Mogelijk 400 a 600 banen weg bij Shell Bel ons even als een schuifdak toch een cabrio wordt. Binnenland Mij uitsturen is een bedrijfsrisico Kabinet: Beloofd is beloofd kabinet stelt registratie voor i kwestie rond orgaandonatie Gaspedaal in plaats van rem KPN boekt uitstekend resultaat in '94 [TERDAG 25 MAART 1995 ANP Algemeen Nederl; "fitzen neemt deel taken Nuis over ■n haag Onderwijsminister Ritzen neemt het wetenschapshe ld over van zijn staatssecretaris Nuis. Nuis wil meer tijd aan de idere onderdelen van zijn portefeuille besteden. Dat zijn cul- fur, kunsten, media en de stelselherziening van het hoger on- Jrwijs. Daar gaat meer tijd in zitten dan Nuis had venvacht. De 'Ministerraad is het ermee eens en de regeringsfracties PvdA, Éj»D en D66 ook. WVD ziet af van stappen tegen NRC ft haag De WD ziet af van juridische stappen tegen NRC andelsblad om een rectificatie van het artikel 'OM onderzoekt flatingen WD' af te dwingen, dat woensdag op de voorpagina tn de krant prijkte. De partij denkt te weinig in handen te heb- fn om een juridische strijd te winnen. Dat heeft een woord- ierder van de WD-fractie gisteren laten weten. NRC Handels- pid had geschreven dat het Openbaar Ministerie eën artikel in jt WD-partijblad zou onderzoeken op discriminatie. Dat was g|jet waar, aldus de Haagse officier van justitie mr. Slits. Het OM Hg geen aanleiding voor verdenking van een strafbaar feit. ustitie zet racistische musici land uit jCMAAR/zwAAGDe Alkmaarse officier van justitie heeft gisteren I vijf musici vrijgelaten, die dinsdag in een studio in Zwaag ïrden aangehouden bij het opnemen van een CD met neo-na- Itische, racistisch en antisemitische teksten. Vier van hen, Brit- II en Australiërs, werden het land uitgezet. De vijf hebben een jces-verbaal gekregen. Winkelketen Van Dijk in problemen etinchem» De elektrotechnische detailhandel Van Dijk ver- ?rt in financiële problemen. De dertig filialen van de winkel- :en, voornamelijk gevestigd in het noorden en oosten van het id, bleven gisteren gesloten. De ongeveer honderd werkne- irs kunnen voorlopig thuisblijven. Twee leveranciers van de :en, Sony Nederland en Akai-importeur Fodor Radio, hebben nderdagmiddag in alle haast hun spullen teruggehaald, om- t Van Dijk de rekeningen niet betaalde. tar ifïicicr eist 2,5 jaar tegen Riem astricht Oud-gedeputeerde en ex-burgemeester Henk Riem 1) gebruikte zijn belangrijke posities vooral om zich te verrij- h. Voor dat 'verraad op alle mogelijke manieren aan de ge- Jenschap' eiste officier justitie mr. J. van Atteveld gisteren 2,5 Ir celstraf, waarvan tien maanden voorwaardelijk plus een ete van een ton. Riems raadslieden M. Wladimiroff en J. Mar- al zijn ervan overtuigd dat hun cliënt 'vreselijk onrecht' is aan- daan en dat hij moet worden vrijgesproken. Zij vinden dat het wijs op onrechtmatige wijze is verkregen. Dinsdag is de laatste )cesdag. uitjens mag niet terug naar Canada en» Jacob Luitjens, de 75-jarige ex-landwachter die volgende ek vrijkomt nadat hij in Groningen zijn straf wegens collabo- ie met de Duitse bezetter heeft uitgezeten, wordt niet op- juw in Canada toegelaten. Dat heeft het Canadese ministerie r justitie laten weten. Luitjens' vrouw woont nog steeds in licouver. De advocaat van Luitjens, mr. Orij, wil niets zeggen ïr de toekomstplannen van zijn cliënt. Personeel ongerust Topman doet woensdag mededelingen den haag» anp foto anp koen suyk Prins Willem-Alexander na zijn aankomst