EU trekt bij Turken aan de bel Niet Bombay maar Mumbai Buitenland Manilla en Singapore grommen en grauwen Eigen vredesplan van Rusland en Servië Totale dictator Succesje Winnie Mandela Radicale hindoe is de baas in rijkste deelstaat India __pN DERDAG 23 MAART 1995 ^/Scientology is geen kerk maar bedrijf .ssel De Scientology Kerk is wettelijk geen kerk maar een on- erneming. Dat heeft het Duitse federale arbeidsgerecht gisteren lastgesteld. De rechtbank oordeelde dat de zogenaamde ge- oofsgemeenschap slechts een dekmantel is voor commerciële ictiviteiten. Het is niet voldoende dat de organisatie zelf zegt I Sc jen religieuze organisatie te zijn, aldus de rechter. Scientology leeft onvoldoende geestelijke bagage om als zodanig te worden an jeschouwd. Het proces was aanhangig gemaakt door een ex- st (werknemer, die voor zijn activiteiten nooit geld had gekregen en jdie na zijn uittreden alsnog met salariseisen was gekomen. I ™Zes keer levenslang voor moordenaar crjiaineolaEen Jamaicaanse immigrant kreeg gisteren de maxi- 1 numstrafzes keer keer levenslange gevangenisstraf we tens de moord op zes passagiers in een forensentrein in New h$ork in 1993. Bij de schietpartij in de trein vielen ook negentien ;ewonden. 'Smeergeld bij bouw Europarlement' n brussel Negen grote Belgische aannemers hebben ruim lOmil- sltjoen gulden smeergeld betaald om te mogen meedoen aan de 'cupouw van het nieuwe Europees Parlement in Brussel, dat vorig Irujaar in gebruik werd genomen. De Belgische rijkswacht onder- jcifeoekt de zaak, aldus vanochtend het Vlaamse dagblad De Stan didaard. Het gebouw van het Europarlement kostte in totaal 2,1 tri%niljard gulden. Het grote vraagteken is nog wie het smeergeld ipstreek. Aarde rilt in Nieuw-Zeeland en Japan Tokyo Japan en Nieuw-Zeeland zijn vannacht opgeschrikt door aardbevingen. Er werd geen ernstige schade aangericht en er vielen geen doden. De beving in Nieuw-Zeeland had een mo ment-magnitude van 5.9. Op het vliegveld van de hoofdstad Wellington konden tijdelijk geen vliegtuigen landen. De beving lin Japan, met een kracht van 4.6, werd vooral gevoeld in en rond Tokyo. De hogesnelheidstreinen, die Tokyo met het noorden van het land verbinden, konden enige tijd niet rijden. Nekkramp velt 1.300 Afrikanen niamey De nekkramp-epidemie die sinds december in West- b Afrika woedt, heeft al meer dan 1.300 slachtoffers geëist, vooral kinderen. Het zwaarst getroffen is Niger met 1.021 doden. In Ni geria stierven ook honderden mensen. De autoriteiten in Burki na Paso telden 189 sterfgevallen, in Mali 75, in Togo 72, in Ivoor- juI kust 29, in Tsjaad 10 en in Senegal 3. Volgens hulpverleners ligt het dodental mogelijk echter hoger dan de officiële cijfers. EU beschermt TV nog tien jaar brussel De Europese Commissie heeft voorgesteld de quota voor de uitzending van televisieprogramma's aan te scherpen. Zo wil men bereiken dat algemene omroepen de helft van hun zendtijd vullen met in de Europese Unie gemaakte produkties. EU-commissaris voor audiovisuele zaken, Oreja, kondigde ook aan dat de quota nog uiterlijk tien jaar gelden. In 2005 moet de Europese televisie- en filmindustrie sterk genoeg zijn om zonder hulp van Brussel te concurreren met het Amerikaanse Holly wood. Crim krijgt pro-Russische premier MFEROPOL AFP-DPA et parlement van de Krim eeft gisteren een nieuwe pre mier gekozen. Het parlement 'tuurde de zittende regerings- ;ider, Anatoli Frantsjoek, naar