Ajax speelt met Sparta Bekerdroom 'Wolves' voorbij Slome Jelle is dit jaar weer snelle Jelle Anand uitdager Kasparov Sport Vrouwen Grasshoppers ruim langs Groningen Shorttrackers krijgen herkansing DONDERDAG 23 MAART 1995 leiden» just blom basketbalmedewerker (Groningen is een ploeg die het elk team in de eredivisie voor 'vrouwen moeilijk kan maken, j Dit seizoen versloeg het onder meer al in Den Helder de plaat - jselijke ploeg. De vrouwen van DVZ/Grasshoppers waren er derhalve op voorbereid dat de wedstrijd in Groningen (eind stand: 59-75) gisteren niet zo maar gewonnen zou worden. De thuisploeg wist deson danks Grashoppers te verrassen en een 14-11 voorsprong te ne men. Vanaf dat moment begon echter alles goed te lopen bij de Katwijkse ploeg. De verdediging zat dicht, waardoor vanuit de rebound en enkele steals de fast-break gelanceerd kon wor den. Enkele minuten later was jhet 14-27 en leek de wedstrijd al gespeeld. Niet volgens Gronin gen echter, dat bij rust (25-35) al iets van de achterstand had teruggehaald. En bovendien na de hervat ting al snel weer in de wedstrijd zat. Bij 41-42 was alles immers weer mogelijk, mede dankzij slordig aanvallend spel van Grasshoppers. Vervolgens toon de de ploeg van Lace Strong echter aan waarom het als één van de kandidaten voor het landskampioenschap moet worden beschouwd. De verde diging werd strakker aangetrok ken en de concentratie kwam terug in de aanval, hetgeen te veel bleek voor Groningen. De laatste acht minuten van de wedstrijd waren daarom voor Grasshoppers, dat door de 59- 75 overwinning de definitieve plaatsing voor de play-offs weer een stapje dichterbij zag ko- Uitspraak rechtszaak Tapie op 15 mei valenciennes De rechtbank in Valenciennes doet maandag 15 mei uitspraak in de zaak tegen Bernard Tapie. De officier van justitie eiste dinsdag een gevangenisstraf van achttien maanden, waarvan twaalf voorwaardelijk, tegen de voormalige voorzitter van Olympique Marseille. Taco van den Honert laat EK lopen Amsterdam Taco van den Honert is niet beschikbaar voor de Europese titelstrijd hockey (mannen), die van 16 tot en met 27 augustus in Dublin wordt gehouden. De spits van Amsterdam heeft dat begin van deze week bondscoach Roelant Oltmans la ten weten. Elf Ierse agenten gewond bij rellen Belfast Elf politieagenten zijn dinsdag gewond geraakt bij sup- portersrellen tussen rivaliserende voetbalfans in Belfast. De poli tie vuurde plastic kogels op de menigte af nadat ze met flessen was bekogeld. De problemen ontstonden in de rust van het Ierse bekerduel tussen Cliftonville en Portadown Santos mogelijk opvolger Koeman Barcelona» Marcio Santos wordt genoemd als de belangrijkste kandidaat voor de opvolging van Ronald Koeman bij Barcelona. De Braziliaan speelt nu nog in de Serie A bij Fiorentina. Koeman (32) verlengt zijn contract bij de Catalaanse topclub waarschijn lijk niet om zijn carrière te kunnen beëindigen waar die begon, bij FC Groningen. Ajax toch om half negen Amsterdam De wedstrijden van Ajax tegen Bayern München, in de halve finales van de Champions League, beginnen om 20.30 uur en niet om 19.00 uur of nog eerder. Ajax speelt op 5 april in München, twee weken later thuis in het Olympisch stadion. Door een grote beurs in München was het organisatorisch moei lijk de wedstrijd vroeg te laten beginnen. CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -CHEF rob onderwater, 071 -356463-- De vernedering die Ajax gisteren voor Sparta in petto had, kwam harder aan dan de zwaarste straftraining. De Spartanen weigerden afgelopen weekeinde, na de wan prestatie tegen Dordrecht, voor een oefening van berouw op te draven. Maar vluchten kon niet meer, gisteren in stadion De Meer. De strafexpeditie van de kampioen hield op bij 8-0, de hoogste Ajax-zege van de competitie. Lee Sharpe van Manchester United ontwijkt Tony Adams van Arsenal. United won met 