ff O Open-grenskaart een duur 'moetje' 'Schengen betekent voor ons grotere belasting' J Randstad Heemskerker bekent misbruik acht jongen^ 1 Verdachte van moord o? „Oma Quak" in cassatt De Schengen-landen per 26 maart 1995 lïf Q J[ OW Gouden Pennetje vooS serie over Den Bosch Forse geldboete vod smokkel papegaaien Olympische sportdag voor gehandicapten fc ZATERDAG 25 MAART 1995 CHEF ADRIAAN BRANDENBURG. 071-356484, PLV -CHEF DICK VAN DER PLAS. 071 -! Schiphol zet morrend poorten open voor verdrag van Schengen Met de introductie van de open-grenskaart krijgt een be langrijk deel van het passagiersverkeer op de luchthaven Schiphol een vrijgeleide langs de doorlaatposten van de Koninklijke Marechaussee. Reizigers die een vlucht heb ben geboekt met een zogenaamd Schengen-land als be stemming, hoeven zich met ingang van morgen niet lan ger te onderwerpen aan de paspoortcontrole. Ongeacht hun nationaliteit kunnen zij op vertoon van de passe partout onbelemmerd huns weegs gaan op de mainport in wording. Eén en ander is het uitvloeisel van het ak koord van Schengen, dat in 1985 niet alleen een onaan zienlijk Luxemburgs gehucht wereldberoemd maakte, maar dat bovenal open grensverkeer regelde tussen - voorlopig - zeven landen. Behalve in Nederland treedt ook in België, Luxemburg, Frankrijk, Duitsland, Spanje en Portugal Schengen op dezelfde dag in werking. SCHIPHOL GERARD VAN PUTTEN Schiphol in juichstemming? Vergeel het maar. Vooralsnog is de scepsis ten opzichte van de open-grenskaart als overgangs maatregel onbegrensd; gespro ken wordt van een 'moetje' van tien miljoen dat een leven van negen maanden is beschoren. Daarna moet het terminalcom plex dusdanig zijn verbouwd dat Schengen-passagiers en rei zigers buiten het Schengen-ge- bied fysiek van elkaar geschei den kunnen worden gehouden. Totale kosten: 136 miljoen gul den. Hen speciaal info-team staat vanaf morgen op Schiphol ge reed om bezoekers wegwijs te maken ip de wirwar van nieuwe regels aangaande de passagiers afhandeling. Frank Rietveld, woordvoerder van de luchtha ven: „Aan ons de taak ervoor te zorgen dat de passagier er zo min mogelijk van merkt. Maar gegarandeerd dat we het de ko mende negen maanden niet makkelijk krijgen. Hier leeft de vrees dat de mensen bij herha ling in opperste verwarring zul len raken. Waar het op neer komt is dat er vrij personenver keer gaat gelden binnen het Schengen-gebied, dus tussen die zeven landen." Procedure De op papier al tamelijk inge wikkelde procedure verloopt als volgt: iemand die vanuit Neder land naar een binnen het Schengen-gebied gelegen be stemming vertrekt, checkt in en begeeft zich vervolgens richting paspoortcontrole. Daar staat een bord dat verwijst naar de balie waar Schengen-passagiers zich moeten vervoegen. De rei ziger toont vervolgens een me dewerker van de luchthaven de instapkaart. Op zijn beurt ver strekt die de passagier de open- grenskaart, een magneetkaart. De passant die komende vanuit Madrid via Schiphol doorvliegt naar bij voorbeeld Frankfurt, wordt meteen na de landing in het bezit gesteld van de open-grenskaart. Dat geldt trouwens ook voor de aanko- mer uit een ander Schengen- land. „Met die magneetkaart kunnen de paspoortcontroles worden omzeild", zegt Rietveld. „Dat klinkt illegaal, maar het is natuurlijk zo legaal als wat." Maar de Nederlandse, in Spanje woonachtige staatsbur ger die vanuit New York via Schiphol naar Madrid vliegt, moet zich wèl door de Konink lijke Marechaussee laten scree nen. „De nationaliteit van de reiziger doet er immers niet toe. Het enige dat telt is of de hier gelande passagier wel of niet in één van de zeven Schengen- landen in het vliegtuig is ge stapt. Een