'Made in Leiden' staalkaart muziek Nieuw komisch koppel in 'De Woonboot' Gloedvolle Catalaanse kunst in Alphen Cultuur& Kunst loof'drol voor Paul de Leeuw i Torch Song Trilogy J Een draak waaruit elk leven geweken is DAG 24 MAART 1995 chef annemiek ruygrok, 071 -356471plv -chef jan rijsdam, 071-356472 guine Ballade en» De afro-caraïbische band Beguine Ballade treedt van- md op in café Jazzmatazz aan de Lange Scheistraat 5b in Lei- (achter Lakenhal). De band maakt zeer dansbare muziek, t optreden begint om 21.30 uur. im Rose Circus show tterdam De Jim Rose Circus Side Show gaat op tournee door ,>derland. De club is gespecialiseerd in maffe acts. Zo spelen de hesten voetbal met een kettingzaag en balanceert The Arme- an Rubber Man een grasmaaier op zijn kin en bereidt daarmee ik nog eens de salade. The Jim Rose Circus Side Show strijkt ider meer neer in Rotterdam (21 april, Nighttown), Amster- im (23 april, Paradiso) en Utrecht (29 april, Tivoli). De kaart - (rkoop start op 1 april. .ezing meubilair Pieterskerk |den» Kunsthistorica M. Madou houdt zondag 26 maart in de jeterskerk in Leiden een lezing over het middeleeuws meubilair ïn dit voormalig godshuis. In die tijd kende de kerk vele alta- [n, schilderingen en beelden. Madou gaat het vooral hebben ver het koor. De bijeenkomst is de derde in een serie van vier ieterskerklezingen. De lezing begint om 14.00 uur in het koor. la afloop is er een rondleiding door de kerk. ïxpositie Marokkaanse fotograaf [iden De in Marokko geboren fotograaf Salman Ezzammoury zijn werk in Moultaka, het gebouw van de Marok- aanse Unie in Leiden. De free lancer toont foto's van zijn ge- oorteland. De expositie is tot 11 april te zien op donderdag en rijdag van 19.00 uur tot 21.00 uur en zaterdag en zondag van 3.00 uur tot 21.00 uur. -"oncert Jacqueline Castro eidenJaqueline Castro Ravelo speelt zaterdag 25 maart in de [aasmarktschool in Leiden. De van oorsprong Chileens zange- es brengt folkloristische muziek uit Latijns Amerika variërend jan de Argentijnse zamba tot de Venezolaanse golpe. Het con- ert van Castro in het Tuyalokaal aan de Koppenhinksteeg 13 <eiegint om 20.30 uur. Lezing Matisse in Voorschoten 'oorschoten Elisabeth Reinhartz-Tergau geeft op zondag 26 naart een lezing over Matisse in het Ambachts- en Baljuwhuis Voorschoten. De kunsthistorica bespreekt zijn ontwikkeling fd"an fauvisme tot en met de latere collages. Matisse illustreerde 9ok gedichten en maakte wandschilderingen. De lezing aan de foorstraat 12 begint om 12.30 uur. Indonesisch festival in Volkenkunde EiDENHet Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden houdt zfondag 26 maart een Indonesisch festival. Twaalf muziek- en lansgroepen geven op diverse plaatsen in het museum demon- trades. Voor kinderen is er een speciale workshop Sumatraanse :o ans van Romanita Santoso. Het festival aan de Steenstraat 1 egint om 13.00 uur. 3s-5meer anp 567|erzoekers zullen de komen- ijf jaar onderzoek doen naar eroudering van 19e eeuwse roeg 20e eeuwse schilderij- 18 3.1& Nederlandse organisatie Wetenschappelijk Onder- trekt voor het project ze- miljoen gulden uit. Akzo- 5l en de betrokken musea 3.1 gen twee miljoen gulden, lelnemende musea zijn on- 21. der meer het Rijksmuseum, het Amsterdams Historisch Muse um, het Van Goghmuseum, het Frans Halsmuseum, het Mau- ritshuis en het Kröller-Müller- museum. De wetenschappers hopen met het onderzoek te achterha len wat de oorzaken zijn van het verval van schilderijen. Met die gegevens kan beter worden in gespeeld op de instandhouding van het culturele erfgoed. Vijfde aflevering morgenavond in de Waag Het wachtwoord is: Leids. Zangerig Leids, ritmisch Leids, heel oud Leids, fonkelnieuw Leids, als het maar muzikaal Leids is. Want muziek is muziek, over welke stijl je het ook hebt. De Stichting 'Made in Leiden' organiseert nu voor de vijfde keer het 'festival' waarin diverse muzikale stijlen en richtingen te horen zijn. Vanwege het lustrum zal wethouder van cultuur Pex Langenberg dit concert, dat terecht de status van 'bijzondere culturele activiteit' geniet, morgenavond in de Waag openen. 