3-0. foto a wolverhampton rtr De bekerdroom van Wolverhampton Wan derers is voorbij. Gisteren verloor de ploeg van de geblesseerde John de Wolf de replay in de kwartfinale van de FA-beker van Cry stal Palace: 1-4. De Premier-Leagueclub ontmoet in de halve finale Manchester Uni ted. De landskampioen speelde zelf voor de competitie tegen Arsenal. De club van Glenn Helder kwam er niet aan te pas. Hug hes, Sharpe en Kantsjelskis hielden de winst in Manchester. Bryan Roy kende een glori eus optreden tegen Leeds United (3-0). De Nederlander scoorde, evenals afgelopen weekeinde, twee keer, ploeggenoot Colly- more tekende voor de derde treffer. De opmerkelijkste wedstrijd was die tus sen Southampton en Newcastle United. Net voor tijd stond Newcastle nog met 1-0 voor, maar binnen vijf minuten maakte, de thuis ploeg drie doelpunten: Heaney (86e mi nuut), Watson (89) en Shipperley (90). België Anderlecht heeft de halve finale bereikt van de Belgische beker. De club van trainer Bos kamp versloeg in het Constant Vanden- stockstadion in Brussel KV Mechelen met 2- 0. De Kroatische Belg Weber maakte 1-0. In valler Bosman zorgde voor de eindstand. Eerder plaatsten Eeendracht Aalst, Germi nal Ekeren en Club Brugge zich voor de hal ve eindstrijd. Het trio kwam gisteren uit in de competitie. Club Brugge boekte, zonder de basisspelers Van der Eist en Eijkelkamp, een nipte overwinning op AA Gent: 3-2. In valler Van Tighem besliste vlak voor het ein de de wedstrijd. Het team van trainer Broos bleef staan op de derde plaats met achter zich het verras send goed presterende Eendracht Aalst. De ploeg van trainer Ceulemans verloor in het duel met Lierse, de nummer vijf van de competitie, een kostbaar punt: 2-2. Bij Aalst maakte ex-PSV'er Edwin van Ankeren een doelpunt. Club Luik tegen Germinal Ekeren, waar Simon Tahamata zijn contract met een jaar verlengde, bleef 0-0. Frankrijk Nantes heeft zich in de Franse competitie bijna laten verrassen doo/middenmoter Le Havre. De koploper stond na een half uur al met 2-0 achter, maar sloot de wedstrijd uit eindelijk af met een 3-2 overwinning. Top scorer Loko maakte in de 46e minuut de be slissende treffer. Het was zijn negentiende dit seizoen. Nantes bleef voor de dertigste keer op rij ongeslagen. Naaste belager Lyon won moeizaam van Montpellier met 2-1, terwijl Paris Saint-Ger- main lijkt af te haken in de race om de landstitel. De Parijse ploeg, die het in de halve finale van de Champions League moet opnemen tegen AC Milan, verloor bij Lille met 1-0. De achterstand op Nantes is al opgelopen tot vijftien punten. De trainer van AC Milan, Fabio Capello, keek tevreden toe. Paris SG nam de wedstrijd te gemakke lijk op tegen een team waarvan het sinds 1975 uit niet meer had gewonnen. Voor de grootste zege tekende Monaco. De ploeg, die dit seizoen teleurstelt, had in de Braziliaan Sonny Anderson de gangma ker. Hij maakte vier doelpunten in het duel met Bordeaux, de club van Richard Witsch- ge: 6-3. Oud-ajacied Petersen tekende voor de zesde treffer. De ploeg van Frank Verlaat, Auxerre, speelde gelijk tegen Rennes: 2-2. amsterdam atlp Een paar minuten voor tijd per mitteerde Ajax zich de opperste vorm van frivoliteit, vaker ver toond bij jeugdwedstrijden. Als de stand maar hoog genoeg is en bij wijze van spreken ieder een heeft gescoord, mag de doelman de strafschop nemen. Van der Sar kwam, gedirigeerd door publiek en medespelers, naar voren. Eigenlijk tegen zijn zin. Metgod stopte de inzet van zijn collega. Trainer Han Berger van Spar ta stapte dinsdag op na de werkweigering van zijn spelers (de straftraining), die hij nodig vond na het verlies bij hekke- sluiter Dordrecht. Hij wenste niet meer door te gaan met on gehoorzame spelers. Gisteren bleek zijn gelijk, althans gedeel telijk. De Rotterdammers, kan didaat voor degradatie, zouden moeten beseffen dat ze elke vorm van training