'Geen vochtige ogen van paars' Besmettelijke virus-infectie velt paarden Wethouder Walenkamp zegt weinig nieuws Randstad/Schrijvende Lezers 'Tal van bewijzen voor schuld Leidschendammer' VRIJDAG 24 MAART 1995 Fins staatsbedi investeert in Gene Pharmin leiden «rudolf kleun SITRA, een Fins staats-im ringsbedrijf, steekt 3,6 m: gulden in het Leidse biotei logiebedrijf Gene Pharmin rope. De investering volgt i Gene Pharming eerder dii een Fins biotech-bi FinnGene, overnam. Aan de investering is ni voorwaarde gesteld dat hel in Finland moet worden steed, zegt een woordvo van Gene Pharming. Het IJ bedrijf stond indertijd aa wieg van de eerste 'transj dat wil zeggen genetisch a; paste stier, Herman. FinnGene is inmiddels ooi transgeen kalf geboren. Als se vestiging van het bedri het bedrijf doorgaan me werk aan genetisch aange runderen. De nakomelingen van Herman worden geacht in melk menselijk lactoferriij lysozym te produceren. St die mogelijk kunnen wc gebruikt bij de behandelin] met name maag- en darms nissen bij AIDS-patiënten, kerpatiënten en voor vro boren baby's. Ook zou u melk collageen kunnen wc gewonnen, dat kan worde bruikt bij de behandeling onder andere botbrej brandwonden en incontine De woordvoerder van Pharming verwacht dat dj komelingen van Herman j volgend jaar melk gaan pj ceren. CDA-vragen ov het sluiten van j SVB-vestigingel den haag jan kuys haags redacteur i De fractie van het CDA 1 Tweede Kamer heeft zij over de gevolgen van de rf lijke sluiting van 13 vestigl van de Sociale Verzeker) bank (SVB), waaronder di^ Haarlem en Leiden. In schj lijke vragen aan staatssecrj Robin Linschoten van scj zaken willen de CDA'ers veld en Beinema weten, j bereikbaarheid van de banJ ernstig gevaar loopt. r Bij de voorgestelde reort satie van de bank moet hetl tal arbeidsplaatsen meti worden verminderd. Blijker voorstellen van een exterif derzoeksbureau zoudenf slechts negen districtskanr open blijven. De kantore! Haarlem en Leiden staan <r nominatie voor sluiting. D merleden willen daarom oi|! zicht in de regionale gevj voor de werkgelegenheid. I Een woordvoerder vai SVB meldt dat het besluit) de reorganisatie waarschji voor de zomer valt. Om dj reikbaarheid van de bank randeren, komen er op ta| plaatsen in het land SVB' kels', kleine vestigingen j- klanten terecht kunnen voo, ken betreffende kinderbf aow- en aww-uitkeringen. i die komen, wordt in eeni stadium beslist. Politie rolt druglab op Wassenaarder J. Nolten nieuwe WD-gedeputeerde den haag De Haagse politie heeft gisteren in de Schilderswijk een cocaïnelaboratorium ontdekt. Drie mannen in de leeftijd van 32 tot 34 jaar zijn aangehouden. De buren hadden geklaagd over een gaslucht, maar roken in feite verdampte aceton. De po litie trof binnen vier kilo van een op cocaïne lijkende stof aan. Het spul is voor onderzoek naar het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk gebracht. Blauwe vinvis naar Blijdorp Rotterdam De 'levensechte' blauwe vinvis voor de walvisten toonstelling in Diergaarde Blijdorp arriveert op woensdag 29 maart in de haven van Rotterdam. De 28 meter lange replica krijgt een ereplaats op de grote tentoonstelling 'XXL: Walvissen in Blijdorp'. De reuzenwalvis komt per schip uit het Zwitserse Zrich. In Dordrecht wordt het gevaarte van staal en kunststof overgeladen op een ponton, waarna het over de Nieuwe Maas naar Rotterdam wordt vervoerd. Tijdens deze reis zal luid wal visgezang klinken, die wordt met luidsprekers extra wordt ver sterkt. De