Leiden iGarage aan oommarkt noet groter' Publex is in Leiden 'in klucht terechtgekomen' 'ollegepartners kijken toe bij prijsschieten op Groen Links fevulei hoopt op bijdrage in batterijproducenten Hongerige ambtenaren voeren actie voor kantine Rondleiding in synagoge Aanhoudingen na vechtpartij schermutseling. De aange houden vechtersbazen zijn twee I-eidenaars van 23 en 21 jaar oud, en een 29-jarige man uit Weteringbrug. De Leidenaars zouden zich agressief hebben gedragen bij de Burcht, waarna de knokpartij iets verderop in de Beschuitsteeg zijn beslag kreeg. Drie mannen zijn gister avond door de politie aan gehouden in de Beschuit steeg in Leiden. Zij namen daar deel aan een vechtpar tij. In totaal waren zeven mensen betrokken bij de Schade yirDe Dorpskerk in I D Voorschoten is waarschijnlijk niet ernstig aangetast door een on langs geconstateerde lek kage. Rooie Wip yi j Molen de Rooie I Wip in Hazerswou- de is alweer een tijdje rood en sinds gisteren heeft het monument ook weer wie ken. Het is alweer een paar jaar geleden dat een kennis van mij een ernstig ongeluk overkwam. Hij stak ergens op het plat teland een weg over zonder voldoende uit te kijken en werd gegrepen door een auto. Per ambulance werd hij buiten kennis afgeleverd in het plaatselijke ziekenhuis. Op het moment dat specialisten zijn knoken en organen weer in oude vorm wilden herstellen, ontwaakte hij. Hij ver bood elke ingreep en eiste onmiddellijk te Worden overge bracht naar een ziekenhuis in de grote stad. hetgeen ge schiedde. Ook over mensen uit de regio Alphen aan den Rijrt doen zulke verhalen de ronde. Het schijnt te zijn voorgekomen, dat gewonden het ambulancepersoneel smeekten toch vooral naar een ziekenhuis in Leiden of Gouda te worden gebracht, panisch als zij waren voor het plaatselijke zieken huis Rijnoord. Ik vond het altijd aardige anekdotes. Een tikkeltje overdre ven misschien, omdat ik meer vertrouwen heb in de medi sche stand. Maar sinds deze week de officiële verhalen los kwamen over het voormalige ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn, heb ik de nodige twijfels. Er zijn in Rijnoord in de jaren tachtig onnodig doden geval len omdat er operaties zijn verricht waartoe het ziekenhuis niet was uitgerust, zo vat ik de kritiek maar even samen. Zo genaamde specialisten namen te grote risico's bij ingrepen die eigenlijk een maat te groot waren voor het kleine zieken huis. Je schrikt je rot van zulke verhalen en leest ze nog eens. En wat zeggen de hoge dames en heren deskundigen nou over zo'n kwestie? Die verblikken of verblozen niet, want dit soort incidenten komt wel vaker voor in kleine ziekenhui zen. Volgens hen is het voor een arts in zo'n hospitaaltje soms moeilijk te accepteren dat hij de zorg voor een patiënt niet meer aankan en moet overlaten aan een groot zieken huis! Inmiddels geeft de informatie over Rijnoord ook een beetje inzicht hoe je als eenvoudig burger wordt belazerd. Officieel heette het dat medici Rijnoord eind jaren tachtig hadden verlaten omdat ze niet met het Leiderdorpse ziekenhuis wil den samenwerken. Maar dat blijkt volgens een andere ver klaring niet helemaal te kloppen. Een paar van die 'deskun digen' moesten het veld ruimen omdat ze hun vak niet goed beheersten! Het gerommel van medisch personeel heeft er mede voor gezorgd dat ziekenhuis Rijnoord sinds 1990 is uitgekleed en min of meer is gedwongen samen te gaan met het voormali ge Elisabeth Ziekenhuis te Leiderdorp tot wat nu heet Rijn land Ziekenhuis. Die kennis van mij die door die auto werd aan- gereden, was zo dom nog niet. Hij is trouwens weer helemaal de