Zoeterwoude niet blij liet komst vuiloverslag Prikactie in voetspoor HSL vol verrassingen Ommedijkseweg mag dicht Flats niet geliefd bij huurders Rijn Veenstreek Ontslagen bij Borsumij Zoeterwoude zegt bakfiets vaarwel Ooievaars strijken neer in Hazerswoude Rechtswinkel Alphen: steeds meer klanten n [ERDAG 25 MAART 1995 071J CHEF HENNY VAN EGMOND.07I-356414, PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 Elofarendsveen jBorsumij Textiles in Roelo- 1 endsveen hebben 29 perso- ■"■^lsleden te horen gekregen f voor hun ontslag wordt pgevraagd. Er blijven voorlo- nog zeventig banen over bij bedrijf. De reden van het ontslag is volgens de directie dertig mensen ontslag aange- gelegen in de algehele malaise vraagd. Borsumij Roelofarends- in de textielbranche in Europa, veen is een sociaal plan over- Ook bij de hoofdvestiging van eengekomen met de vakbon- Borsumij in Emmerich is voor den. Het bedrijf werd vorig jaar al twee keer grondig gereorga niseerd. Daarbij vertrok onder meer de textielpoot van het be drijf naar Emmerich en viel al een aantal ontslagen. Het is wel de bedoeling dat de vestiging in Roelofarendsveen blijft ge handhaafd. hJ (Jterwoude wil eerst zeker weten of de scheidings- en ^istingsinstallatie (SVI) wordt gebouwd, voor de ge- itjnte akkoord gaat met de komst van een tijdelijk rslagterrein voor huisvuil aan de Oosthoek. Dat zegt aaihouder T. Ringersma (milieu/PZ) in een reactie op stij^anbod van het Provinciaal Afvalverwijderingsbedrijf nertt-Holland (PROAV) om het nieuwe overslagterrein tuuvoor huishoudelijk afval te gebruiken. th buitink i q Ringersma stroken de voor de overslag van Qoiil niet met de infomatie PROAV aan de gemeente gegeven. ,,In een gesprek We enkele weken geleden do&lkaar hebben gehad, werd A"oWd dat het de bedoeling Jgeifen overslagplaats voor grof gafen voor bouw- en sloopaf- 'gei> realiseren. Over die plan- in ^kunnen we als gemeente niniopvattingen hebben, maar het bestemmingsplan staat het. toe en als het milieutechnisch goed is geregels, kunnen wij daar geen bezwaar tegen heb ben." Met een overslag van huis houdelijk afval is Ringersma echter ronduit ongelukkig. ,,Zo hadden we dat niet begrepen of verwacht. Dat is een hele ande re categorie vuil met veel meer natte stoffen en dus meer geur." De gemeente zoekt nu uit of een overslagplaats van huisvuil ook in het bestemmingsplan past en of een milieu-effectrap portage nodig is. Ook de milieu vergunning die de PROAV bij de provincie heeft aangevraagd, wordt door de gemeente onder de loep genomen. ,,Als het op die gronden niet kan, is Zoeter woude niet bereid de gedoogsi- tatie in Leiden te verruilen te gen een gedoogsituatie in Zoe terwoude." Ringersma is niet bang voor grote overlast van Zoeterwoud- se omwonenden. ,,De woningen die op het Oosthoek-terrein staan, zijn al sinds de zestiger jaren wegbestemd. Als een blok leegkomt wordt het steeds on middellijk gesloopt." Aan de overkant van de Oude Rijn, aan de Leiderdorpse kant, verwacht hij wel overlast. Precies tegenover het Oost hoekterrein woont aan de Acht- hovenerweg het Leiderdorpse Groen-Linksraadslid C. Bos. ,,Ze beloven hier de modernste technieken toe te passen, maar ik vraag me af hoe ze het geluid in de perken willen houden van het laden en lossen van de schepen die het afval moeten afvoeren", verklaart hij veront waardigd. „Bedrijven in deze buurt mogen meer geluid pro duceren omdat er al zoveel be drijven zijn. Maar voor ons is het een opeenstapeling van overlast. En ons probleem is dat hier maar weinig mensen wo nen en er dus maar weinig mensen klagen", aldus Bos. Bos en zijn buurman J. Fleu ren zijn de enige directe omwo nenden van het overslagterrein. Fleuren is lakonieker over de komst van het huisvuil. „Als het geen stank geeft en absoluut geen overlast geeft, heb ik er geen problemen mee." Toch kondigt hij aan dat hij wil pro beren de komst van het terrein tegen te houden. „De situatie wordt er niet beter op. Het ter rein is op 100 meter afstand van onze woning en dat