ZATERDAGS BIJVOEGSEL Een land nog steeds vol leed RWANDA een jaar na de volkerenmoord ZATERDAG 25 MAART 1995 Toen vorig jaar april het vliegtuig met Rwanda 's presiden t Habyarimana in de hoofdstad Kigali neerstortte, brak Qonmiddellijk de hel los in het land. Goed ^georganiseerde milities begonnen met de uitroeiing van de Tutsi-bevolking. Tegelijk laaide de in T' 1990 begonnen igb burgeroorlog in alle el, kei hevigheid op. In juli spa j^j slaagde het Rwandees lom Patriottisch Front ar 50 (RPF) erin de hoofdstad Kigali en de Amacht te veroveren. In pp' totaal vonden in h3 Rwanda binnen drie ,S maanden één miljoen mensen de dood. dei ooVerslaggever Frans van ;T den Houdt in Rwanda, Zuii een jaar na de inhi 1 gruweldaden acic. n cl rlor^ j en kerkje in de bush. Binnen en J buiten meer dan duizend doods- hoofden, ingeslagen schedels, ge en botten die uit half vergane en ge urde kledingstukken steken. Een massa 9 Qselijke overblijfselen die een walgelijk J geur verspreiden, getuigt hier nog altijd I^Jle ijselijke stilte van de massaslachting cforig jaar april, mei en juni plaatsvond in iel P^3- kerkje staat ten zuiden van de hoofd- Kigali. Toen de Hutu-milities, de In- vjiamwe, begin april met het stelselmatig eijoordeiv van Tutsi's begonnen, zochten I 1300 mensen hier hun toevlucht. Maar lOöats van hen bescherming te bieden, riep iriester de milities. Zij omsingelden de en drongen er vanaf de vier hoeken bin- zoals aan de gaten in de muren en los- oni;ende deuren nog te zien is. Niemand meer vluchten, alle vrouwen, mannen en ;amèren werden in korte tijd met kapmessen ac^ootjes gehakt. De overblijfselen liggen as'-aar later nog steeds kris-kras door elkaar de kerkbankjes; op het altaar drie bafels' "„het hele land zijn kerken op deze wijze /orden tot slachthuizen, maar op de >te plaatsen werden de gruwelijke herin- jQjjigen opgeruimd. Zo niet in Nyamata, at de overheid bewust een symbool van olkerenmoord in stand wilde houden, in de Fransen op een gegeven moment n pnocide gingen bagatelliseren, was dat vj de Rwandese regering aanleiding om dit .{gl plekken onaangeroerd te laten", ver- jargt een van de 110 VN-waarnemers die in Tieflda zijn om gruweldaden uit verleden en tem op te sporen en te onderzoeken. De okpagraven waar zij in het hele land regel- g op stuiten, worden nu geopend en de karelijke resten krijgen in het kader van asityerwerking en verzoening een officiële aafofenis. De skeletten in Nyamata, die van- t dj een eerdere herdenking deels op voor de kerk zijn uitgestald, zullen 'en april, precies een jaar na het begin van plechtig de grond ingaan. Verraderlijke rust }da lijkt op het eerste gezicht weer tot Vredig roept het fraaie, heu- landschap de nodige bewondering e!j de bezoeker'. Het is daarom moeilijk je Jjkertijd te realiseren dat achter alle ^gbnheid zo'n gruwelijk vers verleden ,erJlgaat. Maar wie goed kijkt, ziet dat er iet klopt, dat dit een verraderlijke rust is. 3Qpl zijn nog tekenen van de massamoor- en daarmee gepaard gaande vernielin- je zien. Hele streken liggen er nog altijd dun bevolkt of grotendeels ontvolkt bij. ,0n!otte werden hier één miljoen mensen bord, terwijl ruim twee miljoen mensen ikjjls vluchteling in het buitenland of inter- 2t langkampen verblijven, in de Bugesera regio, ten zuiden van Bananenplantages en akkertjes zijn voekerd door onkruid. Van een huis, dat letdere plantage hoort, is vaak niks meer te Hier en daar staat nog een stuk muur, 00fe liggen alleen maar hoopjes kleistenen. ndere plaatsen zijn her en der huizen eld. Een duidelijk bewijs dat de moor- u In vernielingen vorig jaar zeer systema- m,zijn uitgevoerd, enkel en alleen gericht e Tutsi-bevolking uit te roeien en gema- ■■Hutu's te doden. Luguber beeld uit Rwanda. Er is weer een massagraf geopend.... foto reuter corinne dufka In alle steden waar zwaar gevochten is, zoals Kibungo, Cyangugu en Gitarama, lig gen veel gebouwen in puin of vertonen ko gelgaten in muren en ramen. Hetzelfde geldt voor de hoofdstad, hoewel hier veel huizen en kantoren nauwelijks zijn aangetast. De stad bruist weer. De straten zijn druk bevolkt, de markten bieden een variëteit aan waren. Scholen gingen weer open. Veel inwoners zijn overigens nieuwelingen, dat wil zeggen Tutsi's die in 1959 en in 1974 voor volkeren moord zijn gevlucht en sindsdien in Burundi en Oeganda woonden. In het hele land zijn sinds juli vorig jaar, toen het