'Drijfhuis' maakt evacuatie overbodig Laser geeft bij operaties minder schade aan weefsel 4 ZATERDAG 18 MAART 1995 961 27 Geldquiz Trends Variaties op een thema Gezondheid Brandwond: eerst water GELDZAKEN Het leek me aardig u hier eens een quizje voor te schotelen, waarmee u uw kennis van bud getzaken kunt testen. Onder staande vragen heeft het NI- BUD vorige maand in Utrecht ook voorgelegd aan de bezoe kers van de beurs Geldzaken '95. De vragen lijken misschien makkelijk, maar blijken toch best lastig te zijn; van de deel nemende beursbezoekers had maar ongeveer 10% alle ant woorden goed. En je zou er toch vanuit mogen gaan dat dat pu bliek over een meer dan gemid delde kennis van geldzaken be schikt. Voelt u zich uitgedaagd? Daar gaan we. (De goede ant woorden vindt u ergens verder op. Niet spieken!) 1 .Wat verdient de zogenaamde modale werknemer netto per maand (exclusief vakantiegeld?) A)±/ 1700; B)±/f2700; C)±/ 3700,-. 2.Wat is het hoogste belasting tariefvoor de inkomstenbelas ting in Nederland? A)60%; B)72%; C)84%. 3.Welk bedrag heeft een per soon gemiddeld per dag ten minste.nodig voor voeding, af gezien van tussendoortjes als •snacks en drankjes? A)/5 tot 10; B)/10 tot 15; C)/15 tot 20. 4.Hoeveel kinderbijslag krijgt een gezin met één kind van vijf jaar per maand? A)ca. 100; B)ca. 300; C)ca. 500. 5.U vult een bad van 120 liter met warm water van 45 graden Celsius. Daarvoor gebruikt u de waterbesparende douchekop. Wat bespaart u in vergelijking met het gebruik van de gewone kraan? A)5 cent; B) 10 cent; Qniets. 6.Hoeveel spaargeld kan een echtpaar op de bank hebben staan tegen een rente van 6%, zonder dat er over de ontvan gen rente belasting betaald moet worden? A1000; B2000; C)f 33.333,33. 7.0p wat voor autokosten moet de autobezitter rekenen die 5 jaar doet met zijn voor 50.000- aangeschafte auto, en zo'n 16.0000 km per jaar rijdt? A350- per maand; B) 550,- per maand; C1050,- per maand. Voor ik u de juiste antwoorden geef, wil ik even stilstaan bij de vragen die kennelijk het moei lijkst waren: de vraag over de voeding en die over het badwa ter. Om met de laatste te begin nen: als u niet zo gauw gezien heeft dat een strikvraag was, heeft u waarschijnlijk heel seri eus een afweging gemaakt tus sen een besparing van 5 cent en van 10 cent. Troost u, vele beursbezoekers en zelfs een aantal NIBUD-collegas reali seerden zich niet zo gauw dat 110 liter nu eenmaal 110 liter is, op welke manier je die ook in het bad laat lopen! En dan het grootste struikel blok, de kosten van voeding. Het juiste antwoord leek de meeste mensen veel te weinig: 5 tol 10,- per dag! Toch is zelfs dit al aan de hoge kant. Gaat u maar na: een gezin van 4 personen, dat 40 per dag aan voeding zou uitgeven, heeft per maand al 1200 alleen voor de ze post nodig! Je moet wel een heel riant inkomen hebben om je dat te kunnen veroorloven. Nu was het wel een beetje ge meen van ons om het bedrag per dag te vragen; we weten uit ervaring dat als er naar een be drag per maand gevraagd wordt, mensen het veel meer in de goede richting zoeken. Wie stilstaat bij de kosten van voe ding per dag, loopt in gedach ten naar binnen bij de groente man voor verse groente, en vooruit, ook nog een plukje sla erbij, bij de bakker voor een broodje, bij slager voor een aar dig stukje vlees, bij de super markt vooreen pakje margarine om dat vlees in te braden, een litertje melk.... dat tikt lekker aan. Dan verlies je uit het oog dat je dagen doet met die mar garine, en die melk, dat je wel eens een prakje van de vorige dag opwarmt, of een panne koekje bakt, kortom, dat de sa menstelling van de maaltijden van dag tot dag varieert. En daarmee, gelukkig, ook de kos ten. Het wordt tijd om u de juiste antwoorden te onthullen. Dat zijn, achtereenvolgens, éénmaal