Hiddink dreigde met opstappen Ronald Koeman afgeknapt op FC Groningen 'SV effent het pad voor komst Wim Jonk Sport Lisse kan Tonego niet in moeilijkheden brengen Oorverdovende knal na 20 jaar eerbetoon voor een stille kracht 3INSDAG 28 MAART 1995 chef willem spierdijk, 071-356464, plv -chef rob onderwater, 071-356463 Rob Kiebert mag karwei afmaken runsburg» Rob Kiebert gaat gewoon door als trainer van Rijns- burgse Boys. Het bestuur van de zaterdageersteklasser sprak gis teren haar vertrouwen uit in de oefenmeester. In een gesprek met de coach werd duidelijk dat er voldoende basis is om het seizoen af te maken. Rijnsburgse Boys maakt een slecht seizoen door. won sinds no vember vorig jaar niet meer en is in degradatiegevaar. Geruch ten als zou Kiebert aan de kant worden geschoven staken afgelo pen week de kop op. Het bestuur maakte een einde aan de ge ruchtenstroom en vindt dat Kiebert de komende maanden zijn karwei moet afmaken. De trainer tekende al een contract voor volgend seizoen. jïDe Sleutels laat kostbaar punt liggen nden haag De zaalvoetballers van De Sleutels verspeelden een ^kostbaar punt tegen HMSH. In Den Haag werd met 5-5 gelijk ge- Jspeeld. Concurrent McDonald's heeft nu weer de beste papieren Mvoor het kampioenschap. De Sleutels, dat uitkwam zonder de geblesseerden Marcel van den Burg en Ben de Roo, nam na de I pauze tot drie keer toe de leiding. Steeds kwam HMSH echter weer terug, de laatste keer tien seconden voor tijd. Robert de ^Roo doelpuntte vier keer, Patrick Heymans nameen Leidse tref fer voor zijn rekening. «Problemen in Volendam uitgesproken ,-ivolendamDe rust is voorlopig teruggekeerd bij eredivisieclub ftwolendam. Gistermiddag hebben bestuur, management, techni sche staf en spelers de problemen binnen de club uitgesproken. viHet bestuur belegde de bijeenkomst naar aanleiding van de n$teeds terügkerende negatieve uitlatingen van spelers en trainer de media. Met name trainer Wim Rijsbergen liet zich afgelo pen week, na het bereiken van de bekerfinale ten koste van FC grievend uit over de club. De naar NAC vertrekkende Eiefenmeester weigerde tevens voorzitter Jan Lagrand na de ver assende zege in Utrecht een hand te geven. Volgens algemeen re0irecteur Jan Brouwer overtrad Rijsbergen met zijn optreden alle lajatsoensregels. jlialatasaray wil Herbert Neumann Arnhem De Duitse trainer Herbert Neumann, die aan het eind t fan het seizoen bij Vitesse vertrekt, is in onderhandeling met het Pjestuur van Galatasaray. Hij kan bij de Turkse club opvolger 'gVorden van zijn landgenoot Reinhard Saftig, die anderhalve geleden na de derde thuisnederlaag zijn functie beschik stelde. Dit weekeinde werd bekend dat het bestuur van FC ook met de 41-jarige Neumann in zee wil. De Duitser II leeft dat aanbod in beraad genomen, rrc nVwankwo Kanu kiest voor Ajax Nwankwo Kanu zal geen gehoor geven aan een uit nodiging van de Nigeriaanse voetbalbond, als die besluit hem te electeren voor het WK voor spelers tot twintig jaar, volgende lu,iaand in Qatar. Dat liet de 18-jarige Nigeriaan gisteren weten. let is overigens nog maar de vraag of Nigeria van de partij zal op het jeugd-WK dat van 13 tot 28 april wordt gehouden in de hoofdstad van Qatar. De Nigeriaanse voetbalbestuur- "prs zijn nog steeds verbolgen over het feit dat de FIFA onlangs ^sloot om het toernooi niet door Nigeria te laten organiseren. haaksbergen Basketbal in de marge. Anders kan het treffen tussen Tonego en Lisse in de vrouwen-eredivi sie niet betiteld worden. Het verplichte nummer tussen de ongeslagen koploper en het voor de play-offs uitgeschakelde Lisse werd