Zaken doen met de bijbel als norm 7 ZATERDAG 18 MAART 1995 'Materialisme kan nooit bevredigen De christen-zakenmensen W. de Leeuw (zittend), P. van der Kwaak, W. Lagemaat jr., en R. Binnendijk (staande van links naar rechts). FOTO HIELCO KUIPERS e slaan je niet om de oren met bijbel- teksten en hun kantoren hangen niet ^™^™vol kruisen. Je merkt eigenlijk pas dat de welgemoede dertigers in de zakenwereld 'christenen' zijn als het gesprek wat persoonlijker wordt en ze je uitnodigen voor een 'gebedsont- bijt'.Of voor een lunch of diner van hun plaatselij ke comité's voor christen-zakenlieden. Of voor een conferentie van de koepelorganisatie Chris tian Business Men's Committee (CBMC). Bijeenkomsten, waar ze laten zien de oplossing te hebben voor de zoekende mens die van huis-uit steeds minder zekerheden meekrijgt en het ook economisch niet altijd even goed treft. En ook wanneer iemand wil 'rommelen', komt hun chris telijke kant boven. Een voorbeeld.' Makelaar W.H. De Leeuw heeft een privéwoning van een direc teur getaxeerd. Er moet een bonnetje van komen en de directeur zegt: „Zet maar dat je mijn be drijfspand hebt getaxeerd of geef me een notaatje voor drukwerk." „Nee, dat kunnen we niet ma ken", antwoordt dan Leiderdorper De Leeuw, al gemeen-directeur van de gelijknamige makelaar- dij. Nog een voorbeeld, ditmaal uit de koker van de Katwijkse christen-zakenman W.G. Lagemaat (jr). Zijn bedrijf 'Univentio' neemt een werkneemster aan, die na enkele weken de ongeneeslijke ziekte MS blijkt te hebben. Bij ontslag zou ze niet eens een uitkering krijgen omdat ze net van school is en dus geen 'arbeidsverleden' heeft. Het bedrijf houdt haar op de loonlijst tot ze de WAO in kan vloeien. Mèt een redelijke uitkering. Normen „Ik denk niet dat dat puur christelijk is", werpt De Leeuw tegen. „Straks krijg je 300 ingezonden brie ven van zakenlieden die zeggen dat ze ook niet rommelen en zich ook verantwoordelijk voor hun personeel voelen, terwijl ze tóch geen christen zijn." Hij betwijfelt ronduit of je een christen-zaken- man altijd direct aan zijn gedrag kunt herkennen. Zeker wanneer je hem afzet tegen een zakenman die 'gewoon' rechtvaardig is, zonder gelovig te zijn. Het verschil zit 'm vooral in het innerlijke, denkt de makelaar. „Wij, christen-zakenmensen, zien in dat materialisme nooit kan bevredigen. Als je als zakenman steeds op zoek bent naar meer, zul je dat uiteindelijk nooit vinden." Een christen zakenman beseft dat het leven ook een immate riële kant heeft en er een leven na dit leven is. De Leeuw: „Je bent er dan ook biet wanneer je een milieu-organisatie geld geeft en ondertussen met je bedrijf de aarde vervuilt." Hun normen halen de christen-zakenlieden over het algemeen uit de bijbel. Daarin staat dui delijk dat je je moet houden aan wetten en gebo den en dat je je schulden dient te betalen; dus ook niet rommelen met de belastingaangifte. Ook ge ven de zakenlieden elkaar de nodige tips op plaat selijke en landelijke bijeenkomsten, en ondersteu nen ze elkaar. Want soms kost christelijk handelen gewoon geld. Neem nu Lagemaat en het bedrijf van zijn vader, Univentio. Het zoekt voor klanten uit welke patenten er op produkten zitten. Toen een relatie uit het buitenland informatie wilde over abortus-tangen, weerklonk een duidelijk 'nee' op het Katwijkse hoofdkantoor. Vanuit de Ze komen voorrijden in de betere zakenauto's. Je moet alleen niet zeggen dat ze 'het'hebben gemaakt. Dan merken ze bescheiden op dat niet zij het voor elkaar kregen, maar God. Toch zijn het geen 'Halleluja'-types, deze christen zakenmensen uit Leiden en omgeving. mwmmv/asvmmnfm geloofsovertuiging kon het bedrijf niet achter die opdracht staan. Ook de Rijnsburgse register-accountant P. van der Kwaak verloor laatst 'een grote klant'. Door een uitspraak van het Europese Hof waren de werkzaamheden van de bewuste organisatie ille gaal geworden. 