Fini mal Tekort deeltijdwerk zit bijstandsvrouw in de weg KOORTS EN PIJN BIJ GRIEP? Binnenland tudent mag er ook straks g een jaartje tussenuit roces Riem duurt langer ulo r moeheid van officier Bedrijven klagen over schade bouwstaking De luchtballon van Noorman-Den Uyl Stukjes plastic teisteren Gelderse Heerewaarden Cocablad pruimen om van verslaving af te komen Harde aanpak drugsverslaafde werkt JIJ DAG 24 MAART 1995 n Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Dlei lengeloërs mogen gratis naar hotel fNGELOOp kosten van de gemeente Hengelo mogen 1.200 in- bnersde nacht van 1 op 2 april in een Twents hotel doorbren- tn. Ze kunnen ook een retourtje krijgen naar elke gewenste be- jemming in Nederland. De gemeente doet dit aanbod omdat er e nacht palen worden geheid voor een nieuwe tunnel bij het K-station. Het kabaal dat daarmee gepaard gaat, kan de nacht- [stvan de omwonenden ernstig verstoren. jtiljoenenverlies bij Staatsloterlij haag De Staatsloterij heeft in 1994 een verlies geleden van 9 miljoen (bij een omzet van 103 miljoen) op de Hippo Toto, fearvan de opbrengst is bestemd voor de Nederlandse Draf- en ensport. Dat blijkt uit voorlopige cijfers die de Stichting Exploi- tie Nederlandse Staatsloterij (SENS) gisteren heeft bekendge- aakt. Over 1993 werd op de Hippo Toto een verlies van 6,6 B iljoen geleden. Deze week uitte de Algemene Rekenkamer kri- :k op het financieel beheer bij de SENS. De top van het bedrijf afgetreden. oor chantage en diefstal 4,5 jaar ^)RDREcht» De rechtbank in Dordrecht heeft gisteren een 25-ja- j;e man uit Zwijndrecht na een eis van vijf jaar veroordeeld tot _b jaar cel wegens chantage van klanten van zijn escortbureau p diefstal met bedreiging. Ook moet hij nog een straf van zes aanden uitzitten. Zijn 24-jarige vriendin kreeg, na een eis van tee jaar, vier jaar cel. In die straf was ook een gewapende over- 11 op een tankstation in Zwijndrecht meegenomen. Het tweetal -Inde het escortbureau samen en perste klanten geld af door en te chanteren. londerden faxen tegen veetransport n haag Honderden mensen hebben gisteren per fax bezwaar Uitmaakt tegen de transporten van slachtvee door Europa. De erenbescherming had daartoe in een grote advertentie opge- epen. Maandag vergaderen de ministers van landbouw van de iropese Unie opnieuw over een regeling voor het transport ndat ze het in februari niet eens konden worden. De Dieren- ischerming zal de protestfaxen maandag aan minister Van ,rtsen van landbouw overhandigen. tien willigt wens in van Tweede Kamer T I FNV-onderzoek naar ervaringen met werk zoeken: denten mogen straks ook de 'prestatiebeurs' hun stu- enige tijd onderbreken voor :en, werk of bestuursfunc- Minister Ritzen (onderwijs) ft deze dringende wens van Regeringspartijen PvdA, WD ingewilligd, ei het voorstel van Ritzen eten studenten binnen zes afstuderen, in het eerste zeventig procent van hun liepunten halen en aan het van de zes jaar hun diplo- kunnen tonen. Dan pas den de basisbeurs en de vullende beurs omgezet in gift. In de huidige situatie, irbij-die prestatie-eisen niet len, mogen studenten hun lie wèl een tijdje stil zetten, itzen maakte gisteren in een latje in de Kamer ook be- itricht» anp proces tegen de van corrup- verdachte voormalige PvdA- eputeerde en ex-burge- :ster van Brunssum, tiem, begint op een uitput- jsslag te lijken. Na vier dagen ift de berechting zoveel van ysieke spankracht van de of- ';r van justitie, mr. H. van At- :ld gevergd, dat hij pas van- ig zijn requisitoir heeft ge lden. Aanvankelijk wilde hij gisteravond doen. De afron- g van het proces is vastge- dop dinsdag 4 april, iisteren hoorde de rechtbank e directeuren van "grind- atschappijen en twee hoge btenaren van de provincie. F. Krans van de Panheel- ep, waarin een aantal grind- ducenten is