gisteravond laat in Haaksbergen voor een handje vol toeschouwers afgewerkt. Dat het vrouwenbasketbal met de vaststelling van dit soort wedstrijden op de late maan- dagavond geweld wordt aange daan, leidt geen twijfel. „Waardeloos", liet Annelies van der Hulst weten. De meeste Lis- sespeelsters moesten recht streeks vanuit hun werk naar Haaksbergen. Bevordelijk voor de voorbereiding was al dat ge haast niet en het verwonderde niemand, dat Lisse de slag om de punten al snel verloor. Na de rust was er evenwicht en kon Lisse de opgeloperi averij tot 70- 51 beperken. Tonego, waarv an het voortbe staan nog altijd aan een zijden draad hangt, lijkt er alles aange legen te zijn op zijn minst met prolongatie van de nationale ti tel afscheid te willen nemen. De opdracht van coach Garry Willi ams: de wedstrijd in winst om te zetten kostte de thuisclub on danks de afwezigheid van Yvet- te Roberts niet al te veel moeite. Succes had Lisse wellicht kun nen boeken als coach Vlasic had kunnen beschikken over Esther van den Bosch. De Lisse-guard, die zaterdag een knieblessure opliep, heeft voorlopig echter rust voorgeschreven gekregen en zal zeker dit seizoen niet meer binnen de lijnen komen. Smaakmakers in de Lisse-for- matie waren gisteren Joke van de Heuvel en Lida Hoogervorst. Lida Hoogervorst, die op de plaats van Esther van de Bosch leiding gaf aan de ploeg, bleek nog altijd een kracht van bete kenis te zijn, terwijl Joke van de Heuvel, die aan een sterk sei zoen bezig is. in de tweede helft niet schroomde de duels met Daphne Berends aan te gaan. Knap aanvallend spel in die tweede helft deed Lisse onder aanvoering van Annemiek van der Veen en Joke van der Heu vel 3telfs tot 70-51 terugkomen. De thuisclub kon er niet wakker van liggen, controleerde de wedstrijd en verzekerde zich van de gunstigste uitgangsstel ling voor de play-offs. Topscorers Lisse: Joke van de Heuvel (22), Annemiek van der Veen (11), Paulien Mensen (8). groningen jan mennega gpd-verslaggever Ronald Koeman heeft de deur naar het Oosterparkstadion met een harde klap dichtgesmeten. „Er is nul procent kans dat ik volgend seizoen bij FC Gronin gen speel". De ex-international, die aan het eind van dit seizoen vertrekt bij FC Barcelona, zegt afgeknapt te zijn op voorzitter Henk van der Wal en vice-voorzitter Wim Everards van FC Groningen. „Wij hebben bepaalde afspra ken gemaakt en die zijn door hen geschonden. Ze hebben hun mond voorbij gepraat. Mijn vertrouwen in het duo is ver dwenen. Van de uitlatingen die door hen zijn gedaan, zaJkt mijn broek af. Er worden door mij en Ger Lagendijk helemaal geen smerige spelletjes gespeeld. En het is ook niet zo dat Lagendijk bepaalt waar ik ga spelen, dat doe ikzelf'. Van der Wal liet gisterochtend weten dat Ronald Koeman door Ger Lagendijk, diens zaakwaar nemer, was teruggefloten. „Ik heb het gevoel dat er een sme rig spel wordt gespeeld, al kan ik dat niet hard maken," aldus Van der Wal, die zondagmiddag goed geluimd naar Paterswolde was gereden voor een afspraak met Lagendijk en Koeman. Hij verkeerde in de veronderstelling de overgang van de libero van Barcelona naar FC Groningen rond te maken, maar kreeg een koude douche over zich heen toen Lagendijk hem zei: 'Je moet er maar niet meer op re kenen dat Ronald komt'. Koe man had volgens Van der Wal alleen maar geluisterd. De stervoetballer reageert getergd. „Lagendijk heeft hele maal niet gezegd dat Groningen niet meer moest rekenen op mijn komst. Wij hebben Van der Wal verteld dat wij de ko mende twee weken wilden ge bruiken om rustig over bepaal de zaken na te denken. Dat ze bij