'Zullen we ondergronds doorgaan? was vervolgens de vraag. 'Nee', lieten Van der Kwaak en de mede-vennoten van het Alphense bureau 'Langeveld en Sigtermans' onverbiddellijk weten, hoewel dat tien procent omzet kostte. Bidden „Je kunt zeggen dat geen enkele register-accoun tant iets illegaals doet, maar voor ons vloeide het besluit duidelijk voort uit het geloof. We hebben als directie ook eerst gebeden om wijsheid." Ze bidden trouwens iedere maandag: voor de werk nemers, hun vrouwen en het heil van de onderne ming. En als ze een nieuwe vennoot zoeken, moet die aangeven dat God in zijn leven de baas is. Eigen lijk is Hij een soort vijfde vennoot, die zijn divi- dent uitgekeerd krijgt in 'goede werken'. Respect voor mens, dier en milieu; respijt voor klanten die misschien niet kunnen betalen voor de diensten van het bureau. Lagemaat bidt eens per maand met gelovige personeelsleden. Tot zijn vreugde merkt hij dat dat tot de nodige gesprekken leidt. Een zoekende werknemer lijkt nu zelfs de overstap naar het christendom te willen wagen. Onder de 95 personeelsleden van De Leeuw BV zijn gelovigen in de minderheid, terwijl de mede directeur zijn levensovertuiging ook al niet deelt. Makelaar W.H. De Leeuw vindt dat prima zo. „We zijn een getrouwe afspiegeling van de maatschap pij", is zijn indruk. „Het lijkt me zelfs heel eng om alleen maar met christenen op kantoor te zitten. Ik denk namelijk dat veel christenen zich in een bedrijf min of meer geroepen voelen om hun christen-zijn op hun eigen werkplek gestalte te ge ven. En om hun christen-zijn, als dat zo uitkomt, ook hard te maken naar hun collega's toe." Zelf komt hij heus niet overal het geloof neer zetten, 'met zo'n schoen met gestaalde neus': „Strooien heeft al helemaal geen zin: de inhoud moet zich in de .praktijk bewijzen." En dus wach ten christen-zakenlieden als De Leeuw op het juis te moment; het moment waarop de mens achter de zakenmens naar voren kan komen. En die mo menten zijn er, weet de Rijnsburgse manager Rian Binnendijk, zoon van EO-corifee Henk. „Mensen doen per slot van rekening zaken met mensen, en niet zozeer met de zaak." Bij een receptie van klanten en collega's, kiest hij zijn cadeaus dan ook met extra zorg. Favoriet is het boek 'De dingen hebben hun geheim: gedach ten over natuurkunde, mens en God'. Het is een persoonlijke getuigenis van een gelovige hoogle raar. En als een relatie wil dineren, zegt accoun tant Van der Kwaak wel eens: 'Joh, we hebben een buffet met het CBMC. Kom eens mee'. Hij heeft zo de nodige mensen 'aan het denken gezet'. Als iemand Binnendijk vraagt" wat-ie in het weekeinde heeft gedaan, zal de jonge manager nooit verloochenen dat hij naar de kerk is ge weest. Geloof is nu eenmaal een 'persoonlijke kant' van hem. Hoe diep zo'n onderwerp vervol gens wordt uitgespit, hangt van de gesprekspart ner af. „Het is heus niet zo dat we ieder gaatje zoeken. Maar we zullen ook niet zwijgen over het geloof. We zijn te allen tijde bereid om verant woording over ons geloof af te leggen." Twijfels Het klinkt prachtig. Maar de zakenlieden blijken allemaal hun periodes van twijfel te hebben ge had. Van der Kwaak hoort zichzelf nog zeggen dat 'God niet bestaat'. En dat nog wel op een EO-jon- gerendag! Puber De Leeuw ervoer het geloof als iets dwangmatigs. „Je moest je alleen maar aan de regeltjes houden en hopen dat je de hemel in