V Tienduizenden op de loop voor geweld in Bujumbura ïo9es» •99 anada kapt netten Spaanse trawler Buitenland Demonstratieve begrafenis ii Sekte nu officieel van gif-aanval verdacht VS woedend over straf Amerikanen in Irak Honderden Koerden naar VN-kampen 299 ■"AANDAG 27 MAART 1995 Press DPA DeL Cuba tekent nucleair verdrag !avana Cuba heeft zaterdag het Verdrag van Tlatelolco onder- gkend, dat van Latijns-Amerika een kernwapenvrije zone wil naken. De Mexicaanse minister van buitenlandse zaken, José mgel Guerra, zag toe toen zijn Cubaanse ambtgenoot Roberto [obaina en president Fidel Castro hun handtekening zetten. De tationering van Sovjet-kernwapens op Cuba bracht de wereld jp de rand van een wereldoorlog in oktober 1962. De raketten Terden teruggetrokken, maar Cuba heeft altijd geweigerd het jatijnsamerikaanse non-proliferatieverdrag te tekenen. Joden bij ontploffing in Guatemala iüatemala Bij een gasontploffing in de omgeving van een wa penopslagplaats aan de rand van de Guatemalaanse hoofdstad de^uatemala Stad zijn gisteren twee mensen omgekomen. Een hilitaire woordvoerder meldde dat er gewonden waren en dat """let dodental zou kunnen oplopen tot vijf. Aanvankelijk werd ge- feesd dat de wapenopslagplaats, waar munitie, granaten en ex- (losieven liggen, in gevaar was. uit se bouwvakkers: 3,8 procent Hankfurt. Duitse bouwvakkers krijgen een loonsverhoging van ,8 procent. Dat zijn werkgevers en bonden zaterdag na 22 uur Inderhandelen overeengekomen. De loonsverhoging is vastge- ?gd in een nieuwe CAO, die zal gelden voor zo'n 1,5 miljoen irerknemers in de bouw. Eerder dit jaar bereikten metaalarbei- lers een loonsverhoging van 4 procent voor de ongeveer 3,5 mil- pen werknemers in die sector. Juitse politie arresteert neonazi's J onn» De Duitse politie heeft het afgelopen weekeinde een bij- ènkomst van neonazi's verhinderd. Zij arresteerde zaterdag in riptis, in de deelstaat Thüringen, 231 skinheads die uit het hele jnd naar deze stad waren gekomen om een optreden van de kinhead-band Foiertoss bij te wonen. De arrestanten waren in !a iet bezit van knuppels, startpistolen en nazi-propaganda-mate- i 8gaal. Tegen 51 van hen zal strafvervolging worden ingesteld. tardot weer op barricades in Brussel lal-ftusstL De oud-filmvedette Brigitte Bardot en andere dierenac- (visten staan vandaag opnieuw in Brussel op de barricades voor gn diervriendelijk transport van levend vee. Daar beraden de luropese ministers van landbouw zich gedurende twee dagen Ipnieuw over een wettelijke regeling voor het dierentransport in |e Europese Unie. Al maandenlang proberen de bewindslieden laarover overeenstemming te bereiken. JT N (Panda gered met bloed zwarte beren //.tf rciNG Een reuzenpanda die op sterven lag, dankt zijn leven fl//jan twee zwarte beren. Yong Liang, 's werelds enige reuzenpan- "|a die in gevangenschap is geboren en opgegroeid, kreeg bloed pegediend van twee zwarte beren. De 28 maanden oude Yong ,iang raakte vorige maand door acute bloedarmoede in doods- ood. Een bloeddonatie door een soortgenoot was moeilijk uit dOp voeren wegens het aanbreken van de broedtijd voor de reu- politie New York rolt hanenarena op iew york» De politie van New York hëeft gisteren 296 personen nGearresteerd na de ontdekking van een clandestiene arena voor lanengevechten. Na twee maanden onderzoek deed de politie 351 en inval in een voormalige bioscoop in de wijk Bronx. De zaal 747tras omgebouwd tot arena voor de bloedige hanengevechten, p^en grote groep gokkers had samen tienduizenden dollars inge- |et. De gearresteerde organisatoren moeten rekening houden r net gevangenisstraffen tot vier jaar. r u Ft 5T Tutsidoden zeker 500 Hutu's in Burundi Zeker vijfhonderd mensen hebben al de dood gevonden bij het etnische geweld in Bujumbura. Enkele van henkwamen aan hun einde bij stalletjes op de Buyenze-markt. Tienduizenden inwoners van de Burundese