Ronald Koeman verlaat Nou Camp Cantona na vier uur cel weer vrij Sport Richard Witschge met spoed' naar Blackburn Hhalken in halve finale .RIJ DAG 24 MAART 1995 21 chef willem spierdijk. 071 -356464, plv -chef rob onderwater, 071-356463 JSavratilova in VS-ploeg py biscayne De 38-jarige Martina Navratilova, die in november rlij de Masters in New York officieel afscheid nam, voert de Ame rikaanse tennisploeg aan voor de wedstrijd in het toernooi om le Federation Cup tegen Oostenrijk (21-23 april). Coach Billie kan King selecteerde verder Lindsay Davenport, Mary-Joe Fer- eriandez en Gigi Fernandez. Met de laatste vormt Navratilova faarschijn 1 ijk een dubbel. Over een mogelijke rentree van Mo- Seles, tot Amerikaanse genaturaliseerd, kon King in eerste eiistantie weinig zinnigs meedelen. ,,Ik ga zo snel mogelijk met io<aar praten. Als het waar is, nomineer ik haar onmiddellijk." sta tatwijk oefent tegen VVSB Htwijk» Zaterdageersteklasser Katwijk oefent komend weekein- niet tegen Spakenburg. In WSB uit Noordwijkerhout is een jleuwe tegenstander gevonden. Het duel op sportpark De Krom zaterdag om 15.00 uur. ry.L ieijaas Vink nog twee jaar bij Heracles ^alMELO» Marco Waslander en Klaas Vink hebben hun contract q nj de Almelose eerste-divisieclub SC Heracles '74 verlengd. ud-Noordwijker Vink tekende voor twee seizoenen bij, Was- kwam gisteravond een nieuwe verbintenis overeen voor j aar. I n **r del plata De Colombiaanse voetballer Arley Betancourt is e'?i de halve finale van de Panamerikaanse Spelen enige tijd op politie-station in Mar del Plata vastgehouden. Hij had in de ed2dstrijd tegen Mexico (1-2) de Costaricaanse scheidsrechter Gutierrez Castro geslagen. De politie liet Betancourt na n rhoorvrij. [onkballers willen op tournee uui York De leden van de Amerikaanse vakbond van honkbal- v0(js hebben het plan in mei een toernee van oefenwedstrijden te hojuden met topspelers uit de Major Leagues. Nu er geen einde ft te komen aan de al acht maanden durende staking, wil de een vervangende competitie opzetten. Op 2 april willen mb spelers een trainingkamp betrekken in Florida. Als de bond clubeigenaren het conflict voor die tijd niet hebben opge- rïe!t, beginnen de profploegen dezelfde dag de competitie met in^vangers, gepensioneerde profs, college-spelers en talentvolle -joftateurs. Na een training van drie tot vier weken willen de sta- lUj8ide honkballers met vier teams gaan toeren. nT ecker als verslaggever Tennisser Boris Becker maakt zondag zijn debuut als erëvisieverslaggever. De drievoudige Wimbledonwinnaar zal de tot|erse derby tussen Bayern München, tegenstander van Ajax in halve finale van de Champions League, en TSV1860 Mün- in sn analyseren. Bovendien staat een interview met Bayern- Ideiivoerder Thomas Helmer gepland. Becker treedt een week- t d<de later met het Duitse Davis Cup-team in Utrecht aan tegen "ik Iderland. erste zege voor Jordan ton» Basketballer Michael Jordan heeft zijn eerste zege met Chicago Bulls behaald sinds zijn terugkeer in de Amerikaanse jfliga (NBA). De Bulls wonnen woensdag met 124-107 van de - iton Celtics. Jordan werd topscorer met 27 punten. Hij verzil- de acht vrije worpen en pakte drie rebounds. Na een honkba- stapje van ruim zeventien maanden bij de White Sox keerde ejlan zondag terug in de basketbalarena. heister op doping betrapt del plata Bij de Panamarikaanse Spelen in Mar del Plata is