blauwe vinvis zal tijdens de tentoonstelling van 29 april tot en met 31 oktober te bezichtigen zijn in de Rivièrahal. Na de tentoonstelling blijft de kolos in Blijdorp, maar krijgt dan elders een plaatsje. Bende stal voor miljoen aan auto's zaanstad Een rechercheteam van de politie in Zaanstad heeft vijf personen aangehouden die voor minstens een miljoen gul den aan auto's zouden hebben gestolen en naar Oost-Europa hebben verhandeld. Dat heeft een Zaanse politiewoordvoerder bekendgemaakt. De verdachten, in leeftijd variërend van 20 tot 27 jaar, zijn afkomstig uit Amsterdam, Almere en Apeldoorn. Het vijftal zou vooral auto's van duurdere merken hebben gestolen, onder meer in Zaanstad, Amsterdam en van parkeerterreinen op Schiphol. GroenLinks vergeet allochtonen den haag Het Tweede-Kamerlid Rabbae van GroenLinks heeft gisteren de deelnemers aan een congres in Den Haag over al lochtonenvraagstukken vergeefs op zich laten wachten. Rabbae zou dagvoorzitter zijn op het congres Kleurrijk Haaglanden Plus. Maar hij schitterde door afwezigheid. Volgens een woordvoer ster van de fractie is er waarschijnlijk door een misverstand niet tijdig afgezegd. Rabbae moest dringend elders zijn vanwege zijn werkzaamheden voor de Tijdelijke Commissie Toezicht Verze keraars. „En afspraken van kamerleden worden altijd gemaakt onder voorbehoud van de kameragenda", aldus de zegsvrouw. Het organiserende Regionale Steunpunt Allochtonen in Den Haag vond het een blamage. In Den Haag, Scheveningen en omgeving heerst onder paarden een besmettelijke virus-infectie. Van manege Le Cevalier in Scheveningen is al een aantal paarden aan het virus overleden. Alle maneges en stoeterijen in de omgeving wordt door de dierenartsen geadviseerd om de dieren alsnog in te enten. wassenaar/regio gert visser Het gaat om een herpes-virus dat Rhino-pneumonie veroor zaakt. Wanneer de paarden be smet zijn krijgen ze binnen veertien dagen hoge koorts, worden lusteloos, eten slecht, krijgen dikke benen en soms krijgen ze uitvalsverschijnselen van zenuwen, waardoor de paarden ongecoördineerd gaan bewegen (een waggelende gang). Voor alle paarden geldt het advies dat er rust gehouden moet worden. Dierenartsen ra den het meedoen aan wedstrij den, evenementen en shows af. Om besmetting te voorkomen kunnen de paarden beter niet naar buiten gaan. Dus geen ritjes aan het strand of naar an dere plaatsen waar veel andere paarden zijn. Ook de bereden politie van het korps Haaglanden gunt de paarden wat extra rust. „Dit weekende gaan we dus niet naar voetbalwedstrijden, de monstraties of naar Schevenin gen", aldus een woordvoerder. De koersen van komende zondag op Duindigt worden on danks het virus niet afgelast. Er is namelijk geen vervoersverbod of rijverbod uitgevaardigd. Verdachte zou op jeugdige leeftijd zelf slachtoffer van seksuele vernedering zijn geweest den haag anp vervolg van voorpagina Tal van gegevens vormen volgens offi cier van justitie mr. M. Schelfhout het bewijs dat de 37-jarige Leidschendam mer degene is die de moord op Felicita Oostdam heeft gepleegd. Zo voldoet hij aan de beschrijvingen die verschillende getuigen gaven van de man bij wie Feli cita achterop de fiets zat toen ze voor het laatst werd gezien. Bovendien viel de tweewieler zelf op: het was een roze da mesfiets met donkerblauwe tassen met witte letters erop. Precies zo'n fiets werd bij de verdachte in de schuur gevonden. Verder is in het water bij het volks tuincomplex een mes gevonden dat sprekend lijkt op het