Davos in ademnood Hoeveel alcohol? ZATERDAG 18 MAART 1995 Tussen een late namiddag- en een vroege avondvergade ring, die we beiden zullen bijwonen, stelt een collega mi voor om samen even iets te gaan eten. Als we in een kleii gezellig Italiaans eethuisje aan een tafeltje plaats hebbei genomen, vraagt-ie uitnodigend: 'Eerst iets drinken?'. Ik bestel een Spa, hij een jonge. „Drink je nooit alcohol begint hij aarzelend. Ik antwoord dat ik wel alcoho drink, maar weinig en zeker niet tijdens of vlak voor he werk. „En jij?", haak ik in. Hij vertelt dat hij samen me zijn vrouw bij de avondmaaltijd gewoonlijk ongeveer eei fles wijn drinkt. „En vóór het eten?, zoals nu. Drink je dai ook?", vraag ik door. „Nou meestal één, een enkele kee twee borreltjes", is zijn antwoord. „Dan luidt de diagnose dat je een zware of op zijn minst een zwaardere drinke bent", zeg ik met een opzettelijk ernstige stem. Mijn opzet werkt. Met een glimlach, waarmee hij zijn reactie van zich betrapt voelen niet volledig weet te verbergen, waagt hij bedeesd:Meen je dat? Dat is toch geen zwaar drinken? Ik doe het al jaren!" Ik realiseer me dat ik weer op een T-splitsing ben aangeland: de keuze is ofwel een hele of hal ve maaltijd lang de gezond- heidheidszedenmeester uit gaan hangen, in dit geval over de risi co's van alcohol, of gewoon ge zellig met hem ouwehoeren en roddelen over van alles en ieder een. „Weet je wat", zeg ik, „ik zal het gewoon voor je in de krant opschrijven, dan kunnen we het nou over leukere dingen heb ben". Vandaar. Al sinds het midden van de vo rige eeuw woedt er in ons we relddeel een heftige strijd over de rol van alcohol in ons dieet en naar de effecten van alcohol op onze gezondheid. Toen, net als nu, was de mensheid verdeeld in drie kampen: dat van de ge heelonthouders, dat van de 'matigen' en dat van de 's men sen lust is 's mensen leven'-pro- pagandisten. Een groot verdediger van de 'drink met mate'-fïlosofie was een in die tijd beroemde Lon- dense medicus:* Francis Edmund Anstie. Hij gaf zijn naam aan wat in de volgende honderd jaar in tal van medische encyclopedieën zou worden aangeduid als Anstie's limiet. Anstie's limiet komt neer op een maximale da gelijkse consumptie van om en nabij twee glazen bier of (en niet en!) twee glazen wijn of twee borrels (gedistilleerd). We heb ben het dan over de standaard bier-, wijn- en borrelglazen. Het opmerkelijke van Anstie's limiet is dat die werd vastgesteld lang voordat het wetenschappe lijke onderzoek naar de gezond heidsgevolgen van alcohol op gang kwam, maar vervolgens door dat onderzoek wel op over tuigende wijze is bevestigd. Ge lukkig is wetenschap geen voor waarde voor wijsheid. Hoewel er natuurlijk grote ver schillen bestaan tussen mensen wat betreft de effecten van alco hol - onder meer als gevolg van geslacht, leeftijd, spiermassa, li chaamsgewicht, gezondheids toestand, voeding en erfelijke factoren - is uit een groot aantal bevolkingsstudies inmiddels dui delijk dat schadelijke effecten van alcohol op de gezondheid duidelijk aantoonbaar zijn bij een gemiddelde dagelijkse con sumptie van-drie of meer glazen. Dat is de reden dat onderzoekers een dergelijke consumptie 'zwaar' of zwaarder' noemen en bij een dagelijks gebruik van een tot twee glazen spreken van 'licht' of'matig'. Met andere woorden, als u dagelijks drinkt wat mijn collega drinkt, zo'n vier tot vijf glazen alcohol, dan bent u een zware drinker. Wat zijn de risico's, die u daar mee loopt? Volgens een re cent overzicht van een van de in ternationaal vooraanstaande on derzoekers op het terrein van al cohol en gezondheid, de Ameri kaan Arthur Klatsky, loopt u daardoor een duidelijk verhoogd risico op: levercirrose of -vervet ting, hoge bloeddruk, beroertes, aandoeningen van de hartspier en de kransslagaderen, hartrit me-stoornissen, maag- en al vleesklieraandoeningen, bepaal de soorten kanker, dood door ongeval of zelfdoding, en aan doeningen van het centrale ze nuwstelsel. Bij tussen de 15 tot 30% van alle opnames in zieken huizen speelt alcohol als factor van de betreffende ziekte of aan doening een rol! Een van de meest interessante gegevens uit