hard kunnen gebruiken. Hulptrainer Henk van Stee had een beroerd de buut in de waarschijnlijk korte periode dat hij als baas op de bank zit. Ajax speelde soms weerga loos, maar de tegenstand van Sparta was bedroevend. Er was geen dekking, geen felheid, geen overtuiging of overleg. Een overtreding was een zeldzaam heid. Sparta liet Ajax gewoon lekker voetballén en dat Ajax dat kan, dat is tot ver over de landsgrenzen bekend. Voor Ajax, dat de voorsprong op Roda JC na het inhaalduel zag uitgebreid tot vier punten, was het een heerlijk avondje. Ontspannen voetballen in een periode waarin Europees en na tionaal de beslissingen vallen, onder meer in de Champions League tegen Bayern München. Na anderhalve minuut viel het eerste doelpunt. Kanu zette met prachtige bewegingen bewaker Veldman voor schut en bedien de Seedorf. Bij het tweede doel punt was de rolverdeling omge keerd: Seedorf was de aangever, Kanu nam de bal met rechts aan en haalde, uit de draai, met links uit. De 1,97 meter lange, 18 jaaf jonge Nigeriaan ontpopt zich zo langzamerhand tot een feno meen. Sinds hij in blessuretijd de beslissing forceerde tegen Go Ahead Eagles, is hij basisspeler bij trainer Van Gaal en houdt hij de fitte topschutter Kluivert op de bank. De 3-0 en 4-0 waren van Frank de Boer en de doelpunten van de verdediger leken ver dacht veel op zijn treffers vorige week tegen Hajduk. Een directe vrije trap, waarop hij patent heeft, over de muur, waarbij doelman Metgod als een was sen beeld verstild bleef staan op de lijn. En een bij de eerste paal ingekopte hoekschop van Fini- di. Ook de 5-0 van Litmanen viel na een hoekschop, één van' de vele wapens waarmee Ajax tegenstanders afschiet. Toen was het pas ritst en moest Sparta nog een helft. Voor de pauze had de ploeg ei genlijk één goede kans gekre gen. Bij 1-0 nog wel, toen Ge rard de Nooijer te zacht inkop te. Na rust ging Ajax vrij fana tiek door op jacht naar doel punten en dat was aardig voor het uitverkochte stadion. Vooral Van Vossen, ingevallen voor Finidi, was gretig, hoewel niet altijd gelukkig in zijn acties. De teller flitste tot. 8-0, na de twaalf de competitietreffer van Litma nen, een eigen doelpunt van Van Eek en een afstandschot van Blind. Metgod voorkwam de ultieme vernedering, door de penalty van Van der Sar te stop^ pen. Ajax: Van der Sar; Reiziger, Blind, Rijk aard en Frank de Boer; Ronald de Boer, Litmanen en Seedorf; Finidi (46. Van Vossen), Kanu eh Ovcrmars. Sparta: Metgod; Taument, Veldman, Van den Berg en Gerard de Nooijer der Roer. Nijdam leeft op in ploeg van Cees Priem Snookeraar Pascal Westerop maakt indruk leiden aad siera den haag/ zundert fred segaar gpd-verslaggever te Servais Knaven. Toen de kop groep dreigde te worden ingelo pen door het peloton, ontsnap te Nijdam aan de greep van zijn mede-vluchters. Hij vloog als in zijn beste jaren naar zijn eerste aansprekende succes sinds ja ren. Tristan Hoffman stopte perfect af in de vluchtgroep, die vlak voor het einde nog werd in gelopen door het peloton. Nijdam stond toen al volop te genieten van zijn succes. „Vorig jaar heb ik nog wel wat kermis- koersen gewonnen, maar verder was het de laatste jaren natuur lijk kommer en kwel. Die trans fer heeft me goed gedaan. Ver andering van spijs doet eten. TVM is een leuk team, als oude re heb ik het prima naar mijn zin tussen al die jonge gasten. Ze willen er allemaal invliegen en dat is een heel goede zaak." Cees Priem raakte de gevoeli ge snaar die Raas de voorgaan de seizoenen niet had weten te vinden. Hij kreeg Nijdam aan de hartslagmeter en bewoog de routinier samen met Michel Cornelisse tot een stage op de Canarische Eilanden. 