Leiden Kunst op muren van oude vuilverbranding vans op komst ouwcentrum tuk kleiner Levensgevaarlijke medicijnen gestolen Ruitersportzaak is te veel 'gewone winkel' Demonstratie tegen garage op Boommarkt Praktijk tandarts Stevenshof is nog lang niet in zicht Fusie Studiehuis en Boerhaave lijkt op komst I[» NDAG 27 MAART 1995 HENNY VAN EGMOND, 071 -356414, PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071 -356429 Hervormde synode 8 De synode heeft een eind gemaakt aan de onzekerheden van homo's over hun positie binnen de Hervormde Kerk, Skeelerbaan 9 IJsclub Nut en Ver maak in Leimuiden wil een skeelerbaan aanleg gen. Dan kunnen schaat sers het hele jaar trainen. 23 iakkenroller sleurt vrouw mee -^iden Een 22-jarige Franse zakkenroller is zaterdagmiddag in Donkersteeg aangehouden, mede omdat een vrouw met haar jren verstrikt raakte in zijn jas. De man had even tevoren op de aarlemmerstraat de portemonnee van een 50-jarige Veendam- -j Igerold. Een beveiligingsbeambte zag dat en zette de achter- ilging in. In de drukke Donkersteeg liep de vluchtende Frans- an een 26-jarige vrouw tegen de grond. Maar haar haren klit- aan zijn jasje en de vrouw werd een stukje meegesleurd. De ouw is licht gewond geraakt. De man is ingesloten. erronchef bedreigd J ^den Een 28-jarige perronchef van de Nederlandse spoorwe- jn is gistermorgen op het station in Leiden door een 23-jarige )óan uit Boskoop met een mes bedreigd. De Boskoper liep over 1 rails en werd kwaad toen de perronchef daar iets van zei. De jan werd door de spoorwegpolitie aangehouden. ingeluk of opzet? den Een 19-jarige Leidenaar heeft zaterdagmiddag een ge- 'oken elleboog en hersenletsel opgelopen bij een aanrijding op Turfmarkt. De man fietste met een vriend tegen de rijrichting :en werd aangereden door een tegemoetkomende personen- Ito. De bestuurder zegt dat hij de fietsers te laat opmerkte. De itsers echter beweren dat de bestuurder bewust op hen is inge- jden. Om klaarheid te brengen in die vraag zoekt de politie ge- Sgen van het ongeval, dat om drie uur 's middags plaatsvond. en frank buurman (kans dat er een rouwcen- jn komt in het pand van iibelbedrijf Zirkzee aan de jmanlaan is sterk vermin- d. Het ziet ernaar uit dat de pa Zirkzee, die verhuist, haar —ld zal verkopen aan haar irder, uitzendbureau Luba. hoofdkantoor van Luba is IU(ergebracht op de eerste ver ding van het pand van Zirk- ■olgens directeur Mantel van 3a wil het uitzendbedrijf de Rvikkelingen door de aan- <jp van het pand zelf in de id kunnen houden. „We zit- hier goed naar ons zin.? We Iinen bovendien best wat sr ruimte gebruiken. De be- Tjlenverdieping is echter zo T)t dat we die toch gedeelte- weer zullen moeten gaan huren. Die huurders zullen __eten passen bij ons eigen be- if. Een rouwcentrum is dan ""kder geschikt", stelt Mantel, en probleem is nog dat 't (enhuys Holding, het bedrijf jtr onder meer rouwcentrum SSanctos onder valt, claimt recht van voorkeur bij de ip te hebben. Pas na 1 april t er duidelijkheid over dat •e omwonenden, verenigd in de werkgroep Zirkzeepand Zee manlaan, hebben zich altijd verzet tegen de komst van een rouwcentrum. Dit vanwege de verkeersoverlast en parkeerdruk die dan wordt verwacht op de Zeemanlaan, die niet geschikt zou zijn om de aan- en afrijden de auto's te verwerken. Bij de firma Luba hebben zich inmiddels al diverse belangstel lenden gemeld. Drogisterij Van Harteveld en de ABN/AMRO- bank, die tegenover het pand van Zirkzee zitten, willen graag verkassen om meer ruimte te krijgen. Er zijn nog meer gega digden, die nog niet bekend zijn gemaakt. De