Eendenbakker moet maatregelen nemen r 2 'De mens is altijd op zoek naar het onbereikbare' Leiden Regio onden melden intimidatie m stakers in de bouw Plein bij gemeentehuis opgefleurd Speciaal voor onze lezers ISDAC 28 MAART 1995 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 rachtwagen schaart op A4 perdorp Door een geschaarde vrachtwagen op de rijksweg 4 (i vanochtend tot aan Leidschendam files ontstaan. De vracht- *!!gen was betrokken bij een aanrijding ter hoogte van het gjhipstation bij Leiderdorp. Daar stond al een file, toen een per- repenauto naderde en te laat remde. De auto raakte daardoor )ajzijkant van de vrachtwagen. De bestuurder van de auto worden overgebracht naar het St. Elisabethziekenhuis. ver in de ochtend zijn takelwagens bezig geweest om de rij- vrij te maken. i plegger met container gestolen Ö6ERDORP» Een oplegger met container is afgelopen weekeinde ï'^olen vanaf een parkeerterrein aan de Persant Snoepweg in ^tlerdorp. Raad van State vindt punten milieuvergunning onzorgvuldig De Leiderdorpse eendenbakkerij Kai Far East Food Pro ducts aan de Doeslaan mag zijn werkzaamheden niet op de huidige manier voortzetten. De Raad van State heeft de milieuvergunning, die de gemeente Leiderdorp aan het bedrijf heeft verleend, nietig verklaard. De gemeente is volgens de raad op een aantal punten onzorgvuldig ge weest. Zo zijn sommige voorschriften in de vergunning zo vaag gesteld dat Kai er vele kanten mee op kan. 3CI/REG'°* ^.F KLEUN an in de bouw worden kcs vaker door hun werkge- bnder druk gezet om toch net werk te gaan. In een li gevallen is er zelfs sprake egelrechte intimidatie, bij- leeld door te dreigen met inemen van een bedrijfs- v f-of met ontslag. Dat zou andere zijn gebeurd bij Moonen in Voor actiecoördinator Jos "^"er Borgt van de Bouw- en FNV. R. Moonen van het Éaiamige bouwbedrijf er- r dat er een werknemer in ^proeftijd is ontslagen. r dat heeft niets met de -/ig te maken. Ik vind die vervelend, maar het is at je moet accepteren. In ycval gaat het echt om ie mand die niet voldoet en valt het aflopen van zijn proeftijd ongelukkigerwijs samen met de staking." Stakingsleider Van der Borgt noemt het allemaal wel heel erg toevallig. ,,Dat iemand niet vol doet, is altijd het argument. En de proeftijd wordt altijd aange grepen om mensen te ontslaan tijdens een staking." Volgens Van der Borgt zijn daar meer voorbeelden van, maar hij wil er (nog) geen lijst van geven. „Je ziet wel meer dat mensen onder druk worden gezet. Vooral bij kleinere familiebedrijven wor den werknemers thuis opge beld, er wordt gedreigd met het inzetten van andere mensen. Juist bij die bedrijven kan men maar moeilijk accepteren dat het niet gaat om een conflict tussen individuen, maar om een zaak die op landelijk niveau wordt uitgevochten. leiderdorp judy nihof Volgens een woordvoerster moet de gemeente nog bekijken welke stappen na de uitspraak genomen moeten worden. „Maar wil Kai verder, doen moet er een nieuwe vergunning worden aangevraagd. Want er moet gewoon een vergunning zijn, wil het bedrijf in werking blijven." Ook Kai wil met de ge meente en specialisten nader bezien wat nu precies de conse quenties van de uitspraak zijn. Volgens M. Cheung, adviseur van Kai, is het bedrijf in elk ge val niet van plan om bij de Doe slaan te vertrekken of het werk neer te leggen. Volgens Cheung kan Kai met scherpere voor schriften in de vergunning best leven. Alleen het verminderen van de aan- en afvoer van vrachtwagens wordt