Willibrordhuis gaat waarschijnlijk dicht Kerk Samenleving Zware nachtvorst zïll DINSDAG 28 MAART 1995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071 356481 BUITENLAND KORT Chiapas Een internationale delegatie van vertegenwoordigers van verschillende kerken is afge lopen weekeinde naar de Mexicaanse regio Chiapas af gereisd. Vertegenwoordigers van Zwitserse, Duitse en En gelse kerken willen de be middelingspogingen van de Mexicaanse bisschop Samuel Ruiz in het conflict tussen de zapatistische rebellen in Chi apas en de regering steunen. Dat deelde de Zwitserse pro testantse Raad van Kerken gisteren in Bem mee. De de legatie wil Ruiz en zijn natio nale bemiddelaarscommissie sterken en de Mexicaanse mensenrechtenorganisaties ondersteunen. Zij wil ook de aandacht vestigen op de situ atie van de indianen in Chia pas. De indiaanse bevolking is tussen de militairen'en de zapatisten bedreigd met vol kerenmoord. Homoseksualiteit Slechts eenderde van de re gelmatige kerkgangers in Groot-Brittannië vindt het een goede zaak als homo seksuele priesters en bis schoppen zieh openlijk uit spreken over hun seksuele voorkeur. Ongeveer 60 pro cent van de anglicaanse on dervraagden meent dat seksuele geaardheid een pri- vé-zaak is. Acht procent heeft daarover geen mening. Dat blijkt uit een gisteren gepu bliceerde enquête in op dracht van het Britse dagblad The Independent. De mili tante homobeweging Outra ge heeft kerkelijke leiders op geroepen hun seksuele ge aardheid naar buiten te brengen, om zo bij te dragen tot maatschappelijke erken ning van homoseksualiteit. Vorige week dreigde zij met de bekendmaking van de na men van drie anglicaanse bisschopen die volgens haar homoseksueel zijn. Problemen De presbyteriaanse Kerk van Schotland verkeert in finan ciële nood. Als er geen actie wordt ondernomen, is ze over twee of drie jaar niet meer in staat al haar predi kanten te betalen. Dat schrijft de Raad van Predi kanten in een rapport aan de algemene vergadering, het hoogste bestuurlijke orgaan van de kerk. 'De tijd nadert snel' dat de Commissie voor het onderhoud van de gees telijkheid van de Raad 'mogelijk niet langer in staaft is tegemoet te komen aan de eisen tot bezoldiging'. Voor 1995 is het salaris van de Schotse predikanten vastge steld op 14.844 pond (onge veer 37.000 gulden) en een ambtswoning (pastorie). Bisdom Haarlem zoekt aansluiting bij Ariënskonvikt HAARLEM ANP Het bisdom Haarlem onderzoekt de mogelijkheid om de eigen priesteropleiding onder te brengen bij het Ariëns konvikt in Utrecht, de priesteropleiding van de bisdom men Utrecht en Groningen. Dat zou betekenen dat het Willibrordhuis in Amsterdam wordt gesloten. Groot. „Er is geen directe aan leiding om dat speciaal op dit moment te doen." Er is volgens hem geen sprake van onenig heid tussen ae huidige staf van het Willibrordhuis en bisschop Bomers van Haarlem. „De rela tie tussen de waarnemend rec tor en het bestuur van het bis dom is uitstekend", stelt hij met klem. In 1993 boden rector J. Berkhout en drie stafleden van de priesteropleiding de bis schop hun ontslag aan, omdat zij het oneens waren met het beleid van Bomers. Volgens B. Van der Veer, één van de bewoners van het Willi brordhuis, komen de fusieplan nen wel degelijk voort uit de Vicaris dr. M. de Groot van het bisdom Haarlem, die verant woordelijk is voor de ambtsop leiding in zijn bisdom, voert momenteel 'verkennende ge sprekken' met het Ariënskon vikt. Aanleiding daarvoor is het geringe aantal studenten dat het Willibrordhuis telt. Momen teel zijn dat er zeventien, van wie er slechts drie inwonend zijn. De rest loopt stage of is uit gezonden naar Bovendonk, de priesteropleiding voor studen ten met een late roeping. „Het aantal studenten is altijd al laag geweest, maar je moet eens de stap zetten", aldus De meningsverschillen tussen de staf van de opleiding en het bis dom. De aanstelling van L. Ne- derstigt tot waarnemend rector na het vertrek van Berkhout is 'een tijdelijke zaak'. „Het is niet zo gemakkelijk mensen voor de functie van rector te vinden, ge zien de spanningen in het verle den", aldus Van der Veer. Ne- derstigt zelf was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Rector drs. G. De Korte van het Ariënskonvikt kan zich