nA Vermeend slaat instellingen aan Binnenland 10 SLACHTOFFERS 'ronk geeft Zuid-Afrika estig miljoen aan hulp Herinneringen aan het water EES JE WEEKEND, WEETJE ALLES 'Suicidefilm Veronica lokt zelfdodingen uit' Corina spreekt maar twee woorden: Niet schuldig Rechtbank veroordeelt euthanasie verpleegkundige ilDAG 24 MAART 1995 ANP Algemeen Nederlands Persburt', 'rouw sociale werkplaats achtergesteld fj haag Er werken verhoudingsgewijs weinig wouwen bij de ciale werkvoorziening. Ook zijn zij gemiddeld genomen lager eeschaald dan mannen met een vergelijkbare opleiding en ridicap. Allochtonen zijn relatief goed vertegenwoordigd en |n inschaling is over het algemeen gelijk aan die van Nederlan ds in vergelijkbare omstandigheden, zo blijkt uit een onder- bk dat minister Melkert (sociale zaken) gisteren naar het par- jnent heeft gestuurd. 'VD eist rectificatie NRC Handelsblad n haag De WD-fractie heeft NRC-Handelsbladgisteren met ?m verzocht het artikel te rectificeren dat woensdag onder de jp 'OM onderzoekt uitlatingen WD" op de voorpagina van de ant was afgedrukt. Volgens de WD heeft het OM nooit een on- rzoek naar de publikatie in de partijkrant gedaan, maar is het ;keken', zoals de discriminatie-officier alle partijbladen, kran- en tijdschriften bekijkt. Als de krant weigert het gewraakte :ikel te rectificeren, overweegt de fractie verdere stappen tegen krant. kkoord over fusie Detam en BVG iecht De vakbonden en de directies van de bedrijfsvereni- ïgen Detam en BVG hebben vannacht overeenstemming be- kt-over de fusie van beide instellingen, zonder gedwongen tslagen. Dat heeft bestuurder D. van Huizen van de FNV enstenbond vanmorgen gezegd. Van de vijfduizend arbeids- latsen vervallen er wel 1.600 vervallen. ritiek spuien op SRL-gelei mag isterdam De Vereniging tegen de Kwakzalverij mag kritiek le ren op het homeopatische wrijfmiddel SRL-gelei, ook bekend Spiroflor. De vereniging heeft zich niet onjuist uitgelaten in iblikaties waarin de werking van het middel in twijfel werd ge ileken, zo heeft de Amsterdamse rechtbank bepaald. Fabrikant M had een kort geding aangespannen tegen de vereniging en ëist dat zij onmiddellijk haar beschuldigingen zou staken. echtszaak mishandelen gehandicapte •uwarden Tegen een 35-jarige medewerker van het tehuis or geestelijk gehandicapten Maartenswouden in Drachten is iteren voor de rechtbank één maand voorwaardelijke celstraf een geldboete van 750 gulden geëist. De man wordt verdacht n mishandeling van een bewoner van het centrum. De ver- ichte maakt deel uit van een groep die in april vorig jaar op in-actief werd gezet nadat een bewoner van de afdeling over- ?d. Drie collega's zijn in december door de rechter schuldig 'vonden aan mishandeling van de overleden jongen. Zij kre- n voorwaardelijke celstraffen tot twee maanden. invrede over toekomstvisie landbouw n haag De landbouworganisatie LTO is ontevreden over de ers die landbouwminister Van Aartsen aanhoudt in de laatste rsie van zijn Prioriteitennnota. LTO-voorzitter Doornbos lemt de nota over de toekomst van de Nederlandse landbouw lag en abstract'. Van Aartsen schetst in zijn toekomstvisie, die ilgende week wordt besproken in het kabinet, een landbouw- ireld die zijn inkomen voor een groot deel haalt uit natuurbe- ;er. De minister wil inkomensondersteuning alleen geven aan teren die vernieuwend en marktgericht bezig zijn en natuur en ilieu sparen. fe HUN HUWELIJK MISLUKTE EN... ZIJ MOETEN BETALEN rmoede is hier erger dan elders in Afrika \pstad runa hellinga i'.