Sint Jacobus is tiet wachten beu Homo's mogen niet trouwen in Alkemade Ringersma stapt op aangereden Rijn Veenstreek Sluitingstijden van terras en kantine oinnisclub nog twistpunt in Alkemade ffaire staatsieportret il zich niet herhalen Snorfietser 'Broeder Hendrik' krijgt plaats op Domplein in Rijnsaterwoude Toerrenners showen nieuw tenue INSDAG 28 MAART 1995 chef henny van ecmond. 071 -356414. plv.-chef hans koenekoop. 071-356429 rrovinci 1rovincie heeft nog niet besloten over nieuwbouw roelofarendsveen iiize Sint Jacobus in Roelofarendsveen wil nu eindelijk 11 eens weten of er nieuwbouw mag worden gepleegd. jrder uitstel van die beslissing, waar al meer dan vier ar op wordt gewacht, zou een forse stijging van de kos- ti met zich meebrengen. Daarom heeft het verzorgings- iis een brandbrief gestuurd aan het provinciebestuur 'hwege zijn 'weinig doortastende beleid' op dat punt. ELOFARENPSVEEN pwel Alkemade als Jacobus groot onrecht aangedaan. herstelbaar onrecht ais het e [doorgaat", aldus lichtte se- H. van Duijkeren van verzorgingshuis de brief gis- ivond toe. Woningbouw Ver ding Alkemade (WVA) begint ners in augustus met de iw van 40 aanleunwoningen het terrein van de voormali- _pS in Oude Wetering. Het >t zou men tegelijkertijd wil- beginnen met de bouw van -1 nieuw Huize Sint Jacobus, dat dat goedkoper uitvalt, i aannemer en een architect 90ven dan immers maar één e <r worden ingeschakeld. Kan '^liet tegelijk worden gebouwd j vallen de totale kosten naar ve&tting van het verzorgings- ton hoger uit. en tegenvaller, bovendien omdat verkoop van de grond onder het oude verzorgingshuis ten behoeve van woningbouw voldoende geld zou opleveren om de gaten in de begroting te dichten. Die zijn onder meer ontstaan door de onvoorziene reparatie van 1 miljoen van een vloer en een dakdeel van het huidige pand aan het Noordeinde. Het geld moest worden geleend om dat de provincie geen reserve ring voor onderhouds- en repa ratiekosten toestaat. Geen beslissing Hen beslissing over nieuwbouw is tot nu toe echter nog niet ge nomen door de provincie en dus kan de grond onder het ou de tehuis niet worden verkocht. Het is nog altijd niet bekend of Jacobus de tien ziekenhuisbed den krijgt die nog in de Leidse regio te verdelen zijn. Het ver zorgingshuis betreurt het dat de verantwoordelijke man, gede puteerde J. Pool (D66), nog steeds de knoop niet heeft doorgehakt. Die wil echter over leg voeren met, naar zijn me ning 'andere belanghebbenden met betrekking tot de tien bed den', te weten andere verzor- ginsghuizen uit de regio Rijn streek, zorgverzekeraar Z&Z en het IGOR (Inter Gemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek) Huize Sint Jacobus wijst er in de brief echter op dat het be hoort tot de Leidse regio en dus in wezen niets met het IGOR en de daaronder vallende verzor gingshuizen te maken heeft. En Z&Z wil eerst het uiteindelijke resultaat afwachten van de be sprekingen in IGOR-verband. Onrustig En wachten wil Jacobus niet meer. „Het personeel wil weten waar het aan toe is. De bewo ners worden onrustig. En de ar chitect vraagt: mag ik nou teke nen anders red ik het niet voor 1 augustus", zegt Van Duijke ren. Bovendien bestaat er reeds een lange wachtlijst voor het verzorgingshuis. De tien extra bedden zouden wat dat betreft voor verlichting kunnen zorgen. herman joustra Ook in Alkemade kunnen ho moseksuelen voorlopig nog niet naar het stadhuis toe stappen om te