IJsclub wil skeelerbaan Rijnoord moet ceer uitgebreid' Proef met natuurproduktie jaar verlengd ^Uiteindelijk blijven Je grote jongens over' Leiden Regio (AAN DAG 27 MAART 1995 Winkeldieven ingerekend ilphen aan den run» Een 39-jarige Alphenaar is zaterdagmiddag jz^etrapt bij een winkeldiefstal in de Aarhof. De politie vond voor ïnjngeveer 1000 gulden in de auto van de man. Een 29-jarige Rot- en|erdamse vrouw wist te ontkomen. Zij werd zaterdagavond inge tekend in het huis van de Alphenaar in de Herculesstraat. Vol- I djens de Alphenaar wilde hij met de diefstal wraak nemen op het -ejedrijf omdat hij eerder ten onrechte was beschuldigd van win keldiefstal. )nc }$\er gewonden bij ongeval -^eimuiden» Bij een verkeersongeval op de Provinciale weg 7 nabij Je kruising met de Vreezenweg in Leimuiden zijn vrijdagmiddag gnfier gewonden gevallen. Een 64-jarige man uit Sassenheim had de'ölgens de politie te laat in de gaten dat hij een file naderde en i w^ed op de achterste auto, bestuurd door een Amsterdammer, i böe man uit Sassenheim werd met borstklachten overgebracht )nqaar het Rijnland-ziekenhuis in Leiderdorp. Ook de twee inzit- enden van de aangereden wagen, een 51- en 41-jarige vrouw uit Ier Aar, moesten naar het ziekenhuis. Een 33-jarige vrouw uit Ig^llphen aan den Rijn werd met nekklachten naar het VU in Am- 3I Jerdam gebracht, de ilnbrekers overlopen (jf lphen aan den run Een bewoner van de Klipper in Alphen aan .(j0en Rijn heeft vannacht twee inbrekers weggejaagd. De man onderd om even voor vijven wakker van gestommel bij de voor- It heur. Twee knapen, de Alphenaar schat 16 tot 18 jaar oud, pro- i 1 eerden de voordeur open te krijgen. Ze gingen er als een haas indoor toen de bewoner zich meldde. VRIJE TIJD —ondoomautomaten in Leiderdorp Ierdorp. b theek in de Hoofdstraat, de —Uioners van Leiderdorp kun- apotheek aan de Florijn en een over een poosje in hun ei- gevel in winkelcentrum 0 H dorp terecht bij condoom- Santhorst. De eigenaren van de Vpmaten. De gemeente wil panden worden hierover vol- =y5J er automaten komen op gende week benaderd. De GGD plekken in het dorp. Het heeft met de gemeente afspra- ^St om de gevels van de apo- ken gemaakt over de plaatsing. Communicatietraining ambtenaren jlenaan den run» r {neenteambtenaren van de afdelingen groenvoorziening en pnomgeving en de Taakgroep Wijkbeheer in Alphen aan den krijgen samen een training in communicatie, samenwerking overleg. De afdelingen hebben vaak met elkaar te maken. Bij wkbeheer gaat het om directe communicatie met bewoners en f~ Mhet bieden van service binnen de woonomgeving. Voor het ma- L laivan plannen voor die woonomgeving en voor het realiseren en fy h.eren van het groen in de wijk is de andere afdeling verantwoor- oo- ijk- J ziet steun in uitspraken Pool Door een skeelerbaan kunnen de schaatsers van de Leimuidense ijsclub Nut en Vermaak het hele jaar door trainen. foto ben de bruyn IJsclub Nut en Vermaak in Leimuiden wil een skeeler baan aanleggen. Als de baan er komt, kunnen de schaat sers het hele jaar trainen. Bovendien kan in de winter de ijsbaan aan de Kerklaan dan na één nacht vorst al wor den bereden. De ijsclub heeft het Schipholfonds ge vraagd de bijna 300.000 gulden voor de aanleg van de baan voor zijn rekening te nemen. en aan den rijn aap rietveld TElpvatting van sCheiderid ge- Hanteerde J. Pool (D66), dat jiere ziekenhuizen ten min- sen kraam- en een EHBO- nderling behoren te hebben, i ondtt worden opgenomen in programma van het nieuwe ?ge van gedeputeerde staten Zuid-Holland. Dat stelt het uur: tense SP-raadslid G. Har- - binnenkort zelf lid van max Hnciale staten - in schrifte- n vragen aan de commissaris 12 de koningin en aan de for- 9 sur van dat nieuwe college, li 'er T. Jansen. De SP'er 10 ct dat de uitspraken van zijn partij wellicht kunnen io nen in het streven naar uit- 10 ling van het Rijnoordzie- 7 luis in Alphen. 