'Slome Jelle' werd alsnog 'Snelle Jelle'. Hij begon gretig aan zijn twaalfde seizoen als beroeps renner. Hij speelde een belang rijke rol in de sprintsuccessen van Jeroen Blijlevens in de Spaanse openingswedstrijden. Zijn vijfde plaats in de Omloop Het Volk was al een indicatie van zijn goede bedoelingen, Dwars door Belgie een 'logisch' vervolg van zijn voortvarende start dit seizoen. Het was de ze vende zege van de TVM-ploeg dit jaar. „Dit geeft enorm veel mo raal", zei Nijdam. „Straksf in de Ronde van Vlaanderen en Pa- rijs-Roubaix, is de tegenstand vermoedelijk veel zwaarder. Dan zijn alle Italiaanse ploegen er. Het zal heel moeilijk worden om daar te winnen, maar ik heb in elk geval weer het gevoel dat ik met de besten kan mee doen." Catalonië Het had de koninginnerit moe ten zijn, maar maakte dat abso luut niet waar. De -echt ge kroonde hoofden in het wieier- peloton lieten zich in de klim naar het 1950 meter hoge skis- medewerker De snookeraars van Snookerij 0 zijn begonnen aan een lan ge eindsprint. Tegenstander was het laag geklasseerde VlaardingseSnookercafe 2. De Leidse formatie boekte een regelmatige overwinning door met 7-2 te winnen. Pascal Westerop maakte de meeste indruk. Hij liet geen framever- lies toe. Snookerij 1 speelde niet. Voor het derde team van de Leidse club breken er zwa re tijden aan. Snookerij 2 toog naar het Utrechtse Nieuwe- gein om daar met 8-1 zwaar op de broek te krijgen. Slechts Job Bavelaar pakte een frame. Captain Co Vrins: „Zo lang we er allemaal voor werken zijn we ervan overtuigd dat we in de Superleague blijven." Des ondanks zien de Lcidenaren met rasse schreden de fatale streep naderen. Stand Superleuguc: 1 SnookercafL' 1 12-71, 2. Deltlandplcin 1 12-69, 3. Cuemaslers 12-66, 4. de Loods 12- 63. 5. Snookerij 13-56, 6. SG Nicu- wegein 13-55, 7. Snookerij 1 12-48, 8. Snookerij 2 13-46, 9. Capelle 1 13- 44.10. Snookercaft 2 12-41 zoetermeer anp De wereldkampioenschappen voor landenteams, komend weekeinde in Zoetermeer, betekenen een herkansing voor -de Nederlandse shorttrac kers. Slechter dan bij de individuele WK, in het Noorse Gjövik, kan de equipe van bondscoach Peter Breukel niet presteren. Zij benadert het driedaagse toernooi met die gedachte en met de steun van het eigen publiek. Nederland moet alleen zondag in actie komen, het organiserende land weet zich automatisch ge plaatst voor de finale. Vrijdag vanaf 13.00 uur strijden de Europese landen om drie plaatsen, za terdag worden de laatste drie startbewijzen ver deeld onder de rest van de wereld. Er komen vier rijd(st)ers over 500 en 1000 in actie, twee over 3000 meter. De koppelkoers wordt per kwartet gereden. De favorieten komen uit Zuid-Korea, China en Canada. Daar, ver weg, is shorttrack een sport met aanzien. Achttien landen zenden shorttrackers naar de Prins Willem Alexander-hal, die aan 2500 toe schouwers plaats biedt. „We hopen dat die er ook komen", aldus Piet Broekhuizen, lid van de com missie shorttrack van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond. In de voorverkoop zijn enkele honderden kaartjes verkocht. „In Gjövik kwamen ook 2000 mensen." In een hal met 5000 zitplaatsen vielen die op de televisie niet op. Tien van de achttien deelnemende landen stu ren zowel een mannén- als een vrouwenkwartet het ijs op: Zuid-Korea, China, Canada, Japan, de Verenigde Staten, Rusland, Duitsland, Hongarije, Italië en Nederland. Bulgarije is het enige land dat alleen een vrouwenploeg laat starten. Australië, België, Frankrijk, Engeland, Kazachstan, Noorwe gen en Zweden schreven alleen een mannenteam in. „Het belooft een prachtig toernooi te wor den", zei Broekhuizen bij de presentatie in Zoe termeer. „Als je alleen al naar de trainingen van die Koreanen kijkt, dat is toch schitterend." Het Aziatische land leverde in Gjövik de twee wereld kampioenen: Chae en Chun. In Zoetermeer worden de resultaten van de in dividuele wedstrijden bij elkaar geteld voor het totaalklassement. Ook daarin is Zuid-Korea nau welijks te verslaan. Nederland is blij met de ver kregen finaleplaats. De KNSB weet talent aanwe zig, het