Slachthuis klem tussen EG en gemeente Randstad Holland International Moeizaam experiment mt telewerken in Purmerend 'Kinderen valt niets te verwijten' Grootste kroonluchter van Europa DINSDAG 28 MAART 1995 975 chef adriaan branden8urc, 071-356484, plv -chef dick van der plas. 071-3 tot 700 runderen geslacht. Het offerfeest, na de ramadan, is voor het slachthuis een ware hoogtijdag. Op één dag worden dan ruim duizend dieren ge slacht. Problemen ontstaan er als de Marokkaanse en Turkse gemeenschap dat feest op de zelfde dag vieren. „Dan kunnen we het niet aan. Gelukkig was dat dit jaar niet het geval", zegt Van den Berg. Uit ervaring weet hij hoe be langrijk het feest voor de be trokkenen is. „Die mensen le ven er voor. Ze leggen alles op zij, kopen bijvoorbeeld met een aantal gezinnen gezamenlijk een stier om te laten slachten, kost toch gauw 3.000 gulden." Het slachthuis is ook de rest van het jaar belangrijk voor de isla mieten in de Leidse regio. „Ik denk dat 90 procent van het schapen- en lamsvlees wat hier vandaan komt naar hen gaat." Behalve verschillende bedrij ven uit de vleesindustrie - 'er is gereserveerd' - zou ook de Isla mitische gemeenschap bereid zijn te investeren in een nieuw slachthuis. „We hebben tot nu toe ook nog geen cent gevraagd van de gemeente. Als ze mee gaan met het plan, gaan we na tuurlijk wel alle mogelijkheden voor de financiering na, inclu sief subsidies." M. van der Wiel van de afde ling grondzaken van de ge meente Leiden bevestigt dat er een stilte is gevallen, maar dat zou niet betekenen dat er niets gebeurt. „Er wordt op het ogen blik een studie gedaan naar de toekomst van de Groenoordhal- len die de gemeente wil verzelf standigen. Daarin past ook het ontwikkelen van een visie op het terrein bij de hallen. Het is nog helemaal niet duidelijk of daarin een bedrijf als het slacht huis past. Voor de Groenoord- hallen is bijvoorbeeld parkeer gelegenheid erg belangrijk. Als er bedrijven bijkomen, moet er misschien een parkeerdek wor den aangelegd. We zijn daar nog niet uit. Wel hebben we nog steeds de intentie het slachthuis te verplaatsen. Ook is duidelijk dat er maar één plek mogelijk is: bij de Groenoord- hallen." Van den Berg en zijn partner Verschoor namen de exploitatie van het slachthuis in 1988 op zich, nadat het eerder failliet was gegaan. Ze huurden het twee hectare grote complex toen voor tien jaar van de ge meente. Eind 1997 loopt dat contract af. De twee directeuren hebben naast het slachthuis ook nog ieder een grossiersbedrijf op het terrein aan de Pasteur- straat. Op het terrein zijn nog verschillende andere vleesver werkers gevestigd, evenals een transportbedrijf en de keurings dienst. Al met al zijn de bedrij ven aan de Pasteurstraat goed De problemen die nu de kop opsteken rond het slachthuis, hadden drie jaar geleden al opgelost kunnen zijn. Dat zegt directeur A. de Jong van de Groenoordhallen. ,,ln feite waren we in 1992 al helemaal rond. We hadden een marke tingplan. Achttien vleesver werkende bedrijven wilden meedoen. Bovendien - was dumphandel Boogert, die achter de' Groenoordhallen zit, bereid te verhuizen om plaats te maken. Uiteindelijk liep het vast omdat de ge meente niet wilde meewer ken aan de verplaatsing van Boogert." voor zo'n honderd arbeidsplaat sen. Als het slachthuis in 1988 uit Leiden was verdwenen, was daarmee het voorbeeld gevolgd van steden als Haarlem en Den Haag. Ook deze slachthuizen dateerden uit het begin van de ze eeuw, toen de vleesindustrie opkwam en de zelfslachtende slagers verdwenen. Nu resteert behalve Leiden in Zuid-Holland verder alleen nog een abbatoir in