Troepen in Azerbeidzjan slaan rebellie politie neer Buitenland parlement Oekraïne heft grondwet van de Krim op Politie brengt maffia slag toe op 'Zwarte Vrijdag' Actie tegen atoombommen Zoeken naar eten Disco's in Zwitserland moeten rustiger worden Canada weigert overleg over conflict met EU >uitse deelstaten weigeren Koerden terug te sturen Crédit Lyonnais krijgt nog vijf jaar ZATERDAG 18 MAART 1995 1 Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureai DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diei Independent RTR Reuter UP Irak arresteert twee Amerikanen icnFWEiT-Washington Iraakse strijdkrachten hebben twee Ameri kanen gearresteerd die per ongeluk vanuit Koeweit (waar ze voor zaken waren) de Iraakse grens hadden overgestoken. Vol gens Washington probeert de Amerikaanse ambassade in Koe weit in overleg met VN-functionarissen de kwestie te onderzoe ken. Er zijn ook contacten met de Poolse autoriteiten die de be langen behartigen van Amerikaanse burgers in Irak. De VS en het regime van Saddam Hussein onderhouden geen diplomatie ke betrekkingen sinds het uitbreken van de Golfoorlog in 1991. PLO heft verbod krant van Jihad op gaza» De Palestijnse Autoriteit heeft gisteren het verbod van de krant al-Istiqal van de radicale Islamistische Jihad opgeheven. Deze organisatie wijst het akkoord tussen de PLO en Israël af. De V autoriteiten in Gaza sloten het kantoor van de krant op 6 februa- ri in een actie tegen militante Palestijnse groepen. Uitgever Ala' al-Saftawi en zeven medewerkers van de krant werden gearres teerd. De uitgever kwam deze maand vrij, maar de overigen zit ten nog vast. Oud-minister verdacht van corruptie parus De Franse justitie verdenkt oud-minister Robert Pan- draud van politie ervan dat hij geld dat was bestemd voor een i woningbouwvereniging, heeft doorgesluisd naar de kas van de Gaullistische partij RPR. De Gaullist Pandraud was van 1986 tot 1988 minister in het kabinet-Chirac. Hij is nu lid van het parle- I ment en voorzitter van de bestuursraad van Ile-de-France (Parijs en omgeving). Zeven doden bij bomexplosie Kashmir Ui Islamabad» Zeker zeven mensen zijn gisteravond om het leven gekomen en één persoon is zwaar gewond geraakt bij een bom- jexplosie in het kantoor van een fundamentalistische shi'ieten- organisatie in het Pakistaans Kashmir. Doelwit van de aanslag was het kantoor van de Hizab-ul-Momineen in Muzaffarabad. Vooralsnog heeft niemand de verantwoordelijkheid voor de ex- ïdjplosie opgeëist. Zoon ayatollah Khomeini overleden nicosia Ahmad Khomeini, de zoon van wijlen de Iraanse revo- Sutionaire leider ayatollah Khomeini, is gisteren op 48-jarige eeftijd overleden. Ahmad, die net als zijn vader een geestelijke was. belandde zondag na een hartaanval in het ziekenhuis. Vol gens het Iraanse persbureau IRNA is de jonge Khomeini opge stegen naar het hemelrijk, de natie in duisternis achterlatend. „^pelend kind richt ravage aan manila» Een vierjarige kleuter op'de Filipijnen heeft door spelle tjes met lucifers zo'n tweeduizend families dakloos gemaakt. [Terwijl zijn moeder met de was bezig was, stak het kind een speelgoedauto in brand en legde die op een fornuis. Er ontstond —een steekvlam die tot een grote brand leidde. De vuurzee ver woestte volgens de politie in de hoofdstad Manilla de huizen piran tweeduizend families. Het kind liep slechts lichte verwon- Ipingen op. ÏITOnderwereldkoning sterft in de cel ^^iONDENDe Britse gangster Ronnie Kray is gisteren als gevolg van een hartaanval in een gevangenisziekenhuis overleden. '^Ronnie en zijn tweelingbroer Reggie oefenden in de jaren zestig jl^n de Londense wereld een ongekende terreur uit. busongeluk in Mexico: 29 doden Hkuernavaca» Bij een busongeluk zijn gisteren in Centraaf-Mexi- ^Kozëkër29~mensen om het leven gekomen; 31 anderen raakten ^^ewond. Het ongeluk deed zich voor tussen de steden Oaxtepec in Xochimilco. Volgens de politie reed de bus veel te hard. Rtr-DPA-TASS fckraïne en de Krim koersen