kijnoord stuurde artsen de laan uit Op de helft van je leven de balans opmaken' Schiphol moet Kaag aan kabel helpen Buren ruziën over schutting op garage Rijn Veenstreek 1% Rooie Wip bijna klaar —\ruijters: Ik heb aan hun vertrek meegewerkt' 'Gedeputeerde Pool trapt na De opmerkingen van vertrekkend gedeputeerde Pool over Rijnoord zijn zeer ongenuanceerd. Dat zegt D. Que die als gy naecoloog al vanaf 1982 werkzaam is bij het Alphense zieken huis. De specialist, die in die periode enige tijd voorzitter was van de medische staf, noemt de opmerkingen van de D66-poli- ticus verder 'nogal natrapperig'. „Waarom hij heeft hij daar als gedeputeerde nooit iets over gezegd? Waarom komt hij daar nu pas mee?" Que betoogt dat het besluit tot de fusie een politiek besluit was en niet een besluit op medische gronden. „Ik weet niet precies wat er zich achter de schermen heeft afgespeeld, maar er moest natuurlijk een stok worden gevonden om de hond te slaan. Dan laat je de inspectie dus vervolgens de zaak onder zoeken. Nou, elke keer als Rijnoord vroeg wat er dan precies fout was gegaan, moesten ze het antwoord schuldig blijven. Ze hebben het tenminste nooit kunnen aantonen." Dat de medische zorg in Rijnoord abominabel wordt ge noemd door Pool, steekt Que dan ook in het bijzonder. „De kwaliteit van de specialisten nu is voor negentig procent het zelfde als die van jaren geleden. Een paar artsen zijn inmiddels vervangen. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt in Rijnoord, maar niet meer dan in een ander ziekenhuis. En natuurlijk zijn er schadeclaims ingediend. Maar hier is nooit sprake geweest van heroïek. Als het ziekenhuis meende dat het niet zelf in staat was een patiënt adequaat te behandelen, werd die patiënt snel doorgestuurd." linj er kritiek bestond hun medisch handelen ni»eft de directie van het hebhense ziekenhuis iJinoord in 1989 vier spe- ,t {^listen de wacht aange- aagd. Deze operatie verliep nsgstijds nogal geruisloos. 1 artsen namen zelf ont- 00ig en werden via een out- Al^cementbureau aan een baan geholpen. Of- heette het dat de art- waren opgestapt uit otest tegen de fusie met irtt Elisabeth-ziekenhuis in sWn aan den run» Hn|tMANJOUSTRA m^t zegt J. Gruijters, ad-interim- ^Hnager van Rijnoord in 1989, H' leen reactie op de uitlatingen 1 Mi gedeputeerde J. Pool van i6 in deze krant. Hij zei in een i Jerview dat er in het verleden m®nsen in Rijnoord 'overbodig ine°d z^n Se8aan- Bovendien In u de kwaliteit van het zieken- ;n ,lis voor de fusie met het Elisa- jthziekenhuis abominabel zijn weest en zou Rijnoord ingre- Pn hebben verricht waarvoor t niet geoutilleerd was. Daar- n moest de provincie naar mening wel ingrijpen. pruijters zegt dat Rijnoord in t verleden voor een groot htal zaken voor verbetering was. „Zo bestond er on- r meer kritiek van de kant van hoofdinspecteur van Volks- zondheid op de kwaliteit van p aantal specialisten. Ik heb A jf meegewerkt aan hun ver- zr- 3 r£en van de specialisten moest tigjh destijds voor het Medisch keilchtcollege verantwoorden, digen de arts zijn 'ambtshalve schiatregelen getroffen'. Over jcrjlke maatregelen het ging en sq reden waarom ze precies rs (rden getroffen, zijn toen door Jksgezondheid geen medede- anJ' lingen verstrekt. Tegen de overi ge drie specialisten werd ook een onderzoek ingesteld, maar er waren onvoldoende redenen om ook tegen hen maatregelen te treffen. Een van die specialisten, in ternist F. Ybema, reageert aan gebrand op vragen rondom zijn vertrek destijds. „Ja, zeg, hier werk ik niet aan mee. Gaat u maar ergens anders graven. Er is destijds een bericht in de pers geweest over ons vertrek en dat is alles. Waarom we zijn wegge gaan? Ach, laten we het maar op botsende karakters houden." Gruijters zegt overigens wel dat het ziekenhuis tijdens de periode van zijn korte bewind van negen maanden geen in het