Per fiets over de Passo del Lucomagno Toerisme Tocht simpel zelf te organiseren 'ERDAG 25 MAART 1995 REDACTIE ROB VAN DEN D088ELSTEEN prreizen el Circle heeft voor het komende jaar bierreizen naar België op het pro- ima staan: één op 19 en 20 mei en één en 16 september. De trip wordt ge- (:t per luxueuze touringcar en er wordt bezoek gebracht aan onder meer de se brouwerij 'De Straffe Hendrik', het museum te Pöperingen en het bedrijf j)olle Brouwers' in Esen waar onder het Oerbier wordt getapt. Er wordt ge in in het hotel La Bonne Auberge in en het afscheidsdiner vindt plaats in ferpen. Travel Circle in Alphen aan de Rijn, pon 01720 - 3 48 48 (na 18.00 uur). zwegen op de Veluwe i-restaurant Jagersrust in Otterlo biedt jnenwerking met het Nationaal Zweef- fentrum Teriet de mogelijkheid om is te maken met zweefvliegen. Tussen 8-}l en 31 mei zijn er speciale weekend- -jgementen, waarbij de zaterdag is inge- i voor het zweefvliegen. Na een in- [ie met videopresentatie volgt een Jt onder begeleiding van een instruc- 4)eelnemers krijgen na afloop een cer- ïsjlit als bewijs van hun luchtdoop. |»JlHotel Jagersrust, dhr. W. Muller, 12 31. hc ts meerdaagsen Nederlandse Toer Fiets Unie (NFTU) ks-Meerdaagsen folder 1995 uitgeko- In de brochure wordt een overzicht jen van 35 Fiets-meerdaagsen (met da- trekplaatsen, afstanden en kosten en lijke) die verspreid over heel Neder- vorden gehouden. De verspreiding b folder vindt plaats via de VW-kanto- ijna tegelijkertijd verscheen ook het >e tpvenementen Programma 1995 met i een overzicht van de ruim 7.000 pn die door bij de NFTU aangesloten jst.worden georganiseerd tussen 4 maart 'oktober. Per rit is onder meer de da- Ie vertrekplaats, de vertrektijd en de id vermeld. Het FietsEvenementen j imrna is te verkrijgen via overmaking 25,00 op postbankrekening 62.66.64 ime van de NFTU te Veenendaal met siding van FEP '95. Vanaf half maart is ogramma ook te koop bij de ANWB- fen voor 19,00. VFTU te Veenendaal, n 08385-21 4 21. rdkaap per bus naarUyei iaat de komende zomer drie touringcar naar de Noordkaap rij- e trip duurt dertien dagen, kost (op an half pension) 1.999 gulden per 071 -ijn en gaat en passant ook langs de navische hoofdsteden Kopenhagen, 0|olm, Helsinki en Oslo. Heen leidt de igs Denemarken, Zweden en Finland; v e jrotendeels door Noorwegen. De ver- ja zijn 19 juni, 17 juli en 7 augustus. NVR-Reisbureau. 'F les in Randstad >on lolen zijn er in de Randstad voldoen- ar omdat de lessen bijna altijd in ppen boten worden gegeven, zijn n Bereiter en Hans Plomp op de pmermeer een school begonnen 3der instructie wordt gegeven in het be- /errjvan grotere zeiljachten. Er wordt ge- beröiet een Rush 21 en de lessen kosten len per twee uur. De nieuwe zeil- i- erfigt aan de Oude Wetering (Plantage -\ enet ver van Leiden. -hei'lefoon 01713 - 14 34 8. srini ivriendelijke ferry j<anlea Ferries, de maatschappij die de rist tussen Rotterdam en Huil onder- op haar schepen ook de 3ie zomer allerlei kinderactiviteiten, affirimei en september kunnen de jong- öruik maken van de speciale speel- id zi?n zal er voor de iets oudere kinde- !af 16.00 uur speciale voorstellingen I gegeven door onder meer gooche- brder ontvangen alle kinderen na de iing kleurplaten, kleurpotloden en [zelboek. stee1 Baby's Het Noorder Dierenpark geeft op gezette tijden drukwerkjes uit van een uitzonderlijk hoog gehalte. Zojuist verscheen in de reeks 'Zoo Informatie' het boekje 'Baby's'. De door drie biologen verzorgde tekst kreeg niet alleen een prettige opmaak, maar wordt ook opgesierd door schitterende fo to's van allerlei pasgeboren dieren-jongen. De ruim zestigduizend abonnementhou ders van het dierenpark in Emmen krijgen het boekje gratis opgestuurd; anderen kun