hoofdstad Bujumbura ontvluchten de stad uit angst voor moord partijen. Die hebben de afgelopen dagen naar schatting al zeker 500 mensenlevens geëist. President Sylvestre Ntibantunganya heeft de bevolking tot kalmte gemaand. Hij en zijn regering van gematigde Hutu's en Tutsi's be schikken echter niet over loyale veiligheidstroepen. Het door Tutsi's gedomineerde leger treedt geheel volgens ei gen inzichten op. de het geweld in Bujumbura. Volgens onbevestigde berichten hebben leden van Tutsi-milities en het door Tutsi's beheerste le ger slachtingen aangericht in de zuidelijke voorstad Kanyosha. De Hutu-slachtoffers werden met steek- en slagwapens om het leven gebracht, terwijl sol daten in de lucht schoten om de indruk te wekken dat er gevoch ten werd. Het leger liet niemand tot de voorstad toe en slechts enkelen slaagden erin Kanyosha te ontvluchten. Leden van Tut- BUJUMBURA AFP-DPA-ANP De Burundese grenswacht heeft gisteren de grenspost gesloten die de afgelopen dagen door 35.000 mensen werd gebruikt om het land te ontvluchten. Daarnaast gebruikten enige duizenden inwoners van Bu jumbura het Tanganyika-meer als vluchtweg naar Zaïre. Het aantal mensen dat sinds vrijdag Bujumbura heeft verlaten, wordt geschat op 40.000. Vrijdag en zaterdag escaleer- si-milities pochten dat ze Ka nyosha hadden 'gezuiverd'. Ook in andere wijken hebben de Tutsi's huisgehouden. De grootste partij van het land, het Front voor de Demo cratie in Burundi (Frodebu), sprak van volkerenmoord en beschuldigde extremistische Tutsi's ervan de hoofdstad te willen 'Tutsificeren'. Een Frode- bu-bestuurder heeft opgeroe pen tot buitenlandse interven tie, omdat de Burundese staat geen veiligheid meer kan garan deren. Na maanden waarin wekelijks doden vielen bij botsingen tus sen leden van de Hutu-meer- derheid en van de Tutsi-min- derheid, lijkt de door gematigde Hutu's aangevoerde coalitiere gering machteloos het geweld te keren. Eerdere slachtingen in Burundi dateren uit 1965, 1972, 1988,1991 en 1993. Anders dan in buurland i;faradzic gelast gehele ïohilisatie t Bosnisch-Servische leider idovan Karadzic heeft *de mo- jisatie gelast van de hele be- Iking van de zelfuitgeroepen ?rvische Republiek', het door rviërs gecontroleerde gedeel- van Bosnië. De mobilisatie n 'het hele menselijke en ma- liële potentieel' heeft tot doel et vijandelijk offensief op Re- Iblika Srpska te breken en de ierwinning over de vijand te jhalen', aldus een communi- lé van het Bosnisch-Servische irsbureau SRNA. Karadzic liet een bevel uit- ian naar het Bosnisch-Sêrvi- he leger, regeringsinstellingen de plaatselijke autoriteiten idat deze maatregelen nemen het kader van 'de naleving ]n wetten in tijd van onmid- illijke oorlogsdreiging en staat h oorlog'. De Serviërs zijn lor het felle offensief van het Isnische regeringsleger de af lopen week op twee fronten tuggedrongen, in het midden i het noorden Bosnië. Eenzelfde Servisch mobilisa- ibevel ging afgelopen oktober t, toen de Bosnische rege- igstroepen terreinwinst boek- (i rond de noordwestelijke en- Jve Bihac. Tjgb'll» V Li manilla» Een menigte droeg gisteren de kist met het stoffelijk overschot van de Filipijnse Flor Contem- placion ten grave in haar geboortedorp, San Pablo, ten zuiden v^n Manilla. Flor werd verleden week op gehangen in Singapore, waar zij veroordeeld was wegens tweevoudige moord. FOTO REUTER ERIK DE CASTRO tokyo ap Politie doet weer inval bij Aum Shinri Kyo men waarin sporen van sarin zijn gevonden. Daarmee is de groep onder verdenking geko men de aanslag in de metro te hebben gepleegd en ook het ze nuwgas te hebben verspreid dat vorig jaar zeven levens eiste in de plaats Matsumoto, 200 kilo meter van Tokyo. Bronnen bij de politie hebben enkele kran ten verteld dat de sekte genoeg chemicaliën bezat om, bij ver spreiding in bevolkingscentra, miljoenen slachtoffers te ma ken. De advocaat van