uis. Frantsjoek werd als te 'ekraïne-vriendelijk gezien. PORTRET: SHOKO ASAHARA Sekteleider Asahara. DPA* Deutsche Pi ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated se Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The independent RTR Reuter UPI United Press International Verdeelde NAVO zwijgt over militaire actie tegen Koerden in Irak Eurocommissaris Van den Broek en de EÜ-trojka van ministers van buitenlandse za ken vragen Turkije vandaag tijdens een bezoek aan Ankara opheldering over de klop jacht van het Turkse leger op Koerdische strijders in Irak. De Europese Unie vreest dat onschuldige burgers slachtoffer worden van de militaire actie. Opmerkelijk was giste ren dat de NAVO-ambassadeurs in Brussel zwegen over de Turkse inval. De NAVO-Ian- den zijn verdeeld over die operatie. BRUSSEL-ISTANBUL ANP-Rtr-GPD De EU-trojka in Ankara staat onder leiding van de Franse mi nister van buitenlandse zaken, Juppé. Frankrijk is momenteel EU-voorzitter. Bij het recente akkoord over de oprichting van een douane-unie tussen Turkije en de Europese Unie beloofde Turkije de mensenrechten beter te zullen naleven. De EU-dele- gatie zal Ankara daaraan met nadruk herinneren. Ankara ont kent overigens dat burgers schade lijden van het Turkse optreden in Irak. Geen enkel geluid over de Turkse operatie in Irak kwam gisteren van de zestien NAVO- ambassadeurs in Brussel. Ver deeldheid tussen de Verenigde Staten enerzijds en Europese bondgenoten als Duitsland, Frankrijk en België leidde er toe dat helemaal niemand in de NAVO-raad van ambassadeurs de kwestie wenste aan te snij den. De Europese landen zijn over het algemeen kritischer over het Turkse optreden dan de Amerikanen. Een Turkse legermacht van 35.000 man jaagt op 2.800 strij ders van de Koerdische Arbei derspartij PKK die het gebied als uitvalsbasis gebruiken voor aanslagen in Turkije. Diverse PKK-kampen zijn gebombar deerd. De gevechten concentreren zich rond twee kampen, Haf- tanin en Batusha, ten zuidoos ten van de plaats Zakho. Het ge bied ten westen van Zakho staat volledig onder controle van het Turkse leger. De pas naar Syrië is daarmee afgesloten. Om te voorkomen dat de PKK in kleine Dienstbode zou voor executie moorden hebben bekend MANILLA-SINGAPORE AP-Rtr President Ramos heeft de Filipijnse ambas sadeur gisteren teruggeroepen uit Singapo re. Filipijnse vrouwen die als dienstbode in Singapore werken kunnen op kosten van de Filipijnse regering naar huis terugkeren als ze vinden dat hun leven in Singapore ge vaar loopt. Er werken ongeveer 75.000 Fili- pijnen in Singapore. Die kunnen eventueel door de Filipijnse luchtmacht worden op gehaald, aldus Ramos. Deze maatregelen en uitspraken zijn evenzovele tekenen dat de betrekkingen tussen de twee Zuidoostaziatische landen op een dieptepunt zijn beland. Om elke on duidelijkheid uit te sluiten heeft de Filipijn se president gisteren ook gedreigd de diplo matieke betrekkingen met de stadstaat Singapore helemaal te verbreken. Hij wil daartoe overgaan als blijkt dat Flor Cont- emplacion onschuldog de dood is inge jaagd. Flor Contemplacion was de Filipijnse dienstbode die vorige week in Singapore werd opgehangen voor dubbele moord. Ra mos heeft een commissie ingesteld die moet vaststellen of ze al dan niet schuldig was. Singapore heeft van de weeromstuit gisteren zijn ambassadeur uit Manilla te ruggeroepen voor overleg, aldus het minis terie van buitenlandse zaken. Ook werd