trouwen. Een meerder heid van de gemeenteraad steunde gisteravond het voor stel van B en W om geen trouw register in te stellen voor deze groep, ondanks herhaalde ver zoeken van de stichting Gay Krant. Wel zal de gemeente het Rijk schriftelijk vragen zo spoe dig mogelijk een beslissing te nemen over het zogeheten 'ge registreerd partnerschap' dat homoseksuelen meer rechten moet geven dan het huidige sa menlevingscontract. C. Uit den Boogaard (WD) maakte zich wel sterk voor het instellen van een trouwregister voor homo's. „Mensen willen niet alleen trouwen voor de juri dische consequenties. Ze willen dat ook om aan de omgeving te laten zien dat ze trouw willen blijven aan elkaar. Dat heeft wel degelijk waarde. Wij als ge meente horen iedereen gelijk te behandelen. Ook homoseksue len moeten het recht hebben om te trouwen." F. Hoogenboom (PvdA) steunde hem en zei het voorstel van B W nogal 'mager' te vin den. „Ik vind niet dat wij als ge meente moeten wachten op het standpunt van de regering. Of wij moeten ons standpunt ook niet laten afhangen van dat standpunt van de regering." .•Burgemeester A. Meerburg vond het collegestandpunt ech ter allerminst mager. „Wat stelt een huwelijk voor? Het is niet een openbare vertoning van el kaar trouw zijn, maar een juri dische registratie van een rela tie. Het interesseert de gemeen te niet dat het huwelijk tegen woordig tot iets enorm roman tisch wordt gemaakt door ie mand als Linda de Mol." Bij een huwelijk registreert men consequenties, zo betoog de hij. „En die consequenties kunnen wij in het geval van ho moseksuelen niet waarmaken. Als je een trouwregister zou in stellen, maak je weliswaar een sympathiek gebaar, maar het stelt niets voor." qofarendsveen a jan joustra tennisvereniging Rijpwete- 's avonds om half •4~fe lichten moet doven, staat 'ast. De gemeenteraad van dopiade was het wat dat be- vngisteravond wel eens. Maar eeneer het terras dicht moet de kantine moet gesloten, daar kwamen aadsleden ook gisteravond ge^n lange discussieniet-uit. i •41 raadsleden zeiden zonder hindering te vinden dat het belang van de buurtbewoners boven dat van de tennisvereni ging gaat. Per slot van rekening is het sportpark pas later aange legd, zo betoogden ze. Buurtbe woners klagen al geruime tijd dat zij zes dagen per week in het licht van de tennisbaan zit ten en verder veel geluidsover last ondervinden. Maar een beslissing nemen konden de raadsleden toch niet. Het CDA wenste bet térras om elf uur gesloten, net alsxie WD. Maar die partij wilde de slui tingstijd van de kantine, net als bij de cafés in Alkemade, vrijge ven onder het motto „Als men gespreid vertrekt, is de overlast minder." En de PvdA liet bij monde van W. Groen weten dat hel terras het best om kwart voor elf dicht kon en de kantine om half twaalf. De raadsleden zagen uitein delijk in dat daar geen compro mis uit viel te slepen. De buurt bewoners en de tennisvereni ging moeten nu eerst maar weer eens om de tafel gaan zit ten om te kijken of ze er zelf kunnen uitkomen. alphen aan den run Twintig Alphense scholen hebben in oktober vorig jaar ruim 24 duizend gulden bij elkaar vergaard voor de Lepra Stichting. Bij dit bedrag, het re sultaat van een muntjesactie, heeft de ge: meente Alphen aan den Rijn nog eens 7300 gulden toegevoegd. De cheque voor dit bedrag heeft wethouder F. Dales (wel zijn) gistermiddag overhandigd aan de le pra-arts Jan Voskens. Dit gebeurde in de Bonifaciusschool