen de Franse bouwg, ten Bouygues en CB(r Bouygues, die al and|H 'monumenten van IVf rand' in Parijs had gec bouwd, kreeg ook dej- der binnen voor de TL In 1991 diende CBC j klacht bij justitie in w gens onregelmatighefl in de procedure van besteding. Tevergeefh geraamde totale koslf' waren inmiddels gesr tot bijna 2,5 miljard f den. Op het einde van hel" de jaar kreeg Chirac I onverwachte steun ik rug: zevenhonderd vr schappers keerden z[r tegen het project. Infï hele wereld worden j\ bibliotheken ondergjr gebouwd, voerden zj De glazen torens late veel te veel licht dooi( is slecht voor de con! ring van boeken en (r menten. Mitterrand r gerde Chiracs verzo^ tenminste een pauzr bouw in te lassen, m?.1 deed wel een conces?1 De torens krijgen hoP luiken om het daglicj gen te gaan. j In dezelfde tijd beslo president ook niet alt de zes miljoen druk-ie werken van na de T\ji Wereldoorlog naar za nieuwe bouwwerk teti huizen, maar ook defj dere zes miljoen pub ties van de Rue de Rj lieu. Dat bezorgde d(( chitect hoofdpijn, efe de mensen in de our bliothèque Nationale Honderd extra medgj kers brengen sindsdj inventaris in kaart, f Voor Mitterrand is dljj bliothèque de Franc zoals de TGB inmidd heet, de kroon, op zijj) bouwmeesterschapJ al uit de rechtse oppfü is daar veel kritiek of de Arche 'Mittenf triomfboog' in hep lengde van de Chanf! Elysées, de vernieuw' van het Louvre, de 0C Bastille en de nieuwr' bliotheek is hij volge- hen tekeer gegaan ah Zonnekoning om vö' eeuwigheid zijn steik te drukken op Parijs! parus jan van etten WIM STEVENHAGEN WfrMfc tom Houïr/ner W JtHooW-.aeei Nederlands vernuft op uitvindersbeurs Genève Een boomsnoeier met afstandsbedie ning, een landingsgestel voor Zeppe lins, een sneeuwfiets met rupsbanden, een als speen vermomde koortsher- mometer voor de baby, een automa tisch opklappende WC-bril om maar niet te spreken van aardbevings- bestendige wolkenkrabbers, draagbare airco's voor auto's en een Belgische pan voor frituren zonder vet. Prak tisch of onpraktisch, het is allemaal te vinden op 's werelds grootste uitvin dersbeurs, die van 31 maart tot 9 april wordt gehouden in de Geneefse Palex- po. Voor deze jaarlijkse jamboree der vin dingrijkheid is een record-aantal van 662 uitvinders uit 41 landen inge schreven. Onder de verwachte 100.000 bezoekers zijn meer dan 70.000 zaken lieden, op zoek naai" het winstgevende ei van Columbus. Dankzij strenge se lectie is de helft van de in Genève ont hulde uitvindingen doorgaans rijp voorproduktie. Met 25 inzendingen, bijna het dubbele van vorig jaar, neemt Nederland een waardige zesde plaats in na Zwit serland, Duitsland, Frankrijk, Honga rije en Roemenië. Volgens de presi dent van de Salon International des Inventions, Jean-Luc Vincent, leiden de Nederlandse inzendingen 'zonder uitzondering tot contracten, want jul lie uitvinders zijn sterk op de praktijk gericht'. Zo is de automatisch opklap pende WC-bril een Hollands bedenk sel, evenals de masterclip, een combi natie van een nietje en een paperclip, een nieuw middel tegen zweetvoeten, de half-step (een doe-het-zelf-verdub beling van het aantal traptreden, be doeld voor mensen met stijve knieën), alsmede een krukas-fbze verbran dingsmotor met twee zuigers per cilin der. Originaliteit, praktische haalbaarheid en andere criteria worden met prijzen, oorkonden en medailles bekroond, door onder meer de W1PO, de VN-Or- ganisatie voor de Bescherming van In tellectueel Eigendom. De jaarlijkse be moeienis van deze wereld-octrooiraad is hoog nodig, zegt Vincent, 'want na maak en intellectuele piraterij vieren tegenwoordig hoogtij'. De selectie van deelnemers is onverbiddelijk: de uit vindingen moeten beschermd zijn door een wettig gedeponeerd patent en mogen niet eerder zijn tentoonge steld. De internationale uitvindersbeurs is een bedenksel van een geniale Belgi sche knutselaar, de nu 67-jarige Paul Quintin, ooit zelf uitvinder van een systeem voor bandenwisselen bij au to's. „Toen ik daarmee de boer op wil de, zei Peugeot al iets dergelijks te hebben bedacht en tegen zo'n groot bedrijf kon ik niet op", aldus Quintin. „Uitvinders zijn vindingrijk, behalve in het uitbaten van hun ontdekkingen. Zo kwam ik in 1952 op het idee in Brussel een jaarlijkse uitvindersbeurs op te zetten. Dat liep goed tot 1972, daarna is het in veel uitgebreidere vorm overgenomen door Genève". Quintin is nog steeds adviseur voor de Zwitserse show. Ook voor niet-ondernemers is de beurs een jaarlijkse attractie. Last van muggen? Een pientere Maleisiër ont wierp de 'kamikaze'-muskietenverdel- ger. Genoeg van bandenplakken? Een Tunesische fietsenmaker vond een band uit die niet meer lek kan. Lage waterstand op de Rijn? Een Frans luchtkussenvaartuig voor de binnen] wateren biedt uitkomst. Stankoverlajf door de stoelgang van de poes? Danr een zelf-reinigende Zweedse kattebq Angst voor de oude dag? Een Chinee tonicum houdt u jong en een 'magri- tische sok' uit Korea houdt de voetei veerkrachtig. \t Een uitkomst voor deze jachtige tijd' is de Franse ontbijtmachine. Je kunf zo uit bed aan tafel, want deze autojj maat zet koffie of thee, roostert broe maakt de Brinta klaar, perst verse jiip d'orange en kookt ook nog een eitjej Bij de TV knabbel je 's avonds op eey Roemeense pinda, die tweemaal so B snel groeit als een gewone aardnoote en bovendien immuun is tegen plai>p tenziekten. Dit alles in een kamer mn een vernuftig Zwitsers venster, dat vier zijden open kan, in een huis mq( Poolse vochtvrije muren en geluids-ja en inbraakbestendige deuren. a geneve bob kroon correspondent

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2