'Made in Lei den' slecht namelijk de muren die tussen de 'zware' en de 'lichte' muziek staan. leiden susanne lammers Het doel is open oren voor zo wel serieuze muziek als pop. Het ei van Columbus is de con frontatie van genres. Jazz, ma drigalen, pop, chansons en mo derne muziek - en dat alles op één avond. Zodat het ene deel van het publiek ontdekt dat 'he dendaags klassiek' niet hoog van de ivoren toren blaast en het andere deel dat populair niet altijd simpele deuntjes ver pakt in rotherrie is. Zodat het ontdekt dat muziekstijlen ver want zijn, familie zogezegd, en dat het verhaal van je oma net zo leuk is als dat van je achter neefje. Pieter Kiewiet de Jonge en Burkhardt Söll zullen de stukken en uitvoerenden ver baal in- en uitleiden en kort wat over hun achtergrond en het onstaan van de composities vertellen. Staalkaart 'Made in Leiden' biedt een po dium aan alle geschreven en bedachte muziek die de cultuur van de stad en regio Leiden door de tijd heeft voortge bracht. Het 'staalkaart-karakter' is echter maar één van de aan trekkelijke kantjes van dit pro jectconcert. 'Made in Leiden' is als een feestje. Je treft oude be kenden aan, met wie het goed toeven is, maar ook de kennis making met gloednieuwe stuk ken is vaak verrassend aange naam. Zo is daar "t Zingend Hart', dat gedichten van Pessoa op muziek van Walther Stuhlma- cher brengt. A-capella sfeerte keningen die "t Zingend Hart' letterlijk op het lijf geschreven zijn. Het lied 'Pobres das flores' is zeker iets om je op te verheu gen. Peter Stam arrangeerde madrigalen van Cornelis Schuyt, de stadsorganist van Leiden in de zestiende eeuw, voor het blazersensemble 'Sturm und Drang'. Vorig jaar waren zijn saxofoon-arrange menten van dansen van dezelf de componist het hoogtepunt van avond. Het effect van een vertolking door moderne instru menten die over zoveel 'power' beschikken, is overweldigend. Daarnaast zijn de composities van Burkhardt Söll, zeker als die gespeeld worden door muzi kanten als Jean-Luc Menet (fluit) en Jay Gottlieb (piano), bepaald de moeite waard. Gees tig, emotioneel, expressief en al tijd boeiend. Menet en Gottlieb, de rode draad in het program ma, zullen daarnaast ook werk van Horst Lohse, Tessa Kraus en Joke Nauta spelen. Love cramps Van een ander kaliber is 'Just for fun'. Een rockband bestaande uit drie dertienjarige leerlingen van Mariët Overdiep, die behal ve een eigen bluesnummer ook 'Love cramps' van Karin Klebe spelen. De lichte component wordt voorts verzorgd door Ge orge te Marvelde, die niet alleen de liefde bezingt, maar zich in zijn nummers ook maatscha- pijkritisch uitlaat. Ongetwijfeld heel bijzonder wordt de bijdra ge van Marco Hilgeman, de zanger/gitarist van 'The Vibe'. 'The Vibe' speelt reggae, maar Hilgeman heeft de Bretonse harp ontdekt en hij zal, bijge staan door een percussionist, zijn nieuwe liefde voor dit in strument melodieus en gevoelig publiek maken. Concert Made in Leiden 5, de Waag. Zaterdag, 25 maart 20.00 uur. Reserveringen: 071- 140622. Burkhardt Söll is weer van de partij bij de vijfde aflevering van 'Made in Leiden', archieffoto henkbouwman Linnebank en Labij volgende week in Leidse Schouwburg tl de Leeuw speelt de hoofdrol in het theaterstuk Torch Song jO."