oude gewor den. Wie mij ooit op het platteland in bewusteloze ft verzoeke ik vriendelijk er voor te zorgen dat ik in .g,.' toestanden, is deze co- lumn slechts geschreven uit eigenbelang. h'eer inbraak in boot ;n« Voor de derde keer in korte tijd heeft een 68-jarige Lei- naar aangifte gedaan van inbraak in zijn boot die ligt afge- eerd aan de Haarlemmerweg. Voor in totaal 800 gulden aan ederen is verdwenen. De kajuitdeur werd opengebroken. older uitgebrand Een zolderverdieping aan de Joubertstraat is vanoch- ïd in zijn geheel uitgebrand. De onderliggende verdieping liep terschade op door de spuitwerkzaamheden. De brand is mo- lijk veroorzaakt door een smeulende sigaret. olitie neemt brommers mee >en Bij technische controles op de Morsweg en de Langeg- fcht heeft de politie gisteren in totaal 60 voertuigen, met name [omfietsen, nagezien. In totaal werden 51 verbalen uitgeschre- l|n. Aan negen bromfietsen mankeerde dermate veel, dat ze In meegenomen naar het bureau. Gemeenschappelijke Vuil- Jverking Leiden en omstre- I (Gevulei) vraagt batterijpro- Senten of zij bereid zijn mee petalen aan de inzameling klein chemisch afval. De lerijproducenten zijn sinds e maanden verantwoordelijk r de terugname van gebruik- Jatterijen. jet is nog onbekend hoe de batterijproducenten hun 'pro- duktverantwoordelijkheid' wil len regelen. De fabrikanten kunnen bijdragen aan bestaan de terugname-regelingen, maar ook zelf een retoursysteem op zetten via winkeliers. Niet-oplaadbare batterijen vallen onder de noemer 'klein chemisch afval' (KCA). KCA dient apart te worden ingele verd bij de reinigingsdienst. leiden Ter gelegenheid van de boekenweek hield boekhandel Kooyker gisteravond een rondleiding in de Leidse synagoge aan het Levendaal. De boekenweek heeft dit jaar als thema 'De vijftigste Mei'. Ruim 50 mensen maakten van de gelegenheid gebruik om een kijkje te nemen in dit Joodse gebedshuis. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS niet meer met de auto bij hun terrein komen. D66-fractievoor zitter O. Welling heeft wethou der J. Walenkamp (CDA) gister avond in de raadscommissie economie, financiën en grond zaken geattendeerd op deze zaak. Het was de tweede keer dat hij dat deed. Welling zag de bui al eerder aankomen maar Walenkamp heeft de waarschu wingen van de D66'er in de wind geslagen. De wethouder heeft nu toegezegd dat hij met oplossingen komt. Om bij hun accommodatie langs de Gooimeerlaan te kun nen komen, moeten de korfbal lers over het terrein van de Groenoordhallen. Maar na een schietpartij met dodelijke af loop, vorig jaar, is besloten om het terrein af te sluiten. Alleen als er evenementen in' de Groenoordhallen zijn, kan men het terrein op. De openingstijden van de hal len verschillen echter sterk met de korfbaltijden van Pernix. On langs is het buitenkorfbalsei- zoen begonnen en op de eerste de beste speeldag konden de Pemix'ers niet per auto bij hun velden komen. D66'er Welling: „De mensen van de honden clubs, die hun activiteiten op het terrein bij de hallen hebben, krijgen wel een sleutel van di recteur de Jong van de Groen oordhallen maar de korfballers niet. De Jong beweert ijskoud dat hij met de kynologen een contract heeft en dat de korfbal-, Iers zich maar moeten melden bij de gemeentelijke afdeling sport en recreatie." leiden aap rietveld Publex Stadsmeubilair is boos. Boos op de ge meente Leiden, die na anderhalf jaar onderhan delen, met Publex nu een contract met het Arn hemse Wall City Design wil afsluiten voor het plaatsen van billboards aan de invalswegen van Leiden. Volgens wethouder R. Hillebrand (PvdA/ruimtelijke