Groningen dachten dat vrij wel alles al geregeld was, is niet onze schuld. Van der Wal en Everards zijn veel te enthousiast geweest. Door hun schuld is de achterban van FC Groningen verkeerd voorgelicht. Nu moe ten ze alles terugdraaien. En om niet af te gaan vertellen ze din gen die niet waar zijn". Ronald Koeman beaamt zelf ook wat aan de aanvankelijke euforie in het Oosterpark te hebben bijgedragen. Hij gaf vo rige week op tv te kennen veel voor een terugkeer naar FC Groningen te voelen. Bovendien sprak hij vrijdagavond in Winschoten al met Van der Wal en Everards. Koeman: „Maar van een in tentieverklaring van onze kant is nooit sprake geweest. Ik heb alleen maar gezegd dat de mo gelijkheid bestond dat ik naar FC Groningen terug zou gaan. Na ons gesprek zondagmiddag bestond die mogelijkheid ook nog, nu niet meer. Daarvoor Ronald Koeman ziet zichzelf niet meer voor FC Groningen in het Oosterpark voetballen. „Er zijn afspraken geschonden". archieffoto anp ben ik te zeer teleurgesteld in contract heb met Lagendijk en beide bestuurders". dat hij meer aan mij kan verdie- Hij wil niet zeggen waarom nen als ik voor een andere club hij het afgelopen weekeinde kies dan FC Groningen, zoals niet met FC Groningen in zee door sommigen wordt gesugge- ging. „Maar het is geen finan- reerd. Ik heb helemaal geen ciële reden," verklaart Koeman, contract met Lagendijk. Hij „Het is ook onzin dal ik een doet alleen mijn zaJcen en daar onder vallen ook mijn contract besprekingen. En die doet hij in samenspraak met mij". Volgens Koeman is het nog altijd zijn bedoeling zijn carrière bij een Nederlandse club te ver volgen. „Dat is voor 99,9 pro cent zeker". Over Feyenoord (dat aan Lagendijk heeft laten weten in de markt te zijn voor de Groninger) zegt Koeman nog niet te hebben nagedacht. De kans dat hij toch nog naar PSV overstapt is ook aanwezig. Trai ner Dick Advocaat mag onlangs hebben laten weten dat de 32- janige Koeman niet meer past in het nieuwe PSV waaraan hij bouwt, binnen het bestuur van de club bestaat een sterke stro ming (de invloedrijke penning meester Harrie van Raaij maakt daar deel van uit) om de in Eindhoven nog immer populai re verdediger terug te halen. Koeman, die tussen '86 en '89 grote successen vierde bij de Brabantse club: „Ik heb er nooit een geheim van gemaakt dat dat ik het liefst naar PSV was ge gaan". In tegenstelling tot Koeman laat Ger Lagendijk de deur naar het Oosterparkstadion voor zijn pupil nog op een kiertje staan. „Uiteraard ben ik het niet met wat Van der Wal en Everards hebben gedaan. Aan de andere kant kan ik hun reactie ook wel een beetje indenken. Ik proef uit hun woorden ook de reactie van twee supporters. Wat is gaan overheersen is de teleur stelling, over en weer." Als de emoties wat zijn weg geëbd, bestaal volgens Lagen dijk wellicht toch nog de moge lijkheid om later weer met el kaar rond de tafel te gaan zitten. „Maar als Ronald dat niet rrieer wil, kan ik er natuurlijk ook niks aandoen." affaire rond mogelijke tnchtzaak tegen Ajacieden 'el Ikenlang bleef het stil rond Guus Hiddink. Na de affai- ^rond de muitende internationals van Ajax hield de van Oranje de kaken stijf op elkaar. De keu seer van het Nederlands elftal wenste in de publiciteit olie op het vuur te gooien en was gisteren in Noord- jbak, waar de spelers de voorbereiding begonnen voor de 0 'alificatie-interland tegen Malta, blij dat hij de Ajacie- 2°i weer in zijn armen kon sluiten. WHRDWIJK marcel van der kraan •verslaggever Sj ^roft jn Zeister bossen heeft 2,5de afgelopen weken wel de- ik gestormd en is er door dink zulke harde