Miljoenen schade woonbooteigenaren 'Schrijven werkt als een therapie' -L De "Stemming Leiden Regio Meijendel taboe voor paarden 12 10 Aanpassing BTW-constructie kost gemeente Voorschoten geld kTERDAG 25 MAART 1995 M EGMOND, 071 -356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071 -356429 ;terr woonbooteigenaren op de Kagerplassen krijgen de m v(|mende jaren een schade van 25 miljoen gulden voor 5j|4n kiezen. De schade ontstaat doordat de provincie l/erlid-Holland heeft besloten dat er vóór het jaar 2023 van treej 270 woonboten op de Kagerplassen, 145 moeten ver- ntter jnen* ^een ligplek betekent dat de waarde van de laafot sterk daalt. Nu al hebben de 145 te maken met een -8 aardeverlies 10 miljoen gulden. besloten om De Kaag gedeelte lijk bootvrij te maken. Woonbo ten brengen schade toe aan na tuur en milieu, zo redeneerden PS. Arken veroorzaken boven dien horizonvervuiling en Ne derland heeft toch al zo weinig fraaie vergezichten. De boten hoeven niet van de ene op de andere dag te worden wegge haald, als ze na 2023 in elk geval maar weg zijn. Spaans vindt het ridicuul om neeiJNICAWESSELING het I oml woontbooteigenaren op De is ojag zijn onverkort boos op de vaarDvincie Zuid-Holland. Een nPeji hen, W. Spaans uit Scheve- igen (maar met een boot in rpl^rmond), heeft Provinciale 3ze ^ten een brief geschreven arin hij zijn grieven spuit. Eind 1993 is, ondanks felle ijtesten van de bootbezitters, IIJE TIJD mmelmarkt. In buurtcentrum Dijk 33 aan de Apothekersdijk is Jzondag 26 maart een rommelmarkt. De markt duurt van 10.00 tot |ö0 uur. 14ikerkunst. In atelier de Pottenkijker aan de Pesthuislaan wordt op Vp iidag 26 maart een demonstratie van sierkunst in suiker gegeven, r? t atelier is open van 14.00 tot 17.00 uur. Toegang is vijf gulden, •n ideren hebben gratis entree. ».De werkgroep zondagsactiviteiten houdt op 'maart een ontspanningsmiddag voor ouderen. Dat gebeurt in het >iirthuis De Mirt/Honken aan de Driftstraat. Het Smartlappenkoor Jdvermaak verzorgt de muziek. Aanvang: 14.00 uur. Voor infor- mt tie en vervoer: 071-213016. igedrirkwandeling. In het Heempark in Leiden wordt op zondag 26 „gedr.art een excursie gehouden met als thema 'Stinzenplanten en an- jchtdie voorjaarsbloeiers'. De excursie begint om 14.00 uur. In verband ecto e het 35-jarig bestaan van het Heempark is het park ook op alle idagen van april van 14.00 tot 17.00 uur geopend. mmelmarkt. De drumfanfare Allegro Vivace houdt op zondag 26 art haar jaarlijkse rommelmarkt in het clubgebouw aan de J.C. M jstraat. De markt is open van 10.00 tot 1§.00 uur. De opbrengst is 2(jtemd voor het instrumenten- en uniformenfonds. 70 2DERDORP 7 nw7mmelmarkt. In het sociaal-cultureel centrum de Sjelter wordt op idag 26 maart een rommelmarkt gehouden. Iedereen kan een ta- —«huren om zelf gebruikte spullen te verkopen. De markt duurt van "EIS?0 t0t uur" 'nformaüe: 071-893135. iRMOND ideloopen. In het Oude Raadhuis aan het Dorpsplein begint op idag 26 maart om 16.00 uur een lezing over het Hindelooper der ilderwerk met bijbelse voorstellingen in de 18e eeuw. inder in deze tijd van uitbreiding van Schiphol, aanleg van de hoge snelheidslijn en ophoging van de rivierdijken, op de Kager plassen opeens de horizon van Nederland te willen bescher men. ,,De horizon blijkt minder relevant voor het milieu dan ve len hebben doen willen gelo ven. Na de watersnood staan we weer met beide benen op de grond", aldus Spaans in zijn brief. Het besluit om de boten te verbieden noemt hij 'groene luchtfietserij'. Boos is Spaans ook omdat er luchtig wordt ge daan over de schadepost. Dat terwijl een watersnood, waarbij de schade in totaal 50 miljoen gulden bedroeg, heel Nederland op stelten zet. Een extern advi seur heeft overigens eind 1993 de provincie gewaarschuwd