°gy. dat in februari 1996 in première moet gaan, zo heeft pro- :ent Joop van den Ende Theaterprodukties meegedeeld, Song Trilogy is een stuk van de Amerikaan ^arvey Fier- 15n en had in de jaren tachtig veel succes in New York en Londen. w(.988 is er ook een filmversie van gemaakt met de auteur in de fdrol van Arnold Beckoff, rond wiens turbulente liefdesleven ch Song Trilogy is geschreven. 'e regie in de Nederlandse versie is in handen van Eddy Habbe- Naast De Leeuw spelen Pleuni Touw, Gerrie van der Klei, 30ter Roord, Hugo Haenen, Antonie Kamerling en Thomas de 3 1 in het stuk. °niiderzoek veroudering schilderijen I, 18 ,UWI erdam anp vlissingen frans doeleman Gees Linnebank (49) begon zijn carrière in hetzelfde jaar (1969) 'dat de Actie Tomaat de toneel wereld -in beroering bracht. Hij mag sindsdien een van de meest veelzijdige acteurs van Nederland genoemd worden: van klassiek tot klucht, televisie, film, hoorspelen. Hij regisseert, was een aantal jaren (met Hel- mert Woudenberg) artistiek lei der van Toneelgroep Theater, schreef toneelstukken (waaron der het tweedelige De Muisjes), geeft les aan de toneelschool en doet zo nu en dan 'masterclas- ses'. En toch lokt het toneel hem, na 25 jaar, nog steeds met nieuwe uitdagingen. Zo speelt hij met Trudy Labij in de kome die De Woonboot. Linnebank en Labij, een nieuw komisch koppel, zijn op 1 april te zien in de Leidse Schouwburg. Linnebank: „Producent Gisle- bert Thierens wilde een stuk met Trudy Labij en mij, dat leek hem een leuke combinatie. Er lag een synopsis van Haye van der Heyden voor De Woonboot. Dat heeft hij uitgewerkt en meer naar ons toe geschreven. Het is een komedie over een relatie die stuk loopt. Twee mensen zijn op elkaar uitgekeken, ruzie, spanningen, er valt weinig ero tisch meer te beleven. Dan gaan ze uit elkaar. In haar woede heeft zij een keer gezegd: in Thailand, kan je ze kopen. En verdomd, dat blijkt hij ook te doen. Ze betrekken een woon boot aan een gracht in Amster dam. Hij houdt echt, denkt-ie, van haar. Het is in wezen ook een soort machtsverhouding." „Het blijft natuurlijk komedie, maar het heeft af en toe ook mooie, ware en poëtische mo menten. En het gaat over onze maatschappij zoals die nu zo'n beetje in elkaar zit. Soms met lieve humor, soms wat scherp er, wat harder, zoals we dat ken nen uit Haye's tv-serie In de Vlaamsche Pot. In het begin zit dat huwelijk, laten we zeggen, halverwege Virginia Woolf, die twee kunnen heel venijnig te gen elkaar zijn, maar mèt hu mor." Tomaat Gees Linnebank kent Andy Daal, die ook Haye's eerste stuk Jaloezieën regisseerde, al heel lang, maar het is voor het eerst dat hij onder zijn regie werkt. „Hij heeft een goed gevoel voor komedie, ook voor de onderlig gende psychologische lagen. De toeschouwers kunnen er iets in zien van hun omgeving, mis schien zelfs van hun eigen hu welijk of relatie of zoals Neder land een beetje in elkaar steekt... Het leuke van origineel Nederlands werk vind ik dat je tussen de regels door veel meer herkent dan in een buitenlands stuk. Er kan ook gelachen wor den over de taal, want het is na tuurlijk grappig zoals zo'n Thai se vrouw omgaat met het Ne derlands, de gekke dingen die zij erin ontdekt." Kort nadat Gees Linnebank in 1969 debuteerde bij het Nieuw. Rotterdams Toneel in Kleine Malcolm en zijn strijd tegen het klootjesvolk van David Halli- well, ontbrandde de Actie To maat, waarbij toneelschoolleer lingen voorstellingen van geves tigde gezelschappen verstoor den in hun drang naar meer geëngageerd theater. Linne bank: „Als jij je wilt onderschei den, moet je dat nooit doen ten