ZATERDAGS BIJVOEGSEL 'Als we de WAO versoepelen, slaan de stoppen door' TT 'De weg is en blijft dichtgetimmerd ZATERDAG 18 MAART 1995 Het blijft knagen, de WAO. Na talloze hartverscheurende brieven ontvangen Tweede-Kamerleden eind deze maand twee onderzoeken naar de onredelijke en onbedoelde effecten van de wet. Nieuwe munitie voor PvdA en FNV aan de vooravond van wat nu al als 'het WAO-debat' wordt aangeduid. Oud voorzitter van de WAO-enquêtecommissie Flip Buurmeijer: ,,De wet is hard en scherp. "Eerst verantwoordelijke staatssecretaris Robin Linschoten: „Het was de bedoeling van de wet het kaf van het koren te scheiden. Flip Buurmeijer. Robin Linschoten. et is èèn van die leukigheden I aan 'paars': een WD'er op soci- ale zaken. Voormalig PvdA-ka merlid Flip Buurmeijer is er verguld mee. Als voorzitter van het Tica, de club die de sociale zekerheid de volgende eeuw moet binnen loodsen, had hij het niet beter kunnen tref fen. „Een sociaal-democraat als staatssecre taris van sociale zaken gedraagt zich nog roomser dan de paus. Kijk maar naar Elske ter Veld. Terwijl een flinke dosis pragmatisme noodzaak is op die post." Robin Linschoten glimlacht bij deze steun uit onverdachte hoek. De liberale staatssecre taris heeft dan ook alle reden tot glunderen. Daags na de statenverkiezingen versierden rode slingers zijn stoel. Een kleine attentie van de kamerbewaarder, vertelt de staatsse cretaris. „Het is de eerste keer dat hij een be windspersoon meemaakt die een verkiezing De klinkende overwinning van de WD is evenwel niet 'zijn' succes, weet Linschoten. „De statenverkiezingen zijn geen oordeel over 'paars'. Daarvoor is het te vroeg. Te veel van het beleid staat nog in de steigers. Deze verkiezingen waren de verkiezingen van Bol- kestein. Bolkestein is duidelijk. Hij steekt geen slappe verhalen af om compromissen bij elkaar te praten." Duidelijkheid gekoppeld aan haalbaarheid, het is Linschoten uit het hart gegrepen. „Over drie jaar word ik afgerekend op de af spraken uit het regeerakkoord. Afspraken die essentieel zijn voor de WD. Maar ook voor het kabinet, omdat de afgesproken lastenver lichting grotendeels betaald wordt uit de be zuinigingen op de sociale zekerheid. Het re sultaat staat bij mij voorop, niet het specta culaire debat. Niemand zit te wachten op staatssecretaris Linschoten die zijn hobby's maximaal botviert. Methoden Over 'zijn ministelsel' zul je hem dan ook niet meer horen. Paars heeft andere methoden gevonden om hetzelfde doel (minder over heid, minder uitgaven) te bereiken. Ook een principieel verweer tegen het basisinkomen („Mensen zijn zelf verantwoordelijk voor hun inkomen") legt het bij hem af tegen prakti sche bezwaren. „Van een betaalbaar basisin komen kun je menselijkerwijs niet rondko men. Dan kom je uit op een bedrag dat veel lager is dan zelfs de WD ooit wilde. Daar zou ik als staatssecretaris niet de verantwoorde lijkheid voor nemen." Draait het bij een ministelsel of een basis inkomen nog om vrijblijvende hersenbreker- tjes, bij het meest gevoelige onderdeel uit zijn portefeuille - de WAO - gaan pragmatisme en afhoudendheid bij Linschoten hand in hand. Waar de PvdA in de Tweede Kamer aanstuurt op versoepeling van de wet en de FNV op nieuw te hoop loopt tegen de herkeuringen, houdt de staatssecretaris zich aan de afspra ken. „Tachtig procent van de brieyen die ik krijg luidt als volgt: 'Beste staatssecretaris, ik i was arbeidsongeschikt met een uitkering. Nu ben ik arbeidsgeschikt verklaard en verlies ik mijn uitkering, maar er is geen baan voor mij'. Ik kan me goed voorstellen dat dit erva ren wordt als een heel pijnlijke situatie. Maar het is wel de bedoeling van de wet: de kans op werk speelt geen rol meer bij toekennen van een WAO-uitkering. Die weg is dichtge timmerd en die weg blijft dichtgetimmerd. Dat moeten we niet terugdraaien, daar ben ik politiek ongelooflijk fel op tegen." Flip Buurmeijer zucht. De elektronisch aangestuurde luxaflex houdt zijn werkkamer in een permanente schemering gevangen. Of de daling van het aantal arbeidsongeschikten hem deugd doet, luidde de vraag. En hoe rechtvaardig het is bestaande WAO'ers hun uitkering te ontnemen als zij zich niet kun nen bijverzekeren. Hoe billijk het is mensen goed te keuren terwijl je weet dat ze door hun handicap geen enkele kans op een baan maken. 