NS hadden geen smeergeld nodig voor besluit locs 'Agusta-schandaal betekent het einde van een politieke generatie' Feiten &Meningen 'Afrikanisatie kerk nodig tegen leegloop j» MAANDAG 27 MAART 1995ik ret ,Op zondag zijn we in Zuid-Afrika weer teruei in de dagen van de apartheid. Kerkgangers nc zijn nog steeds gescheiden langs rassenlij- aa nen. Iedereen gaat naar zijn eigen kerk en pi een gezicht van een andere kleur wekt nog -ai altijd beroering. Ikzelf woon tegenwoordig i een blanke buurt en voel me iedere zondag weer echt een uitzondering". En dat, zegt secretaris-generaal Brigalia Bam g van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken >k (SACC), terwijl haar eigen Anglicaanse Kerk p onder leiding van aartsbisschop Tutu toch >ei vooraan stond in de strijd tegen apartheid, ie Maar je inzetten tegen racisme of je echt jr< openstellen voor een zwarte congregatie, dat zijn twee verschillende zaken. En wat dat laatste betreft, dreigen de Zuidafrikaanse ker-G ken volgens haar de boot te missen. Ze wijst op het grote aantal onafhankelijke je zwarte kerkjes dat in de zwarte woonwijken a;ij paddestoelen uit de grond schiet. Hun kerk- n banken zitten vol, omdat ze, in tegenstelling ai tot de grote, bestaande kerken, diensten heb-v; ben waar zwarte gelovigen zich bij thuisvoe- jo len. Ze grijpen terug naar traditionele Afri- ik kaanse gebruiken en hebben er geen moeite ii mee de verering van de voorvaderlijke geestei te combineren met de aanbidding van Jezus Christus. „Die kerken zijn voor mensen belangrijk, om dat ze er waardigheid uit putten. In die kerk ie zijn ze iemand, maar in de bestaande kerkenn heerst nog steeds racisme en wordt neergekere ken op andere gebruiken. Ik zou er bijvoor- beeld voor zijn, als de kerk op de een of andek manier het oude ritueel waarbij een kind wordt voorgesteld aan de voorouderlijke geesi ten, in het doopritueel opnemen. Maar de h meeste kerkelijke leiders vinden dat dat niet kan. En daarmee dreigen ze onder de zwarte -j bevolking aanhang te verliezen". y Toch hebben de kerken een belangrijke rol te-( spelen in het nieuwe Zuid-Afrika. Er is veel n leed, veel wrok over het verleden en politici zijn volgens Bam niet in staat om in hun een tje de verzoening te bewerkstelligen die de Zuidafrikaanse maatschappij nodig heeft om een gezonde samenleving te worden. l De SACC zit op dit moment midden in een ;i overgangsperiode. Najaren van protest tegerv< de apartheid moet de organisatie haar rol in i het nieuwe Zuid-Afrika opnieuw bepalen. „Eü dat is niet zo simpel", zegt Bam met een groti] grijns. „Apartheid was zo slecht, dat het doel meteen duidelijk was. Het was zo makkelijk t protesten te organiseren. Maar opbouwend meedenken, leiding geven aan het wederop- bouwproces is veel moeilijker. Ik merk het aai mezelf, aan iedereen om me heen: als er watw protesteren valt, leven we meteen op". De apartheid dwong de SACC in het verlederk tot een duidelijke politieke stellingname. De I organisatie stond bekend als ANC-gezind. Oo' dat moet veranderen, meent Bam. Het wordt| tijd voor een veel onafhankelijker positie, wa» welke regering er ook zit, de kerk heeft volgen haar tot taak het beleid opbouwend, maar kri tisch te beoordelen. In de nieuwe situatie moet de SACC zich ovei vragen buigen, waar ze zich in het verleden nauwelijks mee bezig heeft gehouden: abor- tus, AIDS, de traditie van de betaling van een bruidsschat. En daarbij komen tegenstelling© tussen verschillende kerken naar boven die ixi het verleden nauwelijks een rol speelden. De Zuidafrikaanse Anglicaanse kerk heeft bij voorbeeld een aanzienlijk soepeler standpunl over abortus dan Róme. „We zitten steeds m^ de vraag hoe te vermijden dat we de grootste' ruzie krijgen". De discussies raken haar per- soonlijk, want lang niet iedereen was er blij mee toen een