Krim vraagt hulp Rusland bij conflict Buitenland Massaal offensief tegen Tsjetsjenen Oppositiepartij wint verkiezingen Finland Vietnamese opvatting van schoolbus Algerijnse journaliste gedood Adellijk onderonsje bij huwelijksreceptie Winnie Mandela in het nauw door belastende bandopnames A&PKrasKans 3 goed, 1 gratis f Twee Israëli's dood bij aanslag op bus Taliban verdreven uit basis bij Kabul Europese landen praten over stabiliteitspact BAANDAG 20 MAART 1995 Jederlands Persbureai eassocieerde Pers Diei RTR* Reuter UP ^Drinkwater Siberië vervuild door olie t-moskou/irkoetsk» Olie uit de pijpleiding in het oosten van Sibe- bfië heeft een belangrijke drinkwaterrivier vervuild. De nu nog i.bevroren zij-arm Kusanka van de Ija-rivier in het district Ir- i.koetsk is over een lengte van twee kilometer met olieprut be- adekt. Het is de tweede grote olieramp in Rusland binnen een i. half jaar. De leiding in het district Toeloen, 375 kilometer ten i.noordwesten van Irkoetsk, is over een lengte van 27 kilometer afgesloten. (Drie Belgen in Burundi vermoord bujumbura» Gewapende mannen hebben gisteravond bij de Bu rundese hoofdstad Bujumbura het vuur geopend op een kon- si Ivooi van vier auto's. Twee Burundezen en drie Belgen, onder iwie een kind, zijn daardoor om het leven gekomen. Dat heeft de speciale VN-vertegenwoordiger in Burundi meegedeeld. Vier Burundezen en twee Belgen zijn door de aanslag gewond ge raakt. Gewonden bij bomaanslagen Corsica iajaccio Op Corsica is vannacht een groot aantal bomaanslagen [gepleegd. Daarbij raakten vier mensen gewond en ontstond lichte schade. Doelwit van de aanslagen op het Franse eiland, kvaar separatisten voor autonomie vechten, waren openbare ge bouwen in de hoofdstad Ajaccio. Wie de aanslagen heeft ge pleegd, is nog niet bekend. De belangrijkste afscheidingsbewe ging op het eiland, het FNLC, had in november aangekondigd ihaar acties te beperken om met Parijs over een akkoord te on derhandelen. 'CIA bracht blinde sjeik VS binnen' new york» Omar Abdel-Rahman, de moslim-geestelijke die te recht staat als het brein achter een terreurcampagne tegen de Verenigde Staten, werd in de jaren tachtig door de CIA de Vere nigde Staten binnen gebracht om steun te vergaren voor de fun damentalisten die in Afghanistan tegen het Sovjetleger vochten. Dat meldt het tijdschrift New York Magazine. De blinde sjeik kon vanaf 1986 in de VS kantoren van de Afghaanse moslimfacties bezoeken. De Amerikaanse regering steunde de moslims in de Afghaanse oorlog, die in 1989 eindigde. Ruimteveer na 17 dagen terug op aarde houston/cape Canaveral Het VS-ruimteveer Endeavour is zater dag na een missie van bijna zeventien dagen geland in Califor nia. Door slechte weersomstandigheden in Florida kon het ruimteveer niet de basis Cape Canaveral in Florida aandoen. De missie van Endeavour was een record voor een ruimteveer van de Amerikaanse organisatie voor de ruimtevaart NASA. De En- jdeavour was onder meer op zoek naar bewijzen voor de Grote- j Oerknaltheorie over het ontstaan van het heelal. Kaping Ethiopisch vliegtuig beëindigd - Khartum De kapers van het Ethiopische vliegtuig dat vrijdag -1 werd gedwongen naar Sudan te vliegen, hebben zaterdag alle 85 passagiers vrijgelaten en zich overgegeven aan de Sudanese en Ethiopishe autoriteiten. De kapers gaven de actie op nadat de J Sudanese regering had beloofd dat ze asiel mogen aanvragen in Zweden. De kaping duurde 24 uur. De vijf gewapende kapers i overmeesterden de bemanning van de Boeing 737 van Ethio pian Airlines tijdens een binnenlandse vlucht en dwongen de pi loot naar Al Obeid, in Sudan te vliegen. iet Finse parlement, een winst ran 15. Bijna 70 procent van de ,1 miljoen kiesgerechtigden iracht zijn stem