koste van anderen. Die jonge ren waren heel fanatiek en heb ben sommige mensen emotio neel zo diep geraakt, dat ze er direct of indirect aan gestorven zijn of heel veel zielepijn heb ben gehad. Dat was nergens voor nodig geweest. De ontwik keling voltrekt zich toch wel, was toen al gaande. Je had to neelgroep Studio en binnen de gezelschappen was men bezig met verjonging van de leiding. Nu zijn er heel wat kinderen met het badwater weggegooid." Het begin van zijn eigen ont wikkeling dankt Gees Linne bank aan het amateurtoneel. „In Utrecht kreeg ik les van Ad van Noort, de latere provinciaal toneeladviseur in Zeeland, en zo groei je naar het professione le werk. Ik ben nog steeds geïn teresseerd in amateurs en be zoek regelmatig hun voorstel lingen. Laatst bracht een vereni ging in Nederhorst den Berg De Muisjes op de planken. Dat vind ik geinig, een cadeautje, men sen voeren jouw stuk op, vol en thousiasme en gekte. Als er geen amateurtoneel zou zijn, was er ook geen goede basis voor beroepstoneel." 'De Woonboot' is op I en 3 april in de schouwburg, Leiden te zien. Verder onder meer op 11 april in de Meervaart, Am sterdam; op 21 en 22 april in Rotterdam, Theater Zuidplein. Klassiek concert op AZL-plein Het Boerhaaveplein van het Academisch Ziekenhuis Lei den is op zondag 26 maart het podium voor een klassiek concert. Het Rubinkwartet speelt muziek van Mozart en Debussy op viool en cello. Het gezelschap, dat sinds 1992 musiceert, bestaat uit de vier internationaal beken de strijksters Tinta Schmidt von Altenstadt, Irmgard Za- velberg, Sylvia Altenburger en Ulrike Zavelberg. De uitvoering is de derde in een reeks van twaalf zoge noemde Hospitality Concer ten. Het is een initiatief van de radiozender Classic FM en Yakult, producent van het gelijknamige drankje dat zo goed schijnt te zijn voor de maag. I let Japanse bedrijf wil niet alleen een bijdrage aan de lichamelijke maar ook aan de sociale en geestelijke ge zondheid van de mens leve ren. Vandaar dat het een se rie licht klassieke concerten in het leven heeft geroepen die in diverse ziekenhuizen in Nederland plaats vinden. Het Rubin Kwartet begint om 15.00 uur te spelen op het Boerhaaveplein. Classic FM zendt hel concert op donderdag 30 maart om 14.00 uur uit op de 101.2 FM. t/m 24 september 1995 AARDKLOTEN ciuhei uil de collectie Rudolf Schmidt, HEMELSFEREN y B0ERHAAVE 4 Lange St. Agmetenttraat 10 Leiden: 071 - 21 42 24 20.3 Kasimir en Karoline in Theater Imperium 34! toneel recensie susanne lammers Stelling: Kasimir en Karoline van Öd- Dn Horvath door de Toneelfabriek Marcel Boumans. Spel: Jan Raven- daS-;en, Joan van der Zee. Johanna Blan- ijn e.a. Gezien: 23/3. Theater Impe- Leiden. Nog te zien aldaar 24. 25. II-4 30 en 31/3 en 1/4 21.4 70-31 Duits-Hongaarse schrijver .da&'ath, jong overleden in I. staat vooral in zijn volks- en bovenop de gewone 16Sen en ^Un d°m~ en Natheid. Hij stond lang in de llduw van Brecht, met wie OO.Ihet moralisme gemeen Safe?' maar ziJn °P bet be grip 'volk' is een stuk zwarter. Dom, onoprecht en bekrom pen zijn de figuren die hij het toneel opjaagt. Toch zijn deze personages niet onsympathiek. Ze zijn aandoenlijk, al moeten ze toch een flink eindje van je vandaan blijven. Je wilt in elk geval niet op ze lijken. 