/EIDEN Jroot tekort luizen voor sielzoekers Cascoherstel Groenoord weer op gang Ippenfamilie scharrelt bij Kastanjekade Studenten op de elektronische snelweg Eén adres voor zorg Vrachtwagen te water Eurotransplant wijst registratie donors af VVD wil een permanente takendiscussie JSDAG 28 MAART 1995 henny van egmond, 071 -356414, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Eendenbakker A O De Leiderdorpse eenden - I bakker Kai moet een nieu we milieuvergunning aanvragen om zijn werk te kunnen voort zetten. Homo's gr Homoseksuelen I J kunnen voorlopig nog niet naar het gemeen tehuis in Alkemade stap- I pen om te trouwen. wim koevoet reddende engel voor het se Groenoord komt uit kendam. Het aannemersbe- Van Oord uit die gemeente het collectieve cascoher- van de particuliere wonin- weer vlot. Het project liep ile weken geleden vast dat de Leidse aannemer Jo- lie de derde fase voor zijn ling had genomen, te duur bevonden voor de huizen ]de komende tijd aan de rtzijn. b Stichting Kaskoherstel en irhoud Groenoord (SKOG), tamens de betrokken huis- ïaren opereert, moest op naar een nieuwe bouwer. heeft die dus inmiddels gevonden. Volgens ambtenaar Pieter Jansen, die het cascoher stel namens de Leidse Welzijns organisatie begeleidt, komt Van Oord met zijn offerte net boven de architectenbegroting uit. Be halve Van Oord waren nog twee aannemers uitgenodigd aanbie dingen te doen. De wissel van de wacht bij de aannemers volgde op een con flict met de vorige architect. Die stapte op uit onvrede over zijn honorarium. Elke vertraging komt hard aan in Groenoord omdat de huisei genaren al zo lang wachten. Hun vertrouwen in de goede af loop moet groot blijven omdat ze anders afhaken. „Het onjuis te beeld dat er meer wordt ge praat dan gebouwd, is nadelig voor het project", zegt Jansen. „Dat gaat niet alleen ten koste van de bereidheid van huiseige naren om mee te doen maar ook van die van de gemeente raad om geld te steken in de verbetering van particuliere wo ningen." Jansen benadrukt dat niet al leen vanwege de prijs voor Van Oord is gekozen. „We zijn enke le referenties nagegaan en het bedrijf heeft kwalitatief goede projecten op zijn naam staan." Nu een aannemer is gevon den, zet SKOG er direct weer flink de vaart in. Volgende week al zijn er gesprekken met zo'n 25 huiseigenaren over de op knapbeurten van hun onroe rend goed. Zij krijgen te horen hoe hoog de aanneemsom is, welke verbouwingen er op sta pel staan en wat het bedrag is dat gemeente bijdraagt. De sub sidies zijn veertig tot zestig pro cent van de aanneemsom. De huiseigenaren moeten niet lang daarna de contracten tekenen en hun financiën rond breien. Bij de Gemeentelijke Kredietbank kunnen gunstige leningen worden afgesloten. Na de bouwvak gaat Van Oord aan de slag. Hoewel het collectieve casco herstel enkele keren negatief in het nieuws is geweest, blijft Jan sen spreken van een mooi pro ject dat wat hem betreft navol ging in bijvoorbeeld de Trans- vaalbuurt verdient. „Maar of daar geld voor is, moet je maar aan de wethouder financiën vragen." „Met Groenoord is bewezen dat je door de huiseigenaren te bundelen grip op een hele straat kunt krijgen. De gemeen telijke subsidies vormen na tuurlijk een prima lokmiddel." Jansen is het ook niet eens met de kritiek dat de voortgang en de procedure van het project lijkt op de spreekwoordelijke dikke stroop die door een mi nuscuul gaatje moet. „Ander half jaar praten zonder dat er ook maar een steen wordt ver plaatst, lijkt wel lang maar als je ziet wat er allemaal moet wor den besproken dan werpt dat toch een heel ander licht op de zaak. Niet een huis in de wijk is hetzelfde, iedere huiseigenaar heeft z'n eigen financiële ver haal en z'n individuele wensen. Geen