17 jaren vecht de SP voor een 161 geoutilleerd streekzieken- 9 in Alphen. Meer bedden en Krugkeer van de kinder- en kraamafdeling en de EHBO staan bovenaan de verlanglijst. En getuige een interview in het Leidsch Dagblad van 22 maart is D66-gedeputeerde Pool het met de SP eens. „Alphen ver dient een volwaardiger zieken huis. De ontmanteling van Rijnoord is te ver gegaan", zei Pool. Een streekziekenhuis moet ten minste fatsoenlijke verloskundige hulp kunnen bie den, vindt de gedeputeerde. Harmes hoopt nu, dat de nieuwe gedeputeerden van Zuid-Holland de uitspraken van Pool tot de hunne willen ma ken. „Terugkeer van de EHBO' wordt door iedereen het be langrijkst gevonden. Maar ook het ontbreken van een kinder en kraamafdeling leeft enorm", weet de SP'er. „Dat vinden de mensen hier ongelooflijk be langrijk. En alles wat je terug kunt halen is meegenomen." leimuiden liesbeth buitink IJsclub-voorzitter Wim Jong kind hoopt dat het fonds de aanvraag voor een donatie ho noreert. „We voldoen aan dé voorwaarden en die zijn heel streng." Donaties zijn alleen voor niet-commerciële instel lingen op het gebied van wel zijn, cultuur of sport en kunnen alleen worden ingediend door de gemeente die direct grenzen aan Schiphol. Ook Leimuiden hoort in het werkgebied van het Schipholfonds. Nut en Vermaak is afhankelijk van subsidies om een skeeler baan te kunnen aanleggen. „Zelf kunnen we zo'n bedrag nooit bij elkaar krijgen. We heb ben 450 gezinnen als lid, samen goed voor zo'n 1000 mensen. Ieder gezin betaalt vijftien gul den per jaar. En verder hebben we wel inkomsten uit de trai ningsgroepen, van de kinderen die schaatsles krijgen en de re creatieschaatsers, maar ons to tale budget is maar 45.000 gul den. Dus als we geen subsidie krijgen, gaat de skeelerbaan, denk ik, niet door. Zelfs met zelfwerkzaamheid redden we dat gewoon niet", aldus Jong kind. Schipholfonds-woordvoerder E. Pielkenrood verzekert dat el ke aanvraag die aan het criteri um voldoet, in behandeling wordt genomen. „Daarna kijken we hoeveel mensen met het doel worden bereikt. Ons bud get heeft een plafond, dus het is mogelijk dat we een keuze moe ten maken. En als we een be paald doel kiezen, is het ook niet gezegd dat we het hele be drag doneren. Elke aanvraag wordt apart bekeken", aldus Pielkenrood. De woordvoerder wil niet vooruitlopen op de be slissing over de Leimuider skee lerbaan. Op 13 april vergadert het Schipholfonds. Als de skeelerbaan in Leimui den wordt aangelegd, is het de zevende in Nederland en de eerste in het westen. Alleen in Doom, Dodewaard, Arnhem, Geleen, Oldenbroek en Wolvega liggen skeelerbanen. Gehandicapten. De Stichting Ouderenwerk houdt op maandag 27 maart een informatiemiddag voor 55-plussers over de Wet Voorzie ningen Gehandicapten in het dienstcentrum Merenwijk aan de Ros molen. Aanvang 14 uur. Informatie: 071-214808. Europa. Een Europees ideaal? Wat is een goede Europeaan? Vragen die aan de orde komen tijdens de openbare lezing op maandag 27 maart in de benedenzaal van Kunstkring Sociëteit De Burcht aan de Burgsteeg. Aanvang 20 uur. Binnenhof. Het Leidse Volkshuis organiseert voor belangstellenden op dinsdag 28 maart een excursie naar het Binnenhof in Den Haag. Op het programma staan een bezoek aan de Tweede Kamer, een ge sprek met een kamerlid en een rondleiding in het Mauritshuis. In schrijven bij het Volkshuis aan de Apothekersdijk. Kosten 35 gulden (inclusief vervoer en lunch). Bingo. In het clubgebouw van speeltuinvereniging Zuiderkwartier aan de