'Kasimir en Karoline' stamt uit 1931. Hij is net ontslagen en kan niet echt genieten van de kermis, terwijl zij nou net van plan was zich te amuseren. Dat loopt dus spaak. Zij gaat aan de zwier met andere kerels, die meer te bieden hebben; hij treft een kennis die het slechte pad is opgegaan en hem pro beert mee te trekken. De ker mis is niet zo groot dat ze el kaar kunnen ontwijken. Zo treffen ze elkaar in steeds pijn lijker situaties, waarin ieders veilheid aan de oppervlakte komt. Iedereen verliest. De Toneelfabriek brengt het stuk toch voornamelijk als een didactische draak, waaruit elk leven geweken is. Het is een compleet raadsel hoe de tuttige Karoline erin slaagt welke man dan ook het hoofd op hol te brengen. Dat ze Kasimir niet_ meer hoeft, wekt minder ver wondering: hij is weliswaar schattig onschuldig, maar ook behoorlijk onnozel. Het spettert pas wanneer Jan Ravensbergen (als de criminele Merkel, Franz) en Joan van der Zee (zijn ongepolijste maar ge voelige vriendin Ema) opko men. Zij kunnen iets overdra gen van die radeloze roes waar mee de Weimarrepubliek zich feestvierend in de afgrond stortte. De vodrstelling is sub tiel aangekleed, de change menten zijn lichtvoetig, maar ik geloof niet dat het Horvaths bedoeling was dat ook de toe schouwers met lege handen achter blijven. beeldende kunst recensie ingrid appels Expositie schilderijen, grafiek en objecten van Enric Adsera Riba en Miquel Planas. Galerie Hofman Partners, Hooftstraat 209 te Alphen aan den Rijn Geopend wo en do 13-17. vr 13-18. za 11-17 uur Te bezichtigen tot 13 april Het gaat goed met het Alphense Hofman Van der Zee. Na zo'n vijf jaar is het aantal medewer kers uitgebreid en opereert de galerie voortaan onder de naam Hofman Partners. Op dit mo ment exposeren er twee Catala nen, Enric Adsera Riba en Mi quel Planas. Enric Adsera Riba is de oud ste, en zongerijpt. Hij heeft in' de loop der tijden veel verza meld; flarden bladmuziek, oud en vergeeld, tekeningen, een stuk bladzijde uit de Franse lite ratuur, postzegels, tot oude re clames toe ('Insist on Canadian Club Whiskey .in your cocktail'). Naast en tussen deze bonte ver zameling, aangebracht met ou de spijkertjes en punaises, hangt werk dat door Riba zelf is gemaakt. Veel zelfportretten (dat mag ook wel. met zo'n mooie kop) en veel afbeeldin gen van vrouwen, ernstig en uitdagend. De vrouwen zitten qua stijl vaak tussen Goya en Degas in; zonder enige gêne presenteren ze hun jonge stevi ge lichamen. Goya, maar ook Velasquez, Rubens en andere oude meesters worden door Riba ook letterlijk - met grote souplesse en vaardigheid - geci teerd. Zijn tekentalent is opval lend, maar wordt toch vooral gebruikt om in het verlengde te treden van zijn verzameling 'oude sferen'. Zo'n muurdeel geeft een aar dig kijkje in datgene waar Riba zich toe voelt aangetrokken; het vette leven, donkere weemoed, humor. Als het maar met het le ven te maken heeft. Ieder muurdeel is schilderkundig be werkt tot een geheel, een mo ment. Door het te bekijken be leef je, hoor je even een andere tijd. Heel wat stiller, maar niet minder sterk, is het werk van Miquel Planas. Nog niet zo ge rijpt, maar van een grote integ riteit. Planas is een gedreven zoeker, die al experimenterend zijn weg probeert te vinden. Na een bezoek aan het Europees Keramisch Werkcentrum in Den Bosch, enige jaren geleden, besloot Planas om zich, naast tekeningen, ook toe te leggen op keramiek. Bij Flöfman Partners zijn dan ook enkele zeer fraaie, gevoelige kerami sche werken te zien. Geometri sche vormen zijn de basis, hier toe geïnspireerd door de ar cheologie. De werken zijn ern stig en gesloten, maar ook zeer gloedvol. Met hartstocht onder zoekt Planas de mogelijkheden om zijn vormen te verwerken. Zo bewerkt hij op allerhande manieren papier, bijvoorbeeld met hars en lijm, of ijzerpoeder, vvat bijzondere kleuren en structuren oplevert. Planas ont roert, omdat zijn zoeken op recht en ongekunsteld is, en omdat het eindresultaat mooi is.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19