uit. De SDP neemt de positie van le liberale Centrumpartij van iremier Esko Aho als grootste lartij in het parlement over. De Centrumpartij komt op 19,9 irocent uit en gaat daarmee uim 5 procent achteruit. De lartij krijgt 44 zetels, een verlies ran 11. De huidige tweede regerings partij, de conservatieve Natio- lale Coalitie partij, verloor licht: van 19,3 naar 17,9 procent, wat wee zetels verlies betekent (van aar 39). De derde coalitie- Een Algerijnse journaliste van de staatstelevisie is vanmorgen vermoedelijk door moslim-ex tremisten gedood. De 32-jarige Rachida Hammadi was onder weg naar haar werk toen gewa pende mannen het vuur op haar openden. Haar 36-jarige zus raakte zwaar gewond. Hammadi is de eerste vrouwe lijke journalist die het slachtof fer is van de moslim-fundamen talisten. Haar dood brengt het totale aantal in Algerije oipge- Het Russische leger heeft giste ren driehonderd tanks laten op rukken naar de plaatsen Ar- goen, Sjali en Goedermes ten oosten van de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny. Zijn lucht macht bombardeerde stellingen van de verzetsstrijders in het ge bied. Daardoor vielen zeker zes doden en tientallen gewonden. Moskou's strijdkrachten smo ren sinds 11 december de af scheiding van de kleine autono me republiek Tsjetsjenië in de Kaukasus in bloed. De gevech ten hebben het leven gekost aan duizenden burgers. Tot dusver re stierven in de veldtocht bijna 1.400 Russische soldaten, aldus gisteren de Russische stafchef Kolesnikov. Jeltsin gevraagd af te zien van vriendschapsverdrag Oekraïne Het parlement van de Krim heeft het afgelopen weekein de de hulp van Rusland ingeroepen om een hoog oplo pend geschil met GOS-republiek Oekraïne te beslechten. De Krim, waar tweederde van de bevolking etnisch Rus sisch is, wil dat president Jeltsin eind deze maand afziet van de ondertekening van een vriendschapsverdrag tus sen Rusland en Oekraïne. Het Oekraïnse parlement ver- .klaarde vrijdag de grondwet van de Krim ongeldig en schafte het presidentschap af. sident Mesjkov van de Krim niet meer in functie. Mesjkov komt al drie dagen zijn kantoor niet meer uit, uit vrees te worden gearresteerd door Oekraïnse oproerpolitie die het parle mentsgebouw in Simferopol omsingeld houdt. Vandaag zou Mesjkov, een Russische natio nalist, naar Moskou gaan op zoek naar steun. Na slepende onderhandelin gen is het vriendschapsverdrag tussen Oekraïne en Rusland vrijwel rond. Daaronder valt ook een verdeling van de Zwar te Zeevloot en het verhuren aan Rusland van havenstad Sebas- moskou hans geleijnse correspondent Van Russische zijde is lakoniek gereageerd op de gebeurtenis sen. Vice-premier Soskovjets komt vandaag in de Oekraïnse hoofdstad Kiev aan om het be zoek van Jeltsin voor te berei den. Parlementsvoorzitter Tsek- ov van de Krim had Soskovjets gevraagd uit protest niet naar Kiev af te reizen, maar niets wijst erop dat de Russische re gering dit verzoek zal inwilligen. Door het besluit van het Oek raïnse parlement onder leiding van president Koetsjma, is pre- topol op de Krim als vlootbasis. Ook zijn er regelingen getroffen voor afbetaling van Oekraïnse schulden aan Rusland en ver gaande economische samen werking. Maar Koetsjma wilde kennelijk een einde maken aan de discussie over de status van de Krim, die door de nationalis ten op het schiereiland zelf en in het Russische parlement te pas en te onpas wordt aange zwengeld. De Krim, en vooral de bases van de Zwarte Zeevloot die op het schiereiland zijn gevestigd, is al enkele jaren een bron van irritatie tussen Rusland en Oek raïne. Sovjet-partijleider Chroesjtsjov deed het schierei land in 1954 cadeau aan Oekraï ne. De politici op de Krim, een geliefd vakantieoord, proberen zoveel