ge zegd dat ,,in het licht van de emotioneel ge laden situatie op de Filipijnen, Singapore terughoudendheid in acht zal nemen in commentaren" en dat de Singaporaanse re gering „teleurgesteld is door de loop van de ontwikkelingen in de bilaterale betrekkin gen". Contemplacion is terechtgesteld voor de moord op een collega-dienstbode en het De nieuwe premier is de 51- jarige Anatoli Drobotov. Hij was directeur van een kolchoze en in de afgetreden regering van de Krim belast met landbouw. De Oekraïense autoriteiten in Kiev hebben de benoeming als 'ille- jhoko Asahara, de leider van de Japanse sekte Aum Shinri Kyo, Verhe ven Waarheid), heet eigenlijk Chizuo Matsumoto. Hij werd eboren op 2 maart 1955 in het zuiden van Japan als vierde zoon an een mattenmaker. Omdat hij gedeeltelijk blind was, ging hij als ingen naar speciale scholen, waar hij geweldsuitbarstingen had en iet merken dat hij geld boven alles stelde, aldus de schrijver Shoko gawa in zijn boek 'Ambitie van een Verlosser' uit 1991. Later werd Asahara acupuncturist en verkocht hij medicinale truiden. In 1984 stichtte hij een religieuze sekte, die hij sinds 1987 ferheven Waarheid noemt. Met zijn lange baard en wapperende 'ewaden komt Asahara over als een goeroe. Hij beweejt dat hij kan 1 weven en dat hij 20 minuten onder water kan blijven zonder idem te halen. Hij houdt zijn volgelingen voor dat zij het hoogste n het leven kunnen bereiken door yoga, meditatie en geestelijke lefening. Maar hoewel hij armoede predikt, bewoont Asahara volgens bio- [raaf Egawa een riant appartement in Tokyo en heeft hij een Mer- :edes met chauffeur. Egawa haalt een ex-volgeling aan, die Asahara imschrijft als 'een totale dictator'. In 1990 deed Asahara met 24 volgelingen een gooi naar zetels in iet parlement. In alle districten dolven ze echter het onderspit. De o volgelingen van de sekteleider droegen tijdens de campagne mas kers van olifanten of maskers die gelijke nis vertoonden met het gezicht van Asahara. Hoogleraar theologie Kuniyasu Take vergelijkt Asahara met de sja- mans, de leiders van de Japanse Shinto- godsdienst, die hun autoriteit afdwon gen door banden met de goden te claimen. „De gees telijke trend onder jonge mensen van daag de dag is het zoeken naar onmid dellijke extase, voor bijgaand aan tradi tionele organisa ties", aldus Take. „Charismatische mensen als Shoko Asahara spelen daar op in." ARCHIEFFOTO REUTER TOKYO AP Een Bosnisch-Servisch echtpaar probeert de resten te blussen van hun huis in het dorp Lukavica, dat bij de gevechten van de afgelopen dagen in de vuurlinie terecht is gekomen. WASHINGTON Rtr/DPA/ANP De Russische minister van buitenlandse za ken, Andrej Kozyrev, zal morgen zijn Ame rikaanse- ambtgenoot, Warren Christopher, een vredesplan voor de Balkan overhandi gen. Volgens het plan, dat Kozyrev in over leg met Servië heeft opgesteld, wil president Slobodan Milosevic van Servië de staten in het vroegere. Joegoslavië erkennen in ruil voor opheffing van de VN-sancties tegen zijn land. Dat meldt de krant Washington Times, die over een kopie van het plan zou beschikken. Kozyrev voert vandaag en morgen be sprekingen met Christopher in Genève. Het plan zou de goedkeuring hebben gekregen van de moslims in Bosnië. Volgens het plan wordt voor het einde van deze maand een topconferentie gehouden van Milosevic met zijn Kroatische en Bosnische ambtge noten Tudjman en Izetbegovic. Deze confe rentie zou moeten