Justitie wil CP' 86 genadeklap geven LAURA Verwerken doe je stukje bij beetje TT w Feiten &Meningen Patijn komt deels terug op uitspraak allochtonen ZATERDAG 18 MAART 1995 Op verzoek van deze krant schreef freelance journalist Daniëlle Kraft de geschiedenis van haar dochter Laura op. Laura is drievoudig gehandicapt. Deze diagnose werd pas onlangs gesteld. Laura is vijfenhalfjaar. Deze serie staat niet model voor hoe het gaat als je een niet zichtbaar geestelijk gehandicapt kind krijgt. Elk kind, elk gezin heeft zijn eigen verhaal. Dit is zo'n verhaal. Het verhaal van een moeder. et gaat goed met Laura. Heel I goed zelfs. Er komen nog steeds nieuwe woordjes bij en ze lijkt ze ook vast te houden. Voor Laura gaat een wereld open. En Laura's wereld gaat voor ons i beetje open. Toen ik van de week haar kleine zus als eerste een nachtkus gaf, kwam ïaar me toe: 'Ikke ooke, mama', zei ze. Jan ik waren sprakeloos. Dit soort momenten zijn gigantische mijlpalen. Of ik het verwerkt heb, van Laura, wordt me wel eens gevraagd. Ja en nee. Ik heb geac cepteerd, dat we een complex gehandicapt kind hebben. Maar verwerkt? Verwerken doe je stukje bij beetje, een proces dat gelijk op loopt met de fases die je met je kind door maakt. Laura is nu vijfenhalf. Als peuter vond iedereen haar lief en schattig, nü ergeren sommigen, die haar niet kennen, zich soms i haai" plotseling schreeuwen. Men kijkt bevreemd 'op. Men vindt haar soms een beetje raar. Anders. Op zulke momenten heb ik nog helemaal niks verwerkt. Dan heb ik het moeilijk. Het zijn ook de momenten dat mijn -liefde voor haar als een vloedgolf door me heen stroomt. Ik hou van haar, ik wil haar beschermen, leiden. Het proces van verwerken is mede afhanke lijk van hoe je omgeving ei* mee omgaat. De openheid waarvoor wij al in een vroeg stadi- m hebben gekozen, heeft goed gewerkt. Die taakte het mogelijk erover te praten. En pra- 2n is het begin van verwerken. De aanhoudende geruststellingen hebben dit proces echter lang geblokkeerd. Sommigen wilden er niet aan. In onze familie bijvoor beeld. Dat heeft me lang gefrustreerd, tot ik me realiseerde dat het verdriet om ons ge handicapte kind niet het alleenrecht van ons als ouders was. Ook grootouders hadden ver wachtingen en dromen van hun kleinkind. Ook zij hebben daar afstand van moeten 'doen, moeten accepteren dat Laura is zoals Laura heeft haar eigen plekje in het gezin, net als de andere kinderen. Ze begrijpt ab stracte woorden als 'straks' en 'morgen'. Dat scheelt een hoop woede, als niet direct ge beurt wat ze in haar hoofdje heeft. Ze is redelijk zelfstandig, eet zelf, kleedt zich op sokken, schoenen en ingewikkelde jurken na zelf aan, poetst zelf haar tanden en ruimt haar speelgoed netjes op. Overdag is ze zindelijk. Ze fietst helemaal alleen een straat je om, op de aangepaste driewieler die ze van de gemeente (Wet Voorzieningen Gehandi capten) 'te leen' heeft en waarmee ze alle buurtkinderen de ogen uitsteekt. Er zijn dingen die moeilijk blijven. Binnen ons gezin bijvoorbeeld. Juri, bijna zeven nu, heeft lang 'last' van zijn zusje gehad. Op die leeftijd is begrip te veel gevraagd. Natuurlijk, we leggen hem wel eens wat uit, maar echt begrijpen is te moeilijk. Laatst hoorde ik hem op straat tegen een wildvreemde voorbijgan ger vertellen dat Laura 'een fiets van de bur gemeester heeft gekregen, omdat er in de computer in haar hoofd een draadje los zit'. Dat is zijn manier van begrijpen. Ik was ge raakt door de eenvoud van zijn uitleg. Door zijn openheid ook. En door zijn toevoeging dat 'het misschien nog goed komt'. Moeilijk zijn de rituelen, waar Laura aan vasthoudt. Rituelen rond het eten, het was sen en aankleden, het slapen gaan. Rituelen bij vertrek