op vliegveld Valkenburg. Prins moe, maar tevreden na werkbezoek 'Joegoslavië' vliegbasis valkenburg anp ,,Als je Nederlandse troepen uitstuurt, mag je mij ook uitsturen. Dat is een bedrijfsrisico." Dat zei prins Willem-Alexander op vliegbasis Valkenburg. Hij is oprecht blij dat hij deze week eindelijk zijn werkbezoek aan de Nederlandse eenheden in voormalig Joegoslavië heeft kunnen brengen. In december vonden de autoriteiten dat te gevaar lijk. „Ik was toen echt heel erg teleurgesteld", zei de prins gistermiddag na de terugkeer van zijn vijfdaagse reis door het oorlogsgebied. Hij arri veerde om vijf uur met een F-27 op Valkenburg. De troonopvolger was moe van de intensieve trip, maar duidelijk tevreden over de informatieve week. „Ik heb wel een goede indruk gekregen van wat ze daar doen." Met de blauwe baret nog op het hoofd en de sol- datenkistjes nog aan de voeten, stond hij opval lend zelfverzekerd de pers te woord, terwijl hij al te politieke vragen diplomatiek pareerde. Willem- Alexander was in zijn element. De militaire we reld spreekt hem aan. Willem-Alexander ging voorzichtig in op de aan wezigheid van het luchtmobiele bataljon Dutch- bat in de enclave Srebrenica. Die duurt in princi pe tot 1 juli van dit jaar. Nederland wil dat een ander land er daarna de honneurs waarneemt, maar liefhebbers hebben zich vooralsnog niet ge meld. „Je kunt er niet zomaar uittrekken en dan alles laten liggen", aldus de prins. Aan de inzet van 'onze jongens' mankeert niets, zo viel uit de woorden van Willem-Alexander op te maken. „Het doorzettingsvermogen en de in zet zijn naarmate het moeilijker wordt steeds be ter te noemen. Onze soldaten doen er veel goed." Bewondering had hij met name voor het 'waan zinnig goed uitgeruste ziekenhuis' waar Neder landers ernstige patiënten uit de omgeving be handelen. De Prins van Oranje vond het moeilijk om al zijn indrukken meteen weer te geven. „Het was alle maal heel intens". Vooral Srebrenica vond hij „iets wat je ziet en wat je niet kunt geloven. Een stad waar niks meer is. De mensen hebben een doffe blik in de ogen. Er worden houtvuurtjes op straat gestookt. Het gaf mij de indruk van The Day After", zei hij. 'The Day After' is een film die zich afspeelt op de dag na het vallen van een atoombom. „Maar door mijn stage bij de Defen sieleergangen en door de beelden op TV was ik wel een beetje voorbereid." De oudste zoon van koningin Beatrix gaat er niet vanuit dat de inspanningen in het door oorlog verscheurde gebied een verloren zaak zijn. „Ze doen hun best om de partijen aan het praten te krijgen en te houden." De prins begon zijn bezoek afgelopen maandag in Zagreb, waar hij 'wel een goed gesprek' had met de speciale VN-gezant Akashi. Later in de week bezocht hij onder meer Sarajevo, Tuzla, Busovaca en Lukavac. Het transport was af en toe een bezoeking door allerlei hindernissen als slechte wegen en controleposten. De prins zei echter dat hij niet bezorgd is geweest om zijn vei ligheid. Personeel van het centrale kantoor van Shell in Den Haag rekent op het verlies van vier- tot zeshonderd arbeids plaatsen. Shell-topman C. Herkströter zal daar komende woensdag mededelingen over doen. Daarnaast zullen ook op het tweede centrale kantoor in Londen enkele honderden banen verdwijnen. In Den Haag werken een kleine 2400 mensen. Steenhorst dringt aan op her invoering van de oude pen sioenregeling, op grond waar van werknemers op hun vijftig ste met