«dL RIJK DE G00YER HIELD DEZE VROUW 19 JAAR VERBORGEN DAAR ZAÉII1 JE BROEK VANA* 1 SARAH ft DAAGT I MANNEN ffl WAT IS HIJ TOCH EEN VERSIERDER rrespondent e I derland geeft Zuid-Afrika in komende twee jaar zo'n zes miljoen gulden ontwikke- gshulp. Tweederde van het ld is bestemd voor de onder- luning van het Heropbouw- Ontwikkelingsplan (RDP) n de regering. De rest gaat ar lopende projecten en naar It msenrèchtenorganisaties, die i iten de regering om steun il jven krijgen. dHet is voor het eerst dat Ne- rland een officiële hulpover- met de Zuidafrikaan- regering heeft afgesloten. In t verleden gingen Nederland hulpgelden altijd naar non- uvemementele instellingen GO's). Sinds het verdwijnen n de apartheid en de komst n een democratisch gekozen rlement is dat echter niet 'er nodig. tan het eind van zijn fdaagse bezoek erkende mi- iter Pronk van ontwikkelings- Hoogleraar Diekstra vraagt uitstel uitzending heerewaarden Het water is inmiddels weer gezakt, maar in het prikkeldraad en het gras herinneren nog talloze stukken plastic en ander afval aan het extreem hoge waterpeil van begin dit jaar. Het geeft niet alleen een rommelige aanblik, het zorgt er ook voor dat de boeren hun vee niet kun nen laten grazen in de uiterwaarden omdat de kans (te) groot is dat de dieren stukjes plastic eten. foto anp rapahel drent leiden «ruud sep Veronica moet de drainapro- duktie 'Stills' die voor zondag 2 april staat gepland, niet uit zenden zonder nader onder zoek naar de gevolgen ervan. Dat stelt de Leidse hoogleraar klinische psychologie Diekstra in een brief aan Veronica- voorzitter Van der Reijden. De flim gaat over een jongen die zelfmoord pleegt. Diekstra, een specialist op het gebied van zelfdoding, vreest dat depres sieve jongeren na het zien van de film zijn voorbeeld volgen. Diekstra's bezwaar tegen de Veronica-productie is dat 'de film weinig of geen elementen bevat waar suicidale jongeren baat bij kunnen hebben'. De achtergronden van de zelfdo ding worden niet duidelijk en hulpverleners komen in de film niet voor. „De suggestie is welhaast dat anderen de suici dale jongere toch niet kunnen begrijpen en dat het dus ook weinig zin heeft om jezelf te openen voor anderen: ze snap pen het toch niet", aldus de Volksgezondheid vond verboden BTW-constructie prima. Financiën woedend Het ministerie van volksgezondheid heeft ziekenhuizen een maand geleden toestemming gegeven voor een fisca le truc die kort daarvoor door staatssecretaris Vermeend van financiën juist uitdrukkelijk was verboden. Met deze BTW-constructie halen ziekenhuizen, maar ook gemeen ten en woningbouwverenigingen miljoenen guldens be lastingvoordeel binnen. Financiën dreigt nu het behaalde voordeel met terugwerkende kracht, dus ook over de af gelopen jaren, terug te halen. den haag gpd De betrokken instellingen zijn boos dat Vermeend hen 'crimi naliseert'. De toenemende op schudding rond de BTW-truc heeft bij de bouw van het nieu- yye< Haagse stadhuis al eerder voor opwinding gezorgd. De constructie die de afgelopen paar jaar in zwang is gekomen bij lagere en semi-overheden is eenvoudig: Gemeenten, zieken huizen en woningbouwvereni gingen kunnen - net als particu lieren - betaalde BTW ook niet terugkrijgen. Maar bij nieuw bouw van bijvoorbeeld een zie kenhuis kan het bestuur er zelf een firma of stichting 'tussen- schuiven', die als ondernemer dan de door de bouwer in reke ning gebracht 17,5 procent BTW wèl kan terugkrijgen. De firma verhuurt vervolgens het gebouw aan het ziekenhuis. Dat moet dan wel tien jaar lang BTW betalen over de huur, per saldo levert het