Klatsky's overzicht is mijns inziens het verband tus sen alcoholconsumptie en hoge bloeddruk. Uit de beschikbare bevolkingsstudies hiernaar blijkt dat dagelijkse alcoholconsump tie van drie of meer gleizen, los van leeftijd, geslacht, overge wicht, roken, koffie- en zoutge bruik, éen duidelijk bloeddruk- verhogend effect blijkt te heb ben. Het directe verband tussen alcohol en bloeddruk valt af te leiden uit het feit dat zwaardere drinkers die hun alcoholgebruik terugbrengen, in een aantal ge vallen ook vrij spoedig een dalinj van hun bloeddruk vertonen, on geacht bepaalde andere onge zonde gewoontes die ze hebben. Een ander interessant gegeven is het verband tussen zwaar der alcohol gebruik en hartritme stoornissen. Mensen die wel eens een avond of een nacht flink zijn doorgezakt, en dat zijn de meesten, kennen het ver schijnsel dat de volgende dag hun hart onregelmatiger lijkt te werken. Dat is ook werkelijk het geval. Zware drinkers hebben een veel hoger risico op hartrit me-stoornissen dan lichte of ma tige drinkers. Van belang is verder dat bij die laatste groep er geen reden is om i aan te nemen dat er sprake is van een verhoogd risico op rit mestoornissen in vergelijking met de groep geheelonthouders. Hetzelfde geldt voor hoge bloed druk. Er zijn zelfs bepaalde aan wijzingen, overigens duidelijker voor vrouwen dan voor mannen, dat matig drinken een enigszins] bloeddrukverlagend effect kan I hebben in vergelijking met ge- j heelonthouding. Er zijn ook goen de redenen om aan te nemen dat matig alcoholgebruik het risico op hart- en vaatziekten vermin dert in vergelijking met ge- heelonüiouding, waarbij ik on middellijk twee aantekeningen maak. De eerste is, dat ge heelonthouding op alle punten veel veiliger is dan zwaar of zwaarder drinken. De tweede is, dat het mogelijk is dat tegenover de voordelen van matig drinken in vergelijking met geheelonthouding, zoals wat1 betreft het risico op een hartin farct, nadelen staan van eventu eel andere, nog niet goed onder zochte gevolgen van matig alco holgebruik, zoals bepaalde soor ten kanker. Een derde aantekening, tot slot, is dat er geen bewijs is voor de stelling dat de voordelige ef fecten van matig alcoholgebruik alleen met behulp van rode wijn 8 te bereiken zijn. De moraal: alcohol is gif; waar het op aankomt is de dose ring. En wat die dosering betreft, ben ik geneigd om als algemene regel te stellen - hoewel ik me .bewust ben van het feit dat een recept altijd op de maat van het individu moet zijn en dat som mige mensen ook bij twee glazen al zwaar aan hun tax zitten: Two or more than two, that's the ques- tion!" RENE DIEKSTRA hoogleraar klinische en gezondheidspsychologie Het zal erom spannen op de berg. Het Lourdes van Zwitserland voor landgenoten met ademhalingsproblemen in Davos dreigt ten onder te gaan Nederlands astmacentrum wordt bedreigd met sluiting in een oerhollandse belangenstrijd. Achter gesloten deuren voeren hooggeleerde heren het centrum naar de rand van de afgrond. Het wachten is op het duwtje van minister Borst. ,,God vergeve haar, ze weet niet waar ze over praat", meent de directeur. In zijn kantoor in het hoofdgebouw Rossweide met uitzicht op de machti ge Jakobshorn staat het gezicht van di recteur Jan Kruit op slecht weer. Achter hem lachen Beatrix en Claus hem toe. „Een Poolse landdag, niks anders", meent Kruit. „Het is onrechtvaardig wat er gebeurt, ik ben er mis selijk van en het ergste is het voor de patiën ten. Door de negatieve berichten verkeren ze in alle staten van opwinding en angst. Het is bijna misdadig." In haar kamertje op de jeugdafdeling van het Nederlands Astmacentrum in Davos toont de 8-jarige Stephanie Latooy uit Rotter dam trots haar berenverzameling. Ze is voor de derde keer opgenomen. Een bol gezichtje in een paarse trui. De lucht die het medicijn prednison in haar longen geeft, heeft haar opgeblazen. Foto's van zes weken eerder ge ven een schokkend beeld: een kindvrouwtje met borsten, een buik als een ballon en een gezichtje waarin de ogen bijna niet meer zijn terug te vinden. „Mijn bijnaam is muis om dat ik ga piepen als ik het benauwd heb. In Nederland lag