de sekte, Yoshinobu Aoyama, verscheen gisteren op de televisie met Fu- mihiro Joyu, de leider van de Moskouse afdeling. Deze zei dat de chemicaliën nodig waren voor de fabricage van allerlei vreedzame produkten. Joyu noemde onder meer kunstmest en bestrijdingsmiddelen. „Het maakt allemaal deel uit van ons 'Shambala-plan' om coöpera tieve dorpsgemeenschappen op te zetten die zichzelf kunnen bedruipen. Aum Shinri Kyo heeft de afgelopen tijd zoveel negatieve publiciteit gekregen dat we steeds moeilijker aan de spullen kunnen komen die we nodig hebben. We moeten het zelf maken." De Japanse politie heeft de boeddhistische sekte Aum Shin ri Kyo (Hoogste Waarheid) offi cieel aangemerkt als verdachte van moord in verband met de gifgas-aanslag in de metro van Tokyo. Sinds de aanslag heeft de po litie een hele reeks invallen ge daan bij vestigingen van de sek te en grote hoeveelheden che micaliën weggehaald. Enkele soorten van het gevonden spul kunnen worden gebruikt voor de produktie van sarin, het ze nuwgas waarmee de aanslag op de Tokyose ondergrondse werd uitgevoerd. Zo'n 5.000 mensen raakten door het gas onwel en tien van hen verloren het leven. Gisterochtend vervoegden zo'n duizend politiemensen zich nogmaals bij het hoofd kwartier van de sekte in Kami- kuishiki, 90 kilometer ten zuid westen van Tokyo. Ditmaal hadden ze een huiszoekingsbe vel bij zich op grond van ver denking wegens moord. De eer dere invallen hielden officieel verband met een onderzoek naar ontvoeringen. Volgens Japanse media heeft de politie op de terreinen van de sekte grondmonsters geno- ANP Algemeen f<. se Agentur CPD G< Independent AP Associated FOTO REUTER CORINNE DUFKA Rwanda heeft de Tutsi-minder- heid in Burundi haar macht voor een groot deel weten te be houden, vooral in het leger, dat vrijwel geheel uit Tutsi's be staat. Sinds 1988 wordt er aan nationale verzoening gewerkt, maar die dreigt te mislukken door de scepsis en angst van ex tremisten aan beide zijde. In 1993 werd na vrije verkie zingen voor het eerst een Hutu president: Melchior Ndadaye. Er kwam een parlement waarin de Hutu-partij Frodebu 65 van de 81 zetels bezet. Tutsi's bezet ten op grond van een politieke afspraak nog bijna de helft van de bestuursposten. Het politie ke compromis tussen Hutu's en Tutsi's heeft echter niet kunnen voorkomen dat zowel Ndadaye, als zijn opvolger Ntaryamira door geweld omkwamen. Waar nemers vrezen dat ook het ver zoeningsproces in bloed zal worden gesmoord. WASHINGTON HANS DE BRULtN CORRESPONDENT De Amerikaanse regering is woedend dat twee Amerika nen zaterdag in Irak zijn ver oordeeld tot acht jaar gevan genisstraf. De twee waren op 13 maart per ongeluk in Irak terechtgekomen toen ze op weg waren naar een vriend die dient bij de VN-macht aan de I raaks-Koeweitse grens. „Er is geen enkele rechtvaardiging voor zo'n zware staf', zei stafchef Pa- netta van het Witte Huis. Republikeinse oppositiele den riepen meteen op tot harde maatregelen tegen het bewind van de Iraakse presi dent, Saddam Hussein. Vol gens senator Lugar, de voor zitter van de buitenlandcom missie in de Senaat, moet president Clinton daarbij ook militaire maatregelen over wegen. Volgens stafchef Panetta hebben de veroordeelden, David Daliberti en William Barloon, 'een onschuldige vergissing begaan'. Hij zei dat Washington bij Irak zeer krachtig heeft aangedrongen op hun vrijlating. Ze waren een verkeerde weg ingesla gen en bovendien doorgela ten door zowel Koeweitse als Iraakse grensposten. Toen ze hun vergissing bemerkten en wilden terugkeren, werden ze opgepakt. Irak beschuldigde hen er van het land illegaal te zijn binnengedrongen. Het snelle vonnis is volgens waarne mers in Washington een dui delijke provocatie. Vermoed wordt dat Irak probeert de aanhouding van de twee te gebruiken om verzachting van de VN-sancties af te dwingen. President Clinton heeft zich nog niet