ordening) is de offerte van het Arnhemse bedrijf voor de gemeente veel gunsti ger. Maar woordvoerder F. de Leeuw van Publex betoogde gisteravond bij de commissie ruimtelij ke ordening dat dat aantoonbaar niet waar is. Op verzoek van D66-raadslid W. Egels werd de zaak grotendeels in beslotenheid behandeld. „Want het kan voor de gemeente nog weieens pijnlijk uitpakken als we dat in het openbaar gaan bespreken", veronderstelde hij. „Want de offerte van Publex pakt 30»000 gulden gunstiger uit. En we hebben al lang een contract met dat bedrijf en zijn daar altijd happy over geweest" WD'er J. Kradolfer zei, dat hij met verbazing ken nis had genomen van de 'competitie' tussen de twee bedrijven. In de zomer van 1993 begonnen met Publex de onderhandelingen over verlenging van het con tract, dat twee jaar later zou aflopen. De gemeen te wilde meer geld verdienen op minder reclame borden. Er werden plaatsen uitgezocht voor de billboards. Publex bood 210.000 gulden voor 18 billboards. En 30 procent van de omzet, volgens het bedrijf ook goed voor 50.000 gulden per jaar. „En dat was zeker geen vrijblijvende offerte", be toogde De Leeuw gisteravond. „De onderhande lingen waren gericht op het sluiten van een nieu we overeenkomst." Het contract lag al op tafel. Maar toen kwam er een brief van de gemeente, dat er alsnog offertes van andere bedrijven zou den worden gevraagd om te kijken of het aanbod van Publex wel 'marktconform' was. Met excuses van de directeur van de dienst Bouwen en Wo nen, die wel begreep dat dat in het vergevorderde stadium waarin de onderhandelingen verkeerden erg vervelend was. En vanaf dat moment, zeggen woordvoerders van Publex, „zijn we in een klucht terechtgekomen." Wall City Design biedt de gemeente 180.000 gulden voor 14 billboards. Maar bij dat bedrijf moet Leiden het drukken van de affiches voor ge meentelijke reclamecampagnes zelf betalen. Bij Publex is dat in de prijs inbegrepen. Toch is Lei den bij Wall City Design voordeliger uit, betoogde Hillebrand. „Zij bieden een hogere prijs per loca tie. Die offerte is heel duidelijk beter. Een hoge opbrengst en zo weinig mogelijk reclame-uitin gen in de stad." Het omzetpercentage dat Publex biedt wilde Hillebrand niet in de berekening betrekken. „Wij hebben het geld hard nodig en wij willen boter bij de vis." Directeur Maasland van Wall City Design deed er tijdens de vergadering nog een aanbie ding bij. „Wij kunnen u ook het Wall City-toilet verhuren, een openbaar toilet dat de leefbaarheid en de kwaliteit van uw stad nog verder zal verbe teren." De commissie besloot ten slotte de keuze van burgemeester en wethouders voor Wall City Design te volgen. Mits de antwoorden die zij ge ven op vragen over de gang van zaken bij de tot standkoming van het contract bevredigend zijn. hecht er nog aan de aanwezigheid van Groen in het Leidse college. Bij de oppositie, van- iprekend, niemand. VVD-fractievoorzitter A. rtsema meent dat de wethouder van Groen Jan Laurier, zich op zijn positie moet bera- nu de partij zich met haar standptint over de immarkt-garage volledig heeft geïsoleerd. Veel ilijker voor Groen Links was gisteravond in de 95èadering van drie raadscommissies over de Etreden garage dat uit niets bleek dat de ande- 95tollegepartijen Groen Links er graag bij hou- 95t Geen van de collegepartners stak ook maar 9» vinger uit om de zwemmende partij te hel- Sterker nog, D66 en - in iets mindere mate 95ft - strooiden flink wat zout in de wonden. De 95k liet Groen Links met rust maar bekommer- Iich verder ook niet om haar coalitiegenoot. 