'Als zangeres ben ik op mijn best' Onhandig spartelen in een stofjas tien jaar weer open Cultuur Kunst Nederlands Kamerkoor laatje niet wegdromen Eerste ronde popslag in de Bollenstreek Altman mag Lagerfeld in film geen dief noemen Zwelgmuziek en scherpe observaties van Armando fOENSDAG 22 MAART 1995 CHEF ANNEMIEK RUYCROK, 071 -356471PLV.-CHEF JAN RIJSDAM, 071 -356472 "^'Concert Kunkelorgel hazerswoude Rob de Vogel, Albert van der Haven, Piet Boon en Hendrik Kooiker spelen zaterdag 25 maart afwisselend het Kun kelorgel in de gerefermeerde kerk in Hazerswoude-Dorp. De vier zijn de vaste bespelers van het instrument. Op het programma staan onder meer werken van Handel, Bach en Hurlebusch. Het concert begint om 20.00 uur. Dramaturg Sidney Kingsley overleden Oakland De Amerikaanse toneelschrijver Sidney Kingsley, win naar van talrijke prijzen, is maandag op 88-jarige leeftijd overle den in Oakland (New Jersey). Kingsley kreeg in 1934 de gere nommeerde Pulitzerprijs voor drama's voor het theaterstuk Men In White (Mannen In Wit). Het verhaal, waarin het artsenberoep centraal staat, is later verfilmd met Clark Gable in een hoofdrol. Ook van het sociaal-kritische stuk Dead End ontstond een rol prent met Humphrey Bogart als belangrijkste acteur. De drama turg Kingsley, op 22 oktober 1906 in New York geboren, was ook actief als theaterregisseur. Fotomuseum Sittard opgeheven sittard Het anderhalfjaar geleden geopende Nederlands Foto museum in Sittard wordt dit jaar nog opgeheven. Het voldoet niet aan de verwachtingen. De bedoeling was dat het 20.000 a i25.000 bezoekers per jaar zou trekken, maar in het eerste jaar is dat aantal niet boven de 10.000 gekomen. Dat heeft volgens de gemeente onder meer te maken met het nieuwe Nederlands Fo to Instituut in Rotterdam. Ook bleek de Mondriaanstichting niet bereid subsidie te geven omdat de collectie zich te weinig on derscheidt van wat elders in het land voorhanden is. Prijs Vlaamse zanger Vermandere middelburg De Vlaamse zanger-dichter Willem Vermandere krijgt de ANV-Visser Neerlandiaprijs. Aan de prijs is een bedrag verbonden van 110.000 Belgische franken (circa 5.500 gulden). Het Algemeen Nederlands Verbond (ANV) is een Nederlands- [Vlaamse vereniging die zich inzet voor het behoud van de Ne derlandse taal en cultuur. Vermandere krijgt de prijs omdat hij in zijn Vlaamse volksliedjes ook ingaat tegen racisme. De uitrei king van de ANV-Visser Neerlandiaprijs is op 26 april in het stadhuis van Middelburg. Sonny Rollins naar Nederland Amsterdam Sonny Rollins komt op dinsdag 30 mei naar Neder land voor een exclusief optreden in het Amsterdamse Muziek theater. De tenorsaxofonist staat al ruim 45 jaar op het podium en wordt in één adem genoemd met andere jazzgrootheden als Ben Webster, John Coltrane en Coleman Hawkins. Het concert 'van Rollins begint om 20.15 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het Muziektheater. i'Houtsnedes en fotomanipulaties regio Houtsnedes van Angenelle Thijssen zijn tot 14 april te zien in de foyer van het Parktheater in Alphen aan den Rijn. Dick Bakhuizen toont tot 10 mei zijn abstracte schilderijen met als thema de vrouw en mystiek in restaurant Bernsen in Leiden. Bij de PTT op het landgoed Voorlinden in Wassenaar is van 24 maart tot 20 mei een lentetentoonstelling te zien van de schilder Hans Kok. Fotomanipulaties van Agus Karna Loedin zijn van 26 maart tot 31 mei te zien op het Instituut Indonesische cursussen aan het Rapenburg 8 in Leiden. Vlekkeloos en griezelig zuiver concert recensie monica schiks let Nederlands Kamerkoor o.l.v. Uwe ironostay met een programma 'Uit rankrijk'. Gehoord op 21/3 in de Taffeh