Anjelierstraat wordt op dinsdag 28 maart een bingo gehou den. Aanvang 20 uur. Postzegelvergadering. De Leidsche Vereeniging van Postzegel Ver zamelaars houdt op dinsdag 28 maart haar jaarlijkse bijeenkomst in het restaurant van het zwembad De Zijl aan de Paramaribostraat. Tijdens deze vergadering is er een dialezing, een veiling en gelegen heid tot koop, verkoop en ruilen. De vergadering begint om 20 uur. Zaal open vanaf 19 uur, voor jeugd vanaf 18 uur. Informatie: 071 - 896066. Freelancen. De Stichting Werkgelegenheid Leiden houdt donderdag 30 maart een informatiebijeenkomst voor 'freelancers'. Diverse as pecten van het wérken als freelancer komen aan de orde: inkomsten uit onderneming, neveninkomsten, BTW-plichtig of niet, verzekerin gen. De bijeenkomst begint om 13.30 uur; deelname kost 25 gulden. Deelnemers dienen zich aan te melden bij de stichting, tel: 146878. Reizen. Stichting senior vakantieplan houdt op donderdag 30 maart een informatiemiddag over bus-, trein-, en vliegreizen in binnen- en buitenland voor senioren. Ook wordt er informatie gegeven over themareizen voor liefhebbers van tekenen, schilderen, muziek en bridge. De informatiemiddag begint om 14 uur in Buurthuis Ste venshof aan de Trix Terwindstraat. Opgave voor 27 maart bij Stich ting Ouderenwerk Stevenshof: 071-315251 Notuleren. Het Leidse Volkshuis begint 30 maart een korte cursus 'Notuleren' van drie lessen op donderdagmiddag. Voor informatie: 071-149180. LEIDERDORP Jaarvergadering. De WD afdeling Leiderdorp houdt op maandag 27 maart haar jaarvergadering. Tijdens deze vergadering zal Tweede Kamerlid Anne Lize van der Stoel spreken over de financiering van ontwikkelingssamenwerking en de herkeuringsproblematiek. De vergadering heeft plaats in het Paty-centrum 't Oude dorp aan de Hoofdstraat om 20 uur. Kledingbeurs. Stichting Unie van Vrijwilligers houdt op dinsdag 28 en woensdag 29 maart een beurs voor Zomer- en Sportkleding. De beurs wordt gehouden in de hal van de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan. De beurs is geopend op dinsdag 28 maart van 19-21 en op woensdag 29 maart van 9-11 uur. Kleding kan ingeleverd wor den op maandag 27 maart van 19-21 uur en dinsdag van 9-11 uur. Informatie: 071 -893064. Grutto en koekoeksbloem als test voor milieugedrag boer den haag/regio monica wesseling Boeren betalen voor het aantal koe koeksbloemen, moeras-vergeet-me- nietjes," tureluurs en jonge grutto's dat zij op hun land weten 'voort te brengen'. Het lijkt mogelijk te zijn. Niet alleen blij ken boeren prima te weten hoe ze flora en fauna kunnen sparen, ook is de Leid se universiteit erin geslaagd een sluiten de telmethode te ontwikkelen. De provincie Zuid-Holland stelt nog weer eens ruim 115.000 gulden beschik baar om onderzoek naar de mogelijk heid van natuurproduktie-betaling af te ronden. Dit onderzoek is al enkele jaren gaande op een groot aantal proefbedrij ven. Er moeten nog wat kinderziekten van de subsidiemethode worden 'wegge poetst'. Agrariërs kunnen op hun bedrijf aller lei maatregelen treffen die de weidevo gels en de bijzondere planten langs slootkanten sparen. Door de koeien wat langer op stal te houden en het gras later te maaien krijgen de weidevogels de tijd hun eieren uit te broeden. Langs de ran den van de sloten een strookje grond niet gebruiken en dus ook niet bespuiten levert een fikse groei van het aantal bij zondere slootkantplanten op. Tot voor kort kregen boeren die bereid waren de natuur te sparen, van de over heid dwingende regels opgelegd. Dat werkte niet. Agrariërs zijn ondernemers en willen zelf beslissen hoe ze hun be drijf runnen. Daarom is Zuid-Holland begonnen met een proef om boeren zelf te laten bedenken hoe