ik altijd in bed, was ik vaak ziek en slikte heel veel prednison, hier kan ik zonder. Hier ga ik skiën en zwemmen." „Straks ziet ze er weer helemaal normaal uit en kan ze er in Nederland weer een hele tijd tegen, en zij is geen uitzondering", meent coördinator Peter Ouwekerk. Hij heeft zo'n dertig kinderen op de jeugdafdeling ver weg van huis. Tevens telt de kliniek nog ruim vijf tig plaatsen voor volwassenen en worden er proefprojecten gedraaid met moeders en heel jonge kinderen. Lucht Het besneeuwde Davos ontwaakt onder een blauwe lucht. De lichtgele balkons van de kli niek breken de gepleisterde muren. Het enige Nederlandse ziekenhuis in het buitenland heeft een riante huisvesting. Honderden landgenoten die in het winderige vochtige Nederland naar adem snakken alsof ze door een dun rietje zuigen, krijgen hier lucht. Ast ma is een ontsteking van de luchtwegen die kan ontstaan door de poep van de huisstof mijt. Astmalijders worden kortademig en krijgen het benauwd. Die benauwdheid leidt vaak tot angst die het nog benauwder maakt. Tien tot vijftien procent van de Nederlanders heeft last van dat beestje en lijdt aan een of andere vorm van astma. De meesten kunnen met vrij eenvoudige behandeling redelijk over eind blijven, zwaardere gevallen worden po liklinisch behandeld door de longarts of doorverwezen naar een van de vijf astmacen tra in Nederland. Het moet behoorlijk mis zijn voor een tijdelijk verblijf in de Zwitserse kliniek. De truc van Düvos is de verbanning van de huisstofmijt. De boosaard overleeft domweg niet in de droge koude lucht op 1.560 meter. Trainingspak De beweging zit er goed in. „Ik wandel hier zo het dorp rond, terwijl ik üiuis de auto niet eens haal," zegt patiënt Benningshof. „Thuis haal ik plastic zakken vol medicamenten, hier veel minder. In zijn trainingspak steekt hij niet af bij de overige patiënten. Hier over heersen schreeuwende kleuren en sport schoenen. Skies en langlauflatten wachten op de balkons van Rossweide op de afdaling. Waar vroeger de TBC-lijders vanonder hun dekentje op de balkons snakten naar verbete ring, wordt astma te lijf gegaan met inspan ning. Op de toverberg die Thomas Mann be roemd maakte lijkt ogenschijnlijk een gezon de groep ouderen geboekt te hebben voor een aantrekkelijk geprijsd busreisje naar de sneeuw. Gezamenlijk tafelen met iets anders op het menu dan prednison, 's avonds de ontspanning voor de televisie in de volledig rookvrije kliniek. Buiten de poort wordt de baal shag wel uit de zak gehaald. Veel vol wassenen kunnen het undanks de benauwd heid, anti-rookprogramma's en waarschu wingen niet laten. In Davos liggen alleen de allerzieksten op bed in het bescheiden zie- kenboegje met acht bedden. De kliniek worstelt met een van de grootste crises uit haar bijna honderdjarige geschie denis. Vergelijkbaar met 1972. Toen werd Davos op de valreep gered door buitenstaan ders. Nu is het de 'boze buitenwereld' die het geoliede Davos dreigt te verstikken. De afge lopen jaren is er naar de zin van de minister op te grote voet geleefd en politiek Den Haag sluit zich hier gretig bij aan. Directeur Jan Kruit die sinds 1984 aan het bewind is in Davos en volgende maand met de VUT gaat, wilde te veel, zette te veel zijn eigen zin door en daardoor is het allemaal te luxe, te groot en onbetaalbaar geworden, zo menen politi ci, verzekeraars en medici. Bovendien is Kruit dwars gaan liggen voor een fusie met hef ast macentrum Heideheuvel in Hilversum en denken ze het 'boven op die berg altijd beter te weten'. Er moest maar eens definitief wor den uitgezocht wat de toverkracht van die berg anno 1995 nog is. Gezien de stand van zaken in de medische wetenschap meenden steeds meer betrokkenen dat het onzin is dat mensen zover van huis een berg op moeten om meer lucht te krijger^. Nederland kent tenslotte vijf goede astma-centra en daar kan het ook, en veel goedkoper. Lege handen Een commissie van 25 hooggeleerde dames en heren, bijeengebracht door het Centraal Begeleidings Orgaan (CBO), toog aan het werk. Waar Davos had gehoopt op steun van vooral de voor hen zo belangrijke Nederland se longartsenvereniging Nvalt, de kinderart