halfjaar geleden voor het eerst' een vrouw tot secretaris-generaal van de SAC werd benoemd. Dat soort debatten wordt nog bemoeilijkt doordat de SACC voor het eerst sinds de apar heid ook met de Nederduits Gereformeerde Kerk aan tafel zit. Dit voormalige ideologischi bolwerk van de apartheid werd begin jaren tachtig uit de Wereldraad van Kerken gezet. Over een nieuw lidmaatschap wordt nog niet gesproken, maar dat de NG-kerk binnenkort een waarnemersstatus in de SACC krijgt, staa al vast. Het zijn ontwikkelingen die bij sommigen tol de zorg leiden dat de Raad in toekomst aan zienlijk conservatiever wordt dan nu het geve is. Dat is een gevaar, erkent Bam, maar het is een probleem dat te zijner tijd moet worden opgelost. „Eerst moeten we maar eens zien hoe we het wederzijdse wantrouwen overwir nen". KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Spoorwegen en ministerie staan voor raadsel na Franse beschuldigingen Wie heeft namens het Frans- Britse bedrijf GEC-Alsthom 6,4 miljoen franc (ruim 2 mil joen gulden) overgemaakt voor 'adviezen met betrekking tot de levering van 38 locomo tieven aan de Nederlandse Spoorwegen'? En vooral: wie heeft het geld opgestreken? Op die vragen probeert de Franse onderzoeksrechter Renaud van Ruymbeke snel een antwoord te vinden. Voor lopig stellen de onthullingen in Liberation NS en het minis terie van verkeer en waterstaat - minister Jorritsma voorop - voor een raadsel. De zaak is aan het rollen gekomen na een huiszoeking op het hoofdkantoor van GEC-Alsthom, een samenwerkingsverband van het Franse bedrijf Alcatel-Alsthom en het Britse General Electric Company (GEC) in Parijs. Die had plaats in het kader van een grootscheeps onderzoek naar duistere financiering van politieke partijen, zwarte kassen en ongeoorloofde betrekkingen tussen politiek en bedrijfsleven. Rechter-commissaris Renaud Van Ruym beke uit Rennes is daar al jaren mee bezig. Twee weken geleden nog heeft de officier van justitie in het Bretonse Saint-Brieuc twee jaar voorwaardelijk geëist tegen de voorman van de Socialistische Partij (PS), Henri Emmanuelli. Tegen de directeur van het adviesbureau Sages, Michel Reyt, eiste hij drie jaar waar van een deel echt achter de tralies. Reyt is een sleutelfiguur, ook in de zaak GEC-Alst hom. Reyt heeft in tegenstelling tot Emma nuelli ook smeergelden in eigen zak gesto ken. ADVIESBUREAUS In grote lijnen komt het erop neer dat be drijven politici met beslissingsbevoegd heid geld onder de tafel gaven om orders binnen te slepen. Dat gebeurde via advies bureaus, die hen volkomen gefingeerde diensten leverden: een praktijk die blijkens het groot aantal schandalen van de laatste maanden blijkbaar normaal was in Frank rijk. Een rekening van Michel Reyt in Zwitser land heeft de magistraat uit Rennes op het spoor gezet van de Nederlandse Spoorwe gen. Volgens Reyt, die werkte voor de PS en ook over de landsgrenzen contacten zou hebben met socialistische politici, heeft GEC-Alsthom op die rekening 2,8 miljoen franc (een kleine miljoen gulden) gestort. Volgens de rechercheurs kan dat maar één ding betekenen: voor de levering van 38 lo comotieven van de 1700-serie is smeergeld betaald. „Waarschijnlijk aan Hollandse be middelaars, ambtenaren of politici, of alle bei", zo citeert Libération 'officieuze bron nen'. Reyt heeft gezegd voor Alsthom te hebben gered wat er te redden viel om de NS-order te behouden. GEC-Alsthom heeft dat altijd ontkend, en volgehouden dat die overboeking verband hield met de aanleg van een tram in Nantes. GEEN SMEERGELD „Voor de goede orde: er is geen enkele be schuldiging geuit richting NS", benadrukt woordvoerder H. Siepel van de Spoorwe gen. „Er is alleen gesteld dat er bedragen zijn overgemaakt die zijn geboekt als ho noraria voor adviezen over de levering van onze locomotieven. Er wordt ons