ze de natuur spa ren, als ze die maar sparen. Er wordt met een flink aantal proefbedrijven gewerkt, waaronder een aantal in deze regio. Zo houdt het melkveehouderijbedrijf van Van der Geest in de Sweilandpolder zich al jaren niet alleen bezig met het melken van koeien, maar onderzoeken ze ook hoe een florerende weidevogelstand te meten en in cijfers uit te drukken is. De telmethoden van slootplanten en weidevogels hebben nog wat kinderziek ten. Beide moeten makkelijk toepasbaar (de boer moet zelf tellen en mag daaraan niet te veel tijd kwijt zijn), niet-fraudege- voelig en betrouwbaar zijn. Zo blijkt tel len van de uitgekomen nesten (de restjes eierschaal) geen goede methode te zijn: met een paar kippeëieren is een prachtig nest na te maken. De proefbedrijven blijven nog een jaar lang gegevens verzamelen. Uiteindelijk is het de bedoeling dat de natuurproduk- tiebetaling de gangbare manier van 'na- tuursubsidie' wordt. 1 toslopers moeten vanaf 1 april erkenning hebben |6bmputer heeft hij al. Maar 4b AJphense autosloper H. 15 ng het apparaat op 1 april jgSan gebruiken om wagens t 15 melden bij de Rijksdienst het Wegverkeer is nog on- 8. „Het laatste dat ik ge- jq(1 heb, is dat het nog drie i2n duurt voor ik mijn er- t 32ing heb. Ik heb mijn zaken 2gielkaar en ik wacht nu op 2o!°rdje voor de gevel en een it 26ner. En dat terwijl ik al begin november ermee 2® ben. Ik heb er een hoop 12de van." 1 16 ellende waar Britting op A hangt samen met de 23ve houderschapsbelasting se oude motorrijtuigenbe- g voor auto's vervangt. Ie- n die een auto bezit, moet /anaf 1 april belasting voor ?n ongeacht of dat voer- >p de weg is. Wie om die ir van zijn oude auto af wil ;ieuteis),ovendien dan alleen nog terecht bij een 'erkende' loper. Alleen die bedrijven >et. (incpn namelijk het nieuwe :c giro iringsbewijs afgeven dat [inde maakt aan de ver- 37 55 ing belasting en verzeke- bremie te betalen. 34 50 lalve rompslomp, zoals jloper Britting, betekent de ir, ie wet ook het begin van 71'128teuwe saneringsronde. De Rijksdienst geeft namelijk alleen erkenningen aan sloperijen met een milieuvergunning. Sloperij en zonder vergunning vallen nu echt af, terwijl het nog niet dui delijk is hoeveel bedrijven met vergunning de stap van de er- kenningsaanvraag zullen zetten. In Nederland zijn er ongeveer 900 bekend, waarvan 59 in Zuid-Holland. De Rijksdienst heeft inmiddels 300 erkennin gen verstrekt. „Maar dat ligt voor een belangrijk deel aan de bedrijven die nog geen aan vraag hebben ingediend. Ze zijn al geruime tijd op de hoogte", zegt een woordvoerder. Dat zegt ook J. van Leeuwen van de VaJkenburgse autoslope rij Gebroeders Opdam. Dat be drijf hoort tot de grotere en heeft de erkenning al lang in huis. De volgende stap is het behalen van een certificaat van Auto Recycling Nederland. Met zo'n certificaat kan een sloper in de toekomst aanspraak ma ken op ruim 200 gulden 'verwij deringspremie' van het Rijk. Dat lijkt lucratief, maar Van Leeu wen bezweert direct datdie vlieger niet opgaat. „Je moet er ook veel kosten voor maken. Ze stellen hoge eisen. Maar als je veel auto's sloopt, komt de in vestering wel terug." Opdam, maar ook zijn collega/concur rent De Graaf uit Leiden voor ziet dat uiteindelijk de investe ringen in milieuvriendelijk slo pen zo hun vruchten afwerken. Maar dat betekent wel dat klei ne bedrijven verdwijnen. De Graaf: „Wij hebben een terrein van 10.000 vierkante meter, een brug om vloeistoffen geschei den op te vangen, een speciale accubak. In de praktijk blijven de grote jongens over. Het bete kent ook dat Wij meer auto's zullen verwerken. Kleinere slopers zoals Britting in Alphen en J. Stevens van de Leidse sloperij Groenoord zijn