Sympathie voor Oblomow Cultuur&Kunst Had Blade muren van AZL niet kunnen beschilderen? Schone &ch1jn Prachtige 'Erwartung' redt Schönberg-trilogie Willem-Alexanders feestpaleis: whiskyflessen en pin-ups Reproduktie partituur Gustav Mahler te koop Brussels Kunstenfestival steekt de kop in de wind JERDAG 25 MAART 1995 [eesterserieconcert in Stadsgehoorzaal IEN Op vrijdag 31 maart wordt het laatste Meesterseriecon- t gegeven in de Stadsgehoorzaal. Het volgend seizoen wijkt K f met zijn Meesterserie waarschijnlijk uit naar de Vredeskerk lis) de Burggravenlaan, in verband met de verbouwing van de dsgehoorzaal. Het concert van aanstaande vrijdag wordt uit- joerd door het Orkest van het Oosten o.l.v. Jac van Steen. So- jsche medewerking wordt verleend door de violiste Vera |hs. Op het programma staan werken van Tsjaikowsky, Dvo- irtrjen Mendelssohn. Het concert begint om 20.15 uur. Voor jrten kan men terecht bij K&O aan de Oude vest 45, tel. 071- uuh41. izz on Sunday pN/REGio Jazz on Sunday sluit het lopende seizoen morgen ssötet een optreden van het kwintet van saxofonist Frits Katee, t zang van Jeannette Cordee en Cor Wuysters. Het concert Mdt gegeven in café Cheers aan de Doelensteeg 11 in Leiden. vang: 15.30 uur. In café-restaurant de Hanepoel in Abbenes L9 pndag 26 maart vanaf half vier de Cookers Hot For te beluis in. Simons Rigter's Easy Does it treedt diezelfde dag op in ad café De Jongejü'ffer in Noordwijk. Aanvang: 15.30 uur. iljoenen voor werk Roy Lichtenstein den Het schilderij Kiss II van Roy Lichtenstein, één van de 5 (jngrijkste voormannen van de Pop Art, zal rond 5 miljoen jen opbrengen wanneer het op 3 mei onder de hamer gaat. jure verwachting sprak het veilinghuis Christie's in Londen uit. (veilinghuis noemde het schilderij een schitterend voorbeeld d v[de comic-book-stijl van de kunstenaar. Het doek geldt als 3e,symbool van de Pop Art in de jaren zestig. Deze stroming Ie de nadruk op de massacultuur en produceerde afbeeldin- Ikujvan sandwiches, soepblikjes en stripverhalen. Vorig jaar ver- ht Christie's het doëk 'Shotted Marilyn' van Andy Warhol in York voor 6 miljoen gulden. Beelden Dali in Amsterdam rque du Soleil geprolongeerd inadi Tchijov is in het Cirque du Soleil een meester in de grond- 0ij}atiek. foto cpd 'stei eaERDAMHet Cirque du Soleil geeft zes extra voorstellingen in oncjterdam. De speelperiode was wegens het enorme succes al lei verlengd. Nu worden van 11 tot en met 13 april drie mid- jprcjen drie avondvoorstellingen gegeven. Sinds de première op 3, ïart wordt de tent op het Museumplein dagelijks bevolkt e 2Cgemiddeld 2500 bezoekers. Na de speelperiode in Amster- ^njverhuist het circus naar München, waar de Europese tour- rois,vordt voortgezet. Pas over enkele jaren wordt deze bijzon- nelacircusondememing met een nieuw programma in Neder- schiterug verwacht. Kaarten zijn te bestellen via 020-6776555 10-4200200. IS In de Beurs van Berlage in Amsterdam is komende zomer een tentoonstelling te zien van beeldhouwwerk van Salvador Dalï. De beelden zijn afkomstig uit de verzameling van Beniamino Levi en worden beheerd door de Stratton Foundation. Dat is voor zover bekend de enige collectie sculpturen uit Dali's be ginjaren (tot 1934) en de periode vlak voor zijn dood in 1989. De verzameling bevat ook 35 door Dal! geïllustreerde verha len van onder meer Alice in Wonderland, Don