verenigd, wei de te getuigen omdat hij in zaak-Riem zelf als verdachte rdt aangemerkt. griffier van provinciale ien van Limburg, H. Oppen- ZAANDAM gpd Een tekort aan deeltijdbanen van 16 tot 24 uur en een te kort aan kinderopvang belemmeren bijstandsvrouwen in het vinden van werk. Dat blijkt uit een groot FNV-onder- zoek naar ervaringen en wensen van vrouwen om uit de bijstand te komen. de administratie of de zorgsec tor. Maar zij achten hun kans klein omdat daar vooral jongere sollicitanten worden aangeno men die goedkoper zijn. Slechts 18 procent beschouwt zichzelf als onbemiddelbaar vanwege de zorg voor kinderen. De meeste vrouwen die aan het onderzoek dat in dertien gemeenten verspreid over Ne derland werd gehouden meewerkten, zitten al twee tot tien jaar in de bijstand. Ze zijn tussen de dertig en vijftig jaar oud en zorgen in hun eentje Het onderzoek 'Een weg banen uit de bijstand' maakt deel uit van een groter project, waarmee de vakcentrale het gemeentelij ke bijstandsbeleid wil beïnvloe den. De uitkomst is vandaag in Zaandam gepresenteerd. Vrijwel alle 567 ondervraagde vrouwen willen graag werken. Dertig procent heeft overigens al een kleine (tijdelijke) betaalde baan, maar wil die graag uit breiden. Van de rest wil drie kwart ook betaald werk, liefst in voor kinderen boven twaalf jaar (16 procent), maar vooral daar onder (64 procent). Ze zijn rela tief hoog opgeleid: het grootste deel heeft middelbaar of hoger onderwijs en is door een schei ding in de bijstand terechtgeko- De weg terug naar de arbeids markt is moeilijk en moet meestal op eigen kracht bewan deld worden. De rol van sociale dienst en arbeidsbureaus is summier. Ook het initiatief tot scholing komt in driekwart van de gevallen van de wouwen zelf. In ongeveer de helft van de gevallen worden de kosten wel betaald door sociale dienst, ar beidsbureau of GMD. Vrouwen die werken, maken veelvuldig gebruik van de zogenaamde wijlatingsregeling, waarbij ze een kwart van hun verdienster mogen houden. Vooral voo wouwen met een klein arbeids contract is deze regeling eer voorwaarde om te kunnen blij ven werken. Als er kinderopvang nodig is, komt die voor een derde voor rekening van de vrouwen zelf. Van georganiseerde kinderop vang wordt overigens enkel ge bruik gemaakt door vrouwen met een relatief groter aantal uren. De rest doet een beroep op familie en kennissen. Voor het onderzoek waren in totaal bijna 5000 wouwen om hun medewerking gevraagd. De lage respons (567) wijt de vak centrale aan gevoelens van frus tratie en opgekropte onvrede. kend dat de universiteiten ex terne opdrachtgevers voor on derwijs en onderzoek voortaan een volledige rekening moeten presenten. De Algemene Reken kamer hekelde onlangs het feit dat universiteiten dat al jaren onvoldoende doen, waardoor het rijk gedeeltelijk voor de kos ten van opdrachten voor over heden en 'collectebusfondsen' (zoals s de Hartstichting) op draait." De minister gaat de universi teiten ook aansporen hun fi nanciële beheer op orde te brengen. Hij sprak van 'stofnes ten' in de bestuursstructuur, waardoor de administratie van de externe opdrachten een rommeltje is. „Mè;er zelfstan digheid van universiteiten bete kent niet dat zij zich niet meer hoeven te verantwoorden", al dus Ritzen. huis-de Jong, werd door de rechtbank uitvoerig onder- waagd over de aard van bepaal de provinciale stukken. Riem beschikte daar nog over toen hij al weg was bij de provincie en burgemeester was geworden van Brunssum. Sommige stukken noemde de griffier niet vertrouwelijk. Een vijftal daarentegen dat betrek king had op plannen voor ontgrindingen wèl. ,,Die hoor den beslist niet buiten het pro vinciehuis te komen", aldus de griffier, „omdat zij de provincie evenals mogelijke betrokkenen ernstige schade konden berok kenen." Enkele stukken zijn