werkgroep Zirk zeepand" is eecrivQorstander van de Luba-constructie, mits er geen bedrijvigheid ontstaat die verkeersoverlast oplevert. De werkgroep heeft inmiddels de omwonenden in een brief opge roepen om massaal schriftelijk te protesteren tegen de komst van een rouwcentrum en ande re ongewenste ontwikkelingen. Vragen over kunststofkozijnen... leiden «anp Uit een woning aan de Mors- weg in Leiden zijn zaterdag morgen levensgevaarlijke me dicijnen ontvreemd. De pillen zijn volgens de politie Leiden- /Voorschoten zó giftig dat voor kinderen inname van één tablet al fataal kan zijn. Voor volwassenen kan met name een cocktail van twee of meer pillen dodelijk zijn. De medicijnen zaten in een rose- wit-groen-paars gestreepte tas met houten hengsels. De ze tas moet 's morgens vroeg na insluiping in het pand, een studentenhuis, weggenomen zijn. De medicijnen zijn ver pakt in doordrukstrips en me dicijnbuisjes. De politie van Leiden vraagt de eventuele vinder van de tas zich te melden. Het telefoonnummer is 071- De Bles moet verkoopactiviteiten beperken BEL DE HOP KOZIJNLIJN VOOR GRATIS INFORMATIE 071 - 22 22 20 leiden dorith ligtvoet De Leidse ruitersportwinkel De Bles moet zijn verkoopactivitei ten beperken om zonder pro blemen op het bedrijventerrein aan de Fruitweg te kunnen blij ven. Het bedrijf is in de ogen van de gemeente teveel een 'ge wone' winkel. Het bestem mingsplan staat op het bedrij venterrein slechts zeer beperkt detailhandel toe. Probleem is dat eigenaar C. Staats met zijn bedrijf in een grijs gebied vertoeft. Staats ver koopt ruitersportartikelen aan particulieren, maar verhuurt ook koetsen en rijtuigen voor bruiloften en partijen. Met dat laatste heeft de gemeente geen moeite, met het winkelgedeelte van De Bles wel. De winkel zou te groot zijn. Volgens Staats maakt de ver koop van artikelen aan particu lieren slechts tien procent van zijn bedrijf uit. De gemeente is een andere mening toegedaan. „We verschillen met de eige naar van De Bles van mening of de detailhandel die hij daar be drijft wel zo beperkt van om vang is", aldus R. van Nood, chef van de afdeling ruimtelijke ordening. De Bles valt in de ogen van de gemeente met haar huidige omvang onder de noemer 'mid denstand'. En winkels wil de ge meente op andere plaatsen concentreren, zoals het Vijf Meiplein en de Herenstraat. Het terrein aan de Fruitweg is in de eerste plaats bestemd voor an- derssoortige bedrijven, zoals de groothandel. „Een bedrijventer rein moet een bedrijventerrein blijven, want daaraan is behoef te", aldus Van Nood. Om problemen in de toe komst te voorkomen, wil de ge meente met de eigenaar van het terrein, de Raad Bouw bv, rond Vooral treinreizigers kunnen afbeeldingen straks goed zien de tafel gaan zitten. Nieuwe huurders moeten voortaan pre cies weten waaraan ze zich heb ben te houden. Wat er onder tussen met De Bles gaat gebeu ren kan Van Nood nog niet zeg gen. Aan gerechtelijke stappen zou nog niet worden gedacht. „We willen eerst kijken hoe we deze zaak netjes kunnen oplos sen." Staats wacht de stappen van de gemeente maar af. Hij wil in ieder geval zijn stalhouderij en winkel bijeen houden. Hij is nog geen half jaar geleden vanaf het Levendaal verhuisd naar de Fruitweg, omdat hij daar vol doende ruimte had om zowel zijn winkel als zijn stalhouderij te huisvesten. „Het is niet haal baar om in het centrum een ter rein te huren dat groot genoeg is voor mijn koetsen. Bovendien zouden ze daar alle verkeer op houden." P.J. Brandjes, directeur van de Raad Bouw, vindt dat zijn be drijf geen blaam treft. De Raad Bouw