Tonego veegt mat Grasshoppers op Holland acht win, op twee rivieren l Jan van der Mare klaar voor het NK Stukken vliegen regelmatig rond in schaaknacht Oegstgeest wil Europa ii Meisjes BV Leiderdorp weer tweede Sport MAANDAG 27 MAART 1995 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -35} AMSTERDAM HELEEN HECKMAN ROEIMEDEWERKSTER De Holland acht, vice-wereld- kampioen van 1994, heeft dit weekeinde twee keer toegesla gen. De Britse Head of the River werd zaterdag op de Theems verroeid, terwijl de Nederlandse versie gisteren op de Amstel plaatsvond. Sinds vorig jaar is de selectie van Holland Acht sterk verbreed, waardoor het unieke feit zich voordeed dat 'de' Holland Acht beide evene menten op zijn naam schreef. Nico Rienks, Ronald Florijn, Niels van der Zwan, Kaj Com- pagne, Koos Maasdijk, Henk Jan Zwolle, Rens Sanderse en Leof- win Visman versloegen de Brit se Acht, voorgeslagen door de meervoudige wereldkampioe nen in de twee zonder stuur man, Steve Redgrave en Mat thew Pinsent. In Amsterdam was het gat de andere Holland Acht sloeg groter. De Amsterdamse Ne acht liet de RJC acht vana start de hielen zien en won een minuut verschil. Bij de vrouwen was het derom Nereus dat samen Oceanos met grote overm; de overwinning in de eerst< visie voor zich opeiste. Bi eerste divisie dubbelvier sta Irene Eijs en Esther Dev beiden van het Leidse NjB met kop en schouders bove* concurrentie uit. Ook in de Ir! te eerste divisie was Njord P cesvol. De Amstel/Laak/Njo combinatie, met daarin Job j sen (Njord) en zijn vroeg ploegmaat Elzart Schipper, iL deze divisie in grootse stijlfe eerstejaars vrouwen van Ny; lieten verrassend goed rof2 zien en behaalde een stjv derde plaats in het Beginné/ gen-veld. ]p Op het eerste gezicht lijkt een nederlaag van zeven pun ten tegen de landskampioen niet slecht. De manier waar op het verlies van DVZ/Grasshoppers tegen Tonego af gelopen zaterdag tot stand kwam was dat echter wel. Geen moment had de Katwijkse bekerwinnaar een kans en dat kwam niet eens zo zeer door de kracht van het be zoekende Tonego. Het gebrek aan initiatief dat Grasshoppers met name in de aanval aan de dag legde, was de grootste reden voor de 50-57 nederlaag. LEIDEN» JUST BLOM BASKETBALMEDEWERKER Assistent coach Martin Hoek stra, die volgend jaar hoofd coach wordt, hoopt dan ook dat de Katwijkse speelsters vooral het slechte gedeelte onthouden. „Het is niet te hopen dat ze denken 'het was maar zeven punten'. In feite zit je namelijk geen moment in de wedstrijd.", aldus Hoekstra. Na tien minu ten keek Grasshoppers immers al tegen een 8-20 achterstand op, die in het vervolg van de wedstrijd alleen maar groter werd. Via 19-33 bij rust bouwde To nego namelijk de voordelige marge via vooral Linda Moll en Daphne Berends uit tot zelfs twintig punten (26-46). Pas na de vijfde fout van Marie-José Al- lers aan Katwijkse kant ging de thuisploeg knokken, hetgeen dan ook resultaat had. Niet ge noeg om nog in de wedstrijd te komen echter. Daarvoor werd Grasshoppers iets te laat wak ker. Scores DVZ/Grasshoppers: Weeda 18, Nieuwenhuys 8, Kuyt 8, Driessen 8. Wilskrachtiger De vrouwen van BV Lisse toon den zich tegen Groningen een stuk wilskrachtiger. In Gronin gen werd in de uitwedstrijd op schlemielige wijze verloren, en voor eigen publiek moest dat verlies rechtgezet worden. Hal verwege het treffen moet Lisse de uitkomst van de wedstrijd ondanks een ruime voorsprong (41-29) niet zonder zorgen tege moet gezien hebben. Esther van den Bosch moest immers na een ongelukkige botsing gebles seerd aan de knie