Hervormde synode geeft alle ruimte aan homo's 'Document inlossing van de belofte' i y Kerk Samenleving Synode dekt verschillen over tucht toe Kans op sneeuw MAANDAG 27 MAART 1995 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356481 HET WEER BUITENLAND KORT Encycliek In zijn nieuwste encycliek Evangelium Vitae keert paus Johannes Paulus II zich tegen abortus en euthanasie, die hij omschrijft als de 'cultuur van de dood', en staat hij pal voor het zwakke en ongebo ren leven. Afgelopen zater dag ondertekende hij het do cument en zondag lichtte hij alvast een tipje van de sluier op. De pauselijke brief ver schijnt donderdag. De paus noemde zijn elfde encycliek, waarin hij kwesties als abor tus, euthanasie, kunstmatige bevruchting en biotechnolo gie aan de orde stelt, een 'be zinning op het leven'. Euthanasie Het document is volgens hem een antwoord op 'ver ontrustende tegenstrijdighe den' in de moderne samen leving. Aan de ene kant is er steeds meer aandacht voor vreedzame oplossingen van conflicten en voor mensen rechten, maar tegelijkertijd woeden burgeroorlogen en is het leven van ongeborenen, zieken en ouderen in gevaar. ,,De legitimering van abortus en de groeiende roep om eu thanasie zijn tekenen van een nederlaag van de cultuur van het leven", waarschuwde de paus zondag. Volgens hem is respect voor het leven vanaf de bevruchting een heilige waarde en komt elke relativering daarvan neer op een 'bedreiging voor de fun damenten van het menselij ke samenleven, de gezonde democratie en de ware vre de'. Een encycliek is het ge zaghebbendste pauselijke geschrift, dat de leer van de kerk verkondigt en waaraan de 960 miljoen rooms-katho- lieken in de wereld zich be horen te houden. Ontucht Een voormalige seminarie student beschuldigt aartsbis schop Hans Hermann Groer van Wenen ervan hem seksueel misbruikt te heb ben. De aantijgingen van de nu 37-jarige Josef Hartmann zijn te lezen in het vandaag verschijnende Oostenrijkse tijdschrift Profil. Volgens Pro fil wilde kardinaal Groer niet reageren. Volgens de man heeft de ontucht tussen 1972 en 1975 plaatsgevonden, toen Groer directeur van de priesteropleiding in Hollab- runn was. Groer zou hem ge regeld tot seksuele contacten hebben gedwongen. Hart mann zegt in het artikel dat hij nu pas met zijn verhaal komt, omdat hij het na re cente conservatieve uitlatin gen van Groer over seksuali teit zijn 'plicht als verant woordelijk burger' achtte om te vertellen wat hij wist. Omstreden besluit van november '94 ingetrokken 'Homo's dienen in hun geaardheid en leefwijze in de kerk ten volle aanvaard te worden.' Met deze verklaring, die door de synode in Doorn werd aangenomen, hopen de hervormden een einde te maken aan de nu al enkele maanden durende onzekerheid van homoseksuele ge meenteleden over hun positie in de Hervormde Kerk. DOORN GPD Een op 19 november 1994 ge nomen besluit over homo seksualiteit was op meerdere wijzen uit te leggen. Velen za gen in dat besluit, in strijd met de bedoeling ervan, een legiti mering van discriminatie van homo's. „Zelden heeft een be sluit zoveel emotionele reacties opgeroepen", zei synodevoor zitter Wim Beekman uit Koudum, doelend op de 413 binnengekomen brieven. Dat besluit is nu terugge draaid. Het venijn van de dis cussie zat dit keer niet in de staart, maar in het begin van de vergadering. Grote opschudding ontstond toen de Haagse predi kant Albert Wilzing voorstelde geen bespreking te houden maar te volstaan met een mi nuut stilte. „Als een symboli sche compensatie