al ge vraagd of we nu processen gaan beginnen, Om locomotieven uit de 1700-serie aan de Nederlandse Spoorwegen te mogen leveren zou het Franse bedrijf GEC-Alsthom smeergeld hebben betaald. Dat beweert althans het Franse dagblad Libération. foto paul dijkstra maar dat kan helemaal niet". Voqr NS staat vast dat er bij de transactie geen smeergeld is betaald. „Hoe langer je er over nadenkt, hoe groter de vraagtekens worden", zegt Siepel. „Er zit geen logica in. Als je gaat werken met smeergelden doe je dat om te voorkomen dat een besluitvor mingsproces een voor jou ongunstige kant op gaat. Maar daarvan was in dit geval ab soluut geen sprake. We hadden snel nieuw materieel nodig en het stond al lang vast dat we na de 1600 z'n opvolger, de 1700 wilden hebben. Dat was sneller en veel goedkoper, omdat hun locomotief al was aangepast aan de Nederlandse situatie. We doen al sinds de jaren vijftig zaken met Alsthom. Al onze elektrische locs, zo'n zes tig van de 1600-serie en 81 van de 1700, zijn door Alsthom gebouwd. Daar komt nog bij dat Alsthom helemaal niet op onze order zat te wachten. Ze zijn gespecialiseerd in het hogesnelheidsmate- rieel en daarmee hadden ze een goedge vulde orderportefeuille. We hebben echt moeite moeten doen om onze order er tussen te krijgen. Uiteindelijk hebben ze ook te laat geleverd, waarvoor ze een boete hebben betaald aan NS. Vandaar dat we met volle overtuiging durven zeggen dat er aan NS geen smeergeld is betaald. Overi gens, we hebben geen bankrekening in Pa nama". INVESTERING Volgens Siepel is betaling van ambtenaren of politici ook niet zo'n zinnige investe ring. „Ook voor de verzelfstandiging van NS heeft rijksoverheid geen enkele inhou delijke bemoeienis gehad met ons aan koopbeleid. Intern is destijds een investe- NS tekenden in 1990 een contract met GEC-Alsthom voor de levering van de lo comotieven ter waarde van 600 miljoen franc, volgens de huidige koers ruim 190 miljoen gulden. In oktober 1989 zou vol gens Libération 2,9 miljoen franc zijn over gemaakt aan de Urban Consulting Corpo ration in Panama. In maart 1990 volgde een betaling aan het eveneens Panamese Henley Commercial. Volgens de corrrespondent van Libération in Nederland, Ephimenco, staat ook voor de Franse justitie nog niet vast wie er ach ter de nummers zit en waar het geld uit eindelijk terecht is gekomen. Volgens Ephimenco moet het gaan om mensen die dicht stonden bij de politieke macht, ten tijde van het tweede kabinet-Lubbers, be staande uit CDA en WD. Maar die weten schap is eerder gebaseerd op zijn bemoei enis met voorgaande omkoopschandalen dan op concrete aanwijzingen, zo geeft hij zelf aan. Ook Ephimenco geeft grif toe dat het om een raadselachtige zaak gaat. „Het is zeker geen schoolvoorbeeld van corruptie. Het is eerder een voorbeeld van een order waar normaal gesproken geen corruptie aan te pas komt. Maar het onderzoek is nog maar net begonnen". Deze week worden in Frankrijk mensen van GEC-Alsthom gehoord. Op basis van de bevindingen wordt besloten of er een speciale onderzoekscommissie zal worden gevormd. Die zou zelf naar Nederland kunnen komen, of de zaak kunnen delege ren aan de justitie hier. „Volgens onze in formatie wordt daarover snel een beslis sing genomen", meldt Ephimenco. PARUS JAN VAN ETTEN ANP UTRECHT BART VAN OORTMERSEN ringsvoorstel gemaakt. Daarin staat wat we dachten nodig te hebben en hoeveel dat zou kosten. In dit geval ging het om een gecombineerd voorstel voor zowel de loco motieven als de dubbeldekkers, die door Talbot zijn gemaakt. Nadat dat voorstel is goedgekeurd door de hoofddirectie is het naar het ministerie gestuurd. Daar is het goedgekeurd op het aantal treinen en het bedrag. Maar als we vervolgens naar een andere fabrikant hadden wülen stappen, had dat best gekund". Ann&rnar\& Jorri bsmo „Hierna wordt het