oogspringende klachten van pa tiënten of van nabestaanden heeft ontvangen. „Wat ik wel weet is dat de inspectie ook kri tiek uitte op de inrichting van de gebouwen, de operatiezaal was bijvoorbeeld aan renovatie toe. In het algemeen was het zo dat de technische uitrusting van het ziekenhuis was achtergeble ven bij de moderne ontwikke lingen." Dat noemt hij ook als een van de belangrijkste redenen voor de fusie met het Elisabethzie- kenhuis. „Al die zaken zijn naar mijn mening allemaal veroor zaakt door een weinig krachtda dig optreden van het manage ment. Op die manier heeft Rijnoord zijn strategische posi tie in de regio verloren. Een ge meente met 60.000 inwoners heeft recht op een groot zieken huis met voldoende bedden. Daar is ook niet genoeg nadruk op gelegd. Net als dus op de noodzakelijke technische ont wikkeling." *IJDAG 24 MAART 1995 VRIJE TIJD ALPHEN AAN DEN RIJN Archeologie. De Historische Vereniging Alphen aan den Rijn houdt tot en met donderdag 1 juni een expositie van de archeolo gische collectie van Jan Hoogeveen. De expositie 'Alphen onder uit' is te zien op de eerste verdieping van het pand Rhijnkade 11 „van dinsdag tot zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Informatie: 01720-38727. Bodywork, los Hertroys geeft vanavond een demonstratie/infor matie-avond bodywork. Bodywork is gebasseerd op een eeuwen oude traditie uit Hawaï. Het is een massage-techniek die zijn oor sprong vindt in de beslotenheid van tempels. De informatie avond wordt gehouden aan de Gnephoek 15/17 vanaf 20.00 uur. Vooraf telefonisch aanmelden via 01720-32148. Film. Bij speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord aan de Vor- selenburgstraat zijn vanavond oude Filmfragmenten over Oud Al phen te zien. Om 19.30 uur begint de voorstelling, die een gulden kost. Schrijfwedstrijd. Het Literair Café heeft voor de derde maal een schrijfwedstrijd gehouden voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Van de 130 kinderen die mee deden, lezen twaalf kinderen op za terdagmiddag 25 maart hun verhaal of gedicht voor. De wedstrijd is in het Parkfilmhuis aan de Cornelis Geellaan en begint om 14.00 uur. Tekenfilm. De tekenfilm Duimelijntje is op zaterdag 25 maart te zien bij de speeltuin- en buurtvereniging Vreugdeoord aan de Vorselenburgstraat. De voorstelling begint om 14.00 uur. De toe gang kost voor leden 2 gulden en voor niet-leden 3 gulden. De zelfde avond kunnen kinderen van 4 tot 13 jaar dansen in de Kin derdisco. De muziek draait vanaf 19.00 uur. Leden betalen 1,50 gulden en niet-leden 2,50 gulden. Verenigingsavond. De Drum- en Showband Con Brio houdt op zaterdag 25 maart een verenigingsavond met als thema 'Con Brio in Holland'. Op het programma staan veel bekende Nederlandse liedjes. De avond in het Scalacollege begint aan de Diamantstraat om 19.30 uur. Bingo. In buurtcentrum Elckerlyc aan de Havixhorst wordt op za terdag 25 maart een bingo-marathon van 14.00 tot 20.00 uur ge houden. Deelname aan de dertig bingo-ronden kost 45 gulden, inclusief eten, koffie en thee. ZOETERWOUDE-RUNDUK Oud papier. De Drumfanfare De Rijntamboers Haalt op zaterdag 25 maart weer aan huis oud papier en vodden op. De opbrengst is bestemd voor uitbreiding en vervanging van de instrumenten en de uniformen. Oud papier moet bij voorkeur in dozen worden aangeboden. Vanaf 9.30 gaat de Drumfanfare langs de huizen. Ook kan het papier en de vodden tot 13.00 uur in de containers op het parkeerterrein van de Eendenkooi aan het Kooikerspad worden achtergelaten. Swingcafé. The Barbarian Bluesband treedt op zondag 26 maart op in café De Meester aan de Zuidbuurtseweg. De band speelt Chicago-blues: veel eigen werk, maar ook covers van bijvoorbeeld Muddy Waters. Het optreden begint om 21.00 uur. HAZERSWOUDE-DORP Polderloop. De Voetbal- en Atletiekvereniging 'Hazerswoudse boys' houdt op zondag 26 maart