Nederlander die ko mende vanuit New York hier overstapt op een vlucht naar Madrid, komt hier het Schen gen-gebied binnen. Schiphol ligt aan de buitengrens. Die Ne derlander wordt dus hier aan paspoortcontrole onderworpen. Vergelijk het met de gang van' zaken waarmee een Amerika- ganger te maken krijgt. Na aan komst wordt de persoon in kwestie gecontroleerd, vervol gens kan er binnen de VS vrij gereisd worden." Van de 68 gates op Schiphol zijn er 33 in gereedheid ge bracht voor Schengen. De draaihekjes (tourniquets) laten .zich simpel in werking stellen door de magneetkaart in de gleuf te laten glijden. Daarente gen dienen overstappers, aan boord van een vliegtuig gegaan in een niet-Schengen-land en van plan door te reizen naar een Schengen-bestemming, zich te vervoegen bij de marechaussee. Bij elke Schengen-gate is een balie voor paspoortcontrole in gericht. Chartervluchten De nieuwe regeling geldt voor chartervluchten die Martinair en Transavia onderhouden met typische vakantiebestemmin gen in het Schengen-gebied. Te denken valt in dat verband aan Spanje, de Canarische Eilanden en Portugal. Rietveld nogmaals: „Martinair en Transavia voeren een afwijkend systeem in. Deze maatschappijen printen op de boardingkaarten een medede ling in, waaruit blijkt dat de pas sagiers deelnemen aan een charter. Aangezien daar geen overstappers aan boord gaan, is het niet nodig magneetkaarten uit tereiken." De open-grenskaart is een magneetkaart die op het perso neel van de luchthaven Schip hol overigens weinig aantrek kingskracht uitoefent. Het be treft een overgangsmaatregel en bepaald geen goedkope. Met de hele operatie is al met al een bedrag van tien miljoen gulden gemoeid. De helft van dat be drag wordt opgebracht door de luchthaven, het andere deel komt voor rekening van de overheid. Aan menskracht zet de Koninklijke Marechaussee tachtig man meer dan normaal in, de luchthaven levert even eens tachtig medewerkers extra aan Schengen. Had de directie van de Lucht haven Schiphol het voor het zeggen gehad, het vrije perso nenverkeer tussen de Schen- gen-landen zou op z'n vroegst per 1 januari 1996 op gang zijn gekomen. En dan voor alle vijf tien lidstaten van de Europese Unie. Rietveld: „Wij zijn voor stander van de Europese een wording, maar dat die stapsge wijs wordt gerealiseerd spreekt ons totaal niet aan. De hele dis cussie loopt al sinds 1990, toen de invoeringsovereenkomst van het Schengen-verdrag is geslo ten. In eerste instantie was het de bedoeling het vrije perso nenverkeer uiterlijk 31 decem ber 1992 in te voeren. Dat is niet gelukt. Er waren problemen met het Schengen-informatiesys- teem, het bestand van per soonsgegevens." Ingangsdatum 'Brussel' bepaalde medio de cember vorig jaar de ingangsda tum van Schengen op 26 maart 1995. Een politiek besluit dat op Schiphol nog altijd in hoge ma te wordt betreurd. Rietveld: „Op zo korte termijn kon onmogelijk worden voldaan aan de rand voorwaarde om in de terminal een fysieke scheiding aan te brengen tussen Schengen-reizi- gers en niet-Schengen-passa- giers. Als procedurele tussenop lossing hebben wij de magneet kaart voorgesteld, daarmee zijn de Schengen-ministers akkoord gegaan. Maar dat betekent wel een extra investering van tien miljoen." Uiterlijk 15 december moet het terminalcomplex van de luchthaven Schiphol geheel naar de letter van het Schen- gen-akkoord zijn aangepast. Daartoe zal onder meer een gla zen scheidingswand worden aangebracht. Maar in feite, zo wordt op Schiphol gezegd, moet terwille van Schengen het hui dige luchthavenconcept geheel worden herzien. Anders gezegd: de terminal behoeft een radica le restyling. Rietveld: „Een scheidings wand aanbrengen