Monsterachtige agenten aan de Elbe Wereld loopt uit voor 'sprookjeshuwelijk' Buitenland [Moord leidt tot bezinning op Amerikaanse talkshows ZATERDAG 18 MAART 1995mi 'Land dat fascistoïde mentaliteit toelaat, krijgt politie met fascistoïde trekken Prinses Elena trouwt met bankmedewerker Jaime cle Marichalar DEN HAAG TJABEL DALING ANP Boze Spanjaarden bekogelden hem dertig jaar geleden met rotte tomaten. Maar de prins Juan Carlos van toen is nu ko ning Juan Carlos en het Spaan se volk heeft hem in zijn armen gesloten. Het Spaanse konings huis is geliefd bij de onderda nen en voor het oog van de he le wereld wordt dat vandaag nog eens onderstreept als de oudste dochter van Juan Carlos en koningin Sofia in Sevilla in het huwelijk treedt. Het huwelijk van infantin (prinses) Elena de Bourbon met de Baskische bankmede werker Jaime de Marichalar trekt massale aandacht. Geen wonder, want het is de eerste koninklijke trouwpartij op Spaans grondgebied sinds bij na honderd jaar. Terwijl de meeste hotels in Sevilla zich wegens een ar beidsconflict opmaken voor een tweedaagse staking, ver slaan tientallen televisieploe gen uit de hele wereld de hu welijksplechtigheid in de goti sche kathedraal van Sevilla live. Tweeduizend journalisten vol gen de koninklijke bruiloft. Vierduizend politieagenten zijn ingezet om de orde te handha ven en de veiligheid van de ko ninklijke familie te garanderen. En er zijn 1.500 genodigden, onder wie bijna het gehele Ne derlandse vorstenhuis, inclu sief koningin Beatrix en prins Claus. In het bijzijn van Nederland se prinsen vierde Elena gister avond op haar Andalusteche buitenverblijf met driehonderd vrienden haar vrijgezellen- avond. Daar kon ze, zonder de hinderlijke aanwezigheid van journalisten, de seuillanas dan sen, zoals haar eigen uitdruk kelijke wens was. Het is overi gens de,vraag of het huwelijk het leven van de sportieve en ietwat verlegen prinses dras tisch zal veranderen. Zij is im mers niet de troonopvolgster. Haar broer Felipe is de recht matige opvolger van vader Juan Carlos. speciale nachtelijke editie met de historische woorden: Con la Constitución' (Wij staan achter de Grondwet). Toch zijn de Spanjaarden te genwoordig helemaal niet zo overtuigd van het nut van de monarchie. Ze zijn eigen niet eens erg koningsgezind. Bijna de helft van hen vindt het insti tuut mcJnarchie achterhaald. Spanjaarden zeggen dan ook vaak dat ze meer op hebben met Juan Carlos dan met het instituut monarchie. De persoonlijke populariteit van vooral de koning bereikte tijdens de Olympische Spelen in Barcelona (1992) een nieuw hoogtepunt. Zijn enthousiaste steun voor Spaanse sportlieden deed menig Spanjaard een traantje wegpikken. 1:1 Rey was één met het volk, heette het. Juan Carlos, groot liefhebber van tennis, squash, karate en skiën, probeert behoedzaam te manoeuvreren op de glibberige wegen van de Spaanse politiek. Concrete uitspraken gaat hij echter niet uit de weg. Zo ver oordeelde hij publiekelijk het geweld van de Baskische af scheidingsbeweging ETA en sprak hij zich uit tegen de cor ruptie in zijn land. Werkgevers en werknemers riep hij op om in het nationaal belang een so ciaal pact te ondertekenen. De Spaanse pers stelde zich tot voor kort terughoudend op in de berichtgeving over het privélëven van de koninklijke familie. Schandalen of schan- daaltjes waren er nauwelijks te melden: en als ze er waren, vie len ze te lezen in de buiten landse pers. El Mundo door brak de code in 1992 door uit gebreid in te gaan op een ver meend slippertje van Juan Car los. Hoewel de koning zeer po pulair is, verschuift bij een eventuele grote misstap de sympathie van het publiek naar koningin Sofia, voorspelt S<?