Turkse actie tegen PKK breidt zich nog verder uit van tilWÜHIÏi Buitenland Agressieve taal Izetbegovic en Karadzic luidt mogelijk totale oorlog Bosnië in Burundi in de greep van geweld Hutu's en Tutsi's 'Peres gaf opdracht tot ontvoering atoomdeskundige' Arafat belooft harder op te treden tegen terroristen \)litie Tokyo hield al rekening net gasaanval verdachte sekte MUSTERRING COMFORT VOLGENS VAN TIL AIDS-virus is naar alle waarschijnlijkheid watervlug 'ERDAG 25 MAART 1995 'N >E lussen omsingelen basis Tsjetsjenen jskou-sjaliRussische troepen hebben gisteren de Tsjetsjeen- stad Atsjchoi-Martan omsingeld, één van de weinige bolwer- }i die nog in handen was van de Tsjetsjeense opstandelingen, psische militairen riepen de bevolking van de stad op aanhan- *s van de Tsjetsjeense president Doedajev te verbannen en armee een dreigend bombardement te voorkomen. Atsjchoi- irtan ligt op zestig kilometer ten oosten van de hoofdstad pzny. ritten staken nachtpatrouilles Belfast (fast Sinds afgelopen nacht behoren de nachtelijke routine- trouilles van het Britse leger in de Noordierse hoofdstad Ifast tot het verleden. De Noordierse politie zei gisteren dat 3un van het leger wel beschikbaar blijft. Het staken van de pa- Juilles is een nieuw bewijs dat de veiligheidssituatie in Noord rand verbetert sinds de bestanden die roomskatholieke en ptestantse extremistische organisaties vorig jaar herfst afkon- 'en. Het leger staakte vorige maand al de patrouilles overdag. iemocratische concurrent Clinton IsHiNGTONDe voormalige gouverneur van de Amerikaanse Jat Pennsylvania, Robert Casey, heeft zich gisteren als eerste imocratische politicus gemeld als mogelijke concurrent van ésident Bill Clinton in de race om de kandidatuur voor het ^sidentschap. Zijn woordvoerster Karen Walsh verklaarde in ashirigton dat Casey een comité zal oprichten dat zijn kansen j het Democratische kandidaatschap zal onderzoeken. Casey en uitgesproken tegenstander van het liberale abortusbeleid n Clinton. msterdamse Ghanees opgehangen Igapore Een 27-jarige Ghanees uit Amsterdam is gistermor in in Singapore opgehangen. Hij was ter dood veroordeeld we ns het bezit van verdovende middelen. Twee andere ugsmokkelaars, een 32-jarige Maleisiër en een 30-jarige igaporees, ondergingen hetzelfde lot. De politie van de Aziati- ïie stadstaat had bij hen 1,3 kilo hasj of heroïne aangetroffen. 5 hadden een verzoek om gratie ingediend, maar dat werd af- Jwezen. fgentinië benoemt slachtoffers dictatuur enos aires* De Argentijnse regering maakt een lijst openbaar n duizend nog niet bekende slachtoffers van de militaire dic- uur (1976-1983). Minister Carlos Corach (binnenlandse za- in) zei gisteren dat de helft van de namen op de lijst al gecon- >leerd is. De namen kunnen vrijgegeven worden op grond van jgevens van familieleden. Corach benadrukte dat de regering 11e noodzakelijke stappen zal ondernemen" om het lot van de [ensen die verdwenen op te helderen. )iefstal uit Auschwitz-museum tscHAUUit het museum op het terrein van het voormalige i-vernietigingskamp Auschwitz zijn negen voorwerpen ge- jolen die ooit toebehoorden aan gevangenen. Dat heeft muse ndirecteur Wrohlewski gisteren gezegd. De spullen werden Jitvreemd van een afdeling waar bezittingen werden tentoon :steld van Fransen en Belgen die in de gaskamers van het np zijn vermoord. In het kamp zijn-1,5 miljoen mensen ge- od, voornamelijk joden. prie agenten gedood in Zuid-Egypte Bij een aanval van moslim-extremisten op een politieka- Prne in Beni Mazar in de Zuidegyptische provincie Miniya zijn 3 politiemannen om het leven gekomen. De extremisten sta ll enkele geweren van de politie. Ze wisten te ontkomen. De fenval vond donderdagavond plaats, de politiemannen bezwe- fcn gisteren aan hun verwondingen. Bij de drie jaar oude ge- Uteldscampagne van moslim-extremisten tegen de seculiere re aring zijn 650 mensen omgekomen. Turkse moskee in Essen verbrand inn/essen Een brand heeft gisteren een Turkse moskee in de uitse stad Essen geheel verwoest. De politie stelt een onder dek in naar brandstichting. De