zaal, Leiden. muziek Hinds het begin van de twintig- ite eeuw, sinds Debussy, heb- )en Nederlandse componisten rich graag laten beïnvloeden loor de Franse stromingen in 31 le muziek. Zo ook Rudolf ischer en Ton de Leeuw die in 3.1 lit Franse programma waren ipgenomen. Wie echter bij het Nederlands Kamerkoor had wil- "3.] en wegdoezelen bij hartverwar- nende klanken kwam in dit-ge- zal bedrogen uit. Uwe Grono- itay, dirigent en artistiek leider, ïad gekozen voor werken die >p zijn zachtst gezegd nogal in gehouden en afstandelijk van carakter waren. Dat gold zeker zoor 'Ciel, air et vents' (1957) /an de Nederlander Rudolf ischer. Het Nederlands Kamer- coor zong vlekkeloos en met Ca jriezelige zuiverheid de pastel- 6.0 tleurige en matglanzende klan- ;en op gedichten van Pierre de lonsard. De lichtere toets van de (avond kwam van Francis Pou- 45 ene, de Parijse kwajongen van de 'groupe des six'. Vederlichte 3 :hanson stijl in de oude traditie 'an Jannequin en le Jeune, waarin het koor een fijnmazig net van subtiele samenklanken weefde. Ondoorgrondelijk maar achteraf toch heel intrigerend was het zeer recente 'Elégie pour les villes détruites' door Ton de Leeuw gecomponeerd (1994) in opdracht van het Ne derlands Kamerkoor. Eigenlijk hoor je in zo'n (zestienstem- mig) koorwerk nog beter dan in een solo wat een schitterend en veelzijdig instrument de mense lijke stem is. Het werk is een aanklacht tegen het toenemend geweld dat heeft geleid tot ver woesting van talloze steden. In het derde van de vijf delen kwa men uit de chaos en ontredde ring van klanken dan ook tel kens namen bovendrijven als: Hiroshima, Sarajewo en Rotter dam. Dat een veelvoud van mense lijk stemmen kan resulteren in een symfonie voor 'orchestre vocal' bewees André Jolivet. Voor zijn twintigste trouwdag schreef hij tekst en muziek van een bruiloftslied 'Epithalame'. Een werk dat lieflijke, haast oos terse sferen kende, maar ook vurige en ritmisch opzwepende passages op betekenisloze ge luiden die voor de luisteraars misschien wel een verfrissende verademing vormden aan het slot van dit minder licht verteer bare concert. Ellen ten Damme wil acteercarrière inruilen voor bestaan als popmuzikant Actrice Ellen ten Damme (27) vindt dat ze in haar leven pas echt erkenning krijgt als ze serieus wordt genomen als zangeres. Die schouderklopjes voor haar rollen in De Kleine Blonde Dood, Flodder en One Way Ticket To Obli vion zijn mooi meegenomen, maar Ten Damme begint pas te stralen als kenners zeggen dat haar cd Kill Your Darlings 'een knap stukje popmuziek is'. Ze is van plan om in de loop van dit jaar met een kersverse band op tournee te gaan en ze wil daar een rol in een peperdure Amerikaanse filmproduktie voor laten schieten. Hoe het allemaal uitpakt is nog even afwachten, want op dit mo ment zit de zingende actrice met een kapotte knieban den thuis. Uit de bocht gevlogen met skiën. 'Podiumdier' Ellen ten Damme. FOTO WILLIAM RUTTEN amsterdam harry de jong Ten Damme groeide op in het Drentse Roden en woonde ja renlang in Groningen op ka mers. Zes jaar geleden vertrok ze naar Amsterdam om daar haar geluk te beproeven. Pop muziek liep daarbij steeds als een rode draad door haar leven. Ze huppelde van het vwo naar het conservatorium en vervol gens naar de hoofdstedelijke Kleinkunst Academie. Links en rechts accepteerde ze kleine en grotere rollen in films, televisie- produkties (Twaalf steden, der tien ongelukken) en musicals (De grote doorbraak van Charlie de Boer). ,,Maar ondertussen bleef ik me bezighouden met popmuziek. Ik heb van jongsaf aan liedjes geschreven en die met allerlei bandjes gespeeld". In ex-Bintangs, Brood- en