volgens hem 'lastig'. Het bedrijf wil be studeren wat hieraan gedaan kan worden. Bij Kai Far East Food Pro ducts worden dagelijks eenden bewerkt tot een kant en klaar produkt voor Chinese restau rants. De geslachte en geplukte eenden worden er gefileerd en vervolgens gemarineerd en ge bakken. Daarna gaan de eenden in plastic zakken. Een aantal omwonenden on dervindt sinds de komst van Kai naar de Doeslaan ernstige over last van het bedrijf. Niet alleen zou de baklucht niet te harden zijn, ook de aan- en afrijdende vrachtwagens zouden zorgen voor geluids- en stankoverlast. Deze wagens blokkeren boven dien soms de straat. Twee om wonenden, A. van Hecke en P. den Hollander, vonden dat de gemeente het bedrijf nooit een milieuvergunning had mogen geven en stapten naar de Raad van State. Volgens de vergunning, die nu nietig is verklaard, hoefde Kai om stankhinder te voorko- Ylerlandse l tonbond gaat «►tpn werven "Leiderdorp nf irp judy nihof Nederlandse Woonbond .eiderdorp uitgekozen als laats voor het werven van De komende twee maan- jnnen alle Leiderdorpse ers een brief van de bond lus venvachten. Ook ver- ^n er advertenties in de flijke bladen. De vyop.n- 7 ben landelijke organisatie n4 uurders dn woningzóe- i, wil proberen vooral leden te krijgen onder n die zich niet hebben loten bij gebrek aan een irsorganisatie. „De Ne- 95 ise Woonbond heeft leden. Daarvan zijn er n on) lid via hun huurdersor- Dat betekent dat er ,18000 persoonlijk lid zijn", Roseboom, woordvoer- de Nederlandse Woon- 20 ui i - mersvereniging De "Hart in Leiderdorp gaat nbond helpen bij het be- 7 van de brieven. „Van 9 :nsen heb ik al een toe- gekregen, zegt J. van j m van de bewonersvere- 7 „Als ze de hond uitlaten, ze gelijk een straatje ^4 oonbond heeft Leider- 5 ekozen omdat er een 8 >ed contact' is met be- /ereniging De Kwik- 5 fis de manier van leden in Leiderdorp aanslaat, ieze ook landelijk ge- d3 leiderdorp» Pas over een jaar of twintig kunnen de ijzeren hekwerken --W bij de nieuwe lindebomen op het Statendaalderplein in Leiderdorp worden weggehaald. Ze zijn voorlopig nog nodig om de boompjes te geleiden. Om het plein wat op te fleuren zijn de afgelopen tijd behalve linden, ondermeer ook heesters en seringen geplant. Voorts versche nen er plantenbakken. De werkzaamheden voor een 'groener' plein zijn inmiddels afgerond. Tijdens de boomfeestdag kwam er gisteren nog wel iets bij. J. Leemhuis, commissaris van de koningin in Zuid- Holland, plantte een zogeheten Tulpeboom. foto holvast/mark lamers NAGERECHT ,6 ;nng 2 mis had de 23-jarige w5 ar de boel kort en klein j In het gebouw van de zw3 lienst aan de Langebrug w 13 ;en telefoon van de "w5 ïkte hij een tl-armatuur w4 plafond en gooide hij zw4 leerapparaat, een com- zo3/ een printer aan digge- bijstandsmaatschappe- mw io !er kreeg bovendien een «2 ipstoot. „Mijn cliëpt is 'INt' geen kwaaie vent," zei ino2 tl-W. Landman giste- Nindst n politierechter H.C.D. „Maar hij is niet in iflictsituaties op een ac- n 7 e manier af te hande- no2 nnw2 eerdere conflictstua-- °nw7 het de Leidenaar in wzw3 ooden het gebouw van e dienst nog langer te Maar daar stoorde de i in het geheel niet aan. aart werd hij betrapt bij 1 van een croissantje. A'as naar de Langebrug om zjch le beklagen van zijn uit- ënt kreeg geen uitke- imitber omdat hij op zijn we- >eracc te vullen formulieren y over zijn persoonlijke 33iglieden niet had inge- 13^us Landman. De ver ;lf was gisterochtend ic tting. „Hij had dat al- maar vulde dat nu