de derde Polderloop van 1995. De afstanden zijn 1,5,5,10,15 en 20 km. Inschrijven kan van af 10.00 uur in het clubgebouw aan de Sportparklaan. De start is om 11.15 uur. Informatie: 01728-9622. Tuinder loost olie in sloot Tegen een tuinder in Roelofarendsveen is gis pten proces-verbaal opgemaakt wegens het lozen van olie in enen sloot langs het Noordeinde. De man liet met behulp van een lang zijn oude olietank leeglopen in de sloot. Het water werd ernstig vervuild. De lozing werd ontdekt na een mel- n jjing bij de gemeente over een olielucht bij de Noorderhemweg. D HYoubruggenaar ernstig gewond 1. /OUBRUGGE Een 24-jarige Woubruggenaar is gisteravond ern- vaitig gewond geraakt bij een verkeersongeval op de Herenweg, uitle man is met zijn auto over de kop geslagen. Een passant ont- chjekte de gewonde automobilist, die met een bekkenfractuur en den hoofdwond naar een ziekenhuis is gebracht. ik( Als er een vliegtuig over komt, trekt het televisiebeeld scheef weg en komen via de FM de cockpit-gesprekken live de huiskamer binnen. Het toch al zo beperkte zenderaanbod op De Kaag wordt door het nabij gelegen Schiphol zo af en toe bruut verstoord. Want het ei land is niet aangesloten op de kabel. En er zijn voorlopig ook geen plannen om het dorp te bekabelen, stomweg omdat ruim zes tón voor een dikke 200 aansluitingen veel te duur is. Zou het dan geen aardige geste van de nationale luchthaven zijn om met een financiële bij drage de aanleg van kabeltelevi sie in het dorp mogelijk te ma ken? Waarom niet, dacht voorma lig dorpsraadvoorzitter Aad On derwater, en schreef een vrien delijk briefje aan Schiphol-di- recteur Smits. De luchthaven heeft immers jaarlijks een mil joen te verdelen onder haar di recte buren. Door geld te geven aan maatschappelijke, culturele en sportieve doelen probeert de al maar groeiende luchthaven zijn buren een beetje te vriend te houden. En als naamgever aan de belangrijkste landings baan mag De Kaag toch zeker tot de buren worden gerekend? Maar helaas. Het eilanddorp mag dan gedeeltelijk binnen de geluidshindercontouren vallen, de inwoners van het dorp wor den in ieder geval door het Schipholfonds niet als directe buren aangemerkt. Omdat die uitsluiting van steun volgens Onderwater niet terecht is, ver zocht hij directeur Smits de re gels van het fonds dan maar aan te passen. Voorlopig lijkt'Schiphol daar weinig voor te voelen. Als ant woord op zijn brief ontving On derwater slechts een vriendelij ke afwijzing. De 'manager pu blic relations' legde nog eens de sponsorvoorwaarden uit en concludeerde dat De Kaag 'ruim buiten het omschreven werkgebied valt'. Buitenkaag, dat slechts van Kaageiland wordt gescheiden door de Ring vaart, valt wèl binnen het werk gebied van het fonds. Volgens Onderwater moet de luchthaven bij de keuze van de buren de Kaagbaan volledig over het hoofd hebben gezien. Een kaartje in 'Schipholland' waarin de baan inderdaad is vergeten, doet hem het ergste vermoeden. Hij heeft daarom de luchthavendirectie inmid dels opnieuw verzocht om fi nanciële steun. Hij heeft daarbij nu ook steun van de gemeente Alkemade, waaronder Kaagei land valt. Een postzegel voor een briefje naar Schiphol kon er bij de ge meente nog wel af, maar verder heeft Alkemade geen geld over om de afgelegen plaatsgenoten het genot van RTL4 en MTV bij te brengen. En traditionele sponsors als de plaatselijke jachtbouwer Van Lent hebben al 'nee' gezegd. Schiphol is voor De Kaag voorlopig de enige hoop voor een ongestoorde ont vangst en een groter zenderaan bod. ïbi(oubrugse schrijft boek over de overgang 4, ient op de helft van je leven je komt erachter dat je niet :er zo fit bent. Je ontdekt de ste grijze haren en in bed wil ook niet meer zo vlotten. )uwen krijgen last van opvlie- s, mannen problemen met n prostaat. Je carrière neemt andere wending, de kinde- i gaan de deur