voor mogelijke schadeclaims. Het duinterrein Meijendel in Wassenaar is tijdelijk verboden gebied voor paarden. Dit in ver band met de besmettelijke vi rusziekte Rhino-pneumonie, ook wel paardegriep genoemd. In Den Haag, Scheveningen en omgeving is een flink aantal paarden besmet met dit virus. Voor drachtige merries heeft een besmetting catastrofale ge volgen in de vorm van spontane abortussen. In veel gevallen gaat de merrie hierbij ook ten onder. In Meijendel en in Solle- veld (bij Monster) lopen drach tige paarden. Ze staan op een plekje waarbij contact met an dere dieren waarschijnlijk is. Om deze merries te bescher men, sluit het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland, eigenaar van Meijendel, het duingebied af voor paarden. Zo wordt ook voorkomen dat de bezoekende paarden elkaar besmetten. Het verbod wordt duidelijk gemaakt op borden bij de toegangswe gen van de duinen. Het virus is overigens alleen gevaarlijk voor paarden. Het wordt overge bracht via vloeistof zoals door snuffelen of door niezen. Leiderdorpse Jannie Hoogendam maakt aangrijpend boek over ontvoering van haar kinderen LEIDERDORP»JUDY NIHOF Jannie Hoogendam (50) vindt altijd het vervelend als mensen vragen hoeveel kinderen ze ei genlijk heeft. „Zeg ik twee, dan heb ik het gevoel dat ik de an dere twee verloochen. Zeg ik vier, dan moet ik het hele ver haal van de ontvoering vertel len. En dan wordt er gezegd, wat raar, ik zou me dood heb ben gevochten voor m'n kinde ren. Ze moesten eens weten. Ik heb gevochten als een leeuw." Het is meer dan twintig jaar geleden dat de Leiderdorpse haar kinderen Margo en Juan kwijt raakte. Haar man Ignacio ontvoerde de kleintjes en bracht hen naar Marokko. Die gebeur tenis veranderde haar leven in een nachtmerrie. Haar ervarin gen heeft ze verwerkt tot een boek. Vanaf volgende week ligt 'Littekens in mijn hart' in de winkel. Met het schrijven van het boek is er iets van Hoogen dam afgevallen. Het werkte als een therapie. „Het is net of de pijn lichter is geworden. Alles staat erin." Zoutwaterflirt Jannie Hoogendam leert Igna cio, die hut-stewart is, kennen tijdens een bootreis. Ze is dan 21 jaar. De Spanjaard van Marokkaanse afkomst gooit al zijn charmes in de strijd om Jannie te veroveren. Ze geeft hem haar adres, maar rekent er niet op dat hij wat van zich laat horen. „Het is gewoon een zoutwaterflirt, dacht ik. Maar vier weken later kwam hij langs." Het is het begin van een relatie, die twee jaar lang op windend blijft omdat ze elkaar maar zo weinig kunnen zien. Ze trouwen in 1968 en verhui zen naar Spanje in de omgeving van Torremolinos, waar Ignacio werk heeft gevonden als ober. De eenzaamheid en de heimwee grijpen Jannie er naar de keel. Ignacio ontpopt zich ondertussen als een extreem ja loerse echtgenoot. Hij verbiedt haar om in haar eentje de deur uit te gaan. „Ik mocht niks. Niet eens naar het strand. Een ge trouwde vrouw in haar eentje in bikini, dat kon niet. Ik moest de hele dag wachten op Ignacio." Jannie is, hoewel ongelukkig, toch gevleid dat haar man zo bezitterig is. Dat is allemaal om dat hij zoveel van me houdt, maakt ze zichzelf wijs. Ze fleurt op als ze haar eerste kind krijgt, Margo. Maar de relatie met haar man verslechtert. De eerste echt grote dreun komt als Ignacio de baby op een dag uit haar bedje vist en haar laat dopen, zonder Jannie hierin te kennen. Ignacio heeft dit bekokstoofd met zijn zus, die over is uit Marokko. „Ik werd door zijn familie getole reerd, maar daar was alles mee gezegd. Ik telde niet mee. Niet als vrouw en niet als persoon." Kort na het doopincident krijgt Jannie een inzinking. „Ik kreeg paniekaanvallen, werd depres sief." Aan weggaan of scheiden denkt ze nooit. „Ik had de stap gezet om te trouwen. Dat was voor het