en een muur verplaatsen, dat zijn de kosten niet. Maar wat als het noodza kelijk is om winkels naar elders te verhuizen? Moeten er kabels en leidingen worden omgelegd, ook die waag is van wezenlijk belang. En is het straks zaak voor Schengen ruimte in te le veren die nu voor commerciële doeleinden wordt gebruikt? Dat zou voor Schiphol inkomsten derving betekenen. En dan rijst meteen de vraag op wie een en ander verhaald wordt. In princi pe berekenen we de kosten Koninklijke Marechaussee wacht overuren Geen mens heeft dezer dagen majoor Jaco Oussoren, hoofd Dienst Grensbewaking op de luchthaven Schiphol, kunnen betrappen op een ontoeganke lijke opstelling jegens Schengen. Binnen de grenzen van hun mogelijkheden zullen de man schappen vaA de Koninklijke Marechaussee dan ook loyaal uitvoering geven aan de richtlij nen aangaande de grensbewa king, zoals eertijds geformu leerd in de uitvoeringsovereen komst van het akkoord van Schengen. „Niemand zal mij horen zeg gen dat Schengen vanuit de op tiek van de grensbewaking niet uitvoerbaar is. Het is voor ons wel aanzienlijk belastender dan de huidige controletaak. En dat blijft zo. Tot dusver hoefden al leen de reizigers die Nederland in en uit gingen te worden ge controleerd. Met ingang van morgen krijgen we niet alleen te maken met mensen die vanuit Nederland Schengen in en uit reizen. Ook de reizigers die ko mend vanuit een niet-Schen- gen-land hier overstappen naar een vlucht met één van de Schengen-staten als eindbe stemming moeten hier langs de paspoortcontrole. Doordat we die transito-reizigers erbij krij gen verdubbelt het aantal te controleren personen. We gaan jaar naar een goeie tien miljoen. Of we strenger gaan controle ren? We moeten de nieuwe situ atie niet dramatiseren. Nee, de grens wordt niet potdicht ge gooid om iedereen even straf te controleren." Binnen het District Lucht vaart van de Koninklijke Mare chaussee wordt er zonder meer van uit gegaan dat operatie- Schengen zeker in de beginpe riode de nodige overuren zal vragen. Oussoren: „De druk op het nu aanwezige, overwegend vrij jonge potentieel is groot. Zeker de eerste zes acht we ken kan een werkdag best eens een uur of elf, twaalf duren. Voor deze Schengen-operatie heb ik om tachtig manschap pen extra gevraagd, die zijn nu binnen. Daarnaast zijn er nog enkele tientallen vacatures voor het reguliere werk. Mij is toege zegd dat die uiterlijk eind april zijn opgevuld." Oussoren is er zo een die leeft bij de realiteit van hier en nu. Aan de geschiedenis kan nu eenmaal geen draai worden ge geven, zegt hij enigszins cryp tisch. „Natuurlijk waren er an dere opties denkbaar. Voor alle betrokkenen zou het allemaal een stuk eenvoudiger zijn ge weest, wanneer destijds in de uitvoeringsovereenkomst een uitzonderingsbepaling was op genomen voor luchthavens in de zin dat die waren gevrij- u;aar/t van.rlo rnntrnlp tran- door aan de gebruikers, aan de airlines. Maar feit is wel dat de luchtvaart zo langzamerhand een marginale business is ge worden. Op de verkoop van tic kets is jarenlang ontzettend veel verlies geleden. Je kunt dus de landingsgelden niet klakkeloos blijven verhogen, want onze concurrentiepositie mag na tuurlijk niet in gevaar komen." Meer dan 136 miljoen Het staat nu al vrijwel vast dat de terminal ook na de verbou wing nog ingrijpend geherstruc tureerd zal moeten worden. Derhalve wordt er op Schiphol nu al van uit gegaan dat het niet bij het geraamde investerings bedrag van 136 miljoen zal blij ven. Rietveld: „Griekenland en Italië hebben het akkoord van Schengen ondertekend, maar implementeren het nog niet, omdat hun informatiesysteem niet klaar is. Het is dus zeer denkbaar dat die