Quichote en Mozes en het monotheïsme van Sigmund Freud. De zomerex- positie, van 3 juni tot en met 20 augustus, zal ook enkele van die illustraties bevatten. Graffiti op schilderij uit verband getrokken beeldende kunst recensie roos van put Expositie Eldrigde Rawls, David Lindberg, Blade (Steve Ogborn), Angelina Ndiman- de en Franzina Ndimande. Te zien: t/m 15/4. dagelijks 10-17 uur, Galerie AZL, Gebouw 1Rijnsburgerweg 1Leiden. De collectioneur Henk Pijnen burg verzamelt al meer dan der tig jaar kunst. Zijn voorkeur gaat uit naar jonge kunstenaars. Om gevestigde namen geeft hij eigenlijk niks. Zijn criteria om werk van een kunstenaar te ko pen zijn dat hij verrast moet worden, dat hij uiteindelijk ver baasd is en dat het werk filoso fische vragen bij hem oproept. Wanneer hij iets ziet dat deze gevoelens bij hem oproept, denkt hij niet langer dan een se conde na en koopt hij één werk of alle schilderijen /sculp turen die geëxposeerd worden. Na een jaar of tien is hij, zoals hij zelf zegt, weer dringend toe aan iets nieuws. De werken die hij in huis heeft, verkoopt hij dan weer om vervolgens op zoek te gaan naar een nieuwe verlei ding. Hij laat zich in deze zoek tocht leiden door het toeval. Het kan dan ook voorkomen dat'hij een jaar niks koopt. Voor Pijnenburg beweegt de kunst zich op de rand van de samenleving, word je door kunst verleid, met alle gevol gen/gevaren van dien. Boven dien is het zintuigelijke van kunst voor hem belangrijk. Dat - Pijnenburg getroffen wordt door kunst, schilderijen en sculpturen, die zeer uiteenlo pend zijn, in beeldtaal en in houd, laat de expositie in Gale rie AZL zien. Blade (New York) heeft zijn wortels in de graffitibeweging, Angelina Ndimande en Franzi na Ndimande (Zuid-Afrika) werken met asymmetrische ar chetypische vormen (oorspron kelijke decoratie van huizen in het kader van de vruchtbaar heidsrite). David Lindberg (New York) componeert van alledaag se dingen raadselachtige sculp turen en Eldrigde Rawls laat zijn schilderijen ontstaan op basis van het toeval: hij giet de verf op een harde ondergrond en daarna smeert hij bewust met een grote metalen schuiver, al dus Pijnenburg, de verf verder uit. In Pijnenburgs visie put Rawls uit het onbewuste en na dert hij in zijn beeldtaal surrea listische schilders met hun ar chetypische beelden, zoals Mi- ro. De meest opvallende expo sant in dit geheel is Blade. Zijn werk is piet alleen een weer spiegeling van de huidige tijd, maar ook vertegenwoordigen zijn schilderijen een levensstijl die in vele landen navolging heeft gekregen. Volgens Pijnen burg was de graffitibeweging geen beweging van vandalen die het de New Yorkse bevol king onmogelijk maakten. Het was veel eerder een algemene uitbarsting in de vorm van een Gesammtkunstwerk: graffiti, hip-hop, electric boogie en rap. Het werk van Blade is typisch graffiti-art; de vrolijke kleuren en de heldere voorstelling met verschillende dimensies zouden prachtig uitkomen op een blin de, lichte muur. Het was goed geweest als Bla de de muren van Galerie AZL op deze wijze van een schilde ring had voorzien, op een schil derij wordt de aard van de graf fiti en het hele leven dat daar mee gepaard gaat, met andere woorden de filosifie van een be staan, uit het verband getrok ken en in een nieuw (kunsthistorisch) hokje ge plaatst. Milde spot over hele voorstelling THEATER recensie yyunand