Europa wordt warmer Leesproblemen? Gl| Pearle mullifocale glazen v a. 199.- per paar. Binnenland iddelgrote bedrijven in kurk van economie Nederland wil in Berlijn alles op alles gaan zetten Bolkestein belooft beterschap in vreemdelingendebat Philips met CD-i op oorlogspad 'Fysiotherapie kan veel minder bij kritisch gebruik' NDERDAG 23 MAART 1995 eronica en RTL zijn helemaal rond 'ersum Vertegenwoordigers van onder andere Veronica, En- nol en RTL hebben gisteren in Hilversum de definitieve over- ikomsten ondertekend over een nieuw commercieel radio televisiebedrijf. Vanaf 1 september worden onder de vlag van nieuwe omroep programma's uitgezonden. Het nieuwe be- f heet RTL/Veronica de Holland Media Groep SA. Van de ldelen is 51 procent in handen van RTL4 SA en de rest van de onica Media Groep. De televisieprogramma's van de Holland dia Groep zijn te zien op de bestaande stations RTL4 en RTL5 Dp het nieuwe commerciële station Veronica. De radiopro- mma's zijn te beluisteren via Hitradio Holland FM en RTL |k radio. erkansing voor commerciële radio iaag Sky Radio en Radio 538 krijgen een herkansing in hun it op een etherfrequentie. Het college van beroep voor het Irijfsleven heeft gisteren bepaald dat het kabinet de verdeling etherfrequenties voor commerciële radio-omroepen op- jw moet bekijken. De verdeling was namelijk in strijd met Europees recht. ;lstraf voor Neo-nazi Homan terdam De Groninger neo-nazi Eite Homan (38) moet vier inden celstraf uitzitten. De Hoge Raad heeft een cassatiever- k van hem afgewezen. Homan leidde in april 1993 een de- nstratie in Leeuwarden waarbij de actievoerders armbanden loofddeksels droegen met afbeeldingen van hakenkruisen, groep had allerlei soorten slagwapens, zoals breekijzers en ikbalknuppels, bij zich. Homan is voorman van het neo-na- Ische Aktiefront Nationaal Socialisten (ANS). Met de demon- tie protesteerde hij tegen de rechtszaak waarin een andere -nazi uit Bolsward terechtstond. mdel in vrouwen uit ex-Joegoslavië ringen» De politie van Groningen heeft gisteren vijf mannen, !er wie drie Joegoslaven, en vijf vrouwen aangehouden op lenking van vrouwenhandel. De tien zouden vrouwen uit nnalig Joegoslavië en Oekraïne illegaal naar Nederland heb- gebracht en in Groningen tot prostitutie hebben gedwon- De zaak kwam aan het rollen na aangifte van een 15-jarig sje. Inmiddels heeft de politie zes tot de prostitutie gedwon- vrouwen gevonden. De vrouwen zaten allemaal achter het kort aan blindegeleidehonden :ht« Er komen praktisch geen blindegeleidehonden meer het Koninklijk Nederlands Geleidehonden Fonds (KNGF) in itelveen. Voor blinden en slechtzienden dreigen hierdoor jlemen omdat zij grotendeels afhankelijk zijn van honden het KNGF. Dat zegt directeur van der Waals van de Neder- Ise Vereniging van Blinden en Slechtzienden (NVBS) in cht. De problemen bij het geleidehondenfonds spelen al en- maanden. Er is een hoogoplopend conflict tussen het per- iel en de directie, waardoor er bijna geen honden meer wor- opgeleid. jf jaar cel voor drugshandelaar A* De rechtbank in Breda heeft gisteren twee Amsterdam- s van 51 en 57 leden van een omvangrijke internationale 'sbende veroordeeld tot celstraffen van respectievelijk vijf en vijftien maanden. De jongste bereidde de drugstranspor- roor en de oudste regelde het verloop van de transporten, teilboten, vanuit een café in Amsterdam. Twee andere ben den uit Brabant zijn al eerder veroordeeld tot acht jaar cel betes van eën miljoen gulden ■rkrachter krijgt cel en TBS 3qschDe rechtbank in Den Bosch heeft gisteren een 41-ja- {Berlicummer veroordeeld tot 2,5 jaar cel en TBS voor ver- hting van twee vrouwen. Hij moet de slachtoffers bovendien en schadevergoeding betalen van tienduizend gulden. Te- pe man was vijfjaar en TBS geëist. De man heeft zichzelf gegeven toen een compositiefoto van hem in het TV-pro- nma Opsporing Verzocht dreigde te komen. Pearle is Nilhplezier zijn onderzoek doorlopende groei, werkgelegenheidsgroei en in