leiden tot wederzijdse erkenning van klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro), Kroatië, Slovenië, Bosnië- Herzegowina en Macedonië. De Franse minister van buitenlandse za ken, Alain Juppé, kondigde gisteren na overleg met Christopher aan de internatio nale contactgroep (VS, Rusland, Frankrijk, FOTO REUTER Duitsland en Groot-Brittannië) te willen re activeren om een oplaaien van het geweld in Bosnië te voorkomen. Deze groep heeft een driezijdige erkenning voorgesteld van Servië, Bosnië en Kroatië om de vredesge- sprekken een nieuwe impuls te geven. De strijd in het noorden van Bosnië is de afgelopen nacht voortgezet. Servische artil lerie beschoot opnieuw de industriestad Tuzla. Er waren geen meldingen over slachtoffers. Óok in het Majevica-gebergte ten noorden van Tuzla woedden zware ge vechten. Eenheden van het Bosnische rege ringsleger zetten daar hun offensief tegen de Serviërs voort. groepjes probeert dieper het land in te vluchten, zijn bij het begin van de operatie comman do-eenheden door helikopters gedropt op alle mogelijke uit- valsroutes. Het Hoge Commisariaat voor Vluchtelingen van de Verenigde Naties is bezorgd over de 13.000 Koerdische vluchtelingen rond Zakho. Berichten over zoekac ties rond Zakho. waarbij een groot aantal mannen is gearres teerd. werden gisteren beves tigd door buitenlandse corres pondenten ter plaatse. Volgens Turkije zijn de arrestanten PKK- militanten. Iraanse wapens naar eilandjes DAWHAH Rtr Iran slaat volgens de Ameri kaanse minister van defensie, Perry, chemische wapens op op strategische eilandjes in de Straat van Hormuz. Teheran zou ook bezig zijn met het over brengen van 6.000 militairen en van raketten naar de eilanden. De Verenigde Arabische Emira ten (VAE) maken aanspraak op een aantal van de eilandjes. Perry bezoekt de Golfstaten en zei in de VAE dat de Iraanse activiteiten een gevaar kunnen vormen voor de scheepvaart. Het gebied is uitermate belang rijk voor het vervoer van aard olie. De Straat van Hormuz ligt tussen de Perzische Golf en de Golf van Oman. vierjarige jongetje dat aan haar zorgen was toevertrouwd. Singapore reageerde niet op verzoeken van Ramos en anderen om het proces te heropenen op grond van nieuwe getuigenverklaringen. De meeste Filipijnen zijn ervan overtuigd dat Contemplacion on terecht is veroordeeld en hebben de 42-jari ge moeder van vier kinderen tot martelares uitgeroepen. Maar volgens de vroegere Filipijnse con sul-generaal in Singapore, Elizabeth Buen- suceso, heeft Contemplacion voor haar exe cutie bekend dat ze in 1991 de wtee moor gen heeft gepleegd. Buensuceso heeft dat tegen Filipijnse senatoren gezegd. „Ze gaf toe dat ze de moorden had gepleegd. Nooit gaf ze er blijk van haar verklaringen te wil len wijzigen", aldus Buensuceso, die Cont emplacion negen keer in de gevangenis sprak. I i- Winnie Mandela tijdens een persconferentie. FOTO REUTER PAUL VELASCO JOHANNESBURG AFP/Rtr/DPA Het Zuidafrikaanse Hoogge rechtshof heeft de politie giste ren gelast Winnie Mandela do cumenten terug te geven, die op 1 maart bij huiszoeking in haar woning en kantoren in beslag waren genomen. Het hof is van oordeel dat de politie onvol doende reden had voor de in vallen. De uitspraak is een succesje voor de 61-jarige Winnie, die als gevolg van een aantal schanda len moet vechten om te overle- Schietpartij in Egyptische trein eist zes levens Zes mensen zijn gisteren ge dood en vier raakten gewond