landen zich op termijn alsnog aansluiten. Daaraan zullen wij ons moeten aanpassen. Maar belangrijker is dat twintig procent van al het vliegverkeer met Engeland wordt onderhouden. Mocht Londen alsnog toetreden tot Schengen, dan hebben we hier op Schiphol meteen twintig procent meer capaciteit nodig. De open-grenskaart ofwel de open border card is van morgen af dus tegen wil en dank troef op Schiphol. Uitgerekend dan gaat ook de zomerdienstrege ling in. De hamvraag is natuur lijk of het nieuwtje van de mag neetkaart de chaos op de natio nale luchthaven niet extra aan trekt, bovenop de hectiek van HEEMSKERK GPD Een 56-jarige man uit Heemskerk heeft bekend acht minde rige jongens seksueel misbruikt te hebben. De man, die i langs werd aangehouden, zit in het huis van bewaring in Hc lem. De raadkamer heeft donderdag de verzekerde bewaij" verlengd, aldus persofficier Hemmes-Boender. De aanhouding is het resultaat van een langdurig onderzo- door de districtsrecherche, die vanuit het Velsense politie| reau wordt geleid. I De afgelopen weken hebben politiefunctionarissen, die s[ ciaal belast zijn met zedenzaken, in totaal dertig minderjan inwoners van Heemskerk gehoord. Nieuwe aangiften word niet uitgesloten. De ontuchtpleger is onder behandeling i een psychiater. De man was in een positie waarin hij makkt kon omgaan met minderjarigen. De vrouw is kapot. Haar kleine kinderen zijn destij^ delijk van haar afgenomeifl- dat ze toen al te overstuuv om voor hen te zorgen. On was er sprake van dat ze I één kind terug zou krijgen.jR Jn De 82-jarige „Oma 0 werd drie jaar geleden^ moord met een plakbanfij der en een ceintuur. 0A plakbandhouder stondenje gerafdrukken van de verdi maar die kwam al jaren (v oude vrouw over de vlo%] rechtbank sprak de vrou( eerste instantie vrij weger;e brek aan bewijs, maar gaki twee maanden cel weger> stelen van checques van cfc jaarde. Het openbaar minic ging in hoger beroep en o__ vrouw deed dat, omdat z~ alle blaam gezuiverd 1 worden. I DEN HAAG ANP De 27-jarige vrouw, die deze week door het gerechtshof in Den Haag onverwacht wegens moord op „Oma Quak" is ver oordeeld tot zeven jaar, gaat in cassatie, aldus haar raadsvrouw mr. G. Koopman-Rond. Koopman-Rond is verbijsterd over de veroordeling. Ze denkt dat er sprake is van een ernstige gerechtelijke dwaling. „Hetzelf de hof heeft haar eerder vrijge laten wegens gebrek aan bewijs. Er is geen korreltje bewijs bijge komen en nu krijgt ze zeven jaar gevangenisstraf!" Door gaans is vrijlating vóór de defi nitieve behandeling van de zaak een aanwijzing dat de rechters al zeer sterk aan de (bewijsbare) schuld van de verdachte twijfe len. Door vrijlating wordt na tuurlijk de hoop op vrijspraak ook flink aangezwengeld. sito-reizigers. Schengen had be duidend minder kosten met zich mee gebracht, in het geval de beleidsbepalers het hadden gelaten bij paspoortcontroles aan de buitengrenzen met inbe grip van de kust. Voor wat be treft vliegvelden had kunnen worden volstaan met het con troleren van inreizende, op hun eindbestemming gearriveerde passagiers. Maar nogmaals, die optie is achterhaald." Niettemin deugt Schengen volgens hem, mits er aan be paalde randvoorwaarden wordt voldaan. Hem staat het voor beeld van de Benelux voor ogen, maar dan in verruimde vorm. „Daar waar je de grenzen verruimt, moet je er met z'n al len voor waken dat de grensbe waking kwalitatief niet te veel van elkaar verschilt. Nee, daar heb ik m'n twijfels niet over. Al beschik ik nu ook niet over het bewijs dat alles wel op gelijk waardig niveau ligt. Schengen betekent voor alle betrokken grensbewakingsdiensten een wezenlijke, heel ingrijpende vêrandering. Het gaat niet lan ger