geeft hoe dan ook overlast." zoeterwoude Vijftien jaar lang was Dirk van der Maat de vaste berij der van de gemeentelijke bakfiets en hij is blij dat die tijd voorbij is. De bakfiets gaat de deur uit en maakt plaats voor een moderne piek up-auto. „Dat ding werd overal voor gebruikt: zand, stenen en berm- palen die we om de zoveel tijd moesten wassen en witten. En verder de blikjes en plastic zakken die we uit de sloten haalden. Maar het was afzien, zeker. Moetje het Molenpad eens oprijden met wind te gen en een volle bak. Dat is een goede sport, hoor!" Van der Maat hield vijf jaar geleden de bakfiets al voor gezien omdat hij rugklachten kreeg. „Het werd steeds zwaarder. De laatste jaren moesten we koelkasten ophalen in die bak, of het Vuil als de bakken ergens niet geleegd waren. En plantsoenbanken van de Rijndijk met van die dikke planken. Ik kreeg het ervan in mijn rug en daarom ben ik iets anders gaan doen." De bakfiets is inmiddels verworden tot een hulpmiddel van de plant soendienst. „Voor klein vuil of als we moeten schoffelen. Dan is die fiets handiger dan een kruiwagen. Maar eigenlijk is een bakfiets speelwerkwerktuig. Soms vraagt iemand hem te leen, laatst nog bij een 25-jarig huwelijk." FOTO HENK BOUWMAN phen betaalt n conferentie Otkenhuizen m aan den run/amsterdam pronkelijk was het de be ng om de conferentie over hetie van kleine ziekenhui- r-ken naar de Amsterdamse Desondanks draagt Alphen 'l gulden bij in de kosten van e*scussie-bijeenkomst. Om- j^ie gemeente wil meewer- btan de discussie over het van de toekomst leinschalige ziekenhuizen, iter Borst (Volksgezond- opent de conferentie op .ai. gieren: stel sluit over hitwoud uit 3n \iWOUDE-DORP/REGIO agaj iererarische commissie Bent- Scf wil dat de provinciale sta- Zuid-Holland volgende en. nog geen besluit nemen t asde aanleg van het Bent- Het besluit staat gepland spie laatste vergadering van ten in oude samenstelling, i einieuwe staten zal door de brschuiving van de laatste raf jzingen op onderdelen 80(j meerderheid meer zijn de iet bosplan. apejr de boeren is uitstel van n p jslissing een laatste stro- De kans dat het provin- ituur aan het verzoek van rarische commissie gevolg iven, is echter zeer klein. rocedures zijn afgerond en I ftsluit stond al langer ge- Ldvoor deze datum. HAZERSWOUDE Al twaalf jaar staat er aan het Spookverlaat in Hazerswoude een ooievaarsnest en al die jaren lieten de ooievaars de Hazers- woudse paalwoning links liggen. Tot een paar weken geleden. Twee dieren hebben het nest ontdekt en vliegen sindsdien af en aan met nestmateriaal. Omwonenden hebben het stel bo venop hun Huize Hooggelegen zien paren. Alles wijst er op dat de twee ooievaars het helemaal zien zitten op het nest aan het Spookverlaat. Volgens S. van der Haas van de vogelwerkgroep Hazerswou- de/Koudekerk komt één van de vogels uit Alphen, terwijl de ander waarschijnlijk uit het buitenland afkomstig is. Het dier heeft een ring helemaal onder aan de poot, een plaats waarop in Nederland geen ringen worden aangebracht. Het Hazerswoudse nest mag zich overigens ook yerheugen in de belangstelling van andere ooievaars. Afgelopen donder dag hingen er ineen zes vogels rond bij het nest. Alphense fa milieleden kwamen blijkbaar even buurten bij het Hazers woudse stel. Van broeden is het nog niet gekomen. De ooievaars zijn daardoor nog niet de hele dag op hun nest te vinden. Over het algemeen komen ze tussen half vier en vier uur 's middags wel even naar boven. Na de invoering van de zomertijd zal de mid dagpauze een uurtje worden verlaat. De archeologen van de stichting RAAP nemen in het spoor van de HSL een grondmonster. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS everen ïmisch afval o,Tenger ontroleerd niet elkjENDAM DORITH LIGTVOET s he meer bedrijven in amowijken Leidschendam le- I 01) restanten van landbouw- van verpakkingen in zonder gemeente daarvoor een n sfcding krijgt. Leidschen- ;aat daarom strenger con- uiVoonlijk krijgt Leidschen- de verwerking van afval een bijdrage via éénphting Opruiming Restan- tafejandbouwbestrijdingsmid- tur (STORL). De gemeente nhajdeze bijdrage echter al- hetls de inleveraars staan in to dieven bij het Land- ontjehap. Steeds meer bedrij- dele niet zijn ingeschreven, n echter ook hun restan- bij de gemeentewerk De inte loopt hierdoor geld 3e aflevering moeten be voortaan een legitima-' vijs overleggen en een be <ran inschrijving bij het er riouwschap. Zo niet, dan d deh vijf gulden per kilo afval meh exclusief BTW. hazerswoude-runduk ruud sep vervolg van voorpagina Eiken balken, botjes en kooltjes, grote kiezels en zeeschelpen. Een beetje gra ven aan de oever van de Oude Rijn en tweeduizend jaar geschiedenis komt bo ven. Zelfs een lang vergeten weg uit de Romeinse oudheid komt plotseling aan de oppervlakte. Waar de geplande aan leg van een hogesnelheidslijn (HSL) al niet goed voor is. Sinds een dikke twee weken zijn in opdracht van Rijkswaterstaat twee ar cheologen op pad om op het tracé van de HSL archeologisch interessante loca ties op te sporen. Gewapend met grond boren stropen zij tussen Rotterdam en Schiphol de lijn af waarlangs hoogst waarschijnlijk in de volgende eeuw snel le treinen van en naar Parijs zoeven. Voordat de shovels de grond omver ko men gooien, willen de archeologen het 'archeologisch bodemarchief zo goed mogelijk in kaart brengen. Hun 'prikac- ties' brengen hier en daar de nodige ver rassingen naar boven. „Ja, ze zijn hier geweest." P. Asmussen van de stichting RAAP praat over de vroegere bewoners van de Rijnoever als of het om buitenaardse wezens gaat. Dat er in de oudheid op deze plek aan de noordrand van het Romeinse rijk men sen woonden, komt natuurlijk niet als een verrassing. De kiezelbaan die hij af gelopen woensdag aantrof op het terrein van de Hazerswoudse hovenier John de Wit kwam wel onverwachts naar boven. „Die kan hier niet door natuurlijke oor zaken zijn gekomen, ook omdat er zee schelpen tussen zitten. Het is waar schijnlijk een weg. Uit oude bronnen weten we dat hier in de Romeinse oud heid een weg heeft gelopen, die was al leen nog nooit gevonden", vertelt As- mussen. Dat de grintbaan boven water is geko men, is te danken aan de vreemde sa menloop van omstandigheden. Ten eer ste de HSL-plannen waardoor de ar cheologen op pad zijn gestuurd. Ten tweede de plannen van De Wit om op zijn terrein een dierenbegraafplaats aan te leggen. Daarvoor heeft hij onlangs de grond gedraineerd. Bij het trekken van de benodigde sleuven, kwamen de eer-' ste keien naar boven. Was dat niet ge beurd, dan hadden de archeologen de weg gemakkelijk over het hoofd kunnen zien. „Het is überhaupt een wonder dat we hem hebben gevonden", weet As- mussen. „In dit hele gebied is in de loop der eeuwen een halve tot anderhalve meter klei afgegraven voor de baksteen industrie. Wat je vindt, is daardoor niet de weg zelf, maar de stenen die in de loop der tijd dieper de grond in zijn ge zakt." Of de vondst van deze week werkelijk bijzonder is, zal nog moeten blijken. „We zullen adviseren hier een nader on derzoek te doen", concludeert de ar cheoloog na een halve ochtend prikken. Want veel meer dan dat kunnen de on derzoekers op dit moment niet doen. De komende weken zetten zij hun werk in het voetspoor van de HSL voort ten noorden van de Oude Rijn. alphen aan den run» herman joustra Steeds meer mensen kloppen bij de rechtswinkel in Alphen aan om advies. Deze instantie behandelde het afgelopen jaar ruim twee keer zoveel zaken als het jaar daarvoor. In totaal vroegen 741 mensen om raad, tegen 337 in 1993. De rechts winkel vermoedt dat de toena me niet alleen kan worden ver klaard door het vertrek van het Bureau voor Rechtshulp, maar ook met de 'sociaal-maatschap pelijke positie waarin onze doelgroep zich het afgelopen jaar bevond', zo staat in het jaarverslag. Deze doelgroep bestaat uit mensen met een jaarinkomen beneden de zogeheten loon grens voor het ziekenfonds. Dat hun maatschappelijke positie onder druk staat komt onder meer tot uitdrukking, meent het juridisch