Geen referendum in Oegstgeest chade aan Dorpskerk Jjkt toch mee te vallen 'Dan doen we er nog langer over' Arts Van Velzen gaat solo verder Leiden Regio Computerbedrijf in pand geheime dienst Lf armonds straatje gaat —)riet Laeckkade heten IDAG 24 MAART 1995 Na 27 jaar weg bij brandweer Na ruim 27 jaar actief te zijn ge weest bij de vrijwillige Leider- dorpse brandweer neemt C. van Tol (55) vandaag afscheid. Van Tol, in het dagelijks leven op zichter bij de afdeling groen voorziening in Leiderdorp, krijgt functioneel leeftijdsont slag. In de nieuwe brandweer- VRIJE TIJD kazerne wordt vanavond een af scheidsfeest voor hem georga niseerd. Voor het feest losbarst zal Van Tol een koker met de namen van alle korpsleden in metselen in de buitenmuur van de nieuwe kazerne. De com mandant plaatst vervolgens een steen met een inscriptie, waar na een drankje wordt genuttigd. LEIDEN Vakantiewerk. De Vakantiekrant van de Leidse Vrijwilligerscentrale is weer uit. In deze krant staan diverse vrijwilligers-organisaties die vakantiewerk organiseren. De krant is Voor 2,25 gulden te koop bij de Vrijwilligerscentrale aan de Breestraat. Milieu. Het milieu-informatiecentrum MICpunt aan de Morsstraat houdt op zaterdag 25 maart een bijeenkomst over "milieuvriendelijk wonen en inrichten'. Het MICpunt is open van 10.00 tot 16.00 uur. Boeken. In de Centrale Bibliotheek wordt op zaterdag 25 maart en zondag 26 maart een verkoop van oude boeken gehouden. Naast ro mans, jeugdboeken en informatieve boeken zijn er deze keer ook tijdschriften te koop. De verkoop is op zaterdag van 10.00 tot 16.00, en op zondag van 12.00 tot 16.00. VOORSCHOTEN Litouwen. De Groen Linksafdeling houdt op zaterdag 25 maart om 15.00 uur in buurthuis Vlietwijk een bijeenkomst over Oost-Europa en Litouwen. Voorschoten heeft sinds vorig jaar een stedenband met Druskininkai in Litouwen. Om 12.00 uur begint verder een wande ling langs de bomenroute vanaf het Wapen van Voorschoten. Motie van Leefbaar Oegstgeest over raadhuis haalt het niet Er komt geen referendum over het besluit van de ge meenteraad van Oegstgeest om de Jelgersmakliniek te verbouwen tot nieuw raadhuis. De motie van Leefbaar Oegstgeest (LO) met die strekking werd gisteravond tij dens de vergadering van de gemeenteraad met negen te gen zes stemmen verworpen. Wel wordt over een jaar, als de plannen voor de verbouwing van Jelgersma tot raad huis klaar zijn, bekeken of dan de bevolking nog om een uitspraak moet worden gevraagd. OEGSTGEEST MONICA WESSELING Op 7 maart nam de gemeente raad het historische besluit om het raadhuis 'te verhuizen' naar de Jelgersmakliniek. Tijdens die vergadering al diende LO de motie in, maar burgemeester Sj. Scheenstra besloot toen dat de motie pas in de volgende raads vergadering kon worden behan deld. J. de Soeten, fractievoorzitter van LO, vindt dat de bevolking eigenlijk voor het lapje gehou den is. In 1993 werd, na een peiling onder de bevolking, be sloten om de mogelijkheid van het raadshuis in combinatie met de Jelgersma, verder te on derzoeken. Nu, dik anderhalf jaar later, is het besluit gevallen uitsluitend 'de Jel' te gebruiken. ,,U besluit in 1993 het een en komt anderhalf jaar later met een ander besluit. Dat kan toch niet", zegt De Soeten. Hij is bang dat een dergelijke handel wijze een verdere verwijdering tussen burger en bestuur ver oorzaakt. Door nu de burgers zich te laten uitspreken over de huisvesting van de gemeente, wordt die kloof weer een beetje gedicht, denkt hij. Alle andere partijen zien ech ter niets in een referendum nu. „Er ligt nog geen concreet