leven. Ik wist nog steeds zeker dat ik de beste Spanjaard had die er bestond." Jannie raakt weer zwanger, maar krijgt een miskraam nadat Ignacio haar in elkaar heeft ge slagen. Want Jannie heeft het gewaagd om 's ochtends vroeg - nog in nachtkleding - even naar haar buurvrouw te gaan: ze had geen suiker meer in huis. Igna cio betoont later huilend zijn spijt over het voorval. „Hij be loofde dat het nooit meer zou gebeuren. En ik geloofde hem." Hartklachten Na de miskraam, die met com plicaties gepaard gaat, denkt Jannie dat ze nooit meer zwan ger zal raken. Als ze in 1972 be valt van Juah, beschouwt ze dat dan ook als een wonder. Maar het geluk duurt niet lang. Jannie krijgt hartklachten en moet on der behandeling van een arts. Dat hierdoor haar leven een dramatische wending zal krij gen, kan Jannie dan nog niet weten. Bij de arts kan Jannie haar verhaal kwijt over haar hu welijksproblemen. Ze vraagt hem om een keer met Ignacio te gaan praten. Dat is tegen het zere been van haar man. „Hij was woedend. Hoe ik het in mijn hoofd haalde om de arts over onze proble men in te lichten!" Ignacio raakt ervan overtuigd dat zijn vrouw een liefdesaffaire heeft met de arts. Voor straf zet hij zet haar met de kinderen op het vlieg tuig naar Jannies moeder in Ne derland. Jannie denkt nog even dat alles weer goed komt als Ig nacio een paar weken later voor haar neus staat. Maar hij rea geert vreemd en koel. Neemt de Idnderen 'even' mee naar bui ten om de eendjes te voeren. Jannie ziet hen niet meer terug. „Ik dacht eerst: hij wil me een beetje pesten. Later besefte ik pas dat het een ontvoering was." Wat er daarna gebeurde, om schrijft Jannie als 'één grote hel'. Ze is gek van verdriet en stelt alles in het werk om de kleine Juan en Margo terug te krijgen. Met gevaar om te wor den opgepakt gaat ze naar Spanje, waar Ignacio twee aan klachten tegen zijn vrouw heeft ingediend. Wegens overspel en kwaadwillige verlating van de woning. Er volgen rechtszaken en Jannie hoort zelfs gevange nisstraf eisen. De kans op her eniging met de kinderen wordt kleiner en kleiner. Ook al omdat ze in Marokko blijken te zitten, bij de ouders van Ignacio. Jan nie schakelt een privé-detective in en mag de kinderen na aller lei procedures weer heel af en toe zien. Maar Ignacio blijkt de kinderen tegen haar te hebben opgezet. Na elk bezoekje is Jan nie kapot en zijn de kinderen, die van haar beginnen te ver vreemden, overstuur. „Ze wer den gewoon gehersenspoeld." Ze besluit om terug te gaan naar Nederland. „Daar heb ik drie maanden lang apatisch bij de kachel gezeten. Mijn leven was verwoest." Het lukt haar om de draad weer op te pakken, ze hertrouwt en krijgt nog twee kinderen. Intens genieten van het leven is er echter niet meer Jannie Hoogen dam zit verdiept in haar eigen boek. Aan de muur hangt een foto van de kinderen uit haar tweede hu welijk. FOTO HOLVAST MARKLAMERS bij. „Het was geen kwestie meer van leven. Ik was alleen maar bezig met overleven." Jannie Hoogendam vindt het belangrijk dat iedereen haar boek leest. Niet vanwege de roem of het geld. „Nee, daar heb ik nog nooit bij stilge staan." Maar als het verhaal aanslaat is de kans groot dat het wordt vertaald in het Spaans, en dat haar kinderen, inmiddels 26 en 22 jaar, het lezen. „Ik hoop dat ze het verhaal voor waar aannemen en dat hun ogen opengaan." POLITIEKE RUBRIEK jernjv/aarin deze week: hoe 12 tnmerman Cor Vergeer \l van dik hout flinke 11 danken zaagt en Joop alenkamp de kunst der 13 levitatie beoefent. 13 n 15 6 ^^1 atuurlijk, de analyse j3 ^1 van SP-fractieleider 15 t Cor Vergeer over de 11 :htsverhoudingenbinnen 18 gemeester en wethouders 3 er weer een van planken 18 van dik hout zijn gezaagd. 8 ar zijn slotsom was niet 17 ider raak. Geen raadslid 9 ïg er een speld tussen. 