Rotterdam. Ritueel slachten is daar echter maar zeer beperkt 'Plan slachthuis in 1992 al rond' Het plan zou volgens De Jong een uitkomst zijn ge weest voor zowel het slacht huis als voor de gemeente, die toen nog een plek zocht voor een nieuw verpleeghuis. „Toen de bouw van het ver pleeghuis niet doorging ver dween de hele zaak naar de achtergrond. Nu steekt het probleem de kop weer op." Maar hoewel De Jong het nog steeds geen gek idee vindt het slachthuis bij de veemarkt te bouwen, kan het oude plan niet zomaar uit de kast worden gehaald. „Het verwerven van grond is nu niet mogelijk. Dus het 2al op het terrein van de Groen oordhallen moeten gebeuren. Dat willen wij dan wel op één of andere manier gecompen seerd zien. Misschien moet dan het sportveld bij het ter rein worden getrokken." Dat de gemeente zegt geen be sluit te kunnen nemen van wege de verzelfstandiging van de Groenoordhallen vindt De Jong onzin. „Die verzelfstandiging is al bijna een feit. Daar moeten ze zich niet achter verschuilen. Ze moeten gewoon wat gaan doen." waar naarstig wordt gezocht naar woningbouwlokaties. Daar moeten heel wat huizen kun nen komen. Het complex heeft inmiddels ook de interesse ge wekt van de Stichting Indus trieel Erfgoed Leiden, die al heeft gewezen op de mogelijke monumentale waarde van ver schillende panden - met name het koffiehuis bij de ingang - op het terrein. Dat kan, hoe de toe komst van het slachthuis ook uitpakt, ook nog een levendige discussie opleveren. 'Niemand lijkt nog geïnteresseerd in een verhuizing' Ook KLM in de Face VOC Mogen ontwikt, schimnielresisU aardbeiplant leiden rudolf kleun Het Leidse biotechnol drijf Mogen heeft een oi komst gesloten met het kaanse bedrijf Plant S* om een aardbeiplant te kelen die resistent is schimmels. Door de zelf bestand te maker schimmels kan het gebi! bestrijdingsmiddelen fo den teruggebracht. Dah een forse besparing op el vendien beter voor het n!( Mogen ontwikkelde e3 een tomatenplant die dcr passing van de erfelijk** schappen resistent is schimmel fusarium. Hér gens het bedrijf voor hc dat deze techniek worcP past voor aardbeiplante#c Mogen brengt bij de rk ten samenwerking zijn i ontwikkelde techniekedc platen op deze eigensctj te passen, terwijl Plant een aantal elite-aardb inbrengt. Plant Science bedrijf dat zich richt de risch onderzoek en advh< de veredeling van méK aardbeirassen. Schimnit een groot probleem bij |c beiteelt. Door resistentii schimmels bij de plapi bouwen' zouden de i i ook langer houdbaar wfih Mogen maakte twe( geleden een andere salt king, met Gist-Brocai c kend. De twee bedrij«i ben een gezamenlijke oi onderneming opgerich! De KLM blijkt het eerste koop recht te bezitten op de aandelen die het Duitse Kaufhof heeft in Nederlands grootste touropera tor Holland International. Een woordvoerder van de KLM be vestigde gisteren dat daarover gesprekken gaande zijn met Kaufhof. Meer wilde hij niet kwijt. Kaufhof heeft een belang van 91 procent in de touropera tor. Kaufhof heeft Holland li national twee weken geledi de uitverkoop gedaan. De bedong het eerste koopi destijds bij de overdracht een fors aandelenpakket Kaufhof. Naast de KLM zijn er nog concerns geïnteresseerd in land International. Dat ziji Britse Airtour UK, de Belgi Sun-groep en het Duitse dat voor 40 procent eigens van Arke. ziet er niettemin somber uit. Nieuwe, strengere EG- normen voor hygiëne drei gen het uit 1903 daterende abattoir definitief te nek- ken. De directie wil daar om verhuizen, liefst naar het terrein van de Groen oordhallen. Maar de ge meente is er nog niet uit of daar wel een nieuw slacht huis kan komen. Intussen