plan voor de verbouwing van de kli niek, dus hoe kunnen we bur gers nu laten kiezen?", vroeg WD-fractievoorzitter E. van Oortmerssen-Schutte, die niet alleen namens haar partij maar ,ook namens CDA. WD en PrO sprak, zich af. Bovendien ver schillen de vier partijen met LO van mening over de inhoud van het besluit. Van Oortmerssen: „In 1993 hebben we besloten de mogelijkheid van huisvesting op twee locaties te onderzoe ken. Dat hebben we gedaan en daar is uiteindelijk de Jelgers makliniek uitgekomen. Nu is een referendum dus niet no- dig." Als D66'er is Van Oortmers sen wel voorstander van een volksraadpleging. De kans daar op is zeker niet verkeken. De motie van de vier overige partij en, met negen tegen zes wel aangenomen, draagt burge meester en wethouders op snel een regeling op te stellen, waar mee ook in het dorp een refe rendum in principe tot de mo gelijkheden behoort. Bovendien wordt over een jaar, als het plan voor 'de Jel' klaar is, bekeken of de bevol king dan alsnog om haar me ning moet worden gevraagd. Mocht het zo zijn dat het hele idee om het raadhuis naar de overkant van de straat te ver plaatsen, niet door kan gaan, dan komt de burger so wie so alsnog aan het woord. Het plan kan nog in duigen vallen als het te duur of praktisch niet uit voerbaar blijkt te zijn. Gister avond is besloten dat in dat ge val de burgers zich per volks raadpleging nog eens over mo gen uitspreken. Uitstel van rechtszaak B en S-polder OEGSTGEEST MONICA WESSELING Er wordt nog een weekje lan ger gepraat over de grenscor rectie van Oegstgeest. De provincie Zuid-Holland en de gemeente Oegstgeest zijn nog niet uit de kwestie Broek en Simontjespolder. Daarom hebben beide partijen de Haagse rechtbank om een week uitstel gevraagd en dat hebben ze gekregen. Op 1 april moeten de twee over eenstemming hebben be reikt, anders doet de rechter een uitspraak. Vraag is en blijft of de Broek en Simontjespolder van Oegstgeest over kan gaan naar Leiden om de Sleutelstad tot bouwlocatie te dienen. Toen na maanden, zo niet jaren van overleg bleek dat de partijen (Oegst geest, Leiden, provincie) er niet uitkwamen, is de zaak aan de Haagse rechtbank voorgelegd. Deze nam even min een besluit maar gaf de provincie en Oegstgeest nog tot 25 maart de tijd om de /.aak in der minne te schik ken. Die datum nadert met rasse schreden. De onder handelaar^ 'irijri1, er nog 'rtiél uit en krijgen dus uitstel. Wethouder A. van Eisen (Progressief Oegstgeest) wei gerde gisteravond overigens conclusies te trekken uit dit uitstel. .„We hebben afge sproken dat er radiostilte is. Ik kan dus niet vertellen of uitstel betekent dat de on derhandelaars er opeens een gat in zien." Gaatjesboorder is weer actief VOORSCHOTEN Een gaatjesboorder heeft in de nacht van woensdag op don derdag toegeslagen in een wo ning aan de Karei Doormanlaan in Voorschoten. De bewoner ontdekte de inbraak pas toen hij 's morgens beneden kwam. Er bleek een gaatje te zijn geboord in een raam, waarna de klink kon worden weggeduwd. De dief nam een videorecorder, cd's, sterke drank en kleding mee. kleinste straatje in War- Jeuteis)|aan het eind van de Nor erstraat, krijgt de weidse Spriet Laeckkade. Aan- :c eiroi ijk zou straat Zeilma- J1.05 am genoemd worden, als 37.70 nering aan de zeilmakerij 37,55 idertijd plaats heeft moe- 34,50 laken voor de Vennemeer- L Naar aanleiding van een r kan het historisch genoot- 'i-1280 Warmelda werd het ech- ïen Zeiimakersdam, noch Kalkovendam en zelfs geen KPMdam. Het achtervoegsel 'dam' dient volgens het genoot schap uitsluitend gebruikt te worden voor straatjes