/EIDEN iodig eer bedrijfsruimte voor starters Een soort Leidato voor ondernemers Mode-opleiding in een nieuw jasje Wethouder Laurier lijft knokken tegen loommarkt-garage Kap bomen overvalt Slaagh wijkbewoners hennyvan ecmond, 071-356414, plv -chef hans koenekoop, 071-356429 Dubbelfunctie /i q De dubbelfunctie I 2/ van wethouder Huigen, die gekozen is tot lid van Provinciale Staten, houdt de gemoederen be zig in Leiderdorp. achting Werkgelegenheid wil weer uitbreiden vier verzamelgebouwen voor startende ondernemers de Stichting Werkgelegenheid Leiden zitten bar- nsvol. Zo vol dat de stichting opnieuw wil uitbreiden, wat de stichting betreft hoeft een toekomstig nieuw louw niet per se in Leiden te staan, maar mag dat ook ens in de regio komen. Nu al zijn er samenwerkingen (verschillende regiogemeenten. en «rudolf kleun jongste gebouw van de 5$hting Werkgelegenheid staat het voormalige veilingterrein Leiden aan de Frambozen- Het werd in juli vorig jaar eleverd en in september of- :el geopend. Veel eerder dan vacht zit het 3.000 vierkante V. ter tellende pand vol. Er zijn ledrijfjes in gevestigd. Naast gebouw beschikt de Stich- over twee oudere bedrijfs- ouwen -het Mostertcomplex de Middelstegracht en het agebouw aan de Evertsen- at- en een nieuwer kantoor aan de Ir. Driessenstraat in Lei den. „We zitten nu voor 98 pro cent vol", zegt woprdvoerster José ten Kroode. „Éen bedrijf staat op het punt te verhuizen, anders was het honderd pro cent geweest. Dat succes geeft aan hoe groot de behoefte is aan kleinere bedrijfsruimtes voor beginnende ondernemers. We zijn er van overtuigd dat we in Leiden, en zeker in de regio, nog wel een gebouw kunnen openen en dat ook vol krijgen. Daar willen we de komende tijd een lobby voor gaan beginnen." De Stichting Werkgelegen heid Leiden is indertijd op ini- [uisvuil in de gracht den. Een 47-jarige bewoner van een woonboot aan de Heren- J ïgel in Leiden is gisteren op de bon geslingerd wegen het impen van huisvuil in het water. De man gaf als reden voor |n handelen op dat hij geen geld heeft voor de aanschaf van uui lilniszakken. uiloverslag op zaterdagochtend open den Het afvaloverslagstation aan de Gabriël Metzustraat in liden is vanaf 1 apfil 's zaterdags alleen in de ochtenduren ge- |en iend voor het inleveren van grofvuil. Particulieren kunnen er et hun afval terecht tussen 9.00 en 12.00 uur. De openingsuren werkdagen blijven ongewijzigd. Maandag tot en met wijdag 07 het overslagstation geopend van 7.30 tot 11.30 en van 13.00 15.00 uur. De ingang van het terrein is aan de kant van de oenoordhallen. wim koevoet voorstellen over de Boom- rktgarage' die verschillende Iscommissies vanavond be- ;ken, zijn afkomstig tfan het lege minus de wethouder Groen Links, Jan Laurier, der dan een voorbehoud ken tegen de plannen voor houw van een parkeergarage de plek waar nu nog een toor van het Hoogheem- dschap van Rijnland staat, Laurier niet gaan. Hij blijft houder werk, sociale zaken wijkbeheer. Het moment dat zich op zijn positie gaat be en, dient zich pas aan als het ege een voorstel naar de ge- interaad stuurt om een ostalling op die voor Groen (s onaanvaardbare plaats te uwen. o ver is het nog niet, meent rier. Hij wijst erop dat de fe voorstellen die vanavond de orde zijn 'alleen maar de gelijkheid scheppen tot'. Het voorstel behelst de aankoop jr de gemeente van het pand Rijnland en het andere is voorbode van de eventuele lering van baatbelasting ondernemers in de bin- stad. Met de opbrengsten rvan, wil het college minus rier de bouw van de garage meieren. «gekoppeld rier ontkent niet dat deze rstellen de garage op de immarkt weer een stapje hterbij brengen. „Ik sluit mijn ogen niet voor. Maar dit moment is voor mij van ter belang dat de aankoop het pand en de