af I een confrontatie nu het par- ment in Kiev maatregelen [eft genomen om een einde te iken aan het streven naar jlfstandigheid van de autono- republiek. Het Oekraïense Jrlement schafte gisteren met tegen 55 stemmen de bndwet en het presidentschap n de Krim af. l.Dit betekent de terugkeer i de Krim onder het juridi- tie gezag van Oekraïne", aldus lesident Leonid Koetsjrha. kv heeft de grondwet steeds pen als een manifest voor af- Jheiding van Oekraïne en aan- ïiting bij Rusland. De afgevaardigden bepaalden -tt het Krim-parlement kan Drden ontbonden als het Oek- jense wetten of de 'territoriale iegriteit van Oekraïne' hendt. De stad Sebastopol, de jiishaven van de Zwarte-Zee- Dot die zowel door Moskou als lor Kiev wordt opgeëist, wordt ittrokken aan de Krim en nt mogelijk onder Oekraïens [stuur. De afgevaardigden besloten k een einde te maken aan het fesidentschap van de Krim en [afrechtelijke vervolging op rome eelco van der linden rio's uit de doeken gedaan van vrijwel alle (twintig) moorden die de afgelopen maanden in en rond Palermo zijn gepleegd. Dankzij Barbagallo zijn de ma gistraten in het bezit van een lijst met de namen van de moordenaars en hun opdracht gevers, maar ook van personen die op de nominatie stonden te worden vermoord. Onder hen zijn twee officieren van de mili taire politie. Volgens Barbagallo zouden de moorden zijn georganiseerd door de voortvluchtige maffia baas Pietro Agneri, die onder meer is beschuldigd van de moord op de anti-maffiamagi- straat Borsellino, en Salvo Lima, de vertrouweling van ex-pre mier Giulio Andreotti op Sicilië. Agneri zou met een terreurcam- pagne een nieuwe machtsstruc tuur willen creëren binnen de Corleonesi, de clan van Toto Ri- ina die al meer dan tien jaar heerst over Cosa Nostra. correspondent De politie van Palermo heeft gisteren zestien personen gear resteerd die ervan worden ver dacht achter de golf van geweld te zitten die de Siciliaanse stad sinds een maand treft. De ope ratie, 'Zwarte Vrijdag' genaamd, was mogelijk gemaakt door de getuigenissen van een moorde naar die onlangs besloot met justitie samen te werken. De nieuwe 'spijtoptant', Sal- vatore Barbagallo, een boer zonder strafblad, besloot te pra ten nadat de neef van de be roemde spijtoptant Tommaso Buscetta vorige week werd ver moord. Barbagallo werd giste ren door de Palermitaanse ma gistraten bestempeld als 'geloofwaardig' en 'uiterst waar devol'. Hoofdprocureur Caselli sloot gisteren nieuwe arrestaties niet uit. De spijtoptant heeft de scena- hanau Actievoerders van Greenpeace schilderen uit protest atoombommen op de straten voor een fabriek van Siemens in het Duitse Hanau waar plutonium wordt verwerkt. Volgens de Greenpeace ligt genoeg pluto nium opgeslagen voor het maken van 250 atoombommen. foto reuter Vrouw loopt 60 jaar met een versteende foetus londen ap Een 92-jarige vrouw blijkt zestig jaar lang te hebbben rondgelo pen met een 'stenen baby' in haar baarmoeder, zo blijkt uit een artikel in het medische vak tijdschrift The Lancet. De vrouw, die aan dementie leed, werd onlangs met een longonsteking in een Oosten rijks ziekenhuis opgenomen, waar röntgenfoto's een geheel versteende foetus van ongeveer 31 weken oud te zien gaven. De vrouw overleed een week na opname. Haar oudste zoon ver telde dat zijn moeder, die toen al twee zoons en een dochter had gebaard, op haar 32ste meende opnieuw in verwach ting te zijn. Plotseling was zij ernstig ziek geworden, met zwa re buikpijn. Zij herstelde echter snel en haar menstruatie kwam weer op gang. Meer dan tachtig doden tijdens gevechten belgrado ap Azerbeidzjaanse regeringstroepen hebben gisteren een einde gemaakt aan de couppoging van de OPON, de spe ciale politie van het ministerie van binnenlandse zaken. Bij de gevechten nabij de hoofdstad Bakoe zijn volgens het onafhankelijke Russische televisiestation NTV meer dan tachtig doden gevallen, onder wie de aanvoerder van de opstand, OPON-commandant en vice-minister van