voor alle el lende die ons besluit van 19 no vember 1994 heeft aangericht", legde Wilzing uit. „We kennen inmiddels toch alle standpun ten. Heeft het zin om daar dan opnieuw over te praten?" Een meerderheid van de sy node vond van wel. Slechts 25 afgevaardigden steunden Wil zing. Toen alle amendementen op tafel lagen, probeerde Wil zing het nog een keer. Opnieuw tevergeefs. De meeste synodeleden wil den gewoon hun zegje doen. Zo lieten de bonders (rechterflank Hervormde Kerk) in koor weten tegen een nieuwe verklaring te zijn. „Dat geeft alleen maar on rust", zei ds. Henk van der Laan uit 's Gravenzande. „Gaan wij een slingerbeleid voeren?", merkte ds. Bert van Vreeswijk uit Veenendaal op. „Wat doet u als er straks naar aanleiding van de nieuwe ver klaring honderden reacties van schriftuurlijk bezwaarden bin nenkomen?" Die mening werd door het merendeel van de synode niet gedeeld. Het schuldgevoel over het besluit van 19 november 1994 overheerste. „Dat besluit was goed bedoeld, maar het was niet uit te leggen", zei ds. Henk van den Toorn uit Nieu- wegein. „We moeten als synode de moed hebben om dat besluit in te trekken", aldus ds. Bern- hard Luttikhuis uit Leiderdorp. „We moeten publiekelijk zeg gen dat we ons vergist hebben. We zijn niet het Vaticaan, maar de Hervormde Kerk." Het hervormde huis blijft wel verdeeld. Daarom komt er in ie der geval geen nieuwe studie naar de exegetische en herme neutische aspecten van (homo- seksualiteit. „De bijbelse argu menten van voorstanders en te genstanders van aanvaarding van de homoseksuele leefwijze liggen te vast dat van een in te stellen studiecommissie binnen afzienbare tijd nieuwe openin gen venvacht zouden mogen worden", aldus een verklaring van het bestuur. Een plaatselijke kerk behoort een gemeentelid niet van het avondmaal uit te sluiten wegens een leer of leefwijze die de kerk als geheel niet afkeurt. Met die uitspraak dekte de synode van de Hervormde Kerk een me ningsverschil over kerkelijke tucht toe. In november vorig jaar nam de synode het omstreden be sluit dat gemeenten homo seksuelen mogen vragen het avondmaal elders te vieren. Die uitspraak was bedoeld om tucht tegen homo's te voorkomen, maar velen zagen er een legiti mering van discriminatie in. Met het nu aanvaarde rapport 'Afhouding van het avondmaal als middel van kerkelijke tucht' in de hand, is deze maatregel tegen homoseksuele gemeente leden moeilijk te verdedigen. De synode stemde in met de conclusie van het rapport, dat 'tuchtoefening in een bepaalde gemeente niet kan plaatsvinden vanwege een leer of leefwijze die in het geheel van de kerk niet onaanvaardbaar wordt ge acht'. Rabbijn David Rosen Israels onderhandelaar bij de Heilige Stoel AMSTERDAM WIMSCHRÜVER De 29e december van het jaar 1993 zal rabbijn David Rosen niet licht vergeten. Samen met de andere leden van de Israëli sche delegatie werd hij officieel door het Vaticaan ontvangen. Reden was de ondertekening van het historische akkoord waarmee Israël en de Heilige Stoel diplomatieke betrekkin gen aangingen. „Ik had onwille keurig het gevoel dat er miljoe nen ogen op ons waren gericht. Ogen van onze stomverbaasde ouders en grootouders. Het was immers nog maar een generatie geleden dat joden zich oprecht afvroegen of je het Vaticaan als jood wel heelhuids zou kunnen verlaten." David Rosen, hoogleraar in Jeruzalem, speelt al jaren een belangrijke rol in de joodse bij drage aan de interreligieuze dialoog in het algemeen en als onderhandelaar namens Israël in de relatie met