over de zaak uitgesproken. „Dit moet via diplomatieke kanalen en in alle rust wor den opgelost", aldus Panetta. Een Amerikaan die vorig jaar door Irak gevangen werd ge nomen, kreeg ook acht jaar celstraf maar werd uiteinde lijk na 205 dagen vrijgelaten. „Ik hoop dat we nu niet zo lang hoeven te wachten", al dus Panetta. In Washington wordt ge zegd dat Irak, als het zich halsstarrig opstelt, het alleen maar moeilijker maakt om de VN-sancties opgeheven te krijgen. De VN hebben her haaldelijk verzachting van de sancties verworpen, vooral op Amerikaanse aandrang. Washington en Londen heb ben onlangs wel voorgesteld om Irak toe te staan voor twee miljard dollar aan olie te verkopen, op voorwaarde dat dat geld wordt gebruikt voor medicijnen en voedsel voor de Iraakse bevolking. Maar de Iraakse vice-premier Tariq Aziz wees dat aanbod gisteren van de hand. Hij noemde het 'een Amerikaan se manoeuvre om de sanc ties te verlengen en de we reldopinie te beïnvloeden'. Vluchtelingen uit Noord Irak ATRUSH/GÉNEVE Rtr/AFP De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties (UNHCR) heeft gisteren ongeveer 1.400 Koerden uit het Noordiraakse gebied rond Zakho, langs de grens met Turkije, overgebracht naar zuidelijker gelegen VN- vluchtelingenkampen in Atrush. De VN willen alle Turks-Koerdi sche vluchtelingen uit het grensgebied evacueren, waar het Turkse leger zijn operaties tegen de rebellen van de Koer dische Arbeiderspartij PKK dit weekeinde in alle hevigheid voortzette. In Zakho en de vluchtelingen kampen eromheen leven 4.500 Koerden, die het slachtoffer dreigen te worden van de ge vechten tussen de 35.000 man tellende Turkse troepenmacht en de PKK. Met een konvooi van veertig vrachtauto's en minibusjes on der begeleiding van VN-blauw- helmen reisden ongeveer 230 gezinnen zonder problemen naar Atrush. De stad is gelegen op honderd kilometer van de Turkse grens, ver buiten de veertig kilometer diepe zone die de Turkse autoriteiten in Noord-Irak hebben ingesteld voor operaties tegen de PKK. In Atrush verblijven al bijna 10.000 vluchtelingen. Die zijn naar de kampen overgebracht na eerde re Turkse invallen in Noord- Irak, vorig jaar. Ankara trachtte de internatio nale bezorgdheid over de ope ratie zaterdag weg te nemen. „Al het mogelijk wordt gedaan om burgers en burgerorganisa ties te sparen", aldus premier Tansu Ciller. Het leger liet weten de afgelo pen dagen 25 rebellenbases te hebben ingenomen. Ankara zegt 168 PKK-strijders te heb ben gedood en zelf zestien sol daten te hebben verloren. De PKK spreekt van haar kant ech ter van dertien doden aan eigen zijde en 178 Turkse slachtoffers. Hulporganisaties beschuldi gen het Turkse leger ervan de aanvoer van hulpgoederen naar het gebied te belemmeren, waardoor er steeds meer gebrek is aan levensmiddelen. Vracht wagens staan vast aan de grens tussen Turkije en Noord-Irak, die voor alle handel is gesloten. Winkeliers op het voor de helft gesloten marktje van Zak ho zeiden bezorgd te zijn over een dreigende hongersnood. Turkse militairen zeggen dat er geen sprake kan zijn van her opening van de grens voordat dc militaire operatie is voltooid. De Amerikanen gaan contro leren of bij het offensief in Noord-Irak de mensenrechten worden geschonden. Ankara is er herhaaldelijk van beschul digd de mensenrechten van de Koerdische bevolking met voe ten te treden. Vluchtelingen zei den gisteren dat de Ttirken op Koerdische burgers schieten. Zes Duitsers en een Belgische en een Britse journalist worden sinds zaterdag vastgehouden in het zuidoosten van Turkije. Sinds gistermorgen zitten zij, samen met vier Turkse journa listen, in een hotel in Cizre. Ze mogen dat hotel niet verlaten. De Turkse autoriteiten beschul digen de zes Duitsers ervan sa men te werken met de Koerdi sche Arbeiderspartij (PKK). \pnieuw incidenten in visgebieden bij Newfoundland ttt Canadese kustwacht heeft