binnenlandse zaken Rovsjan Dzjavadov. BAKOE-MOSKOU TASS-AFP-Rtf-DPA Het leger viel in de nacht van donderdag op vrijdag een ka zerne van de muitende OPON aan, toen deze zich opmaakte om naar het presidentiële paleis op te rukken, aldus de regering. Terwijl de gevechten uitbraken rond de kazerne, die in een dichtbevolkte buitenwijk van Bakoe staat, ontvluchtten om wonenden in paniek hun hui zen. De regeringstroepen na men de basis met granaatwer pers en zware machinegeweren onder vuur. Na acht uur strijd hadden ze het gebouw ver overd. President Alijev zei dat beide kanten zware verliezen hebben geleden. Volgens NTV zijn on geveer vijftig leden van OPON en dertig soldaten van het rege ringsleger omgekomen. Rebel lenleider Dzjavadov raakte tij dens het vuurgevecht gewond en overleed later in het zieken huis. Ook zouden er slachtoffers onder de burgerbevolking zijn, onder wie een cameraman van het televisiestation Reuters. Vol gens het Russische persbureau Interfax was het verzet na de in name van de OPON-basis nog niet geheel gebroken en waren er op verscheidene plaatsen nog schoten te horen. Minister van veiligheidszaken Abbasov zei dat Dzjavadov een coup wilde plegen om minister van binnenlandse zaken te wor den. „Ze wilden de president gevangen nemen en hem do den", zei hij op een kabinetszit ting. De autoriteiten hebben een klopjacht ingezet tegen be trokkenen bij de opstand, met name Dzjavadovs broer Ma- chid. Tientallen mensen zijn ge arresteerd. De OPON kwam maandag in opstand nadat enkele agenten van de speciale politie waren betrapt bij een poging 150 ton koper de grens over te smokke len. De muiters bezetten over heidsgebouwen en legerposten in de noordelijke stedjen KazaCh en Akstafa, en dreigden vanuit hun hoofdkwartier Bakoe bin nen te trekken als Alijev niet zou aftreden. De president ont bond daarop de politie-een- heid, omdat zij naar zijn me ning oncontroleerbaar was en maffia-achtige structuren zou beschermen. Volgens Alijev zitten ex-presi dent Moetalibov en oud-pre mier Goesejnov, die beiden in ballingschap in Moskou wonen na bétrokken te zijn geweest bij een staatsgreep, achter de couppoging. Moetalibov en Goesejnov komen op voor de Russische belangen in de olie rijke republiek. Moskou wil de Azerbeidzjaanse olie via een pijplijn over Russisch grondge bied afvoeren. Tot groot onge noegen van het Kremlin ging Alijev echter in zee met een consortium van westerse olie maatschappijen, waarmee hij plannen maakte voor een pijp lijn over Turks grondgebied. Lijken van jongetjes in koelkast ken als sardientjes in de koel kast gepakt zag, zo meldde de krant Politika. Volgens een eerste politieon derzoek zijn de jongens levend in de koelkast beland, gewond geraakt toen zij naar buiten probeerden te komen en uit eindelijk gestikt. Twee slacht offers waren naakt en de derde droeg alleen een broek. Of er sprake is van een misdrijf staat nog i)iet vast. Ih een koelkast van een mensa aan de universiteit van de Ser vische stad Novi Sad zijn de lij ken van drie jongetjes gevon den. De lichamen van de jon gens, die tussen de 10 en de 12 jaar waren, werden gevonden door een concierge die zijn ronde maakte. De man zag bloed druipen uit een niet ge bruikte koelkast en raakte bij na bewusteloos toen hij de lij- gang te brengen tegen president Joeri Mesjkov 'wegens de ernsti ge schendingen van de Oekraï ense grondwet en wetgeving'. Mesjkov werd begin 1994 tot president gekozen en had be loofd dat hij zou ijveren voor snelle hereniging van de Krim met Rusland. De afgelopen jaren heeft Kiev zich herhaaldelijk uitgesproken tegen de grondwet van de Krim, maar het is de eerste keer dat het parlement er ook daadwer kelijk stappen tegen neemt. Tij dens het debat zei Koetsjma dat er krachtige maatregelen moe ten worden genomen tegen het pro-Russische separatisme in de Krim, waar tweederde van de 2,5 miljoen inwoners Rus is. Wel sprak hij zich uit voor eco nomische autonomie voor het gebied. Het schiereiland