islamitische gebedsruimte, die lan 200 mensen plaats bood, is recentelijk ingericht in een vroe- ler pakhuis. In Rothenburg ob der Tauber in Beieren hebben nbekenden een molotov-cocktail geworpen naar een gebouw vaarin een moskee van de Turks-islamitische vereniging is on- ergebracht. De schade bleef beperkt omdat het projectiel afket- te op een raamkozijn. nkrimping sociale zekerheid VS Washington Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft isteren een wet aangenomen voor drastische inkrimping van e sociale zekerheid. Na vier dagen overleg besloten de afge- aardigden, in meerderheid Republikeinen, om 45 programma's oor sociale zekerheid af te schaffen en de verantwoordelijkheid oor de ondersteuning van de sociaal zwakkeren voortaan in ooral aan de regionale overheden over te laten. Het voorstel tioet nog worden goedgekeurd door de senaat waar de Republi- ;einen ook in de meerderheid zijn. Kok: 'Turkije kan douane-unie met EU vergeten als liet zo doorgaat Bij de grootschalige Turkse operatie in Noord-Irak zijn inmiddels zes kampen van de Koerdische Arbeiderspartij PKK door het Turkse leger ingenomen. Daarbij zijn 161 PKK-strijders 'dood in handen gekregen'; 14 Turkse mili tairen kwamen om, 22 raakten gewond. Aan de Turkse kant van de grens is inmiddels ook een operatie begon nen. Helikopters hebben daar pamfletten uitgestrooid met de tekst 'laatste kans' waarmee overgave door de PKK wordt bedoeld. zijn er niet. Daar geven onze soldaten hun niet de kans voor. Ze hebben de keuze tussen overgave of zich doodvechten." Afgelopen maandag begon nen 35.000 troepen aan 'Opera tie Staal', die tot doel heeft de Koerdische afscheidingsbewe ging de genadeslag toe te bren- ISTANBUL«JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Generaal Kundakci bevel hebber van de operatie ver klaarde gisteren dat het aantal PKK-militanten dat zich over geeft, toeneemt. Over gewonde PKK-strijders was hij kort ,,Die gen. Het is de grootste operatie die het Turkse leger ooit in het buitenland uitgevoerd heeft. De hoogste prioriteit heeft het ver nietigen van de infrastructuur van de Koerden: de wapende pots, de medische en voedsel voorraden. Op drie verschillen de fronten rukken de troepen op tegen zo'n twintig PKK-kam- pen. Het Turkse ministerie van buitenlandse zaken heeft fel ge- rageerd op berichten dat de lo kale bevolking te lijden zou hebben onder de bombarde menten en geïntimideerd zou worden door de soldaten. Een woordvoerder houdt vol dat er 'alles' aan wordt gedaan om de Jordaanse VN-militairen die in de buurt van Zagreb gelegerd zijn, nemen even de tijd voor hun middé weg die dwars door de voormalige frontlinie tussen de Kroaten en Serviërs loopt. SARAJEVO» Rtr-AFP-DPA De Bosnische president Izetbegovic en de leider van de Serviërs in Bosnië, Karadzic, hebben elkaar gisteren beschuldigd van schen ding van het bestand. Hun strijdlustige taal en de aanvallen in Tuzla dreigen het land in een totale oorlog te storten. De bemidde lende contactgroep van vijf westerse landen komt maandag bijeen in Londen. Volgens de Verenigde Naties begon het Bosnische regeringsleger maandagochtend een offensief in de Majevica-heuvels, ten oosten van Tuzla. De aanval werd beantwoord met Servische bombarde menten op de stad. Bij een voltreffer op een kazerne van het rege ringsleger werden dertig soldaten gedood en raakten er tachtig ge wond. Tuzla is een van de zes beveiligde zones die de Veiligheids raad heeft ingesteld om de moslimbevolking te beschermen. Na enkele dagen van zware strijd leken de gevechten gistermiddag te luwen. De Bosnisch-Servische leider Karadzic verscheen in vol militair ornaat op de televisie en kondigde een tegenoffensief aan. „Wegens het moslim-offensief zijn wij volledig gerechtigd een tegenoffensief te beginnen, zoals rond Bihac. We hebben de handen vrij. We zul len ze najagen en vernietigen", bezwoer Karadzic. De Russische minister van buitenlandse zaken Kozyrev sprak donderdag in Genève, waar hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Christopher ontmoette. Kozyrev repte van 'nieuwe