/r?öA?rt-journalist Navarro. „Ze is begiftigd met talent, ar tistiek en aardig. De reactie te gen de koning zou heel erg: sterk zijn." WASHINGTON HANS DE BRUUN CORRESPONDENT 'Mijn moeder heeft mijn vriend afgepakt', 'Waar om haat mijn schoonmoeder mij?', 'Tienermeis jes die zwanger worden van oudere mannen', 'Mijn vrouw is mij ontrouw'. Voor miljoenen ft Amerikaanse TV-kijkers is het dagelijkse kost. Het zijn de thema's van de talkshows, die dit jaar in de Verenigde Staten een nooit eerder vertoonde hausse beleven. Dagelijks kunnen de Amerikanen afstemmen 37| op zeker tien talkshows, waarin 'gewone' mensen hun privésores tot in de -kleinste, smeuïgste de tails op tafel leggen. En gezien dé kijkcijfers smul- 32J len de kijkers, overigens vooral kijksters, ervan. HLOprah Winfrey en Phil Donahue waren de pio- niers van dit fenomeen, maar ze hebben navol ging gekregen van figuren als Jenny Jones, Jerry Springer, Montel Williams, Ricki Lake en Richard Bey. Terwijl Winfrey en Donahue nog enigszins pro beren ook sociale thema's aan de orde te stellen, onderscheiden die andere shows zich door hun I voyeuristische belangstelling voor het privéleven van gewone Amerikanen. Vooral familieleden die elkaar figuurlijk naar het leven staan, krijgen via deze W-shows alle kans hun afkeer en hun ruzies j voor een miljoenenpubliek tentoon te spreiden. Hoe vulgairder, hoe liever, lijkt het. Soms vliegen de gasten elkaar letterlijk in de I haren en loopt hun confrontatie in de studio uit g. op een banale vecht- en scheldpartij. Berucht is de aflevering van de Geraldo Rivera-show in 1990, waarin de gasten met elkaar op de vuist gingen, stoelen door de studio vlogen en de presentator E zelf een gebroken neus opliep. Rivera vond het prachtig. De kijkcijfers van de show en zijn po- I pulariteit schoten de hoogte in. 1 Maar het kan nog erger. In de Amerikaanse TV- I wereld is nu consternatie ontstaan, nadat een uit- zending van de Jenny Jones Show vorige week tot een heuse moord leidde. Een gast in die show S werd zo kwaad over zijn confrontatie met een an- dere man die tot zijn grote verrassing verklaar- de een oogje op hem te hebben dat hij na de uitzending naar diens huis ging en hem om het f leven bracht. i Te ver J Een toenemend aantal critici beweert dat de pre- sentatoren van de shows te ver zijn gegaan in hun j jacht op hoge kijkcijfers en de daarmee verbon- den miljoenen dollars. Het onaangenaam verras sen van gasten is norm geworden. Een wouw werd onlangs door de producers van de Richard 0 Bey Show gebeld met de mededeling 'dat ze her- j enigd zou worden met iemand uit haar verleden'. 714j BÜj dacht ze dat men eindelijk haar verdwenen J broer had gevonden. Maar toen ze, nota bene ge- Bf blinddoekt, in de studio zat en de camera's lie pen, werd ze tot haar verbijstering geconfron- teerd met een vrouw die Haar beschuldigde van kindermishandeling. Eigenlijk past het Sevilliaan- se 'sprookjeshuwelijk', niet in de traditie van het huidige Spaanse vorstenhuis. Koning en koningin hebben de naam bescheiden te zijn. Kapsones zijn hen vreemd en echt veel geld geven ze niet uit, alles in verhouding uiteraard. Hun kin deren begeven zich volop in het maatschappelijk leven, zijn sportief, sociaal geëngageerd en gaan met gewone Spanjaar den om. Toen Juan Carlos in 1975 de troon besteeg, trok hij niet in het koninklijk paleis van zijn voorouders, maar bleef hij wo nen in het huis dat hij al in 1962 had betrokkene. „De ko ninklijke familie is heel erg normaal. Ze