b, driemaal a en driemaal c. Had u alle vragen goed? Dan heeft u een bovenmodale ken nis van budgetzaken. En één of twee fouten is ook nog een heel aardige score. Wie belangstel ling heeft voor meer van dit soort feiten, zou ik aanraden het Basisboek van het N1BIJD te be stellen. Behalve een handleiding voor budgetbeheer is dit een naslagwerk met gegevens over de hoogte van allerlei inkom sten en vooral uitgaven van huishoudens. Het boek is te be stellen door overmaking van 22,50 op Postbanknummer 368700, t.n.v. NIBIJD, Den Haag, onder vermelding van de titel. Ger Rondeltrap voor zijn 'drijfhuis'. CONNY BUURMAN Een woning die voor zestig pro cent uit lucht bestaat moet de oplossing zijn voor wonen in door watersnood bedreigde ge bieden. Het concept van het drijfhuis is simpel: stijgt het wa ter, dan stijgt de woning mee. Interieurarchitect Ger Ron- deltap uit Renswoude is ervan overtuigd dat zijn idee voor chalets en stacaravans het ei van Columbus is. Rondeltap is al twintig jaar als kleine zelfstandige werkzaam in de architectuur. Hij is gefasci neerd door de gebruiksmoge lijkheden van nieuwe bouwma terialen, zoals hard en zacht schuim, poledurithaan (PU). Ger Rondeltap en zijn vrouw besloten ruim een jaar geleden een droom verwezenlijken en een prototype van het door Ger bedachte, verhuisbare en drij vende chalet te bouwen. Alle spaarcentjes zijn in het project gestopt. „Mensen willen het ontwerp toch zien en voelen," zegt Rondeltap, die samen met zijn vrouw het 'droomhuis' ei genhandig bouwde op een camping in Renswoude. Te midden van de troosteloze aanblik van een camping in Wintertijd verrijst het stralend- witte chalet, voorzien van antra- ciet-kleurige kozijnen en erkers en een vriendelijke overdekte entree. Het prototype wacht nog op afwerking, maar het ge zin bewoont het nu al tot volle tevredenheid. De ligging is idyllisch, met de FOTO GPD romp vlak boven het water, met uitzicht op de weilanden. Binnen val je van de ene verba zing in de andere. Het chalet lijkt veel ruimer dan de 80 m2 waar het voor staat, mede door de afgeschuinde hoeken en er kers, het visitekaartje van Ron deltap. Het is van alle gemakken voorzien, inclusief badkamer, ruime slaapkamers, open haard en nostalgische oliekachel. Een ingenieus ventilatiesysteem, dat onder meer via de kruipruimte werkt, moet er voor zorgen dat - met al het niet ademende kunststof - het binnenmilieu aangenaam blijft. Rondeltap heeft alle mogelijk heden en onmogelijkheden van het PU naar hartelust kunnen testen. Volgens Rondeltap is met PU alles te bouwen wat snel nodig is: kantoren, peuter speelzalen en vakantiehuizen. De indeling kan de bouwer zelf bepalen. PU bestaat voor 60 procent uit lucht en heeft een groot drijf- vermogen. Rondeltap heeft zijn woning met glijstangen zo ont wikkeld, dat het niet weg kan drijven. Het stijgt gewoon met het water mee. „Alleen de riole ring moet worden afgesloten. De overige voorzieningen zijn flexibel." Ook voor verhuisgrage mensen is het PU-huis (dat rond een ton moet kosten) een uitkomst: zij kunnen hun woning gewoon meeverhuizen. Het onderko men wordt op een transportau to getrokken en naar de nieuwe woonplek gebracht. -r Woning stijgt met water mee Frans Molenaar: Variaties op een thema, zou de titel kunnen zijn van Frans Mo lenaars 58ste couture-collectie, geshowd in de spiegelzaal van het Amstel Hotel in Amsterdam. De compacte lente-/zomercol lectie 1995 draagt door de geo metrische grondstructuur en de architectonische opbouw on miskenbaar de sigpatuur van Frans Molenaar. De couturier heeft gezocht naar harmonie met het tijdsgewricht: een strak silhouet - pret-du-corps - dat bepaald wordt door kort vallen de jasjes en superkorte rokjes en een sience-fictionachtige cocktaillijn, opgebouwd