geeft aan nieuwe huur ders door wat volgens het be stemmingsplan is toegestaan. Vervolgens moet de huurder zelf in overleg met de gemeente een vestigingsvergunning rege len. In hoeverre een bedrijf al dan niet winkelartikelen ver koopt, kan De Raad Bouw niet overzien. Maar een discussie met de gemeente over de regels zal Brandjes niet uit de weg gaan. Brandjes zou als eigenaar wel willen dat er meer detailhandel op het bedrijventerrein wordt toegestaan. Zeker aan groot schalige winkelruimte is in Lei den behoefte. „Ooit hebben we hier een bouwmarkt moeten wegsturen, omdat de gemeente geen toestemming gaf. Ik be grijp niet waar het probleem ligt. Zo'n bedrijf zie ik toch echt niet in de Breestraat zitten." De voormalige vuilver branding aan de Gabriël Metzustraat in Leiden wordt opgesierd met grote muurschilderingen. Bin nenkort krijgen diverse kunstenaars een uitnodi ging om mee te doen aan een wedstrijd voor de beste ontwerpen met het thema 'Leiden, stad van vluchte lingen tolerantie intolera ntie'. leiden annet van aarsen Het idee om de immense mu ren van de vuilverbranding te beschilderen is afkomstig van de Webster University, die het aandroeg bij het comité 'Lei den, stad van Vluchtelingen'. De plannen zijn al in een verge vorderd stadium. „Voor de zo mer willen we nog beginnen met de wedstrijd", zegt Cor Smit, namens de gemeente be trokken bij de éampagne 'Lei den, stad van Vluchtelingen'. Of uiteindelijk één ontwerp mag worden uitgevoerd of meerdere, is nog niet helemaal duidelijk. Smit: „De vuilverbranding heeft een joekel van een wand. In principe zou er een aantal muurschilderingen kunnen worden gemaakt. Binnenkort praten de initia tiefnemers met mogelijke spon sors. Voor het uitvoeren van het idee zijn namelijk liters verf en gigantische stellingen nodig. De muurschilderingen zijn straks vooral vanuit de trein naar Am sterdam goed te zien. De 'open luchttentoonstelling' van de campagne 'Leiden, stad van Vluchtelingen' blijft overigens niet eeuwigdurend lopen. Op termijn gaat de voormalige vuil verbranding tegen de vlakte. Maar dat zal vanwege de hoge kosten en de de noodzaak om het terrein grondig te saneren, niet binnen nu en een paar jaar gebeuren. „Er moet nog een uitgebreid onderzoek worden gedaan naar de financiële en technische aspecten van de sloop van de vuilverbranding", zegt Smit. Ook in Leiden-Noord bestaan plannen voor muurschilderin gen, gemaakt door jongeren, met het thema 'vluchtelingen'. Als mogelijke plek voor het bes te ontwerp wordt onder meer gedacht aan de Kooitunnel. fen wim koevoet Q organisatoren zweren dat RB geen 1 april-grap is: zater- wordt om 14.00 uur gede- nstreerd tegen de Boom- ""■fktgarage. Het initiatief gaat van de Leidse afdeling van [ars, 'een groen linkse jonge- jorganisatie', waarvan het jfdkwartier in Amsterdam it. In Leiden is Dwars een onderdeel van het poltieke in formatiecentrum De Invals hoek. Dwars heeft al meer acties, forums en bijeenkomsten geor ganiseerd. Telkens terugkeren de thema's zijn milieu, natuur, kapitalisme, anarchisme, femi nisme, dierenmishandeling, an- ti-fascisme en -racisme. De de monstranten zullen vanaf 14.00 uur rondjes fietsen over de we gen in Leiden waar vervuiling en verkeersonveiligheid het meest toenemen. Vertrekpunt is het belastingkantoor. Later die middag is er een sa menscholing op de Boommarkt. Daar worden nepparkeerbon- nen uitgedeeld en krijgt wet houder J. Walenkamp (CDA) een 'ludiek videootje' uitgereikt. Dwars is tegen de garage op de Boommarkt omdat deze dan midden in het autoluwe cen trum komt te staan. De organi