is niet als de leden van de oude dynastieën die het publiek op een afstand hiel den", zegt Julian Navarro, jour nalist van het populaire week blad Semana. En volgens de Britse Spanje-deskundige John Hooper kost de Spaanse mo narchie nog niet de helft van de Britse. Het Spaanse vorsten huis is volgens hem zuiniger dan alle andere monarchieën in Europa. Als prins had Juan Carlos de reputatie een marionet van ge neraal Franco te zijn. De toen malige leider van de commu nisten, Santiago Carillo, noem de hem in 1975 zelfs een 'dwaas zonder politiek besef. Maar Carillo zqp zijn mening herzien en het koningschap ac cepteren. Voor de meeste Spanjaarden is de huidige vorst de man die de democratie ves tigde, haar redde en inhoud gaf. Ze herinneren zich maar al te goed het doortastende op treden van Juan Carlos tijdens de couppoging van luitenant kolonel Tejero Molina op 23 fe bruari 1981. De koning verzekerde zich van de steun van belangrijke legercommandanten en de staatsomroep, nadat Tejero met een kleine troepenmacht het parlement had bezet. De rechtse opstandelingen reken den op de koning, maar die verzette zich fel tegen hun staatsgreep. Het lot van de put- chisten was daarmee bezegeld. Achttien uur lang hielden ze onder het toeziend oog van de wereld de televisie zond het allemaal rechtstreeks uit de volksvertegenwoordigers in gij zeling. El Pais opende na de ar restatie van de samenzweer ders de voorpagina van een Vreemdelingenhaat, mis handeling en wederrech- terlijke vrijheidsberoving 1 zijn aan de orde van de dag 4 bij de Hamburgse politie. -1 Onlangs werd een nieuw dieptepunt onthuld. Zwar te arrestanten waren opge- sloten in een cel zonder v ventilatie en vervolgens be- spoten met traangas en in- secticide. Ook zou er een schijnexecutie zijn uitge- I voerd. Deze laatste affaire is in Duitsland uitgegroeid tot een nationaal schqp- oj daal en heeft de hoogste Jjj politiebaas inmiddels zijn baan gekost. Maar of daar- mee het probleem is opge lost, staat nog te bezien. HAMBURG PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Een gemaskerde man grijpt vlak voor het politiebureau een voorbijganger bij z'n kraag, la smijt hem op de grond, plant zijn knie in de rug en houdt hem met een hand bij zijn nek vast, zodat het slachtoffer zich niet kan verroeren. In zijn ande re hand heeft de gemaskerde een pistool dat hij tegen de slaap van het slachtoffer drukt. Dan, op het moment dat het schot zou moeten klinken, laat hij zijn slachtoffer los. Deze staat op, slaat het stof van zijn kleren en grijnst. Dit keer was het theater, een enscenering door voornamelijk zwarte demonstranten. Ze wa- ren naar het politiebureau te genover het Centraal Station in Hamburg getrokken om met deze lugubere een-akter te pro testeren tegen wat er in werke- lijkheid op dit bureau zou zijn gebeurd: een schijnexecutie van een zwarte arrestant. De agen ten hadden volgens de getuige- nis van een collega de man ge- n 'j dwongen zich uit te kleden. De lf|' ^arrestant had nog een 'laatste Lj sigaret' mogen roken. Toen had, ivï een van de agenten zijn pistool n' tegen zijn hoofd gedrukt. De andere agent had vervolgens in de lucht geschoten. „Hij had het niet meer. Hij had zich bijna ondergepoept van angst", had den ze grinnikend tegen hun Hamburgse agenten zitten nergens mee. Ook een verslaggever van het televisieprogramma Panorama pak ken ze ongenadig aan. foto ap mannen van 'Centraal Station' opereren. „Ze moeten werken in de beroerdste en frustrerend- ste omstandigheden die je je kunt indenken. De drugsscene is hier in handen van twee groe pen. De Koerden