vervroegd pensioen kunnen. „Van de Koninklijke Olie mag je ook een koninklijke regeling verwachten. Zowel bin nen als buiten het bedrijf zou het onaanvaardbaar gevonden worden dat een welvarende on derneming als Shell mensen de WW in stuurt." Bij zijn aantreden als voorzit ter van de concerndirectie stel de Herkströter al dat de twee Ook bestuurder L. Steenhorst van de Vereniging voor Hoger Personeel (VHP) rekent op een forse daling van het aantal ba nen. „Flerkströter zou zich er niet persoonlijk mee bezig hou den als het om enkele tientallen arbeidsplaatsen gaat." Over de omvang van het banenverlies wil de vakbondsman niet spe culeren. Geruchten over het de laan uitsturen van twaalfhon derd werknemers wijst hij van de hand. centrale of hoofdkantoren, waar wereldwijde planning en re search worden uitgevoerd, effi ciënter dienen te werken. De Koninklijke Shell-groep wil ta ken verplaatsen van de hoofd vestigingen naar de werkmaat schappijen. Daarnaast zullen sommige taken volledig ver dwijnen. De groep wil daarvoor externe bureaus inhuren. Deze strategie kan ertoe lei den dat een deel van de perso neelsleden, wier baan in Den Haag in gevaar komt, straks bij één van de dochteronderne mingen terecht kan. De Shell- maatschappijen hebben echter een eigen winstverantwoorde lijkheid. Ook de dochters kun nen daarom besluiten taken die zij straks toebedeeld krijgen, uit te besteden aan een goedkopere onderneming van buiten. Inzameling van Rampen fonds wordt gewoon verdubbeld den haag/venlo gpd-anp Minister-president Kok ont kent dat het kabinet is terugge komen op de belofte elke gul den die door het Nationaal Rampenfonds in verband met de wateroverlast is ingezameld, te verdubbelen. Volgens Kok wil het kabinet de 82 miljoen gulden verdubbelen en daarbij verzoeken om het geld ook te gebruiken voor schadevergoe ding aan boeren en bedrijven. Het Nationaal Rampenfonds is alleen bestemd voor steun aan particulieren. De premier wees er gisteren op dat er veel meer geld in het Rampenfonds terecht is geko men dan voor hulp aan bur gers nodig is, want dat is maar circa 40 miljoen gulden. Het kabinet wil daarom de verdub beling niet aan het Rampen fonds geven, maar onder meer in een agrarisch noodfonds storten. Eerder al heeft de Tweede Kamer in een motie daarop aangedrongen. Het geld zou dan besteed kunnen worden aan vermindering van het eigen risico in door de boe ren geleden omzetschade. Uit uitlatingen van Fl. Ko ning, voorzitter van het Ram penfonds, blijkt dat dit fonds geen moeite heeft met een an dere besteding van het geld. Op 6 april overleggen het kabi net en het Rampenfonds op nieuw over deze kwestie. Daar bij wordt ook besproken of de dertig miljoen gulden die na uitbetaling van een evacuatie- vergoeding aan burgers nog in het fonds zit, ook voor steun aan het bedrijfsleven gebruikt mag worden. In Venlo overhandigde voor zitter P. van Zeil van de lande lijke Stichting Watersnood Be drijven Nederland 1995 in Ven lo de eerste vergoedingen aan tien van de al meer dan 6200 gedupeerde niet-agrarische bedrijven. Daarmee was een bedrag gemoeid van bijna twee miljoen gulden. re Nederlander krijgt een iulier toegestuurd waarop tan invullen of hij na zijn organen wil afstaan voor splantatie. Tevens wordt er nationaal registratiebureau orgaandonatie opgericht die gegevens worden op- Lgen. De ministerraad heeft ren op hoofdlijnen inge- ld met dit plan van minister t van volksgezondheid. Het Utieve