Vites- se-gitarist Rob ten Bokum vond Ellen een geestverwant met wie ze tot eind vorig jaar sleutelde aan de cd Kill Your Darlings. Het resultaat: een plaat vol ei- genzinninge poprock. „Ik heb altijd een brede muzi kale belangstelling gehad", al dus de zangeres. „Ik houd van Kate Bush, Randy Newman, Lou Reed en op dit moment van Sheryl Crow. Maar ik zing geen liedjes van die mensen. In de schoolbanken van de lagere school zat ik al mijn eigen num mers te maken. En dat doe ik nog steeds. Ik heb een kleine 'home-studio' en daar werk ik achter de Fender-piano voort durend aan nieuwe dingen. Nee, ik kan er nog steeds niet van bestaan, maar dat komt misschien binnenkort. Ik ben nog maar net van de Kleinkunst Academie af'. Vier jaar geleden speelde El len ten Damme de hoofdrol in de geheel gezongen film De tra nen van Maria Machita van Paul Ruven. Ze kreeg voor die prestatie zowaar een Gouden Kalf-nominatie in de categorie 'beste actrice'. „Door die rol ben ik helemaal in de filmwe reld beland. Ik zat toen nog op de academie. Van alle kanten kreeg ik aanbiedingen voor filmrollen. Ik vond dat leuk en nam een heleboel aan. Maar daarnaast bleef ik demo's ma ken in mijn huisstudio. Altijd met het idee er ooit een cd van te maken. Ik denk dat ik daar in totaal zo'n tien jaar mee bezig ben geweest. Mijn hele ziel en zaligheid heb ik erin gelegd. Je zou kunnen zeggen dat ik acteer om niet mezelf te zijn, maar zingen, dat ben ik zelf'. Soap „Om niet te veel van mijn doel af te wijken heb ik het altijd ver meden om in overbekende se ries op te treden, zoals Goede Tijden Slechte Tijden. Want dan krijg je een stempel opgedrukt waar je nooit weer vanaf komt. Dan ben je 'die meid van die soapserie die in een band zingt'. Daarom heb ik het met films en series altijd wat in de alternatie ve hoek gezocht. Het is onvoor stelbaar hoeveel impact het heeft als je in een televisiepro gramma optreedt. Ik deed een klein rolletje in Het Pleidooi en de volgende dag had iedereen het erover. Maar over mijn aan deel in Wildgroei en One Way Ticket To Oblivion zul je nooit iemand horen". Ten Damme is momenteel druk bezig om met een band een tournee voor te bereiden. „Nee, niet met een bandrecor der. Jakkes, daar moet ik niet aan denken. Ik heb een echte groep. Ik kijk erg naar die tour uit, want ik ben een podium- dier. Ik weet van mezelf dat ik als zangeres op m'n best ben. Daarmee overschaduw ik mijn acteerprestaties. Als de cd goed aanslaat, kan ik mijn leven in richten zoals ik dat wil. En dat betekent optreden, liedjes schrijven, platen maken en nog eens optreden. Dat zie ik als mijn levensvervulling. En daar naast nog heel af en toe acte ren". Arena voert kinderen mee op een adembenemend dansavontuur TrGtjükOV-^üllcriC ücl moskou afp/tass/anp jeugd-danstheater voorbeschouwing maarten baanders Voorstelling: 'In een ander jasje' door Dansgroep Arena. Leeftijd: vanaf 7 jaar. Gezien 12/3, De Brakke Grond Amster dam. Nog te zien: 26/3 LAKtheater Lei den, 15.00 uur. Dansen voor de jeugd is een vak apart. Het is niet eenvoudig om met zoiets abstracts als dansbe wegingen kinderen te boeien, die vooral in concrete beelden denken, hoe fantasierijk die ook kunnen zijn. Dansgroep Arena en choreografe Kim van der Boon hebben al zo'n twaalf jaar ervaring met jeugdvoorstellin gen. Om het jonge publiek op een aantrekkelijke manier met de danskunst kennis te laten maken, worden in de voorstel lingen van deze groep altijd her kenbare verhalen verwerkt. Voorstellingen als Zwervers en Zooitje ongeregeld sloegen zeer Ook in In een ander jasje is iets van een verhaal verwerkt, maar wel met een minder dui delijk verloop dan in