ontvreemd uit de kamer van Riems' opvolger en partijge noot, gedeputeerde Tindemans, of per vergissing bij wergwerp- materiaal terechtgekomen, al dus'de griffier. Tindemans heeft aangifte gedaan. Volgens de of ficier heeft Riem zich schuldig gemaakt aan heling van die stukken. Dagelijks circa een miljoen gulden schade zoetermeer/woerden anp Een groot aantal installatie bedrijven en hun werkne mers ondervinden door de staking in de bouw oneven redig hoge schade. Dat schrijven de Vereniging van Nederlandse Installatiebe drijven (VNI) en de Unie van Elektrotechnische On dernemers (Uneto) in een open brief aan de bouw werkgevers en de bonden. Volgens beide organisa ties kunnen enkele duizen den werknemers hun nor male werkzaamheden niet meer verrichten. Alleen al de VNI schat dat installatie bedrijven dagelijks 'een dramatische schade' van circa een miljoen gulden lij den. Bonden en werkgevers wordt gewaagd ervoor te zorgen dat de op bouwpro jecten werkzame installatie bedrijven geen schade on dervinden. Een woordvoerder van de bouwbonden laat desge vraagd weten dat overlast onvermijdelijk is. Het is voor de bonden onmogelijk specifiek rekening te hou den met installatiebedrijven of andere bedrijven werk zaam op de bouwplaatsen. Uit de massale belang stelling voor de gisteren ge houden terugkombijeen- komsten in elf plaatsen in Nederland, leiden de bouw bonden af dat de stakings bereidheid onder de bouw vakkers onverminderd groot is. Slechts een klein aantal van de bijna 28.000 stakers is voor het stempel en van hun stakingskaart niet komen opdagen. Daar naast zijn nieuwe stakers ingeschreven. Met duizenden tegelijk schre ven stakende bouwvakkers zich gisteren in aan een tien tallen meters lange tafel in de Energiehal in Rotterdam. FOTO ANP ED OUDENAARDEN den haag marc peeperkorn Het debat over uitkeringsge rechtigden met hoge schulden zou live op de radio worden uit gezonden en alle sprekers in de Kamer zouden met naam en partij worden aangekondigd. Saskia Noorman-Den Uyl kon haar geluk niet op. Na een zorg vuldig geregisseerde media campagne was de directe uit zending de bekroning. Een kolf je naar haar hand. De sociaal- democrate, dochter van wijlen Joop den Uyl, zou een lans bre ken voorde minst draagkrachti- gen van Nederland. Net zoals ze dat eerder had 'ge daan via de actualiteitenrubriek Nova en de Volkskrant. Zo zou het ook nu gaan. De minima moeten iedere vijf jaar zo'n dui zend gulden ineens krijgen, had de PvdA'ster via het ochtend blad laten weten. Een broodno dig extraatje, voor een nieuwe wasmachine of kleren voor de kinderen. Noorman zette gisteren dan ook hoog in. Als oud-directeur van de sociale dienst in Leiden ken de ze het leed van de mensen die jaar-in, jaar-uit op of onder het minimum zitten. Tweehon derdduizend huishoudens met problematische schulden telt Nederland. Haar oplossing: een goede schuldenregeling, meer gemeentelijk minimabeleid en een ruimer gebruik van de bij zondere bijstand. Het is Groen Links-aanvoerder Rosenmöller die Noorman aar zelend onderbreekt. Waar is nou dat voorstel uit de Volks krant gebleven om de minima eens per vijf jaar een flink be drag ineens te geven. „Verpakt", antwoordt Noorman lachend, zorgvuldig verpakt in het ideetje over de bijzondere bijstand. Even hapt Rosenmöller naar adem. „Dat is dan wel erg goed verborgen", klinkt het geagi teerd. Is er dan helemaal geen sprake van extra geld? Van een structurele inkomensverbete ring voor de minima? De bij zondere bijstandsgelden zijn immers al voor die groep gere serveerd, en een sigaar uit eigen doos had Saskia Noorman-Den Uyl toch niet bedoeld? Ja, dat had ze wel, erkent de aangesprokene zonder blikken of blozen. Als de geachte colle ga's iets anders hadden begre pen uit de Volkskrant, dan lag dat aan hen. Of aan de Volks