besluit wordt vol le week genomen. ;t formulier geeft de burger keuzemogelijkheden. Men Instemmen met het afstaan van organen na de dood, men kan dit weigeren, of men laat de keus aan de nabestaanden. De genen die ervoor kiezen niets te laten registreren, laten daarmee de keus over aan hun nabe staanden. De WD in de Tweede Kamer heeft moeite met dit laatste. Zij vindt dat organen van overle den niet-ge registreerden niet gebruikt mogen worden. De na bestaanden mogen daar in de visie van de liberalen geen zeg genschap over hebben. Het ka binet heeft daar toch toe beslo ten, omdat tegenover het recht van de burger de grote behoefte aan organen bestaat. „Dit voor stel doet aan beide recht", aldus premier Kok na afloop van de ministerraad. Het kabinet komt met dit plan, nadat eerder een meer derheid van de Kamer voorstan der bleek van een systeem waarin in principe iedere Ne derlander als orgaandonor wordt beschouwd, tenzij daar tegen schriftelijk bezwaar is ge maakt. Het kabinet voelde daar echter niets voor. Iemands or ganen mogen pas gebruikt wor den als de donor daarvoor toe stemming heeft gegeven, vond het kabinet. Om uit de impasse te komen, heeft het kabinet dit nieuwe plan bedacht. hoeveel u wilt lenen en in welke vorm. U wordt daarna teruggebeld en weet dan meteen zeker of u de lening krijgt. De Postbank Leenlijn: 058-952345. Of 'n luchtverfrissei ich 'n airco. Of stof toch leer. u krijgi Bel even de Postbank leenlijn. Dan weet u wat iaximaal kunt lenen. En ku j de lening ook afsluiten. 058-952345 U krijgt vervolgens een contract thuisgestuurd en het bedrag op uw giro rekening gestort. Zo mak kelijk gaat het. Eén telefoontje is HHHHHHHI voldoende. Elke Dat gaat heel persoonlijk: tot 21.00 uur en 's zaterdags tot Postbank-mede- 12.00 uur. 'j ziet u, met de Postbank raagt, zoals uw giro- Leenlijn houd je je hoofd koel. POSTBANK Apeldoorn Twee Apeldoomse vrouwen, 62 en 66 jaar oud, reden gistermiddag pardoes met hun auto een vijver in. De vrouwen wilden parkeren om boodschappen te gaan doen. Vermoedelijk heeft de bestuurster daarbij gas gegeven in plaats van te remmen. In volle vaart reed de auto het water in en zonk langzaam naar de bodem. Twee kikvorsmannen van de brandweer bevrijdden de twee vrouwen uit de half onder water staande auto. Door het koude water waren zij enigszins onderkoeld geraakt en zijn ter observatie naar een ziekenhuis overgebracht, foto anp bertkoops Martinitoren staat ook al eeuwen scheef groningen anp De gemeente Groningen heeft het jarenlang verborgen weten te houden, maar nu kan nie mand er meer omheen: de Martinitoren staat scheef. De karakteristieke, bijna honderd meter hoge toren staat zestig centimeter uit het lood. Gevaar voor instorten is er volgens gemeenteambtenaar B. Lever van de dienst openba re werken in Groningen niet. „Niemand hoeft bang te zijn als hij in de buurt van de Mar tinitoren loopt", verzekert hij. De Martinitoren op de Grote Markt in Groningen helt naar de westelijke kant over en ver toont scheuren. De meetdienst van de dienst openbare wer ken èn de Rijksmonumenten- wacht verrichten al zes jaar lang in het geniep metingen om te kijken of de helling toe neemt. Ook worden er gipsen blokjes tegen de toren ge plaatst om te onderzoeken of er beweging in zit. Tegen verontruste Gronin gers die de scheefheid van 'd'Olle Grieze' ('de Oude Grijze) opmerkten, werd gezegd dat er sprake was van gezichtsbe drog. Volgens Lever heeft dit