zeilstra 'Oblomow' in de bewerking van Franz Xaver Kroetz door De Trust. Regie: Rik Launspach. Spel: Lukas Dijkema, Bert Geurkink, Mathieu Güthschmidt, Myran- da Jongeling en Sylvia Poorta. Gezien 24/3, LAKtheater, Leiden. Aldaar nog te zien: vanavond. Eigenlijk draait alles in dit stuk om een gebrek aan daadkracht. Titelfiguur Oblomow denkt, slaapt en dagdroomt veel, maar komt niet tot daden. Diens naam is zelfs tot fenomeen ver klaard: het 'Oblomowisme' staat in de roman van Gont- sjarow uit 1859 voor de beslui teloosheid van de toenmalige Russische adel. De Duitse auteur Franz Xaver Kroetz bewerkte het boek tot to neelstuk en laat recentere maat schappelijke veranderingen een rol spelen. Dat verdwijnt weer wat meer naar de achtergrond in de enscenering van het veel geroemde gezelschap De Trust. Daar wordt het gedrag van Oblomow als een soort van tijd loze levenshouding gepresen teerd. Even wordt hij uit zijn beslo ten wereldje losgerukt. De Trust laat dat zien door letterlijk de muren van zijn verblijfsruimte in elkaar te laten storten. Hij wordt verliefd op Olga. Maar ook hier is de realiteit bedrei gend voor Oblomow die ver kiest buiten het werkelijke leven te verblijven. Olga trouwt met Stolz, de ac tieve tegenpool van Oblomow - maar aan het slot blijkt dat haar dat niet echt gelukkig heeft ge maakt. Oblomow volhardt in zijn houding, zelfs als alles om hem heen wegvalt. Ook dat laatste is door De Trust weder om met veel dramatisch gebaar gevisualiseerd. Op zulke mo menten krijgt de voorstelling een wat zwaarder accent, door gaans is de toonzetting aan zienlijk luchtiger. Oblomow wordt hier met sympathie be zien, ook al biedt zijn levens houding geen zinvol alternatief. Doordat de acteurs hun perso nages hier net niet helemaal se rieus nemen, hangt er een aan genaam waas van milde spot over de gehele voorstelling. Lukas Dijkema in Oblomov. ,15:se kroonprins Charles jgelmatig zijn mondje 0 WS moderne architectuur -56 land. Volgens de troon- 5 'dent heeft het architec- jr., n de Britse hoofdstad na ■30iede Wereldoorlog meer toegebracht dan de L31"s tijdens de oorlog. Als 1 de Prince of Wales lag ion ^Britse architectenkolonie de kortste keren geen lSeer hebben, wordt ge- )uwin. weet. Laatst las ik dat 567harles helemaal geen j5n had hoeven te hebben ingelse majesteit maar 2 oren van het kleine 18met pleisters aan het 315 had vastgeplakt. Zou nnen, maar je weet dat qq ingen nu eenmaal nooit |s koninklijke hoogheden en wat ze zouden moe- 3.15n. prug naar de beroerde yvftuur in het Verenigd fijk. Even afgezien van dat ik de maitresse van 20.3:e of Wales geen bewijs 50. a goede smaak, heb ik 0 woiets van: blij dat iemand iets van zegt. Ik weet ngraf het met u is, maar zelf 3.15.: geef ons ook zo'n naar eens rond hier ter 16-Weral barst het van de d. Toen kroonprins Wil- )ag jxander zeven jaar gele- pand aan het Leidse urg betrok hoopte ik 11.41 dat hij een voorbeeld !1-4-pen aan zijn Engelse 0'36Tuurlijk, je moet zo'n ?ven de tijd gunnen. dag i Paulette, Yolande, Bar- le 16nu Emily, leek het mij i, 15> gerechtigd dat Alex 16 p zijn licht zou laten Nigtt over de schoopheid k 16(eidse bouwkunst, roorsr n'et" Vergeleken met afety of diens broer Edward, em-Alexander mij na Kunsthal krijgt expositie-etalage rotterdam anp Prins Charles: had geen flaporen Pin-up in badpak: keurig netjes Willem-Alexander: geen rijpere hoeven te hebben, foto»archief toch? foto»cpd maïtresses. foto»anp melijk een cultureel zeer be gaafde jongeman. Wat wil je ook met zo'n moeder. En bo vendien: onze kroonprins is van onbesproken gedrag. Geen af faires met soft-pornosterretjes, geen rijpere maïtresses op het springveren matras ('tis maar een vermoeden, maar ik denk dat Alex nog niet de fiets van Camilla Parker-Bowles zou be rijden), en de enige scheiding die hij ons, zijn onderdanen, onder de aandacht brengt is die in zijn haar. Welbeschouwd is de enige misstap die Alex ooit beging dat hij zijn Sierraatje met iets te grote snelheid in de gracht rond het Pesthuis reed. Maar zegt u nu zelf: dat had net zo goed een aflevering uit de TROS-serie 'rij-um-er-in' kun nen zijn. Een keurige jongen is het, altijd glad geschoren, netjes in het pak, alleen een iets te grote bief stuk onder de kin. Welnu, om een lang verhaaj kort te maken: ik keek er echt naar uit dat Alex op een goede dag die blinde sukkels in Leiden, architecten en hun opdrachtgevers, de les zou lezen over de schade die is toegebracht aan ons historische stadscentrum. Mijn hoop bleek ijdel. De kroonprins is naar de gemeente Den Haag afgereisd zonder een woord aan deze stad vuil te maken. Pas de afgelopen week begreep ik waarom, toen ik las dat de Leidse chirurg J. Rijksen zich de gelukkige mocht noemen die was uitverkoren om het pand Rapenburg 116, tot voor kort bewoond door onze kroonprins, te kopen. Nou ja, de gelukkige? Behalve de Leidse arts waren er nog zo'n zestig gegadigden. Daaronder zo'n tien journalis ten. Slechts één van hen, Hans Auer van het weekblad Panora ma, kwam door de selectie en deed afgelopen week verslag van wat hij zag. Hij bleek be hoorlijk geschrokken van de wooncultuur van de Leidse stu dent. Tja, wij in Leiden zijn wel ge woon met studiehoofden die feesten, slempen, vrijen, uitsla pen en tussen de bedrijven door een beetje studeren. En we zijn ook wel gewend aan studenten kamers vol vuile was, lege fles sen en waar de geur het midden houdt tussen die van een konij- nehok en een pas gebruikte gymzaal. Wat blijkt uit de inspectie van Auer? De woning van de Leidse troonpretendent wijkt niet we zenlijk af van het gemiddelde studentenkot. Moeten we dat zo'n jongen kwalijk nemen? Ach, eigenlijk niet. Alex heeft thuis natuurlijk menigmaal een koninklijke klap voor z'n her sens gekregen als hij z'n kamer niet opruimde. Dus wat doet zo'n knul, eenmaal onder moe ders vleugels vandaan, die is student onder de studenten. Een enkel kamertje daargelaten was het in het pand, dat nog wordt bewoond door enkele studenten uit de betere kringen, een bende aan rondzwervende kleding, onopgemaakte bedden en algehele groezeligheid, aldus Hans Auer. Een poster van een in badpak gestoken pin-up (keurig netjes toch?) in de keu ken, een dartbord in de geza menlijke woonkamer en de rondslingerendedrankvooraad, vallen de Panorama-journalist verder op. Kortom: op het eer ste gezicht een zooitje, en op het tweede gezicht ook. De gevel bleek eigenlijk Het eni ge aan het feestpaleis van de kroonprins dat het predikaat monumentaal verdient. Het he le pand blijkt klunzig vertim merd, goedkoop gesausd en, hopsakee, voorzien van gipspla ten die authentieke plafonds verbergen. Ik vrees dat ik Wil lem-Alexander wel nooit over de bouwkunst zal horen. Het koningschap is erfelijk, maar