het veld rui men. Het ongemak pakte voor de thuisclub echter heel anders uit dan verwacht. Na eerst Groningen te heb ben zien terugkomen tot een 67-69 voorsprong, kreeg Lisse namelijk door als team te spe len de wedstrijd weer in han den. De ploeg pakte het initia tief terug, ging de duels weer aan en kon mede door knappe acties van Annemiek van der Veen en een produktieve perio de van Paulien Mensen aan de goede kant van de score blijven. De dikverdiende winst kwam vervolgens niet meer in gevaar: eindstand 78-71. Scores BV Lisse: Vein de Heu vel 23, Van der Hulst 15, Van der Veen 12, Mensen 10. Na het verlies van vorige week tegen Den Helder 2 waren de vrouwen van BV Leiderdorp niet geheel gerust naar Leeuwarden afgereisd. Tegen stander Aris moest immers met slechts zes speelsters bestreden worden. De kleine achterstand vroeg in de wedstrijd (12-6) maakte het team echter pas goed wakker. Leiderdorp nam vervolgens namelijk het initia tief over, zodat de voorsprong bij rust tien punten (24-34) was. Verrassend kwam Aris toch nog even terug. Bij 44-45 had het de aansluiting gevonden, maar verder lieten de Leiderdorpsen het niet komen. Via 44-53 kwam de winst uiteindelijk toch vrij gemakkelijk bij de bezoeknde ploeg terecht. Scores BV Leiderdorp: Van Meurs 25, Schuit 20. Teambespreking BS Leiden heeft dit seizoen niet veel meer om voor te strijden in de competitie: zowel degradatie als kampioenschap zijn onmo gelijk. Misschien wel daarom vielen de resultaten van de afge lopen weken wat tegen. Coach Ton Kallenberg besloot in ieder geval om in een teambespre king voor de wedstrijd tegen Early Bird te proberen het team weer op het goede spoor te krij gen. Het resultaat was er in ie der geval naar, want de bezoe kers uit Purmerend werden met 66-54 opzij gezet. De basis voor de overwinning werd gelegd in de eerste helft. Met name aanvallend kreeg Early Bird in die periode name lijk nauwlijks een voet aan de grond. De voorsprong bij rust (36-24) was daarom voorname lijk aan de strakke verdediging van Leiden te danken. Verheu gend voor de ploeg was daar naast het goede spel van Maar ten Wals. Voor het eerst in dit seizoen, waarin hij tobt met blessures, was hij in staat om voor dreiging van de driepunt- lijn - hij schoot driemaal raak - te zorgen. Na rust kende Leiden eigen lijk weinig zorgen meer. Een zo ne-verdediging bracht Early Bird even terug van 53-35 tot 58-49, maar verder kwamen de Noord-Hollanders niet. Zodat Leiden na drie opeenvolgende nederlagen bij 66-54 eindelijk weer eens winnend een wed strijd kon afsluiten. Scores BS Leiden: De Ruijter 20, Wals 13, Huybens 12. De mannen van BV Lisse de den na het teleurstellende ver- De Leidse Margreet Visscher (links) gaat scoren voor Tonego. Marie-Jose Allers (7) en Anja Kuyt (11kijken toe. Grasshoppers verloor. foto kees van hoogdalem lies tegen Prisma College voor eigen publiek tegen het reeds gedegradeerde Rotterdam-Zuid wat van de ploeg verwacht mocht worden. De gasten, die in de sporthal Meerzicht slechts zes spelers binnen de lijnen konden brengen, werden in de tweede helft hardhandig door de thuisclub over de knie geno men. Dat bij rust het verschil slechts tien punten was (45-35) was namelijk meer aan slordig spel van Lisse dan aan kwaliteit bij de Rotterdammers te wijten. De 108-65 winst maakte het krachtsverschil echter overdui delijk en deed de formatie van Lawrance McGray de tweede plaats op de ranglijst in bezit houden. In de slotfase van de competitie zal het er echter om spannen. Azimma, DAS en Bin nenland vormen het drietal