Canadese roeister Silken Laumann op doping betrapt. Zij is [-wereldkampioene skiff (1991) en medaillewinnares (brons) Innate Olympische Spelen van Barcelona in 1992. Kwa 4) b. inali wint etappe •a coloma de gramamet De Catalaanse Week blijft voorals- w een Italiaanse. Ook de vierde etappe van het Noordspaanse lement leverde een zege op voor een profwielrenner uit het seizoen bijna onverslaanbare 'blauwe leger'. Nicola Mi- won. In de slotfase van de rit over 183 kilometer van Llivia r Santa Coloma de Gramamet stond geen nieuwe Laurent bert op, zoals bij Milaan-San Remo. Minali zegevierde daar- ^dnar °Pnieuw- - iton Geesink geëerd - cht Op 6 april wordt op de Weerdsingel in Utrecht, op 100 er van de Kroonhof in Wijk C waar hij geboren is, een borst- 'lELffi van Anton Geesink onthuld. Het IOC-lid, en judoreus, zal oij de onthulling aanwezig zijn. Het borstbeeld in brons van ta C(^tenaar Theo van de Vathorst is aangekocht door de ge- ta) mte Utrecht. 3. B 7 iSchalken heeft de halve fi- 0.38ran het tennistoernooi in janca bereikt. Hij won gis- a van de als vierde geplaats- nateiinjaard Tomas Carbonell: l- Sj. Schalken leverde daar- 43Vïjn beste prestatie ooit in ancivP-toernooi. In Rotterdam edeni hij in de kwartfinale op Omar Camporese. speelt Schalken tegen i'. i Schalier, in de Marok- 3. stad nummer één van atsingslijst. De Öbstenrij- 8. jn gisteren in drie sets van teen Injaard Felix Mantilla. 5 3-45ko Date heeft de finale ;t tennistoernooi in Key ne bereikt. De Japanse t gisteren de pijn in Ier en knie en won vanuit ;n positie van Gabriela li: 1-6 7-6 7-6. De" partij drie uur en vijf minuten. idse in ijshockey-selectie imeer anpTubbing, die uitkomt voor Lei den Lions, maakt deel uit van de selectie. De formatie van de geboren Kroaat moet het in de groep- wedstrijden opnemen tegen Slowakije, Groot-Brittannië en Denemarken. In groep twee treffen Tsjechië, Rusland, Frankrijk en Oekraïne elkaar. .en Erades uit Leiden be- rtmeu' tot de ijshockey-selectie r andscoach Zlatko Hrelja 6rgbekendgemaakt voor de lese titelstrijd voor B-lan- Jr Mot3et EK heeft van 27 tot 31 )rt for plaats in het Deense 5e. Ook de Haagse Josje DEN HAAG ANP ARCHIEFFOTO EPA Richard Witschge voetbalt de rest van het seizoen bij Black burn Rovers. De Nederlander staat onder contract bij' Bor deaux, dat hem verhuurt aan de koploper van de Engelse com petitie. De 25-jarige Witschge wordt vandaag voorgesteld in Blackburn. „Het was een spoedverhuur", aldus Rob Jansen van de vak bond WCS, begeleider van Wit schge. Gisteren sloot de trans fermarkt in Engeland. „Black burn zocht een bepalende mid denvelder. Na het seizoen be slist de clubleiding of ze Richard aantrekt." Witschge kan op 1 april debuteren, als Blackburn de uitwedstrijd tegen Everton speelt. Komend weekeinde is in verband met de interland tegen Uruguay op 29 maart geen competitievoetbal. De club van manager Kenny Dalglish staat met nog acht wedstrijden te gaan drie punten voor op kampioen Manchester United, dat één duel meer af werkte. Blackburn, opgericht in 1875, heeft de laatste jaren meer dan 60 miljoen gulden ge ïnvesteerd in nieuwe spelers om het eerste kampioenschap sinds 1914 te halen. Ook het stadion aan Ewood Park is voor miljoe nen gerenoveerd. Belangrijke aankopen waren de spitsen Shearer en Sutton alsmede doelman Flowers. Shearer maakte vorige week tegen Chel sea zijn dertigste doelpunt