rond strak gesneden goudkleurige ensembles, al dan niet met dun ne voile langvallende kimo noblouses. De enige vooruitstrevendheid van Molenaar kan gezien wor den in de eenvoud van zijn col lectie. Geen overdaad, maar een keur aan variaties op een hand vol thema's: ensembles met rokjes van kort tot superkort en allerhande soortjes jasjes: korte, halflange, klokkende met een extralang rugpand. De variaties worden gezocht in de kleuren: fel rood, pink, blauw, oranje, geel, wit en pastels als mint- groen, roze, hemelsblauw, off- white en summerdarks. En in de stofbewerking, door de Hoornse kunstenares Ella Koopman, die eerder stoffen le verde aan Yamamoto, Montana, De Castelbajac en Feraud. Haar structuurstoffen duiken op in beurtelings mouwen en rug panden om zo een van Mole naars basismodellen tal van ver schijningsvormen te geven. Hoeden, strak gevormd maar buitensporig van formaat, blij ven ook een thema bij Mole naar. Naast de grote zonnehoe den in wit en blauw figureren de couturevariaties van de Azia tische konische zonnehoecj. On der de jasjes worden sjaals ge dragen, topjes, body's of peti- tes-robes met ronde decolle- tees, waaronder ook enkele mouwloze. In een lijn die het midden houdt tussen cocktail- en zomerjurkjes presenteert Molenaar jurken met gouden biezen, die niet altijd even ge lukkig zijn geplaatst. Pas als de biezen op functionele plaatsen zijn aangebracht - bij voorbeeld doorlopend in een schouder band - herkent men weer Mole naars idioom. De setjes waarbij dat niet zo is doen gedateerd aan. Het lijkt er meer op dat Mole Weinig spektaculaire pakjes van Frans Molenaar maar als altijd perfekt gemaakt. naar op weg is een staat van perfectie te bereiken met het zoeken naar eenvoud dan met toepassen van een barokke en exuberante stijl. Misschien om dit tekort aan spektakel te com penseren bouwt hij rondom zijn shows een waar theater. Adèle Bloemendaal met gemoedelijk cynische chansons over het ver val van het vrouwenlichaam en de reddende rol die de eigen vinger spelen kan bij gemis aan een prins in bed vooraf, tot Ge rard - no-more-bolero - Joling toe. En dan tussendoor nog Laurens van Rooyen, die op de vleugel tijdens de show en pas- FOTO ANP sant zijn nieuwe CD 'Visage' promoten kan. Molenaar is grensverleggender bezig in zijn presentatie dan in zijn ontwer- pen. s CONNY VAN GELDER Kleine kinderen: je kunt ze geen moment alleen laten. Herinnert u zich die posters nog? Klein grut voor het open keukenkastje, waar de limona- deflessen naast chloor en zoutzuur staan. Niet alleen keukenkastjes en hun inhoud zijn voor kleine kinderen aan trekkelijk, ook de rest van de keuken is razend interessant als je klein bent. Maaike was bijna drie jaar oud toen ze in de keuken omhoog wou klimmen. Op weg naar boven zag ze een mooi uit steeksel om zich aan op te trekken. Het was helaas de steel van een grote pan met soep en het meisje kreeg de kokende inhoud over zich heen. Resultaat: uitgebreide verbrandingen op haar ge zichtje, borst, armen en bovenbenen. Ze moest opgenomen worden in het Brand wondencentrum in Beverwijk en werd daar langdurig verpleegd. Brandwonden worden naar ernst inge deeld in eerste-, tweede- en derdegraads verbrandingen. Hoe hoger de graad, hoe dieper en ernstiger de brandwond. De eer stegraads verbranding kennen we alle maal in de vorm van zonnebrand: rood heid van de huid zonder blaarvorming of blijvende beschadiging van het weefsel. Tweedegraads brandwonden worden ge kenmerkt door blaren en bij derdegraads verbrandingen is de huid tot in de diepe lagen gekookt of verkoold. Bij derdegraads brandwonden zijn ook de pijngeleidende zenuwvezels vernietigd zo dat deze ernstige verwonding pijnloos is. Verbrandingen met hete vloeistof zoals Maaike had, hebben.een