dat ter zijde geschoven moet wor den, wil Lisse zich zich kunnen opmaken voor promotiewed strijden, met als inzet een plaats in de promotiedivisie. Scores BV Lisse: Taal 27, Van den Akker 22, Kortekaas 14, Balm 13, Koot 12. ALPHEN WILMAR KORTLEEVER MEDEWERKER Met de ruime winst in de Run Bike Run in Alphen nam Jan van der Marei gisterochtend een voorschot op het NK Run Bike Run dat volgende week in Spijkenisse wordt afgewerkt. De 26-jarige triatleet uit Ter Aar was in een nieuw parcoursre- cord van 1.20.08 zowel talent Dennis Janson als ploeggenoot Rik van Trigt te snel af. Bij de vrouwen won ook Ada van Swieten afgetekend. Ondanks de winst een week eerder in Steenwijk begon Van der Marei rustig. Nadat atleet Leon van der Meijden de eerste zeven kilometer had afgeraffeld, nam de winnaar van het Super Prestige Circuit triathlon gede cideerd de leiding om die niet meer af te staan. Van der Marei heeft het Europees kampioen schap en de topwedstrijd in het Zwiterse Zofingen op het pro- grarpma, in augustus gevolgd door de hele triathlon van Al- mere. Van der Marel's 32-jarige ploeggenoot Rik van Trigt was lang de gedoodverfde nummer twee. Zeven kilometer voor de finish klapte echter diens band. Pas op het loopparcours kreeg de militair sportinstructeur zijn revanche en vocht hij terug naar de derde plaats, waarbij echter de 20-jarige Janson bui ten bereik bleef. Van de ruim 170 deelnemers die de kou in Alphen weerston den, was Mart Moraal op de vijfde plaats de eerste vanjn Zijl/LGB (1.24.38). Omdat),2 Oegstgeestenaar dit seizr, meetelt in de veteranenklaj/, menten, was dit goed voorj, overwinning. In Almere vei digt Moraal dit jaar zijn clul cord tegen Harco Schaafsma" Leidenaar Hans van i moest een kleine vier mini) toegeven, overigens nog ste goed voor een elfde plaats i de ruim 170 deelnemers, leen die ouwe Moraal weer me," schertste de 47-jai „Maar Mart is op de fiets woon te snel." Ben van Keny ontbrak de macht op de fT zodat de Voorhoutse vetey verder naar achteren eindl dan gebruikelijk. In een thi wedstrijd won wel Raymond bij de junioren. Volgende hoopt de Alphenaar bij de I ste tien te eindigen. Ada van Swieten won i voudig de wedstrijd bij de v^ wen. Cora Vlot uit Berkenvi, de en langlaufster Maria/ Vlasveld bleven eerst in[/ buurt, maar op de fiets wak geroutineerde Bodegravensfc. sterk (1.32.27 om 1.36.45 1.40.21). „Toen ik lopend^ kon blijven, was het kat in„ bakkie", analyseerde de voudig kampioene. In haar ste Run Bike Run gaat ze w een podiumplaats: „Ik zei v>, ger 'ik stop op m'n 35ste', ne ik bekijk het nu per seizo^- Gonnie Wensveen verdecfy op de vierde plaats de eer De Zijl/LGB (1.42.40), op minuten gevolgd door de ste veterane Corry Heemske/j F LSG-marathon eindigt onbeslist OEGSTGEEST RUUD DOBBELAAR SCHAAKMEDEWERKER Vierentwintig uur zwoegen om één hoofdprijs van negenhon derd piek. Zo zou de van zater dag op zondag in de Oegstgees- ter 'De Rode Leeuw' gehouden snelschaakmarathon van het ju bilerende LSG misschien nog het beste kunnen worden weer gegeven. Desondanks vonden een hoop deelnemers er toch veel plezier in. Onder hen, al thans volgens diens eigen zeg gen, zelfs de uiteindelijk gedeel de winnaar Erik Knoppert. Toen de Utrechtse broodspeler zich bij het ingaan van de laatste sessie van negen partijen op twee punten achterstand van ri vaal Cekro zag geklasseerd, claimde immers ook hij dat het hem 'louter om de lol ging'. De praktijk leerde wel anders, want ogenschijnlijk nonchalant maar in feite supergeconcentreerd zette Knoppert zijn achterstand van