toen fundamentalisten in een trein tussen El-Minya en Assiut in een vuurgevecht verwikkeld raakten met politiefunctionaris sen. Onder de doden zijn twee politieagenten en een extremist. De overige slachtoffers waren Egyptische treinreizigers. De fundamentalisten stapten in El-Minya in en begonnen de passagiers om hun identiteits kaarten te vragen, ten einde le den van de veiligheidsdiensten te ontmaskeren. Daarop volgde het vuurgevecht. Extremisten hebben treinen de afgelopen drie jaar ongeveer vijftien keer als doelwit gekozen. De aanslag volgde enkele uren na de dood van drie fun damentalisten in een vuurge vecht met ordetroepen ten zui den van de Zuidegyptische' stad El-Minya. El-Minya en omge ving is een regio waar funda mentalistisch geweld relatief vaak voorkomt. BOMBAY .JAGDISH RATTANANI De nieuwe baas van Bombay is een de magogische hindoe-chauvinist, die de dictatuur verkiest boven de democratie en die ervan wordt beschuldigd anti- moslimrellen aan te wakkeren. Bal Thac keray is het hoofd van Shiv Sena, de par tij die de nationalistische hindoe-coalitie een overwinning bezorgde in de verkie zingen in Maharashtra, een deelstaat in het westen van India die de afgelopen 44 jaar door de Congres-partij werd be stuurd. Maharashtra is een van de twee be langrijkste industriële deelstaten waar hindoe-nationalisten vorige week aan de macht kwamen, een teken dat de rege ring van premier Rao het in de verkiezin gen van volgend jaar moeilijk zal krijgen. In de buurstaat Gujarat formeerde de Bharatija Janata Partij, deel van de coali tie in Maharashtra, een eigen regering nadat zij de zittende regering, geleid door de Congres-partij, had afgezet. Thackeray (71) heeft formeel geen rol in de nieuwe regering van Maharashtra, welks hoofdstad Bombay is. Maar hij koos persoonlijk de eerste minister, Ma- nohar Joshi, die werd beëdigd in hetzelf de park waar Thackeray in juni 1966 zijn partij lanceerde. Shiv Sena begon als een beweging die de plaatselijke Marathi cultuur en taal wilde beschermen tegen de migratie stroom uit het zuiden van India naar Bombay, dat in die tijd de commerciële hoofdstad van India werd. Later sloeg de partij een uitgesproken anti-moslimtoon aan. „Moslims moeten hun geloofwaar digheid bewijzen," zei Thackeray in een interview dat vorige maand werd gepu- bliceèrd. „De deling van dit land (in In dia en Pakistan in 1947) is gebeurd vol gens gemeenschappelijke richdijnen. De moslims wilden hun eigen staat. Laten ze ons dan nu met rust laten." Shiv Sena betekent 'Leger van Shivaji' en is genoemd naar een zeventiende eeuwse strijder, die westelijk India be schermde tegen de moslims die het Mo- ghol-rijk hadden gesticht. De hindoe-ex tremisten profiteren van een scheiding tussen de moslims. Moslims hebben on geveer tien procent van de stemmen in Maharashtra. Maar zelfs voor de verkie zingen zeiden veel mensen al dat Shiv Sena de deelstaat onder controle had door een combinatie van openbare dien sten en grove middelen. Subtiele dreigementen zorgden ervoor dat elke staking waartoe Shiv Sena op riep al snel daarna werd uitgevoerd. In 1991, een periode van verhoogde politie ke spanning tussen India en Pakistan, vernielden Shiv-Senademonstranten een cricketveld om een afgelasting af te dwingen van een wedstrijd tussen de twee landen. Thackeray kwam in het begin van 1993 in de internationale belangstelling, toen hij ervan beschuldigd werd in zijn dag blad Saamna te