ideeën', maar hij gaf geen toelichting. Algemeen Nederlands Persbureau tur GPD Geassocieerde Pers Dienst Independent RTR Reuter UP1 burgerbevolking te ontzien. In de Turkse pers wordt in middels druk gediscussieerd over de kans van slagen van de militaire operatie. De mening overheerst dat deze nihil is, als het leger niet enige maanden ter plaatse blijft om te voorko men dat de PKK nieuwe bases inricht. Dat zou echter op hevi ge weerstand van met name Eu ropa stuiten. De Nederlandse premier Kok zei gisteren nog onomwonden dat Turkije de op handen zijnde douane-unie met de Europese Unie „kan ver geten als het zijn militaire op treden in Noord-Irak niet on middellijk staakt." BUJUMBURA AFP-Rtr-DPA Schietpartijen tussen Hutu's en Tutsi's in de Burundese hoofdstad Bujumbara, ont ploffingen en afgrendeling van de Hutu-stadswijk Ka- nosha door het beheerste Tutsi-leger. De spanning in het kleine Afrikaanse land is inmiddels zo hoog opgelo pen, dat Frankrijk en Italië plannen hebben klaarliggen om de eigen burgers te eva cueren en sommige onder danen al naar huis hebben gestuurd. België is nog niet zo ver, hoewel onlangs drie Belgen werden vermoord. In Bujumbara zijn elke nacht geluiden van explosies en beschietingen te horen. Een woordvoerder van Art sen zonder Grenzen ver klaarde gisteren overtuigd te zijn dat het geweld in Bu rundi zich de komende we ken als een olievlek over het gehele land zal verspreiden. Internationale hulporgani saties beklagen zich erover dat de wereld een nieuw bloedbad als Rwanda, ziet aankomen, maar weinig on derneemt om een massa slachting te voorkomen. In middels probeert de Eu ropese Unie een bemidde lende rol te spelen tussen de vechtende partijen. Burundi heeft ondanks de gewelddadige dood van twee presidenten sinds ok tober 1993, niet dezelfde systematische massamoor den beleefd als buurland Rwanda vorig jaar. Maar desondanks zijn in de afge lopen anderhalf jaar ten minste 100.000 mensen het slachtoffer geworden van et nisch geweld. Extremistische Hutu's wil len tegen elke prijs de ont manteling van de militaire en politieke macht van de Tutsi's (14 procent van de bevolking). Ze wantrouwen de wankele coalitieregering zo lang die geen stappen onderneemt tegen het door Tutsi's beheerste leger. Ex tremistische Tutsi's achtten het politiek compromis, waarmee politici uit beide bevolingsgroepen de macht delen, een recept voor uit roeiing van de Tutsi's. Ar moede, overbevolking en de mede daaruit voortvloeien de etnische strijd bedreigen in toenemende mate de co alitie van gematigde Hutu's en Tutsi's. jeruzalem» ap De Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken) heeft in 1986 opdracht gegeven tot de ontvoering van de atoomdes kundige Mordechai Vanunu. Dat hebben Israëlische media gisteren bericht. Vanunu, een voormalige medewerker van een Israëlische kerncentrale, is tot 18 jaar eenzame opsluiting veroordeeld wegens het door spelen van informatie over het Israëlische kernwapenprogram- ma naar de Britse krant Sunday Times. Peres, die destijds pre mier was, gaf de geheime dienst Mossad opdracht Vanunu te ontvoeren, meldde het week blad Kol Ha'ir gisteren. Vanunu greep bij een hoorzitting voor afgaand aan zijn proces de kans om tegen verslaggevers zeggen dat hij in Rome was ontvoerd. De nu 40-jarige Vanunu was de eerste die een sluier oplichtte van het vermeende Israëlische kernwapenprogramma. Vanunu's informatie duidde er op dat Israël midden jaren '80 de op vijf na grootste kern macht in de wereld was. Israël heeft steeds geweigerd berich ten over zijn nucleaire capaci teit te bevestigen of te ontken nen. Arabische landen eisten onlangs dat Israël zich aansluit bij het Non-Proliferatieverdrag tegen de verpreiding van kern wapens over de wereld. Israël wil trainingskamp Westoever sluiten JERUZALEM Rtr-DPA-AFP PLO-leider Arafat heeft de Ame rikaanse vice-president Gore die een bezoek bracht aan Jeri cho beloofd harder te gaan optreden tegen potentiële terro risten onder de Palestijnen. Go re meldde dat de Verenigde Sta ten bereid zijn opnieuw finan ciële bijdragen