van huis en bij thuiskomst. Vaste gewoontes, alles in een vaste volgorde. Ze ge ven* Laura zekerheid, houvast. Elke inbreuk hierop, hoe miniem ook, leidt tot heftige scè nes. Ze moet zélf haar jas dichtdoen, ze moet zich zelf wassen, ze spoelt na het tanden poetsen- eindeloos haar mond, Ifear kleren moeten op een bepaalde volgorde aan, ze moet zelf de WC. doortrekken, maar houdt de trekker te lang vast, zodat het water altijd doorloopt. Als het voor Laura's gevoel niet goed verloopt, kan ze erg boos worden en ze vertikt het verder nog maar iéts te doen. Vaak gaat ze schreeuwen. Als de boosheid is gezakt - wat soms wel even duurt - moeten we weer helemaal van voren af aan met het ritueel be ginnen. Dat kost tijd, wat vervelend is als je haast hebt. Of als zo'n scène zich middenin de supermarkt voordoet. Ik weet dat ik haar dan met rust moet laten. Troosten, afleiden, boos worden, het heeft allemaal geen zin. Het moet zakken. Wat ik (ook) moeilijk blijf vinden, is de ruwheid, het onbeheerste van Laura. Du wen, schoppen, slaan. Laura heeft geen besef van pijn-doen. Als ze boos is, veranderen mensen, ook kinderen, in 'dingen'. Er zijn lange maanden overheen gegaan voor Laura en Aafke, onze jongste, een beetje gewoon met elkaar konden omgaan. Soms is het de boosheid, over speelgoed bijvoorbeeld - Lau ra kan moeilijk delen - maar ook kan het zorgzaamheid zijn van waaruit Laura veel te onbeheerst 'uithaalt'. Of tijdens spel, waarbij Laura geen grenzen weet. Bij een onfortuin lijke afloop, een pijnlijke valpartij van Aafke bijvoorbeeld, kan het gebeuren dat Laura staat te schaterlachen. Ze begrijpt het niet. Het gaat nu beter, veel beter. Laura is flexi beler en Aafke is weerbaarder. En ook wat groter en sterker. Maar het aanhoudend fy sieke 'geweld' was een jaar geleden wel reden professionele hulp in te roepen. Omdat ik er totaal geen raad meer mee wist. In die tijd zaten mijn handen ook wel erg los. Laura heeft menige tik gehad. En daarna week, denkt mee, leeft mee. Met Ineke, o 'vrijwillige' oppas van de Praktische Thi zorg. Leuke meid, dol op de kinderen. En ja, onze 'PPG-er' - 'Praktisch Pedagogis Gezinsbegeleiding' - die eens in de twee ken met "Laura komt spelen en ons intusi handig advies geeft. Advies waar we iets Hébben. Zo is er nu voor alle kinderen een gen speelgoedplank, waarmee het geri over mijn en dijn aanzienlijk is vermindf We hebben het theeuurtje om vier uur in voerd, waarin we even rustig bij elkaar zit Juri praat over school en we lezen Lau schriftje. Aafke brabbelt mee. De kinderen ren luisteren naar elkaar, wachten op I beurt en ik geniet, wat veel prettiger is i mijn speedy gedraaf door het huis van v die tijd. Laura heeft sinds kort ook haar 'ei£ vriendinnetje. Vita, van de overkant. Iets j ger, dol op Laura. Ze spélen echt samen, is bijzonder voor Laura. Vita legt uit en voor en zo zien we onze Laura nu met pop in de arm, een pop die ze een flesje g en in de poppewagen legt. Onze Laura poppemoedertje. Onze Laura die fantasie! nooit begreep. Het doet me goed, want omdat Laura ders is, heeft ze in de buurt weinig et vriendinnetjes. Haar school is ver weg qn komen er ook weinig klasgenootjes - pol tiële vriendinnetjes - thuis. Terwijl ze ei graag bij wil horen. In dat opzicht wijkt L: in niets af van andere kinderen. ij zijn gelukkig met Laura. Trots ook. is een bijzonder kind. (Dit is het laatste deel van de artikel reeks 'Laura. Leven met een gehandic kind'). Vorige afleveringen van deze serie werl gepubliceerd op: 11, 13, 14, 15, 16 en allebei huilen. Ik in de stress, met spijt, Laura zoekend naar troost. Heel verwarrend. Niet kunnen uitleggen dat je het soms ook niet meer weet. Ik kan achteraf alleen maar zeg gen