de Rooms-Ka- tholieke Kerk in het bijzonder. Volgens de geruchten zou de rabbijn, die ook in Zuid-Afrika en Ierland werkzaam is geweest, de beoogde Israëlische gazant bij de Heilige Stoel zijn geweest. Zijn benoeming ging echter niet door, omdat het Vaticaan geen De historische ontmoeting in het Vaticaan op 29 december 1993: de Israëlische vergadering wordt ontvangen door mgr. Claudio Celli voor de onderteking van het diplomatieke akkoord. foto gpd rabbijn maar een beroepsdiplo- te geven", aldus Rosen, die on- vreesde lange tijd dat een ak- maat wilde. langs in ons land was voor een koord met Israël de positie van „Ik ben dan wel geen be- internationaal symposium in rooms-katholieken in Arabische roeps, maar diplomaat genoeg Amsterdam over de relatie Ro- landen in gevaar zou kunnen om hierop geen directe reactie me-Jeruzalem. De Heilige Stoel brengen. Bovendien was er ver zet van de kerk in Israël, die vond dat Israël eerst het Pales tijnse probleem moest oplos sen. „De kerk in Jeruzalem is geheel Palestijns", legt Rosen Rosen noemt het akkoord 'de inlossing van de belofte' van het conciliedocument Nostra Aeta- te uit 1965, waarmee de RK Kerk brak met de eeuwenlange leer dat joden door God waren afgewezen en Hij het verbond met hen had yerbroken en ver vangen door een verbond met de christelijke kerk. Bovendien sprak de kerk uit dat de joden niét schuldig zijn aan de dood van Jezus, en ten slotte werd het antisemitisme veroordeeld. „Dat was een grote revolutie", aldus Rosen. De rabbijn spreekt geen ver oordeling uit van de aarzeling van de Heilige Stoel om die theologische uitspraak in poli tieke daden om te zetten. „Zo lang er geen diplomatieke be trekkingen waren, werd de arg waan in de loop der jaren steeds sterker dat die revolutie van 1965 niet echt was. Want anders zou er niet zo moeilijk worden gedaan over de staat Israël. Voor het gevoel van veel joden, maar ook van christenen, zat er toch iets theologisch achter." P U z Z E L L E R R O K D N A Z G L T L R P N E T N E N 1 E A S T E U O L A A E L L L V O 1 R M E K V T N E E D N P K N E M T S S E M P B 1 s T A G C O N E L 1 E E 1 D S A A O N R O O U O U R A O B R K O O T M R H R E T K T N L A 1 C G K K S T S R E D E O M N O O H C S G E 1 E E O E O O N O A 1 N T H T S T P O R 1 A R u 1 N C S N S S R D N T 1 D T 1 S A E R O M A G O M P S W L A P D R A A H S A G E P D N O T S N E G R O M V Droogmolen Droogtrommel Duister Gashaard Geldbeurs Harpoen Hoepel Inenten Ingooi Inval Koning Kroeskop Kruimel Makaak Monteur Morgenstond Naaste Noorman Penseel Pianoconcert Plantengroei Schietbaan Schoonmoeder Spookhuis Stadspost Toestand Troosten Vestingstad Winterkost Zandkorrel OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de genoemde woorden ver stopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin. Sommige letters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den nog een woord. CRYPTOGRAM twyfel k-v-i—o-o ariel-k-e m-c-deken potje-e-e obron korrel a-iu twaalf DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck iK VRAA& DIA EBM UASE STRftF VOOR. D6Z6 iNJBREKER \rJMT 2!VJ v/ROUlN heeft net eeu drieums 66KRE6BM. slee: maar.! e>eeeeic-i- teerjd JA DE DOKTER zei "DAT 6EBEURT MAAR. éé/OS OP DB DAT HU DAN N06 TUD OVER HiEUD OM iN TB 8REKEM HEINZ «O. BOES Het afgelopen weekeinde is de zo mertijd begonnen, maar voorlopig kan er nog niet van lange en warme avonden worden geprofiteerd. Het lijkt zelfs of de winter opnieuw be gonnen is, nu talrijke hagel- en sneeuwbuien langs een noordelijke