Conflict over milieu woningen bijgelegd Pool: Rijnoord ten onrechte sterk uitgekleed Boelmarkt in Benthuizense oudheidkamer Rijn Veenstreek Alphen: gifspuit terug Holland Casino Scheveningen heeft het voorjaar in z'n bol. Casino i toENSDAG 22 MAART 1995 chef henny van egmond, 071 -356414, plv.-chef hans koenekoop, 071 -356429 Automobilist gewond bij ongeval ">zerswoude-dorp Een 49-jarige automobilist uit Hazerswou- fe-Dorp is gistermorgen bij een ongeval gewond geraakt aan I jjn gezicht. De man reed met zijn bedrijfsauto over de Dorps- Jraat in de richting van de Gemeneweg. De politie vermoedt dat l(e man door de laagstaande zon een geparkeerde bedrijfsauto Ver het hoofd heeft gezien. Een flinke botsing was het gevolg, bn 25-jarige passagier uit Hazerswoude-Dorp raakte met zijn bnen bekneld in de auto. Jromfïetsster geschept in Alphen djphenaanden rijn» Een 24-jarige inwoonster van Alphen is gis- frmorgen geschept op de Bernardlaan in Alphen aan den Rijn. J8b vrouw stak met haar bromfiets de Bernardlaan over ter hoog de van de Zoutmanstraat. Een 38-jarige automobiliste, die vanaf A Eisenhowerlaan de Bernardlaan opreed, negeerde het rode a4ht, waardoor de aanrijding ontstond. Het slachtoffer is met eijrwondingen aan borst en heupen overgebracht naar het AZL. 3 Ij zionnebruiners gestolen e( qphenaan den run» Twee zonnebanken zijn vannacht gestolen njl een bedrijf aan de Ouvertureweg in Alphen aan den Rijn. Om n nnen te komen werd een ruit van het bedrijf vernield. De twee -0ktolen zonnenbruiners, inklapbare 'sunmobiels' van Philips, nebben een waarde van 4000 gulden. Eerste paal woonwijk Hazerswoude nog voor zomer de grond in Aannemer Egbo en de bewoners van het Hazerswoudse milieuwijk hebben hun geschil over de kosten van de te bouwen huizen bijgelegd. Wanneer vrijdag alle kopers instemmen met het bereikte resultaat, kan mogelijk nog net voor de bouwvak de eerste paal voor het wijkje de grond in. Aan het akkoord gingen anderhalf jaar touw trekken, een rechtszaak en de nodige bemoeienissen vanuit de plaatselijke politiek vooraf. hazerswoude-rundijk ruud sep De overeenkomst komt op een moment dat het er steeds meer op begon te lijken dat gesprek ken tussen de twee partijen, evenals een jaar geleden, volle dig zouden vastlopen. Er was al min of meer overeenstemming over dat een onafhankelijke be middelaar de onderhandelingen op hun redelijkheid moest be oordelen. De bewoners hoopten op deze manier van Egbo af te komen. Zij hebben steeds be toogd dat de Hazerswoudse aannemer aanmerkelijk duur der is dan de concurentie. Op grond van een oude overeen komst met de gemeente Ha zerswoude was het echter bijna onmogelijk om met een andere bouwer in zee te gaan. Egbo verwierf in 1978 de concessie dat het bedrijf de hele wijk Zon neveld mag bouwen. De vijftien milieuwoningen vormen het sluitstuk van deze wijk. Overeenkomst Hoewel de gemeente door de oude overeenkomst in een moeilijk parket zit, begon de af gelopen maanden de Rijnwoud- se politiek zich steeds meer met de zaak te bemoeien. Dat resul teerde aan de ene kant in het aanbod om een eventueel aan te stellen bemiddelaar voor re kening van de gemeente te la ten komen. Aan de andere kant lieten D66 en CDA in niet mis te verstane bewoordingen weten dat zij wat meer inschikkelijk heid verlangden van de plaatse lijke aannemer. De fracties dreigden zelfs Egbo bij toekom stige bouwprojecten uit te slui ten wanneer de bouwer niet wat water bij de wijn wilde doen. Als we Egbo-directeur J. Blonk mogen geloven, hebben al die verwikkelingen echter geen invloed gehad op het nu plotseling bereikte onderhande lingsresultaat. ,,De aanstelling van een bemiddelaar had weer erg veel tijd gekost. De tijdwinst was erg belangrijk", aldus Blonk gisteravond na de heugelijke mededeling. Beide partijen de den hun uiterste best om het Antieke klok "f zwaar voor brekers bi| vii aan den run n ekers hebben gisteren een orj)ek