handelen in softdrugs en een beetje cocaïne. De Ghanezen hebben het mo nopolie op het harde spul, hero ïne enzovoorts. Die Ghanezen zijn vaak kwaaie rakkers. Als ze worden gepakt, maken ze een hoop misbaar, schelden de poli tie uit voor racisten, spugen en plegen verzet." „Ze slikken de dope, die in capsules zit, vaak in. Dan moe ten ze zich uitkleden en een laxeermiddel drinken tot de boel er weer uitkomt. Dat ge beurt allemaal onder toezicht van een arts en gaat gepaard met veel heisa. En als de ver dachte dan eindelijk voor de politierechter verschijnt, stelt deze hem meestal weer op vrije voeten. Er blijkt geen wettelijke grond te zijn om hem vast te houden. Een paar uur later kun je zo'n man weer op het station zien lopen. Dat gaat sommige politiemannen die niet zo stevig in hun schoenen staan op de zenuwen werken. En die slaan op tilt." Die politiemannen kunnen bij niemand aankloppen, zegt Schöneck. „Dan mag je niet vreemd opkijken als de zaak ex plodeert.". De verantwoorde lijkheid voor de uitwassen moet dan ook vooral worden gezocht bij de politietop en de Senaat, het stadsbestuur. Schöneck noemt de punten waarop deze te kort zijn geschoten. „De op leiding is niet met haar tijd meegegaan. Die is te veel op politievaardigheden gericht en speelt te weinig in op de maat schappelijke ontwikkelingen. De selectie deugt niet. De rillin gen lopen je over de rug als je ziet wie er naar de politieschool gaan. Het zijn vrijwel allemaal brave jongens en meisjes, vaak nog kinderen van zestien, acht tien jaar, die graag naar de dis co gaan en willen squashen, maar geen enkel politiek benul hebben. Die kun je niet op een stad als Hamburg loslaten." „Als je de mensen niet leert nadenken, kweek je conformis ten. Die passen zich aan aan de heersende mentaliteit, de be ruchte korpsgeest, en zullen hun mond niet open doen als er iets gebeurt dat niet door de beugel kan." En wie een collega wegens wangedrag rapporteert, wordt 'uitgekotst als een verra der'. Dat is een prijs die bijna niemand wil betalen, zeker niet als hij er rekening mee moet houden dat het wangedrag wordt 'gedekt' door de leiding. Schoonmaak Het is een beschuldiging die de politietop al langer achtervolgt. Informatie over wantoestanden bij diverse bureaus zou zijn achtergehouden, interne onder zoeken zouden zo laks zijn uit gevoerd dat het woord sabotage al is gevallen en politiemensen de alarmklok luidden, zouden als lastposten zijn weggezui verd. De vorige minister van bin nenlandse zaken, Hackmann, stapte vorig jaar op omdat hij niet voldoende was ingelicht over wat1 de ordehandhavers uitspookten. Ook werden 27 man van een bureau collectief geschorst, nadat ze een groep zwarte arrestanten Ln een cel hadden opgesloten en afgerost. En begin deze maand kondigde hoofdcommissaris Krappen aan dat hij om 'gezondheidsrede nen' met VUT ging. Maar met het vertrek van Krappen zijn de problemen de wereld nog niet uit, zegt Manf red Mahr, 'kritisch politieman' en namens de Groenen lid van het stadsparlement. „De organi satie moet op de helling. We moeten natuurlijk de opleiding en de selectie verbeteren. Maar nu moeten zo snel mogelijk, ei genlijk met onmiddellijke in gang, de speciale eenheden worden opgeheven. Met de spe cifieke opdrachten waarmee zij op pad worden gestuurd, bij voorbeeld drugsbestrijding, worden de problemen als het ware voorgeprogrammeerd. Bij na alle drugshandelaren zijn zwart, dus alle zwarten zijp drugshandelaren, dus alle zwar ten zijn vijanden. Dat is de Re denering die aan de excessep ten grondslag ligt. Als je die eenheid niet opheft en de man