50factievoorzitter Rianne Peeters van Groen 9*. die een heel vervelend avondje beleefde, f herhaaldelijk wit weg van de scherpe aanval len uit vooral het D66-kamp. De democraten gunden Groen Links zelfs de ontsnapping niet die wethouder Laurier en Peeters vóór de vergade ring meenden te hebben gevonden. Deze kop stukken van Groen Links menen dat de college partij tegen de aankoop van het pand van het Hoogheemraadschap kan stemmen. Haar positie in het college zou op dit moment niet aan de orde zijn omdat nog geen uitspraak wordt gevraagd over de werkelijke bouw van de parkeergarage. Die laat nog een paar jaar op zich wachten en tot die tijd kan Laurier gewoon wethouder blijven. D66-raadslid A. Pechtold prikte direct aan het begin van de bijeenkomst dat verhaal door. Aan koop van het pand aan de Boommarkt is toch een principe-keuze voor de bouw van de garage op die plek, vroeg hij met een schuin oog naar Peet ers aan de ja-knikkende wethouder J. Walenkamp (CDA). D66-fractievoorzitter O. Welling deed er nog een paar schepjes bovenop. Hij herinnerde eraan dat bij de collegevorming, waar de Boommarkt- garage ook al een moeilijk punt was. het compro mis was bereikt dat er een onderzoek zou komen naar de meest geschikte locatie voor de vierde parkeergarage in de Leidse binnenstad. Daaruit is de Boommarkt als beste naar voren gekomen. De D66'er heeft er geen enkel begrip voor dat Peeters nu nog meer onderzoek naar andere locaties wil. „Bestaat er sowieso wel een onderzoek dat u er gens van kan overtuigen. Wat valt er nog te on derzoeken, Groen Links is toch te allen tijde tegen de Boommarkt." Welling viel Peeters ook aan op de inconse quente argumentatie die Groen Links er over de autoluwe binnenstad op na zou houden. „U wilt de autoluwe binnenstad versnellen. Daarvoor is onder meer nodig dat er parkeerplaatsen van straat verdwijnen. Dat kan door die parkeergara ge te bouwen maar dat vertraagt u weer." Peeters ontkende dat Groen Links vertraagde waarop Welling haar vroeg waar ze de garage dan wel wilde hebben. Een antwoord bleef uit. Vervolgens was de beurt aan WD-fractievoor- zitter A. Geertsema om prijs te schieten op Groen Links. Hij vroeg zich af waarom Peeters tegen de aankoop van het pand is als die volgens haar toch niets heeft te maken met de bouw van een gara ge. Dank zij de aankoop van het pand en de daar bij behorende verkoop van gemeentelijke grond naast Fokker in het gebied achter het station waar Rijnland een nieuw kantoor gaat bouwen, kan de werkgelegenheid van 250 medewerkers voor Lei den behouden blijven. Daar kan Groen Links, met de wethouder die werkgelegenheid in zijn be stuurdersportefeuille heeft, toch onmogelijk te gen zijn, wilde hij weten. Andermaal bleef een reactie uit. Die kwam er ook niet toen Geertsema er bij Peeters op aan drong zich te beraden op de positie van haar par tij in het college. De partners van Groen Links lie ten de politieke vijand Geertsema rustig zijn slo pende werk doen. In de landelijke politiek heet dat een crisis. j'D en CDA: liever meer dan 250 plaatsen 9e 95 jositieleider A. Geertsema van de WD én fractievoor- 95 er P. Klück van collegepartij CDA vinden dat de gara- aan de Boommarkt best wat meer parkeerplaatsen g tellen dan de 250 die burgemeester en wethouder i overeengekomen. Als een grotere autostalling moge- is, dan moet de gemeente Leiden die kans benutten, 9sjden ze. 95| en Groen Links, beide col partijen, reageerden geprik- 95 op vooral de uitlatingen over van CDA'er Klück, gis- 95 rond in een vergadering van 95 r liefst drie raadscommis- •t .Volgens A. Pechtold (D66) 9' Peeters (Groen Links) ont- Klück zich hiermee aan de 