aan de Zwarte Zee werd in 1954 van Rusland naar Oekraïne overge heveld, toen die nog deelstaten van de Sovjetunie waren. In de Krim is fel gereageerd op het besluit van Kiev. Boze burgers hebben zich verzameld voor het parlementsgebouw in de hoofdstad Simferopol, waar de lokale Nationale Garde posi ties heeft ingenomen. Vandaag komt het parlement in spoed zitting bijeen. geneve BOB kroon correspondent Zwitserland heeft als eerste Europese natie besloten paal en perk te stellen aan het oorverdovende en oogver blindende geluid en licht in disco's en tijdens 'house-par- ty's'. De federale regering heeft deze week een 'disco- decreet' uitgevaardigd op grond van uitgebreid onder zoek door medische specia listen. Zij hebben gekeken naar de schade aan gezichts vermogen en gehoor, die electronische laserflitsen en geluidslawines van meer dan 120 decibels aanrichten on der de liefhebbers van house, grunge, funk, punk en aan verwante muziek. „Bij rockfanaten, zoweV musici als de rituele discobe zoekers, is onomstotelijk per manente schade aan net- en trommelvliezen geconsta teerd", zegt dr. Erich Meyer van de Dienst Volksgezond heid. „Er lopen tegenwoordig veertigers rond die even hardhorend zijn als grijs aards. Laserverblinding kan op latere leeftijd een onuit wisbare herinnering aan de jeugdjaren blijven, waarmee alleen opticiens en oogartsen zijn gebaat." De bondsregering heeft nu besloten het geluidsniveau in disco's en soortgelijke eta blissementen in Zwitserland terug te draaien tot nader te bepalen normen, waarbij de uitvoering overigens wordt overgelaten aan de kantonale autoriteiten. Al in 1990 had het kanton Zürich in Bern aangedrongen op wetgeving tegen de 'visuele en auditieve agressie' in nachtclubs en disco's, maar niet bij concer ten in de open lucht. Zeven kantons hebben niet op een federaal ingrijpen gewacht en zelf al beperkende maat regelen getroffen. Uitbaters van disco's riskeren voortaan stevige boetes bij excessieve geluidshinder en recidivisten zelfs sluiting. Brussel neemt zaak hoog op BRUSSEL ANP sint-petersburg Kirill, een achtjarige Russische jongen die met zijn moeder in Sint-Petersburg woont, zoekt in het centrum van de stad tussen het vuilnis naar eten. Veel mensen leven in deze stad onder erbarmelijke omstandigheden. foto reuter Canada weigert het visserijcon flict met de Europese Unie vol gende week te bespreken in de Noordatlantische visserijorgani satie NAEO. Ook de directe on derhandelingen tussen Brussel en Canada verlopen moeizaam. Brussel neemt de weigering van Canada om het conflict over de vangst van Groenlandse heilbot te bespreken in de NA- FO hoog op. Het is onaccepta bel en illegaal, aldus een woord voerder van de Europese Com missie. De weigering geeft bo vendien geen goede hoop voor een succesvolle afloop van de bilateraleonderhandelingen. De Brusselse woordvoerder betoogde gisteren ook dat de Canadese beschuldigingen aan het adres van Spaanse vissers niet houdbaar zijn. De inspectie van de Spaanse trawler Estai, die een week geleden door de Canadezen werd opgebracht bij Newfoundland, was illegaal en de objectiviteit ervan is twijfel achtig, omdat de Canadezen enkele dagen de alleenheer schappij op de Spaanse boot hebben gehad. Brussel ging niet zo ver te beweren dat Canada het bewijsmateriaal in scène heeft gezet. iqnn peter van nuusenburg correspondent in Duitsland is een conflict uitgebroken [ver het besluit van de regering in Bonn )m Koerden met onmiddellijke ingang terug te sturen naar Turkije. De door de lociaaldemocratische SPD geregeerde leelstaten weigeren in te stemmen met let beleid van de bondsregering. Zij willen Koerden die de wet hebben Ivertreden of illegaal in Duitsland zijn, anger respijt geven. Koerden die wor- len teruggestuurd, lopen volgens hen let risico door de Turkse autoriteiten te Vorden vervolgd. De Bondsdag beraadde zich gisteren iver het beleid tegenover de Koerden. )e regeringspartijen CDU/CSU en de iberale FDP steunden