meerderheid groei van de produktiviteit. Van de 96 in kaart gebrachte (middel)grote ondernemingen groeiden er 74 in de jaren 1987- 1993. Die hadden ondanks de recessie in 1992-1993 in het laatste metingsjaar een hogere netto toegevoegde waarde dan in enig jaar daarvoor. Van die bedrijven groeiden er 38 ge woon door tijdens de recessie en vooral bij deze bedrijven nam het aantal banen ook toe. Deze 38 bedrijven plus nog eens tien die in vrijwel alle jaren doorgroeiden, kwamen er 55 tot 60.000 arbeidsplaatsen bij, ge middeld is dat 1.200 per onder neming in zes jaar tijd. ,,Van baanloze groei is dus geen spra ke", aldus De Jong. De minste prestaties leverden de conjunctuurgevoelige indus triële bedrijven. De Jong noemt Gist-brocades en Philips zwakke ondernemingen: In geen enkel jaar konden ze hun netto toege voegde waarde boven het ni veau van 1987 tillen. iiddelgrote ondernemin- jijn de sterkste groeiers, [ua werkgelegenheid.. De at in de afgelopen jaren n met 1993) bij de zeer Ondernemingen, die mini- groeiden en veel arbeids- en schepten. Dat schrijft lus-hoogleraar De Jong yeek in het economenblad >er saldo valt het volgens 5g nogal mee met de vita- /an het Nederlandse be- ïven „Er is bepaald geen tot pessimisme." Jong baseert zijn onder- niet op de omzet- en lijfers, maar op de netto 'oegde waarde van bedrij- e omzet minus de kosten idig zijn om tot het eind- kt te komen. De omzet al- egt weinig over de kracht ;n bedrijf, evenals de uit- ijke officiële winst. Winst- i'atten talloze vertekenin- in zijn nauwelijks een taf voor wat een bedrijf lijk presteert. Onderne- n die toegevoegde waar- leppen, vertonen volgens KNMI-topman: Uitstoot broeikasgas moet fors omlaag Het Europese vasteland is in de afgelopen jaren warmer geworden. Rond Griekenland en in het noordelijk deel van de Atlantische Oceaan werd het daarentegen juist iets koeler. De hoeveelheid neerslag nam in het grootste deel van Noord-Europa toe, terwijl in sommige delen van Zuid-Europa weer minder regen viel. Het zijn allemaal geen harde bewijzen voor een broeikaseffect, maar het is bepaald geen reden tot gerustheid. den haag«anp Aldus het eerste Europese kli maatrapport, een onderzoek van achttien Europese meteoro logische instituten op initiatief van het Nederlandse KNMI. Het document zal eind deze maand onder meer worden aangebo den aan de de grote VN-kli- maatconferentie in Berlijn. De meeste Europese weersta tions constateerden tussen 1981 en 1990 een temperatuurstij ging van gemiddeld een kwart tot een halve graad in vergelij king met de periode 1951-1980, aldus onderzoeksleider Schuur- mans. Of dat komt door de enorme uitstoot van kooldioxy- de die als het ware een deken over de aarde legt, kan hij niet met zekerheid zeggen. „De ver anderingen in het Europese kli maat worden nog voornamelijk bepaald door natuurlijke varia ties. Dit rapport is géén bewijs dat de gevolgen van het toene mende broeikaseffect zich al openbaren." De veranderingen passen evenwel precies in de voorspelde klimaatsveranderin gen door het broeikaseffect en volgens Schuurmans zal het niet lang meer duren voordat „de weerschommelingen niet meer passen in het natuurlijke patroon. Daarover mag je je zorgen maken als we er nu niets aan doen." De VN-landen sloten in 1992 tijdens een grote milieuconfe rentie in Rio de Janeiro het zo genaamde Klimaatverdrag. De rijke landen spraken daar af, dat de uitstoot van broeikasgassen in 2000 terug moet zijn op het niveau van 1990, maar vrijwel iedereen lapt het verdrag aan zijn laars. En dat is verontrus tend, vindt Schuurmans. „Voor mij staat vast dat de uitstoot van broeikasgassen flink moet dalen. Als we de huidige con centratie gassen in de atmosfeer kunnen handhaven, dan zou den de gevolgen voor het kli maat nog passen binnen de na tuurlijke variatie. Maar de we reldbevolking neemt toe en daarmee ook de industriële be drijvigheid. De gevolgen kun nen dan heel groot zijn. Dat ri sico kunnen we niet nemen, vind ik." Schuurmans