bouw van garage nog altijd zijn losge- ipeld." loewel in de toelichting bij raadsvoorstellen nadrukke- is vermeld dat de gemeente pand koopt met de bedoe- het te slopen en er een par- rgarage te bouwen, vindt trier niet dat hij zich met zijn telling aan struisvogelpoli- bezondigt. Hij ontkent ook de ontkoppeling alleen ar in stand wordt gehouden hem in het college te kun- laten zitten. De voorstellen zijn een co,m- - mis. Ik weet wel dat de immarktgarage bij Groen ts het gevoeligst ligt maar in tiatief van de gemeente Leiden opgericht met als opzet de werkloosheid aan te pakken door mensen voor zichzelf te la ten beginnen. De stichting ver huurt niet alleen bedrijfsruim tes, maar geeft ook cursussen en voorlichtingsavonden voor starters en mensen die van plan zijn voor zichzelf te beginnen. Daarbij wordt samengewerkt met onder andere de Kamer van Koophandel en het Insti tuut Midden- en Kleinbedrijf. Aan de stichting dragen inmid dels ook andere gemeenten bij. Zo worden ook in Alphen voor lichtingsavonden gehouden. De vier gebouwen waar de stich ting nu over beschikt hebben een totale oppervlakte van on geveer 9.000 vierkante meter. In totaal hebben 105 bedrijfjes on derdak gevonden bij de stich ting. Die ondernemingen zijn goed voor ongeveer 230 ar beidsplaatsen. Onderwijs /t In de oudheidkamer JL I Suetan in Zoeter- woude is een tentoonstel ling te zien over de ge schiedenis van het onder wijs in het dorp. Stevenshofschool winnaar van Pleintjesfestival De Stevenshofschool is winnaar van het Pleintjesfestival. De kin deren van groep zeven en acht van alle basisscholen uit de Ste venshof hadden zich dinsdag middag ingespannen om vier speelpleintjes in hun wijk op te knappen en te versieren. Vol gens de jury, die bestond uit de kinderwijkraad en het wijkbe heer van de Stevenshof, had groep zeven van de Stevenshof school het pleintje aan het Am sterdamse Jofferspad het beste opgeknapt en het mooiste ver sierd. Als prijs mogen de kinde ren een nieuw speelwerktuig voor het pleintje uitkiezen. Cronestein mag vrouw ontslaan De Leidse serviceflat Cronestein mag de medewerkster ontslaan die eind vorig jaar klaagde over discriminatie en intimidatie door haar cheffin en op non-ac tief staat sinds haar klachten pers, politie en Meldpunt Dis criminatie bereikten. Crones tein moet de gekleurde mede werkster wel 5.000 gulden mee geven, vonniste rechter MA Kamp gistermiddag. Kamp heeft de arbeidsover- eehkomst ontbonden door de 'verstoring van de arbeidsvoor waarden die niet in overwegen de mate aan een van de partijen te wijten is'. Tegen zijn uit spraak is geen appèl mogelijk. Wel hebben de per 1 april ontslagen werkneemster en haar partner, M. Giezen, direct een brief aan de Nationale Om budsman geschreven. Ze vragen hem een écht onderzoek in de stellen naar de affaire die veel breder zou zijn dan de ene ont- Joop Walenkamp beproeft zijn krachten op de kop van Jut bij de stand van Nassau Belastingadviseurs. De kermisattractie moet voor de bezoekers de belastingdienst symboliseren, hetgeen hen met veel enthousiasme de hamer doet hanteren. foto henk bouwman Activiteiten moeten bezoekers naar Business to business lokken leiden «rudolf kleun Een modeshow, workshops, het spektakel van een kop van Jut en vanavond een op treden van de Amerikaanse clown Django Edwards. Het is duidelijk, de bezoekers aan de bedrijven contactbeurs 'Business to business', gisteren en vandaag in de Leidse Grocnoordhallen, hoeven zich niet te verve len. Het is een opzet waar organisator Jan van der Klugt jr. bewust voor heeft gekozen. „Je moet er voor zorgen dat er wat gebeurt, dan komen de mensen wel." Het is de tweede keer dat wordt gepro beerd in Leiden een beurs op te zetten waar ondernemers elkaar ontmoeten. Een aantal jaren