minister Kanther (binnenlandse zaken), die woensdag avond had besloten na een hoorzitting met onder anderen vertegenwoordigers van de Turkse regering, de Koerden en mensenrechtenorganisaties zoals Am nesty International, het terugsturen te hervatten. De regering had eind verle den jaar de gedwongen repatriëring om humanitaire redenen opgeschort. De regering is van mening dat in Tur kije geen stelselmatige vervolging van Koerden plaats vindt en dat zij geen ge vaar lopen als ze worden gerepatrieerd. Ze beroept zich onder meer op een ga rantie die de Turkse regering haar heeft gegeven. De SPD, die in Bonn in de oppositie zit. vreest dat deze garantie in de prak tijk weinig waard is. De partij verwijst onder meer naar een rapport van Am nesty International waarin melding wordt gemaakt van folteringen en het verdwijnen van Koerden. De meeste SPD-deelstaten willen de Koerden tol 12 juni uitstel geven. Dat is 'uitholling van het asielbeleid', aldus Kanther. Op 12 mei komen de ministers van binnenlandse zaken van de deelstaten bijeen voor hun periodieke overleg met Kanther. Mocht het conflict tegen die tijd niet zijn opgelost, dan is deze con ferentie volgens waarnemers de aange wezen gelegenheid om het bij te leggen. Hoeveel mensen worden terugge stuurd, is nog onduidelijk. De schattin gen variëren van 3.000 tot 15.000. Het debat in Bonn vond plaats tegen de achtergrond van de aanhoudende aanslagen op Turkse bedrijven en in stellingen. Gisteren werden in vijf ver schillende steden Turkse reisbureaus, ontmoetingscentra en een moskee met molotov-cocktails bestookt. Er waren ook dit keer geen slachtoffers te betreu ren. De politie vermoedt dat de aanslagen vooral het werk zijn van de extremisti sche Koerdenpartij PKK. Ze houden mogelijk verband met de rellen in Is tanbul. Daar werden gisteren vijf aan slagen gepleegd. Er vielen geen gewon den. Een PKK-leider is gisteren in Ulm (deelstaat Baden Württemberg) gear resteerd. De politie hield hier ook acht tien mannen aan die er van worden verdacht de aanslagen in het zuiden van het land te hebben parus apgeven. Alphandéry liet doorschemeren dat de ver liezen van 1994, die volgende week bekend ge maakt zullen worden, in totaal 3,8 miljard gulden zouden bedragen. Dat is meer dan het verwachte bedrag en meer dan het verlies van 1993. Tegelij kertijd met de aankondiging van Alphandéry kon digde de bank een 'bijzonder zwaar' bezuini gingsprogramma aan. De bank zal zich alleen op kernactiviteiten concentreren en de produktiviteit met vijftien proceqt proberen te verhogen. Crédit Lyonnais-directeur Peyrelevade, die twee jaar geleden is aangesteld als saneerder, zei dat in het kader van het programma voor hef voorjaar van 1996 1.500 van de 38.000 mensen worden ontslagen. Volgens de vakbonden zullen in werkelijkheid zevenduizend mensen hun baan verliezen. Het plan zal de belastingbetaler waarschijnlijk geen geld kosten. Een aantal afgevaardigden heeft vraagtekens bij het plan gezet en gevraagd om een onderzoek. De Franse regering heeft gisteravond een red dingsplan voor de verlieslijdende bank Crédit Lyonnais aangekondigd. De bank, de grootste fi nanciële instelling van Europa, heeft door mis management en riskante leningen een tekort van bijna zeventien miljard gulden. Crédit Lyonnais Nederland, die onder meer de slechte investering in de MGM-studio's heeft gefi nancierd, heeft een verlies van 3,2 miljard gulden veroorzaakt. Minister van financiën Alphandéry deelde gis teren mee dat de regering de 132 jaar oude staats bank vijf jaar de tijd geeft om 'de last van de oude schulden' af te schudden en te bewijzen dat de bank succesvol genoeg is om te worden geprivati seerd. Het reddingsplan, dat al naar de pers was uitge lekt, omvat de verkoop van bedrijven van de bank ter waarde van zo'n 41,6 miljard gulden. Het gaat vooral om ondernemingen buiten de bankwereld. Daarvoor zal de regering ondersteuningsleningen

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 5