dat ik me zo vreselijk onmachtig voelde. Die tijd is voorbij, gelukkig. Het is over. Het gaat nu heel goed thuis. We krijgen veel hulp. Professionele hulp ook, nu Laura of ficieel geestelijk gehandicapt is verklaard. Als we niet uitkijken komen we er in om. We hebben het afgeremd om niet te veel vreem den over de vloer te krijgen. Maar met de hulp die we hebben zijn we blij. Met onze vaste oppas (voor de kinderen: 'de lieve me vrouw'). Ze komt al jaren twee keer in de De serie 'Laura' die deze krant afgelopen week publiceerde, heeft tot een groot aantal reacties van lezers geleid. Naar aanleiding daarvan is besloten de artikelen te bundelen. Deze overdruk is vanaf vrijdag 24 maart voor 5 te koop bij onze kantoren in Haarlem: Oude Weg 12-14, Nieuwe Groenmarkt 51 en Tempellerstraat 67; IJmuiden: Marktplein 1; Leiden: Rooseveltstraat82. De bundel kan ook besteld worden door 7,50 (incl. administratie- en verzendkosten) over te maken op gironummer 27 31 07 ten name van Dagbladuitgeverij Damiate Haarlem, onder vermelding van 'Bundel serie Laura'. PvdA-burgemeester S. Patijn. archieffoto CDA-Europarlementariër Maij-Weggen vergeleek Frits Bolkestein met F. Dewinter van het extreemrechtse Vlaams Blok. Haar collega A. Oostlander legde een link tussen brandbommen die door de ruiten vliegen en de populistische manier waarop de WD-leider in de verkiezingscampagne het vreemdelingenvraagstuk aan de orde stel de. PvdA-Europolitica D'Ancona verweet Bolkestein gisteren dat hij zich racistisch uitlaat om stemmen te winnen. Haar par tijgenoot S. Patijn, burgemeester van Am sterdam, neemt daar hartgrondig afstand De meest recente commotie is ontstaan omdat de liberalen vinden dat toegelaten asielzoekers over het hele land moeten wor den verspreid om concentratie in de grote steden tegen te gaan. Volgens Bolkestein zou Patijn hebben gezegd dat de hoofdstad over vijftien jaar voor de helft uit allochto nen bestaat. Patijn geeft dat toe ,,maar ik heb dat cijfer te lichtvaardig gebruikt. Kinderen van al lochtonen, die hier zijn geboren, die vol strekt zijn ingeburgerd, worden in die sta tistieken meegenomen. Als je dan zegt: De helft van Amsterdam bestaat straks uit al lochtonen, tel je dus ook die 70-jarige Turk se man mee die dertig jaar bij de Spoorwe gen heeft gewerkt en Amsterdammer is ge worden. En al die jongetjes op hun fietsjes bij de scholen, op de voetbalvelden die ge woon uit Amsterdam komen, maar Turkse ouders hebben. Vorige week was ik op een feest ter afsluiting van de Ramadan en raak te ik in gesprek met een Marokkaans meis je. Ze is vierdejaars studente biologie. Spreekt plat Amsterdams, maar doet in de statistieken mee als allochtoon. Dietcijfers vertekenen de werkelijkheid." Bolkestein vertekent die werkelijkheid dus ook. ,,Ik verwijt Bolkestein niets, hij heeft een paar jaar geleden een thema ter sprake ge bracht dat zeer leeft onder de bevolking, maar in de politiek niet aan de orde werd gesteld. Ik ken Bolkestein goed. Hij stelt dingen scherp aan de orde. Dan treden ver- grovingen op, kunnen er effecten ontstaan die je niet meer in de hand hebt. Daar moet je dus wel mee oppassen." Bolkestein wil het toelatingsbeleid voor asielzoekers verder aanscherpen en hen die mogen blijven, spreiden over het land en niet concentreren in de steden waar ze geen kans op werk hebben. „Jaar in jaar uit, al eeuwen, vertrekken er mensen uit Amsterdam en komen er nieu we inwoners bij. Uit Friesland, Hongarije, Brabant, Turkije, Suriname... En dat blijft zo doorgaan. Niet alleen hier, maarin alle lan den van Europa. Dat heeft altijd al moeilijk heden opgeleverd, de moeilijkheden van el ke grote stad, maar ook vitaliteit. Neem de Verenigde Staten: van het begin af