van de competitie, tevens zijn hon derdste in de Premier League. De 25-jarige Witschge, opge leid door Ajax, is bezig aan zijn derde seizoen bij Bordeaux. De Franse subtopper kocht hem van Barcelona, waar hij twee jaar actief was onder Johan Cruijff, maar door de 'buitenlandersregel' te weinig aan spelen toekwam. Witschge was meestal de vierde buiten lander, achter Koeman, Stoitsjk- ov en Laudrup. Slechts drie mochten spelen in de competi tie. Alleen in Europese wedstrij den was hij meestal van de par tij, want daarin mochten toen nog vier vreemdelingen mee doen. Hij miste in 1992 de finale van de Europese beker voor landskampioenen tegen Santp- doria door een blessure en ver loor daardoor ook zijn plaats in de selectie voor het EK in Zwe den. Die plaats nam zijn broer Rob uiteindelijk over. Richard Witschge speelde negentien in terlands, waarin hij eenmaal scoorde. Na het EK verkocht Barcelona hem voor ongeveer zeven mil joen gulden aan Bordeaux, dat de resterende contractduur (vijf jaar) van Barcelona overnam. In de wijnstad kon hij het matig vinden met zijn trainers. Vorig seizoen was dat de Fransman Courbis, tegenwoordig de Por tugees Toni. De trainer deed maar weinig een beroep op hem. Ook was Witschge een keer verwikkeld in een conflict over het merk schoenen. Door de komst van Witschge zijn straks acht Nederlanders actief in de Premier League van Engeland. De anderen zijn: Roy (Nottingham Forest), Helder (Arsenal), Vonk (Manchester Ci ty), Segers (Wimbledon), Dijk stra (Queens Park Rangers), Monkou (Southampton) en Boere (West Ham United). Werder Bremen en PSV vallen af als nieuwe club voor libero GRONINGEN GPD Ronald Koeman vertrekt aan het einde van dit seizoen bij Barcelona. De Groninger keert terug naar Nederland. Het heeft er alle schijn van dat de verdediger in dienst treedt van FC Groningen, zijn oude club waar ook zijn oudere broer Erwin speelt. Martin Koeman, zijn vader, is er alge meen manager. wilde gaan spelen. Dat stak me toch wel een beetje. Ik had het leuk gevonden om net als Frank Rijkaard bij Ajax mijn laatste ja ren bij PSV te slijten." De 32-jarige Koeman, die nog voor een jaar kon bijtekenen in Barcelona, heeft in de Catalaan se hoofdstad gouden tijden be leefd. Hij won in de laatste vier seizoenen de landstitel, in 1990 de Spaanse beker en in 1992 de Europa Cup voor landskam pioenen en de Super Cup. De vrije trap waarmee hij de trots van Catalonië op het heilige gras van Wembley tegen Sam- podoria de Europa Cup bezorg de, maakte 'Sneeuwvlokje' on sterfelijk in Barcelona. Berger Han Berger treedt volgend sei zoen in dienst van Cambuur. De Utrechter wordt de opvolger van Fritz Korbach, die vorige maand werd ontslagen bij de Friese club. Berger brak begin deze week met Sparta, waar hij anderhalf jaar werkzaam is ge weest. Jimmy Calderwood en Niels Overweg nemén de hon neurs in Leeuwarden waar tot dat Berger op 1 juli aan de slag f\°e tegen Graf in finale Key Biscayne Het toernooi in Key Biscayne wordt, na Wimbledon, het US Open, het Australian Open en Ronald Garros, ook wel de vijfde Grand Slam genoemd. Zowel het totale prijzengeld, zeven miljoen gulden voor mannen en" vrouwen, als de bezetting recht vaardigt zo'n status. In de finale speelt Date tegen Steffi Graf, die Jana Novotna in twee sets ver sloeg (6-2 7-5). Bij de mannen 'zwijnde' Pete Sampras in zijn kwartfinale tegen Andrej Med- vedev. De