miljoenen op. In december zei staatssecre taris Vermeend in de Eerste Ka mer dat zulke constructies uit drukkelijk verboden zijn. Het ministerie van volksgezondheid gaf de overkoepelende organi satie van de ziekenhuizen op 25 februari desgevraagd echter toestemming voor de construc tie, omdat het geld werd ge bruikt voor het versneld aflos sen van de leningen. Nog giste ren zei een woordvoerder van het ministerie - tot verbazing van Financiën - niet beter te weten dan dat de BTW-con structie legaal is. Een woordvoerder van de wo ningbouwverenigingen wijst er op dat de huur van nieuwbouw enkele tientjes hoger uitvalt als de BTW-constructie onmogelijk wordt. De Haagse PvdA-wet- houder van ruimtelijke orde ning Noordanus maakte zijn partijgenoot Vermeend vanwe ge de problemen rond het nieu we stadhuis zelfs uit voor een 'ordinaire straatvechter'. Financiën is niet onder de in druk en dreigt gemeenten, zie kenhuizen en woningbouwver enigingen zelfs dat ze het be haalde voordeel qyerde l^atsfe jaren terug moeten betalen. leesburg anp De 19-jarige au pair Anne Cori na Peeze was radeloos op 2 au gustus vorig jaar. De twee maanden oude Brenton huilde aan een stuk door. Ze rammel de het jongetje zo hard door el kaar dat het uiteindelijk ophield met huilen, zijn bewustzijn ver loor en enkele dagen later in een ziekenhuis overleed. Die le zing gaf gisteren de officier van justitie in Leesburg van het dra ma in het voorstadje van Was hington. Zijn conclusie: dood slag, een misdrijf waarop maxi maal tien jaar cel staat. De Amsterdamse was op aan raden van haar advocaat gehuld in een een roze mantelpakje om zo een onschuldige(r) indruk te maken op de jury van negen vrouwen en drie mannen. Ze zat zwijgend in de verdachten- bank. Slechts één keer klonk haar stem door de rechtszaal. Dat was haar antwoord op de vraag van de rechter of ze het misdrijf op haar geweten heeft: 'niet schuldig'. Volgens de officier was al eer der gebleken dat Anne Corina zich geen raad wist met het langdurige huilen van de baby. Vier dagen voor het noodlottige ongeval, op 29 juli, huilde het kind ook de hele dag. Anne Co rina belde eerst een buurvrouw en vervolgens de moeder op haar werk om raad te wagen. De Nederlandse kreeg hulp en Begeleid door haar vader en de sheriff loopt Corina Peeze naar het gerechtsgebouw in Leesburg. foto ap advies van de buurwouw. Op de fatale dag ontdekte va der Steve Devonshire 's avonds om een uur of zeven dat er iets met zijn zoontje aan de hand was omdat het kind maar bleef slapen. Zijn wouw Sharon was intussen met Anne Corina gaan winkelen. De baby leek sterven de en in het ziekenhuis consta teerden artsen het shaken baby syndrome, waarbij een baby zo hard door elkaar is geschud dat het een hersenbloeding krijgt en overlijdt. Peeze zei onmiddellijk nadat de baby in het ziekenhuis was opgenomen 'niets te hebben gedaan' en 'niet met het kind te hebben gegooid'. Volgens de of ficier van justitie wijst dat erop dat Peeze kennelijk meteen heeft geprobeerd zich wij te pleiten. De advocaat van Peeze schetste tegenover de jury een heel ander beeld. Anne Corina, een meisje van negentien, was net vijf dagen in een totaal vreemd land, in een geheel weemde omgeving. Zij sprak de taal maar gebrekkig en moest helemaal alleen voor een voort durend huilende baby zorgen. De ouders keken nauwelijks naar het kind om. Toen zij de hoogleraar in zijn brief. De film is bovendien geheel in Veronica-stijl modieus en snel opgenomen. De jongen die een eind aan zijn leven maakt is mooi en intelligent en bij