geleden gebeurde dat met de 'Bedrij ven Kontakt Dagen'. Terwijl die beurs overal elders goed aansloeg, was het in Lei den door gebrek aan belangstelling een jammerlijke mislukking. Met 'Business to business' lijkt Van der Klugt op voorhand meer succes te hebben. De beurs telt 167 stands van uiteenlopende bedrijven en in stellingen. En dat is boven verwachting. „Maar", zegt Van der Klugt jr., „de beurs is voor mij pas echt geslaagd met veel bezoe kers. Dat is ook doorslaggevend bij het be sluit om volgend jaar door te gaan." Behalve uiteenlopende bedrijven die hun diensten presenteren zijn op de beurs ook instellingen als de Kamer van Koophandel en de belastingdienst aanwezig. De belas tingdienst trakteert zijn bezoekers op wit en zwart 'geld' in de vorm van dropjes en pe permuntjes. Waarbij het dit keer vooral een kwestie van smaak is wat de voorkeur heeft. Tegen de belastingdienst is echter ook zwaar geschut in stelling gebracht. Verschil lende accountants en belastingadviseurs hebben stands betrokken. Eén daarvan, Nassau, heeft een met oranje ballonnen versierde kop van Jut opgesteld. Daar kun nen bezoekers hun fiscale frustraties op uit leven. Behalve de presentaties op de stands zijn er doorlopend lezingen, workshops en op tredens die ook worden verzorgd door de bedrijven die ook op de beurs aanwezig zijn. Samen met de uitdelertjes - bloembol len, plastic brilletjes in de vorm van een fiets, notitieblokjes en zelfs stickers-, de spelletjes en natuurlijk de modeshow ver toont Business-to-business overeenkom sten met de Leidato-huishoudbeurs zoals die voor een heel ander publiek ook in de Groenoordhallen wordt gehouden. De ver gelijking ligt ook al voor de hand omdat Jan van der Klugt jr -zijn vader is mede-organi sator van de Leidato- de huishoudbeurs van nabij kent. Afwisseling Van der Klugt jr. ziet de enige overeen komst in de afwisseling die Business to business de bezoekers biedt. „Als onderne mers niet voor de stands komen, komen ze voor de workshops. En dan lopen ze toch nog wel over de beurs. Of ze komen voor een specifiek bedrijf dat hier staat. Iedereen heeft een andere reden om hier heen te ko men. Maar waar ze in ieder geval niet voor komen is om tonnen aan orders te boeken. Dat lukt niet op een beurs, maar misschien leg je er wel het eerste contact voor." Vlaggen voor een zacht prijsje in Noorderkwartier Het wijkkomitee Plan-Noord is een grootscheepse actie begonnen om de bewoners van het Noorderkwartier op de aanstaande hoogtijdagen ertoe te bewegen de vlag uit te hangen. De buurtbewo ners krijgen via de wijkorga- nisatie tegen betaling van dertig gulden de Nederland se driekleur in huis, inclusief vlaggestok en -houder. De le den van het comité zijn zelfs bereid om bij a-technische buurtbewoners de houder aan de muur te schroeven. Het was het Wijkkomitee Plan-Noord opgevallen dat er in het Noorderkwartier weinig gevlagd wordt op ko ninginnedag, bevrijdingsdag én op 3 oktober. Tijdens het WK-voetbal hadden ze juist wel gezien dat de hele wijk was versierd met slingers en ander feestmateriaal. „He laas gebeurt dat dus niet op onze eigen nationale feestda gen en daar willen we wat aan doen", meldt voorzitter B. Pater. Hij ging op zoek naar een bedrijf dat voor een zacht prijsje vlaggen wilde le veren. De buurtbewoners die zich inschrijven, krijgen hun vlag tussen 24 en 29 april thuisbezorgd. deze discussie zijn er meer op ties dan 'bouw de garage op de Boommarkt' en 'bouw de gara ge elders want de Boommarkt ligt in het autoluwe gebied'. Er zijn ook wethouders en raadsle den die vinden dat het geen kwaad kan als de gemeente een pand verwerft in zo'n gevoelig gebied als het onderhavige. Je kan er ook andere dingen mee doen. Je kunt het bij voorbeeld verkopen aan een ander