nen niet over andere dienston derdelen verspreidt, houd je een oncontroleerbaar monstór inleven." Die analyse maakt ook Petór Wulf, de advocaat van de poji- tieman die het laatste schandaal heeft onthuld. Hij is er alleeh niet van overtuigd dat de door Mahr bepleite oplossing af doende is. „liet zit natuurlijk veel dieper. Elke samenleving krijgt de politie die ze verdiept. En een politie die fascistoïde trekken vertoont en dat zijn de acties tegen buitenlanders en 'alternatievelingen' is al leen mogelijk in een samenle ving die een fascistoïde menta liteit tolereert. En dat doen nog steeds veel Duitsers, al zullen de meesten het niet hardop zeg- gen." In een. café in de wijk Altona drinken de leden van het Comi té voor Opheldering een pils tér afsluiting van hun eerste verga dering. Ze willen dat politie mensen die willen praten over de wantoestanden worden vrij gesteld van vervolging. Het kli maat is gunstig voor zo'n am nestie, zegt Christian Arndt. „Nu heerst er overal veront waardiging over wat de politie heeft geflikt. Nu moet het deksel van de put. Want als het nu niet gebeurt, gebeurt het nooit." „Schok de gast, verwond de gast, verneder de gast, onthul intieme details over zijn of haar leven ten overstaan van de camera's en een studiopu- bliek, en zit dan zalig achterover en kijk wat er ge beurt", beschreef de Los Angeles Times de hou ding van de TV-makers. Een vrouw uit California kreeg tot haar verbazing tijdens de Montel Willi- ams Show te horen dat haar eigen zus geregeld met haar vriend het bed indook. Exhibitionisten Elena en Jaime. De foto werd afgelopen november gemaakt toen Jaime de prinses officieel ten huwelijk vroeg in het Madrileense Zarzuela-paleis foto epa j.m. pastor collega gezegd. Of het echt zo is gegaan of dat het slechts op schepperij van de twee agenten is, staat nog niet vast. Maar dat het verhaal geloofwaardig is, wordt zelfs in politiekringen niet bestreden. In het bureau Centraal Station, het hoofd kwartier van de afdeling drugs bestrijding, hebben zich te veel excessen voor gedaan om dit gruwelverhaal automatisch naar het rijk der fabelen te verwijzen. Sterker nog, de schijnexecutie zou het logische vervolg zijn op gebeurtenissen waarvan inmid dels wel zeker is dat ze hebben plaats gevonden. Politiemannen hebben arres tantensin groepen van 18 k 20 man opeengeperst in een cel vón twaalf vierkante meter zon der deugdelijke ventilatie. Daar na zijn bussen met traangas of insecticide op hen leeg gespo ten. Sommigen waren bijna ge stikt. Anderen begonnen zo te vervellen dat hun opperhuid in repen losliet. Naast deze gruwelen lijken de andere uitwassen bijna on schuldig. Verdachten worden afgeranseld met knuppels en stalen zaklantaarns. Ze worden geprovoceerd tot ze zich verzet ten, waarna ze nog meer slaag krijgen. Ze worden midden in de nacht wakker gemaakt en naar het vliegveld gereden met de mededeling dat ze worden uitgewezen. Daarna moeten ze maar zien hoe ze thuis komen. De laatste excessen kwamen aan het licht doordat een poli tieman het niet langer voor zijn geweten kon verantwoorden te zwijgen over de vreemdelingen haat bij de politie. Hij nam een advocaat in de arm en deed zijn relaas in het TV-programma Panorama, Na de uitzending zworen agenten over de politie- radio wraak op het 'zwijn dat ons heeft verraden'. Heel Hamburg vraagt zich nu af: hoe heeft het zo ver kunnen komen? Want de recente ont hullingen zijn niet de eerste. Al jaren hebben agenten uit de metropool aan de Elbe een slechte reputatie. Buitenlanders met een donkere huidskleur en 'alternatievelingen' zijn de favo