zich daarvan bewust. Britting zegt wel te werken naar het certficaat van Auto Recycling Nederland. „Maar alles op zijn tijd, dat is de volgende stap." Stevens, die wel een erkenning heeft, begint er niet meer aan. „Het kost alleen al 2997 gulden voordat twee mensen van Auto Recycling Nederland hier ko men kijken. Als je dan niet aan de eisen voldoet, moet je dat bedrag de volgende keer weer betalen. Het komt er op neer dat je er 40 tot 50.000 gulden voor moet investeren. Eigenlijk vind ik dat zo'n organisatie gra tis begeleiding en advies zou moeten geven. Zo worden de kleintjes uitgemolken. En straks zie je dat wij de wrakken krijgen die voor de grote bedrijven niet interessant zijn. Daar zijn ze nu al geneigd alleen de jonge scha- dewagens aan te nemen en niet De Alphense autosloper H. Britting achter de computer waarmee hij binnenkort kentekens kan afmelden bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer. 4 foto ben de bruyn de twaalf, dertien jaar oude au to's die verder weinig opleve ren. Als het zo doorgaat krijgen ze er gewoon steuntrekkers bij." Niet iedereen denkt daar zo over. Dick Roffelsen van Karei Oto uit Katwijk, gespecialiseerd in het demontage en reparatie sloperij Weteringbrug uit Wete- van Amerikanen ('eigenlijk zijn ringbrug denkt dat het uiteinde wij geen echte slopers, maar we lijk toch maar om één ding gaat. hebben wel een erkenning') „Het is allemaal veel gedoe en vindt het een goede zaak dat het kost vooral veel geld. Wij het kaf van het koren wordt ge- moeten ons in feite noodge- scheiden. Maar H. van Vliet van dwongen bij een branche-orga nisatie Stiba aansluiten. Dat kost ook een paar duizend gul den, maar als je dat niet doet, staan de verzekeraars weer niet toe dat schade-auto's naar je worden gebracht. En dus doe je maar weer mee." Oudstrijders eten in Zoeterwoude zoeterwoude Ter gelegenheid van vijftig jaar bevrijding wordt op 5 mei in za lencentrum Don Bosco/De Meester een gaarkeukenmaal tijd geserveerd. De maaltijd wordt aangeboden aan de oud strijders uit Zoeterwoude. Het hele decor staat in het teken van de dagen rond de bevrij ding. Er worden in de zaal vlag gen en parachutes opgehangen en de bediening draagt kleding zoals die van vijftig jaar geleden. Behalve oudstrijders, kunnen ook anderen zich voor 25 gul den voor de maaltijd opgeven. Om 17.00 kunnen de gasten aan tafel gaan. Vanaf 22.00 uur treedt er in de zaal een dixie- landband op. De toegang is gra tis. Tasjesrovers gepakt in Oegstgeest De politie heeft vrijdagmiddag twee 14-jarige Leidenaartjes aangehouden, die op de Haas- wijkbrug in Oegstgeest hadden geprobeerd een oudere dame van haar tas te beroven. De twee hadden geen succes, want de vrouw hield de tas stevig on der haar arm geklemd. De twee gingen er op de fiets vandoor, maar getuigen wisten een nauwkeurig signalement door te geven. Het tweetal bekende de poging tot diefstal. De politie is nu op zoek naar het slachtof fer van de mislukte tasjesroof. Dieven gesnapt Met de aanhouding van drie Peruanen; die worden verdacht van diefstal van een tasje van een ouder echtpaar in een mo tel aan de Zijdeweg in Wasse naar, heeft de politie vermoede lijk een bende opgespoord. De mannen konden worden aange houden omdat een bezoeker van het motel achter een van de drie Peruanen aanrende toen deze met het gestolen tasje naar buiten liep. De getuige noteerde het kenteken van de wagen waarin hij wegreed. Het drietal bleek te rijden in een gestolen auto en had een verzameling vervalste identiteitspapieren bij zich. De politie vermoedt dat de drie een bende vormen die door Europa trekt en een spoor van diefstallen achterlaat.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 9