eerdere produkties. De voorstelling gaat over kleren, een dankbaar on derwerp om op de belevingswe reld van kinderen in te spelen. Er zijn kleren waar je trots op kunt zijn en kleren waarin je vreselijk voor gek loopt. In een ander jasje bestaat uit twee delen. Het eerste is van gastchoreografe Conny Janssen, die met haar eigen dansgroep 'Conny Janssen danst...' onder volwassenen een trouw publiek heeft. In haar kinderchoreogra fie zien we duidelijk haar stijl: dynamische dans, afwisselend en met veel armgebaren. Met grappige tegenstellingen laat ze zien hoeveel het uitmaakt wat voor kleren, schoenen of bril je draagt. Een danser in een grijs blauwe stofjas, met blote benen en een sullige bril op wil dansen met een danseres in een sprookjesachtig mooie jurk. Ze is elegantie en verfijning ge wend, maar in de armen van de stofjas spartelt ze maar wat en verliest ze haar statigheid. Zo zijn er nog vele andere speelse scènes, waarin de reacties van de dansers leuk aansluiten op hoe kinderen met elkaar om gaan. Het tweede deel is van Kim van der Boon en laat een vrolijk feest zien, compleet met ser pentines, cadeaus, feestfluitjes en folkloristische kreetjes. Er is diep in de verkleedkist getast. Twee paren in bonte kostuums maken rondedansjes. Eén dan seres zit aan de kant en droomt ervan ook te dansen. Dan staat ze op en doet mee: waarom zou je niet met z'n drieën kunnen dansen? Het zijn vooral dit soort eenvoudige, spontane oplossin gen die maken dat een jong pu bliek zich kan verplaatsen in wat er op het toneel gebeurt. Voor een volwassene zijn er hier en daar wel wat losse eindjes in het verhaal, zoals een radio waarop twee dansers alle zen ders afzoeken, of dozen met schoenen erop die over de vloer rijden. Zulke details zijn moei lijk in het geheel te plaatsen. Maar voor ldnderen hoeft mis schien niet alles zo'n strakke lo gische lijn te volgen. In elk geval zaten ze ademloos te kijken. Het grootste museum voor Rus sische kunst, de Tretjakov-galle- rie in Moskou, gaat 5 april weer open na tien jaar herstelwerk zaamheden. In de nieuwe zalen komen ook tientallen 20e eeuw- se doeken te hangen die onder het Sovjetbewind waren verbo den. Dat zijn werken van onder meer de avantgardisten Vassili Kandinski en Kazemir Malevitsj, en van 19e eeuwse schilders als Karl Brjoelov en Vassili Perov. Ook gaan er vijf nieuwe zalen open die gewijd zijn aan ikonen uit de 14e tot de 17e eeuw. Het herstel begon in 1985 on der de toenmalige Sovjetleider Gorbatsjov. De heropening was gepland op 15 december vorig jaar, maar die moest worden uitgesteld wegens technische problemen. ,De afgelopen we ken is nog gewerkt aan het be wakingssysteem, de brandbe veiliging en de apparatuur die de vochtigheidsgraad en de temperatuur controleert. Op het laatste moment bleek namelijk dat een muur in de Soerikov- zaal nat was als gevolg van een constructiefout. De verzamelaar Pavel Tretjak- ov heeft de gallerie in 1856 op gericht. Het museum heeft de mooiste collectie ter wereld van 17e en 18e eeuwse ikonen. In totaal telt het meer dan 40.000 ikonen, onder meer van de be roemde schilder Andrej Roebl- jov (1360-1430). Arena dook diep in de verkleedkist voor 'In een ander jasje'. t FOTO MAARTEN BRINKGREVE In jongerencentrum Magnifiosi in Lisse is vrijdag 24 maart de eerste voorronde van de Grote Prijs van de Bollenstreek. In het strijdperk treden die avond de Barrel Blues Band, Life to Us, Psychocandy, Puur en Yo Mom- ma. Laatstgenoemde band maakt deze avond zijn debuut. De vijf groepen krijgen elk der tig minuten de tijd zich te be wijzen. De Grote Prijs is een initiatief van vijf jongerencentra in de re gio: Magnifiosi, Scum in Kat wijk, Splotsz in Roelofarends- veen, Join in Noordwijk en Ex Voto in Voorhout. In totaal schrqven 34 bands zich in voor de wedstrijd. 