satie wijst erop dat de vervuiling Ipgeëist beduimelde envelop waar ie zien een hond met mod- "^joten overheen heeft gelo- '-Ï. Op vrijdag 24 maart op de gedaan. Poststempel 's Gra- (hage. Daarin zit een half geeld stuk papier, aan twee ~1ten geknipt van een groter De getypte tekst beslaat ^(kwelijks de helft van de ruim- bus dat had, uit het oogpunt -i milieuzorg, kleiner gekund. Maar toch is er reden tot op luchting. De met verf bekladde auto's met lekgestoken banden op de Kennedylaan en de Lam- menschansweg in Leiden kun nen niet meer worden afgedaan als simpel vandalisme. De 'aan slag' is opgeëist. In dat slordig geknipte briefje. Getypt op een ouderwetse machine. Gericht aan het Leidsch Dagblad. En ondertekend door Het Elf. Het briefje is blijkens de aanhef al op 23 maart getypt. Dus voor dat de milieu-activisten met een emmer witkalk en een keu kenmes op pad gingen lag het epistel al in Den Haag op het postkantoor. De 'Elfjes' hadden op de auto's al hun naam achtergelaten, maar voor de argumenten voor hun actie hadden zij wat meer ruimte nodig. „Dit is gedaan vanuit het oogpunt dat de pro gressieve belastingheffing het gebruik en de verkoop van de auto's niet genoeg belast, op deze manier proberen we het gebruik en de verkoop toch wat onaantrekkelijker te maken." Dat moet voor de bewoners van de Kennedylaan die vrijdag een lekke band hadden een hele ge ruststelling zijn. De actie was niet persoonlijk bedoeld. Het Elf vindt alleen de auto niet duur genoeg. Er zijn automobilisten die daar anders over denken. Prominent De Leidse huisarts Har Meijer, Har Meijer organiseerde jarenlang de uitreiking van haring en wittebrood jarenlang organisator van de uitreiking van haring en witte brood bij de 3 Oktoberfeesten, werpt zich plotseling op als een prominent stadsbewoner. Waar officiële openingen of andere plechtigheden doorgaans zijn voorbehouden aan een burge meester of wethouder, schuift nu Meijer naar voren als voor naam persoon. Hij mag komen de donderdag in het kader van de nieuwe reeks rijvaardig- heidsritten voor bejaarden als eerste zijn rijexamen opnieuw doen. De werkgroep BROEM organi seert elk jaar deze testritten, die vooral zijn bedoeld voor men sen die al lariger dan dertig jaar hun rijbewijs hebben en die nu twijfelen of ze de fijne kneepjes van het vak nog niet zijn ver leerd. Meijer rijdt dit jaar als eerste de test vanaf de Vredes- kerk. Hij heeft te horen gekre gen dat de test geen enkele con sequentie heeft voor zijn rijbe- door uitlaatgassen op het Noordeinde - dat de belangrijk ste route naar de garage moet gaan worden - de normen reeds overschrijdt. Dat de garage no dig zou zijn voor de Stadsge hoorzaal, is het idiootste argu ment dat Dwars tot dusverre is tegengekomen. „Gebleken is namelijk dat mensen met gala jurken niet zo ver kunnen lo pen." Muurschilderingen zullen binnenkort de oude vuilverbranding aan de Metzustraat sieren. FOTO LOEK ZUYDERDUIN tijdens de 3 oktoberfeesten. FOTO LOEK ZUYDERDUIN wijs. Dat moet een hele gerust stelling zijn. Vanaf donderdag kunnen oude ren uit Leiden, AJkemade, Lei derdorp, Oegstgeest, Rijwoude, Rijnsburg, Valkenburg, Voor schoten en Warmond zich in schrijven voor de rijvaardig- heidstest. Op 27 en 28 april worden de tests afgenomen. tekst: aad rietveld leiden erna straatsma Ruim tien jaar is tandarts R. van der Grijp bezig om toestem ming te krijgen voor de bouw van een praktijkruimte aan het Ina Boudier Bakkerplein. En het zal nog wel een tijdje duren voor de eerste palen de grond ingaan, want de welstandscom missie heeft zijn bouwplan af