zakmes dat de Leidschendammer in zijn bezit had, maar dat hij eind november was 'kwijt geraakt'. Op het wapen zijn bovendien textielvezels aangetroffen die volgens het gerechtelijk laboratorium mogelijk van twee jassen van de man afkomstig zijn. Een belangrijke rol tijdens de zitting speelde een bandopname die is gemaakt van een verhoor in december. De recht bank beluisterde die gisteren achter ge sloten deuren. Tijdens de openbare zit ting werden gegevens van die opname besproken, waaruit bleek dat de Leids chendammer dat vroeger, toen hij in Australië woonde, seksueel is vernederd. Er zouden vrouwen of meisjes zijn ge weest die hem als kind hadden gedwon gen in de bosjes zijn broek en zijn on derbroek te laten zakken. De rechtbankpresidente, mr. E. Tim mermans, haalde op de zitting aan wat de verdachte tijdens dat verhoor nog meer had gezegd: „Ik probeer het te ver dringen, maar dat lukt niet altijd. Dan gaat het fout. Dan gebeuren er dingen die ik nooit had willen doen. Dingen waarvan ik ook helemaal niet besef dat ik ze gedaan heb. Dan zie ik de beelden. Normaal heb ik niks tegen kinderen, maar als ik die beelden zie, wil ik hen pijn doen, kwetsen." Het was voor het eerst dat de man daarover vertelde. In de maanden die volgden nadat hij in 1980 werd opgepakt wegens de moord op de 7-jarige Maitrie Koeldiep, heeft hij nooit iets over zijn verleden verteld. Het viel de officier op dat de man tot op zekere hoogte allebei zijn slachtoffertjes had behandeld zoals hij zelf werd behandeld: ze moesten hun broek en hun onderbroek tot op de en kels omlaag doen. Vanaf de stampvolle publieke tribune werd de advocate met argusogen beke ken. De officier daarentegen oogstte na het formuleren van haar eis een luid ap plaus van de ouders van Felicita, andere familieleden en buurtbewoners. Toen daarop de verdachte woedend zijn mid delvinger richting de moeder van het slachtoffertje opstak, raakte de moeder totaal overstuur. Ook buiten, voor het Paleis van Justi tie, hing een groot deel van de dag een gespannen sfeer. Er stonden tal van vrouwen die zich de 'verontruste moe ders van het Bezuidenhout' noemden. Zij hielden een spandoek voor zich met daarop de tekst: 'Wij willen worden ge hoord, geen derde kindermoord'. De de monstranten wezen erop dat de Leids chendammer na zijn veroordeling voor de moord op Maitrie Koeldiep nog geen vier jaar heeft vastgezeten. Hij mocht de tbs-kliniek verlaten omdat zijn broer zich plotseling als dader opwierp. Toen die verklaring vals bleek, lukte het justi tie niet de man opnieuw vast te krijgen. Hij is liever als gedeputeerde bezig met het 'grote geheel', dan ergens op een hoge post in het bedrijfsleven een klein ra dertje te zijn. Hij maakt er geen punt van dat er geen vrouwen zitten in het nieuwe college vaji gedeputeerde staten en van paars als politieke kleur krijgt hij geen vochtige ogen. Een no- nonsense-type, zo lijkt de nieu we gedeputeerde Koos (J.) Nol ten, 48 jaar en wonend in Was senaar, het best te kunnen wor den getypeerd. Nolten is één van de drie WD-gedeputeerden die vanaf 18 april deel uitmaken van het dagelijks bestuur van Zuid-Hol land. Samen met zijn twee par tijgenoten, zijn twee PvdA-col- lega's en zijn 'eenzame' CDA- collega, zwaait hij de komende jaren de scepter over de provin- "cie. Nolten heeft - met econo mische zaken, toerisme, ener gievoorziening en personeel organisatie - een zware porte feuille. „Al vind ik het jammer dat bestuurlijke zaken aan mijn neus voorbij is gegaan. Ik