als tiende geplaatste speler uit Oekraïne verzuimde in de derde set door te drukken en verloor met 1-6 7-6 4-6. De oud-international wilde ech ter nog geen uitsluitsel geven. Koeman, cryptisch: „Het kan Groningen worden." Volgens Martin Koeman is er nog geen contract tussen Ronald en de eredivisieclub uit het noorden geweest. „Maar we willen hem wel graag hebben." Ronald Koeman kwam maan dag in een gesprek met trainer Johan Cruijff tot zijn besluit. Koeman: „Johan vond het jam mer dat ik vertrek. Hij had graag gezien dat ik nog een jaar zou blijven. Maar hij had alle begrip voor mijn beslissing. Na zes jaar ben ik de hectiek rond het voet bal in Spanje een beetje zat. Ik heb er behoefte aan op een iets lager niveau te gaan spelen. Het is prettig om weer terug te zijn in Nederland. Hier is de druk toch een stuk kleiner dan in Zuid-Europa. Dit is een goed moment om te vertrekken uit Barcelona." Koeman, die 179 competitie wedstrijden voor Barcelona speelde, maakte zijn beslissing gisteravond bekend in het RTL- programma Barend Van Dorp. Hij bekende ook contact te hebben gehad met Werder Bremen en PSV. „Ik ben gebeld door Willy Lemke, de manager van Werder. Hij vroeg of-ik be- langstellng had. Ik heb gezegd dat ik over mijn toekomst aan het nadenken was. Hij was he vig geïnteresseerd. Ik ben blij dat het niet is doorgegaan. Het was niet zo'n goede keuze is ge weest. Tijdens het EK in Duits land zijn ze nogal boos op me geworden." De Groninger veegde na af loop van de gewonnen wed strijd tegen het gastland in Hamburg zijn achterwerk af met een shirt van Duitsers. „Ik had geen zin om elke wedstrijd uitgefloten te worden", aldus Koeman, die ook is benaderd om in Japan aan de slag te gaan. Over zijn contacten met PSV zei de oud-aanvoerder van het Nederlands elftal dat hij 'graag aan de slag was gegaan' in Eindhoven. „Ik had het leuk ge vonden. Maar Advocaat bracht al snel naar buiten dat hij zich Koeman niet wilde laten op dringen en dat hij één op één Han Berger en vice-voorzitter Jan Riedstra van Cambuur kwa men gistermiddag in een Am sterdams hotel voor de televi siecamera van RTL 4 tot een overeenkomst. De Utrechtse oefenmeester toonde zich con tent met de verbintenis. „Ik ben blij dat ik weer aan de slag kan. Cambuur is een prima club. We gaan in principe één jaar met elkaar aan de slag, maar we hebben de intentie er nog een seizoen aan vast te knopen. Het zou mooi zijn als dat in de eredivisie zou zijn." EK 2000 De Europese voetbalunie (UEFA) steunt de gezamenlijke kandidatuur van Nederland en België voor de organisatie van het Europees kampioenschap in 2000. De toernooi-commissie bracht een positief advies uit. „De commissie heeft het volle vertrouwen in beide voetbal bonden en steunt in principe hun kandidatuur", zo luidde een verklaring van de UEFA. Op 14 juli neemt de unie een be- Ronald Koeman: ,,lk ben de hectiek in Spanje een beetje zat." slissing. De komende maanden vindt de inspectie plaats van de stadions die voor het EK zijn aangewezeri. Het is voor de eer ste keer in de geschiedenis van het Europees kampioenschap voetbal dat twee landen samen het toernooi willen organiseren. Feyenoord Feyenoord heeft bij de KNVB geen verzoek ingediend de competitiewedstrijd tegen Roda JC uit te stellen. Het duel tussen de nummers vijf en twee van de eredivisie staat voor zondag in Rotterdam op het programma. Coach Van