twee punten alsnog in een minieme voorsprong om. Een remise tijdens de slotronde te gen de verdienstelijk in de top meedraaiende thuisspeler Stefan van Blitterswijk zorgde er echter voor dat de Variant-spe ler de hoofdprijs toch nog met Cekro moest delen. Miraculeus Daarmee' was een heuse tita nenstrijd in een miraculeuze onbeslist geëindigd. Knoppert en Cekro gunden elkaar daarbij het licht in de ogen niet en ke ken regelmatig met zichtbaar genoegen toe hoe de concur rent een slippertje maakte, of juist in een van de vele onder linge duels onderuit ging. De wedloop hield beiden overi gens, met een straatlengte voor sprong op de naaste achtervol gers, gedurende de gehele nacht en vroege ochtend klaarwakker. Cekro knokte onder het hante ren van een even gedegen als vlotte speelwijze op een verbe ten wijze voor elk punt, terwijl de veel grilliger en creatievere Knoppert zijn punten met meer spektakel evenzogoed veilig stelde. Dat de uitputtingsslag de emotionele Cekro echter meer energie kostte dan Knoppert bleek bij de laatste negen van de in totaal 104 gespeelde par tijen. De Belgische meester van Hongaarse aficomst verloor van Knoppert en raakte het spoor volledig bijster. Uit pure woede vlogen de stukken van Cekro daarbij re gelmatig door de lucht. Het was dat Knoppert, landelijk subtop per maar specialist bij uitstek in nachttoernooien, nog enkele halfjes liet schieten en daarmee Cekro alsnog de kans bood ex aequo te eindigen. In ander ge val zou fysiek geweld van de zij de van de Belg namelijk niet on denkbeeldig zijn geweest. Kruimels Achter de grote twee, beiden De snelschaakmarathon van LSG in beeld. Een winnaar kwam er niet. De Knoppert en Cekro. goed voor 84 1 2 punt, mochten de verdere 80 deelnemers de kruimels verdelen. Waarbij het opvallend was hoe helder de meesten nog onder al de psy chische belasting bleven. Tot op het laatst toe produceerden zij, mogelijk onder het devies 'scha ken kent geen tijd' en ogen schijnlijk onvermoeid, nog al leszins acceptabele duels. Slechts tijdens de korte pauzes viel de schijn van onvermoei baarheid van de meeste vah de oorspronkelijk 89 en uiteindelijk 83 -finishende deelnemers af. Dan waren de gezichten plots bleek en de wallen onder de ogen goed zichtbaar. De zweet- lucht die de meesten inmiddels had doordrenkt, deed zich ook dan pas goed ruiken. Het feit dat er door het vooruit zetten van de klok op diezelfde klok nog een uur langer moest wor den doorgespeeld (uiteindelijk werd het van half vier zaterdag tot vijf uur zondag) mocht daar bij gerust een extra mentale be lasting worden genoemd. Dat de gemiddelde leeftijd ver onder de dertig lag kon nie mand verbazen, al stond het feit dat de beide winnaars wel dikke dertigers zijn daar volledig haaks op. De paar echte vetera nen die zich aandienden haak ten echter voortijdig af. Eentje zelfs voor de aanvang. Joop Bakker namens jubilaris LSG: „Er meldde zich 's ochtends één zestiger onder het devies dat hij nog in goede conditie was. Te gelijkertijd stelde hij echter ook de vraag waar hij kon overnach ten. Toen ik hem zei dat hij de hele nacht door moest gaan zag hij toch maar van deelname af'. eerste prijs werd gedeeld door foto holvast/mark lamers Het zwaarst had echter mogelijk de wedstrijdleiding het zelf. De ze was weliswaar regelmatig zoet met het maken van de in deling, maar werd daarbuiten niet zoals de deelnemers voort durend op scherp gehouden met het spelen van partijen. LSG-praeses Raoul van Ketel: „Het zitten wachten op het ma ken van de indeling voor een volgende ronde is dodelijk ver moeiend. Kennelijk werkt scha ken dus toch verfrissender dan stilzitten". Eindstand: 1. Knoppert en Cekro: 84 1/2 punt uit 104 par tijen. 