zou tevreden zijn als de ministers in Berlijn afspraken maken over een aan scherping van het klimaatver drag. „Als we nu niets doen. dan weten we niet wat het ons later zal kosten om de gevolgen van klimaatveranderingen op te vangen. We kunnen deze ver antwoordelijkheid niet afwente len op de generaties die na ons komen." den haag«anp Nederland zal tijdens de grote milieutop in Berlijn met kracht pleiten voor scherpere internationale afspraken over de uitstoot van broeikasgas sen. Milieuminister De Boer zal actief proberen de voor trekkersrol van Nederland binnen de internationale milieudiplomatie te handha ven. Maar echt gemakkelijk zal het niet worden, zo voor spelde de bewindsvrouw gis teren in de Kamer. De Kamer sprak uitgebreid over de ministerbijeenkomst in Berlijn. Op deze grootste milieuconferentie sinds de top in Rio de Janeiro (1992) moeten ongeveer 150 landen zich buigen over het in Brazi lië ondertekende klimaatver drag. Belangrijk onderdeel daarvan is de afspraak dat de rijke landen de uitstoot van het belangrijke broeikasgas kooldioxyde in 2000 terug brengen op het niveau van 1990. Sinds 1992 is de uitstoot echter in de meeste landen maar toegenomen. In de Eu ropese Unie is die toename 6 tot acht procent. De Kamer nam De Boer gis teren in de tang over hoe het kabinet denkt de uitstoot van het broeikasgas kooldioxyde terug te dringen. Het kabinet streeft naar drie tot vijf pro cent minder in 2000, maar De Boer gaf toe dat dat 'erg moeilijk' wordt. Het betekent immers minder autorijden, minder stoken, beter isoleren, minder vliegen, duurzaam bouwen, minder verlichten en ook minder consumeren en produceren. Naast de be scheiden energieheffing per 1 januari ziet De Boer eigenlijk verder als enige mogelijkheid het flink duurder maken van autorijden. Maar daar krijgt ze weinig handen voor op el kaar binnen de politiek, zo kaatste ze de bal terug. den haag gpd De WD zal geen ideetjes over het immigratie- en minderhe denbeleid meer naar buiten brengen, zonder die eerst te hebben doorgesproken met de coalitiepartners PvdA en D66. De liberalen achten overigens een verscherping van asiel- en immigratiebeleid niet nodig, omdat zij erop vertrouwen dat het huidige kabinetsbeleid werkt. Met deze toezeggingen heeft WD-leider Bolkestein gisteren bakzeil gehaald, nadat hij in de Tweede Kamer scherp was aan gevallen door PvdA en D66. Die hadden zich de afgelopen we ken hevig gestoord aan sugges ties van Bolkestein dat er stren gere maatregelen moeten wor den genomen dan in het regeer akkoord zijn afgesproken. PvdA, D66 en premier Kok toonden zich tevreden over de toezeggingen van Bolkestein. Volgens Kok is de winst van het debat dat er nu helderheid is gekomen over de inzet van de WD. „Dit kan een bijdrage le veren aan het opklaren van de lucht in de coalitie". Ook PvdA en D66 hopen daarop. Wallage zei na afloop wel: „Of de lucht is opgeklaard moet nog blijken". Volgens vice-premier Dijkstal (WD) heeft de coalitie 'enige beschadiging' opgelopen door het geruzie van de afgelopen weken. Ook Dijkstal had kritiek op Bolkestein, zonder overigens diens naam te noemen: „Het is voor het kabinet erg belangrijk om in de samenleving het draagvlak voor het minderhe denbeleid te zoeken en vast te houdenv Daarbij is er een zekere balans nodig in wat er over wordt gezegd". De toezeggingen van Bolke stein ten spijt is wederzijds on genoegen blijven hangen. PvdA en D66 nemen Bolkestein ook na het debat nog kwalijk dat de ze tijdens de verkiezingscam pagne een eenzijdig negatieve sfeer rond allochtonen zou heb ben geschapen met het doel stemmen te winnen. Bolkestein en de zijnen hebben op hun beurt een katterig gevoel over- Bouwstaking 'kan nog weken gaan duren' rotterdam gpd De stakingen in de bouw kun nen nog weken duren. De voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV, Freek van der Meulen, waarschuwde daar vanmiddag voor in een mani festatie van duizenden staken de bouwvakkers in Rotterdam. In heel