de liefde voor ons erfgoed nu een maal niet. muziek recensie arthur van duk Amsterdam, Muziektheater. De Neder landse Opera: 'Erwartung'/'Die Glckliche Hand'/'Von heute auf morgen' (Arnold Schönberg). Residentie Orkest o.l.v Oliver Knussen. Regie: Pierre Audi. Scenisch con cept: Jannis Kounellis. Met o.a. Isolde El- chlepp, David Wilson Johnson en Marilyn Schmiege. Nog voorstellingen t/m 30 Het complete muziektheatrale oeuvre van Arnold Schönberg omvat welgeteld vier opera's, drie korte werkjes en een avondvullend stuk. Dat laatste werk, het zelden uitgevoerde 'Moses und Aaron' zal in sep tember bij De Nederlandse Opera te zien zijn. De drie kor tere werken: 'Erwartung', 'Die Glückliche Hand' en 'Von heute auf morgen' zijn nu al in pre mière gegaan. 'Von heute auf morgen'. Het programmeren van deze drie eenacters op één avond is een vondst van de Nederlandse Opera, waarmee Schönberg posthuum zijn eigen 'Tritico' krijgt. Ook Puccini heeft immers zijn drie korte opera's niet ge schreven om samen opgevoerd te worden, hoewel ze nu onlos makelijk met elkaar verbonden zijn. Of het idee van De Neder landse Opera veel navolging zal krijgen, is nog maar de vraag. 'Erwartung' is een prachtig or kestlied voor sopraan, dat zich eventueel laat enscèneren en is bovendien in muziekhistorisch opzicht een onmisbare schakel tussen Strauss' 'Salomé' en Bergs 'Wozzeck'. 'Die Glückli che Hand' is al veel minder in teressant: Schönbergs onmis kenbare zelfmedelijden eist hier een te zware tol. Muzikaal ge sproken is het veel radikaler dan 'Erwartung', maar interessant is het nog steeds. 'Von heute auf morgen' is echter problematisch: een ver ouderde mislukking, hooguit een interessant museumstuk. Een half-moralistische, half-hu- moristische behandeling van het burgerlijke echtelijke geluk. Regisseur Pierre Audi heeft er nog het beste van proberen te maken, door er een hoog John Lanting-gehalte aan te geven. Het publiek reageerde alert: on derbroek is lachen. Maar zelfs met twaalftonige klanken eron der blijft het uitermate verve lend. Dat een bezoek aan deze voorstelling de moeite meer dan waard is, is te danken aan de inbreng van dirigent Oliver Knussen, aan de solisten en aan het Residentie Orkest. Knussens visie op met name 'Erwartung' is veel expressiever dan de be nadering van Bernard Haitink, die het stuk kortgeleden nog di rigeerde in het Amsterdamse Concertgebouw. Ook door het mysterieuze, Dali-achtige to neelbeeld (grote kale, zwevende bomen) en door de uitgekiende belichting was 'Erwartung' het hoogtepunt van de avond. De Kunsthal Rotterdam heeft een nieuwe zaal; de Etalage. De ten toonstellingsruimte is 38 meter lang en zo'n twee meter breed. Ook voorbijgangers kunnen via de grote glaswand bij de hellingsbaan genieten van de tentoongestelde voorwerpen. Een bezoek aan het museum is daarvoor niet nodig. Er komen - onder de noemer Het bijzondere van het Alledaagse - kleinschalige tentoonstellingen over merkwaardige onderwerpen. De eerste presentatie, Copylight, bevat meer dan 100 lampjes van kunstenaars en ontwerpers uit binnen- en buitenland. De voorwerpen zijn ook te koop in de museumwinkel. De ontwerpen zijn onder meer van Linda Chammorro, Ed Annink, Joseph Plateau, Ewout Traast Edith Gruson, Stefano Marzano, Hideo Mori (To kio), Juli Capella (Barcelona) en Alessandro Mendini (Milaan). Copylight loopt tot