3. Schebler 74 1/2,4. Blees 73 1/2, 5. Krudde 71. 6. Van Laatum 69 1/2, 7. Kuipers, Van Blitterswijk en Van der Erf 66 1/2. (Tevens winnaars van de jeugdprijs). Avanti en Rijnsoever doen goede zaken L LEIDEN RON HOOGENDAM TAFELTENNISMEDEWERKER Terwijl herfstkampioen Van Sloun en Cosmos el kaar tijdens de finale om de nationale lentetitel in evenwicht (5-5) hielden, eindigde het gevecht om de derde en vierde plaats tussen gastheer Pecos en FVT eveneens onbeslist: 5-5. Over twee weken zullen de clubs hun titanenstrijd vervolgen. Ofschoon de meeste belangstelling het afgelo pen weekeinde uitging naar de hectische ont moeting tussen Van Sloun en Cosmos, kende het gelijkwaardige duel tussen Oegstgeest en het Feij- enoord van Teijlingen evenwel een ongemeen spannend karakter, met als inzet de derde plek die recht geeft op deelname aan het Europa Cup- avontuur. Beide coaches Joop van der Borg van Oegst geest en Bert Van der Helm van FVT willen dat huzarenstukje graag meemaken ongeacht de kans om daarbij de eerste ronde te overleven. „Maar, we zullen het over twee weken niet ge makkelijk krijgen", denkt Van der Helm over de return. Zeker zeven van de tien partijen liggen open, maar we zien wel wat het wordt." Beide ploegen beginnen weer gewoon op nul, met de aantekening dat het gamesaldo (12-11) van Oegstgeest wellicht een psychologische voor sprong betekent. Afgelopen zaterdag mocht Van der Helm zijn handen dichtknijpen met de ver richtingen van zijn ongeslagen kopman Michel de Boer. De Hagenaar in Rotterdamse dienst opende tegen de sterke Ted van den Berg in drie games de score, won met De Jong verrassend de dubbel, legde daarna Herman van den Broek moeiteloos over de knie en zorgde in een fraaie voorlaatste partij tegen de op scherp staande Jur- gen Pastoors voor het vijfde punt. Van zijn maatjes De Jong en Van Rijn wist slechts laatstge noemde Van den Broek (winst op De Jong) een voudig op zij te zetten. Aan Oegstgeester zijde ga ven Jurgen Pastoors en Ted den Berg blijk van hun talenten getuige overtuigende zeges op Van Rijn en De Jong. Naast de loftuitingen over zijn pupil De Boer wreef Van der Helm zijn ogen uit naar de inzet van Van den Berg. Hij speelde heel goed, safe en zuiver" Goed speelde ook Oegstgeest-reserve Robert Velema. De 17-jarige linkshander stond met drie overwinningen aan de basis van de 6-4 triomf te gen Westa. Ron Schipaanboord (2x) en good-old Hans Lingen (lx) delen met nog drie due(, gaan de koppositie met Never Despair, dat y twee weken op bezoek komt. L, In de tweede divisie boekte Avanti een beljj rijke 8-2 thuisoverwinning op staartclub Trel, uit Arnhem. Hiermee zijn de Hazerswoudem weer wat verder verwijderd van de gevarenzj, Vente gaf met drie zeges het goede voorbeeld,. De Beer en de weer fitte Joost Mentink, die jj den tweemaal volgden. De mannen van Rijnsoever deden met de^ tegen Hercules goede zaken. Slechts een puny de achterstand nu op koploper Nedlin dat he> haalduel tegen de Katwijkers met 9-1 verloor., let op de aanstaande tegenstanders (Pecos 3, het zwakke Sibbe thuis) zijn er prompt promi kansen voor het trio Cecchi (2x), Van Meur^ van der Lande. De mannen van Scylla waren in de tweede sie kansloos tijdens het bezoek bij het Zw( Flits. De oppermachtige koploper drukte de, handicapte Leidenaars nog vaster op de ondf plaats. i, Het Roelofarendsveense De Treffers verba: vriend en vijand door koploper