mogelijk onder de Oek raïnse wetgeving uit te komen en ijveren voor een volledig au tonome status, die in Kiev weer wordt beschouwd als een op stap naar aansluiting bij Rus land. genoot, de Zweedse liberale partij, de vertegenwoordiging van de Zweedse minderheid in Finland, behaalde evenals vier jaar geleden 5 procent van de stemmen en 11 zetels. De voor malige communisten verwier ven 11,2 procent van de stem men; een winst van 3 zetels De Finse sociaal-democratische jartij (SDP) heeft de parle- nentsverkiezingen van gisteren ;ewonnen. De SDP won 28,3 irocent van de stemmen en joekte een winst van 6,1 pro- :ent vergeleken met vier jaar 'eleden. De partij krijgt 63 van "(van 19 naar 22). De Groenen le 200 zetels in de Eduskunta, verloren met 6,5 procent een zetel (van 10 naar 9). Het is zo goed als zeker dat president Martti Ahtisaari de leider van de grootste partij, Pa- avo Lipponen (53) van de SDP, zal aanwijzen als de man die de opdracht krijgt een nieuwe re gering te vormen. De huidige regering is vooral wegens de economische malaise niet po pulair. De hoge werkloosheid (bijna 20 procent) wordt alge meen als de verklaring voor de verkiezingsnederlaag aangege ven. Lipponen zal naar verwach ting een coalitie vormen met de Conservatieven of de Centrum partij. komen journalisten op 33. De belangrijkste Algerijnse fundamentalistische beweging, het Islamitische Reddingsfront (FIS), heeft de recente moorden op meisjes en vrouwen door ex tremisten veroordeeld, en zo voor een breuk in de militante islamitische Algerijnse oppositie gezorgd. Het FIS sprak in een cummuniqué vrijdag zijn 'af schuw' uit over de moorden op 'onschuldige burgers, in het bij zonder vrouwen en kinderen'. Volgens het FIS zit de regering achter de moorden. Hanoi Met een 'schoolriksja' worden negen Vietnamese scholieren door de straten van Hanoi naar hun klasje vervoerd. De fiets is een zeer populair vervoermiddel onder Vietnamezen; alles van mensen tot meubi lair wordt ermee getransporteerd. sevilla De Nederlandse koningin Beatrix feliciteert het kersverse prinselijk paar tijdens de huwelijksre ceptie in Sevilla. Het huwelijk van de Spaanse prinses Elena met Jaime de Marichalar in de kathedraal van Sevilla was live op TV te volgen. Onmiddellijk na de uitzending klonk kritiek op de manier waarop de ge beurtenis in beeld was gebracht. De regisseuse van het TV-spektakel, Pilar Miro, zou teveel aandacht hebben geschonken aan de artistieke kant van de ce remonie en te weinig aan de adellijke gasten. Een groot raadsel vormde ook gisteren nog het doel van de huwelijksreis van het jonge paar. Vol gens geruchten zou het paar vanuit het eiland Lan- zarote, waar de koninklijke familie een huis bezit, een Europa- of een wereldreis maken. Mogelijk gaan de twee jonggehuwden ook nog op audiëntie bij paus Johannes Paulus II in Rome. foto reuter Aardbeving treft Irian Jay a WASHINGTON-JAKARTA Rtr-AFP-ANP De Indonesische provincie Irian Jaya, het voormalige Neder- lands-Nieuw-Guinea, is van ochtend vroeg getroffen door een aardbeving, die volgens Amerikaanse seimsologen de kracht van 7,1 op de schaal van Richter bereikte. Het gebied werd enkele ure.n eerder getroffen door voor- schokken met de kracht van 6,3 op de schaal van Richter. Het epicentrum van de beving lag in het oerwoud, zo'n 80 kilometer ten zuidwesten van de stad Enarotali. Uit het getroffen ge bied zijn nog geen berichten over schade of slachtoffers be kend. Aardbevingen met een magnitude van meer dan 7,0 die in bewoond gebied ver woestende uitwerkingen kun nen hebben komen gemid deld elf keer per jaar voor. In Irian Jaya raakten vorig jaar no vember 28 mensen gewond bij een aardbeving met de kracht van 5,6. VN in Bosnië vragen NAVO om