te leveren aan de Palestijnse ontwikkelingsorga nisaties. De vice-president be ëindigde gisteren zijn reis door het Midden-Oosten die hem voerde langs vijf landen in de regio. Tevoren had de PLO-leider in Jericho ten overstaan van jui chende aanhangers de directe terugtrekking van Israël uit de Westelijke Jordaanoever geëist en de Palestijnse aanspraak op Oost-Jeruzalem onderstreept. Voor Arafat was het pas het tweede verblijf in Jericho sinds hij aan de macht kwam als lei der van het Palestijnse Autono me Gezag. Hij beschuldigde Is raël ervan het vredesproces in het Midden-Oosten te vertra gen. De krant Haaretz meldde gis teren dat het Israëlische leger van plan is om zijn grootste trainingscentrum op de bezette Westoever te sluiten. De verhui zing van de basis is volgens de krant een eerste stap in de rich ting van een terugtrekking van het leger uit de Westoeveï, zoals overeengekomen in het autono- mie-akkoord tussen Israël en de PLO. reet voor de aanslag van afgelopen maandag et het zenuwgas sarin op de metro van Tokyo eld de politie al rekening met een mogelijke isaanval van de sekte Aum Shinri Kuo (Verhe in Waarheid), die nu van de aanslag wordt ver- icht. Deze verrassende onthulling werd gisteren idaan door een legerwoordvoerder. Het leger bevestigde dat het de politie de zon- ig voorafgaand aan de aanslag enkele duizen- n gasmaskers en beschermende pakken ter be- :hikking had gesteld. Politiemensen kregen in- ructies voor het gebruik van maskers en pakken, e politie wilde met deze uitrustingsstukken overvallen uitvoeren op yerschillende onderko mens van de boeddhistische sekte. De leger woordvoerder gaf verder geen bijzonderheden. Volgens de Japanse media had de politie tot de overvallen besloten op grond van aanwijzingen dat de sekte over het gas sarin beschikte. Ge vreesd werd dat het gas bij de overvallen tegen de politie zou worden ingezet. Het gas werd maandag gebruikt bij 'de aanslag op de metro, waarbij tien mensen omkwamen en bijna vijfduizend anderen gewond raakten. Bij razzia's op gebouwen van de sekte werden de af gelopen drie dagen chemicaliën gevonden die ge bruikt kunnen worden bij het maken van sarin. Mlli'llillH KOU MOL 3XB Voor superieur zitcomfort gaat u naar Van Til. Want nagenoeg alle beroemde merken zijn in Alkmaar kind aan huis. Een echte aanrader is de MR 9100 uit de collectie van Musterring. Nonchalant ogend design met Featherlux gevulde kussens en comfortabele .vering. In diverse maten, bekleed mef stof of leer. Topkwaliteit bij Van Til voor een verrassend lage prijs: 21/é-zitsbank (210 cm) in leer al v.a. 2778.- DESIGNCENTRUM Het eerste aantoonbare AIDS-slacht- offer was een Brit die in 1959 stierf. Dacht men sinds 1990. Maar het on derzoek van vijf jaar geleden blijkt niet te deugen, zo meldde deze lo-ant gisteren. Reden om de theorieën over het ontstaan van het menselijk HIV- virus nog eens te bezien. londen steve connor the independent Theorieën over de oorsprong van HIV en AIDS ontstonden nadat in 1985 was ontdekt dat apen een eigen AIDS-virus hadden, simian immunodeficiency.vi rus (SIV). Omdat dat sterk lijkt op het menselijke HTV, namen wetenschap pers aan dat het menselijke virus ooit moet zijn voortgekomen uit het apen- virus. Hoofdverdachten werden wilde groepen Afrikaanse apen waarvan on geveer eenderde was geïnfecteerd met SIV. Afrikanen slachtten echter al genera ties lang apen en toch leek AIDS een nieuwe ziekte, die pas eind jaren ze ventig de kop opstak. Onderzoek lever de nog een argument op tegen dp be wering dat HIV op natuurlijke wijze zou zijn ontstaan uit SIV. Analyse van het bloed van enkele honderden Pyg meeën in Centraal-Afrika leverden geen'enkel spoor op van HIV of AIDS. Dus moest er een andere verklaring zijn voor de sprong die SIV maakte van apen naar mensen. Gedacht werd aan de nier-cellen van Afrikaanse apen die waren gebruikt om een Amerikaans polio-vaccin te maken dat tussen 1957 en 1960 werd verspreid in £le Belgische Congo. Zou dit vaccin, dat via de mond werd toegediend, SIV hebben kunnen overbrengen op mensèn? Die theorie had