aan de Paradijslaan waar enkele tientallen kinderen bijeen waren om aan Jan Voskens vragen te stellen over le pra. Voskens werkt als lepra-arts in Zuid Su lawesi en wist boeiend te vertellen over zijn werk daar. De kinderen toonden zich zeer geïnteresseerd en hadden zich duide lijk verdiept in de problemen van lepra. Voskens nam er de tijd voor hen in begrij pelijke, niet medische taal uit te leggen wat de ziekte inhoudt. Dit jaar wordt er weer een muntjesactie gehouden. De Initi atiefgroep Stedenband heeft net als voor gaande jaren de organisatie in handen. In 1994 deden 20 Alphense scholen aan de actie mee, wellicht worden dat er in 1995 nog meer. foto ben de bruyn rai n)FARENDSVEEN 3fetaatsieportret van ex-ko- zajn Juliana gaat definitief te- laar de maker, kunstschil- Rooderkerk. Er was nie- 1 die daar gisteravond pro- over maakte in de ge- 21iteraad van Alkemade. ir", zo wilde F. Hoogen- a' A (PvdA) wel van burge ter A. Meerburg weten, 18,er nog meer van dat soort 11 gerijen? En kunnen we ze inden? Kortom, krijgen we zaa toekomst nog meer van i>rt problemen?' i, die nieuwe problemen j6fn zich niet meer voor- 21 antwoordde de burge ter. 1 zijn nog meer van dat schilderijen en ze zijn keurig netjes opgeborgen op de vliering van het gemeentehuis." Het schilderij van Rooderkerk raakte in de jaren zeventig zoek. Onlangs werd het beschadigd teruggevonden. De kunstschil der, oud-inwoner van Alkema de, meende dat het schilderij nog steeds zijn eigendom was, omdat hij nooit een acte van schenking heeft getekend. Hij dreigde de gemeente voor de rechter te slepen, maar heeft daar inmiddels van afgezien. „Maar ik vind het jammer, dat het schilderij nu niet in de raadszaal staat", betoogde Hoogenboom. „Dan hadden we er op gepaste wijze afscheid van kunnen nemen." „Ik wil u zo wel even rondleiden in de ka mer van B W", antwoordde Meerburg. „Daar staat het." eterwoude krijgt Suetanpad i-34'WOUPE' l laantje dat aan het begin van de Noordbuurtseweg in Zoeter- e ligt, direct achter het Watertje, gaat het Suetanpad heten. et weggetje wordt een nieuw pand gebouwd, dat geen huis- -da^er aan de Noordbuurtseweg kan krijgen. Daarom moet het 3 in naam krijgen. Wellicht krijgt dan ook de oude telefooncen- waarin de stichting Oud Zoeterwoude met de oudheidkamer 16P is gevestigd, een huisnummer. ETIJD N AAN DEN RUN Jacques Stuyt opvolger van Zoeterwoudse wethouder zoeterwoude liesbeth buitink Ton Ringersma kan zijn baan en het wethouderschap niet langer combineren. foto ben de bruyn Ton Ringersma van Progressief Zoeterwou de stapt in mei op als wethouder. Hij wordt opgevolgd door Jacques Stuyt die in de raadsvergadering van 18 mei wordt be noemd. De plaats van Stuyt - nu fractielei der van PZ - wordt ingenomen door Ria de Lange. Het is nog niet bekend of Ringers ma lid van de gemeenteraad blijft. Ringersma vertrekt uit het Zoeterwoudse college, omdat hij zijn wethouderschap en zijn baan bij het ministerie van volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) niet langer kan combineren. „Ik heb die banen vier jaar gecombineerd, maar ik houd het niet meer vol. Ik werk ze ventig uur per week en wil ook nog aan dacht besteden aan mijn gezin. Dat lukt gewoon niet." Moeite Ringersma heeft extra moeite met de com binatie van de twee banen, omdat hij sinds vorig jaar een andere functie heeft bij VROM. „Ik ben sinds de reorganisatie bij VROM clustermanager bij de bestuurs dienst van Volkshuisvesting. Ik