speelt fantastisch trompet in een succesvollle band. De film speelt zich af in een Am sterdamse yuppie-cultuur. Diekstra is bang dat jongeren die in minder luxe omstandig heden verkeren hierdoor nog eerder geneigd zouden kunnen zijn een eind aan hun leven te maken. Een persvoorlichter van Ve ronica legt de kritiek van de hoogleraar naast zich neer. Volgens hem verwart Diekstra de dramaproductie met een voorlichtingsfilm. „Wij wilden geen voorlichtingsfilm maken, maar een drama. Bovendien hebben we de film ook aan an dere deskundigen laten zien. Die vonden niet dat de film jongeren aanzet tot zelfdoding en gerust kan worden uitge zonden." „Als er een bedrijfje tussenge- schoven is en er is geen sprake van echte eigendomsover dracht, dan is het in strijd met de wet. Dat heet dan fraude", aldus een woordvoerster. Vermeend wil zo mogelijk vandaag nog de reparatiewetge ving op dit punt rond hebben, om de BTW-truc makkelijker te kunnen bestrijden. Onderdeel daarvan is om niet tien, maar twintig jaar lang BTW te heffen over de huur. Volgens Financi en heeft het ministerie daar de ze week toestemming voor ge kregen van Brussel. Zo wordt het voordeel beduidend min der. Daarnaast kijkt Financiën 'nadrukkelijk' naar de mogelijk heid van terugvordering. moeder een keer om raad belde, duurde het meer dan een uur voordat zij die aan de telefoon kreeg. Op de dag van het ongeluk, aldus de advocaat, was Anna Corina tot half vijf 's middags met de baby alleen geweest. De vader kwam om zeven uur 's avonds thuis. „Tot zeven uur was de baby in orde", bena drukte de advocaat. Om zeven uur ging Sharon boodschappen doen met Anne Corina en pas nadat zij terugkwam, en de va der een uur met de baby alleen was geweest, leek het jongetje stervende te zijn. Volgens de artsen is het mogelijk dat de va der het kind heeft mishandeld. Het proces tegen Anne Corina begon gistermorgen eerst met de installatie van de jury wat al de hele ochtend duurde. De rechter, officier van justitie en verdediging probeerden zoveel mogelijk 'objectieve' juryleden te Hijgen die bijvoorbeeld geen babysitters of kinderverzorg sters in dienst hebben en niets van de zaak weten uit de media. Het proces tegen Peeze trekt grote belangstelling. Diverse TV-stations besteden aandacht aan de zaak. Voorafgaand aan de rechtszaak is er in de VS al een discussie geweest over de positie van au pairs, meest Eu ropese tieners die door Ameri kaanse ouders als goedkope kindermeisjes worden aange trokken. 'Praat met de familie over donorschap' hilversum carine neefjes „Toen ik mijn codicil invul de. bleek dat mijn man al vijftien jaar met zo'n wilsver klaring op zak liep. Daar wist ik niets van. Mijn echtgenoot maakte de klassieke fout die zoveel codicildra Ze vergeten hun te vertellen dal zij na hun dood organen of weefsel voor transplantatie willen afstaan. Mijn boodschap luidt: Praat erover voor het te laat is", zegt directeur Van Netten van de stichting Orgaan- en Weefseldonorvoorlichting. Na een verhitte discussie in de politiek over wel of niet verplicht donorschap, houdt de stichting volgende week de Nationale Donorweek. Vooral hét zogenoemde geen-bezwaarsysteem, waar bij iedereen van 18 jaar en ouder automatisch donor is als hij geen bezwaar maakt, heeft veel stof doen opwaai en. Van Netten: „Tijdens de discussie in het parlement is niet duidelijk naar voren ge komen dat er altijd overleg plaatsvindt met de familie. Het lijkt nu alsof mensen bij zo'n systeem zonder meer als donor worden gebruikt. Dat schrikt af." Wat er ook voor systeem komt om