9Siraken die hierover zijn ge- 9S ikt in het college. Ze wilden Klück weten hoe zijn opvat ten zich verhouden tot ver- llende doelstellingen op het ied van milieu en het terug- igen van het autoverkeer in "pen. lück: „Hoe meer parkeer- tsen er zijn in de garage, minder automobilisten jg r een plek hoeven te zoeken, hoe minder zoekverkeer, beter het met het .milieu an de collegepartijen ging ck ook het verst in zijn op- ingen over baatbelasting die tueel wordt ingevoerd. Met opbrengsten hiervan wil i-wethouder J. Walenkamp ;arage gedeeltelijk financie- Baatbelasting wordt inge- d als bedrijven niet vrijwil- |eld in de garage steken, lück was gisteravond het ;e raadslid dat niet nu al wil luiten dat ook omwonenden r baatbelasting worden aan- PvdA-woordvoerder H. Baaijens wil dat nu al wel doen en wat hem betreft blijven ook marktkooplieden, het na bijgelegen Leids Vrijetijdscen trum en de gemeente met haar eveneens nabijgelegen stadhuis gevrijwaard van baatbelasting. De WD is tegen baatbelas ting en ook tegen het zoge naamde bekostigingsbesluit waarmee de invoering van baat belasting mogelijk wordt ge maakt. Volgens fractievoorzitter A. Geertsema is niemand gebaat bij de parkeergarage als tegelij kertijd parkeerplaatsen van straat verdwijnen. Wethouder Walenkamp wilde niet al te zeer ingaan op de baatbelasting. „Daarover gaat het vanavond niet. Het gaat er nu alleen maar om de mogelijk heid open te houden." Walen kamp denkt dat hij de financie ring van het project - waarmee in totaal 19 miljoen gulden is gemoeid - zonder baatbelasting rond kan krijgen. De garage kan op z'n vroegst in 1999 worden gebouwd. Dan ook verhuist het Hoogheem raadschap van Rijnland naar de Plesmanlaan en wordt het de buurman van Fokker. Het defi nitieve besluit om de panden Van het schap te slopen en er een parkeergarage voor in de plaats te bouwen, dient uiterlijk in juli 1997 te vallen. leiden Tientallen hongerige ambtenaren de monstreerden gistermiddag voor het behoud van hun kantine. Onder luide protesten liepen ze van het Stadhuisplein naar het bedrijfsres taurant van de sociale dienst aan de Lange- brug. 'B en W, weg er mee.' 'Kantine, kantine, wij eisen een kantine.' De Leidse ambtenaren moeten hun boter hammetjes voortaan maar in het bedrijfsres taurant van de sociale dienst eten, vinden burgeméesteren wethouders. De ambtenaren voeren al weken actie tegen het bezuinigings voorstel, dat behalve geld ook ruimte voor politieke partijen oplevert. Na afstoting van het Gulden Vlies in de Breestraat zouden B en W de kantine willen gebruiken voor de inrich ting van enkele 'fractiekamers'. Op 11 april wil het stadhuispersoneel zijn protest laten horen tijdens een gemeente raadsvergadering. „Sluiting van het bedrijfs restaurant in het stadhuis is een fundamente le aantasting van de secundaire arbeidsvoor waarden voor het stadhuispersoneel", aldus welzijnsambtenaar K. van Dijk van het actie comité'Kant-lneke'. De actievoerende ambtenaren wilden met hun demonstratie aantonen dat het bedrijfs restaurant van de sociale dienst te klein is voor de lunch van enkele honderden ambte naren. Van Dijk: „De verwijzing naar dit res taurant, met een capaciteit van 50 plaatsen, is een gotspe." Directrice van de dienst economische en soci ale zaken, T. van Miltenburg, zei de actie te steunen. „Al zijn jullie natuurlijk van harte welkom in onze kantine." FOTO HIELCO KUIPERS Terrein Pernix onbereikbaar voor korfballers LEIDEN WIM KOEVOET De korfballers van Pernix kun nen door een conflict met de di rectie van de Groenoordhallen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 13