gebracht aan een wo- r aan de Wilhelminalaan in iajien aan den Rijn. Via de (5| wisten ze het platte dak de woning te bereiken, ma twee slaapkamerramen Jlen geforceerd. Er werd on- jg^neer een viderecorder ge- ;re|n. Een antieke klok bleek te vg om verder te vervoeren. at kostbare apparaat werd op ieJlak achtergelaten. ils! Iphense jjnbrug ;eit>rdt breder eid riiÜN aan den run jan winde prï naaijnbrug over het Aarkanaal strit vervangen door een bre- ice oeververbinding. De bre de brug is nodig om de ver- aetistroom te verwerken die ?naaat als in 1999 het Gouwe- staduct wordt opengesteld, jritemeester en wethouders en voorlopig twee ton uit ie nieuwe Rijnbrug voor te pen. ^"■het verlengde van de brug sM ook de Oranje Nassausin- torden verbreed, en moe- Je Boskoopseweg, de Oost- 3ldweg en het knooppunt •^■vsluis worden aangepakt, ieuwe brug en het verbre- an de Oranje Nassausingel ^in voor rekening van de ge uite. De reconstructie van te .hooppunt Gouwsluis en de lï} 'knaalweg worden aange- 1S door de provincie, terwijl !'as'nleg van het aquaduét en jceij-breding van de Boskoop- in rijksaangelegenheden irijMet de aanleg van het e8Huct wordt waarschijnlijk ïrse5r twee maanden begon- oetf 5 ?prc itotale kosten van het pro- ert)vorden geraamd op een renjg van 100 miljoen gulden. [e m draagt daaraan acht a i miljoen gulden bij. De ïnte en de provincie heb- ;ezamenlijk subsidie aan- igd waardoor de kosten erie gemeentelijke investe- /ellicht voor een gedeelte aa kunnen worden uit de temade isbc a n ormeert over a Weiding liphol P?'ïtbreiding van Schiphol E in!>ok gevolgen voor de ge- ier Alkemade. Door de gev£ van een vijfde baan en /°orej van qet aantaj vliegbe- ?m^en zal de geluidsoverlast imgnen. Met name de inwo- ar^an De Kaag zullen daar asstjigg van merken. gedeelte van De Kaag ^'"Volgens de huidige ont- 1 re*cji binnen de geluidszone liphol te vallen. Dat heeft Sn voor de mogelijkhe- n in de toekomst nog in -jrp te bouwen. Verder |^«e zonering consequen- lv|or het aanbrengen van verende voorzieningen in aande woningen. Jjoeri wie alles weten over de Wnties van de uitbrei- ,n Schiphol voor Alkema- /an G 0p donderdag 30 maart E aaigemeentehuis in Roelo- 'uutiveen een informatie- ;n S1 Op deze avond geven 8 vai1nwoordigers van alle be- ?en. partijen een toelichting 0n plannen. De informatie- ïns„ begint om 20.00 uur. Gedeputeerde weg na verkiezingsdebacle den haag monica wesseling vervolg van voorpagina Ziekenhuis Rijnland in Alphen aan den Rijn (het vroegere Rijnoord) is te sterk uitgekleed. Ten onrechte is de mogelijkheid voor een goede en volwaardige verloskundige hulp geschrapt. Ook biedt het ziekenhuis ten onrechte niet langer de moge lijkheid aan ouderen om na een operatie even rustig uit te zie ken. Alphen aan den Rijn ver dient een volwaardiger zieken huis. Die conclusie trekt Jan Pool - D66-gedeputeerde voor onder meer zorg, cultuur en maat schappelijke ontwikkeling - aan de vooravond van zijn vertrek als gedeputeerde. De 63-jarige Leiderdorper, cardioloog van origine, vertrekt omdat zijn par tij na een gigantische verkie zingsnederlaag niet langer deel uitmaakt van het college van GS in Zuid-Holland. De affaire rond het Alphense ziekenhuis noemt Pool één van de weinige verve lende kwesties die hij in de vier jaar die hij op het provinciehuis bivakkeerde, voor de kiezen kreeg. Pool vindt dat bij de 'ontman teling' van het ziekenhuis te weinig is gekeken naar de be hoefte van de inwoners van Al phen en.de omliggende dorpen, en te veel naar wat het zieken huis kon en wou aanbieden als zorgpakket. ,,Dat moet omge keerd. Ziekenhuizen, verpleeg huizen, psychiatrische instellin gen en huizen voor geestelijk gehandicapten moeten werken vanuit de vraag die de patiënt of cliënt stelt en niet vanuit het geen zij willen aanbieden." Als Pool een nieuwe periode als gedeputeerde was gegeven, had hij een onderzoek laten doen naar de behoefte