gemengde diep te. Behalve naar de diepte van de wonden wordt bij verbrandingen ook gekeken naai de uitgebreidheid van het letsel. Hier geldt de zogenaamde Regel van Negen. Het li chaamsoppervlak wordt verdeeld in stuk ken van elk 9%. Bij een volwassene beslaat de arm bijvoorbeeld 9%, de romp (voor- en achterzijde) 36%. Als meer dan 10 tot 15% van het lichaamsoppervlak ernstig verbrand is treden per definitie complica ties op. De complicaties bij ernstige verbrandin gen zijn terug te voeren op afwezigheid van huid. Onze huid is niet alleen een for midabele barrière tegen ongewenste in dringers zoals bacteriën, maar ook een water- en eiwitdichte jas die voorkomt dat wij uitdrogen en noodzakelijke eiwitten verliezen. Wanneer nu een groot deel van de huid afwezig is, verliest de patiënt veel vocht en eiwit waardoor de bloedsomloop in gevaar komt, en bovendien wordt hij ogen blikkelijk belaagd door micro organismen die bij intacte huid niet tot infectie leiden. Het zal in huis regelmatig voorkomen dat iemand zich brandt. Hete thee, een kachel, een brandende sigaret, het is zo gebeurd. Voor alle brand wonden, of ze nu groot of klein, diep of ondiep zijn geldt hetzelfde: eerst afkoelen. Dit doet u door het verbrande lichaamsdeel onder koud stromend water te houden ge durende ten minste vijf minuten. Bij eer stegraads verbrandingen kan hiermee worden volstaan, tenzij het om een zeer groot oppervlak gaat. Punt twee: geen brandzalf of andere smeersels op de wond doen. Zalf veran dert het aspect-van de wond en maakt het beoordelen van de ernst van de verbran ding nodeloos moeilijk. Bovendien is zalf in de regel niet steriel en loopt u de kans hiermee de wond te infecteren. Droog ver binden is het beste en hiervoor kan heel goed een recent gestreken theedoek ge bruikt worden. Twijfelt u aan de ernst van de verbranding, ga dan langs uw huisarts die u eventueel zal doorverwijzen naar een ziekenhuis. Ga sowieso naar een arts wanneer de wond door elektriciteit of een chemische vloeistof is veroorzaakt. De late gevolgen van een diepe verbran ding vooral als deze onvoldoende werd behandeld, kunnen met name bij kinde ren afschuwelijk zijn. Maaike heeft het ge weten dat ze een pan soep over zich heen trok. Ze is nu vijftien en een gedeelte van de brandwonden die ze destijds opliep is met uitgebreide littekenvorming genezen. Tijdens haar groei is zij meerdere malen geopereerd omdat het verlittekende weef sel niet meerekte en zij hierdoor krom dreigde te groeien. Deze lijdensweg is voor haar nog niet ten einde want de meeste littekens zitten op haar borst. Nu, tijdens haar puberteit komen de borsten tot ontwikkeling, maar ook daarvoor laat het stugge litteken-weefsel geen ruimte, zodat zij op korte termijn weer geopereerd zal moeten worden. Deze littekens en hun ellendige conse quenties zijn bij verbrandingen helaas niet altijd te voorkomen. De brandwond zelf was dat meestal wel. „Van het gebruik van laserappara- tuur moet je in de geneeskunde geen wonderen verwachten. Het is geen magische techniek. Maar je moetje voor deze ontwikkeling ook niet afsluiten, omdat het te in gewikkeld zou zijn, of te duur." Dat is de overtuiging van dr.J.J. van Beek, als vrouwenarts verbon den aan het Martini Ziekenhuis in Groningen. Samen met de KNO- arts dr. J.J.M. van Overbeek en hoofd OK J. Tempels houdt hij vrijdag en zaterdag in Groningen een internationale workshop over 'minimaal invasieve technieken'. Binnen de geneeskunde heeft men altijd al geprobeerd om, waar mogelijk, bij operaties zo min mo gelijk weefsel te beschadigen. In de afgelopen decennia heeft dat streven een krachtige impuls ge kregen door de ontwikkeling van de endoscopie, het gebruik van smalle buizen die, via slechts een klein gaatje, in het lichaam wor den