die er iets mee wil doen.wat jou wel bevalt. Ook wethouders en raadsleden die er zo over den ken, zijn nu nog niet zo ver dat ze al tot een bouwbesluit willen overgaan. Niet voor niets zijn er tal van voorwaarden aan ge steld." Dat neemt niet weg dat Lau rier het enige lid van het college is dat zich tegen een garage op de Boommarkt uitspreekt, ook al wordt aan alle voorwaarden op het gebied van financiën, milieu en verkeer voldaan. Dat werd eind vorig jaar al duidelijk toen wethouder J. Walenkamp (CDA) het voornemen van het college bekendmaakte. Laurier is en blijft van mening dat de Boommarkt een verkeerde plek is voor de autostalling omdat de plannen voor de autoluwe bin nenstad er voor een belangrijk deel door verloren gaan. Vendex Laurier bestrijdt dat de winkel galerij Sleutelhof en de renova tie van de Stadsgehoorzaal niet zonder zo'n autostalling kun nen. Het concern Vendex dat aan investeringen in de Sleutel hof de garage als voorwaarde heeft gesteld en deskundigen die over de toekomst van de Stadsgehoorzaal hebben gerap porteerd, beweren het tegen deel. Laurier: „Met alle respect maar de roep om een garage in een gebied met winkels en een muziekzaal is niet meer dan een reflex. Er zijn creatievere oplos singen denkbaar. Zelf bezoek ik ook concerten in de Stadsge hoorzaal, die dan altijd redelijk gevuld is met mensen die per bus zijn aangevoerd. Ik ben er ook nog altijd van overtuigd dat Vendex op andere gedachten kan worden gebracht. Mijn ar gumenten worden beter ge hoord als ik deel uitmaak van het college." leiden herman joustra De mode-opleiding van het Holtlant College wordt per 1 au gustus in een nieuw jasje gesto ken. De naam van die MBO-op- leiding verschaft wat dat betreft al de nodige duidelijkheid: mo de-handel. Commercie en mo de gaan vanaf die datum hand in hand, zoals ook de wervende folder van het Holtlant laat we ten. Over het modeaspect: Mode komt met name tot uitdrukking in onderdelen als modevorming, modemarketing, visualisering, textielwarenkennis en kennis van het produktiepro- ces. Over het commerciële aspect: „Als verkoper moet je naast vakkennis ook over andere kwa liteiten beschikken. Er wordt met de commerciële vorming aandacht geschonken aan onder andere verkooptechnieken, win kelinrichting, winkelverzorging, economie en organisatie. Nou, dat is duidelijk. Alleen dringt de vraag zich op: wat is er nieuw aan deze opleiding, be staat zoiets dergelijks dan nog niet? Het antwoord daarop luidt 'nee', zegt Els Wijsman, die de pr voor het Holtlant verzorgt. Dat heeft allemaal te maken met een rijksbesluit. „De oplei ding moet verdwijnen omdat er naar het oordeel van de minis ter van onderwijs een overlap ping bestond tussen de ver schillende beroepsopleidingen die op allerlei scholen worden gegeven op modegebied." Resultaat: één standaardop leiding. Volgens Wijsman kon vervolgens worden gekozen uit twee alternatieven, wilde het Holtlant de mode-opleiding toch in huis houden: „Öf een opleiding in samenwerking met een MTS, öf een opleiding op het gebied van handel. Mode en handel gaan natuurlijk samen. Kleding wordt gemaakt om te worden verkocht. In praktijk kwamen onze leerlingen na hun opleiding ook vaak in een win kel terecht. En het Holtlant heeft al een opleiding detail handel. Gekozen is dus uitein delijk voor integratie van de twee opleidingen." Dronkeman belandt in politiecel leiden gesloten. Huisgenoten wisten 'Omwille van zijn eigen veilig- zich geen raad meer met de heid', is een 31-jarige bewoner zwaar beschonken Leidenaar, van de Anna van Saksenstraat die alles om zich heen kort en in Leiden vannacht om kwart klein dreigde te slaan en moord over twee in een politiecel op- en brand schreeuwde. Ook al is het dus min of meer van boven opgelegd, toch