de netten ge- Ipt van een Spaanse trawler die zich in p omstreden visgebied in de Atlantische ^"teaan ophield. De Canadese minister van Sserij, Brian Tobin, maakte de actie giste- .iqh bekend. Het was de eerste keer dat de l3|stwacht een zogeheten warp cutter ge- (uikte, een grote metaalschaar die de sta ll kabels tussen een net en de boot kan '^orknippen. >vPe Patrouilleboten van de kustwacht lie- n de Spaanse trawler verder ongemoeid. B boot vertrok uit het omstreden gebied, rkc^nada gaat de afgeknipte hetten opvissen iwn hun grootte te controleren, aldus Tobin New York. De bewindsman was op weg _iar een vergadering van de Verenigde Na- is, waar hij de overbevissing door Europa wil aankaarten. De conferentie over trek kende vissoorten is vandaag begonnen. Inmiddels stuurde Spanje een patrouille boot om zijn vissers in de omstreden inter nationale wateren te beschermen tegen Ca nadese acties. De Serviola van de Spaanse marine vertrok gisteren uit een Spaanse ha venstad richting Canada, aldus militairen in El FerroL Het schip zal begin april ter plek ke zijn. Eerder zondag gaf de Canadese kust wacht Spaanse vissers de opdracht de vis gebieden in de buurt van Newfoundland onmiddellijk te verlaten. Volgens de Spaan se televisiezender TVE probeerde Canada twee trawlers die buiten de 200-mijlszone van het land voeren, op te brengen. Op 9 maart gebeurde dat met de Spaanse vissersboot Estai. De Canadese autoriteiten gaven het schip vrij na betaling van een half miljoen Canadese dollars (ruim een half miljoen gulden) borg en na inbeslagname van een deel van de vangst. Canada kondigde eenzijdig een vangst verbod voor heilbot af in de wateren bij Ne wfoundland. Flet land en de Europese Unie braken zaterdagavond de onderhandelin gen in Vancouver over de bescherming van de visstand en de daarbij horende vangstquota zonder resultaat af. Het is de bedoeling om de gesprekken in Brussel voort te zetten. De Canadese minister van visserij verklaarde zaterdag al dat Canada zonder onderhandelingsresultaat 'naar an dere mogelijkheden moest kijken'. Volgens Greenpeace Canada waren er gisteren achttien Spaanse vissersschepen in het omstreden gebied in het noordwesten van de Atlantische Oceaan. A&P start de week met prijs-primeurs. A&P start elke week met drastisch laag geprijsde aanbiedingen. Alleen geldig op maandag, dinsdag en woensdag, Ze heten Prijs-Primeurs en volgens ons moet u er snel bij zijn. HEINZ TOMATEN- KETCHUP I fles 855 gram van 429~ 98 PLAY GEZEEFDE TOMATEN pak 500 gram urn k 13 A&P Services B V. tel 02154-83333 ELKE DAG GOED NIEUWS Aanbiedingen geldig v< 'Tsjernobyl kan ieder moment weer ontploffen' londen ap De beschadigde kerncentrale in Tsjernobyl kan elk mo ment opnieuw ontploffen en een wolk van hoog-radioac- tieve stofdeeltjes in de at mosfeer boven Europa ver spreiden. Dit staat volgens het Britse weekblad The Ob server van gisteren in een we tenschappelijk rapport van de Europese Commissie. De Oekraïense kerncentra le raakte beschadigd tijdens een explosie in april 1986, loen zich een meltdown in reactor nummer vier voor deed. De pilaren waarop de kernreactor steunt zouden op instorten staan. Als dat gebeurt, zouden brokstukken dwars door de betonnen be kleding kunnen breken die rond de radioactieve, uitge brande restanten van reactor nummer vier is gebouwd. De brokstukken zouden ook een meltdown in de kern van de daarnaast gelegen en nog volledig operationele re actor nummer drie kunnen veroorzaken. Volgens het bericht zou het rapport geheim gehouden zijn door commissie-functio narissen die nog met Oekraï ense politici in de clinch lig gen over de financiële gevol gen van de vorige ramp in Tsjernobyl. Westerse regerin gen willen dat de centrale onmiddellijk helemaal geslo ten wordt. Zij worden daarin gesteund door de opstellers van het rapport.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5