taal ge- 7/ken, dat de leden van het iebestuur met hun oren za te klapperen. De bonds- Ri<jJjrh heeft met zijn portefeuille IJ^vaaid en duidelijk gemaakt 3er - amper twee maanden i3M'ijn aanstelling - weinig eer (vf te behalen zou zijn als hij 6e resterende kwalificatie- teve^trijden geen beroep meer smadoen op de beste spelers uit ederlandse competitie. lr£ heb in deze affaire inder- 1 een rol gespeeld. Ik heb visie op de hele zaak gege- ta) len aan het bestuur te ken- ji^egeven wat de consequen- n gizouden kunnen zijn. Als :oia| zware beslissingen over de 5 lie van de spelers zou ne- zou ik ook over mijn posi- jaan nadenken," onthulde gisteren in Huis ter I het besluit van Danny 1 en de andere Ajax-inter nals om zich niet beschik- stellen voor de interland iet Nederlands elftal tegen zin. jgal, die met 1-0 werd ver- opd(, gingen er binnen het sec- stuur stemmen op om, de 'Wmpden voor lange tijd te epunrsen. In het verleden was al eens met spelers van gebeurd. Voorzitter voettlaatsen wilde overgaan tot harde maatregelen, vice-voor zitter Miel Maessen vond zelfs dat de tuchtcommissie zich snel en grondig over de zaak moest buigen. Machtsmiddel Hiddink heeft evenwel persoon lijk ingegrepen en erop toege zien dat er geen tuchtzaak is ge komen. Voor de Achterhoeker was het bepalend dat de Ajax- spelers in werkelijkheid nog al-' tijd dolgraag voor het Neder lands elftal uitkomen. Hiddink zegt van Danny Blind, met wie hij de afgelopen periode regel matig contact heeft gehad om de affaire op te lossen, begrepen te hebben dat de Ajacieden de 'staking' als ultiem machtsmid del hebben gebruikt tegen de bond. Hiddink: „Het had alleen met planningen en competitiepro gramma's te maken. Het werd allemaal te veel voor die spelers. Als de spelers van Ajax tegen mij hadden gezegd dat ze geen trek meer in Oranje hadden, was het simpel geweest. Dan had ik geroepen: voor jullie tien anderen. Maar zo lag de situatie helemaal niet. Ze willen alle maal echt nog dolgraag. Als het aan Clarence Seedorf ligt, zou hij volgende maand zelfs nog meedoen aan het WK voor ju nioren. Zo. enthousiast is die jongen." Voor Hiddink speelden per soonlijke motieven slechts een kleine rol. „Je moet als bonds coach nadenken over de gevol- Patrick Kluivert, Clarence Seedorf, Dennis Bergkamp en Brian Roy praten tijdens de gebruikelijke wandeling wat bij. gen voor het Nederlandse voet bal. Het buitenland lacht zich toch rot als wij volgend jaar op het EK zouden ontbreken of niét met ons sterkste elftal kun nen verschijnen, omdat we in tern weer een of ander conflict hebben en niet in staat zijn ge weest om dat op te lossen? Nee, ik vind niet dat ik een knieval heb gemaakt. Ik heb slechts een bijdrage geleverd, waardoor de ze hele toestand opgelost kon worden." Harde woorden Die bijdrage bestond uit harde woorden, nadat het sectiebe- stuur in eerste instantie ferme taal had gebezigd. Hiddink: „Nou, eh... ja. Ik had geen zin om in de publiciteit mijn ideeën te ventileren. Maar in Zeist heb ik heel goed aan de heren dui delijk gemaakt wat er allemaal zou kunnen gebeuren, als men de spelers langdurig buitenspel had gezet..." „Ik wil gewoon met deze lich ting spelers naar de eindronden van het Europees Kampioen schap in Engeland. Hoe belang rijk het dan is dat de Ajacieden daarbij zijn? Heel belangrijk. Ajax is de gezichtsbepaler in de Nederlandse competitie. Ajax speelt ook een voorname rol op Europees niveau. Dan is het voor het nationale team nood zakelijk dat de hoofdmoot bij Ajax vandaan komt. Het zijn stuk voor stuk spelers die zich op het allerhoogste niveau heb