nen het bestellen door overmaking van tien gulden op giro-rekening 927586 ten name van het Noorder Dierenpark Emmen onder vermelding van 'Baby's'. Witte fietsen in Kopenhagen Vanaf mei kunnen toeristen in Kopenhagen beschikken over duizend witte fietsen (bycykler), die tegen betaling van een borg van 20 kronen gratis kunnen worden ge bruikt. Volgend jaar, als Kopenhagen Cultu rele Hoofdstad van Europa is, w®rdt het fietsenpark uitgebreid tot tussen de drie- en vijfduizend stuks. Reisabonnement rond Stockholm In Stockholm is een abonnement te koop dat de gebruiker recht geeft op zestien da gen onbeperkt reizen in het 'Scheren'-ge- bied (25.000 eilandjes) rondom de Zweedse hoofdstad. De kaart kost 500 kronen (iets meer dan 100 gulden) en geldt ook voor de tegenover gelegen Finse kust en vier ver schillende veerdiensten. Het ticket is te koop bij de VW van Stockholm. Alpe d'Huez geschrapt Alpe d'Huez fungeert dit jaar niet als finish- plaats van de 'La Marmotte', wellicht 's we relds zwaarste rit voor wielertoeristen. Dit maal is de finish getrokken in Vaujany. Dat maakt de rit er overigens niet lichter op. Halverwege de klimpartij naar Alpe d'Huez, op 1500 meter, dient namelijk eerst worden afgedaald tot op 900 meter alvorens kan worden begonnen aan de laatste kilometers naar het op 1.253 meter hoogte gelegen Vaujany. Info: Cycletours Amsterdam, telefoon 020 - 6 27 40 98. Martinair vliegt naar Bahama's Aan het toch al uitgebreide bestemmingen pakket in de Caribbean, voegt Martinair per 6 april de Bahama's toe. Er wordt elke don derdag gevlogen op de luchthaven van Freeport nadat eerst een tussenlanding is gemaakt in Fort Lauderdale (Florida). Voor lopig is de vlucht alleen bedoeld voor de Duitse en Zwitserse markt. Zweeds Verkeersbureau Het Zweeds Verkeersbureau is per 1 april verhuisd. Het nipuwe adres luidt: Burge meester van Karnebeeklaan 6, 2585 BB Den Haag. Het telefoonnummer (070-3455283) blijft hetzelfde. Info over IJsland Om vakantiegangers warm te maken voor een trip naar het hoge noorden, organiseert IJsland Tours vandaag, 25 maart een infor matiedag in het Beatrixgebouw van de Jaar beurs in Utrecht. Tussen elf en vijf uur zijn er doorlopende video- en diapresentaties over IJsland, de Faeröer, Groenland en Alas ka. Toegang 5,00; kinderen gratis. Info: 020 - 6 64 61 79. Fossielenbeurs Wetenschappers zijn er heel lang van over tuigd geweest dat de Coelacanth miljoenen jaren geleden voorgoed het loodje legde. Er waren immers alleen fossielen van bekend. Maar in 1938 werd de anderhalve meter lange vis springlevend aan de haak gesla gen. Dit 'levend fossiel' is één van de trek pleisters van de tentoonstelling 'De evolutie in beeld gebracht', die de omlijsting vormt van de Haagse Mineralen- en Fossielen beurs. Vandaag en morgen beleeft het eve nement zijn 35e editie in het Nederlands Congresgebouw aan het Churchillplein 10 in Den Haag. Geopend van 10 tot 17 uur. Toegang 4,00; 65-plussers en kinderen t/m 16 jaar 2,50. Info: 070 - 3 27 59 06. Creatieve dag in Gouden Handen Met een creatieve dag luidt Gouden Han den in 's Heerenberg morgen het nieuwe seizoen in. Dan gaat ook de nieuwe ama- teur-kunstexpositie van het creativiteitscen trum open. Veel exposanten werken mee aan de openingsmanifestatie. Zij vertellen en laten zien hoe huncre&ties tot stand ko men. De creatieve dag duurt van 11 tot 17 uur. Gouden Handen, Emmerikseweg 13 is tot en met 5 november dagelijks open van 10 tot 18 uur. Toegang 10,00; senioren en CJP 8,50, kinderen t/m 13 jaar 6,00. Info: 08346 - 6 23 43. Wandelend over de 'Senda Sursilvana', een bergpad, dat zich hoog boven de piepjonge Rijn van de Oberalppas tot aan Chur slingert. FOTO ROB VAN DEN DOBBELSTEEN ROB VAN DEN DOBBELSTEEN De