niet in omdat de sociale dienst al lang wist dat hij niet was ge trouwd en geen kinderen had." De uitkering werd stopgezet en de Leidenaar deed zijn beklag bij de verantwoordelijk bij- standsmaatschappelijk werker. Met een kopstoot en een reeks aan vernielingen. De totale schade bedroeg ruim 11.000 gulden. Een vertegenwoordigster van de sociale dienst meldde zich als benadeelde partij bij de politie rechter. Zo kan een benadeelde maximaal 1.500 gulden schade vergoeding eisen. „Dus u wilt die schade van ruim 11.000 gul den voor 1.500 gulden afko pen," vraagt een enigszins ver baasde Korvinus. „Dat klopt," zegt de medewerkster van de sociale dienst. Officier van justitie M. Knoester eist de maximale straf die een politierechter kan geven: zes maanden onvoorwaardelijke celstraf. „Diefstal met geweld. Ik vind de feiten zeer ernstig, voor al de kopstoot. Meneer heeft bovendien al enige documenta tie." Landman schetst in het kort de moeilijke jeugd van de verdach te. „Ik ken hem al heel lang, al van zaken bij de kinderrechter. Hij werd geboren toen zijn moeder zestien was en kent zijn vader niet. Vanaf zijn twaalfde is hij bezig geweest. Ik hoop dat u enig begrip hebt voor zijn situa tie. Een gevangenisstraf van zes maanden is op zich passend voor deze feiten, maar ik ben bang dat er een neerwaartse spiraal wordt ingezet als mijn cliënt onvoorwaardelijk de cel in gaat. Ik pleit voor een lagere straf die omgezet kan worden in dienstverlening. Ik begrijp dat ik veel van u vraag maar anders, ben ik bang, staan we hier nog heel vaak met deze meneer." De politierechter toont begrip voor de situatie en zegt dat hij er moeite mee heeft dat de Lei denaar voor 'onbepaalde tijd' niet in het gebouw van de soci ale dienst mag komen. Hij ver oordeelt de Leidenaar tot vier maanden cel (plus twee maan den voorwaardelijk), die wordt omgezet in 180 uur dienstverle ning. De eis tot schadevergoe ding van 1.500 gulden wordt toegewezen. Meeloper De advocaat van de 20-jarige Voorschotenaar wil de rechts zaak aanhouden. „Ik heb het dossier pas heel laat gekregen en nog niet goed bestudeerd." Politierechter Korvinus voelt weinig voor aanhouding. De strafbare feiten, diverse au tokraken en een winkelinbraak, dateren uit 1993. „Dat is al zo lang geleden dat ik de zaak nu graag wil afronden." De verdachte bekent dat hij en kele radio's heeft ontvreemd uit geparkeerde auto's aan de Ma liebaan in Leiden. En dat hij een fles parfum heeft gestolen uit de etalage van een winkel. Voor er een besluit wordt geno men over aanhouding geeft de officier van justitie haar visie op de zaak. Ze eist een boete van 1.500 gulden en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. Gezien de hoogte van de eis vraagt de raadsman om uitstel. „Kijk, ik weet natuurlijk niet hoeveel u van die eis zult afha len." Korvinus komt de raads man tegemoet. „Nou dat wil ik u wel vertellen, hoor. Ik zal de boete aanzienlijk verlagen." De raadmsan wil nog iets meer duidelijkheid hebben, ,,'t Is niet gebruikelijk, maar kunt u enige indicatie geven over de hoogte van de straf?" Ook daartoe is Korvinus bereid. „Ik neig naar 500 gulden." Kort beraad volgt tussen raads man en verdachte. Na vijf mi nuten zegt de advocaat dat hij de zaak 'toch maar niet wil aan houden'. Korvinus is opgelucht. „De ver dachte moet worden be schouwd als meeloper in een aantal zaken die door een groep zijn gepleegd. Het is in zijn be lang dat de zaak nu wordt afge handeld. Dat had u kunnen zeg gen als u de