'Oppassen' De voorman van het Tica (Tijdelijk Insti tuut voor Coördinatie en Afstemming) praat veel maar zegt weinig. „Het is niet aan mij een oordeel te geven. Het Tica registreert dd feiten en adviseert het ka binet. Wij beoordelen geen wet, maar de uitvoering ervan. Zeg maar als de olieman die kijkt of de machine niet spaak loopt. Of de herkeuringen on rechtvaardig zijn, daar doe ik geen uitspraak over. Als oud-kamerlid moet ik uitkij ken me niet te gedragen als partij politicus. Ik ben nu een onafhanke lijk voorzitter, door de Kroon be noemd. Dat schept verplichtin gen." Maar het is niet alleen zijn nieuwe baan die hem tot grote terughoudendheid brengt. Buur meijer is als de dood dat de slin ger weer de andere kant op gaat: terug naar de periode waarin de WAO als goudgerande werk loosheidsuitkering werd mis bruikt om overtollig personeel te lozen. Een periode die hij als voorzitter van de WAO- enquêtecommissie zo helder over het voetlicht bracht. „De WAO had een aan zuigende werking. Dat is omgeslagen in een afsto tende werking. Werkne- mers verzetten zich nu als zij in de WAO dreigen te raken en eisen ander werk van hun baas. Dat is een zeer verheugende ontwikkeling. We moe ten vreselijk oppassen niet terug te vallen in de fouten van het ver leden. Als we de rege ling verbreden en de kans op een baan weer mee gaan we gen - dus: de WAO versoepelen - slaan de stoppen door." Pleidooi Einde verhaal voor Buurmeijer? Is er geen enkel begrip voor zijn sociaal democratische partijgenoten in de Tweede Ka mer die ram melen aan de poorten van de WAO? „De WAO is hard en scherp. De uitwerking kan als buitengewoon pijnlijk worden ervaren. Neem de terminale kankerpatiënt, van wie toch wordt gezegd dat deze nog kan werken. Daar was de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de wet blind voor. Hoe ingrijpend de nieuwe regels zijn, werd pas duidelijk toen de aangescherp te keuringseisen op tafel lagen. Ook de pro blemen voor de bestaande WAO'ers zijn in eerste instantie ondergesneeuwd." Reden voor Buurmeijer voorzichtig te plei ten voor 'het afvlakken van de scherpe kant jes' aan de wet. Het sparen van vier catego rieën 'schrijnende gevallen' zoals Linschoten doet, gaat de Tica-voorzitter niet ver genoeg. „Met categorieën kunnen de keuringsartsen niet uit de voeten. Dat is te grof. Wat je wel kan doen is afspreken dat een werknemer alsnog een uitkering krijgt als hij zijn reste rende mogelijkheden niet te gelde kan ma ken." „Het gaat dan om mensen die volgens de keuringsregels weliswaar kunnen werken, maar dat vanwege hun handicap nooit zullen doen. Om hoeveel gevallen dat gaat weet ik niet, ik heb ook geen voorbeelden. Dat is aan de politiek, de bal ligt nu daar." Linschoten grijnst. „Die bal raap ik niet op", antwoordt hij zeer gedecideerd. Het mi nimale kiertje in de WAO-poort dat Buur meijer zich veroorlooft, wordt onmiddellijk dichtgetrapt. „Alleen als uit de onderzoeken blijkt dat de wet onbedoelde effecten heeft, ben ik bereid tot maartregelen. Maar het was wel de bedoeling van de wet het kaf van het koren te scheiden. Mensen die niet arbeids ongeschikt zijn horen niet in de WAO. Je laat ze juist in de goot liggen door ze die uitke ring te verstrekken, ze zijn dan uitgeran geerd. Maar het is geen vaststaand gegeven dat iemand met een handicap niet aan de bak komt." Wel dat dit te weinig gebeurt, erkent Lin schoten volmondig. „We moeten het debat dan ook verleggen van de keuringsregels naar de reïntegratie-plannen om gedeelte lijk arbeidsgeschikten weer aan het werk te helpen." Binnenkort presenteert de staats secretaris zijn ideeën daarover aan de Tweede Kamer. Loonkostensubsidies en andere cadeautjes om werkgevers te paai en een gehandicapte in dienst te nemen, zijn volgens Linschoten 'weinig effec tief. Contra-produktief, en dus hele maal niet aan de orde, zijn verplich tingen (quotering) of dreigementen als het mislopen van overheidsop drachten t)f van lastenverlichting bij onvoldoende gehandicapten op de werkvloer. „De enige echte methode is een zeer intensieve begeleiding. Be drijfsverenigingen, arbeidsbu reaus en sociale diensten moe ten de gedeeltelijke arbeidsonge- schikte bij de hand nemen." Ook Buurmeijer verwacht van deze aanpak het meeste heil. Zijn Ti- JfL ca en de arbeidsbureaus hebben al vergaande afspraken gemaakt over het opzetten van een elek tronisch cliënt-volgsysteem. Op die manier kan precies worden bijgehouden wie op welk mo ment verantwoordelijk is voor de kans op werk voor een ar beidsongeschikte. Linschoten ziet uit naar het ko mende WAO-debat in de Twee de Kamer. Reden tot paniek over het onmiskenbare scherpe debat tussen hem en de WD enerzijds en de regeringspart ners PvdA en D66 anderzijds, is er niet. „Ik verbaas me over al die verhalen over de kras jes en deukjes in de verhoudingen. Wees blij dat er een fors debat is. Tien jaar lang kregen we vage compromissen voorgeschoteld, die vervolgens werden gepresenteerd als de best denkbare oplossing. Een fiks debat in de Tweede Kamer tussen de regeringspartijen werd als slecht voor het kabinet ervaren. En als het dan toch voorkwam, verzekerde pre mier Lubbers na afloop dat de regering er versterkt was uitgekomen. Wat niemand ge loofde." FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 31