die oor spronkelijk een slootje ernaast hadden liggen. De overige na men in de wijk zijn vernoemd naar een deel van de Kagerplas- sen. Hoewel Spriet Laeckkade aanvankelijk een wat lange naam werd gevonden voor een stukje weg met drie huizen werd het voorstel van Van Rees uiteindelijk toch overgenomen. WASSENAAR ERNA STRAATSMA het Leidse computerbedrijf BSI is de nieuwe eigenaar van Villa Maarheeze. Het Wassenaarse pand, dat vijftig jaar is gebruikt door de Inlichtingendienst Bui tenland, is gisteren bij opbod verkocht. BSI bood ruim 3,1 miljoen gulden voor de villa aan de Rijksstraatweg. De bij Villa Maarheeze beho rende portiers- en chauffeurs woning zijn apart verkocht. Een Rotterdamse particulier krijgt de chauffeurswoning voor 537.000 gulden. De portierswo ning bracht 276.500 gulden op. De rijksdienst der domeinen ontving in totaal 54 inschrijvin gen voor de openbare verko ping van het complex in Wasse-' naar. „De massa-aanbiedingen vielen wat laag uit", aldus een woordvoerder van de dienst. „Vandaar dat de panden apart zijn verkocht." Villa Maarheeze is in 1915 gebouwd en na de Tweede Wereldoorlog in ge bruik genomen als kantoor van de Inlichtingendienst Buiten land. Medewerkers van de 'zeer geheime' inlichtingendienst Gladio maakten eveneens ge bruik van het gebouw. De In lichtingendienst Buitenland is in 1994 opgeheven. Gladio is in 1991 opgedoekt. Inhaalverbod schiet vrachtwagenchauffeurs in verkeerde keelgat ^tauratie van de toren van de Dorpskerk in Voorschoten nadert zijn voltooiing, foto loekzuyderduin ~~j -at fsw ?hii93om vitel os rj^liim9d i tib ffib bTO^/TOOV niis rrrn SCHOTEN FRANK BUURMAN 3 uur: teöorpskerk in Voorschoten is waarschijnlijk m" trnstig aangetast door een onlangs geconsta- 14 ;e lekkage. Volgens J. du Prie van het gelijk- 13 jge aannemingsbedrijf dat de restauratie uit- 13 kan er nooit veel schade ontstaan zijn. ,,lk \l iegrepen dat er een loden loket is opgewaaid 14 de harde wind van de laatste tijd waardoor I4iwater kon binnendringen. Dat water is in stucwerk terechtgekomen. Dat stucwerk gt echter gewoon op en dan is er verder wei- Hhan de hand. Hooguit kunnen er een paar _Ure kringen ontstaan, maar dat is een kwestie j5ïen keertje sauzen en dan is dat probleem 5lit de wereld", zegt Du Prie. 20 lekkage werd opgemerkt door de hervorm- jjjjrkgemeenschap van Voorschoten, die eige- 13|is van het kerkgebouw, op de toren ria. De 14i is eigendom van de gemeente Voorschoten. b ook verantwoordelijk voor de restauratie. gB muur nabij het orgel werden vochtplekken genomen. Het orgel zelf is door het vocht siangetast. De hervormde kerk sloeg alarm, i de lekkage werd verholpen. Bij de her vormde kerk is nu echter ongerustheid ontstaan over de omvang van de schade. Gevreesd wordt dat na de restauratie aangetaste stukken stucwerk op termijn zullen loslaten. Du Prie acht dat on waarschijnlijk. „We zijn nog wel even met de res tauratie bezig en ik ga binnenkort zelf kijken. Eventuele schade zal direct door ons worden her steld. Maar nogmaals, ik acht de kans op schade zeer klein." De restauratie zal over anderhalve maand wor den afgerond. Tijdens de werkzaamheden bleek dat veel stenen van de toren in slechtere conditie verkeerden dan was verwacht. „Dat was een te genvaller die de restauratie wat duurder maakt cTan was gepland, maar in de begroting was daar al rekening mee gehouden", zegt Du Prie. De res tauratie duurt door het slechte weer ook langer dan aanvankelijk gepland. De harde wind be moeilijkte de werkzaamheden op grote hoogte. Op den duur zal ook de rest van de Dorpskerk moeten