zaak goed had kun nen bestuderen," zegt hij tegen de raadsman. De Voorschote naar mag een boete van 500 gulden betalen in vijf termijnen. «Ema Straatsma men alleen het 'vetvangende voorfilter' wekelijks te reinigen of te vervangen. Maar dat is vol gens de Raad van State niet ge noeg. Ook andere filters zouden wekelijks schoongemaakt moe ten worden en niet eenmaal per kwartaal, zoals de vergunning voorschrijft. Omwonende Van Hecke krijgt van de Raad van State geen ge lijk als het gaat om zijn gezond heidsklachten. Die hangen vol gens hem samen met de lucht die Kai uitstoot. „De dampen zijn vergelijkbaar met die in an dere inrichtingen waar levens middelen worden bereid," al dus de Raad van State. „Ze zijn niet giftig of gevaarlijk voor de volksgezondheid." Volgens de Raad van State is de gemeente verder onzorgvul dig geweest bij het opstellen van de geluidsvoorschriften. Zo heeft de gemeente nagelaten onderzoek te doen of 'met maatregelen of voorzieningen aan de piekgeluidgrenswaarde kan worden voldaan'." Ook had de gemeente scherper moeten stellen dat Kai bij het laden en lossen de weg niet moet ver sperren, terwijl in de vergun ning staat dat de weg 'zo veel mogelijk' vrij moet blijven. Ook rijden er volgens de Raad van State meer vrachtwagens af en aan dan volgens de vergunning is toegestaan. 'Gewoon' bergklimmen is voor velen niet meer spannend genoeg. Extreem klimwerk zoals dat van Frans Heusdens - beklimming van de El Captain in Yosemite - spreekt nu tot de verbeelding. foto pr Voorschotenaar Eckhardt schrijft opnieuw boek over alpinisme voorschoten monica wesseling Voor de lol in je eentje in drie dagen tijd een berg van 8000 meter hoogte beklimmen. Uit nieuwsgierigheid naar je eigen kunne temperaturen van minus dertig graden, snijdende wind, bevroren vingers, hoogteziekte en sneeuwblindheid voor lief nemen. Een extreme vorm van alpinisme, maar we kijken er niet echt meer van op. Anno 1995 zijn de bergen er voor 'het mooi' èn om bedwon gen te worden. Dat is wel an ders geweest. Eeuwenlang heeft de mens de berg alleen gezien als iets wat je af en toe, en dan alleen nog als het echt niet an ders kon, moest overschrijden. Zo snel mogelijk en 'met de ogen dicht'. Voorschotenaar Robert Eck hardt (44), zelf fanatiek bergbe klimmer met 'vele toppen op zijn naam', en historicus Mark van Hattem hebben over die verandering in de manier van tegen bergen aankijken en de ontwikkeling van het alpinisme een boek geschreven: 'Grenze loos verlangen, tweehonderd jaar alpinisme'. Van Eckhardts hand verscheen eerder al 'Pas sie voor een berg'. Groenvoer De geschiedenis van het alpi nisme is een weerspiegeling van de geschiedenis van de maat schappij. Wordt in de zestiende eeuw de wetenschap waaronder de plantkunde belangrijker, dan ook trekken de geleerden lang zaam maar zeker de bergen in om er te gaan speuren naar nieuw 'groenvoer'. Eind acht tiende eeuw wordt dan eindelijk voor het eerst de Mont Blanc uit sportief oogpunt beklommen. Glimlachend haalt Eckhardt zich voor ogen hoe de expeditie er toentertijd uitgezien moet hebben. „Ze hadden vooral veel drank bij zich. Tientallen zo niet honderden liters. Om warm te blijven." De drank zorgde voor een extra gevaar: beneveld is een smalle bergrand nog moei lijker te overschrijden. „En dan de kleding. Zwaar, loodzwaar, maar ze zullen het niet koud hebben gehad." Bergwandelen is niets bijzon ders meer: rijk en arm, jong en oud doet het. Deelnemen aan een expeditie naar de Himalaya, het