gekeurd. Advocaat J. Landman pleitte gisteren, in de commis sie beroep- en bezwaarschrif ten, voor vernietiging van dit besluit. Landman zei dat het 'college nu lang genoeg heeft gezeurd'. Van der Grijp heeft zijn bouw plan meerdere malen op ver zoek aangepast, maar stuit nu op een negatief bouwadvies van de welstandscommissie. De bouw van een tandartspraktijk past qua hoogte niet in de om geving. De geplande praktijk is te laag. Een paar jaar geleden kon het bouwplan nog wel de goedkeu ring van de gemeente wegdra gen. Toen was er nog sprake van de bouw van een katholieke kerk naast de geplande praktijk. Nu die er toch niet komt valt de geplande tandartspraktijk in het 'totale beeld' van de buurt te laag uit. Het bouwplan past niet meer in de 'stedebouwkundige visie' van de gemeente op het uiterlijk van het Ina Boudier Bakkerplein. Volgens die visie moet het plein van hoog naar laag worden bebouwd. De tandarts wilde met een ex tra bouwlaag tegemoet komen aan de wensen van de gemeen te. De onderhandelingen daar over liepen echter ook stuk om dat de gemeente vanwege de extra etage de grondprijs ver dubbelde. Van der Grijp wil dit onder geen beding betalen om dat hij een tweede bouwlaag al leen wil realiseren op verzoek van de gemeente. Zelf wil hij deze extra ruimte niet gebrui ken. Leden van de commissie be roep- en bezwaarschriften vroe gen zich gisteren af of de tand arts niet een stukje wil opschui ven, zodat naast hem een an der, hoger gebouw neergezet kan worden, het plein zou ver volgens in fasen bebouwd kun- Vragen over ku n ststof kozijn e n BEL DE HOP KOZIJNLIJN VOOR GRATIS INFORMATIE 071 - 22 22 20 nen worden. Zowel de ambte naren als de tandarts hebben weining zin in zo'n nieuwe exercitie, omdat daarvoor alle procedures opnieuw doorlopen moeten worden. De directeur van het gemeentelijk grondbe drijf, W. van der Hoeven, zei verder dat Van der Grijp al eer der een naastgelegen kavel is aangeboden. De tandarts zou dat echter geweigerd hebben. Landman voelt er ook weinig Voor om op te schuiven voor een groter gebouw. „Het college heeft lang genoeg gezeurd en mijn cliënt is steefds felxibel ge weest." Van der Grijp zit sinds 1984 in een noodgebouw aan de Petro- nella Moensweg. Hij vestigde zich daar met de gemeentelijke toezegging dat hij later als enige tandarts een defintieve praktijk ruimte zou mogen beginnen. Inmiddels heeft een collega met hulp van de gemeente wel een praktijkruimte geopend en wacht Van der Grijp nog steeds op een bouwvergunning. „Het is een enorme lijdensweg", al dus Landman. „Mijn cliënt is er een beetje paranoïde van ge worden." De commisie beroep- en be zwaarschriften doet over enkele weken uitspraak. leiden wim koevoet hans koenekoop Het Leidse Studiehuis en het Boerhaave/Aletta Jacobscollege gaan wellicht fuseren. Burge meester en wethouders laten accountants onderzoeken of de samensmelting financieel haal baar is. Mogelijk wordt ook het Studiehuis Duin- en Bollen streek bij het onderzoek betrok ken. Besturen en directies van de betrokken instellingen voor volwassenonderwijs hebben reeds uitgesproken tot een fusie bereid te zijn. Net als de subsi diegever, de gemeente Leiden, denken ze dat door een fusie de gelden voor taalscholing effi ciënter kunnen worden benut. Zo is het aanbod van cursussen 'Nederlands als tweede taal' nog altijd te klein in vergelijking met de vraag hiernaar. Door een fusie zou ook de dikwijls door de gemeenteraad geuite wens in vervulling kun nen gaan om meer samenhang aan te brengen in het scholings beleid.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7