diverse nadelen, maar één in het bijzonder. Het eerste weten schappelijk vastgestelde HIV-'geval' was een in 1959 overleden Brit. Hij was in 1958 ziek geworden en was vrijwel zeker al geïnfecteerd met HIV toen het polio-programma in Congo nog op gang moest komen. Nu er geen bewijs blijkt te bestaan dat die man uit Man chester HIV had zoals deze krant gisteren meldde komt echter het mogelijke verband tussen het polio- vaccin en de oorsprong van AIDS weer in beeld. Maar er blijden bezwaren tegen dat vaccin als de veroorzaker van HIV bij mensen. De kans dat SIV door een in de mond toegediend vaccin wordt overgedragen, is klein. Bovendien, werd het vaccin geregeld bevroren en weer ontdooid, wat de kracht van een virus sterk aantast. En tot slot: een ander po lio-vaccin, eveneens bereid uit nier cellen, werd in dezelfde jaren verspreid in Oost-Europa en veroorzaakte daar geen AIDS-epidemie. Tot gisteren stelde het Manchester-ge val wetenschappers voor nóg een pro bleem. Waarom was dat virus vrijwel identiek aan HIV van dertig jaar later? Dat betekende immers dat de 'molecu laire klok' die tikt tijdens de evolutie van een virus veel langzamer liep dan ze hadden gedacht. Conclusie: HIV was een heel oud virus dat de mensheid al eeuwen infecteerde. De Amerikanen David Ho en Gerry Myers hadden be rekend dat als het virus uit 1959 authentiek was (wat dus niet zo blijkt te zijn) de conclusie moest zijn dat het virus al acht eeuwen geleden was overgegaan van apen op mensen. Maar dat ging in tegen al Myers' kennis over HIV. Al zijn onderzoek wees er juist op dat de sprong van aap naar mens misschien maar enige tientallen jaren geleden heeft plaatsgevonden. Nu echter blijkt dat het onderzoek naar het Manchester-geval niet deugt, is Myers er des te meer van overtuigd dat HIV een jonge menselijke ziektever wekker is die misschien slechts 35 jaar geleden van apen naar mensen is over gesprongen. In feite is het eerste onomstotelijk vast gestelde AlDS-geval een in 1976 in Afrika genomen bloedmonster. Myers: „Het is zeer moeilijk bewijzen van HIV-infectie te vinden die dateren van voor het eind van de jaren zeventig. Zo is in een serie in 1969 genomen Zaïrese bloedmonsters geen enkel geïnfecteerd monster gevonden." De vraag is vervolgens welke dan de omstandigheden waren die er een jaar of 35 geleden leidden tot het ontstaan van het menselijke HIV-virus. Een aan nemelijke theorie is dat het HIV-virus de mens heeft bereikt als gevolg van htjt vangen van Afrikaanse apen voor Onderzoek in Europese en Amerikaan se laboratoria. Opvallend is namelijk dat de tijd die nodig is om SIV (bij apen) te laten evolueren tot HIV (bij mensen) al terugrekenend samenvalt met het tijdsverloop tussen nu en het moment waarop de handel in Afri kaanse apen voor onderzoeksdoelein den enorm ging groeien. De Aziatische makaak was bij onder zoekers een favoriete aap. Maar de In diase regering verbood eind jaren vijf tig de export van makaken. Daarom verschoof de handel naar Afrika. Van daar werden plotseling veel meer apen geëxporteerd naar westerse onder zoeksinstellingen. Veel meer mensen kwamen daardoor in aanraking met door SIV geïnfecteerde apen. Door het langdurige contact tussen verzorgers en dieren ligt het bövendien voor de hand dat heel wat verzorgers eens zijn gebeten of gekrabd door een aap. En dat is heel iets anders dan apen vangen en slachten, zoals de Afrikanen vroeger deden. Tegelijk met de expansie van de apen- handel, ging men in Afrika het epi centrum van de AIDS-epidemie veel meer injectienaalden gebruiken die meerdere keren konden worden ge bruikt. Dat bevorderde de snelle ver spreiding van het virus. Myers: „Onderzoek naar het moment waarop HIV ontstond is zo belangrijk, omdat hel ons iets kan vertellen over wat we de komende 30 jaar kunnen verwachten. Als het HIV-virus zo'n 30, 35 jaar geleden is ontstaan en als het maar 30 jaar nodig heeft gehad om zich te splitsen in zoveel variëteiten, dan moeten we hetzelfde verwachten voor de periode tussen nu en het jaar 2010."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5