stu deer binnenkort af aan de uni versiteit van Twente in be stuurskunde, dus dat had leuk gepast." De nieuwkomer heeft een bloeiend eenmansbedrijf in Wassenaar. Als management consultant helpt hij de overheid en andere non-profit-organisa- ties bij reorganisaties, fusie- en privatiseringsprocessen en treedt daarbij desgewenst zelf als interim-manager tijdelijk in dienst van de organisatie. Een zaak die hem. geen windeieren legt. Dat erkent hij ruiterlijk. Hij weet niet eens precies hoeveel een gedeputeerde verdient. Als hem de informatie wordt ver strekt, is zijn reactie laconiek. „Nee, voor het geld kan ik het dus beter niet doen." Geld is dus niet het motief: wat dan wel? „Ik wil iets echt nuttigs doen. Wil, om in marke- ting-termen te spreken, achter J. Nolten: „Ik wil iets echt nuttigs doen." mijn produkt kunnen staan. Ik sta achter de provincie en sta achter het provinciaal bestuur. Gedeputeerde zijn lijkt me maatschappelijk van belang, van een grotere orde dan ergens een klein onderdeel van het be- drij fsleven uitmaken. Hij haast zich eraan toe te voegen dat hij dat bedrijfsleven natuurlijk een bijzonder warm hart toedraagt. „Het bedrijfsle ven is de kurk waar we op drij ven. Zonder bedrijfsleven is er niet eens een maatschappelijk belang." Nol ten, die overigens al sinds 1982 lid is van provinciale sta ten, doekt zijn bedrijf niet op, maar zet de activiteiten op een laag pitje. „Kan ik altijd over enige tijd de draad weer oppak ken." Over de duur van die 'eni ge tijd' doet hij geen uitlatingen. Zoals bekend wordt Rotterdam binnenkort een aparte provin cie. Binnen anderhalf jaar zijn er opnieuw verkiezingen voor provinciale staten en het is daardoor natuurlijk de vraag of de positie van Nolten wordt be stendigd. VVD-exponent In zijn ideeën over en plannen voor de provincie blijkt Nolten een rasechte exponent van de WD. De werkgelegenheid moet worden opgekrikt. „Niet door een zak subsidie leeg te storten en daarmee banen te betalen. Ik heb een gegrond wantrouwen tegen elke vorm van banen plannen. Het Midden- en Klein bedrijf moet gewoon de ruimte krijgen. Letterlijk en figuurlijk. Dus geen openluchtmuseum maken van het Groene Hart en de bollenteelt de bollenteelt la ten." Rails, wegen en vaarwegen moeten verbeterd om de distri butie-economie van de provin cie te ondersteunen. De WD is verklaard voorstander van een rappe aanleg van wegen als Rijksweg-11-west, door Voor schoten en de Stevenshof. Nol ten wil bij de uitbreiding van de infrastructuur wel eerst probe ren het milieu te ontzien. „We moeten eens bekijken of er niet meer gebruik kan worden ge maakt van de pijpleidingen die in Zuid-Holland ondergronds liggen. Daar zou veel meer door kunnen worden vervoerd. Hij heeft er zin in, in zijn baan bij de provincie. Op 18 april wordt Nolten, net als zijn vijf collega's officieel door pro vinciale staten gekozen. in eerste instantie niet d taak van de overheid ve; het betekent dat naar ande strumenten moet wordei, zocht, of dat ze tijdelijk nil hoeft te worden uitgevoeri voorbeeld als blijkt dat er menteel) geen doelgroep is (er zijn geen mensen met een minimuminkomei De voorgenomen maal len op het terrein van pro begroting en evaluatie n het mogelijk om gaandew meest efficiënte en effei, wijze van opereren te beri In de veranderende maatsi pij is dat niet voldoende. moet je ook je taken en je 1 voortdurend inhou herijken. Een dergelijke t discussie kan gevoed wi met allerlei (onderzoek)m aal, maar blijft in belan