27 >r de vergadering over de Streden garage aan de immarkt had Vergeer de dezingsprogramma's van de 16 Jrstanders - CDA, PvdA, D66 22 eegenomen. Steeds als een aslid zijn zegen aan de 16 keergarage gaf zwaaide 7 geer met de paperassen en (rrumpeerdeTot grote 12 irnis van de voorzitter, CDA- 18 houder Joop Walenkamp, 17 geen waardering kon jg irengen voor het bonkige 9 ;tieke handwerk van 13 Imerman' Vergeer. De SP'er 17 iet het type politicus dat rzichtig zijn vinger op de - plek legt. Hij slaat liever kers met koppen, geer vergeleek de huidige uttingen over de garage met uit de dezingsprogramma's. Zowel i als de PvdA, zei hij, plegen iersbedrog. Die hebben de Iers destijds laten weten dat e s ierde parkeergarage alleen de rand van de binnenstad tinei k°men- De Boommarkt is ro aiije Stad. |5 en het CDA is zijn 5 gramma trouw gebleven, d Vergeer. Walenkamp kon '0 duim op de hoed wel ideren en hamerde Vergeer meer af. 2803<kegon zelfs te glimmen toen geer opmerkte dat de kleinste collegepartij het voor het zeggen heeft in Leiden en dat dat vooral de verdienste is van de sterke en vooral slimme wethouder Jopie. Het is net lente maar nu al is hij de politicus van het jaar. Zijn grootste vijand zegt het. Als u en ik de politiek hoe langer hoe minder begrijpen, dan is dat niet helemaal onbegrijpelijk. Walenkamp - alweer hij - gaf er deze week de verklaring voor, bij de presentatie van zijn voorjaarsnota: de politiek heeft een verhoogde staat van bewustzijn bereikt. Joop en zijn politieke mee- en tegenvoeters zijn in trance geraakt. Nu hoppen zij nog, maar het is slechts een kwestie van tijd en ze zweven vrij door de ruimte. Hoe ze tot die zegenrijke omstandigheid zijn gekomen wordt binnenkort bekend gemaakt. Snuiven, spuiten of zuipen zij? Doen zij aan yoga? Zijn zij in zen of transcendente meditatie? We zullen het snel weten. Vermoedelijk beoefenen de Leidse raadsleden transcendente meditatie. TM beweert dat TM de sleutel tot succes is. En dat bjijkt in Leiden de waarheid en niets dan de waarheid. In zijn verhoogde staat van bewustzijn toonde een blije, tevreden, trotse en contente Walenkamp den volke een voorjaarsnota waarin de begroting tot 1999 van onder en boven en aan alle vier de zijkanten naadloos sloot. Zelfs de twee gulden die hij een tijdje geleden wegens nijpend geldgebrek uit het gemeentelijk spaarpotje peuterde heeft hij weer in des varkens buik laten vallen. Tot zover de onzin. De werkelijkheid is natuurlijk prozaïscher. De Leidse politiek heeft die verhoogde staat van bewustzijn, zoals de CDA- wethouder het noemt, niet bereikt door meditatie, maar door de kerntakendiscussie. De raad heeft zich de afgelopen maanden diep gebogen over de vraag waar zij 18,6 miljoen gulden vandaan kan halen. En dat was zo'n inspirerend proces, Walenkamp: verhoogde staat van bewustzijn. dat de raadsleden er danig van zijn opgeknapt. Zij hebben nu een scherpere kijk op zichzelf en de zaken des levens. En dat moeten ze vasthouden, vindt Walenkamp. Door zich elk jaar af te vragen waar de gemeente zijn geld aan moet uitgeven. Wij FOTO HIELCO KUIPERS/MONTAGE PETER SIMON dachten dat de raadsleden dat elk jaar al deden. Vergissing? VOORSCHOTEN FRANK BUURMAN Het voordeel dat de gemeente Voorschoten hoopte te halen uit de zogenaamde BTW-construc tie is aanzienlijk verminderd. Het ministerie van financiën heeft besloten met onmiddellij ke ingang een rem te zetten op het belastingvoordeel dat kan worden geboekt. „Daardoor loopt het voordeel dat wij dach- Provincie dwingt Voorburg tot aanleg weg DEN HAAG ANP De gemeente Voorburg wordt gedwongen mee te werken aan de aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg. Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten de onwillige gemeente te dwingen het be stemmingsplan te wijzigen zo dat de weg er kan komen. De Verlengde Landscheidingsweg moet Den Haag en Schevenin gen beter bereikbaar maken en de A44 bij Wassenaar ontlasten. De aan te leggen weg loopt langs de randgemeenten Voor burg en Leidschendam. Voor burg heeft tot nu toe dwarsgele- gen omdat de weg door weilan den gaat lopen. Wel ontwikkel de Voorburg een eigen alterna tief plan waarbij de weg over een iets ander tracé komt te lo pen en deels verdiept en over kapt moet worden. De extra kosten daarvan bedroegen 130 tot 160 miljoen gulden. Toen bleek dat de minister van ver keer en waterstaat daar niet voor wenste op te draaien, paste Voorburg het 'eigen plan' zoda nig aan dat er nog een gat van 29 miljoen gulden overbleef. De gemeente Voorburg gaat nu een wijziging van het be stemmingsplan voorbereiden in de richting van het bijgestelde alternatief. Daarin wordt de aanleg van de bewuste weg wel mogelijk. Maar de provincie moet beoordelen of het tracé- besluit van de minister daarin voldoende overeind is gebleven. ten te behalen terug van 50 naar 30 procent. Dat is minder, maar het is nog steeds de moeite waard", zegt wethouder F. ten Have van financiën. De BTW-constructie wordt gebruikt bij de bouw van nieu we panden. Veel instellingen, zoals banken, maken er gebruik van, maar ook gemeenten. De opdracht voor de nieuwbouw wordt gegeven aan een zelf op gerichte BV, of zoals in het geval van de gemeente Voorschoten, aan een zelf opgerichte stich ting. Vervolgens wordt het nieu we pand van de BV of de stich ting gehuurd. De BV of stichting mag vervolgens het BTW-tarief van 17,5 procent terugvorderen van de ficus. Over de huur die wordt betaald moet wel weer BTW worden betaald, maar dat is een minder hoog tarief. Er wordt dus aanzienlijke winst ge boekt, mede omdat de panden maar tien jaar hoeven te wor den gehuurd. Het ministerie heeft die termijn nu verlengd tot twintig jaar, zodat het voor deel aanzienlijk terugloopt. Er wordt zelfs overwogen dit met terugwerkende kracht in te voe ren. Voorschoten wil de BTW- constructie gebruiken bij de bouw van een depot voor che misch afval en de nieuwe Kims- hoeve, het onderkomen voor de padvinders. De gemeenteraad heeft inmiddels al ingestemd met de oprichting van de stich ting die de panden verhuurt. Wethouder Ten Have, dje overigens zelf een hoge post be kleedt op het ministerie van fi nanciën, is niet verrast door de actie van het ministerie. „Het is het goed recht van de staatsse cretaris om dit te doen. De BTW-constructie kost de fiseüs een hoop geld, dus de actie Is ook begrijpelijk. De constructie is echter niet verboden, alleen maar aangepast. We zullen dit allemaal nog eens goed gaan doorrekenen, maar het staat voor mij wel vast dat dit sys teem, dat volkomen legaal is, nog steeds voordeel oplevert. Overigens is Voorschoten zeker niet de enige gemeente die de BTW-constructie toepast. Dat gebeurt in veel gemeenten, maar die doen dat niet zo open lijk als wij het gedaan hebben. AJle publiciteit daaromheen heeft helaas niet in ons voordeel gewerkt", zegt Ten Have. irkzee-groep accountants en belastingadviseurs Strategisch adviseren van A tot Zr BELASTINGZAKEN JAARREKENINGEN FINANCIËLE ADMINISTRATIES SALARISADMINISTRATIES De Zirkzee-groep is een samenwerkingsverband van registeraccountants, accountants-administratieconsulenten, belastingadviseurs en administratieve dienstverleners. De werkzaamheden van de groep richten zich op het midden- en kleinbedrijf, waarbij de adviesfunctie centraal staat. Uw contactpersoon: de heer A.J.M.W. van der Lans CB Zirkzee-groep Lange Voort 68 Oegstgeest Tel. 071-154014 Kerkstraat 105c Noordwijkerhout Tel. 02523-72845 Tevens vestigingen in Voorhout en Gouda

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13