begint de tijd te dringen. leiden rudolf kleun De nieuwe EG-normen gaan formeel op 1 januari 1996 in. Voor de directeuren, G. van den Berg en D. Verschoor, van de Slachtcombinatie Leiden die het slachthuis exploiteert, kwam dat niet als een verras sing. „Al in 1990 zijn we over een verhuizing naar de Groen oordhallen gaan praten. De vee markt zou op die manier ook een stimulans krijgen. Het was toen al duidelijk dat we moes ten investeren om hier een slachthuis in stand te houden en het kwam de gemeente goed uit. Ze wilden hier aan de Pas teurstraat graag een verpleeg huis bouwen. We hebben ook een ontwerp laten maken voor een nieuw compact slachthuis, van zo'n 50 bij 50 meter. Maar toen het plan voor het verpleeg huis van de baan was, werd het ineens stil. Niemand lijkt nog geïnteresseerd in een verhui zing, terwijl we toch een be langrijke regiofunctie hebben." De laatste contacten met de gemeente dateren van eind vo rig jaar. Wel kwamen vorige maand nog twee PvdA-raadsle- den een kijkje nemen bij het slachthuis. Als het nog even stil blijft staat het volgens Van den Berg wel vast dat ook Leiden het in de toekomst zonder slacht huis zal moeten stellen. „Er zal nog wel enig uitstel van de EG-regels mogelijk zijn. Ook andere landen kunnen er niet direct aan voldoen. Dat geeft mogelijk de tijd die nodig is om te bouwen. Maar we zit ten ook met het gegeven dat over ruim twee jaar ons huur contract afloopt. Dan is het ook niet verantwoord om hier te in vesteren. We hebben nu al maanden niets meer gehoord. Ze kunnen ons en de minderhe den toch niet laten stikken?", zegt Van den Berg. Hij doelt met die laatste op merking op de inmiddels be langrijkste reden van bestaan voor het Leidse slachthuis, het rituele slachten. Jaarlijks wor den voor afnemers uit de wijde omtrek 3.000 schapen op rituele wijze, met het mes, geslacht. Daarnaast worden nog eens 600 Advocaat: onderwijsstichting negeert wettelijke termijnen lisse peter van der hulst vervolg van voorpagina Ronald en Karei van Dijk mo gen niet de dupe worden van een ruzie tussen hun ouders en de Sint Willibrordschool. Om die reden heeft raadsman Ch.G. Koopman een kort geding aan gespannen tegen de Lissese on derwijsinstelling. Koopman wil dat de president van de Haagse rechtbank de schoolleiding on der druk van een dwangsom verplicht de kinderen terug te nemen. „Er is kennelijk een probleem tussen een ouder en de school, maar dan kan het niet zo zijn dat de kinderen daar het slachtoffer van worden. Het zou nog iets anders zijn als die kinderen de school afbreken, maar Ronald en Karei valt niets te verwijten." De jongens van 8 en 6 jaar zit ten sinds gisteren bij moeder thuis. Veel te vroeg naar de zin van Koopman. Door de kinde ren nu al de toegang tot het ge bouw aan de Oranjelaan te wei geren negeert de Katholieke Onderwijsstichting Lisse (KOL), waaronder de Sint Willibrord school ressorteert, een wettelijk voorgeschreven termijn. Als duidelijk is gemaakt dat leerlin gen niet meer gewenst zijn moeten onderwijsinstellingen ouders nog acht weken de tijd geven om een nieuwe school te vinden. Daarbij moet de school leiding ook haar bemiddeling aanbieden. „Die wettelijke ter mijn is niet in acht genomen", zegt Koopman, terwijl moeder E. van Dijk ongezouten kritiek heeft op de aangeboden bemid deling. Zij zegt bij andere scho len alleen maar te zijn zwart ge maakt. Schoolverbod De KOL heeft in brieven aan de ouders duidelijk gemaakt dat 'de genomen maatregelen zijn gebaseerd op de volstrekt ver stoorde vertrouwensrelatie tus sen ouders en de school'. Voor de verwijdering van de kinderen na pas