uit. Kortom: nieuwe levensfase breekt )e Woubrugse psychologe ïny Duijvelaar schreef met iologe Anjo Geluk een boek ir die tweede levensfase: de •rgang. Geen boek voor tob- t s, benadrukt Duijvelaar. „Je iet zelf wat van je leven ma- en niet thuis gaan zitten ezen: de overgang is niet zie le Woubrugse is 45 jaar en ort zelf tot de doelgroep van tezo overgang?, handboek >r vrouwen èn mannen vanaf jaar'. „Ik weet wat het is, ou- worden. Ik kreeg vorig jaar cklachten, had te veel hooi mijn vork genomen. Daar- )r bezin je je op je leven en 3 je boeken over aftakeling ziekte. Het gekke is dat er emaal geen Nederlandse 2ken zijn over de overgang, dat terwijl er vijf miljoen 45- issers zijn. Wij wilden voor :e groep een praktisch boek irijven waarin zij zichzelf inen herkennen, geen medi- ie encyclopedie." 'ermoeidheid, depressies, ge- Jgenverlies, droge mond, bo- tkalking, gewrichtspijnen, mklachten, prostaatklach- hoofdpijn, bloedarmoede. ispiratie, slapeloosheid. De DEN HAAG/ROELOFARENDSVEEN RUUD SEP „Waarom heeft u die schut ting niet veertig centimeter meer naar achteren gezet, dan waren we meteen van het gezeur af geweest..." Rechter Robbers werd gisteren een klein beetje moedeloos van de zaak waarover hij in kort geding zijn hoofd moest bui gen. Een 80-jarige vrouw uit Roelofarendsveen die van haar buren eist dat ze de schutting op hun garage weg halen. Omdat de bouwaan- vraag voor de garage haar nooit heeft bereikt, omdat de schutting te dicht bij de erf- grens staat, omdat de garage met de schutting er op geen gezicht is, omdat de buren zo door of over de glazen schut ting heen in haar tuin kunnen kijken, en omdat de glazen wand binnenkort wel zal wor den uitgebreid'tot een heuse serre. Zo betoogde advocaat M. van Olffen namens zijn cliënte. „U weet het nog niet, maar eigenlijk is het de bedoeling dat er een hele grote toren komt..." voegde Robbers sar castisch toe aan het betoog van Van Olffen. „Ja, dat zou best kunnen", reageerde die. „De tijd zal het leren." De relatie tussen de buren is al langere tijd zwaar ver stoord, zoveel werd tijdens de zitting wel duidelijk. In het verleden parkeerden klanten van de schutting-buren hun auto nog weieens op de oprit van de 80-jarige. Om dat te gen te gaan heeft de vrouw een hek geplaatst. Met het goede nabuurschap was het vervolgens definitief afgelo pen. De ruzie is extra pijnlijk omdat de kinderen van de buurtjes met elkaar zijn ge trouwd. Het laatste geschil is nu an derhalf jaar oud. Eind 1993 vergrootten de buren van de 80-jarige hun garage tot aan de erfscheiding. Op de uiter ste rand van de uitbouw zou een matglazen wand komen om de privacy van de beide partijen te waarborgen. De gemeente stemde in met deze plannen. Maar omdat de buurvrouw bezwaar maakte, werd de wand 1.60 meter naar achteren gehaald. Om dat de onderaannemer die de wand zou plaatsen niet eerder tijd had, werden de staanders voor de schutting pas eind vorig jaar geplaatst. Met het glas werd nog even gewacht omdat buurvrouw inmiddels met een proces dreigde. Maar de bouw van schut tingen op minder dan twee meter van de erfscheiding is aan allerlei regels gebonden. Volgens de bouwers voldoet de schutting aan alle eisen, maar buurvrouw is het daar niet mee eens. Zij blijft erbij dat de doorzichtige schutting of veertig centimeter naar achteren moet, of helemaal moet verdwijnen. Hoe de af wezigheid van een schutting haar privacy moet vergroten, werd niet duidelijk. De buren weigeren de schutting in dit stadium veertig centimeter te verplaatsen omdat die in greep duizenden guldens zou kosten. De rechter doet vol gende week vrijdag uitspraak. voorbeeld. En dan doet je huis arts dat af met een slaappilletje of de opmerking: 'Ach me vrouw, dat hoort bij de over gang.' Maar er is wel degelijk iets aan die lichamelijke klach ten te doen: met hormoonpre paraten