ben bewezen en zich in top wedstrijden prima verkopen." Zijn relatie met de Ajax-spe- lers heeft na alle commotie geen deuk opgelopen. Hiddink noemde de sfeer onder de inter nationals in het luxueuze hotel aan de Zuidhollandse kust zelfs uitstekend. Danny Blind is mor genavond ook weer aanvoerder van Oranje en met de techni sche staf van Ajax heeft Hiddink evenmin problemen. „Nee, met Van Gaal heb ik niet veel ge sproken. Maar er zijn niet altijd zoveel woorden voor nodig om dingen tot een goed eihde te brengen. Ik heb met Danny Blind gecommuniceerd en die begreep goed waar het om ging. Nogmaals, in de afgelopen twee seizoenen zijn er al vijf kopstuk ken (Gullit, Van Basten, Rijk aard, Koeman, Wouters) wegge vallen. Als er nu weer een hele lichting zou verdwijnen, zouden we één, twee of drie jaar stil staan. Daar is het Nederlandse voetbal niet bij gebaat." 3WUK/EINDHOVEN GPD le< u 'ijkt het pad te effenen voor de t van Wim Jonk. De club zou in- bij Inter Milan hebben geïnfor- naar de vraagprijs. Die zou boven laadr miljoen gulden liggen. De Volen- dajier wil na twee moeilijke seizoenen tl o|weg uit Milaan, Inter wil op een toer en PSV-trainer Dick Advo- 'd zn Jonk wil (nog) van geen transfer ïuit, al zou hij wel hebben toegegeven lijft?SV te onderhandelen. Ook zou 1 zatter Bill Maeyer de afgelopen da Milaan zijn gesignaleerd. „Klopt zalcfvan", zegt de Volendammer. „Ik heb geen contact gehad met PSV." Cy nisch: „Iedereen lijkt wel meer te weten dan ikzelf." Wel weet Jonk dat PSV te kennen heeft gegeven 'wel wat te willen'. Maar.verder dan die vage opmerking komt de Volen dammer niet. Hij wijst op het contract met Inter, dat nog een dik jaar door loopt. Maar dat betekent niet dat hij alle gegadigden resoluut van de stoep zal ja gen. „Nee, ik zeg niet dat ik een transfer afwijs. Dat zeg ik tegen niemand." Jonk voelt zich, ondanks de opleving bij Inter, niet op zijn plaats bij de Itali aanse club. Dat heeft te maken met het verdedigende concept van Inter, maar ook met de onwil van de trainer de vormgever optimaal te laten spelen. In de Italiaanse media wordt al maan den gespeculeerd over een voortijdig vertrek van Jonk. Zelfs de vraagprijs zou al zijn vastgesteld: vier miljoen gulden. Maar bij PSV wordt gesproken van een bedrag dal 'aanmerkelijk hoger' ligt. In- ter betaalde bijna twee jaar geleden on geveer twaalf en een half miljoen voor de komst van de Noordhollander. Jonk lijkt het te treffen. Zowel Inter als PSV hebben grote plannen. Inter zag voorzitter/eigenaar Pellegrini plaatsma ken voor zakenman Massimo Moratti. De nieuwe baas heeft een nieuwe be zem. Hij wil indruk maken door een top- transfer. Een beetje voorzitter geeft 'het volk' bij zijn aantreden een welkomstca- deau. Moratti vormt, geen uitzondering. Hij kondigde hoogstpersoonlijk de komst aan van Eric Cantona, het Franse enfant terrible van Manchester United. Die wisseling van de macht heeft de club goed gedaan, zegt Jonk. Het draait ineens een stuk beter. Maar Jonk heeft inmiddels te veel meegemaakt om zich nog te laten misleiden. „Het zegt niets, het geeft geen enkele garantie." In Eindhoven valt de naam van de Vo lendammer bijna dagelijks. Advocaat heeft het al weken over een 'type-Jonk' en liet daarom het 'type-Koeman', in dit geval Ronald Koeman zelf, lopen. De trainer was als bondscoach al een fan van Jonk. Die voorliefde nam hij mee naar PSV. utrecht» anp Een oorverdovende knal uit het pistool in de knuist van Erica Terpstra bezorgde de Stille Kracht van de Neder landse topsport na 20 jaar een eerbetoon. De sportstaatsse- cretaris opende gisteravond de