en met 23 april. Daarna is de collectie Wa penschilden met het predikaat Hofleverancier te zien. Die verza meling, in beheer bij de Stichting Wapenschilden, is niet eerder tentoongesteld. De zomervakantie is de inspiratiebron voor de tentoonstelling Van hutkoffer tot overnighter. De expositie geeft een overzicjit van de manieren om bagage te vervoeren. sches Orchester. De reproduktie is in mei te koop in het Concert gebouw in Amsterdam tijdens het Mahler Feest. Het tekst boekje bij het facsimile bevat een vraaggesprek met Haitink. De Mahler-kenners Donald Mitchell en Edward Reilly be schrijven de ontvangst van de symfonie in de loop der tijd en gaan in op de aantekeningen en wijzigingen in de partituur. Tij dens het Mahler Feest in het Concertgebouw in Amsterdam zullen alle symfonieën en liede ren van de Oostenrijkse compo nist worden gespeeld. amsterdam anp Naar aanleiding van het Mahler Feest verschijnt een fascimile van de handgeschreven parti tuur van de Zevende Symfonie van Gustav Mahler. De repro duktie telt 304 bladen en ver schijnt in een beperkte oplage. Ook wordt een luxe-editie, ge nummerd van 1 tot 100 op de markt gebracht, die is gesig neerd door Bernard Haitink. Deze speciale uitgave gaat ver gezeld van Haitinks laatste op name van de Zevende Symfonie met het Bérliner Philharmoni- 'Festival van het verzet' heeft directeur Frie Leysen het twee de internationale Kunstenfesti val van Brussel gedoopt. Tegen politieke en financiële stormen in is het artistieke project dit jaar op de been gebleven. Van 11 tot 27 mei zal het - enigszins afgeslankte - festival de Belgi sche hoofdstad cultureel domi neren met een reeks van thea ter- en dansvoorstellingen, waaronder negen internationale produkties, films, lezingen en ontmoetingen. Het kunstevenement, dat zich niets aantrekt van (landsgren zen en beoogt een brug te slaan tussen de Nederlands- en Franstalige gemeenschappen in België, had kort na haar geboor te in 1994 al bijna het loodje ge legd. „De kracht van dit festival is tevens zijn zwakte", conclu deert Leysen. Juist omdat het zich los pro beert te maken van de gebrui kelijke Belgische twisten en de dialoog tussen culturen zoekt, kampt het met forse tegenwind. De ene subsidiegever vindt het niet Vlaams genoeg, de andere meent dat de Franstalige cul tuur te weinig aan bod komt en de derde vindt het te internatio naal of te avantgardistisch. De Vlaamse en Waalse gemeen schappen hebben daarom hun bijdragen flink teruggeschroefd en menen dat een tweejaarlijks festijn goed genoeg is. Ook al heeft de festivaldirecteur daar door dit jaar 2,8 miljoen gulden minder in kas (4 miljoen, voor heen 6,8 miljoen), ze blijft zich verzetten tegen het provincialis me en heeft vastgehouden aan haar culturele revolutie. Op de planken van twaalf schouwburgen en op andere plekken in Brussel is dus ver nieuwend, internationaal thea ter te zien, waaronder zelfs em bryonale stukken. Nederland is vertegenwoordigd met het ge zelschap De Trust, dat een gloednieuwe Faust, waarin ge weld centraal staat, laat zien. Het stuk is een co-produktie met het Holland Festival. De Oostenrijker Gustav Ernsten schreef het speciaal voor de groep. Het Faust-thema komt ook aan bod bij een voorstelling van de Belg Thierry Salmon en tijdens een speciale themadag met films en lezingen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19