Nederland zijn nu 28.000 bouwvakkers in sta- king. De werkgevers zijn volgens de CNV-voorzitter, die namens de gezamenlijke bondsbestu- ren sprak, onaangenaam ver rast door de massaliteit van de nu acht werkdagen durende staking. De werkgevers waren er van uitgegaan, aldus Van der Meulen, dat de werkne mers niet bereid zouden zijn te staken voor een goede VUT-re- geling in het bouwbedrijf. „De VUT zou niet leven bij jongere bouwvakkers. Ze hebben zich vergist." Bij het gewestelijke kantoor van de werkgeversor ganisatie NVOB overhandig den de stakers een brief waarin zij de ondernemers oproepen de cao-onderhandelingen te hervatten. „Er is geen nood zaak tot het doorvoeren van verslechteringen. De vooruit zichten voor de bouw zijn pri ma. De verwachting is dat er dit jaar enige tienduizenden woningen méér gebouwd wor den dan vorig jaar." Bolkestein luistert toe terwijl CD-leider Janmaat nog eens meldt dat Nederland volgens hem vol is. Janmaat adviseerde vorige week de CD-statenleden om bij de verkiezing van de Eer ste Kamer op VVD'ers te stemmen omdat de VVD-leider volgens hem het CD-geluid heel goed uitdraagt. foto ani gehouden aan de huns inziens beleid heeft gezegd. De sug- doen. Zo heeft PvdA-minister overspannen en soms keiharde gestie dat ik voortdurend met Pronk twee jaar geleden gepleit reacties uit D66- en vooral een hamer op dit aambeeld heb voor verplichte spreiding. PvdA-hoek. geslagen is niet juist." Bolke- „Toen heb ik de PvdA niet gc- Bolkestein wees er op dat hij stein verweet de PvdA ook se- hoord", aldus Bolkestein. in de verkiezingscampagne lectieve verontwaardiging over De WD-leider zei erop te ver- slechts drie keer iets over het WD-idee om iets aan sprei- trouwen dal de verdergaande vreemdelingen-en allochtonen- ding van allochtonen te gaan daling van de immigratie die staatssecretaris Schmitz van justitie voorspelt, doorzet. Schmitz wees er nogmaals op dat het aantal asielzoekers als gevolg van strenger beleid de af gelopen maanden drastisch is gedaald. Het kabinet gaat er vanuit dat er dit jaar minimaal twintigduizend asielzoekers minder naar Nederland komen, dan de 55.000 van vorig jaar. Ook de aantallen buitenlanders die op grond van gezinsvorming én -hereniging naar Nederland komen, dalen. amsterdam jan van der nat Philips heeft de oorlog verklaard aan de makers van video- en computerspellen en is vast van plan om tegelijkertijd de producenten van koopvideo's minimaal een tik te geven. Het wa pen van Philips is de CD-i, waarvan met ingang van vandaag het goedkoopste model fors in prijs is verlaagd. Het instapmodel, de 450 staat nu in de winkel voor 599 gulden, tweehonderd gulden onder de oude prijs. Maar hardware werkt natuurlijk niet zonder software. Vandaar dat dit jaar een lawine van nieuwe schijfjes op de markt komt. Vooral op het gebied van spellen, naslagwerken en educa tie. Daarnaast verschijnen er ook tientallen films, maar om die thuis te kunnen bekijken is een CD-i speler alleen niet voldoende. Films kunnen alleen worden bekeken met een spe ciale video-cartridge, die 400 gulden kost. Op de spellenmarkt bindt Philips de strijd aan met Nintendo en Sega, merken die vooral populair zijn bij de jeugd. De Eindhovense fir ma richt zich op een wat oudere doelgroep, maar vergeet de jeugd niet. Vandaar dat er ook de nodige schiet- en knalspellen worden ge maakt en gisteren tijdens een persconferentie in Amsterdam zelfs melding werd gemaakt van 'een schietspel voor het hele gezin', een opmer king die uiteraard voor de nodige hilariteit zorgde. Philips wil echter niet alleen de bezitters van een Super Nintendo en vergelijkbare apparaten aan zich binden, ook degenen die hun PC heb ben uitgebreid met een CD-ROM staan op het verlanglijstje. Daartoe wordt een speciale card ontwikkeld voor de PC, die het mogelijk maakt om CD-i-schrijfjes te draaien in de drive van de CD-ROM. Men verwacht daar veel van, want het werken met de zogenoemde multi-media op de PC is lang zo eenvoudig niet