door Tutsi's ge domineerde RPF de macht greep, tussen de zeshonderd- en achthonderdduizend van de ze zogenaamde oude vluchtelingen neerge streken. Deerniswekkend Ineens sta je dan midden tussen de schuldi gen. De mensen die verantwoordelijk zijn voor de massa-slachtingen. Word je door dringend aangestaard door duizenden paar ogen van hen die nu vastzitten in de grootste gevangenis van Kigali. Het gebouw, opge trokken uit rode baksteen, staat midden in de stad en wordt nauwelijks bewaakt. Een man met een lapje voor zijn gezicht heeft net ach ter de inrichting weer een paar doden begra ven.. Een met grote regelmaat terugkerend ri tueel, want iedere dag gaan hier gemiddeld vijf gevangenen dood als gevolg van dysente rie, tuberculose, malaria of longontsteking. Er zijn hier onlangs 22 mensen gestikt toen 74 gearesteerden werden opgesloten in een politiecel waar normaal tien gevangenen ver blijven. De gevangenissen in het hele land hebben een accommodatie van in totaal 4500 plaatsen, maar ze zijn volgepropt met 25.000 men sen, voornamelijk Hutu's die van deelname aan de genocide (uit roeiing) worden beschuldigd. Binnen de centrale gevangenis van Kigali, waar de bezoeker zonder bewakers wordt overgele verd aan de gevangenen,blijkt al gauw waar dit toe leidt. Meer dan 200 vrouwen zitten opeengepakt in drie kleine kamers en een gang zonder afdak. Een enkeling heeft een baby. Zoals Claudine, een onderwijzeres, die evenals de meesten niet weet waarom ze is gearresteerd en al weer zeven maanden vastzit. De rest van de gevangenis, bedoeld voor twee duizend gedetineerden, zit volge stouwd met ruim zevenduizend mannen, gekleed in roze katoen. Een deel brengt de dagen in le digheid door in donkere ruimten, maar voor de meesten is er geen binnen. Zij zitten en staan dag en nacht, neus aan neus in de open lucht. Als het even later begint te gieten, vouwen ze vliegensvlug hun groene plastic zeiltjes uit en duiken er bibberend onder. Voor de nacht hebben ze allemaal een deken. De mensonterende situa tie lijken ze gelaten te onder gaan. Ze klagen over het eten, ziekten en het feit dat iedere dag gevangenen sterven, maar van agressie is bij slechts enkelen sprake. Zoals bij Paul (32), met de tekst Born to be wild op Deze en ontelbare soortgelijke foto's, confronteerden de wereld vorig jaar met de drama's die zich in Rwanda voltrokken. foto'archief z'n T-shirt. Zijn hele voorkomen en gedrag, groot, gespierd bruusk, verraadt leiderschap en de link naar de Interahamwe is snel ge maakt. „Maar ik weet niet waarvoor ik hier zit. Ik neem het jullie trouwens wel kwalijk dat wij niet berecht worden door het Interna tionaal Gerechtshof in Den Haag", zegt hij, daarmee doelend op het besluit het Interna tionaal Tribunaal voor Rwanda in de Tanza- niaanse stad Arusha te houden. Hoe serieus de aanklacht (schuldig aan de dood van één miljoen mensen) tegen deze mannen ook is, de afschuwelijke omstandig heden in de gevangenissen baren mensen rechtenorganisaties en de VN grote zorgen. Vooral ook omdat de laatste weken het aantal arrestaties, zo'n 1500 per week, weer flink is toegenomen terwijl van enige reguliere rechtspraak nog steeds geen sprake is. Tege lijkertijd doen steeds meer verhalen de ronde over eigenhandig en bruut optreden van het grotendeels uit Tutsi's bestaande leger, dat Hutu's oppakt, in geheime detentiecentra vastzet, martelt en soms ook vermoordt. On der die arrestanten ook rechters en steeds meer intellectuelen. „Dit soort dingen gebeurt in het hele land", zegt een VN-waarnemer. „Ik denk dat het nog redelijk binnen de perken blijft, maar zorgwekkend is het wel. Aan de andere kant hebben de autoriteiten gelijk als ze zeggen dat de daders van de genocide vastgezet moeten worden. Ze willen dat er iets gebeurt en ondernemen daarom zelf nu actie. Het Westen roept alleen maar dat de daders be recht moeten worden, maar doet nauwelijks iets. En het aantal arrestaties neemt nu plots toe omdat er lokale bestuurders zijn geïnstal leerd om arrestaties uit te voeren. Nadat de burgemeesters onlangs in Kigali waren voor een cursus over hoe ze arrestaties moesten uitvoeren, werden plots flink wat mensen op gepakt. Maar het gebeurt vaak erg knullig en soms gewelddadig omdat er geen politie is en de in gemeenten opgezette burgerwachten onervaren zijn." Terecht stelt de Rwandese regering nu dan ook dat zij dringend financiële hulp en rech ters van