aan een smeltkroes van culturen. Ik ontken de pro blemen van de grote stad niet. Maar dat zijn geen specifieke allochtonenproblemen. Het gaat over drugs, junkies, jeugdbendes. Dan moet je dus maatregelen nemen op het ge bied van werk, scholing, inburgering, huis vesting." Kunt u clat ook uitleggen aan de mensen in de oucle wijken? Want daar wordt vast ge zegd dat die problemen te maken hebben met het grote aantal buitenlanders. „Daar is een samenhoping van problemen. Lage inkomens, mensen wonen op een kluitje bij elkaar, er zijn weinig speeltuinen. Daar voeren we dus een grote-stedenbeleid voor. En niet omdat we veel allochtonen hebben, maar omdat er achterstanden zijn. Waar haalt in Amsterdam extreemrechts de meeste stemmen? In Osdorp, een witte, wijk. Beeld en werkelijkheid liggen zo ver uit elkaar. Vergelijk de samenleving eens met een voetbalstadion: Daar wordt prach tig gevoetbald. Door wie? Seedorf, Rijkaard, Kanu, Reiziger, noem de allochtonen maar op." AMSTERDAM HARM HARKEMA Proces moet leiden tot verbod op extreemrechtse partij Justitie, zo lijkt het, heeft deze keer niets na gelaten het proces naar haar hand te zetten. Meer dan twee jaar lang is bewijs verza meld tegen CP'86 als partij en tegen afzon derlijke leden. Huiszoekingen in december 1993 leverden na het schonen van het materiaal liefst 26 verhuisdozen vol stic kers, tijdschriften, correspondentie en fol ders op, waarmee moet worden bewezen dat het hier om een partij gaat die de discri minatiebepalingen in de wet overtreedt. Kunnen discriminatie en het aanzetten tot rassenhaat door de politieke partij CP'86 worden bewezen, dan volgt fase twee in de strategie van Justitie: het vragen om een verbod op CP'86. Daarvoor wordt een be roep gedaan op artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht, waarin staat dat het straf baar is lid te zijn van een criminele organi satie. De redenering is daarbij als volgt. Een par tijorganisatie die als doel heeft het plegen van strafbare feiten is een criminele organi satie, en die kan krachtens artikel 140 wor den verboden. In dat geval verdwijnt niet alleen CP'86, maar riskeren de bestuurders flinke gevangenisstraffen. Er staat vanzelfsprekend veel op het spel. Justitie heeft openlijk verklaard uit te zijn op de volledige uitschakeling van.CP'86, binnen ons democratische bestel de meest agressieve extreemrechtse partij. De Am sterdamse officier van justitie De Graaff gaat dan ook niet voor minder dan een ver bod. In eerdere gevallen had Justitie grote moeite extreem-rechts veroordeeld te krij gen. CD-leider Hans Janmaat bijvoorbeeld ontsnapte in 1993 aan een réchtszaak toen de rechter de dagvaarding nietig verklaarde. Pas in tweede instantie was de rechter te vreden met het werk van Justitie en kwam het tot een zitting, die leidde tot boetes voor Janmaat en een ander CD-kopstuk, Wil Schuurman. Als Justitie nu in haar opzet slaagt, zal dat zeker worden opgevat als een overwinning van de anti-racistische organisaties die al jaren aandringen op harder justitieel optre den tegen extreem-rechts. Het is ook een m li lij' ;r P r r 51 tA e CP'86 onderhoudt weer warme contacter|a' met andere organisaties zoals het neo-naP' zistische ANS, het Aktiefront Nationaal Sof1 cialisme. De hoofdverdachten in het proces dat vol'0 gende week begint, zijn allen actief in hetj3' kader van de partij. Ze kunnen worden ge- rekend tot de oudere garde, behalve Hen^>, Ruitenberg, die sinds ruim een jaar partij-' voorzitter is. Ruitenberg kwam in de publ^, citeit toen bleek dat hij als kaderlid van d^i FNV ook actief was binnen extreem-rechtL waarna de vakbond hem uit de eigen org^ nisatie werkte. |r De andere gedagvaarden zijn al langer ac[- tief in