afgelopen seizoen gaf een progressie in tijden te zien. In Zoetermeer is de hoop gevestigd op een even positief vervolg in de prestaties. Als in zijn beste dagen. Jelle Nijdam gaat winnend over de streep in Dwars door België. tation D'Arinsal in Andorra vooraan niet zien. Wel kreeg de Catalaanse Week gisteren een nieuwe leider, een Italiaan. Hoe kan het ook anders. Francesco Frattini in plaats van Fausto Dotti. Van de in Noord-Spanje aan wezige vedetten was de véirich- ting van Tony Rominger nog aanvaardbaar. De Zwitser gaf 1 minuut en 39 seconden toe op Frattini, Jevgeni Berzin bleef bij hem in de buurt. Miguel Indu- rain daarentegen verspeelde ongeveer zeven minuten, toch veel voor een drievoudig Tour winnaar ook al is die momen teel bezig met de trainingsop- bouw. Alex Zülle, die in het wiel van de opvallende Axel Merckx als vierde eindigde op driekwart minuut, gaf aan wel ambitie te hebben voor de eindzege. Op de slotdag is er een individuele tijdrit over twaalf kilometer. Frattini kreeg wat hij, in een snelle etappe zonder veel seri euze vluchtpogingen, als moe digste renner verdiende: de dagprijs en de leiderstrui. De Italiaan nam 23 kilometer voor de eindstreep het initiatief. De concurrenten aarzelden. Ze za gen hem niet meer terug, hoe wel de verschillen niet groot waren. Michele Coppolillo ging tij dens de laatste kilometer op de pedalen staan en eindigde als tweede, op slechts dertien se conden van zijn landgenoot Frattini. Merckx ontkwam ook nog aan de greep van het eerste peloton. Hij kreeg gezelschap van onder anderen Zülle en de beste Nederlander, Eddy Bouw- mans. Fausto Dotti en Francis co Cabello, 's morgens nog de aanvoerders van het klasse ment, kwamen tijdens de laatste beklimming ten val. Normandië De vierde etappe van de Ronde van Normandië voor amateurs leverde een zege op voor Niels van de Steen. De Nederlander reed de bijna 140 kilometer tus sen Lisieux en Falaise in 3 uur, 18 minuten en 26 seconden. Hij won de sprint van vijf coureurs die 24 seconden voorsprong hadden op de grote groep. Het leverde hem ook nog tien se conden bonificatie op. De Noor Oles Simensen bleef leider in het algemeen klassement las palmas anp/afp Viswanathan Anand is de uitda ger van PCA-wereldkampioen Kasparov. De Indiër won giste ren in Las Palmas de finale van het kandidatentoernooi. Anand (25) werd winnaar van de tweekamp tegen Gata Kamksy (20) door de elfde en voorlaatste partij in zijn voor deel te beslissen. Daardoor bracht hij de stand op 6 1/2 te gen 4 1/2. De grootmeester uit Madras, liefhebber van de Pet Shop Boys en fan van tennisspeler Courier, werd gisteren na 50 zetten zeker van.de overwinning. Op die zet Kamsky met zwart op. Anand verloor de eerste partij van de tweekamp door in ge wonnen stand de tijd te over schrijden. Daarna behaalde hij drie zeges en speelde zeven keer remise. In de schaakwereld wordt hij beschouwd als een van de grootste talenten. In 1986 werd hij wereldkampioen bij de ju nioren. Hij kreeg de bijnaam Lucky Luke" door zijn snel heid. Een kwartier bedenktijd voor een partij van twee uur was lang voor de Indiër. „Ik zou graag tegen Anand spelen om de wereldtitel", zei Kasparov (31) bij het begin van het kandidatentoernooi. Zijn wens kwam uit. De twee ont- moeten elkaar in Keulen van 10 september tot 15 oktober. Met zijn overwinning op Kamsky nam Anand revanche voor zijn nederlaag in het FIDE- kandidatentoernooi. De Ameri kaan van Siberische origine had de Indiër voor eigen publiek in Sanghi Nadar in het zuiden van India uitgeschakeld. Kamsky versloeg daarna Salov. Hij strijdt om de FIDE-wereldtitel tegen Karpov. In 1996 gaat de PCA, de wilde bond van Kasparov en Short, op in de FIDE, de officiële schaak- federatie. In dat jaar spelen de winnaars van de matches Anand-Kasparov en Kamsky- Karjiov^om^^we^

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27