om een smal Benelux-ver- band, maar om zeven landen die toenadering tot elkaar heb ben gezocht. Waarbij ze al hun uiteenlopende culturen en dienstculturen inbrengen in dat grote geheel. En dat alles moet toch tot een uniforme grensbe waking leiden." Zn ver is het nu kenneliik noe NL Nederland B België L Luxemburg F Frankrijk D Duitsland S. S Spanje P Portugal Deze zeven landen voeren per 26 maart 1995 vrij personen-verkeer in Binnen de zeven Schengen-landen mag dan met ingang van morgen vrij gereisd worden, dat ontslaat niemand van de plicht een paspoort of an der ter plaatse geldig identiteitsbewijs bij zich te dragen. Weliswaar wordt op vliegvelden en aan de grenzen niet meer gecontroleerd, tij dens een straatcontrole kan er wel naar het document worden ge vraagd. Wie aan dat verzoek niet kan voldoen, loopt de kans zonder pardon te worden uitgewezen. niet. Naar verluidt zou de Fran se overheid, Schengen of niet, controlerende ambtenaren de opdracht hebben gegeven de paspoorten van Nederlanders onveranderd te controleren. Dat men in Parijs niet altijd even ge charmeerd is van het liberale Nederlandse beleid, heeft daar ongetwijfeld alles mee te ma ken. Oussoren: „Wij vangen ook veel geluiden op. Ook op de luchthaven Frankfurt schijnt men strenger te willen controle ren dan strikt volaens de Schen- FOTO UNITED PHOTOS DE BOER gen-overeenkomst nodig is. Van zaterdag op zondag gaan zeven landen een soort eenheid vor men, maar het is een illusie te denken dat daarmee ook de culturen zo maar veranderen. Het is overigens helder dat die Fransen ons dergelijke instruc ties niét op schrift naar ons toe faxen. Maar mochten ze inder daad Nederlanders aan een paspoortcontrole onderwerpen, dan weten we het hier al na een vlucht. Als er iets is dat de lucht vaartmaatschappijen niet op Driis stellen is dat .controle aan de vakantiedrukte. Rietveld: „Bij wijze van proef hebben we een paar jaar geleden een aantal vluchten tol Schengen-dienst gebombardeerd. Het moet ge zegd dat de mensen zich toen gewillig lieten leiden door de aanwijzingen op de borden. Maar ik sluit niet uit dat de nieuwe regeling toch tot rijen wachtenden en dus tot vertra gingen leidt. Het akkoord van Schengen beoogde het creëren van een interne markt zonder de last van formaliteiten. Met als achterliggende gedachte de mobiliteit van het personenver keer te verhogen en de prijzen te drukken vanwege de toene mende concurrentie. Nu alles gefaseerd wordt ingevoerd, is het nog maar de vraag of het er voor de consument eenvoudi ger en goedkoper op wordt." de gate. Op het moment dat- Frankrijk en Duitsland aan de gate van Schiphol afkomstige machines gaan controleren, hebben drie Schengen-partners een probleem." De eerlijkheid gebiedt Ousso ren te zeggen dat hij in het ver leden ook wel eens vluchten van zekere herkomst aan nade re inspecties heeft onderwor pen. „Daar waren ook machines bij uit landen, die vanaf morgen onder Schengen vallen. Maar morgen verschilt van gisteren, dan komt de druk ook op ande re vliegvelden te liggen. Dan moeten alle grensbewakings diensten binnen Schengen het goed doen. Vooralsnog ga ik er van uit dat iedereen zich aan de richtlijnen zal houden." - Dat zal moeten, want de Schengen-landen moet met in gang van morgen in feite wor den gezien als één te bewaken natie. Verslapte aandacht aan de buitengrens kan voor elders uit de wereld afkomstige crimi nelen een vrijgeleide door zeven landen betekenen. „Dat is waar. Het vliegveld is doorgaans hel sterkste punt als grenspost. Omdat daar op enke le vierkante kilometers tal van controlerende instanties zijn sa mengebracht. Naast de grens bewakingscontrole heb je de douane en de