ziet het Holtlant reikhalzend uit naar het komende schooljaar. „De nieuwe opleiding is gerich ter", zegt docente Angela van Steijn. „De oude mode-oplei ding was heel ruim van opzet. Dit is een heel goed program ma." „Wat het bedrijfsleven vraagt is niet altijd wat de leer ling wil. Dqar moet je op in springen", vult docent Gé van Kordelaar aan. „In de detailhan del wordt een uitbreiding van de werkgelegenheid verwacht door de verruiming in winkel sluitingstijden." Docenten Els van Steijn en Gé van Kordelaar. „De nieuwe opleiding is veel gerichter." .foto» dick hocewoning Dat kan gunstig zijn voor de genen die een opleiding mode- handel afronden. Een tweejari ge opleiding, voor de toekom stige verkoopmedewerker in de modebranche, of een driejarige opleiding, voor de toekomstige managers en ondernemers in de modebranche. leiden dorith ligtvoet Bewoners van de Leidse Smelle- kenhorst zijn woedend omdat eerder deze week enkele bomen achter hun woning zijn gekapt. Het rooien van het groen is on derdeel van het opknapplan voor de Slaaghwijk, maar de be woners vinden dat de ketting zaag hierbij veel te makkelijk wordt gehanteerd. Bovendien zou de voorlichting van de ge meente tekortschieten. Bewoonster H. van der Geijn vindt dat de gemeente veel te ri goureus aan het kappen is ge slagen in haar wijk. „Ik woon hier vanaf 1989 en heb de afge lopen jaren de ene na de andere boom zien verdwijnen. Je krijgt steeds meer zicht op het be ton." Bomen die de afgelopen dagen sneuvelden zijn bijvoor beeld iepen - omdat zij ten prooi kunnen vallen aan iep ziekte - en scheefgegroeide mei doorns. Van der-Geijn vindt dat de gemeente gezonde bomen helemaal niet hoeft te kappen. „Die iepen hebben hier alle stormen doorstaan. Als ze ziek worden kunnen ze altijd nog gekapt worden." Toep haar zoontje meldde dat enkele bomen achter de tuin werden omgezaagd, kwam ze in actie. Ze wist verdere kaalslag te voorkomen. „Die bomen achter mijn tuin groeien alleen maar een beetje scheef. Van mij hoe ven ze niet weg. Als ik er last van krijg, ruim ik ze zelf wel op." Ook Smellekenhorstbewoon- ster E. ten Broek is kwaad over de kapwerkzaamheden. Zij vindt dat de flatbewoners veel te summier zijn ingelicht. Begin dit jaar hebben ze een A4'tje in de bus gekregen waarin wat snoei- en kapwerkzaamheden werden aangekondigd. „Maar dat die werkzaamheden zo in grijpend zouden zijn, konden we niet vermoeden." J. van Rijn, chef wijkbeheer bij de gemeente, vertelt dat de wijk op termijn fraaier wordt door het kapwerk. Hij schetst een beeld van leuke speelterreintjes, mooie grasvelden en bloesem boompjes die deel uitmaken van het opknapplan. „Voor elke boom die wordt gekapt, komt straks een nieuwe terug." Toch geeft hij toe dat de voor lichting beter had gekund. Het renovatieplan stamt namelijk al uit 1989. Toen zijn er voorlich tingsavonden geweest en kon den bewoners hun zegje doen. De laatste jaren zijn echter veel bewoners verhuisd. Ze weten waarschijnlijk weinig van de herinrichtingsplannen. Extra aandacht via de gemeenteru briek of via bewonersbrieven zou in de ogen van Van Rijn geen kwaad kunnen. De reste rende bomen achter de Smelle- kenhorst zullen in ieder geval niet zonder meer worden ge kapt. „We zullen netjes met be woners overleggen. E. ten Broek, die deel uit maakt van het dagelijks bestuur van de Socialistische Partij (SP), heeft inmiddels haar collega's ingelicht. De partij heeft het college van burgemeester en wethouders schriftelijk ge vraagd de bewoners zo spoedig mogelijk te informeren over verdere werkzaamheden. Ook pleit de partij voor een nieuwe informatie-avond. Wethouder Laurier heeft gisteren al toege zegd dat de kap voor onbepaal de tijd wordt opgeschort.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17