wonder dat dat proble men oplevert met architecten, aannemers en huiseigenaren. Maar toch zijn de problemen telkens overwonnen. Ik denk dat het eenvoudigweg niet snel ler kan." Na fase vier volgen nog twee fasen. Aan het einde van de rit zijn dan zo'n honderd van de zo'n 500 huizen in Groenoord via collectief cascoherstel opge knapt. pectie volkshuisvesting slaat alarm .gierden asielzoekers in de regio Leiden wachten op De gemeenten hebben bijna de helft van het asielzoekers nog niet aan een dak boven het hoofd Jlpen. Op dit moment wonen er in de regio 452 asiel- ers zelfstandig; over drie maanden moeten dat er pijn. De inspectie volkshuisvesting heeft de betrok- gemeenten hierover een bezorgde brief geschreven, worden er geen maatregelen overwogen te- 'emeenten die in gebreke blijven. [^Ag/leiden Monica wesseling De Rijnstreek is de enige regio waar meer asielzoekers onder dak hebben gevonden dan vol gens de wettelijke regeling noodzakelijk. Zo heeft Alphen 105 statushouders (moest 95) en hebben zelfs kleine gemeen ten als Jacobswoude en Rijn- woude een surplus van twee respectievelijk zeven. Deze ge meenten liggen in het Groene Hart en mogen volgens het streekplan nauwelijks bouwen. De provincie maakt voor huizen voor asielzoekers een uitzonde ring. zijn afkomstig van de ale Opvang Asielzoekers, gemeente moet een be- aantal asielzoekers ihouders) opvangen. Uit [ers van de COA blijkt dat te verschillen bestaan tus- je gemeenten. Zo heeft wijkerhout nog niet één ieker (moet er 20 huisves- :n heeft Voorschoten er Jl méér dan strikt noodza- |en had op 23 maart itum) nog maar 52 van de uchtelingen aan een huis )en. Leiderdorp heeft van ^jte huisvesten vluchtelin- 9 Dg niemand verwelkomd, regio Leiden moeten voor 27 statushouders zijn on macht. Op 23 maart wa- gerealiseerd, situatie in de Duin- en streek is nauwelijks floris- De gemeenten daar 295 vluchtelingen huis- bieden. Daarvan is tot I slechts de helft gereali- ij Katwijk, Noordwijk en •vijkerhout zijn, procen- |e grootste achterblijvers. Het geringe aantal gehuisves te asielzoekers baart de inspec tie volkshuisvesting grote zor gen. Zij verwacht niet dat de ge meenten binnen drie maanden wél voldoende asielzoekers hebben opgenomen. „Zorgwek kend, te meer daar op 1 juli de gemeenten een nieuwe taak krijgen in de huisvesting. Het komend jaar worden er in Ne derland vermoedelijk iets min der asielzoekers opgenomen, maar er blijven duizenden hui zen noodzakelijk", aldus een woordvoerder van het ministe rie van volkshuisvesting. leiden aad rietveld Leidenaars die hulp nodig hebben van instanties als Ouderenwerk, maatschappe lijk werk, de stichting Thuis zorg of de GGD kunnen van af volgende week allemaal terecht op één adres: Schut tersveld 1. Daar openen di recteur L. Berkhout-Pos van Thuiszorg, haar collega R. Hendriks van verzekeraar Zorg en Zekerheid en wet houder H. Koek (PvdA/zorg) vrijdag het Zorgnet Leiden. Eén loket en één telefoon nummer voor iedereen die zorg nodig heeft: dat was de doelstelling van de organisa ties die deelnemen aan Zorg net. „Want vaak zien zorg vragers door de bomen het bos niet meer of weten ze simpelweg niet bij wie ze waarvoor moeten aanklop pen." Met de oprichting van Zorgnet is dat probleem uit de wereld. Mensen die huis houdelijke hulp nodig heb ben, verzorging, verpleging, hulpmiddelen, een aange paste woning, vervoer, maal tijden, een alarmeringssys teem of een plaats in een verzorgingstehuis kunnen er terecht. Zorgnet is een samenwer kingsverband van de GGD, de stichting Thuiszorg Groot Rijnland, de diensten Bou wen en Wonen en Sociale en Economische Zaken van de gemeente Leiden, de stich ting Ouderenwerk, de sa menwerkende verzorgingste huizen en de stichting Alge