en was het ziekenhuis op grond van die uitslag aangepast. Binnen de grenzen van-wat redelijk is na tuurlijk. Alphen ligt vlakbij Lei den. Een slachtoffer van een ernstig verkeersongeval hóórt gewoon in het AZL, maar fat soenlijke verloskundige hulp moet wèl geboden kunnen wor den." Ook had hij willen zoeken naar een oplossing voor de ou dere inwoners van de Rijnstreek die nu, na een operatie in Lei den, ook het hele, en vaak lang durige herstelproces ver van huis moeten doormaken. „Het moet mogelijk zijn hiervoor ver pleeghuizen in de Rijnstreek in te schakelen." Betere zorg Terugkijkend op de tijd als ge deputeerde is Pool over het al gemeen uiterst tevreden over het bereikte resultaat. Grote verbeteringen noemt hij de overgang van eenvormige be- Gedeputeerde J. Pool: „Campagne van D66 was abominabel." jaardenhuizen naar de zogehe ten 'zorg op maat' voor de ou deren. Ouderen langer thuis la ten wonen door ze voldoende hulp aan huis te bieden, zoals in het Zijloeverproject in Leiden en SABO in Valkenburg. Ook de manier waarop voor geestelijk gehandicapten wordt gezorgd, is de afgelopen jaren sterk ver beterd. „Niet langer tussen de bloemetjes ergens in afzonde ring buiten, maar in huizen te midden van de niet-gehandi- capte mensen". Nog een krappe maand en Pool is, met zijn 63 jaar, werk loos. De gedeputeerde verheugt zich erop. Eerst op de fietsmaar de Noordkaap en wat andere leuke dingen doen. Maar het blijft niet bij louter vrijblijvende vrije-tijdsbesteding. „Ik wil iets doen aan de onmacht van pa tiënten. Chronisch of ernstig ziek zijn is op zich al heel erg, maar wordt nog erger als je dan ook nog overal met je kop tegen de muur loopt. De patiënt moet meer een machtsfactor wor- foto ben de bruyn den". De Leiderdorper blijft lid van provinciale staten en wil ook op landelijk niveau binnen zijn partij het één en ander 'rechtzetten'. D66 heeft overal in Nederland op 8 maart bij de provinciale-staten-verkiezing smadelijk verloren. „De cam pagne was bar slecht. We heb ben verzuimd te laten zien waar D66 voor staat. Dat we de na tuur willen redden en het milieu willen sparen. Het debacle van begin maart mag nooit meer gebeuren." 'We hebben zoveel, dat we wel moeten verkopen benthuizen kees van kuilenburg Aan de sfeer zal het zaterdag niet liggen. De molenhuiszolder van de Benthuizense oud heidkamer aan de Dorpsstraat 139 is een unieke plaats voor het houden van een ouderwetse boelmarkt. Tijdens die verko ping worden door de histori sche kring spullen uit groot moeders tijd van de hand ge daan. Niet dat de vereniging op houdt te bestaan, maar er is de afgelopen jaren zoveel ingele verd dat. de ruimte ontbreekt om het allemaal nog op te slaan. „Het is onvoorstelbaar wat we aan gereedschappen en huis houdelijke artikelen hebben ge kregen. Sommige verenigingen verzamelen bij wijze van spre ken nog geen spijker en bij ons is het elke week raak", vertelt voorzitter Wouda Harteveld van de Historische Kring Benthui zen. „Alle beschikbare ruimte zit mud en mudvol. Vandaar dat we hebben besloten om een deel via dit boelhuis van de hand te doen." De voorzitter laat er gelijk op volgen dat het gaat om spullen waarvan de historische kring meerdere exemplaren bezit. „Tijdens het inventariseren kwamen we bijvoorbeeld zes ouderwetse handvleesmolens tegen. Ook beschikken we over een behoorlijke hoeveelheid potten en pannen, oude radio's, petroleumstellen, spreien, schil derijen, blikken en blikjes, was- rekjes en meisjesboeken van zo'n veertig jaar oud. Voldoen de om er een leuke, ouderwetse boelmarkt van te maken. Voor ouderen is dat leuk om weer eens mee te maken en voor de jeugd is het een unieke erva ring", zegt Harteveld wervend. Het is overigens niet de be doeling dat er specifieke Bent huizense zaken van de hand worden gedaan. „Wat we op dat gebied bijvoorbeeld van vereni gingen, uit winkelboedels of van particulieren hebben gekregen wordt beslist