Hanegem bracht woensdag, na de bekerwinst op Heerenveen, het mogelijke uit stel ter sprake. „Hij heeft op persoonlijke titel gesproken", zei manager Fred Blankemeijer gisteren. Het bestuur van Feye noord neemt geen maatregelen. Van Hanegem wilde het duel verschuiven omdat zijn ploeg met veel geblesseerde spelers kampt. Ajax-voorzitter Michael van Praag en zijn collega van Feye noord Jorien van den Herik hebben besloten samen iets aan de uitwassen op dé tribunes te doen. Ze werken de plannen zo snel mogelijk uit. Onlangs werd het Nederlandse voetbal opge schrikt door Rotterdamse spreekkoren die zich op schan delijke wijze tot trainer Louis van Gaal richtten. Nigeria Nigeria, dat het WK voor junio ren (tot 19 jaar) onlangs defini tief kwijtraakte, heeft nog niet gereageerd op de uitnodiging een team te sturen naar de titel strijd die nu volgende maand in Qatar plaats heeft. 1-Iet gastland doet zelf niet mee. Nigeria zou het toernooi op 13 april moeten openen tegen Rusland, maar de nationale bond van het Afri kaanse land heeft als enige van de uitgenodigde teams niets la ten horen. Nederland doel ook mee aan het evenement, zij het niet met de sterkste selectie. De FIFA heeft volgens een woord voerder geen deadline gesteld voor de deelname van Nigeria. Italië Bondscoach Arrigo Sacchi van Italië stelt drie debutanten op in dé EK-kwalifïcatiewedstrijd van zaterdag tegen Estland. Het trio is afkomstig van koploper Ju- ventus. Het gaat om de aanval lers Fabrizio Ravanelli en Ales- sandro del Piero en doelman Angelo Peruzzi. De laatste ver vangt de geblesseerde Gianluca Pagliuca. Sacchi mist Juventus-stër Ro berto Baggio, die vindt dat twee interlands te veel van het goede is, zo vlak na het herstel van een knieblessure. Italië speelt woensdag uit tegen Georgië. Ook aanvaller Vialli, voor hel laatst actief als international in december 1992, ontbreekt. Sac chi weerstaat de mediadruk en weigert de spits van Juventus op te roepen. Naast de twee debu tanten is Gianfranco Zola van Parma de derde aanvaller. Italië, tweede tijdens hel WK in de Verenigde Staten, behaal de pas vier punten uit drie duels in de aanloop naar het EK. De wedstrijd tegen Kroatië ging verloren. Voor Paul Haarhuis en Jacco Eltingh betekende de kwartfina le van het mannendubbelspel het eindstation. De Nederlan ders verloren met 6-3 7-6 van de Amerikanen Jim Grabb en Patrick McEnroe. Eric Cantona verlaat onder strenge bewaking de rechtbank. De Franse voetballer, die in Engeland een karatetrap uitdeelde aan een toeschou wer, werd veroordeeld tot twee weken celstraf en op borgtocht vrijgela ten. FOTO» EPA croydon rtr/afp Na een verblijf van vier uur in de gevangenis is Eric Cantona weer vrij man. In elk geval voor lopig. Nadat een,eerste verzoek van zijn advocaten de voetballer van Manchester United op borgtocht vrij te laten was ver worpen door een rechter in Croydon, hadden zijn raadslie-' den bij een hogere juridische instantie wel succes» Op 31 maart zal blijken of het vonnis, twee weken celstraf, gehand haafd blijft. Na de zitting in Croydon ver- oordeelde rechter Jean Pearch de soms geniale voetballer tot twee weken celstraf. Daarbij speelde vooral mee dat de flam boyante Fransman weinig ge voel had getoond voor verant woordelijkheid. Want Cantona is als voetballer een voorbeeld voor miljoenen liefhebbers. Zijn onbesuisde trap naar een toe schouwer is door velen