meen Maatschappelijk Werk. Het Zorgnet is met ingang van volgende week elke werkdag van half negen tot een uur geopend. Op dins dagochtend tussen negen en tien uur houdt een Turkse zorgadviseur er spreekuur, op woensdagochtend tussen negen en tien een Marok kaanse zorgadviseur. leiden Een 51 -jarige Leidse vrachtwagenchauffeur is vanochtend zwaar gewond geraakt bij een ongeval op de hoek Zijlsingel Utrecht se Veer. Door onbekende oorzaak is hij met zijn vrachtwagen het wa ter ingereden. Toen de man om tien over zeven werd ontdekt, lag het achterste gedeelte van de vrachtwagen op de kade, maar bevond de cabine zich in het water. Politiemensen die te water gingen, troffen de chauffeur zwaar ge wond in de cabine aan. Met hulp van de brandweer is de Leidenaar uit zijn benarde positie bevrijd. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. Over de toedracht van het ongeluk was vanochtend nog weinig be kend. De politie vermoedt dat de chauffeur vanaf de Zijlsingel met zijn wagen vol zand linksaf net voor de brug het Utrechtse Veer wilde op rijden. Vervolgens is het misgegaan. Doordat de vrachtwagen uit het water moest worden getakeld, heeft het verkeer op de Zijlsingel en Hoge Rijndijk geruime tijd vastgestaan. FOTO HENK BOUWMAN leiden marieke mittelmeuer Vanaf woensdag kunnen de bewoners van het studentenhuis op het Flanorpad zich op de elektronische snelweg begeven. Dan worden zevenenzestig studenten in het ka der van het project 'Klikken op het Flanor pad' aangesloten op Internet en kunnen ze gebruikmaken van nationale- en internatio nale computernetwerken en het universi teitsnetwerk. In ruil voor het vertellen van hun bevindingen kunnen de studenten een jaar lang gratis klikken. 'Klikken op het Flanorpad' is een proef project van het CRI, het Instituut voor Tele communicatie en Computerdienstverle ning, in samenwerking met de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. Volgens H. Blanksma van het CRI is het project een eerste stap voor een uitvoerige introduktie van studenten op de elektronische snelweg. Student Ad van Doesem is blij met de aansluiting op Internet, Hij had tot voor kort geen ervaring met de elektronische snelweg, maar zegt dat die achterstand gauw is ingehaald. „De programma's zijn makkelijk en als je vastloopt, kun je altijd nog bellen met de CRI Helpdesk." Van Doesem is ervan overtuigd dat de ontwikkelingen met studeren via Internet nog in de kinderschoenen staan. „Nu kan ik via Internet contact opnemen met hoogle raren, de studiegids raadplegen en in mijn eigen kamertje boeken reserveren in de Universiteitbibliotheek. Maar ik verwacht dat er in de toekomst ook tentamens via het netwerk worden afgenomen." Het is de bedoeling dat in de toekomst meer studentenhuizen aangesloten worden op Internet. Blanksma: „Tijdens de proef periode willen wij bekijken hoeveel de aan sluiting op Internet in de praktijk kost en of de studenten uit de voeten kunnen met de apparatuur." Het studentenhuis aan het Flanorpad is voor het project uitgekozen omdat er net werd gerenoveerd en Internet makkelijk aan te leggen was. j>pogingen wijkbeheer tot nog toe mislukt paulien koopmans 'de bomen en struiken ij strook groen tussen het en de Kastanjekade ilt al zo'n jaar of vier een ippenfamilie. Ze zijn van ld, maar enkele buurtbe- J hebben de zorg voor de dertig kippen en jop zich genomen. Toch [enminste twee gezinnen kippen wel kunnen Ze hebben er genoeg nacht om een uur of 1 te worden, tl probeert het wijkbe- g kippen al drie weken te komen de kip- n een boerderij die op dige bedrijfsterrein aan Bre kant van het spoor toen de boer vertrok is [75ital van zijn kippen en iver het hek rond het erf n om zich vervolgens in 'oom van de Kastanjekade is een