worden gerestaureerd. De hervormde kerk is druk bezig met de voorbereidingen van die restauratie. LEIDEN MARIEKE MITTELMEUER De snelheidsbegrenzer die in ja nuari voor alle vrachtwagens werd verplicht, levert nu al pro blemen op. Omdat vrachtwa gens door de begrenzer niet harder dan 85 kilometer per uur kunnen rijden, maken ze bij het passeren niet voldoende snel heid en houden ze het overige verkeer op. Daarom wil minister Jorritsma van verkeer en water staat op bepaalde plaatsen een inhaalverbod instellen. De transportwereld is daar niet blij mee. Met de snelheidsbegrenzer valt volgens werknemers van transportbedrijf Van Wezel West in Leiden nog te leven maar een inhaalverbod gaat hen te ver. „Ze lijken wel gek", zegt chauffeur H. Stigter veront waardigd. „Dan doen we nog langer over een rit. Terwijl de baas wel verwacht dat we op tijd bij de klant zijn." Stigter vreest dat vrachtwagenchauf feurs bij een inhaalverbod hun schafttijd en de verplichte rust pauzes moeten opgeven om toch bijtijds op de plaats van bestemming aan te komen. s.Met 'de snelheidsbegrenzer hebben we al dikwijls tijdspro blemen. Als we ook niet meer mogen inhalen, worden die problemen nog groter", zegt Stigter. Een inhaalverbod leidt vol gens chauffeur E. van der Kleijn van Van Wezel West tot hecti sche situaties, hij verwacht dat vrachtwagens toch gaan inha len. „Wat wil je, ik zit op een kraan die 72 kilometer per uur rijdt. Daar zitten die vrachtwa gens dan achteraan te karren. Je wordt helemaal gek als je de he le weg tegen dezelfde wagen aan kijkt." Zijn vader A. van der Kleijn denkt dat een inhaalver bod gevaarlijke situaties kan op leveren. Als er op de rechter rij baan een rits vrachtwagens rijdt, kan de rest van het verkeer zo een afslag missen. „Ga maar na wat er gebeurt als er dan een wagen op zijn rem gaat staan." Een extra rijstrook voor vrachtwagens op de snelwegen, een andere mogelijkheid die minister Jorritsma heeft geop perd, vinden de chauffeurs een slecht plan. Bij een baan voor langzaam verkeer is het gevaar dat de rechter rijbaan dicht Leegstand veelbesproken pand ten einde De Leiderdorpse huisarts R. van Velzen is uit de groeps- praktijk aan de Vlaskamp ge stapt, die hij samen had met collega O. du Ry van Beest Holle. Een verschil in visie ligt aan die beslissing ten grond slag. Wel blijft een vorm van samenwerking bestaan. „Het wordt een soort LAT-relatie. We nemen nog wel voor el kaar waar in de vakanties. Dat is toch een goede zaak. We kennen eikaars praktijk." Van Velzen verhuist naar de al ja ren leegstaande ruimte naast de Muzenhof aan de Cor Gor dijnsingel. Uit de groepspraktijk met Du Ry van Beest Holle stap pen was volgens Van Velzen een 'geleidelijk proces'. „Onze visies over de praktijk liepen uiteen. En het werd te druk. Ik ben ook twee middagen per week bestuurlijk werkzaam als lid van het dagelijks bestuur van het Districts Huisartsen Vereniging (DHV). Daardoor moest er toch een derde arts bijkomen, terwijl er maar twee spreekkamers waren. Dat brengt onrust met zich mee. Maar er was nooit sprake van laaiende ruzie." Huisarts Van Velzen is van plan om half april naar de Cor Gordijnsingel te verhuizen. Met de overstap naar de wijk Buitenhof is Van Velzen de eerste huisarts in het nieuwe deel van leiderdorp. Alleen aan de rand zit al een huisarts. Van Velzen verwacht niet dat het hierdoor opeens storm zal lopen met patiënten die een dokter dichter bij huis willen. „Alle Leiderdorpers hebben al een huisarts. Je krijgt denk ik wel een zekere herschikking. Maar dat gaat missschien om vijf procent. Ik denk dat 