fietser, die op een van de warmste junidagen van 1994 van Locamo naar Disentis reed, had met veel rekening gehouden. Maar niet met de sneeuw, die hem vlak na de pashoogte overviel. In Biasca was het nog 28 graden Celsius ge weest en had hij zwetend in z'n flanelletje bij een pomp voor de laatste keer zijn twee bidons ge vuld; in de afdaling van de Lukma- nier twee-en-een-half uur later trokken zijn banden zwarte gootjes in de sneeuw en moest hij, misselijk van de kou, langs de weg overgeven. Een automobiliste, die hem een lift gaf, bracht hem weg tot aan de deur van z'n hotel. Daar onder de warme douche -r- spoelde hij het slijk van zijn kippevel en slaag de hij er eindelijk in dat ellendige klappertanden tot bedaren te brengen. Martin Monn, de jonge gids uit Rueras waarmee hij een dag later de bergen introk, rpoest lachen toen hij het verhaal hoorde: ,,Als wij naar de andere kant fiet sen, nemen we altijd een rugzak met warme kleren mee." Krul tafeltjes 'De andere kant' is het Tessin. Met Lugano, Locamo en Ascona. Met het Lago Maggiore, Lago di Vogor- no en Lago di Origlio. Met de Valle Maggia, de Valle Onsernone en de Val Verzasca. Want we zijn hier in het Italiaanse Zwitserland, niet waar. Het land van de verloren tijd. Het ma ein van Locarno, De hierbij beschreven fiets-/wandeltocht rondom de Lukmanier is zonder enig probleem zelf in elkaar te zet ten. Het openbaar vervoer in Zwitserland (trein, schip, postauto) is uitstekend op elkaar afgestemd. Boven dien kan zowel de bagage als de fiets via dat openbaar vervoer van plaats naar plaats worden opgestuurd. Per stuk moet daarvoor 12 Zwitserse francs worden be taald. Elke Zwitserse hotelier is bereid koffers en der gelijke naar het plaatselijke station te brengen of ze er op te halen. In een heel enkel geval vraagt hij daar een kleine vergoeding voor. Wie zelf per trein/schip/boot reist, moet goed afwegen is: het aanschaffen van een abonne ment (Flexi-pas, Swiss-pas, Regional-pas en dergelij ke) of het kopen van een apart kaartje. Bovendien kent het Zwitserse openbaar vervoer tal van kortingsregelin gen (onder meer de Familien-pas), die het reizen billijk maken. Het zoeken naar accommodatie vormde in juni geen enkel probleem. Overal waren kamers beschik baar. Slechts het hotel in Locarno was voor alle zeker heid ruim van tevoren geboekt. Verdere informatie: Zwitsers Nationaal Verkeers bureau in Amsterdam, telefoon 020 - 6 22 20 33. Suikertaarten-hotels, terrasjes vol krultafeltjes en de zoete geur van parfums, die je nergens anders meer ruikt. Het havenfront van Ascona lijkt de ontmoetingsplaats van de oude sjiek. Om elf uur 's ochtends al zit ten de terrasjes vol. Aan de droog- blauwe hemel de warme zon; op het tafeltje naast de opgevou wen krant de eerste cappuccino of misschien zelfs wel een vino bianco. Bejaarde platanen Filteren het witte licht. 'Bon giorno signora', zegt de ober tot een in smetteloos wit gestoken dame 'bel tempo Dat roept hij waarschijnlijk dage lijks. Het is hier altijd zulk mooi weer; hier groeien zelfs bananen. Het goeie leven. In de verte trekt de boot van de Navigazione Lago Maggiore een kaarsrecht spoor naar het Isole di Brissagio. Het ei land in het Lagio Maggiore is be faamd om z'n micro-klimaat. Ef groeien 1.500 exotische gewassen (voor het merendeel van Oostazia- tische oorsprong) en daaraan ver gapen zich per jaar zo'n honderd duizend bezoekers. In het dui- zend-en-één-nacht-achtigeVal Verzasca is het al niet anders. Bij Contra omhoog en met z'n allen naar pittoresk Corippo. De Fietser had het geduizel ontvlucht en had de bus naar Soriogno gepakt. Daar at hij een boterham om langs de ruisende rivier door te lopen tot aan Püscen Negro. Hij kwam geen mens tegen. Een prachtige wande