mate een politieke zaak. Terug naar Walenkamp uitspraken zijn dus niet v< send. Ze sluiten aan bij de 'Investeren in werk'. Ze sl aan bij het aldaar uitgespi1 voornemen de organ voortdurend kritisch tege licht te houden en te st naar een zo efficiënt mogs uitvoering. Maar ze sluit iets te veel bij aan. Het e moet verder. Fractievoorzitter Wellinj D66 heeft in zijn reactie t als hij stelt dat het aantal tenaren niet kaderstellend: zijn voor de discussie. Heth gaan om prioriteiten in( werk. Er moeten keuze maakt worden. Hoite De U De auteur is directeur vai derzoek en Statistiek Leidi Wethouder Walenkamp lijkt op een bijeenkomst van zijn partij de knuppel in hoenderhok te hebben gegooid. Hij geeft aan dat ook na uitvoering van de nota 'Investeren in werk' gesleu teld moet blijven aan de (ge meentelijke) organisatie. Hij geeft ook concrete doelen aan: afslanken van het ambtelijk ap paraat en afslanken van de las ten voor de burgers. De concreetheid van de uit spraken mag als verrassing ko men, het thema toch allerminst. Zeker niet voor collegepartners. De nota 'Investeren in werk' van het college bevat namelijk een aparte paragraaf over de periode na de takendiscussie. Daar wordt op pagina 35 zelfs gesproken van een tweede effi- ciency-slag die kostenbespa rend zal werken. Ook in de nota 'Vernieuwend Besturen' worden activiteiten aangekondigd die een kritisch volgen van het be leid en de uitvoering van beleid nog beter mogelijk maken. Walenkamp's betoog sluit aan bij de toekomstparagraaf in de nota 'Investeren in werkf. Dat is consequent en mag ook van de wethouder van financiën wor den verwacht. Na een takendiscussie, waar van vriend en vijand vinden dat het meer een bezuinigingsope ratie is dan een inhoudelijk de bat over taken en verantwoor delijkheden, kan er geen sprake zijn van een terugkeer naar 'business as usual.'. Want dan sta je over een aantal jaren weer voor hele concrete problemen. De collegepartners kennen de nota. Walenkamp's thema kan ze niet verrassen. De concreet heid van de uitspraken wel. Want daarmee dreigt de discus sie in dezelfde val terecht te ko men als de discussie over inves teren in werk. Te veel gericht op concreet te bereiken (financiële) doelstellingen en te weinig op inhoudelijke afwegingen van beleid. Wat is die zwakte van de nota 'Investeren in werk' en waar sluit Walenkamp bij aan? Een korte opfrisser van het geheu gen. De nota 'Investeren in werk' is in januari verschenen en is het resultaat van een discussie over gemeentelijke taken. De titel geeft aan welke taak het college als de meest belang rijke ziet voor een gemeentelij ke overheid: het direct of indi rect creëren van arbeidsplaat sen. Weinigen zullen deze priori teit in twijfel trekken. Weinigen zullen de mening zijn toege daan dat hiervoor geen extra middelen vrijgemaakt behoeven te worden. Maar gegeven de noodzaak middelen vrij te maken om be leidsprioriteit nummer één te kunnen uitvoeren is het jammer dat de nota, wanneer zij moet spreken over de taken die min der prioriteit hebben en wellicht afgestoten of bijgesteld kunnen worden, geen algemene inhou delijke thema's aandraagt. De gemeente ziet voor zich zelf kennelijk een belangrijke taak op het terrein van werkge legenheid, maar welke taken heeft zij ten aanzien van bij voorbeeld openbare orde en veiligheid, sport en recratie, milieu? In de nota is er weinig over te vinden. De nota zelf noemt dat op pa gina 14 'Pragmatisch'. Zij heeft zich bewust niet uitgesproken over