sen en het astmafonds, bleven ze met lege handen zitten. „De eerste keer dat we daar binnen stapten werden we afgeschoten, ze vonden dat hooggebergte absolute flauwe kul," aldus Bert Roldaan, longarts en hoofd van de medische dienst in de kliniek. Prof. dr. K. Kerrebijn, kinderarts die na mens het astmafonds in de commissie zit „zaagde in twee zinnen het hele Davos door midden, 'Misschien nog voor tien kinderen zinvol om naar de bergen te gaan', riep de hoogleraar en de zorgverzekeraars haalden de eerste winst binnen. Zijn collega Wouters met een astmakliniek in Maastricht haakte daar gelijk op in." Ook de beoogd voorzitter van de longart senvereniging (zo'n 250 leden), Prof. dr. C. van Herwaarden zag geen nut meer voor de kliniek. „Maar hij is directeur van het astma centrum Dekkerswald in Groesbeek en dat centrum staat op springen als er niet meer bedden bijkomen. Groesbeek wil graag onze beddenerbij." En zo gaat het maar door. Roldaan wordt er moedeloos van. „Van de 25 leden in de commissie zijn er tien objectief, voor de rest is het een belangenstrijd. Er is geen inhoude lijke discussie. Je schaamt je gewoon. Onze stukken werden niet bestudeerd. Het is een complot en de voorzitter van de commissie zit erin. Op deze manier gaat de verzekeraar de toekomst van Davos bepalen. Nu al wor den verwijzingen van longartsen vaak tegen gehouden door verzekeraars. Het interesseert hen geen zak of de patiënt op straat in elkaar zakt. Natuurlijk is het apekool dat Davos een soort Lourdes is waar astma geneest. Bij kin deren ziet het er vaak uit als Lourdes. maar het is gewoon verklaarbaar. Astma is niet te genezen, maar heel veel patiënten gaan ob jectief vooruit hier, van spectaculair tot een beetje. En dan kunnen ze er in Nederland weer een tijd tegen. Dat scheelt in Nederland ziekenhuisopnames, medicijngebruik en veel doktersbezoek." Misselijk Kruit is woest om de 'drogredenen' uit de la ge landen. Hij bladert nerveus in een meters dik dossier, slaat met zijn vuist op tafel en ci teert uit alle mogelijke verslagen. Hij is aan het lijntje gehouden door het ministerie van WVC, ex-staatssecretaris Simons en zijn mi nister D'Ancona. Allemaal harde toezeggin gen en beloftes, nooit boter bij de vis. En Hei deheuvel saboteerde zelf de fusie. Zelfs de hogelijk gewaardeerde en door de minister als trouble-shooter aangetrokken Biesheuvel kwam met zijn rapportage niet verder dan het advies 'niet te adviseren deze partijen bij elkaar te brengen'. Wel strafte Biesheuvel Den Haag af voor de trage gang van zaken en stelde hij voor niet meer te dis cussiëren over de voors en tegens voor een opname in Davos, daar is toch niet uit te ko men. Kruit kocht in 1986 een oud hotel naast het hoofdgebouw, sloopte het en bouwde een kinderwoongebouw, in '87 moderniseerde hij het hoofdgebouw, in 1990 werd een nieuwe medische afdeling opgezet en enkele jaren later volgde de beruchte aankoop van het ou de sanatorium aan de overkant van de weg. Het kostte tientallen miljoenen Zwitserse franken en de verpleegprijs werd er niet goedkoper op. Maar het was allemaal hartstikke nodig volgens Kruit. Ook de aankoop van het nieu we gebouw Hugo Richter. „Dit hoofdgebouw was mudvol. De etensgeuren hingen in de gangen en de weeïge lucht van de wasserij uit 1940 maakte iedereen misselijk. En dat in een astmacentrum. Alles was uit grootmoe ders tijd." Dat de verbouwingen te luxe zijn uitge voerd wordt fel bestreden door de directeur. De peperdure tunnel (1,5 miljoen gulden) onder de weg door naar het nieuwe gebouw was nodig, de zoevende lift geen luxe en de afwerking gewoon volgens de Zwitserse nor men. Voor minder doen ze het hier niet. „Het is gewoon functioneel. Alles hier is met ver schrikkelijk zwoegen van een groot aantal mensen bij elkaar gebedeld. Met lepeltjes, postzegels en weet ik veel wat voor rotzooi." Stephanie Latooy: „Mijn bijnaam is muis omdat ik ga piepen als ik het benauwd heb." Óp hel terrein en in van hel Nederlands geldt een rook verba omgeving schoon De hoofdingang van het astmacentrum in Davos dat wordt bedreigd met sluiting.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 38