twee van de wettelijk voorgeschreven acht weken noemt de onderwijsstichting een aantal redenen: het negeren van een schoolverbod door de moeder, de problemen die op traden bij het ophalen van de kinderen, herhaalde geweldple gingen en uitingen van bedrei gingen en herhaald politie-op- treden. Op de Willibrordschool heerst zeer grote onrust, waarbij gevoelens van onveiligheid bij het personeel en de kinderen zijn gaan overheersen, staat in een brief te lezen. „Iedereen is bang van haar. Ouders hebben gezegd dat zij hun kinderen van school halen als zij niet weggaat", aldus schooldirectrice Van Wilgen burg. KOL-bestuurslid M. Ten- holter bevestigt dat. „Er zijn kinderen die niet meer naar school durven en er zijn leer- Van een faillissement, acht jaar geleden, naar een unieke positie in Zuid-Hol land als enige plek in de provincie waar islamieten dieren op een verantwoor de wijze ritueel kunnen la ten slachten. Dat is in een notedop de jongste ge schiedenis van het Leidse slachthuis. De toekomst De ervaringen met een experi menteel telewerkkantoor in Purmerend waren de afgelopen jaren geen succes. Toch is be sloten het experiment door te zetten nu het uitgeversconcern Elsevier op de valreep heeft be sloten acht werknemers in het telewerkkantoor te plaatsen. Dat maakte de Noordholland se gedeputeerde J. Lagrand gis termiddag in Purmerend be kend tijdens een symposium over de ervaringen met het tele werkkantoor. Uit het evaluatie rapport blijkt dat het beperken van de mobiliteit van forensen binnen het bedrijfsleven nau welijks nog een prikkel is om te lewerken te propageren. Daar om adviseerden de samenstel lers van het evaluatierapport het telewerkkantoor binnenkort te sluiten. Naast de aankondi ging dat het telewerkkai dankzij het aanhaken van vier kan blijven voortbes deelde Lagrand ook mee d een experiment komt me telewerken aan huis. De res ten van dat experiment m< over een jaar beschikbaar z Het Telewerkkantoor Pui end is opgezet in een sai werking van de gemeente merend, het ministerie var keer en waterstaat, de pro\ Noord-Holland en het Plal Telewerken Nederland, was het opzetten van een toor met werkplekken, voo van moderne comunicati paratuur, die door bedi zouden kunnen worden huurd. In de anderhalf jas het kantoor operationeel ontstonden tien werkpli die uiteindelijk werden gel door vijftien medewerker! zes verschillende organisal mogelijk. In noordelijke richting is Amsterdam het dichtstbij en in het oosten Breukelen. Het wegvallen van Leiden betekent dat met name islamieten in de regio in problemen komen. Van den Berg noemt nog een ander voordeel van een verhui zing. Het snel vrijkomen van het uitgestrekte slachthuisterrein heeft voor de gemeente ook voordelen. Uiteindelijk gaat het om twee hectare grond, eigen dom van de gemeente, midden in een woonwijk, in een stad Universiteiten bepleiten extrj financiering technische studc De zes algemene universiteiten zijn bereid sommige studenten die een technisch gerichte op leiding volgen een jaar extra studiefinanciering te betalen. Zij willen zo een verdere daling van het aantal studenten voor komen. Studerenden die be paalde opleidingen volgen aan de technische universiteiten mogen vanaf komende zomer een jaar langer over hun studie doen. De universiteiten van Leiden, Amsterdam (UvA en VU), Utrecht, Groningen en Nijme gen zijn bang dat minder scho lieren een bèta-opleiding aan de universiteit gaan volgen. Zij zouden kunnen kiezen voor een studie aan de (technische) uni versiteiten van Delft, Twente en Eindhoven. Zij mogen van mi nister Ritzen (onderwijs) en de Tweede Kamer opleidingen