gebracht. Aanvankelijk vooral om te kijken, om een diagnose te stellen, maar langzaam aan ook meer en meer om operaties uit te voeren. Een aantal operaties via een endo scoop zijn ook beter uitvoerbaar door de ontwikkeling van laserap- paratuur en van zogenoemde ul trasone 'messen', heel kleine haakjes, bolletjes of schaartjes die met een frequentie van zo'n 55.000 Hertz door weefsel snijden. Van Beek: „Bij endoscopie werkje altijd onder een vergroting, tot maximaal veertien maal. Dan zie je ook heel goed wat voor schade je bij een operatie aan weefsels toebrengt. Met de laser kun je in veel gevallen mooier opereren, met minder schade aan het weef sel." Dè laser bestaat overigens niet. Er bestaan diverse soorten laserap paraten. Op het Groninger Martini Ziekenhuis heeft men er drie de C02-laser, de Neodynium-Yaglas- er (Nd-Yaglaser) en de Holmium- laser. „De verschillende toepas singsmogelijkheden van deze lasers zitten voor een belangrijk deel in het verschil in de golfleng te van het uitgezonden licht. Be C02-laser zendt licht uit in het langgolvige gebied van het infra- Met laserapparatuur kunnen ondermeer ook,kwaadaardige gezwellen worden waargenomen, waardoor de kans op uitzaaiing vermindert. foto archif'f rood, wordt daardoor sterk door water geabsorbeerd, gaat nauwe lijks het weefsel in, en is vooral een laser om mee te snijden. De Nd-Yaglaser zendt licht uit in het voor ons zichtbare spectrum, wordt niet door water geabsor beerd, gaat dieper het weefsel in, snijdt minder goed dan de C02- laser, maar schroeit weer beter bloedvaatjes dicht. De Holmium- laser met licht van een golflengte net in het infrarood zit qua eigen schappen tussen beide andere lasers in. Daarnaast zijn de Nd- Yaglaser en Holmiumlaser veel flexibeler in gebruik, doordat hun licht via glasvezels kan worden voortgeleid." Mits men zorgvuldig werkt, is het gebruik van laser veilig; het is geen eenvoudig techniek, maar goed te leren, aldus Van Beek. „En kost baar? Laserapparatuur is inder daad niet goedkoop. Een apparaat met alle toebehoren komt toch gauw op 300.000,--. Voor bij voorbeeld alleen de gynaecologie is dat niet op te brengen, maar wel wanneer je dat met andere medi sche vakgebieden samen doet. Dat is ook wat we in het Martini Ziekenhuis hebben gedaan. Door de samenwerkingsstructuur bin nen ons ziekenhuis maken alle specialisten, wanneer zinvol, van deze lasers gebruik. En dan is laserapparatuur wel betaalbaar." Op de workshop komen vooral toepassingen in de gynaecologie aan bod. „Met laser is goed uitge breide endometriose en verklevin- gen in de buik te behandelen, het slijmvlies in de baarmoeder te ver wijderen wanneer deze niet regel matig van vorm is, en voorstadia van kanker in de baarmoeder- mond weg te halen." Toch zul je je steeds opnieuw de vraag moeten stellen of laser in een bepaald geval de meest ge schikte techniek is, aldus de gy naecoloog. „Zo komt dr. L. Delbe- ke van het Universitair Ziekenhuis Antwerpen op de workshop over zijn eerste, gunstige ervaringen met het ultrasone mes bij het en doscopist verwijderen van eier stokken en vleesbomen vertellen." Lasers vinden naast de gynaecolo gie toepassing in de oogheelkunde voor onder meer netvliesloslatin- gen, in de orthopedie voor het mooi gladmaken van kraakbeen, in de neurochirurgie bij hernia, in de KNO-heelkunde bij de behan deling'van chronische verstopping van neusbijholten, in de urologie bij prostaatvergrotingen poliepen in de blaas, op het gebied van maagdarmziekten bij poliepen en! vaatafwijkingen in de darm en in de dermatologie voor het verwij deren van wijnvlekken en tatoea ges. Deze lijst zal de komende ja- ren ongetwijfeld groter worden. „Want ook op dit terrein gaan de ontwikkelingen heel snel."

Leidsch Dagblad | 1995 | | pagina 27