krant natuurlijk. Het is het startsein voor een rondje prijsschieten op de soci- aaldemocrate. Rosenmöller: „Ik maak me echt kwader en kwa der. Een partij die de ene dag A zegt en vervolgens B doet, maakt zich volstrekt ongeloof waardig. Zo'n partij, die gewek te verwachtingen niet waar maakt, is geen knip voor de neus waard. De problemen van de minima zijn te belangrijk voor losse flodders. Als dit zo doorgaat kan ik de volgende verkiezingsuitslag voor de PvdA wel voorspellen". De WD'er Van Hoof vraagt wat Noorman nu wil, terwijl opposi tiepartij CDA juichend vaststelt dat er niets nieuws onder de zon is. Het pleidooi voor een ruimer gebruik van de bijzon dere bijstand is bijna zo oud als de bijstand zelf. „Een giganti sche luchtballon", vat D66'er Dittrich de inbreng van de coa litiepartner samen. Tijdens de plaspauze in het de bat doet Noorman nog een po ging haar geloofwaardigheid te behouden. Met een opgeheven vinger aan de linker- en het ge wraakte Volkskrant-artikel in de rechterhand, worden de passa ges nog eens nagelopen. Het mag niet baten. Rosenmöller kondigt een voorstel aan dat de minima écht moet helpen. Op steun van de PvdA hoeft hij niet te rekenen. Water heeft weilanden ook al verwoest heerewaarden anp In de uiterwaarden bij het Gel derse dorp Heerewaarden zijn na de recente wateroverlast mil joenen stukjes plastic achterge bleven. Boeren die in de uiter waarden hun vee houden, kun nen daardoor geen gebruik ma ken van hun weilanden. Het ge meentebestuur heeft de provin cie Gelderland dringend ge vraagd iets aan hef probleem te doen. Volgens gemeentesecretaris Th. Eisen gaat het om kleine plastic lapjes, vermoedelijk af- valmateriaal. De gemeente sluit niet uit dat een plaatselijk afval- recyclingbedrijf de boosdoener is. „Nergens is zoveel rommel in de uiterwaarden achtergebleven als hier", zegt Eisen, „en boven dien ligt het plastic alleen ver spreid over de vijf kilometer vanaf het bedrijf stroomaf waarts naar Zaltbommel. De directie van het bedrijf zegt dat het plastic niet van hem afkomstig kan zijn, omdat dit afvalmateriaal daar niet wordt verwerkt. Volgens de di rectie is het plastic met het ri vierwater meegespoeld en in Heerewaarden achtergebleven toen de wind draaide. Het plastic is heel slap. Het heeft zich overal in afrasterin gen en doornhagen gehecht. De bevolking van Heerewaarden is al met man en macht bezig ge weest om het te verwijderen, maar dat bleek onbegonnen werk. Ook de schooljeugd, die op een woensdagmiddag aan het werk werd gezet, heeft het afval niet weg kunnen krijgen. Gemeentesecretaris Eisen: „De enige mogelijkheid is het plastic stukje voor stukje met de hand weg te halen. Omdat de provincie de vergunning ver leend heeft aan het recyclingbe drijf, vindt de gemeente dat de provincie nu een oplossing moet zoeken. Misschien moe ten alle hekken en hagen wel weggehaald worden. De provin cie zal dan moeten beslissen wie dat gaat betalen." De gemeente heeft de provin cie gevraagd nog deze week de situatie in de uiterwaarden te bekijken. Volgens een woord voerster van de provincie is in middels aan de directie van het recyclingbedrijf gevraagd het plastic op te ruimen en wordt tevens onderzocht of het moge lijk van een andere vervuiler af komstig kan zijn. „Er zijn meer puinbrekers langs de rivier, dus het zou kunnen dat een ander verantwoordelijk is", zegt een woordvoerster. amsterdam anp paracetamol, 50 mg coffeïne cd FINIMAL IS GOED. U BENT SNEL WEER BETER. Het kauwen, of liever gezegd pruimen van cocabladeren kan drugsverslaafden van de cocaï ne afhouden en hen helpen een geregeld leven te leiden. Nadeli ge effecten voor de gezondheid zijn er niet of nauwelijks. Het bevredigt de behoefte aan drugs, terwijl een overdosis on mogelijk is. Dat zegt de Boliviaanse psy chiater dr. Jorge Hurtado