25 groepen kwa men door de selectie. In elk jon gerencentrum vindt één van de vijf voorrondes plaats met steeds 5 kandidaten. De finale is op 16 juni in Magnifiosi. De jury bestaat uit medewer kers van de jongerencentra en heeft producer Hans de Bruin aan getrokken als voorzitter. Hij maakte onder meer de televisie registratie van de Europese Ma donna-tour. De eerste band betreedt om 20.00 uur het podium van Magnifiosi aan de Ruishoom- laan 21 in Lisse. Scapino danst op school Oegstgeest Duitsland dreigt met distributieverbod literatuur berlun afp De maatschappij die de film Prêt-a-Porter van de Ameri kaanse regisseur Roger Altman in Duitsland distribueert, gaat het woord 'dief waarmee de Duitse mode-ontwerper Karl Lagerfeld wordt getypeerd, in trekken. Een rechter in Ham burg had op verzoek van de couturier de verspreiding van de film, een satirische kijk op de modewereld, in Duitsland ver boden. „Rekening houdend met de vrees van Lagerfeld dat zijn per soon tot voorwerp van laster wordt, verwijderen wij uit de tributiemaatschappij. De film gaat morgen normaal in de bio scopen van Hamburg en Berlijn in première. In de week daarop volgt de rest van Duitsland. De distributiemaatschappij wilde niet zeggen op welke ma nier zij het woord weghaalt. Zij geeft aan dat zij niet gaat knip pen in de bewuste scène. Moge lijk komt er een geluidssignaal over het woord. De film van Altman gaat met. grote stappen door de modewe reld en neemt deze op de hak. De Amerikaan maakt daarbij gebruik van een reeks sterren zoals Sophia Loren, Marcello Mastroianni. Lauren Racall en recensie susanne lammers Leids Literatuur Festival Armando Combo Armando (viool: Armando, Man ke Verheul: gitaar: Peter Nieuwerf; bas: Ruud Ouwehand). Literaire fragmenten en muziek. Gehoord: 21/3, Sociëteit De Burcht, Leiden, Als ik heel schuin onderuitge zakt in mijn stoel ging hangen, zag ik net de Burcht in het schijnsel van wat ik een ge meenteambtenaar eens de mo numentenverlichting heb horen noemen. Met de weke, smeuïge zigeunerklanken van het Com bo Armando zag het er bepaald Middeneuropees uit. Armando las voor: korte ver halen, een afgerond hoofdstuk, een naar snrnokipsarhriPf nnra- mensen'. Zijn proza werd muzi kaal omwoeld met 'muziek uit de jaren dertig', van een jazzy tango naar een lekker tuttig walsje, heel vloeiend maar met geestige accenten van de bas, van 'Wonderful world' tot 'Besame mucho'. Ernaar luiste ren is alsof je door je kat gewas sen wordt: het doet je wat, maar je weet niet of je het nou echt prettig vindt. Het Combo speelt op de on derbuik, het wil dat je zwelgt. De viool van Armando speelt vaak nootjes die kort bij elkaar kruipen en nooit grote spron gen maken, maar hij kan ook fel, waardoor het gevoel van bij na kitscherige melancholie even wijkt. Mppr irnnicrhp gfcfanHoliilr. maakt van zijn observaties. Zoals in 'Kleine verschijnselen' over verbazing en ergernisjes en erg herkenbaar laakbaar gedrag of In zijn opsomming over wat nou in zijn tijd stoer was. De 'Voorvallen In de wildernis' zijn teder, net Zo broos als het leven dat hij beschrijft: de zieke boom in het bos waarmee hij spreekt, of de mus die de verteller 'op slag lief heeft' - en de luisteraar dus ook. Een prachtig mengsel van plechtstatigheid en spreek talige wendingen. Jammer dat hij niet met een van deze para bels eindigt, want ze hebben veel van een dagsluiting. Bij voorbeeld de levensles over een avonturier, de mens die niet

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 19