mag, als je voldoende goede dingën had gedaan in je leven." Nu weet hij dat God 't goede voor hem doet. Natuurlijk, hij mag ook zelf zijn beste beentje voorzetten, maar het is God die leidt en beschikt. En dat vindt hij een rustgevende gedachte. Toen Wim de Leeuw nog samen met Rian Binnendijk 'Goddeloze herrie' maakte in een popgroep, had hij het idee dat alleen Rian het ware geloof had. Want als Wim hem vertwijfeld vroeg hij hij tegen de almacht van God moest aankijken, antwoordde Rian: „Die moetje gewoon aanvaarden." Anno 1995 helpt Binnendijk junior hem uit de droom: hij z$i zulke dingen omdat hij ze gehoord had. Thuis bijvoorbeeld, in het 'oprecht gelovende gezin' Binnendijk. Of op de zondagsschool. Ook bij de middelbare 'Visser 't Hooft'-school in Lei den, schreef hij zich in voor bijbelstudie. „Alleen, ik hing veel liever op de zolder van de school rond, een beetje piano spelen en pingpongen." „Ik deed een showtje met de kerk", noemt hij dat nu. Hoe ondiep zijn geloof was, bleek pas toen zijn vrouw het probeerde te peilen. Ze kon zich ook niet voorstellen dat Rian nooit eens met zijn vader over geloofskwesties praatte. Als zij zo'n va der had gehad, had zij hem de oren van het hoofd Gelukkig kwam het goed. De Rijnsburger krijgt nu zelfs antwoorden van God. Niet zozeer dat hij praat met Hem. Maar toen hij voor de keus stond om in het buitenland te gaan werken, nam Bin nendijk een dagje vrij. Met de bijbel in de hand, trok hij de duinen in. Voor studie en gebed. Aan het einde van de dag had hij een 'duidelijk beeld'. Hij moest maar kiezen wat zijn hart hem ingaf. En: 'het' komt er, goedschiks of kwaad schiks. Was ook Daniël niet als balling naar het buitenland afgevoerd? Je zou je af kunnen vragen wat je aan zo'n boodschap hebt en of die nu wer kelijk van God kwam. Had Binnendijk er niet ge richt naar gezocht in de bijbel? „Nee", zegt hij, zonder een zweem van twijfel. „Ik had niet de druk van: moet ik een deur opentrekken? Dat doet God wel." Ook Van der Kwaak voelde de hand van God. Op een doodgewone dag. Hij reed door de polder bij Leimuiden, op weg naar Den Haag. Heel even overwoog hij om bij zijn'oude baas in Alphen aan te wippen, maar al snel verwierp hij die gedachte. Het volgende moment liep de weg naar Den Haag vol en ging hij toch even langs bij zijn oude werk gever, Langeveld en Sigtermans. „Ze hadden het daar een dag tevoren over mij gehad. Wilden me terug hebben; een bod doen." Dat de verloren zoon een dag later langskwam, za gen ook zij als een duidelijk teken. „Ik geloof niet in toeval", reageerde de baas. Van der Kwaak evenmin. En hij keerde terug. 'Een soort raamwerk' „Je twijfelt heus wel eens hoe je een bepaalde zaak moet aanpakken", meldt makelaar De Leeuw. „Je krijgt nu eenmaal geen stem of koor uit de hemel. Of een persoonlijke boodschap van God op je PC." De bijbel biedt ook hooguit een soort raamwerk, dat niet veel verder wordt ingevuld door de kerk. „Als de dominee écht gaat prediken wat het geloof zou moeten inhouden in het dagelijks leven én za kenleven, zeggen de gelovigen al snel: 'Waar be moei je je mee'?", weet Binnendijk. „Je ziet het toch om je heen?! Mensen die 's zondags in de kerk zitten, lopen op maandag te vloeken en te tieren en zwart geld- te verdienen." „Vroom op zondag, Dreesmann op maandag", noemt Van der Kwaak dergelijk gedrag. En dus hebben de christen-zakenlieden een la cune op te vullen. Binnendijk: „Soms komen we samen tot de ontdekking dat sommige bijbel- spreukeri schijnbaar niet realiseerbaar zijn. Neem nu de spreuk 'Uw vriendelijkheid zij alle mensen bekend'. Het zou een geweldige getuigenis zijn als je