TTCN in e/ huis met 6-4 te verslaan. Echter door de evenj verrassende 8-2 zege van Nieuwenhagen o|, Sprint vertoeft het Veense trio (Van Veen, Vesi, ren Thijssen) nog immer in degradatiegevaar./ Docos had, met de fors uitgevallen 9-1 ne, laag in en tegen Amstelveen 2, een slechte i. Zlatan Ramic redde de spreekwoordelijk eer 1 de Leidenaars, die nog immer een veilige vij. plaats koesteren. Vrouwen De vrouwen van Rijnsoever (eerste divisie) \i men in de return tegen degradatiekandidaat 2 niet verder dan een 6-4 winst. Cora en Mare/ Bonsen zorgden voor de produktie, terwijl Aj) Remmelzwaal met lege handen bleef. De Leidse vrouwen van Docos staan na 9-1, zege op Huizen drie punten voor op Vitesse, zelf een magere 6-4 overwinning boekte op j cules. Kop vrouw Manon Nijssen liet het steekje vallen. F Pecos stevent ondanks de kleine 6-4 oven ning tegen HTC onbedreigd af op de titel. S/ dema (3x), Karsdorp (2x) en Van der He scoorden voor Oegstgeest. LEIDERDORP «JUST BLOM BASKETBALMEDEWERKER Het is de meisjes junioren van BV Leiderdorp wéér niet gelukt. Nadat vorig jaar Den Helder al als enige de ploeg van coach Jo ris Zandbergen voorbleef in de eredivisie, moeten de Leider dorpsen ook dit jaar genoegen nemen met de tweede plek. Tot zaterdag stonden de twee ploe gen met elk slechts één verlies- wedstrijd gelijk bovenaan. Het beslissende duel tussen de twee teams werd echter nipt door Den Helder gewonnen (65-69). Vooraf werden de kansen van Leiderdorp al niet te hoog inge schat. Twee van de belangrijk ste speelsters, guard Sandra Wagemaker en center Mariska van Zegveld, zijn immers al we ken door blessures uit de roula tie. En Den Helder haalde voor de wedstrijden tegen Leider dorp twee speelsters uit het eer ste team, Sonia Raaijmaakers en Cynthia Bijl, terug uit de se nioren. Lange tijd leek Leider dorp dan ook een kansloze strijd te strijden. De voorsprong bij rust (34-43) werd door de Heldersen namelijk tot 36-51 uitgebreid na vijf minuten in de tweede helft. Op dat moment leek het alsof Leiderdorp pas echt begon te knokken voor haar laatste kans. Met name in de aanval werd meer durf getoond en ook ver dedigend werd Den Helder plotseling het vuur nader aan de schenen gelegd. Bij 64-65 op twee minuten van het einde was daarom weer alles mogelijk. Twee gemiste schoten van Lei derdorp bleken vervolgens fa taal. Bijl (25 punten) schoot de driepunter voor Den Helder vervolgens wél raak en de wed strijd was over. Tenminste, zo leek het. Diezelfde Bijl namelijk achtte het nodig bij het inne men van de bal het leer in de maagstreek van Leiderdorp speelster Birthe van der Voort te plaatsen. Zij kreeg hiervoor een opzettelijke fout bij 64-69 veer tien seconden voor tijd en Lei derdorp derhalve twee vrije worpen en balbezit. Barbara van Rooyen echter miste haar eerste vrije worp, waardoor een verlenging niet meer afgedwon gen kon worden. Scores BV Leiderdorp: B.Van der Voort 18, Van Rooyen 14. De jongens junioren van BV Leiderdorp hadden dit week einde meer succes. In de strijd tegen degradatie werd namelijk middenmoter Goba beentje ge licht. Halverwege de wedstrijd zag het er niet naar uit dat dit nog zou lukken. De 39-48 ach terstand bij rust werd in het tweede bedrijf echter snel teniet gedaan. De verdediging over het hele veld bleek teveel voor de ploeg uit Gorinchem, zodat Leiderdorp via 71-56 de 92-85 overwinning behaalde. Scores BV Leiderdorp: Sme ding 23, Zeeman 21, Knijnen- burg 19, Schaacke 18. Vrouwen BV Lisse wel wilskrachtig

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 20