security. Maar het is ondoenlijk om aan de vele ki lometers lange landsgrenzen op elke meter iemand neer te zet ten. In dat opzicht heb ik te doen met de collega's aan de oost- en zuidgrens van het Schengen-gebied. Voor hen zal het een ware effort worden om de grenzen dicht te houden voor ongewenste vreemdelin gen uit Oost-Europa en de Ma- grheb, mensen uit^Noord-Afri- pi R; DEN HAAG i ANP Het Gouden Pennetje is voor 1994 toegekend aan Réné van d[^ (29), reportageredacteur bij het Brabants Dagblad in Den L Deze jaarlijkse aanmoedigingsprijs van het Nederlands Gt-j schap van Hoofredacteuren voor aanstormend journalistiek bestaat uit een gouden vulpen en een bedrag van 5000 gulder|] Van der Lee kreeg het Pennetje voor zijn série van vijf arte waarin hij beeldend de binnenstadsproblemen in Den Bos^g schrijft. De jury beoordeelde de serie als „prachtig". „Een ve gever waar een regionale krant trots op kan zijn", aldus het ju.j( port. !t< sen. De beestjes gingen vjv gens mee in de handbagaf" Drie van de zeven dierer ken bij aankomst op Scl\ overleden. De vier overig gels zijn later gestorven, r en een overdosis aan a^l bleken de doodsoorzaak. De rechter achtte snh van bedreigde diersoort|t< dierkwelling bewezen ein oordeelde het echtpaar èi geldboete of een celstraf )z dagen. De officier had 80C i den boete geëist. Op de ie markt zouden de papejr ongeveer 40.000 gulden p$s hebben opgebracht. SCHIPHOL. ANP De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een Belgisch echtpaar veroordeeld tot een boete van 8000 gulden, waarvan f 3500 voorwaardelijk, wegens het smokkelen van beschermde pa pegaaien. Het echtpaar werd 8 septem ber vorig jaar op Schiphol opge pakt wegens het smokkelen van zeven beschermde papegaaien uit Indonesië. De twee hadden de zeldzame vogels, na verdo ving met aspirine, afzonderlijk verpakt in plastic limonadefles- AMSTERDAM ANP Zevenhonderd verstandelijk ge handicapte sporters en hun be geleiders komen op zaterdag 8 april in actie tijdens een Olym pische dag in Amsterdam. Vol gens de organisatie die vrijdag in de hoofdstad de plannen pre senteerde, is de dag in de eerste plaats bedoeld als een feest. In de tweede plaats moet het een nieuwe impuls geven aan de georganiseerde sportbeoefe ning door verstandelijk gehan dicapten en fungeert het evene ment als aandachttrekker voor de Special Olympics World Summer Games. Die vinden van 1 tot en met 9 juli plaats in het Amerikaanse New Haven. Voor het eerst gaat daar een Ne derlands team van twintig leden naar toe. De Special Olympics voegt volgens de organisatie iets es sentieels toe aan de sportbeoe fening door gehandicapt^ sporters strijden in groept drie tot acht personen. In groep is het verschil tus£| laatste en de eerste niet dan 10 procent, zodat elkiE nemer een reeële kans he te winnen. t Behalve in Amsterdam,)v in 113 landen Special Oljri activiteiten.De steun van taal 500.000 vrijwilligers meer dan een miljoen s^c is kenmerkend. ;a De zevenhonderd deeli>r aan de 8e april komen uiVc onderdelen paardrijdenvt voetbal, zwemmen, atletfij do en handbal. Om éénjft middags start een estafejy met het Olympisch vuur de atletiekbaan Elzenhajd Amsterdam leidt naar hetjs eplein. Daar wordt om dje het Olympisch vuur ontjc op het balkon van de ie schouwburg. p 3e ARCHIEVEN - De Kamerleden De Graaf en Lambrechts (|i D66) en Schutte (GPV) zijn voorstander van het openen vij meentelijke oorlogsarchieven. Na persberichten over het houden van gevoelige gegevens uit die archieven, onder no Zandvoort, hebben de Kamerleden het kabinet gevraagd dQi heid te bevorderen. Dit jaar is een goede gelegenheid, mep

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 14