daarnaar kunt leven. Maar wat doe je wanneer een automatiseringsbureau niet doet wat je hebt gevraagd? Dan maak je knallende ruzie, beden kend dat het gewoon niet anders kan. Het huidige zakenleven schijnt vriendelijkheid uit te sluiten. Het is oorlog tussen Rambo, Histor en CetaBever. Akzo Nobel wil die oorlog winnen. En dan vraagje niet: 'Hoe gaat het met je'?" De Leeuw: „Ook christen-zakenlieden glijden soms uit. Zij zijn niet altijd vriendelijk, hoewel de bijbel dat wel vraagt. Nemen misschien wel een keer een hard standpunt in, terwijl dat niet popu lair wordt gevonden. Ik denk dat je als christen zakenman die dingen met name voor je kiezen krijgt zodra je zégt dat je christen bent." Op hun bijeenkomsten ontdekken christen-za kenlieden vaak dat ze problemen op dezelfde ma nier hebben opgelost. Zo besloten Van der Kwaak en De Leeuw, onafhankelijk van elkaar, om perso neelsleden na het maken van een ernstige fout nog een kans te geven. Van der Kwaak: ,Ik weet zeker dat Ik er indertijd bij een vorige werkgever uitgegooid zou zijn als ik flink had geblunderd." Ook zwakheden worden opgebiecht tijdens de bijeenkomsten. Zoals: mag je tijdens de middag pauze kaarten met collega's, ook als het niet om geld maar om suikerklontjes gaat? Ja hoor, ner gens in de bijbel staat dat het niét mag en de CBMC-leden zien geen enkele belemmering. Binnendijk ontdekte bij het comité dat hij zich geen moment hoefde te schamen voor zijn toen malige baan bij Akzo Nobel, waarbij hij het wa genpark in China moest berekenen om vervolgens de Chinese markt gericht met autolak te kunnen bestoken. „Het maakt niet uit welke baan je hebt, je kunt overal tot God's eer leven", oordeelden collega christen-zakenlieden. Wel is het handig om een leidinggevende posi tie te bezetten, vinden CBMC-leden. Hoogge plaatste christen-zakenlieden (driehonderd, in Nederland) kunnen hun ondergeschikten nu een maal veel meer beïnvloeden dan andersom. Katholieken welkom Zijn de christen-zakenmensen in Leiden en omge ving stuk voor stuk protestant, ze benadrukken dat ook katholieken welkom zijn. Ook het kerkge nootschap maakt geen verschil, anders dan bij an dere clubs. Zo richt de Full Gospel Business Men's Fellowship International zich louter op de evange lische stroming en zingt die tijdens bijeenkomsten uitbundig, met de handen ten hemel geheven. Een wereld van verschil met het sober biddende Christian Business Men's Committee, dat tegen woordig meer aan de weg timmert. Zo werd het laatste buffet van het zeven leden tellende Leids/Rijnsburgse comité in motel Het Haagsche Schouw zo druk bezocht, dat er tafeltjes moesten worden bijgesleept. Het geloof kan een oplossing bieden, liet de spreker van die avond weten. Deze Gert van Put ten, kippenboer uit Terschuur, werkte zich in de nesten, vond de weg naar God, bouwde zijn be drijf weer op en won dit jaar de publieksprijs bij de verkiezing van Manager van het Jaar. Sprak Van Putten tijdens het bufffet met chris ten-zakenlieden uitgebreid over de rol van God, bij de managers-verkiezing viel Zijn naam maar zelden. „Hij kon niet anders", beseft De Leeuw. „Als-ie alleen maar had gepreekt, was zijn bood schap niet overgekomen. Had men hem een do minee gevonden, terwijl je als zakenman toch ook gewoon bent ingehuurd om je werk te doen." Toch zou Binnendijk het prachtig vinden wan neer een zakenman als Timmer van Philips eens zou zeggen: 'by the way Jezus leeft'. „Dèt zou mensen aan het denken zetten, veel meer dan wanneer de oude Philips de Heer looft. Dan den ken mensen dat-ie berouw over zijn zonden heeft."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 37