niet verkocht. Dat blijft in ons bezit. Bij de markt worden alleen spullen verkocht, die je vroeger overal in huis of schuur tegen kwam. Of het nu in Benthuizen of elders was." Volgens Wouda Harteveld is er met' de schenkers van het materiaal, voorzover die uiter aard bekend zijn, overleg ge weest. „Het zou te dol zijn dat je spullen verkoopt, zonder dat de gevers daarvan op de hoogte zijn. Dan krijg je in de toekomst niets meer. Dat is niet de be doeling. We houden ons nog steeds voor van alles aanbevo len, want er kunnen verrassin gen bij zitten. Dat merk je iede re keer weer als er wat wordt in geleverd." Vooral tijdens de openingstel ling op zaterdag wordt er bij de oudheidkamer nog wel eens wat gebracht. „Vooral als de be zoekers zien hoe onze oud heidkamer is ingericht. Kenne lijk maakt dat toch zoveel in druk dat ze spontaan spullen komen brengen. We hebben wel eens overleg met de cplle- ga's van de vereniging in Zoe- termeer en die zijn stomver baasd wat er hier allemaal bin nenkomt. Dat is daar totaal niet het geval", aldus Harteveld. Opbrengst De opbrengst van het boelhuis is niet bedoeld om de kas te spekken. Het bestuur wil aan de buitenkant van het onderko men een gehandicaptenlift la ten bouwen. „Dat kost 14.000 gulden. Zoveel geld hebben we niet. Vorig jaar hebben onze le den al een inspanning geleverd om de inrichting van de oud- pril geluk niet in gevaar te bren gen. Bewoners-woordvoerder B. Hifderink weigerde terug te blikken. „Wat gebeurd is, is ge beurd. De verstandhouding is nu goed, en we gaan met ver trouwen het project in." Vol gens hem hebben de bewoners uiteindelijk 'een goede deal' ge maakt. Onderhandelingen Tot voor kort vroeg Egbo 12,6 procent meer voor de huizen dan waar de aanstaande bewo ners op hadden gerekend. In de onderhandelingen zijn de verte genwoordigers van de bewoners en de aannemer ongeveer hal verwege uitgekomen. Bewoners die hun budget niet kunnen of willen verhogen, krijgen de keu ze uit een aantal bezuinigings voorstellen. Daarbij worden dan met name de milieuvoorzienin gen ingeleverd. Maar zoals het er nu voor staat, kan toch een aanzienlijk deel van die voorzie ningen worden gehandhaafd. Wanneer de bewoners vrijdag instemmen met het onderhan delingsresultaat, moeten zij de komende tijd allemaal individu eel een aannemingsovereen komst sluiten met Egbo. Pas wanneer alle overeenkomsten zijn getekend, behoort het con flict definitief tot het verleden. Blonk hoopt in mei zo ver te zijn. Wanneer dat lukt, kan be gin juli worden begonnen met de bouw. alphen aan den run ruud sep Het experiment met de mecha nische bestrijding van onkruid op straten is mislukt. Noch het borstelen van de wegen, noch het met de hand verwijderen van het onkruid hebben het ge wenste effect. Bovendien zijn beide methoden naar verhou ding erg duur, brengt de borstelmachine schade toe aan de wegen en levert het handma tig verwijderen een fysieke be lasting op die op termijn leidt tot gewrichts- en spieraandoe- ningen. De directeur van de afdeling uitvoerende diensten, die de onkruidbestrijding onder zijn hoede heeft, pleit er daarom voor de gifspuit maar weer uit de kast te halen. Burgemeester en wethouders hebben nog geen standpunt ingenomen over de kwestie. Zij laten de zaak over aan de politiek. De ambtelijke nota laadt ech ter aan duidelijkheid niets te wensen over. Bestrijding met chemische middelen is de enige effectieve en betaalbare manier om het onkruid op straat bin nen de perken te houden. De vraag is niet of de gemeente al dan niet met gif moet gaan spuiten, de vraag is op welke manier het gebruik van gif zo veel mogelijk kan worden be perkt. Hoofdwegen De gifspuit zal daarom alleen worden ingezet op de plaatsen waar de afgelopen twee jaar werd geëxperimenteerd met mechanische bestrijding. Dat hoofdwegen, wegen op bedrij venterreinen en centrumgebie den als het stadshart en de ver schillende winkelcentra. Het