Afdeling Topsportgeneeskun- de in het Academisch Zieken huis te Utrecht, hèt ideaal van sportarts Peter Vergouwen. De vrolijke schietpartij was het hoogtepunt in de „Peter Vergouwen Show". De gym nastiekleraar met de dokters bul deed al vele jaren in alle stilte veel goed werk in de me dische begeleiding van top sporters op het Nationaal Sportcentrum Papendal in dienst van NOCNSF. Met de overgang naar het AZU, waar hij drie dagen per week gaat werken, is er sprake van grote vooruitgang. „Hier kan ik sa menwerken met alle mogelijke specialisten, boeken we be langrijke winst in medische expertise en in tijd." Theater In zijn eigen nieuwe theater wierp de sportdokter voor een dag de bescheidenheid van zich af. „Sommige sportartsen in het buitenland worden de he mel ingeprezen. Ik stel met klem, dat we er in Nederland ook iets van kunnen, dat wij niet onderdoen voor het bui tenland." Ellen van Langen, olympi sche kampioene 800 meter, de dressuurruiter Tineke Bartels (zilver landenploegen) en de Duitser Dieter Baumann, olympisch kampioen 5000 meter kwamen Vergouwen lof toezwaaien. Baumann ging zelfs zo ver dat hij Vergouwens naam in zijn gouden plakken graveerde, figuurlijk dan. Gedreven De gedreven sportarts, zelfs een absolute topsporter door zijn enorme gedrevenheid, stootte in '90 nog zijn neus bij het AZU. „Twee jaar later, na de spelen in Barcelona, wilde het Utrechtse Academisch Zie kenhuis, wèl graag een afde ling topsportgeneeskunde met Vergouwen. „Omdat", vertel de Gerlach Cerfontaine, de voorzitter van de raad van be stuur, „het AZU toen graag frontrunner wilde worden, ook topsporter wilde zijn met het Wouter Huibregtsen, voor zitter van NOCNSF, ging in zijn lof op Vergouwen zo ver dat hij er een mop uit gooide. „Een paus en een sportarts kwamen samen aan de hemel poort. Petrus stuurde de paus naar een eenvoudig motelletje en de sportarts naar een para dijselijk vijfsterrenhotel met alles erop en eraan. Op de vraag van de ontevreden paus antwoordde Petrus: „Pausen hebben we zoveel, een sport arts hadden we hier nog niet." Pionier Peter Vergouwen is niet de pionier van de topsportmedi- sche begeleiding. Wel is hij de vervolmaker, de nimmer afla tende perfectionist met een alsmaar groeiende liefde voor de topsporter, de man/vrouw die zijn/haar uiterste grenzen aftast. Het zoeken naar goede werkomstandigheden was moeilijk, zeer moeilijk. Hij zet te door, de sporters steunden hem door dik en dun. Vergou wen stond erop Van Langen, Lejeune, Versteeg, Hooman, Mellaard, Vanderlijde en Osin- ga daarom uitgebreid te be danken. Kern Vergouwen beklemtoonde dat zijn uitgangspunt niet zal ver anderen. „De basis is de kern van prestaties, bij blessurebe- strijding en -preventie. Syste matiek is alles, geen stap ver geten. Dat is het enige dat telt. Ik ben begonnen als leraar li chamelijke opvoeding die later medicijnen ging studeren. Ik combineer beide beroepen. Ik kijk naar bewegingen, soms tot ik een ons weeg. Met de li chamelijke opvoeding is het slecht gesteld in Nederland. Ik ben blij dat de staatssecreta rissen van VWS en Onderwijs er wat aan doen. Hoog tijd." Volgens Vergouwen is er nog steeds veel te verbeteren. „De herkenning en erkenning van de sportarts, bijvoorbeeld. We hebben er pas 21, 26 zijn in opleiding. De rol van de sportarts in de topsport is een minutieuze zorg. Elke dag kan het gebeurd zijn met de goede reputatie. De honorering door de verzekeraars. Er is nog veel te doen maar we gaan door. Hopelijk kunnen we deze af deling uitbouwen met meer sportartsen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19