het tekort aan orga nen terug te dringen, men sen moeten meer praten over wat er na de dood met hun lichaam mag gebeuren, vindt Van Netten. Dertig pro cent van de nabestaanden weigert nu toestemming te geven voor transplantatie. Het kabinet wil wettelijk re gelen dal familieleden dona tie niet meer kunnen tegen houden als de overledene heeft laten vastleggen wat hij of zij dat wél wilde. Ruim 2,6 miljoen Neder landers hebben een codicil ingevuld. Uit onderzoek blijkt dat bijna 2,5 miljoen mensen bereid zijn dat te doen, maar door luiheid is het er nooit van gekomen. Dan is er een grote groep die er wel over heeft nagedacht, maar nog niet weet of ze het wil. Donorschap blijft voor hen een beetje griezelig. Ei genlijk zou iedereen mee moeten werken aan donatie na overlijden, „want veel mensen willen wel organen krijgen, maar niet geven." samenwerking gisteren dat Zuid-Afrika eigenlijk te rijk is voor Nederlandse hulp, maar stelde anderzijds dat de rijkdom extreem ongelijk is verdeeld tussen blank en zwart. „Ik ben hier ergere armoede tegengeko men dan in een aantal andere Afrikaanse landen." Hij heeft er begrip voor dat de regering-Mandela die inko mensverschillen niet al te dras tisch wil aanpakken om te voor komen dat de rijken het land ontvluchten en veel (investe- rings)kapitaal meenemen. Per saldo zou Zuid-Afrika er dan op achteruit gaan. Nederland zal de miljoenen vooral steken in de ontwikke ling van het onderwijs en het platteland en steun aan het de mocratiseringsproces. In dat ka der past de voortgaande hujp aan mensenrechtenorganisaties en de hulp bij de hervorming van de politie, waarin Neder land een tamelijk prominente rol speelt. groningen anp Advocaat: Rechter maakt verwarring groter is een medische handeling die een arts niet kan delegeren aan anderen, aldus de rechtbank. Advocaat Sutorius, gespecialiseerd in medisch ethische kwesties, vindt die overweging rechtlij nig en onpraktisch nu verpleegkundigen bijvoor beeld in ziekenhuizen regelmatig betrokken zijn bij onderdelen van euthanasie. Volgens het Gro ninger vonnis mag de verpleegkundige in de ogen van de raadsman nu ook bijvoorbeeld een infuus voor dat doel niet langer aanbrengen. Hij overweegt hoger beroep aan te tekenen. Een woordvoerster van de beroepsorganisatie van verpleegkundigen NU'91 zegt blij te zijn met de helderheid van de uitspraak: „Het is nu glas helder dat een arts deze handeling niet mag dele geren. Een verpleegkundige kan niet degene zijn die de middelen toedient. De huidige wetgeving is het maximaal haalbare in de discussie en wij accepteren die situatie." De veroordeling van 38-jarige verpleegkundige tot twee maanden voorwaardelijk wegens eutha nasie op een 36-jarige vriend en collega zal er wellicht toe leiden dat euthanasie door verpleeg kundigen minder zal worden gemeld. Dat zei ad vocaat Sutorius van de verpleegkundige gisteren na het vonnis. De rechtbank oordeelde dat de vrouw, hpewel ze alle voor artsen geldende zorg vuldigheidseisen in acht had genomen, de dode lijk injectie niet had mogen geven. De vriend leed aan AIDS en had zijn collega ge waagd om euthanasie. Op 4 juli gaf ze de dodelijk injectie met medeweten en in het bijzijn van de huisarts van de man. Volgens de rechtbank heeft ze weliswaar haar beslissing genomen na een uit voerige bedenktijd en advies van artsen in haar omgeving, maar de uitvoering van de euthanasie WANNÉÉR KOUKCN NOU H5 AT? BOUWSTVILlNcr Brengt de gezondheid ernstige schade toe. k.h 4.10.1994 Stb.720.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3