bijvoorbeeld. Daarnaast zijn er alternatieve geneeswij zen zoals homeopathie, yoga of drukpuntenmassage. Wij heb bende voor- en nadelen van die verschillende geneeswijzen op een rijtje gezet." hazerswoude Hij was al weer een tijdje rood en sinds gisteren ziet hij er ook weer uit als een mo len. De Rooie Wip aan de Hazerswoudse Gemene- weg heeft weer wieken. Vorig jaar was het uitne men van het oude wiekenkruis één van de eerste daden van de Hoogmadese molenmaker Verbij. Nu een kleine vijf maanden later de nieuwe roeden op hun plaats hangen, nadert de restauratie van de molen zijn voltooiing. Hoewel de restauratie later is begonnen dan ge pland, wordt de geplande ingebruikname van de gerestaureerde molen op molendag, zondag 13 mei gemakkelijk gehaald. Dankzij de zachte winter kon de molenbouwer goed doorwerken en werd de aanvankelijke vertraging volledig ingelopen. Overigens was het oorspronkelijk de bedoeling om De Rooie Wip al op molendag 1994 gerestau reerd en al in gebruik te nemen. Door problemen rond de subsidieverlening moest die optimistische planning al langgeleden worden verlaten. De molen is nu opgeknapt in opdracht van stich ting molen De Rooie Wip. Door allerlei acties heeft de stichting de afgelopen drie jaar een kleine 100.000 gulden bij elkaar gehaald voor de restau ratie. Dat eigen geld is nodig omdat de ingreep weliswaar wordt gesubsidieerd, maar de subsidi ërende instanties pas na verloop van jaren met de centen over de brug komen. De restauratie heeft uiteindelijk ongeveer 280.000 gulden gekost. FOTO BEN DE BRUYN FOTO HIELCO KUIPERS tussenin. Mannen hebben min der hormonale klachten maar kampen wel met veroudering en slijtage." Volgens Duijvelaar lopen veel vrouwen te lang met klachten rond. „Die hormoonverande ringen kunnen erg heftig zijn: stemmingswisselingen en hevi ge transpiratie-aanvallen bij Naast fysieke verschijnselen besteden de auteurs aandacht aan psychische en sociale as pecten van het ouder worden. Problemen op het werk, te veel drinken, eten of roken, een uit geblust seksleven, ziekte of dood van een of beide ouders, kinderen in de puberteit, ont rouw, echtscheiding: het leven wordt er met de jaren niet een voudiger op. „Als je op de helft van je leven bent, ga je de ba lans opmaken. Het is een psy chische ommekeer, een over gangsfase waarbij jezelf tegen komt." „Bezinnen op 'hoe nu verder' is heel zinvol. Maar blijven kla gen heeft geen zin. Je moet iets van je leven maken, dat heb je zélf in de hand. Dat is ook de positieve boodschap in ons boek: vergal je leven niet als je lichaam tegensputtert, maar doe er iets aan. Dit is geen 'kommer en kwelboek' maar een levensfaseboek vol prakti sche tips om de resterende 40 jaar zo aangenaam mogelijk door te brengen." 'Hoezo overgang?' van Lenny Duijvelaar en Anjo Geluk is uitgegeven bij Kosmos-Z&K en kost f39,90. lijst met lichamelijke klachten is lang, zo blijkt uit het boek. De een heeft nauwelijks last van de overgang, de ander weet niet waar hij het moet zoeken van narigheid. Duijvelaar en Geluk vroegen 150 mensen van 45 tot 60 jaar naar hun persoonlijke ervaringen. „We hebben bewust veel mensen aan het woord ge laten: als lezer heb je iets aan de ervaringen van een ander. Om die reden hebben we behalve huisartsen en specialisten ook alternatieve genezers aan het woord gelaten." De overgang betekent voor vrouwen van 45 tot 55 jaar het einde van de menstruatie en de vruchtbaarheid. Deze periode duurt gemiddeld tien jaar en kan gepaard gaan met allerlei li chamelijke - hormonale - en psychische klachten. „Je kunt in theorie wel twintig klachten krijgen, maar elk lijf is verschil lend. Ongeveer 25 procent van de vrouwen heeft nergens last van, 25 procent heeft erg veel klachten en 50 procent zit daar Lenny Duijvelaar: 'Niet thuis gaan zitten kniezen'.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17