luchtsteun Bosnische Serviërs hebben gisteren op de luchthaven van Sarajevo een Frans vrachtvliegtuig beschoten, maar geen doel getroffen. De blauwhelmen beantwoord den het vuur. Niemand raak te gewond en het vliegtuig kon na het incident gewoon opstijgen. De VN-vredesmacht in Bosnië (Unprofor) heeft in middels de NAVO om lucht bescherming gevraagd om toekomstige aanvallen op VN-vliegtuigen en die van het Rode Kruis te voorko men. Het verzoek moet ge zien worden als een 'afschrikkingsmiddel tegen toekomstige aanvallen', zo verklaarde luitenant-kolonel Gary Coward. De VN-vredesmacht zei vrijdag al zich ernstig zorgen te maken over het toene mende geweld in Sarajevo. Naast beschietingen op VN- vliegtuigen zijn er diefstallen van VN-materieel, bombar dementen op delen van de stad en gaan Bosnische en Servische sluipschutters hun foto reuter Tot nu toe geheim gehouden iopnames met getuigenver klaringen kunnen Winnie Man dela zwaar belasten in twee moordzaken. Dat schrijft de Britse krant Sunday Times. De vrouw van de Zuidafrikaanse president Mandela werd eerder veroordeeld tot een geldboete wegens de dood van de 14-jari- Stompie Sepei. Nu lijkt het dat Winnie Mandela haar eigen lijfarts, doctor Abu-Bakr Asvat, heeft laten vermoorden om een lastige getuige het spreken on mogelijk te maken. De zaak-Stompie begon met de ontvoering van vier jongens in Soweto in december 1988. Een van hen Stompie werd later dood aangetroffen. Winnie Mandela werd aanvan- ontvoerd. Hij had anders aan de rechter verteld dat hij van Win nie Mandela aan twee mannen moest tonen waar Asvat woon de. Winnie Mandela had zelf tegen hen gezegd dat zij doctor kelijk veroordeeld tot zes jaar Asvat moesten doden. De reden gevangenisstraf, maar kreeg uit eindelijk een boete van 7.000 gulden. De chef van haar lijf wacht werd ter dood veroor deeld. Op de nu opgedoken ban dopnames staat het relaas van de 25-jarige Katiza Cebekulu, die beweert dat hij vlak voor het proces tegen Winnie Mandela door ANC-leden naar Zambia is waarom mevrouw Mandela As vat doodde, is dat doctor Asvat Stompie voor zijn dood had on derzocht." De opnames zijn in het bezit van de conservatieve parlemen tariër Emma Nicholson, die ze wil geven aan de Commissie voor Waarheid en Verzoening in Zuid-Afrika. Deze en volgende week is het krassen,krassen en nog eens krassen bij A&P. Bij elke ƒ10.- bood schappen ontvangt u een gratis A&P KrasKans. Kras de vakjes aan de voorzijde open. Als 3 van de 6 vakjes hetzelfde produkt laten zien, dan heeft u prijs: dat produkt wk 12 A&P Services B V. tel. 02154-83333 Krassen. Krassen. Krassen. Bij elke f10.- A&P KrasKans. Meer dan 600.000 prijzen! krijgt u dan GRATIS van A&P. En de kans dat u wint is groot: er zijn maar liefst zo'n 600.000 artikelen te De A&P Kraskans-aktie duurt tot en met 1 april 1995. Winnende kraskaar ten kunt u tot uiterlijk 8 april 1995 inleveren voor het gratis produkt. Moslimfundamentalisten eisen actie op Twee Isrëlische kolonisten zijn gisteravond om het leven geko men bij een aanslag op een autobus in het noorden van de stad Hebron, op de Westelijke Jordaanoever. Onder de bus passagiers vielen vijf gewonden. Vermoedelijk zitten moslim-ex tremisten achter de aanslag. Bij het kantoor van het persbureau Associated Press in de Zuidliba- nese stad Sidon kwam vanmor gen een telefoontje binnen van een man die zichzelf Haj Ah med noemde. Hij zei dat de aanslag het werk is geweest van de Munazzamat Hurras al- Quds-Janah al-Khalil, ofwel de afdeling Hebron van de Organi satie van Wachters van Jeruza lem. Onmiddellijk na de aanslag trokken groepen kolonisten door Hebron. Ze schoten hun wapens leeg en vernielden Pa lestijnse winkels en geparkeerde auto's. Het leger heeft later