gezien op televisie. Wat moet de jeugd wel niet denken van zijn actie, vroeg de rechter zich af- Pearch verwierp na het von nis een verzoek van de advoca ten Cantona op borgtocht vrij te laten. Ze noemde dat ongepast. Tijdens het uitspreken van het vonnis zei ze tegen Cantona: „Je bent een publiek figuur, met grote gaven. Daarom kijken veel jongeren tegen je op. Om die reden is het enige passende oordeel een gevangenisstraf van twee weken die onmiddellijk in gaat." Maar Pearch zat een leken- rechtbank (Magistrate Court) voor, die alleen oordeelt over kleinere vergrijpen. In het dage lijks leven is ze muzieklerares. De verdediging van Cantona kreeg van een hogere rechtspre ker (Crown Court) gedaan hem voorlopig vrij te laten, tegen een borgsom van ongeveer 1200 gulden. Spijt Cantona betuigde voor de rechtbank in Croydon, Zuid- Londen, zijn spijt over de actie op 25 januari, maar liet een ad vocaat ook voorlezen dat hij was geprovoceerd. Nadat hij in het duel tegen Crystal Palace de rode kaart had gekregen, viel hij toeschouwer Matthew Sim mons aan met een spectaculai re trap, veelvoudig omschreven als een kungfu-actie. De maxi mum-straf voor het vergrijp van Cantona is zes maanden opslui ting en een boete tot bijna 15.000 gulden. De fan verschijnt vandaag voor de rechter. Hij zou zich racistisch hebben uit gelaten jegens Cantona, die in Engeland al drie jaar op rij kam pioen is. Eerst met Leeds Uni ted, vervolgens twee keer met Manchester. Overigens ontkende Canto- na's ploeggenoot Paul Ince schuldig te zijn aan het moles teren van een toeschouwer. Hij moet op 23 mei opnieuw voor komen. Ook de ploeggenoot van Cantona zou het aan de stok hebben gekregen met een fan, in het tumult dat ontstond na de charge van de Fransman. Chaos Aanklager Jeffrey McCann zei dat de actie van de Fransman had kunnen leiden tot algeme ne chaos in het stadion. Tijdig optreden van de politie en goed werk van stewards voorkwam dat maar net. Cantona in de verklaring: ,,Ik was boos op me zelf en gefrustreerd door die ro de kaart." Terwijl hij het veld in verhitte toestand verliet, viel hem het opmerkelijke gedrag van een supporter op. „Het was duidelijk dat iemand me prik kelde, beschimpte en beledig de." De advocaat droeg voor uit de keur aan krachttermen, ge hoord uit het publiek en gericht tégen Cantona, diens moeder en zijn nationaliteit. De voetbal ler verklaarde dat het gezicht van de aangevallen supporter vertrokken was van haat. „Dat deed me pijn. Ik ,was beledigd en reageerde op een manier waarvan ik spijt heb. Ik accep teer dat ik fout was", aldus Can tona in de voorgelezen verkla ring. Hij was gekleed in een blauw jasj'e en een grijs T-shirt en luisterde gedwee naar de rechtsgang, lachte flauwtjes en trok bleek weg toen hij het von nis hoorde. Volgens een advo caat maakte hij zich vooral druk om de uitwerking die de uit spraak zou hebben op vrouw en kind. Boete De 28-jarige international, die door zijn opvliegende karakter al eerder in aanvaring kwam met medespelers, scheidsrech ters, bondscoaches en bestuurs leden, was door de Britse voet balbond FA al geschorst tot 30 september en veroordeeld tot het betalen van een boete van ongeveer 25.000 gulden. Man chester United had al twee we ken salaris gekort, zo'n 50.000 gulden. De landskampioen schorste hem tot het einde van het seizoen.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 21