kernverantwoordelijkhe den van de gemeente. Zij geeft aan zich te willen en moeten beperken tot beleidsprioriteiten en posterioriteiten. Ook dat laatste is niet helemaal gelukt. Bijna alle actiepunten betreffen efficiency-voorstellen en inver- dientaakstellingen. Nu kan men de voorstellen waarbij inver- dientaakstellingen worden aan gegeven wellicht als posteriori teit van de gemeente beschou wen, maar helemaal juist is dit niet. Want op zich heeft door voering van een profijtbeginsel geen invloed op de vraag of de gemeente het een activiteit van belang vindt of niet. De nota lijkt derhalve meer het resultaat van een doorlich ting van de organisatie op effi ciency en effectiviteit dan een takendiscussie. Deze indruk wordt nog versterkt door een opmerking in de paragraaf 'be oordeling' waarin staat dat 'geen enkele dienst is gespaard', terwijl dat normaal gesproken bij een takendiscussie geen streven is. Het is een discussie die wel gevoerd moet worden. De ge meente moet zich bezinnen op haar taken en verantwoordelijk heden. Dat kan beter gebeuren als je Wethouder J. Walenkamp. bevrijd bent van de druk van 18,6 miljoen. Dat kan ook beter gebeuren als je zorgt voor de noodzakelijke onderbouwing. Overzicht op wat je nu eigenlijk doet en wat je daarmee bereikt. Het college geeft zelf ook aan verder te willen met de discus sie in paragraaf 4.6. 'Na de ta kendiscussie' benoemt zij 'enke le algemene thema's die een be langrijke rol zullen spelen in het functioneren van de gemeente Leiden na de takendiscussie. Niet om daarover reeds in dit stadium uitvoerig van gedach ten te wisselen, maar om de ge- dachtenvorming op genoemde punten een impuls te geven'. De thema's zijn: - Zicht krijgen op de kosten en opbrengsten per produkt - Nieuw beleid en oud beleid periodiek evalueren FOTO LOEKZUIJDERDUIN - De organisatie flexibeler in richten Uitvoering van deze voorne mens betekent dat in het ver volg het debat meer inhoudelijk kan verlopen, ook op momen ten dat er geen acute finaciële druk is. Er is dan immers be kend wat doelstellingen van be leid waren, in welke mate deze doelstellingen zijn gerealiseerd en tegen welke kosten. Pas dan is een goede afweging mogelijk aangaande de vraag welke acti viteiten wel en welke niet uitge voerd moeten worden. Maar, naast concrete infor matie over de effectiviteit van beleid en de efficiency van de organisatie moet natuurlijk ook rekening gehouden worden met maatschappelijke ontwikkelin gen zoals een terugtredende overheid, deregulering, partici patie van burgers en bedrijven en met politieke prioriteiten. Dit laatste laat zien dat de door het college in de nota ge noemde maatregelen voor na de takendiscussie wel een be langrijke stap vooruit zijn in het efficiënt uitnutten van de mid delen maar weinig soelaas bie den voor een takendiscussie. De taak van de overheid is ten dele wettelijk gegeven en moet ver der in een politieke discussie vorm krijgen. Daarbij kunnen uitvoerbaarheid en kosten wel een rol spelen, maar pas in tweede instantie. Wanneer de gemeente het tot haar taak re kent om bijvoorbeeld voor mensen met een minimumin komen de toegang tot culturele en educatieve instellingen mo gelijk te maken dan staan haar daarvoor een aantal instrumen ten ten dienst. Deze instrumenten moeten regelmatig worden bekeken op hun kosten en de mate waarin zij de doelstelling van het beleid dichterbij brengen. Slagen zij in dat laatste niet dan betekent dat

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 16