onkruid in de woonwijken wordt door de gemeente met rust gelaten. De gemeente wil door onderhoudsacties de be woners stimuleren om hier zelf het onkruid te lijf te gaan. De directeur uitvoerende diensten verwacht dat de buurtbewoners op deze manier 'een substantië le bijdrage' kunnen leveren aan de onkruidbestrijding. Van de burgers wordt verwacht dat zij niet het slechte voorbeeld van de gemeente volgen, maar netjes met de hand het onkruid tussen de tegels vandaan peute ren. Voor de geplande bestrijding zal de gemeente de eerste jaren ongeveer 160 liter van het be strijdingsmiddel glyfosaat nodig hebben. Dat middel is volgens de gemeente het minst schade lijk, al lopen de meningen over het gevaar van het goedje flink uiteen. Door in de toekomst de te behandelen oppervlakte te verminderen, zou de hoeveel heid gif na twee jaar kunnen worden teruggebracht naar 80 liter. De directeur relativeert de ze hoeveelheid gif door er op te wijzen dat Alphen in een ge middelde winter al gauw 600.000 kilo zout strooit om de wegen ijsvrij te houden. De directe aanleiding om te pleiten voor de terugkeer van de gifspuit is overigens niet het slechte resultaat van andere be- strijdingsmethoden. Het extra geld dat de gemeente de afgelo pen twee jaar had uitgetrokken voor milieuvriendelijke on kruidbestrijding is op. Daardoor is voor dit jaar slechts 40.000 gulden beschikbaar, terwijl de alternatieven per jaar meer dan 300.000 gulden kosten. Voor het beschikbare bedrag kunnen de belangrijkste straten alleen on- kruidvrij worden gehouden als er weer gif mag worden gespo- Wouda Harteveld tussen de spullen uit grootmoeders tijd in de Benthuizense oudheidkamer: „Niet alles wat op deze foto is te zien wordt zaterdag van de hand gedaan." foto ben de bruyn heidkamer mogelijk te maken. Dus kun je bij hen niet opnieuw aankloppen. Ook de gemeente heeft geen geld. Met dit boel huis hopen we een deel van die investering binnen te halen, zo dat we op termijn over die lift kunnen beschikken. Dan kun nen we ouderen die niet zo goed meer ter been zijn ook bo ven laten rondkijken." De boelmarkt begint om 10.00 uur met een normale ver koop. Vanaf 15.00 uur worden de overgebleven spullen bij op bod van de hand gedaan. Huizen tussen Rijn en spoor mogen hoger hazerswoude-runduk Huizen in het gebied tussen Rijn en het spoor in Hazers- woude-Rijndijk mogen hoger worden. Nu nog is de maxima le hoogte voor grote delen van het gebied bepaald op zes me ter. Dat wordt straks 7,5 meter. Met de lagere hoogte bleek het bijna onmogelijk om nog hui zen te bouwen die aan alle wettelijke en welstandseisen voldoen. De gemeente verleen de al incidenteel vrijstelling van de maximaal toegestane bouw hoogte. Door een algemene wijziging van het bestem mingsplan wordt de grotere hoogte nu voor iedereen in het gebied doorgevoerd. Het is weer lente. De dagen wor den langer en gezichten kijken weer vrolijker. Zo ook bij Holland Casino Scheveningen. Da's niet zo vreemd. Want tot en met 17 april staan er weer de meest uiteenlopende activiteiten op het programma. Iedere maandag- t/m donderdagavond (behalve maan dag 17, april) zijn in de Brasserie alle hoofdgerechten voor de helft van de prijs. Iedere donderdag avond is er vanaf 18.00 uur live muziek Daarnaast is het op elke zondagmiddag en op maandag 17 april gezelligheid troef in de bar. Deze middagen zijn namelijk ge reserveerd voor onze stamgasten. Bekende Amsterdamse artiesten zullen optreden voor dit selecte Bovendien is het iedere woensdag Ladies' Day en dat betekent dat iedere dame die ons casino bezoekt gratis entree krijgt. Reden genoeg om bij ons langs te komen. U moet wel ouder dan 18 jaar zijn. 'n geldig legitimatie bewijs meenemen en correct ge kleed aan de receptie verschijnen. In de Holland Casino's kom je ogen tekort. -j-IOLLANP SCHEVENINGEN gevers deyn00tplein 30, tel. 070-3512621

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 17