het Westen nodig heeft om het justitiële apparaat en de politie weer in werking te krijgen. Bengt van Loosdrecht, door mi nister Pronk van Ontwikkelings samenwerking naar Rwanda ge stuurd om de opening van een ambassade voor te bereiden: „Justitie in dit land heeft niks meer. Magistraten zijn vermoord of zitten in kampen. Nederland geeft daarom flink wat steun aan justitie, voor het opleiden van rechters en aanschaf van nood zakelijk materiaal. Voor dit jaar gaat het om 55 miljoen gulden." Het leveren van rechters door het Westen (verzocht is om 678 ma gistraten) is voor veel landen nog een heikel punt, omdat Rwanda de doodstraf nog kent. Rwanda's Premier Faustin Twagiramüngu, een verzoener: „Het internatio naal recht kunnen wij niet veran deren, wel onze eigen grondwet waarin we dus de doodstraf zul len moeten schrappen." Het gevoel van rechtszekerheid is van groot belang om de terug keer van de honderdduizenden Hutu's in Tanzania en Zaïre mo gelijk te maken. Vooralsnog ge ven slecllts enkelen er blijk van terug naar huis te willen. Vanuit Goma (Zaïre) zijn sinds het begin van dit jaar enkele duizenden mensen terug gekeerd, vanuit Tanzania slechts 585, op een groep van 450.000. Het merendeel van de ontheemden gaat nog altijd af op de verhalen dat onder het huidige door Tutsi's gedomineerde regime, Hutu's vogelvrij zijn en degenen die terugke ren zondermeer worden opgepakt of gedood. Angst voor hun veiligheid, twijfels en wan trouwen winnen het nog altijd van de aan houdende verzekering van de VN-vluchtelin- genorganisatie (UNHCR) dat het redelijk vei lig is in Rwanda. Het plan is nu op korte ter mijn groepen uit zowel Rwanda als uit de op vangkampen bij elkaar te brengen zodat Hu tu's onderling eigen informatie kunnen uit wisselen. Verschil in hulp Maar werken Westerse organisaties door de grootschalige hulp aan de opvangkampen ei genlijk niet mee aan de weigering van de vluchtelingen om terug te gaan, gezien de ve le voorzieningen waarvan zij in de kampen gebruik kunnen maken? Max van de Berg, di recteur van de Novib, gelooft van niet. Na een bezoek aan het Benaco-kamp in Tanza nia zegt hij: „De mensen willen heel graag te rug, want zo ideaal zijn de condities in de kampen niet. Maar de mensen gaan niet te rug omdat ze voor hun veiligheid vrezen. Ik vind daarom ook dat je na het geven van noodhulp, wat wij ook hebben gedaan in Goma en Ngara, je je moet richten op be staande structuren in de Rwandese samenle ving en met lokale mensen moet werken. Ik zet me daarom ook af tegen al die buiten landse NGO's (niet gouvernementele organi saties - in Rwanda zijn er maar liefst ruim 150, red.) di^ alleen maar met mensen en materiaal 'van buiten' werken. Het is uit zichtloos om na een eerste noodfase, waarin het waarschijnlijk niet anders kan, daarmee door te gaan. Voor wederopbouw moet je met lokale mensen werken. Dat is precies het verschil tussen goede en slechte hulp." De Novib, dat van de nationale actie voor Rwanda tien miljoen gulden kreeg, spendeert de rest van het geld hoofdzakelijk in Rwanda zelf, gebruik makend van lokale organisaties en mensen waar ook vóór de oorlog mee ge werkt is. Een deel gaat naar het opknappen van vernielde huisjes, de bouw van onderko mens voor vrouwen en wezen en het ver strekken van zaden en hakken om het land te bewerken. Bovendien is er steun voor vrou wengroepen en mensenrechtenclubs. Door al deze activiteiten wil men de twee etnische groepen weer nader tot elkaar brengen en verzoening stimuleren, de belangrijkste voor waarde voor een vredige toekomst van Rwanda. „Via de sociale organisaties willen we ook wat tegendruk bieden aan de leden van het huidige regime met een zogenaamde bush- mentaliteit, die geen verzoening en ruimte voor anderen willen", aldus Van de Berg. De resultaten tot nu toe stellen hem tevreden, al realiseert hij zich terdege dat alles valt of staat met de toekomstige politieke ontwikke lingen. Hoewel Rwanda officieel een burgerrege ring kent, ligt de werkelijke macht nog altijd bij het leger. „De overwinningsroes van het leger is begrijpelijk, maar moet niet te lang duren. Hoe sneller verkiezingen hoe beter. Maar wordt het leger harder en wordt het ko mende jaar geen onafhankelijk regeringsap paraat zichtbaar, dan is de Rwandese over heid geen redelijke partner meer en moet je je conclusies treldcen."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31