als compu ter-fabrikanten willen doen geloven. „Wie een CD-ROM binnen een paar uur na aanschaf perfect aan het werk krijgt, mag zich bij mij melden", zei John Hawkins, directeur van Philips Media. „CD-i werkt stukken simpe ler. Het verschil is enorm. Click and play in plaats van click and pray. Wereldwijd heeft Philips inmiddels meer dan een miljoen CD-i-spelers verkocht. In ons land ongeveer 60.000, maar nog voor het eind van het jaar zullen dat er, mede door de prijsverla ging zeker 120.000 zijn, denkt het Eindhovense bedrijf. Anders dan bij de PC-markt richt Phi lips zich op het hele gezin en zelfs is er hoe oer-Hollands toch aan Moederdag gedacht. Voor slechts 7,95 ligt er straks een CD-i in de winkel met een medley van evergreens uitge voerd door de sterren uit Goede Tijden Slechte Tijden. Een belangrijke stap is de ontwikkeling van Nederlands-talige software van onderwerpen, waarvan nu nog alleen Amerikaanse (CD-ROM) versies in de winkel liggen. Zo is er, in samen werking met de dierentuin van Antwerpen, een dierenencyclopedie gemaakt en komt er spoe dig een tegenhanger van de populaire Encarta en Compton's Encyclopedia. Dat Philips zich sterk richt op de produktie van software is niet zo vreemd. De statistieken laten zien dat een bezitter van een CD-i-speler in het eerste jaar negen schijfjes aanschaft en in de jaren daarna nog eens minimaal negen. De haast die wordt gemaakt is eveneens logisch, want men wil een uitgebreide collectie kunnen bieden voordat andere bedrijven de markt gaan bestormen. Op het gebied van de apparaten is dat al het geval (GoldStar, Samsung en Kyoce- ra). Het heeft even geduurd en er zijn twijfels ge weest, maar Philips lijkt het voor elkaar te heb ben. 1995 zou wel'eens het jaar van de CD-i kunnen gaan worden. Verzekeraar Azivo kijkt of behandeling werkt den haag anp Op fysiotherapie valt veel te be zuinigen wanneer deze alleen wordt gegeven aan mensen die het nodig hebben. „Fysiothera pie wordt nog wel eens gezien als een gemaksvoorziening. Of het nodig is, of het effect heeft, wat de meerwaarde is, daar wordt onvoldoende bij stilge staan", aldus adjunct-directeur Offers van de Haagse zorgverze keraar Azivo. Minister Borst van volksgezondheid is enthousiast over het door Offers ontwikkel de systeem om de kosten van de fysiotherapie in de hand te houden. Het systeem houdt kortweg in dat onderscheid wordt gemaakt tussen de ver schillende soorten ziekten en het aantal behandelingen dat daarvoor nodig is. In het systeem van Offers, dat Azivo in 1991 invoerde, zijn alle ziekten ondergebracht in vier clusters. In het eerste cluster vallen de chronisch zieken. Zij kunnen vaak naar de fysiothera peut. Dit in tegenstelling tot mensen met bij voorbeeld een verstuikte enkel die in cluster vier zijn ondergebracht en een paar behandelingen vergoed krijgen. In cluster twee en drie zitten mengvormen van beide categorieën. Sinds de invoering van het systeem bij AZIVO is het aantal vergoede behandelingen teruggelopen met 8 procent. Landelijke invoering kan vol gens Offers 226 miljoen gulden per jaar opleveren. Offers noemt als grootste voordeel van zijn systeem dat naast de kostenbesparing ook wordt gekeken naar de nood zaak van een behandeling. „On ze ervaring is daarnaast dat mensen de oefeningen van hun therapeuten serieuzer nemen als ze weten dat zij niet onbe perkt naar hun therapie kunnen gaan". De fabrikant van anti-concep tiemiddelen Organon uit Oss heeft gisteren gezegd niets niets te voelen voor het plan van mi nister Borst om .de pil zonder doktersrecept via de drogist ter beschikking te stellen. Borst wil overigens wel dat een vrouw naar de huisarts gaat wanneer ze begint met de pil. kan dan onder meer bepalen welk type pil de beste is. Daarna kan de gebruikster in principe gewoon bij de drogist terecht. Organon vindt het evenwel nodig dat een vrouw regelmatig naar de huis arts gaat om het pilgebruik te bespreken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 3