ling. Giechelend Later had hij ook andere déden ver kend. Fietsend, lopend, per trein en per postbus. Hij was in Fusio geweest, aan het einde van de lan ge Valle Maglia; in Gresso ook, het laatste, achter een paar smerige haarspeldbochten verstopte plaatsje in de motorloze stilte van het Valle Onsernone. En in de Grotto Ghirdone in Rasa, hoog bo ven het in de zon daippende Centovalli, had ene Luigi Buffi hem zoveel glaasjes eigengestook- te digestiuo alia salvia geserveerd, dat hij het doel van die dag het aan de andere kant van de bergrug gelegen Ronco liet voor wat het was en laat in de middag, licht van hoofd en in zicfizelf giechelend te rugkeerde per trein. Zo'n ingekleurde ansichtkaart met kartelrand, het Lago Maggioro. Op de laatste dag van z'n verblijf in het Tessin, had de fietser het hele meer rond willen trekken. Helaas: vooroorlogse vergezichten, maar hedendaags verkeer. Langs de westoever jakkerden zó veel auto's, dat hij vanuit Intra met het veer overstak naar Laveno. Daar was het beter. Porto Valtravaglia, Luino en aan de overkant van Locarno alweer San Nazzaro. Zó'n ver rukkelijk traject, dat de Fietser talmde om de weg naar Locarno in te slaan en bij Gerra een terrasje opzocht. Daar bleef hij tevreden spinnend twee uur zitten. Een Tes- siner Teller moet je niet achter el kaar opeten. Zeker niet als daar een glas Merlot naast staat, de ro de wijn van de streek. Molto bene. Televisiescherm Maar de volgende dag per fiets op weg naar Graubünden sloeg er dus plotseling sneeuw tegen z'n ogen. Ergens in de diepte wist hij lag Disentis, dat zich een vo rige keer bij helder weer al van ver re had aangekondigd met z'n im posante kloostergebouw. En langs de weg herinnerde hij zich groeiden wilde gentianen en ane monen; stonden kerkjes en kapel letjes; bibberden watervalletjes. Nu echter, zag hij alleen maar het beeld van een televisiescherrn dat het zonder antenne moet doen en stopte hij bevend en verkild tot op het bot in een tunnel om een regenjack aan te trekken. Een totaal andere wereld dan die van gisteren. Maar niet minder aantrekkelijk. Een dag later, wan delend bij de Oberalppas (waar hij met de trein van de Rhatische Bahn naar toe was gespoord) dacht hij alweer met genoegen aan het lichte ongemak terug. *Nu wachtte de Senda Sursilvana, een 105 kilometer lang voetpad dat zich hoog boven de piepjonge Rijn, in een zelf te kiezen aantal etappes van 2.000 (Oberalp), via 2.148, naar 562 meter (Chur) slingert. Het is bij elkaar zo'n 25 uur wandelen en wie haast heeft, arriveert dus reeds na drie dagen in de kleine, gemoe delijke hoofdstad van het kanton Graubünden. Maar waarom zou je haast hebben op de Star der Hö- heniuege (citaat uit de folder)? De fietser en zijn gids trokken er de eerste dag niettemin flink aan en kwamen tot Disentis. Het was za terdagavond en in de kloosterkerk zo wist hij zouden vanaf 18.00 uur de monniken zingen. Gregoriaans. Van buiten al, gons den hun stemmen de fietser tege moet. Die draaide zich, voordat hij de kerk instapte, nog eenmaal om en zag de bleekgele zon in een krijterig licht wegzeilen achter de piek van de Oberalpstock. 'Dat zou morgen* wel weer eens sneeuw kunnen worden', mompelde ie mand. Het kon de Fietser niets schelen. Bij de Lukmanier heelt elk weer zijn bekoring. De bergpas heeft twee namen. In het Tessin noemen ze hem de Passo del Lucomagno en iri Graubünden de Lukmanierpass. Hij is niet spectaculair hoog (1916 meter), maar wel geweldig lang (62 kilometer). Nog opmerkelijker zijn de landschappen, die hij met elkaar verbindt. Aan de zuidvoet de lauwwarme met palmen afgezoomde meren; aan de noordkant de koele, zich door weerbarstig steen knagende Rijn.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 25