voorstellen dat het moeilijk is een nieuwe rector te vinden, ge zien de spanningen tussen priesters en de bisschop in het bisdom Haarlem. „De verhou dingen spelen wel een rol bij de besprekingen, maar niet di rect", aldus De Korte. Zijn op leiding telt 45 studenten, van wie er zestien inwonend zijn. Hij verwacht dat de samenwer king op zijn vroegst in septem ber vorm zal krijgen. Jezuïeten willen vrouwvriendelijker worden VATICAANSTAD CIC De 23.000 jezuïten in de wereld zullen zich vrouwvriendelijker gedragen. De 34e algemene congregatie van de Societas Jesu, die geduren de 2,5 maand in Rome vergaderde, heeft daar toe besloten. „Als mannen en jezuïeten willen wij ons ge drag veranderen. Wij betuigen onze spijt over ons aandeel in de discriminatie van vrouwen", aldus een verklaring over de solidariteit met vrouwen. „Wij zullen meer acht slaan op de er varingen van vrouwen en willen onze opdracht in solidariteit met hen vervullen. Hiertoe ver plichten wij ons", aldus de verklaring, die door de 223 gedelegeerden uit 110 landen werd aan genomen. Verder willen de jezuïeten zich blijven inzet ten voor gerechtigheid, het milieu en de inter religieuze dialoog. Ook zullen ze meer aan dacht schenken aan de worteling van het chris telijk geloof in verschillende culturen. Een an der onderwerp was de 'nieuwe cultuur' van de massamedia. Voor het eerst waren er gedelegeerden uit Oost-Europa en uit Vietnam. Terwijl 50 jaar ge leden nog 90 procent van de afgevaardigden uit Europa kwam, was dit nu nog maar een derde. De grootste delegatie kwam uit India, voor die van de Filipijnen, Thailand en Japan. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Ederveen? H. Wester hout te Zeist; te Driebergen tot predi kant met bepaalde opdracht (geeste lijk-verzorger van verpleeginrichting Nassau Odijckhof en bejaardenhuis Sparrenheide): G.J Martens, eervol ontheven predikant te Driebergen; te Twello: H.K. Fibbe te Oosterend (Texel) en Oude Schild, die dit be roep heeft aangenomen. Aangenomen: naar St. Johannesga- Delfstrahuizen: J. Hannessen te Bir- daard-Janum c.a.; naar IJmuiden- West: J.B Alblaste Hazerswoude. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: L.P.J. van Bruggen, Dorpsstraat 11, 2435 AJ Zevenho ven; E.J. Vledder, Kanaalstraat 40, 2161 JMLisse GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Den Dolder (SoW) als geestelijk verzorger van Rijksinrich ting Den Engh aldaar: mw. H. Zui- dersma, kandidaat te Zeist, die dit BEROEPINGSWERK beroep heeft aangenomen; te Wilder- vank: A.H. Blom, kandidaat te Kam pen, die dit beroep heeft aangeno- Aangenomen: naar SIiedrecht: drs. F.W. Kuipers te Nieuw Buinen. Beroepbaarstelling: A.H Blom, kan didaat te Kampen. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen:.te Ureterp: A. de Snoo te Middelburg; te Dokkum, te Lutten en te Brouwershaven: W. Dijksterhuis, kandidaat te Kampen. Aangenomen: naar Berkel en Roden rijs: J.R. Geersing te lisse i.c.m. Voorschoten, die bedankte voor Ca- pelle aan den I Jssel (wijk Zuid), voor Dronten (wijk Zuid), voor Hoogezand- Sappemeer (tweede predikants plaats), voor Leens, voor Stadskanaal (wijk Noord) en voor Steenwijk. NED. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Assen: C.C. Kools- bergen te Hardinxveld-Giessenöam (geestelijk verzorger militairen, wo nende te Ermelo) en die bedankte voor Breda i.c.m. Rijsbergen (N.Br.) en voor Bilthoven (part-time). CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Noordscheschut: M. Groen te Haarlem-Centrum. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Doetinchem: P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwa- tering; te Gonnchem: A. Moerkerken te Gouda; te Dirksland: P. Melis te Nieuw-Beijerland. Bedankt: voor Beekbergen: C.A. van Dieren te Stolwijk; voor Katwijk aan Zee: A. Bac te Bodegraven; voor Kampen: P. van Ruitenburgte Dordrecht. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Rijssen-. F. Mallan te Al- blasserdam. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt: voor Muntendam: P. Kos te Spijkemsse. Kerktorens bepalen al eeuwenlang het silhouet van dorp en stad. De oerdegelijke, robuuste, massieve architectuur als eerbetoon aan God houdt ook in deze tijd van secularisatie stand. De kerk mag dan hebben geleerd een toontje lager te zingen, het klokgelui klinkt op zondagmorgen niet minder dominant. Het instandhouden houden van deze bouwwerken is allang geen exclusieve plicht meer van een kleine groep gelovigen, maar wordt gezien als een zaak van algemeen belang. In deze rubriek wordt het werk van oude bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Vandaag in De Spits: de toren van de hervormde kerk van Woubrugge. het weer Maart 1995 blinkt echt uit in het produceren van gure buien; de hui dige koudegolf zorgt er voor dat het aantal sneeuw- en hageldagen nog verder oploopt. Op de helft van alle dagen viel in deze maand winterse neerslag. Vergeleken met de vijf voorgaande maartmaanden, die veel zacht weer gaven, lijkt het noordwestelijke circulatietype - zo karakteristiek voor de Nederlandse lente - weer in ere hersteld. Hét weerbeeld van nu heeft veel weg van dat tijdens de eerste januarida gen van dit jaar, toen er ook een uitbraak van poollucht via de Noordzee plaatsvond. Het feit dat de zon nu langer en hoger aan de hemel staat, doet maar weinig af aan de intensiteit van de koude luchtmassa. Stroomopwaarts, in de zeegebieden tussen IJsland en Noorwegen, worden in de ijzige noordelijke stroming zelfs lagere temperaturen geconstateerd dan tijdens de situatie in januari. De kou stoot vandaag nog verder door naar het zuiden. In veel berg gebieden - van de Ardennen tot in de Alpen is plaatselijk flink wat sneeuw gevallen en daar komt van daag en morgen nog meer bij. Ook in de landen rond de Middell Zee moet de lente even opzij buien dringen tot diep in Ital door. Het winterse weer berel vandaag boven West-Europa dieptepunt door toedoen varl actieve storing, die vooral in land veel sneeuw brengt. Ma) delen van ons land kunnen w middag en vanavond te mak« gen met dit neerslaggebied. I licht blijft er zelfs enige tijd sneeuw liggen. Na het voorbijtrekken van de ring klaart het op, maar welq gen nieuwe hagel- en sneeuv vanuit het hoge noorden. Na' koude nacht met plaatselijk* vorst is het morgen weer guu een paar winterse buien en h 6 graden. Een hogedrukgebj krijgt vanaf morgennacht rm op ons weer. De buien zakke maar de kou is nog met uit o lucht. Vooral woensdagnacrt het tot zware nachtvorst kon plaatselijk -5 graden. Vanaf: derdag komt beduidend zac! lucht naderbij. Tijdens het einde zijn weer maxima van graden mogelijk; ook de nac worden na vrijdag minder ke WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm PUZZEL 6 2 10 8 8 2 7 3 4 1 3 4 2 8 5 8 7 2 1 7 2 7 9 5 7 2 10 5 2 5 7 9 10 2 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 opgave oplossing SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? 1. Horizontaal; 1. bloem; 2. eilandengroep; 3. herdersfluit; 4. deel v.e. auto; 5. mededogen; 6. gewoonte; 7. gummi; 8. lonend. WOORDZOEKER Overgebleven woord: LAVASTROOM x XV vr, a' a WR JU XX K^VVmV X j 4 i iXEXN M - S A 'A O N R 3.X III X 1? I? i i n 'X Q X Q,''T. "r|j X i f T i FX ii xN c T lf-j-6-ioV tf OO H C 6 6 T 54^ 11 vx u- t I STRIP DE RECHTER WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Mr. Jesse van Muylwijck HEINZ 'IVV*nV BOES het weer in europa KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Langs de westkust nog en kele sneeuwbuien, eerst ook met onweer. Elders droog en meer zon, vooral in het zuidoosten. Maxima van net iets boven nul in het zuiden tot -6 in het noorden; morgen op de meeste plaatsen wat ho ger. Zweden: Af en toe zon en droog, maar aan de oostkust ook wolkenvelden en enkele winterse buien. Middag- temperatuur van iets bo ven het vriespunt in het zuiden tot rond -8 m het noorden. Denemarken: Vandaag half tot zwaar be wolkt en vooral in het zuidwesten winterse bui en, soms met onweer en windstoten. Morgen meer zon en droog. Vandaag maxima rond +2 graden; mor gen iets warmer. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag overwegend bewolkt en perio den met regen, in midden-Engeland •(natte) sneeuw, in de Schotse hoog landen sneeuw. Morgen enkele opklarin gen en geleidelijk droog, maar later op de dag in Ierland opnieuw regen. Mid- dagtemperatuur van 4 graden in Schot land tot 11 graden in Ierland en plaatse lijk aan de Engelse zuidkust. België en Luxemburg: Wisselend bewolkt en enkele winterse buien. Vooral in de nacht van vandaag op morgen op veel plaatsen sneeuw. In de loop van morgen meer opklaringen. Middagtemperatuur rond 6 graden, in de Ardennen ongeveer 2 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag aanvankelijk redelijk weer met wat zon, afgewisseld met een winterse bui. Vooral in de nacht van vandaag op morgen in de Jura en de Vogezen sneeuw. In de loop van morgen meer op klaringen. Maxima tussen 6 en 10 gra den. Temperatuur op 1000 meter om streeks -3 graden. Spanje: Vrij zonnig. In het noorden ook wolken velden, kans op regen en vooral in Cata- lome veel wind. Middagtemperatuur tus sen 22 en 28 graden maar in het noor den rond 15. Canarische Eilanden: Zonnige perioden maar ook enkele wol kenvelden en kans op een bui. Middag temperatuur ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd enkele buien; in het Alpengebied enige tijd sneeuw. Morgen later op de dag flin ke opklaringen. Van tijd tot tijd waait er een sterke Mistral. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Op 2000 meter daalt de temperatuur in de Pyreneeën tijdelijk tot -5 graden, in de Franse Al pen tijdelijk tot -12 graden. Italië: Erg wisselvallig weer. Van tijd tot tijd op klaringen. maar ook perioden met regen, in de bergen sneeuw en morgen in de Italiaanse Alpen veel wind. Plaatselijk kan veel.neerslag vallen. Middagtempe ratuur maandag 14 tot 18 graden, van daag tussen 11 en 15 graden. Op Sicilië rond 17 graden. Temperatuur op 2000 meter ongeveer vandaag rond -12 gra den, morgen iets minder koud. Duitsland: Beide dagen af en toe zon, maar ook veel winterse buien, mogelijk met on weer. In de bergen waait een gure wind. Middagtemperatuur tussen 4 en 7 gra den. Temperatuur op 1500 meter in de zuid-Duitse Alpen ongeveer -8 graden. Op 1000 meter hoogte in de middelge bergten circa -6 graden. Zwitserland: Vandaag eerst nog wat zon. Maar verder beide dagen bewolkt en veel sneeuw. Morgen gaat het bovendien flink waaien. Middagtemperatuur in de meeste dalen rond 5 graden, in de buurt van Locarno door föhn circa 12 graden. Temperatuur op 2000 meter circa -13 graden. Oostenrijk: Vandaag nog wat zon, morgen bewolkt en perioden met sneeuw. In Steiermark en Karinthië wat meer zon en minder neerslag. Temperatuur op 2000 meter - 10 tot -15 graden .Inde dalen en op het laagland maxima vandaag circa 6 gra den, morgen kouder. Tsjechië en Slowakije: Wisselend bewolkt en vooral morgen en kele winterse buien, mogelijk met on weer. Vandaag middagtemperatuur rond 6 graden; daarna iets lager. Tempera tuur op 1000 meter hoogte rond -4 gra den. weerrapportF Dl WO 0% 20 30 Neerslagkans BU 40 J Mimmumtemp. -1 F, Middagtemp. 6 h Wind w4 n4 b WOENSDAG 29 MAART 1995 js Zon- en maanstanden Zon op 07.23 Zononj Maan op 06.26 Maanc. Waterstanden Katwijk 'e Hoog water 02.53 15.18Ü' Laag water 10.54 I Weerrapporten 27 maart 20 ui half bew. hagelbui half bew. Maastricht Aberdeen Athene Cyprus licht bew. Dublin" half bew Frankfurt sneeuwbui Genève regenbui Helsinki sneeuw Innsbruck sneeuwbui Istanbul licht bew. Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen hagelbui Las Palmas onbew. Lissabon licht bew Locarno zwaar bew Madrid Malaga Mallorca half bew half bew. half bew, half bew./ half bew. Buenos Aires onbew./ Casablanca onbew Johannesburg onbew Los Angeles onbew. New Orleans zwaar bei New York onbew Tel Aviv onbew wzw3 lie wzwl3 hg] wnw5 X :v w, nnw 10 "2 'P; windst 1 p 0 ;°62 n 7 er colofon LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE B.M. Essenberg, G P Arnold (adj), J Kiel (adj); HOOFDREDACTIE" Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel dag 9.30- 11.30 uur071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenties071 -323508 Fam. benchten 023-317337 Redactie 071-321921 ADVERTENTIES A'a: ma.-vnj. van08.30-17.00uur:, n. Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (SleStO ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ant ABONNEMENTEN *,u Tel. 071-128030 bij vooruitbef O! per accJte per maand 31. per kwartaal 87; per jaar 333gll VERZENDING PER POST jus Nederland, per kwartaal 13W overige landen op aanvraag ,1IV KLACHTEN BEZORGING ttir mat/mvnj. 18 00-19JOuur.j.ij zat. 10 00-12 00 uur Tel 071UIU

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 12