op de avond een uitgaansverbod afgekondigd. Hebron en omgeving vormen het meest problematische deel van de Westelijke Jordaanoever. In het centrum wonen enkele honderden militante Israëli's en ook de nabijgelegen Israëlische nederzetting Kiryat Arba her bergt een grote groep extremis tische kolonisten. Een van hen, Baruch Goldstein, vermoordde vorig jaar 29 Palestijnen in de Grot van de Aartsvaders, een voor moslims en joden heilige plaats in Hebron. Volgens de burgemeester van Kiryat Arba, Zvi Katzover, heb ben de soldaten die de bus be geleidden, het laten afweten. Ze zouden niet hebben terugge schoten. Oppositiepartijen in het Israëlische parlement noemden de aanslag het gevolg van de plannen van de regering het leger terug te trekken uit Pa lestijnse bevolkingscentra op de Westelijke Jordaanoever. Leden van het Palestijnse bestuur in de Gazastrook en Jericho alsme de de Palestijnse burgemeester van Hebron hebben de actie veroordeeld. In Washington hebben Syrië en Israël vandaag hun vredeson derhandelingen op ambassa deursniveau hervat. De ge sprekken werden in december afgebroken. Troepen van de Afghaanse president Rabbani hebben gisteren tij dens een bliksemaanval het hoofdkwartier van de islamitische Tali- ban-studenten ingenomen. Het is de tweede nederlaag voor de stu dentenmilities na een reeks overwinningen de afgelopen maanden, die hen tot aan de poorten van de hoofdstad Kabul bracht. De Taliban, die enkele maanden geleden uit het niets opdoken, zeggen negen provincies in het zuiden en oosten in handen te heb ben, en meldden zaterdag de inname van de provincie Nimroz. President Rabbani zou morgen als president moeten aftreden, conform een vredesplan van de Verenigde Naties. Hij liet echter za terdag weten dat hij dat niet op de voorgenomen datum zal doen omdat de machtsoverdracht volgens hem nog niet goed is gere geld. Formeel moet de macht overgaan naar een interim-raad, waarin vertegenwoordigers van de dertig provincies van het land zitten, evenals door de VN benoemde leden. VN-vertegenwoordiger Mahmoud Mestiri zei dat de overdracht enkele dagen kan worden uitgesteld. ,,We staan nog voor een zeer moeilijke taak: we moeten Rabbani de macht uit handen rukken." parus ap over het opnemen van de voor malige Oostbloklanden, omdat er zoveel etnische conflicten op uitbreken staan, of al zijn losge barsten. Slowakije en Hongarije teken den kort voor de conferentie een akkoord over de rechten van de 600.000 Hongaren in Slowakije waartegen overi gens zaterdag in Boedapest door Hongaarse nationalisten is gedemonstreerd en het res pecteren van de huidige onder linge grens. Maar een veel ex plosiever conflict, dat tussen Hongarije en Roemenië over de Hongaarse minderheid in Roe menië, bleef onopgelost. Vooruitlopend op de confe rentie waren ook onderhande- lingscomité's gevormd door de Baltische staten. Die bereikten bescheiden successen over de status van de Russische bevol king binnen hun grenzen. In het streven nieuwe etnische conflicten in Europa te voorko men, buigen de 52 leden van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa zich vandaag over de inhoud van een Stabiliteitspact op een tweedaagse conferentie in Pa rijs. Het te ondertekenen pact bevat onder andere afspraken over vreedzame oplossing van grensgeschillen. Het akkoord moet een be langrijke stap worden om de nieuwe democratieën van het voormalige Oostblok nauwer met de Westeuropese democra tische staten te verbinden. Ook zou het de democratie in die landen moeten bestendigen en een duw in de rug moeten zijn van het vestigen van een tradi tie van vreedzame conflictop lossing. De Europese Unie en de NAVO staan huiverig tegen-

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5