bewoonster die :n liever vandaag dan ziet vertrekken versto- >eesten niet alleen de it, maar heeft een haan keer haar dochtertje llen toen zij op straat „Verder heeft iemand straat pas geleden een le kippen gezien. Die Jnurlijk af op het kippe nde mensen uit de buurt GEWOND - Een 24-jarige fietser is gistermiddag gewond geraakt bij een ongeval op het fietspad aan de Willem de Zwijgerlaan in Leiden. De man sloeg ter hoogte van de Sumatrastraat plotseling linksaf om deze straat in te rijden. Daarbij kwam hij in botsing met een 18-jarige bromfietser uit Oegstgeest, die hem passeerde. De fietser viel en raakte gewond aan armen en benen. Hij is voor be handeling naar een ziekenhuis gebracht. rdaad voer ik de kippen zegt een buurtbe- „En als ik het een ^geet, komen ze bij me Dep wachten tot ik bui- De wilde kippen aan de Kastanjekade scharrelen er al vier jaar rond. ten kom. Het geeft echt een lan- eieren weg om te voorkomen delijk sfeertje al die kippen voor dat er nog meer bij komen. Ik de deur. Van mij mogen ze dus heb wel gehoord dat de ge- absoluut niet weg. Ik zie ook meente de kippen drie weken vaak mensen met kleine kinde- geleden wilde weghalen, maar ren uit de buurt even naar de gelukkig zitten ze er nog kippen komen kijken. Maar steeds." sinds kort haal ik dagelijks de Volgens H. Schreuder van wijkbeheer is het nog steeds de bedoeling dat alle Idppen van de groenstrook verdwijnen. Ie dere bewoner van de Kastanje kade is hierover ingelicht. Daar op kwam maar één boze reac tie, daarom wil wijkbeheer het plan nog steeds uitvoeren. Dat FOTO LOEK ZUYDERDUIN is alleen makkelijker gezegd dan gedaan. „De vangpogingen zijn tot nu toe mislukt. De kippen zijn namelijk nogal wild. Bij het minste geluid vliegen ze naar de hoogste takken van de bomen. We hebben nog maar negen hanen kunnen vangen." leiden rudolf kleun De stichting Eurotransplant in Leiden ziet niets in een groot scheepse registratie van or gaandonors. „Zo'n plan is moeilijk uitvoerbaar, de kosten zijn hoog en het belangrijkste is dat wij niet verwachten dat er meer organen door beschikbaar komen. Als het daarom gaat denken wij dat het geld beter besteed kan worden", zegt woordvoerster Bernadette van Haasen van Eurotransplant. Het plan voor een nationaal registratiebureau is afkomstig van minister E. Borst van Volks gezondheid. Verwacht wordt dat de ministerraad vrijdag een definitief besluit neemt over het plan. Minister Borst kwam er mee nadat de Tweede Kamer uitsprak dat in principe ieder een als orgaandonor kan wor den beschouwd, tenzij hij of zij daar bezwaar tegen heeft ge maakt. Dat ging het kabinet te ver. Daarom is nu het plan ge lanceerd om iedere Nederlan der een registratieformulier te laten invullen. Als er geen for mulier is ingeleverd moeten de nabestaanden beslissen. De WD vindt dat overigens ook te ver gaan. Die partij vindt dat nabestaanden daar geen zeg genschap over hebben. Eurotransplant, de instelling die donors werft en voor trans plantatiepatiënten op zoek gaat naar de juiste donororganen, vindt het plan van minister Borst echter ook geen verbete ring. Bernadette van Haasen wijst er op dat nu al ongeveer twintig procent van de bevol king een codicil heeft. „Straks moeten de gegevens van mis schien wel tien miljoen mensen in een databank worden opge slagen. Die gegevens moeten ook nog eens up-to-date wor den gehouden. Dat lijkt ons moeilijk uitvoerbaar. Bovendien zal het veel geld, waarschijnlijk miljoenen per jaar, kosten, zon der dat er zicht is op een groter aantal donors. Dat geld kan be ter worden besteed, bijvoor beeld aan een publiciteitscam pagne." BOTSING - Een 20-jarige fietsster uit Leiden is gisteravond gewond gehaakt bij een ongeval op de kruising van de Korevaarstraat