aanbieden die een jaar 1 duren. Studenten die eei gelijke studie volgen krijge een jaar langer een beurs. Het is nog onduidelijk 1 zes universiteiten hun pla len betalen. Daarbij komt studieduur aan de univq ten niet met een jaar ve] mag worden: vier jaar bl gebruikelijke lengte. Het plan zal binnen maand formeel geprest worden. Het is de beq daarmee de middelbare lieren zekerheid te biedt ook de bèta-opleidingen! geven op een extra jaar be De universiteiten zienr gens het liefst dat zij oo" stemming krijgen sommij ta-studies met een jaar ft jaar) te verlengen. Da moet de Tweede Kame: uitspreken. Tot nu toe zi de noodzaak hiervan nieti Aanrijdingen door olie op wegd, amsterdam/rotterdam anp Olie of vet op het asfalt heeft maandag op de Noordzeeweg[ Amsterdam en IJmuiden en in het centrum van Rotterdam i ongelukken veroorzaakt. Op beide plaatsen werd het wegdé, gelglad. Vier mensen raakten gewond. In Rotterdam bleek begin van de middag het wegdek vanaf de Oranjeboomstrai het centrum, via de Koninginnebrug en de Willemsbrug, met een vettige substantie. y krachten die tegen overspan nen-zijn aanzitten." Reden voor het bestuur van de KOL om de termijn van acht weken te nege ren. „Er zijn handtastelijkheden geweest en leerkrachten zijn in elkaar geslagen. Wie zegt mij dat dit niet nog een keer ge beurt? De veiligheid van de kin deren en het personeel staan bij ons voorop." Tenholter is er niet blij mee dat de kinderen het slachtoffer worden, maar maakt duidelijk met de rug te gen de muur te staan. Afzijdig Het gemeentebestuur van Lisse houdt zich voorlopig nog op de achtergrond. „We weten sinds gisteren dat de kinderen offi cieel van school zijn gestuurd. We proberen ervoor te zorgen dat die situatie zo kort mogelijk duurt. Met de onderwijsinspec- teur en andere betrokkenen wordt overleg gevoerd", aldus gemeentesecretaris H. de Vries. Het wegvallen van het Leidse slachthuis betekent dat met name islamieten in de regio in problemen komen. Een voorlichtster van de on derwijsinspectie bevestigt dat er bij verwijdering een periode van 8 weken is waarbinnen een nieuwe school moet worden ge vonden. „Maar in het algemeen is het zo dat scholen niet ver plicht zijn om leerlingen in die periode toe te staan. Dan kan van geval tot geval verschillen. Hier gaat het om een kwestie waarbij het openbaar ministerie is betrokken. De onderwijsin spectie houdt zich dan afzijdig." Amsterdam In de Amsterdamse Koepelkerk aan het Singel hangt sinds gisteren de groot ste kroonluchter van Europa. Het gevaarte heeft een dwarsdoorsnede van zeven meter en beslaat een derde deel van de Koepelzaal. De grootste Europese kroonluchters hebben een diameter die tot nu toe de vier meter niet overschrijdt. De luchter in de Koepelkerk is uitgevoerd in massief messing en telt 150 gloeilampen. De kerk werd in februari 1993 getroffen door een felle uitslaande brand. Die begon in de daklantaarn boven op het koepelvormige dak. De brandweer kon niet voorkomen dat de daklantaarn enkele uren later met een enorme klap dwars door het dak de kerk in stortte. Het godshuis, dat oorspronkelijk Nieuwe Lutherse Kerk heette, dateert van 1671. Ook in 1822 werd het gebouw door brand getroffen. Het vuur verwoestte de kerk toen bijna geheel. Vier jaar later werd zij her bouwd. De laatste restauratie is inmiddels zo goed als voltooid. Eigenaar van het bouwwerk is de Evangelisch-Lutherse Gemeente. Op 7 april draagt deze de kerk over aan het Amsterdam Renaissance Hotel. Die gaat de kerk opnieuw exploiteren voor congressen en culturele acti viteiten. FOTO CPD

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16