hebben aangezet tot de anti-moslimrellen waarbij 800 mensen werden gedood. Hoewel de rechtbank hem vrijsprak, zeiden gepensioneerde rechters van het hooggerechtshof in Bombay dat volgelingen van Shiv Sena er zeker bij betrokken waren. Thackeray geeft toe dat hij de dicta tuur verkiest boven de democratie en hij deinst er niet voor terug zichzelf te ver gelijken met Adolf Hitler. Toen hem na de rellen in 1993 door een verslaggever werd verteld dat de moslims in Bombay zich voelden als de joden in nazi-Duits- land, antwoordde hij: „Hebben ze zich gedragen als de joden in nazi-Duitsland? Zo ja, dan is er niets mis mee als ze ook worden behandeld als de joden in Duits land." Ondanks de reputatie van Thackeray, was de reactie van de moslimbevolking' op de verkiezingsuitslag gematigd. „Elke partij die aan de macht komt zal leren verantwoordelijk te zijn. Het zijn geen beesten. Het zijn mensen," zei Maulana Kudus Kashmiri, hoofd van de Ullema raad, een lichaam van moslimpriesters. „Het is als een vrijgezel die zorgeloos is voor het huwelijk. Maar als hij eenmaal getrouwd is, leert hij verantwoordelijk te zijn." ven als onderminister van kunst, cultuur, technologie en wetenschappen in het kabinet- Mandela. De politie zei de invallen te hebben gedaan voor onderzoek naar beschuldigingen, dat Win nie haar positie en invloed heeft misbruikt om contracten voor sociale woningbouw te gunnen aan een firma waarin zij finan ciële belangen heeft. De huis zoekingen hadden plaats toen de minister ondanks een verbod door president Mandela een be zoek bracht aan West-Afrika. Spin in automaat bijt Keulenaar Een 24-jarige inwoner van Keu len is dinsdag, toen hij een pak je sigaretten wilde trekken, ge beten door een vogelspin. Dat heeft de politie gisteren gemeld. De spin stierf kort na de beet en werd voor onderzoek naar de dierentuin gebracht. De man werd in het zieken huis opgenomen, maar mocht gisteren weer naar huis. Volgens de politie was de spin een The- raposa Leblondi, een van de grotere soorten. Het gif van de spin is niet gevaarlijk voor men sen, zo werd gezegd. Hoe de spin in de automaat terecht is gekomen is de politie nog niet duidelijk. Weer aanhangers Harnas opgepakt GAZA Rtr/AFP/DPA Het Palestijnse bestuur in de Gazastrook heeft gisteren woe dend gereageerd op het Israëli sche besluit de besprekingeh over vrijlating van Palestijnse gevangenen uit te stellen. De Is raëlische represaillemaatregel volgt op de toevallige verijde ling, maandag, van een Pales tijnse aanslag in het zuiden van Israël. Eerder sloot Israël al de grenzen vocfr vrachtwagens uit de Gazastrook. De Palestijnse 'minister' van justitie, Freih Abu Middeine, noemde de Israëlische premier Rabin 'een dictator' omdat Is raël de vrijlating van Palestijnse gevangenen ten onrechte als drukmiddel in het vredesproces gebruikt. PLO-leider Arafat veroordeel de de aanslagpoging en gaf zijn politiekorps in de Gazastrook opdracht tot arrestaties. Giste ren arresteerden de Palestijnse agenten zeker vijftien aanhan gers van de fundamentalistische Harnas-beweging. De Britse politie heeft een derde verdachte aangehoudeiï in verband met bomaanslagen die in juli werden gepleegd op de Israëlische ambassade en joodse centra, waarbij negen tien personen gewond raakten. De arrestant werd geïdentifi ceerd als Samar Alami, een 29- jarige vrouwelijke ingenieur van Libanese afkomst.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7