ben er de baas van het cluster dat verantwoordelijk is voor de nieuwbouw, de Vinex en de stads vernieuwing. Ik moet daarvoor meer het land in en soms ook naar het buitenland. Ik heb nu het gevoel dat ik het hier niet goed kan doen en in Den Haag niet. Dan moet je kiezen." Ringersma ontkent dat hij die problemen bij de coalitievorming vorig voorjaar had kunnen voorzien. „Bij de verkiezingen in maart en ook bij de installatie van de nieu we raad in mei had ik dit niet kunnen voor zien. Ik wist wel dat er een reorganisatie op komst was, maar niet hoe ik daar uit zou komen." De PZ'er ziet in Stuyt een goede opvol ger. „Ria (de Lange, red.) zou het zeker ook kunnen, maar Jacques is wat meer zakelijk ingesteld. En hij heeft een hele lange poli tieke ervaring. Hij was in zijn vorige woon plaats ook al fractievoorzitter van de PvdA. Ria is iemand die veel meer vanuit het ge voel en haar politieke opvattingen werkt. Dat zou je in eigenlijk één persoon vere nigd moeten hebben." Hoewel ook Ringersma van PvdA-huize komt, speelt de politieke kleur binnen Pro gressief Zoeterwoude volgens hem geen enkele rol bij de opvolging. „We hebben als gezamenlijke partijen op de ledenvergade ring de lijst altijd op kwaliteit gekozen en niet op partij. Progressief Zoeterwoude werkt vanuit het plaatselijke programma, niet vanuit de mensen of vanuit de lande lijke opvatting maar op lokaal niveau." Opvolger Of Ringersma in de raad blijft hangt vooral van de fractie af. „Er zijn niet zoveel men sen bereid en beschikbaar om raadslid te zijn. Het hangt ervan af of er een opvolger is die mijn plaats op wil vullen. In zo'n klei ne gemeente is het niet zo gemakkelijk om mensen te krijgen. En misschien wil de fractie wel dat ik tot de zomer of tot de be groting blijf." Ringersma werd in 1986 gekozen in de gemeenteraad. Toen Progressief Zoeter woude in 1990 in het college kwam, werd hij wethouder. ALPHEN AAN DEN RUN Door onoplettendheid van een 79-jarige chauffeur uit Rijnsa- terwoude is gistermiddag een 19-jarige Alphenaar gewond ge raakt. De Alphenaar reed met zijn snorfiets over de Delftzicht- weg en werd aangereden door de auto, die achteruit een par keerplaats wilde oprijden. De chauffeur had volgens de politie de snorfiets niet gezien. Het slachtoffer is met beenletsel overgebracht naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp. Alkemade zet raadsleden in zonnetje roelofarendsveen Reeds twaalf-en-een-half jaar in de raad, daar wilde burgemees ter Meerburg toch wel even bij stilstaan. Dus bedacht hij de desbetreffende raadsleden N. Bakker (GDA) en F. Schoonder- woerd (PvdA) met een lovend toespraakje. Bakker was volgens hem 'het meest Veense raadslid' dat hij kende. „Iemand die oog heeft voor het kleine." En Schoonder- woerd was iemand die goed on derlegd was op het financiële vlak. „Je kunt merken dat je daar altijd goed op studeert." za z>g- De Stichting Aktieve Gezondheidszorg houdt op dinsdag trt een voorlichtingsavond over 'Voedselovergevoeligheid'. en als een chronisch verstopte neus, hoofdpijn en exceem Heren wijzen op voedselallergie of voedselintolerantie. De bijeen- '1:1 wordt gehouden in De Bron aan de Troubadourweg. Aanvang Informatie: 01720-95071. I.15J ïf. Onder leiding van de Alphense kunstenares Irene Lange- runsaterwoude uesbeth buitink left op dinsdag 28 maart een 'Openhuis Creatief plaats. Op al., dgramma staat 'bloemen schilderen in aquarel'. Het Openhuis 30- gehouden van 10-12 uur in Openhuis Ouverture aan de Ou- 'P jweg. Informatie: 01720-41778. 