adviesbureau, in de toename in het aantal arbeids- en echtscheidings-zaken. Zo behandelde de rechtswinkel in 1994 liefst 290 problemen die betrekking hadden op ontsla gen, arbeidsovereenkomsten en uitkeringen. Het jaar daarvoor waren dat er nog 135. Het aan tal echtscheidinszaken steeg in diezelfde periode van 24 naar 89. Opvallend is verder ook de toename in het aantal huurge- schillen* 89 tegen 24 in het jaar daarvoor. Op 1 september van het vorig jaar verhuisde de rechtswinkel van het buurtcentrum Halfje Wit naar een pand aan de Lupi nesingel. Het bestuur verwacht te als gevolg van die verhuizing een tijdelijke daling van het aantal cliënten. Maar ook de laatste maanden van 1994 was er nog steeds sprake van een stijging. Wel was er een lichte terug loop in het aantal cliënten dal om hulp verzocht bij het invul len van de belastingformulieren (132 om 179 in 1993). De oor zaak hiervan ligt waarschijnlijk bij de activiteiten van de belas tingdienst zelf, die steeds meer hulp en voorlichting geeft. zoeterwoude liesbeth buitink De Ommedijkseweg in Zoeter- woude-Rijndijk mag toch wor den afgesloten. Die uitspraak heeft de Haagse bestuursrechter gisteren gedaan. Eigenaar P. van der Krogt van de Kromarkt had een bezwaar tegen de af sluiting ingediend, maar kreeg geen gehoor bij de rechter. De gemeente wil woensdag al be tonnen blokken op de weg plaatsen om het verkeer tegen te houden. Van der Krogt protesteerde tegen de afsluiting omdat die gevaarlijke verkeerssituaties zou veroorzaken als vrachtwagens zijn supermarkt aan de Nassau- laan niet meer via de Omme dijkseweg kunnen bevoorraden. Bovendien vreest hij voor om- zetsverliés, omdat de Kromarkt vanuit het industriegebied Gro te Polder slechter bereikbaar wordt. De afsluiting van de Omme dijkseweg heeft de afgelopen maanden veel stof doen op waaien. De gemeente plaatste eind vorig jaar al een paaltje bij de aansluiting met de Burge meester Smeetsweg, maar moest die een paar keer vervan gen omdat de paaltjes steeds verdwenen. In januari paste de gemeente een grovere methode toe. Een met zand gevulde be tonnen rioolbuis moest de weg afsluiten, maar werd binnen twee dagen omgetrokken en vernield. De betonen blokken die woensdag worden geplaatst, zijn volgens de gemeente zo zwaar dat verwijdering of ver nieling onmogelijk is. alphen aan den run herman joustra Flatwoningen aan onder meer het Marsdiep, de Vliestroom, de Stortemelk, het Aidaplein en de Wederikstraat zijn niet geliefd bij Alphense woning zoekenden. Op advertenties in de Woonmarktkrant waarin deze woningen te huur wer den aangeboden, kwamen nauwelijks reacties binnen, In vijftien gevallen optvingen de woningcorporaties, de Wo ningbouw Vereniging Alphen (WVA) en de Stichting Wo ningbouw St. Jozef, zelfs geen enkele woonbon. In overleg met de gemeente is daarom besloten dat ook woningzoekenden van buiten Alphen een woonvergunning konden krijgen voor genoem de appartementen. Ook werd voor deze woningen een lage re huurverhoging doorgevoerd dan voor andere woningen. Uiteindelijk werden de pan den alsnog verhuurd. Een woordvoerder van de WVA vermoedt dat onder meer een relatief hoge huurprijs de oor zaak is van het gebrek aan be langstelling. Een portiekwoning aan de Klompenmaker bleek het afge lopen jaar het meest in trek te zijn bij woningzoekenden. Op de advertentie van dit huis re ageerden liefst 108 belangstel lenden. Deze in 1985 gebouw de driekamerwoning werd zo wel aangeboden aan starters als doorstromers en beschikt over een balkon op het zuiden. In totaal werden in 1994 787 woningen in Alphen te huur aangeboden, waarvoor ruim 12.000 woonbonnen werden ingestuurd. Dat komt neer op gemiddeld vijftien reacties per huis. De WVA adverteerde met 691 huizen, St. Jozef met 96. Buiten de woonmarktkrant om werden 168 woningen aan urgent-woningzoekenden toe gewezen. Overigens worden vanaf 28 april zelfstandige ouderenwo ningen die vrijkomen voor verhuur aangeboden via de Woonmarktkrant.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15