en het Levendaal. De automobilist reed over het Levendaal en gaf geen voorrang aan de Leidse die op de Korevaarstraat reed. Bij de bot sing raakte de vrouw gewond aan gezicht en handen. Ze is voor be handeling vanar het Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp overge bracht. Weer vragen over optreden van politie leiderdorp monica wesseling Hoe veilig voelt iemand zich in zijn eigen dorp of wijk en hoe vaak is hij of zij in zijn eigen omgeving slachtoffer geworden van een misdrijf of andere vorm van criminali teit?. Die vragen krijgen in woners van de regio Leiden de komende dagen voorge legd. De enquête is onder deel van een landelijk onder zoek naar de gevoelens van onveiligheid en de tevreden heid over het optreden van de politie. Begin februari is er een on- derzoeksronde geweest waarin vragen werden ge steld over de politie in het al gemeen. Het politiekorps van Hollands Midden, de politie regio waartoe Leiden en om streken, de Duin- en Bollen streek en de Rijnstreek beho ren, heeft de onderzoekers ook een aantal vragen laten stellen over de manier waar op de burger aankijkt tegen het optreden van Hollands Midden. Twee jaar geleden is dit ook gedaan. Het vervolgonderzoek dat nu begint, gaat in op de loka le situatie. Gemeenten kon den zich, tegen een vergoe ding, vrijwillig voor dit ver volgonderzoek inschrijven. Een groot aantal gemeenten heeft dit gedaan. Immers, kennis over de gevoelens van (on)veiligheid in bepaalde wijken of dorpen en gege vens over de spreiding van criminaliteit kunnen een be langrijke leidraad zijn voor het maken van beleid. Omdat de onderzoekers opnieuw een steekproef ne men, kan het voorkomen dat iemand die begin februari, bij de eerste ronde van het onderzoek is ondervraagd, opnieuw een vragenlijst krijgt voorgelegd. In deze regio doen Leiden, Leiderdorp, Hillegom, Lisse, Noordwijk, Noordwijker- hout, Oegstgeest, Rijnsburg, Rijnwoude, Sassenheim en Voorschoten mee aan het vervolgonderzoek. In juni worden de resultaten van het volledige onderzoek gepre senteerd. leiden aad rietveld Wethouder Walenkamp (CDA/financiën) heeft in oppo sitiepartij VVD een medestan der gevonden. De liberalen zul len bij de behandeling van de voorjaarsnota in de gemeente raad pleiten voor een 'perma nente takendiscussie' bij de ge meente. Op de bezuinigings plannen van burgemeester en wethouders heeft de WD wei nig kritiek. Walenkamp zei bij de presen tatie van zijn voorjaarsnota, dat de takendiscussie waar de ge meente de afgelopen maanden mee bezig is geweest moet wor den voortgezet. „We hebben door dat proces in de politiek een verhoogde staat van be wustzijn bereikt en die moeten we vasthouden." Volgens oppositieleider A. Geertsema heeft de wethouder dat idee gepikt van de VVD. „Wij hebben al voor de afgelo pen takendiscussie gezegd, dat dit niet meer was dan een grote bezuinigingsoperatie. B en W hebben gewoon de kaasschaaf over de begroting gehaald. Bij een echte takendiscussie kijk je of de gemeente misschien be paalde taken kan afstoten en of zij andere taken beter moet aanpakken. Dat is nu niet ge beurd. Maar dat hebben wij te voren al gezegd. Dit is geen ta kendiscussie. Walenkamp is nu kennelijk ook tot dat inzicht ge komen." Al zal de WD geen alternatie ven presenteren op het plan om 18,6 miljoen gulden te bezuini gen in de komende drie jaar, Geertsema heeft wel kritiek op delen van die plannen. „Je ziet dat er nu toch weer een lasten verzwaring op de burgers af komt. Leiden gaat precario hef fen op de waterleidingen. En dan kunnen B en W wel zeggen dat die rekening naar de water leidingmaatschappij in Den Haag gaat, maar die komt na tuurlijk per kerende post terug."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 11