0'7pingo. De speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord aan de inburgstraat houdt op woensdag 29 maart een bingo voor jrJn van 4 tot 13 jaar. De bingo begint om 14 uur en kost 3 gul- 18RERK lueen ocr.atie'De EHBO-vereniging Koudekerk aan den Rijn begint op 19.ödag 30 maart een cursus reanimatie. De lessen worden gege- on«ejaardencentrum Rhijndaal aan de Europasingel van 19.45- )0. SjDe cursus bestaat uit drie lessen. Informatie en aanmelding: 15014. Als het aan de stichting Cultura Jacobswoude ligt, komt een bronzen standbeeld van de middeleeuwse priester Hendrik op het Domplein in Rijnsater woude te staan. De stichting wil een kleine replica van zo'n 1,50 meter hoog neerzetten van het beeld dat in het Duitse Steinkir- chen staat. De gemeente wil wel meewerken aan de plaatsing van het beeld bij de kerk. De kosten moeten echter voor re kening komen van de Rozend- aalse professor H. van der Lin den, die al jaren ijvert voor de aanschaf van het beeld. Hij wil het geld bij elkaar sprokkelen door cultuurfondsen om een bijdrage te vragen. Hoe duur het beeld is, is nog niet bekend. De monnik Hendrik ver spreidde in het noorden van Duitsland een typisch Holland se manier van ontginning en was daarmee eên vroege water bouwkundige. Het systeem van ontginning ging gepaard met een overeenkomst, waarin een erkenning van het overheidsge zag was opgenomen en gega randeerde vrijheid van inwo ners. Omdat in die tijd nog veel horigen bestonden, wordt broe der Hendrik gezien als een van de eerste voorstanders van de vrijheidsgedachte. Voor die tijd, in het begin van de twaalfde eeuw, was hij echter pastoor ten zuiden en oosten van het Braassemermeer. Drie jaar geleden werd in Steinkir- chen een bronzen beeld opge richt voor de broeder, die in Duitseland grote naam verwierf. Omdat hij oorspronkelijk uit Rijnsaterwoude afkomstig moet zijn geweest, probeert Van der Linden sindsdien een kopie van het beeld in het Zuidhollandse dorp te plaatsen. stompwük dorith ligtvoet De Stompwijkse Toer Club showt zondag 2 april tijdens een speciale rondrit in de om geving haar nieuwe kleding. Een van de toerrijdsters van de club, Margo Stijnman, heeft het logo op de shirts en jacks zelf ontworpen. De fietsclub, die binnenkort een officiële vereniging wordt, hoopt dat zeker honderd mensen meerij den. Stijnman meldt dat 125 dorpsgenoten inmiddels de geei-blauwe jacks, shirts of broekjes hebben besteld. Het ontwerp bestaat uit een pol derlandschap met twee fiet sers. De drie karakteristieke Stompwijkse molens aan de Molenvaart zijn ook op de kle ding aangebracht. Tot nu toe reden de leden in stan daardshirts met het woord TC Stompwijk erop. Maar deze shirts waren beslist minder ori gineel dan de huidige, meldt Stijnman. De rijders vertrekken zondag om tien uur vanaf sporthal de Meerhorst. De sporthal gaat een uur eerder open. De ver eniging, die al verschillende af delingen telt, wil als peloton vertrekken voor een rondje dat onder meer langs Gelderswou- de, Zoeterwoude, Leiden, Leidschendam en Nootdorp voert. Rond het middaguur ver wachten de rijders terug te zijn in Stompwijk. In het Blesse Paard aan de Dr. van Noort- straat 154 eindigt de rit en wordt een groepsfoto gemaakt. Als het te hard regent of erg hard waait, wordt de rit een week uitgesteld.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15