riete slachtoffers. In januari vorig jaar maakte Amnesty International melding van gewelddadig politie-optre- den tegen de 'alternatieve sce ne' in de stad. Het rapport zorg de voor grote opschudding en vette krantenkoppen, maar werd genegeerd door het stads bestuur. Zoiets gebeurt alleen in een politiestaat, zegt pastoor Chris tian Arndt, die samen met an deren het Comité van Ophelde ring heeft opgericht. Ze hebben geen vertrouwen meer in het onderzoek van de autoriteiten en willen zelf het 'moeras van leugens en bedrog droogleg gen'. De officiële verklaring wil, dat het om een paar 'rotte appels' gaat. De meeste van de tiendui zend politiemannen in de Han zestad zijn voorbeeldige wets- dienaren. Dat er op het bureau Centraal Station tegen tachtig man onderzoeken lopen en dat dat wel wat veel rotte appels zijn, zegt het stadsbestuur ken nelijk niets. Op tut Dieter Schöneck van de Duitse Politiebond in Hamburg kijkt echter verder dan de officiële verklaring. Hij zoekt de verkla ring voor de verloedering voor een deel in het milieu waarin de Natuurlijk weten de gasten dat er in zo'n show ra re dingen kunnen gebeuren. Ze worden ook niet tegen hun zin naar de studio gesleurd. De pro grammamakers kunnen de aanvragen van men sen die graag over hun problemen of bijzondere ervaringen willen komen praten bijna niet meer aan. Amerikanen zijn op emotioneel gebied nu eenmaal ware exhibitionisten. De makers van de Jenny Jones Show wijzen el ke verantwoordelijkheid voor de moord natuurlijk af. Als de man boos was, had hij ook andere ma nieren gehad om dat te laten blijken. Maar de cri tici stellen dat de producers veel te weinig aan voor- en nazorg doen. Mensen worden op televi sie gekwetst, beledigd of emotioneel van hun stuk gebracht, maar er is niet altijd een psycholoog of hulpverlener die hen na de show opvangt. Dat het wel nodig is, blijkt uit het feit dat het afgelo pen jaar 70 gasten van de Montel Williams Show na afloop psychologische hulp behoefden. Ook stellen de producers zich te weinig vooraf op de hoogte van de emotionele gemoedstoestand van de gasten. Maar de omroepen en hun adverteerders die de programma's betalen, maken zich nog geen zor gen. De grote omroepen wijzen de kritiek nog af, 'want er is kennelijk een publiek voor deze pro gramma's', zoals NBC-baas Robert Wright zei. „Hoewel sommige mensen vraagtekens zetten bij wat we in de huiskamers brengen, is het nu een maal zo dat de kijkers het vreten", aldus Bill Croasdale, de directeur van een firma die adver teerders werft voor de shows. En die adverteerders weten vaak nauwelijks waarover de door hun betaalde shows gaan. Ze klagen er ook niet over, want hoe opwindender de uitzendingen, des te hoger de kijkcijfers en hoe groter dus het rendement van hun investe ring. Maar het is opmerkelijk dat nu de VS een conservatieve revolutie ondergaan, waarbij steeds meer kritiek komt op geweld en seks op de buis, deze shows buiten schot blijven. En de programmamakers is niets te gek. Dat bleek deze week in de Jerry Springer Show die ge heel was gewijd aan tieners die nog maagd zijn. Een jongen kreeg de kans te vertellen hoe hij daarin verandering wilde brengen Vijf meisjes zaten achter een scherm en de jongen mocht, aan de hand van de antwoorden op zijn vragen over hun seksuele fantasieën, er een uitWezen die 'het' voor het eerst met hem zou doen. Wat hij niet wist, was dat een van de onzichtbare meisjes zijn eigen zuster was. fotoap Tegen tachtig agenten van het bureau bij het Hamburgse Centraal Station lopen onderzoeken.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 7