nooit meer als weleer". LouisTobback, voorzitter van de Vlaamse Socialistische Partij, zei het zaterdag op een SP-congres in de Antwerpse schouwburg meer maals: met het Agusta-smeergeld- schandaal is er iets gestorven in Bel gië. „De dagen van het Ancien Régi me, van de enveloppes met geld zijn voorbij. Dit is het einde van een po litieke generatie, van mijn politieke generatie, van een politieke stijl". Wil België voorkomen dat het 'een Italië' wordt, waar in korte tijd een hele politieke kaste werd wegge vaagd en Berlusconi aan de macht kwam, dan moeten alle partijen de hand in eigen boezem steken. Tob back: „Wat we nu ondergaan, waait niet meer over. Het zal zijn sporen nalaten. Het stopt hier niet en het stopt ook niet bij ons. Dit is een cul tuurschok. Dit gaat om een verloe dering van de politieke cultuur, waar we allemaal verantwoordelijk voor zijn. Dat is het drama dat we beleven". Volgens Tobback is er meer aan de hand dan een onderzoek naar smeergeld of naar de moord, enkele jaren geleden, op de Waalse socialis tische voorman André Cools. „Dit is een onderzoek naar partijfinancie ring en dat zal op iedereen afkleu- ren". Hij beloofde dat in ieder geval de SP zo snel mogelijk een erecode zal uitwerken voor het aannemen en aanwenden van giften. Het SP-congres, bedoeld als opmaat voor de vervroegde verkiezingen in België op 21 mei, was een menge ling van begrafenis-, gebeds- en we- deropstandingsdienst vol bezwe ringsformules. Tobback: „Alleen de waarheid kan ons helpen. Alleen de waarheid, hoe vreselijk zij ook mag zijn, kan het verschil uitmaken tussen schuldigen en onschuldigen en de partijleden verlossen uit de verdachtmaking, verlossen uit de twijfel". Een half woordenboek werd leegge stort, toen de 'SP-militanten' vertel den wat er bij de onthullingen over de Agusta-affaire door hen heen was gegaan: angst, machteloosheid, on geloof, ontreddering, paniek, ver bijstering, verontwaardiging, ver stomming, woede. „Den hemel is op onzen kop gevallen". Soms werd er onbedaarlijk gehuild, bijvoorbeeld toen een oudere vrouw de SP emotioneel betitelde als „een moeder bij wie men altijd terug keert, wat haar ook overkomt". Een ander zei, met dikke keel, dat „ik vrienden heb, die op dit moment in de gevangenis zitten, maar die ik de hand zal reiken als ze weer vrijko men". Na elkaar werden in de laatste we ken drie administratieve leiders van de SP opgesloten, Wallyn, Mangé en Delanghe. Minister Frank Vanden- broucke van buitenlandse zaken nam vorige week ontslag, omdat hij na de vondst van zwart geld in een SP-kluis, had geroepen dat de fik er maar in moest, maar dat niet had gecontroleerd. Grote voormannen, Karei van Miert, Euro-Commissaris, en Willy Claes, secretaris-generaal van de NAVO, raken het odium van verdenking maar niet kwijt. Er werd getreurd om Vandenbrouc- ke, ooit mede-initiatiefnemer voor een sanering van de Belgische par tijfinanciering. Hij werd 'het on schuldigst van allemaal' genoemd, te naïef en te integer voor de door- snee-Belg, want: „Wie verbrandt er nu in godsnaam geld"? Openlijk vroeg niemand om het rol len van meer koppen. Maar Tob back zei wel dat iedereen „in eer en geweten moet oordelen wat in het belang van de partij is" en kamerlid Jef Sleeckx vond dat „alle rotte ap pels eruit moeten, op welk echelon zij ook zitten". Aan het einde van het congres kreeg Tobback een minutenlange staande ovatie. Hij is de enige in de top die niet in opspraak is geraakt en geldt als 'de laatste hoop in bange dagen' voor de verkiezingen. Sleeckx zei het nog: „Verdomme, ik denk vaak: dat er u maar niets gebeuren mag, Louis, in de zestig dagen vanaf hier". ANTWERPEN ALV KNOL CORRESPONDENT Louis Tobback probeert de Vlaamse socialisten moed in te spreken. foto epa philippe buissin

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2