Carstensz Piramide in Irian Jaya of de 7788 hoge Rakaposhi ten noorden van Pakistan, is een stuk bijzonderder, maar toch al vaker gedaan. En dus zijn er nóg uitzonderlijkere vor men van bergsport ontwikkeld; het extreem alpinisme. De Voorschotense bergspor ter, die zelf overigens niet deze tak van bergsport beoefent, hierover: „De mens is door de eeuwen heen altijd al op zoek geweest naar het onbereikbare. Heeft altijd al zijn grenzen wil len verleggen. Er zijn altijd pio niers die willen kijken tot hoe ver ze kunnen gaan. Die het ui terste willen". Extreem alpinisme is écht ex treem. Zonder bescherming van zeker-touwen en met je blote handen een kale rotswand van honderden meters hoog be klimmen, in de wintermaanden de bevoren waterval Grand Coulour du Frêney van de Mont Blanc als ijsroute nemen of een granietwand in de Alpen inge klemd tussen twee steile ijswan- den omhoog gaan. Het kan niet gek genoeg zijn. baVra'cig is of dit soort uitspat tingen, die met de regelmaat van de klok mensenlevens ei sen, nou wel zo nodig zijn. Eck hardt erkent dat er aan de berg sport ook 'rare' kanten zit. Toch overheerst bij hem het idee dat bergsport zelfs in al haar ex tremen, niet alleen uiterst aan genaam, maar ook nuttig en noodzakelijk is. Hij wordt meteen filosofisch als hij pro beert uit te leggen waarom dan wel. „Als de mens niet meer pioniert, sterft hij uit. Die nieuwsgierigheid is een levens voorwaarde. Bovendien zit het verlangen nieuwe dingen te ontdekken bij een mens inge bakken. Een grenzeloos verlan gen, onbedwingbaar en ontem- Lezers van onze krant ontvangen tegen inlevering van deze bon bij de boekhandel en betalen i.p.v. f 44,90, de speciale r 07 cn lezersprijs van J Ui Deze bon is geldig gedurende de periode 20 maart - 20 juni 1995 en kunt u inleveren bij iedere erkende boekhandel. Uitgeverij Kwadraat/ISBN 90-6481-220-9/actie nr.792-005 HD-LD-IJC VRIJE TIJD LEIDEN Droomfabriek. De Droomfabriek aan de Oude Singel 56 in Leiden geeft op zondag 2 april aan de hand van demonstraties inzage in cursussen. Het gaat ondermeer om dans, zang, yoga en toneel. Be langstellenden kunnen van 13.00 tot 18.00 uur terecht. Taalcursussen. De Leidse Volksuniversiteit biedt dit voorjaar vakan tie-taalcursussen Spaans, Italiaans, Grieks, Portugees en Frans. De cursussen zijn er speciaal op gericht om in alledaagse situaties uit de voeten te kunnen in de favoriete vakantielanden. Inschrijving is mo gelijk bij de Volksuniversiteit aan de Oude Vest 45, telefoonnummer 071-141141. Aannemer op de bon geslingerd Een Leidschendamse aannemer is op de bon geslingerd, omdat hij zonder vergunning bij de Kniplaan in Stompwijk een bouwwcg wil de aanleggen. De aannemer gebruikte daarvoor 2400 kuub boom schors. Voor het gebruik van dergelijke hoeveelheden boomschors is een vergunning noodzakelijk omdat onderzocht moet worden of de schors chemisch verontreinigd is. Bovendien kunnen grote hoe veeheden schors volgens de politie teveel zuurstof aan de grond onttrekken. Gift voor kamp kinderen Tjernobyl De Prins Willem Alexanderschool uit Leiderdorp schenkt een be drag van een dikke 2500 gulden aan de Leidse Christelijke Kam peervereniging (LCKV). Het geld is bestemd voor het speciale va kantiekamp dat de 75 jaar oude LCKV dit jaar organiseert voor kin deren uit het Oekraïnse Tsjernobyl. Er zullen ondermeer zaklan taarns en T-shirts van worden gekocht. De school haalde het geld op met een fancy-fair.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13