glijbaan het land worden binnenge voerd. Voor wie bestand is tegen dit anti-voorjaarsgevoel valt er - dik in gepakt - toch wel veel te genieten buiten. In deze arctische lucht- massa zijn de Hollandse wolken luchten op z'n mooist. De contras ten kunnen enorm zijn. Massieve, deels uit ijskristallen bestaande wolkentorens komen dreigend uit zee opzetten en laten vergezeld van flinke windvlagen hun winterse lading los; een volgend moment breekt de zon fel door en werpt een veelkleurig licht op de wegtrekken de buienlucht. Vaak zijn onder de basis van de wolk witte, gele of oranje valstre- pen van hagel of sneeuw te zien; daarboven uit verheft zich het fel- witte 'aambeeld' van de cumulo nimbus, de latijnse benaming voor buienwolk. De turbulente atmos feer wordt zichtbaar gemaakt door rafels en buidels, die onder zo'n winterse bui hangen. Een foto-of videocamera kan u op dit soort da gen een nuttige dienst bewijze" De fraaie, wisselende luchten M len zeker nog tot en met woenje mooie plaatjes opleveren. e Het gure weer werd ingeleid die een frontale zone, die voor eei|{ ze zondag zorgde. Met een gra£ 11 bleef het nog betrekkelijk r zacht. In de loop van de avonc gon het op de scheidingslijn nL de van Spitsbergen afkomstigr lucht opnieuw te regenen. DeE, mende 48 uur komt het kwik r boven 6 graden uit. Tijdens de en zakt de verticale vorstgrenr circa 200 meter. Vooral in de13 nacht en ochtend kan er na wë' se buien gladheid optreden bö< nima, die plaatselijk even oncfa nul komen. Dinsdag is de kans op sneeuwf het zuiden en westen van hetr1 vrij groot door een kleine golfs* ring, die langs België naar de pen koerst. Pas in de tweede L van de week wordt de noordel» aanvoer afgesneden. Een oce; nisch hogedrukgebied breidt p naar de Noordzee uit, waardop wind en buiigheid worden oncje drukt. Vooral overdag wordt hei dan weer wat zachter: rond 1 ei den en meer zon. y HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Langs de kusten veel wind en sneeuwbuien, soms met onweer. In de omge ving van Oslo overwegend droog en af en toe zon. Maxima van'+2 in het zui den tot -7 in het noorden. Zweden: Vandaag in het zuiden be wolkt en af en toe sneeuw. Elders nu en dan zon en overwegend droog. Plaat selijk veel wind. Middag- temperatuur van +2 in het zuiden tot -9 in het noor den. Denemarken: Wisselend bewolkt en vooral sneeuw- en hagel buien, soms met onweer en zware windstoten. Er waait vooral vandaag een koude en harde wind. Mid- dagtemperatuur rond 4 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag perioden met zon en in Enge land en Schotland vooral langs de kust felle winterse buien. Morgen meer be wolking en enige tijd regen. Middagtem- peratuur van 4 graden in Schotland tot 10 in Ierland. België en Luxemburg: Vandaag wisselend bewolkt en enkele buien, soms met hagel, onweer of sneeuw. Morgen vooral later op de dag bewolkt en enige tij(J regen, Middagtem- peratuurrond 7 graden, inde Ardennen ongeveer 3 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag enkele opklaringen, maar ook geregeld buien, soms met hagel of on weer. In de Jura en Vogezen gaat de neerslag geleidelijk over in sneeuw. Morgen afnemend buiig, maar later op de dag in het westen opnieuw regen. Sneeuwgrens zakt tot ongeveer 200 me ter. Maxima vandaag circa 10 graden, morgen rond 8 graden. Temperatuur op 1000 meter dalend van +4 graden naar -6 graden. Spanje: Vrij zonnig en droog. Middagtempera- tuur tussen 22 en 28 graden. Langs de Golf van Biskaje vooral vandaag ook en kele wolkenvelden en temperatuur rond 15 graden. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en droog. Mid- dagtemperatuur ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Wisselend bewolkt en buien, soms met hagel en onweer. Meeste buien langs de Pyreneeën en aan de noordkant van het Centraal Massief. Morgen meer zon en overwegend droog. Middagtemperatuur circa 15 graden,' morgen rond 10 gra den. Vooral morgen waait er een stevige Mistral. In de wintersportgebieden van daag boven 500 tot 800 meter van tijd tot tijd sneeuw. Morgen in de Pyreneeën droog. Temperatuur op 2000 meter daalt in de Alpen naar -12 graden en in de Pyreneeën naar -5 graden. Italië: het noorden wolkenvelden iddag enkele regenbuien. In het midden en zuiden nog flink wat zon. Morgen overal wisselend bewolkt en bui en, soms met onweer. Sneeuwgrens zakt morgen tot 800-meter. Middagtempera tuur vandaag 14 tot 18 graden, morgen tussen 11 en 14 graden. Temperatuur op 2000 meter dalend naar -8 graden. In de bergen staat een harde noorden wind. Duitsland: Vandaag een krachtige noordenwind. Veel buien met hagel, regen en sneeuw. Sneeuwvalgrens zakt in de middelge bergten tot ongeveer 200 meter, in de Beierse Alpen zakt de sneeuwgrens naar 400 meter. In de bergen een harde wind. Morgen minder buiig, maar in de Beierse Alpen nog steeds van tijd tot tijd sneeuw. Middagtemperatuur tussen 5 en 8 graden. Temperatuur op 1500 me ter ongeveer -8 graden. Zwitserland: Overwegend bewolkt en perioden met sneeuw. Aan de zuidkant van de Alpen vooral morgen wat sneeuw. In de bergen staat een harde wind. Middagtempera tuur in de zuidelijke dalen rond 15 gra den, temperatuur op 2000 meter circa - 12 graden. Oostenrijk: Bewolkt en perioden met sneeuw, bene den 400 meter gaat de sneeuw over in regen. In het zuiden en zuidoosten valt vooral morgen wat sneeuw. In de bergen staat een harde wind. Temperatuur op 2000 meter ongeveer -12 graden, in de dalen circa 10 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEI,, lli DINSDAG 28 MAART 1995 Zon- en maanstanden Zon op 07.25 ZonondeiTi Maan op 06.02 Maan ondtt Waterstanden Katwijk P| Hoog water 02.08 14.28 >c Laag water 10.05 23.01 J Weerrapporten 26 maart 20 uur: Amsterdam half bew w 9 Den Helder Rotterdam Barcelona Boedapest Dublin Frankfurt Geneve Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenlurt 11 10 It 11 11 r< Luxemburg regen Stockholm Warschau Wenen Buenos Aires zwaar bew./ zzo4/ 29 Casablanca half bew wnw2 20'° Johannesburg zwaar bew. wmdst 26H Los Angeles onbew New Orleans half bew. New York onbew Tel Aviv half bew COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE. B.M Essenberg, G P Arnold (adj), J Kiel(adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN. R D Paauw. tel. dag 9.30- 11 30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR: RoOseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Adyertenbes071;32350£_ Fam. berichten 023-317337 Redactie071-321921 ADVERTENTIES 'P ma.-vnj. van 08.30-17.00 uur Telefoon 071-356230 ,n RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels)u ma-vnj van 8 30-17 00 uur tl Telefoon071-143545 |o ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet. (ine per acc giro tri per maand ƒ31,05 per kwartaal 87,70 fc per jaar 337,55 'lr' VERZENDING PER POST )ri Nederland: per kwartaal 134.50 ,~i overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING UC mat/mvnj: 18 00-19 30uur, ie zat 10 00-12 00 uur Tel 071-128^

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 8