CP'86. Stuart Mordaunt is Haags g^e meenteraadslid en hoofdbestuurslid. Möfo: daunt is een oud-gediende binnen ex- «t treem-rechts en is al een aantal keren ver] oordeeld wegens het verspreiden van very boden pamfletten. Willem Beaux, hoofdbf stuurslid en voormalig lid van de Amster-! damse gemeenteraad, heeft ook al een aar tal veroordelingen achter de rug, onder aJ dere voor het in voorraad hebben van dui^ zenden racistische pamfletten. Verder staR Wim Wijngaarden terecht, ex-partijvoorzj; ter, en voor zover bekend zonder veroordL lingen. (l De genoemde personen zijn volgens het i openbaar ministerie representatief voor q Vereniging CP'86 en de stichting tot Steuii en Toezicht op CP'86. Aan de Amsterdarrj) officier van justitie De Graaff de taak om hard te maken dat vereniging en stichting gezamenlijk een organisatie vormen die oogmerk heeft het plegen van misdrijvenp Bij CP'86 wordt intussen wel degelijk rek# ning gehouden met een verbod. Tijdens P een partijcongres in Lisse, vorig jaar, werf al besloten tot de oprichting van een nietf we vereniging onder de naam Nationale Volks Partij (NVP). In deze vereniging en ji het bestuur zitten precies dezelfde mense* als in CP'86. j, DEN HAAG MAURICE WILBRINKL De frontale aanval van Justitie op de extreemrechtse partij CP'86 wordt een hardnekkige juridi sche strijd met een hoge politieke lading. Drie zittingsdagen zijn gepland voor de Amsterdamse rechtbank de eerste is dinsdag en Justitie gaat ervan uit dat extreem-rechts in Nederland de grootste klap kan worden toegebracht in tientallen jaren: het verbod op een racistische partij. Vorige maand werden enkele leden van CP'86 aangehouden bij een demonstratie in Rotterdam. politiek signaal aan de rechts-extremisten die weliswaar in individuele gevallen zijn veroordeeld, maar wel al jarenlang in partij verband het democratische systeem kon den uitdagen. CP'86 is klaar voor de krachtmeting. Aan hangers van de partij hebben de afgelopen tijd voor veel onrust gezorgd door in ver schillende gemeenten demonstraties aan te kondigen en in een aantal gevallen een ver bod hierop te trotseren. CP'86 heeft de laatste maanden ook gewerkt aan een eigen ordedienst en startte bovendien een intimi datiecampagne tegen leden van de anti-fas- cisme beweging. Dé vraag is hoever de le den zullen gaan als de Amsterdamse rech ter Justitie in het gelijk stelt en het uiteinde lijk komt tot een verbód. Binnen CP'86, dat naar schatting ruim vier honderd betalende leden heeft, lijkt mo menteel sprake van twee stromingen. Een groep merendeels jongeren onder leiding van het Rotterdamse CP'86-gemeente- raadslid Martijn Freling die zich openlijk uit in racistische en soms neo-nazistische zin. Daarnaast bestaat een vleugel onder aan voering van de oudere garde in de partij die zich, althans naar buiten toe, iets 'gematig der' uit, voorzover deze kwalificatie in dit milieu nog kan worden gebruikt. archieffoto De groep-Frelingbinnen CP'86 zal zich, zo is de verwachting, niet laten tegenhouden door een gerechtelijke uitspraak. Het gaat hier om tientallen jongeren in de leeftijd van 15 tot 25. jaar, van wie velen afkomstig uit de Rotterdamse regio, die tijdens de monstratieve bijeenkomsten jieo-nazisti- sche symbolen hanteren en geweld niet uit de weg gaan. Deze CP'86-leden zullen na een eventueel verbod op de partij zonder moeite bij een andere extreemrechtse splinter onderdak vinden. Zo is het Jongeren Front Nederland enige jaren geleden een belangrijke leve rancier geweest van jonge CP-leden. En Laura, met haar via de Wet Voorzieningen Gehandicapten te leen gekregen fietsje. Achterop de driewieler Vita, haar 'eigen' vriendinnetje.

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 2