te maken met het chauvinisti sche karakter van de Gronin gers. „De gemeente heeft nooit durven uitspreken dat de trots van Stad en Ommeland scheef staat, maar iedereen kan zien dat de toren helt. Het wordt nu, anno 1995, tijd om het toe te geven", aldus de Groningse ambtenaar. Bij arbeidsbureau Nettowinst 2 miljard; brutowinst is ruim 17 procent hoger 2300 banen weg den haag anp werker aan de lijn die u een paa gegevi ndelijkse vaste lasten, Bel en leen via de Postbank Leenlijn. De top van de arbeidsbureaus wil 2300 mensen ontslaan, en daarbij minder goede werkne mers bij voorrang op straat zet ten. Dat heeft de directie van de arbeidsvoorziening tijdens de eerste gespreksronde voor een nieuwe CAO op tafel gelegd. De AbvaKabo is mordicus te gen en sluit niet uit, dat maan dag als het overleg inhoude lijk van start gaat „de boel klapt." De CFO ziet goede mo gelijkheden om onder gewdon- gen ontslagen uit te komen. Bij de arbeidsbureaus werken 8600 mensen. De werkgelegen heid is in de gevarenzone geko men door forse bezuinigingen die het kabinet heeft opgelegd. groningen gpd De Koninklijke PTT Nederland (KPN) heeft in 1994 zijn ver diensten verder opgevoerd. De goede resultaten van 1993 wer den overtroffen met een 17,4 procent hogere brutowinst, die netto uitkomt op ruim 2 miljard gulden. De omzet beliep 18,6 miljard gulden, ruim 6 procent meer dan in 1993. Voor dit jaar ver wacht KPN-topman W. Dik een minder grote winststijging. Dat komt door druk op de prijzen als gevolg van de toenemende concurrentie en 'verzadiging' van de Nederlandse draad-tele- foonmarkt. Een belangrijke bijdrage aan de resultaten is geleverd door de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen, met 1527. Dik vèrwacht dat er als gevolg van de bezuinigingsoperaties bij PTT Post en op het hoofdkan toor in Groningen dit jaar weer ongeveer 2000 banen zullen verdwijnen. Volgens Dik bepaalt alleen de positie in de markt, 'de consu ment', of de inkrimping vol doende is geweest of dat er meer banen zullen verdwijnen. Per saldo betaalde KPN overi gens meer aan salarissen. Vol gens Dik komt dat omdat jonge, talentvolle en ambitieuze werk nemers moeten worden gelokt met hoge lonen. PTT Telecom zette 12,7 mil jard om en droeg 2,9 miljard bij aan de brutowinst, onder meer door een tariefsverhoging per 1 april en meer aansluitingen. Het aantal gesprekken steeg met 9,1 procent. Ook PTT Post, dat volgens di recteur A. Scheepbouwer ten onrechte de naam heeft van een onrendabel bedrijf, leverde een belangrijke winstbijdrage (578 miljoen, omzet 5,7 miljard). Het kabelbedrijf Casema (15 procent van de winst) en Unisource, het internationale samenwerkingsverband met de Zweedse, Zwitserse en (vanaf volgend jaar ook de Spaanse) nationale telefoonmaatschap pijen waren eveneens lucratief, aldus de PTT-top. Van Unisour ce werden geen cijfers bekend gemaakt. De belegger was goed af met KPN-aandelen. Hij ontving per gewoon aandeel van nominaal 10 gulden 2,30 aan dividend. De Staat der Nederlanden, nog steeds grootaandeelhouder met 70 procent van de aandelen, profiteerde daar stevig van. Vo rig jaar werd 30 procent van de KPN-aandelen 'naar de beurs gebracht' en verkocht aan parti culieren en instellingen. Volgens Dik heeft KPN 'zich helemaal waargemaakt op de beurs'. Hij voorspelde een ver dere stijging van omzet en winst, maar met minder grote sprongen dan tot nu toe.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3