95 procent trouw blijft aan de huidige huisarts." Met de komst van huisarts Van Velzen komt een eind aan de jarenlange leegstand van de ruimte naast de Muzenhof. Hij krijgt bovendien gezel schap. De opvolger van de in middels vertrokken Leider- dorpse tandarts J. Beye neemt ook een deel voor zijn reke ning. Het resterende deel is voor uitbreiding van de biblio theek. Over het pand dat straks he lemaal is verhuurd, is de afge lopen jaren veel te doen ge weest. Oorspronkelijk was de héle ruimte, in totaal driehon derd vierkante meter, bedoeld voor uitbreiding van de biblio theek. Maar toen het pand klaar was, bleek de gemeente geen geld te hebben om de huur te kunnen betalen. Ook ontstond commotie over de hoogte van de ruimte. Voor een goed bruikbare biblio theek zou het allemaal veel te laag zijn. Daarmee werd uit breiding van de overvolle 'bieb' op de lange baan ge schoven en bleef het pand on gebruikt. „Een inhaalverbod? Met de snelheidsbegrenzer hebben we dikwijls al tijdspoblemen. Die worden nu groter", weet chauffeur H. Stigter. foto henk bouwman e Uw "persoonlijke" keukenwensen Trijgen bij ons vorm èn functie Korevaarstraat II, tel: 071 - 149859 JÊÊk slibt, en het overige verkeer niet meer kan in- of uitvoegen, nog groter. Bovendien kan ander verkeer ook gebruik van de baan gaan maken. „Kijk maar naar de carpoolstrook. Die heeft miljoenen guldens gekost en is ook weer vrijgegeven", zegt Stigter. Volgens D. Haasnoot, planner van Hogenes Transport in Zoe- terwoude, hebben de snelheids begrenzer en een mogelijk in haalverbod grote gevolgen voor de planning. Vooral de lange rit ten nemen meer tijd in beslag en als vrachtwagens niet mogen inhalen, duren de ritten volgens hem nog langer. Daar komt bij dat veel vrachtwagens bij een snelheid van 85 kilometer per uur meer brandstof gebruiken. Stigter beaamt dit: „De vracht wagens zijn gebouwd om hard te rijden. Bij een laag toerental verbruikt de wagen meer brandstof, er wordt niet gewerkt onder de motorkap." Het is niet onmogelijk dat een inhaalver bod gevaarlijke situaties ople vert, denkt R. van Rees, woord voerder van de verkeerspolitie in Driebergen.,,Vooral in de omgeving van Rotterdam kan er nog wel eens een muur van vrachtwagens ontstaan waar door in- en uitvoegen moeilijk wordt." Van Rees wil de proble men bij het inhalen niet aan de snelheidsbegrenzer wijten. Voordat die verplicht werd kwam het volgens hem ook voor dat het inhalen lang duur de. Een extra baan voor het vrachtwagenverkeer lijkt Van Rees een goed idee. „Misschien kunnen er dan speciale plekken komen waar wel ingehaald kan worden." Koninklijk Nederlands Ver voer, de overkoepelende organi satie van de grotere transport bedrijven in Nederland, is een voorstander van een inhaalver bod, maar wel onder bepaalde omstandigheden. Woordvoer der H. Hameleers: „Het is het beste om op wegen met twee keer twee rijstroken op drukke tijden een inhaalverbod in te stellen. Als er dan om de zoveel kilometer een extra baan komt voor langzaam verkeer, dan kunnen voertuigen die harder rijden er toch langs." Wat Stigter betreft is de maxi male snelheid van 85 kilometer per uur veel te langzaam. Hij vindt 95 kilometer bij droog weer een prima snelheid. Ook 's nachts en 's morgens vroeg, als het stil is op de weg, zou hij graag harder willen rijden. Chauffeur A. van der lóeijn vindt 85 kilometer per uur een slaapverwekkende snelheid. „Je kunt absoluut niet met het ver keer meegaan. Als je ook al niet meer mag inhalen, komt er he lemaal geen eind aan een rit."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 15