Gu- mucio, die gisteren een lezing over zijn coca-therapie hield voor een select gezelschap van drugshulpverleners in de Am sterdamse Jellinekkliniek voor verslavingszorg. Hurtado Gumucio is verbon den aan het Psychiatrisch zie kenhuis vqn La Paz, de hoofd stad van Bolivia, en is weten schappelijk adviseur van de vakbond voor coca-boeren al daar. Bewoners van het Andes-ge- bergte kauwen al zeker vijf eeu wen cocabladeren. Volgens Hurtado Gumucio tellen Boli via, Peru, Argentinië en Chili bij elkaar tussen de zes a acht mil joen coca-kauwers. Vooral bij mijnwerkers en boeren is coca populair. De bladeren hebben een opwekkend effect, stimule ren de zuurstofvorming (de ijle lucht in de hoge bergen veroor zaakt zuurstofgebrek) en gaan trombose tegen. Hurtado Gumucio ontdekte een jaar of tien geleden dat de plant ook een prima remedie is tegen cocaïneverslaving. Hij liet een groep verslaafden cocabla deren kauwen en zag het aantal mensen dat vrij was van psy chotische verschijnselen, angst of depressies stijgen van twee procent vóór de behandeling, tot 36 procent erna. Het percen tage mensen met zwaar psycho tische verschijnselen daalde van 54 naar 32. Voor de behande ling had slechts 28 procent van de verslaafden een baan, volgde een studie of onderhield een goed contact met familie en vrienden. Na de behandeling was dat gestegen tot 48,8 pro cent. De ervaringen van de Boli viaan kunnen voor de drugs hulpverlening interessant zijn, hoewel het voornaamste pro bleem in Nederland het gebruik van meerdere drugs tegelijk is. Nederland is er nog steeds niet in geslaagd om daar een (che misch) antwoord op te vinden. Amsterdam anpten plaats. Volgens de NeVIV koos 90 procent van de opgepakte verslaafden voor afkicken. De helft van die 226 mensen brak de behandeling voortij dig af. De NeVTV vindt dat een goed resultaat, „gelet op de zwaarte van de groep verslaafden." Er kregen 75 verslaafde gedetineerden toestem ming om het laatste deel van hun celstraf naar de kliniek te gaan. Van hen maakten 41 de behande ling af. Hoeveel drugsgebruikers terugvallen in hun verslaving, meldt de vereniging niet. Dit jaar wordt Drang op Maat in meer plaatsen inge voerd, maar dan moeten er wel meer plaatsen in verslavingsklinieken komen. De harde aanpak van verslaafden die zich schul dig maken aan criminele activiteiten is zo succes vol dat die in heel Nederland wordt ingevoerd. Er kleeft slechts één probleem aan de uitbreiding: Er zijn te weinig plaatsen in de verslavingsklinieken. Dat blijkt uil het jaarverslag over 1994 van de Nederlandse Vereniging van Instellingen voor verslavingszorg, NeVIV in Utrecht. De organisatie begon in 1994 met het zogenoemde Drang op Maat-beleid. Dat houdt in dat verslaafden kun nen kiezen tussen celstraf of afkicken. Vorig jaar vonden in tien plaatsen experimen- Methadon helpt tot op zekere hoogte, maar voorkomt niet dat verslaafden drugs bijgebruiken. Een experiment met acupunc tuur bij cocaïneverslaafden blijkt slechts enkele weken soe laas te bieden. Een ander verschil met Boli via is dat de cocaïneverslaafden daar voornamelijk roken, terwijl ze in Nederland ook drugs in jecteren. Maar volgens Hurtado Gumucio worden in de Verenig de Staten ook goede resultaten bij spuitende drugsgebruikers bereikt. De enige moeilijkheid waarop de psychiater stuitte, was het feit dat het kauwen van cocabladeren niet sociaal geac cepteerd is. „Niemand vindt een groene mond prettig en de geur is ook onaangenaam. Bo vendien bleken mensen moeite te hebben met de techniek. Je moet niet echt kauwen. Je propt de bladeren tussen je kaak en de binnenkant van je wang en zuigt de sappen op." Het ant woord was de ontwikkeling van een snoepje, een soort nicotine- kauwgum voor cocaïneverslaaf den.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5